'x-nm m VAN DEN VOLKENBOND. Woensdag 21 November 1934, m FilmgSinsiers 'm 87ste jaargang. No. 20803 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. fi Postrekening No. 5311. ESEIFtSTE BLAD» Bij ol krachtens wetten ol verordeningen voorgeschreven en andere oü'ieiecle af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gcmccntchesluur. Hinderwet. Ingekomen zijn verzoekenvan: lo. KOZENBDOM'S STOOMZEEPFA- BR1EK N.V. om vergunning lot oprichting van een zeepfabriek-" in het -pand' Noord.- veslsingcl 123, kadaster Sectie II, no. 76(5, met een stoomketel van - 3 - M2. verwar mt ngsopperv]a.k,' dienende voor het verhit ten van 2 kookketels; 2o. de VERF-ENIGING V.- d. 'H. VIN- CENTIUS VAN PAULA om ontheffing van voorwaarde e, verbonden aan de haar dd. 19 Juni 1933verleende vergunning tot oprichting van een wasscherïj en hot plaat sen van diverse eleclromotoren en drie stoomketels in hel gebouwen-complex aan de St. Liduinastraat, kadaster Sectie M, no. 5562,-welke' voorwaarde luidt: „Vanaf 's avonds 10 uur tot 's morgens 7 uur mo gen in de wasscherij geen machinale werk zaamheden plaats hebben". Deze verzoeken zijn-met de bijlagen op de. Secretarie der gemeente ter visie ge- op Woensdag, den 5en 'December 1934, des namiddags ten 2 ure, zal ten.Ruad!- huize gelegenheid' worden gegeven om be- zwaxen tegen' het toestaan -yan die ver zoeken in- te brengen 'en die mondeling of schriftelijk toe te lioiiton. Gedurende DRIE dagen' vóór' het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen, .die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis wor den genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet, tot beroep - op een beslissing inge volge'.de. Hinderwet-gerechtigd zij, die niet overeenkomstig, art." 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn. verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam,' 21 November 1934. 1-301 63 BUITENLAND Speciale zitting in verband met het Chaco- oonfiict. De moord te Marseille. De ring buitengewone Volkenbondsvergade- die bijeen geroepen was voor de verdere behandeling van het conflict ia den Chaco, is gistermiddag onder groote be langstelling van het publiek in het ge bouw van het Volkenbondssecretariaat bij eengekomen. De voorloopige president, de Tsjecho- Slowaaksche minister van buitenlandsohe zaken, Benesj, wijdde in het eerste deel van zijn openingstoespraak een woord aan de beide slachtoffers van den moordaan slag te Marseille. Na Benesj sprak de Zuid-Slavische mi nister' van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, slechts enkele woorden van dank tot den voorzitter. Alsderde spreker voerde d'aarop Laval het woord', die zoer do'aandacht 'trok.' 'Ook hij roemde koning Alexander als soldaat en tegelijk als den vorst des vredes. Spr. zelf, Laval, zal trachten het voorbeeld van Bnrthou te volgen, zijn werk voort tc zetten en de samenwerking met alle hier bijeen gekomen staten verder te brengen. De drie roinvtoespraken bevatten overigons geenerlei politieke toespelingen. Inzake het conflict in den Chaco con stateerde Benesj vervolgens, dat alle tot dusverre ondernomen pogingen tot arbi trage mislukt, waren en dat de vergade ring met aanvaarding van de voorgestelde recommandaties den beidon partijen de mo gelijkheid zou geven weer terug-te keoron op de'rechtsbasis van het Volkenbondspaot. Voor het opwekken van een gunstige at mosfeer is het staken van de vijandelijk heden en het instellen van een gecontro leerde neutrale zone onvoorwaardelijk nood zakelijk. De buitengewone Volkenbondsvergade ring voor het conflict in den Chaco heeft met 49 stemmen bij twee stemmen blanco den Mexicaanschen gedelegeerde Najera ge kozen tot voorzitter. De debatten zullen hedenochtend beginnen. De Fra-nsche minister van buitenland sche zaken heeft gistermiddag gedejeuneerd met de te Cenève aanwezige ministers van buitenlandsche zaken en met hen, naar ver luidt, hoofdzakelijk beraadslaagd over do behandeling van den moordaanslag te Mar seille in het kader van den Volkenbond. Voorts verluidt, dat Frankrijk, zij het ook zeer voorzichtig, zijn invloed zal aanwen den om deze netelige aangelegenheid niet overijld te behandelen. Voor een deel geldt hot thans als vaststaand, dat de buiten gewone Volkonbondsraad, die in de eerst volgende dagen bijeen zal komen, zich in geen geval concreet zal bezig houden met den koningsmoord te Marseille. Desondanks verwacht men nog steeds de publicatie van hel klaagschrift. Het schijnt, dat de ■Zuid-Slavische minister vain buitenland sche zaken op dit punt van geen conces sies wil welen. Gisteravond zijn de hier aanwezige vertegenwoordigers van d'e Bal kan-Entente voor besprekingen bijeenge men. Frankrijk. Wcrkloozcn bezetten een stadhuis. In St. Quöntin schoolden gisteren voor hel raadhuis een aantal werkloozon samen, en drongen, ondanks het krachtige verzet van de plaatselijke politie het gebouw bin nen. Zij sloegen verscheidene deuren en vensters in, bezetten vertrekken en weigerden weg te trekken voordat zekere, kortingen op de werlcloozensteun zouden zijln opgeheven. Do gemeenteraads leden waren in zekeren z'n do gevangen n van do werkloozon. Een ingrijpen van de gewapende macht is slechts mogelijk met toestemming van den prefect, die tot gister avond 'nog niet was gearriveerd'. Nader wordt gemeld: Mot stadhuis van St. Quentin, d'at dooi werkleesten was bezet, is ontruimd', nadat do burgemeester een deputatie der wurk- loozen had toegezegd' rekening met hun wenschen te zullen houden. De politie heeft niet ingegrepen. Laval kondigt reis naar Itomo aan. De minister va,n buitenlandsdho zaken, Laval, heeft gisteravond to Geneve Ilaliaan- sclie persvertegcnwoiardigors ontvangen. Hij verklaarde te hepen binnenkort naai- Rome te kunnen gaan. Mccnmgsvcrschillcn in het kabinet? In tie wandelgangen van d'e Kamer wa ren gistermiddag geruchten in omlorp vol gens welke in tien ministerraad' ernstige meeningsversclhillen zouden rijn gerezen tusschen verschillende leden van het kabi net, Ilët door"den minister van bimnetnland1- sclie zaken ingediende ontwerp betreffen de de reglememteering van het dragen van wapenen en de betoogingen op den open baren weg, zou volgens deze geruchten o.a. dioor de ministers Pernot en Marin scherp zijn aangevallen. Marin zou zelfs hebben gedreigd te zul len aftreden. De geruchten betreffende mceningsveir- schillcn in het Fransciho kabinet, welke in de wandelgangen der. Kamer de rondo de den, werden door den minister vain binnen- lalnbsohe zake.n, Reg.iier, onjuist genoemd. Zuid-Amerika. De strijd in den Chaco. Tot de Boliviaansche krijgsgevangenen heli oor on, volgens een bericht uit Paraguay- sche bron, mannen van zestig en knapen van 14 jaar. Do overgrooto meerderheid' beslaat uit halfwilde inboorlingen. iapan. Motie van wantrouwen in dc rcgccring? Naar in politieke kringen verluidt zou de Seijoekai-partij tezamen met de Minseilo - partij voornemens zijn een motie van wan trouwen in het kabinet Okada in te dienen. Ontwapening. De zitting van het presidium. In de verklaring, de de Oostonrijksch© gedelegeerde Pflügl, gistermiddag, in de ge heime zitting van het presidium van do ontwapeningsconferentie, over Oostenrijk ling genit over het feil, dat ia do laatste zes maand'eln geen vorderingen zijn- ge maakt in de werkzaamheden der conlo- rcmti'O. Het mislukken der conferentie zou oen gevaar vormen voor den vrede. Oosten rijk moot met dozen toestand rekening hou den. Oostenrijk is thans van iedere veilig heid' beroofd' tegenover de bewapeningen, die zich nog uitbreiden. Oostenrijk moot zijn onafhankelijkheid' verdedigen. Gein an dere staat heeft het tot dusverre nog ge toond hoe man in deze situatie buiten gevaar kan blijven zonder rechtsgelijkheid. Na Pflüglvoerde Eden het woord, als mede de Italiaansdic -gedelegeerde, mar chess d'iSoragna. In..den loop - der' debatten sprak verder Li twin of over de vriendschap tussehen Sóyjet Rusland' en .Frankrijk, welke hij be schouwde als een hoeksteen van den wereldvrede. Do verklaring der Oostenrijksch© dele gatie'bij den Volkenbond' inzake do gelijk gerechtigdheid van Oostenrijk ten aanzien van zijln bewapening, heeft in Woenscho politieke kringen groot opzien gebaard'.Jlctr wijst erop, dat Oostenrijkdoor openlijk te Geneve deze zaak aan do orde te sijdlen automatisch ook de Duitstehe gelijkgerech tigdheid aan de orde. heeft "gesteld. Met het' oog op het paict van Rrome heeft het 'aaii de -orde stéllen van dezo kwestie op het oogenblik bizondere befeekenis. Do" blad'en "wijzen erop, d'at de ontwape ningsconferentie of weer op gang moet wor den gebracht, opdat Oostenrijk op deze manier zajin onafhankelijkheid' zal herkrij gen, of dat indien de conferentie voor om bepaalden tijd wordt uitgesteld een andere methode moet worden gevonden voor de erkenning d'er gelijkgerechtigdheid voor Oostenrijk, aangezien Oostenrijk bij d'e hui- dagen on zekeren toestand van Europa niet de wecrloo'ze staat Iran blijven BBMNENLAJND Prinses Juliana naar Engeland. Gisteravond met' de Batavier II van Rotterdam vertrokken. Gisteravond is 1I.K.H. Prinses Juliana met de Batavier II r'vati' Rotterdam - naar Engeland vertrokken','"""ten einde 'het. hu welijk van prins George, bij. te wonen. De Prinses kwam per auto uit Den Haag naar de Jobskade, de ligplaats van den Batavierbootdiensl. 'Op het afgezette Jobs-terrein waren een honderdtal belangstellenden aanwezig, d'ie de Prinses met een hartelijk „hoerah" be groetten. Op de kade merkten - wij o.m. op den hoofdcommissaris van politie, mr. L. Enthoven, en den heer Waller, een der directeuren van de Batavierlijn. 'Op den steiger werd H. K. II, verwel komd door den kapitein, den heer Zwart, die dezen avond juist zijn laatsLe reis RotterdamEngeland v.v. aanving. Kort voor het verdek verscheen de Prin ses op het promenadedek, waarna de be langstellenden op de kade het Wilhelmus inzetten. Om vijf minuten over zeven voer do Batavier II af. Op de rivier was het vrij mistig. Het gevolg van de Prinses bestaat uit freule Bentinck, hofdame, E. D. Junkcma van Burmania, baron Rengers, dienstdoende grootmeester. Een incident met persfotografen. Langs de kade had zich een leger van persfotografen opgesteld, dat echter werke loos moest blijven, toezien,- daar de politie order had, het fotografeeren te vcrbi-cd'en. Twee fotografen echter, die dit blijkbaar van te voren hadden geweten, bleken een motorboot gehuurd te nebben en terwijl de politie op den wal hun collega's scherp in het oog hield, flitste op het water plotse- Vanwege het departement van defensie waren heden op Schiphol lcgcrkcukcns ge ïnstalleerd, waar dc wachtenden op dc aankomst van do Uivcr een warm hapje konden bekomen. Men liet zich do snert goed smaken! i foto's gemaakt 1 'Onmiddellijk voer de boot der rivierpoli tie uit, de andere motorboot werd aange houden en naar de Parkhaven gebracht. Do opvarende fotograaf weigerde echter zijn platen, die hij aan boord verstopt had, aan de politie af te geven. Ijverig begon men toen in de boot te zoeken haar het fotografisch materiaal, maar zonder resul taat, het bleef verborgen. Pas toen gedreigd werd, dat boot en opvarenden vastgehou den zouden worden tot de platen gevon den zouden zijn, gaf de fotoman toe, en wees de plaats aan, waar hij ze v-erborgen had. De politie heeft daarop de platen vernie tigd. Nog een oogenblik Ie Amstcr- -te» dam vertoefd. -H. K. II. Prihsés Juliana hee'ft' gister middag te omstreeks "12 'uur een kort oogenblik in het koninklijk paleis te Am sterdam vertoefd. Dc gcwichtigaard. 21 November. De gewichtige main loopt altijd met een actc-lasch. En met slobkousen. En met een gezicht, waar duizend pro blemen in alle plooien on hoekjes schui len. Op zijn deur staat: L. J. Th. van Veen- huizen van Zoutelamle. C. D. Vioecionsul Du Brósil. Waarom de functie, die hij zestten jaar geleden vervuld' heeft, in oen stadje waar drie maal in de tien jaar eon passagie remie Rraziliannsche matroos aanspoelde in het Fransoh op zijn ueur staat, weet ik niet. Ik weet alleen dat zijn vader Jan van Veenhuizem, zonder Zoutelamle, heette, dat hij ridder in do Orde van Bolivar is, officier in de Zwarte Ster vau Annam, ridder van d'e Orde va.n de Nijl, eerelid van d'e Vereoniging Plicht eti Plei- zier en voorzitter van derlteu andore. Hij kent iedereen bij ons in do buurt. En iedereen kent hem. En hij weet precies wie hij hot eerst moet groeten en wie voor hem do hoed afnemen moot. -T Ilij is overigens oen aardige kerel met noen afgelegd', wordt allereerst teleurstel- ling het magnesiumlicht op. Er waren toch een dieps stem, oen peinzend gedaat on De laatste parade vau de politicmanschap pen, veldwachters cu marechaussees op het vliegveld Schiphol, voor de aankomst van de Uivcr. eerbied voor academische titels. Men zegt, dat hij gehoopt iwi eore-d'octor van do Universiteit van Salt Lake Gity to worden, doch dat dit hem niet gelukt is vanwege de malaise. Wanneer hij 's avonds zijn Castor uit laat en ik mijn Pollux, voeren wij al hoon en weer loop end, vier Lantarens hoen, vier lantarens terug, wol ©en aangenaam ge sprek. Over do wonderlijke dingen in don handel tegenwoordig; over de dooiende concurrentie, do krankzinnige dumpingprij zen om maar-aan-bod.le-blijvcm en hij zegt da.n telkens weer: „ik zeg maar altijd 'tis de survival of the fittest". Dp die vier woorden is bij verliefd'. Hij moet ze ©ons gelezen of gehooid hebben en liet dringen van een geweldig economisch probleem in zulk een korten term lieoft bom getroffen. - Wij hebben voor allo monsohen bij ons uit de "buurt -nairncn en hij heet: do ge- w i ch ti gaard. Hij is altijd geaffairceerd'. Moet hier iets orgainisoeren. Daar iets ophelderen. Ginds iets naslaan. Bij Baiulig een conferentie houden. Bij Willems iemand spreken. Een ingezonden stuk maar de courant brengen. Ik ben nog nooit bij hem in huis geweest, maar ik weet zeker, dat zijn bureau or delijk is en bedekt met systematisch gerang schikte papieren, memoranda, postzegel doosjes, paperclip-s on kalenders. Ik weet zeker, dat klokslag zes do soap op tafel moet komen, omdat hij beslist vóór de post van half acht nog een brief op de bus mioet brengen; diait hij om tien uur naar bod gaat, omdat hij morgen ochtend om half negen een belangrijke conferentie heeft en dat hij niets omge daan laat om lid' te worden van het Co mité voor Voeding van Behoeftigon, nu daar een vacature in gekomen is. De gcwichtigaard kn'p't allerlei stukjes uit de oonraint en rangschikt die alfabe tisch in ordners en de rest van de courant bewaart hij op dag en datuim, ,.da's altijd gemakkelijk", zegt hij, om na te slaan wat je no.oiig hebt". lederen Vrijdag gaat hij met zijn kleine stille vrouw daar de bioscoop, ,,i.en daj gaan we na afloop altijd een afzakkeitjc drinken in het Corner House, een menseh moet ook eens afleiding hebben". De heer D. J. Th. van Veen? [U'zen van Zoulelande, Ci-devant vice-consul du Brésil, heeft eigenlijk nooit een vak beoefend of een aimbt bekleed. Hij heeft zijn vermogen zuinig beheerd en gestaag vermeerderd, hij heeft licfrialigfieid' beoefend, systema tisch en met mate en zéór principieelhij heeft nimmer één borrel te veel gedronken is bij zijn weten nooit verliefd geweest en onverwachte noch domme dingen heeft hij ooit gedaan. Voor zijn vrouw is hij 'hoffelijk en vriendelijk en ik denk, dat hij nooit iets liefs tegen haar heeft gezegd en nimmer iets onaardigs en toen hij zijn Egyptische lintje kreeg hoeft hij baar op beide wan gen gekust. 1 De gowicihtïgaard is oen aardige man. Hij noemt mij „buurman" en tikt me wel eens amicaal op don schouder en beklaagt zich deerlijk over het feit, da.t de busl'cfil- ting voor de nachttreinen bij einze bus vóél tc vroeg geschiedt. j,Ik zal er 'ns met mijn vriend den di recteur-generaal der pesterijen ever pra ten", zegt hij en steekt zijn avondsigaar van negen urur op. Gisteren heeft hij zijn actelasd'x in do bus laten liggen. Ik heb er stielrum in gekeken, er zat oen spc-oab'ckje in en do courant van Vrijdag. Dank je vriendelijk buurman", zei hij toen ik -de tnsoh lorug bracht, ,.dank jo hartelijk 'lic.or, ik bad "m voor geen geldi willen missen; stel jo voor at die beschei den". Ik geloof dat men gelukkig is, wan neer men gcwichtigaard is, al is do lichting voor de nachtpost vod te vroeg bij onze bus. D07<s tou <">l MSImIUJUI mel Bl*" «ondoriDg vau Kou- mi Kei'sUhigcu. prijj par kwartaal I irauoo per post f 2.r>0. Prijs per Wi-ek: 13 cts. Afzou- dorUjKo mimmers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adveitentiiin voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elt' uur aan liet Hurcan bezorgd zijn.-'s Zaterdags vóór uur. 'Een bepaalde plaats van advortontiea wordt niot gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Ad verten tien: Tan 15 regels f l.Ö5j Iedere regql meer f 0.30; in het Znterdognummer 15 regels f 1.80, Iedere regel meer I 0.35. Reclames f 0.75 per regel, Incassokosten 5 ets.; lostkwitantiesiö ets. Tarieven van advertontiön abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertenüÖn opgenomen k f 0.50 t/rn. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord ineer 5 cent tot een maximum van 80 woordea 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00,Indien niet vóór Viudagavond 6 uur bezoigd. f.O' fif leed'. tó'W - -.v "-J- 4 5«.. "At. V-K'ÏSF s. :>-■

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1