Dinsdag 11 December 1934 ACCOORD TE GENÈVE. m Hinderwet. EFM EERESCHULD, 87ste Jaargang. No. 20820 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 681Q3, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. Bij of krachtens wellen of verordeningen voorgeschreven en andere offieiecle at- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van G De cember 1934 vergunning verlecitl aan de N.V. CASEÏNE FABRIEK „CERES", tot uit breiding van de raffinaderij van eetbare oliën en vetten in het pand' Westerkade 16. Sohiedam, 11 - December 1934. 1-308 23 BUITENLAND in het Hongaarsch-Zuid-Siavisch conflict. Eden's voorstellen met aigemeene stemmen aangenomen. De Volkenbond1 heeft gisteren zijn nood zakelijkheid en vooral zijn practische nut bewezen, door het bereiken van overeen stemming in de gespannen verhoudingen, tusschen Znid-Slavië en Hongarije. Gisteren meldden wij nog, dat Zuid-Slavië dreigende woorden liet lioo.'en, geen halven dag later werd te Geneve de vredespijp gerookt en. had do VolWenbondsraad een door Eden voorgestelde resolutie aangenomen, waar mede zoowel Hongarije als Zuid-Slavië het eons waren. Het belangrijkste feit van den dag is wel, dat de resolutie mot allo stemmen werd aangenomen. Deze nacbtzitting zal velen in herinnering blijven, liet is een vergadering geworden na een dag van zwaar werk', druk debat en soms verhitte gemoederen. Tenslotte kwam Eden aan liet woord. Hij herinnerde er aan, dat d© Volkcn- bondsTaiad geen gerechtshof is en dat hij slechts tot taak' kan hebben, de partijen te helpen bij het herstel der welerzijdschel betrekkingen. Daarna las Eden de resolutie voor, die hij ter goedkeuring voorlegde. De resolutie begint mot de betuiging van deelneming in het ongeluk van Frankrijk en Zuid-Slavië en met de veraard oei ing van de misdriad. Tegelijkertijd wordt ver langd, dot do schuldigen tot verantwoor ding worden geroepen. Dan wordt gewezen op der. plliclit van ieder land ami geen ter roristische actio op zijn grondgebied te dulden. Geen staat rmag iets nalaten om iets "dergelijks te voorkomnen en to onder drukken en dan rogeeringen, die daarom vragen, hulp te vorloenen. Dezen p'ioht hebben vooral da loden van den Vo'kan- bond te vervullen, die ook verplicht zijn, de territoriale onschcndb*arbeid en do po litieke onafhankelijkheid der andere hden te ontzien. Daar de rand van meaning is, dat be paalde IIonganrsc.be autoriteiten door na latigheid een vcrantwoordelijkbeiud op zidh hebben kunnen nemen ten aanzion van handelingen, die in verband staian met don aanslag te Marseille en dat do Ilangaarsche regeering den plicht heeft, d© an1 od!raten, wier schuld zal worden vastgesteld, te be straffen, en daar dte> raad overtuigd is van -den goeden wil van de Ilotngaarscho regeering, verzoold, hij de Hongaarse) geering, den raad mededeel img te doen van de maatregelen, die zij tot dit doel beefft genomen. Daar do rand van meening is, dat do thans geldende regels van het internationale recht met betrekking lot de onderdrukking van bet terra-isme voldoen de duidelijk zijn, besluit hij, oen commissie van deskundigen op te dragen, deze kwes tie te bestudeoren, opdat en ontwerp wor de opgesteld wy een internationale con- Naar het Engelsch van DOROTHEA GERARD. 21) Zoo moet er jaren en jaren geleden een boeren jongetje hebben geleefd, wiens moe der hem maar zóó weinig te eten kon geven, dat ze hem de ganzen van zijn buurman liet hoeden. Terwijl hij uren lang op de groote vlakte zat met zijn wilgen roede in de hand1, vroeg hij zich af, of er ooit wel eens een tijd1 zou komen dat hij genoog te eten zou 'hebben; of bij het altijd- zou moeten aanzien, dat zijn moe der s avonds rood'-behuilde oogen had, of dat zij met zwakke schreden van den haard naar het houtschuurtjo wankelde of dat haar trillende handen het spinnen wiel draaiden. „Als ik groot ben, zal dat niet meer gebeuren," zei hij tot zich zei ven. „Maar dat duurt nog wel tier. jaar. Dan is zij al lang dood." Toon ging hij bii zichzelven na de manieren, die cr al zoo bestonden om vlug geld te maken, maar er wilde er hom geen invallen. Eindelijk vertelde iemand hem do geschiedenis van don varenbloesem, die rijk maakt in een uur. En onmiddellijk word or hoop ge wekt in zijn hartje, want d'it blozende, boc- ronventjo, met de groote, heldere oogen, had menscli noch dier ooit kwaad gedaan wist eigenlij! niets af van hot bestaan van kwaad." Ilior hield Wladimir even op en r r>"g om een nieuwen bak met appels. Toon lm de tafel rondkeek, zal het hom wel een genoegen zijn geweest dat hij niets dan belangsifIhnde gezichten zag. Ze hadden alien do Agendo gehoord, maar misschien ventie, die aan deze eisehen voldoet. De raad besluit verdar, dat deze commissie uit tien leden zal bestaam. België, Engeland, Spanje, Frankrijk, Hongarije Italiq Polen, Roemenië, Zwitserland on Sovjet-Rus'anj worden iritgenood'igd, elk een lid te be noemen. Deze commissie zal ook de initia tieven bestudeoren, die de Franscih© re geering den raad heeft doen toetomi n, of die nog door andere regeeringen naar vo ren zullen worden gebracht. Aan de aanneming van deze motie gmg nog een spannend half uurtje vooraf, daar de Hongaarsohe minister van builenland- sche zaken met het antwoord zijner re geering op deze resolutie op zioh liet wachten. Het bleek, dat hij met evenveel ongeduld het antwoord uit Boedapest ver beidde, In de vergadering kortte men aan vankelijk den tijd met hot vertalen van een redevoering, het voorlezen van een nage dachtenis van Barthon en koning Alexan der, maar daarna zat er niets anders op dan sluiting van de debatten en schorsing van de vergadering voor een kwartier. Hm half twaalf snelde de Ilon- gaarsche gedelegeerde het Volkenbondsge- bouw binnen met het toestemmend ant woord van zijn kabinet. Engeland. De werkloosheid. missie en regeering is, Indië een zoo ruim mogelijke gelegenheid te 'bieden voor zdt- bostuur. De oarsto gedachte van de commissie was die van eonprovinciale autonomie, die gepaard zou gaan met verantwoorde lijkheid1 Voor rechtshandhaving en orde. De tweede conclusie was die van een fede ratie voor geheel Indië. Een dergelijke federatie zou niet mogelijk zijn zonder een aanzienlijke uitbreiding van hot groo te getal Indische vorsten. Een derde ge dachte van de commissie zou kunnen wor den omschreven als verantwoordelijkheid met sancties. Deze sancties of voorzorgen zijji niet de schepping van theoretici, maar zij "beslaan inderdaad. Hel is van het groot ste belang onder de huidige omstandig heden, dat do verdediging van Indië on der controle van het rijk wordt gehouden. Wat betreft het terrorisme was Iroare niet verwonderd, dat de commissie spe ciale voorstellen heeft gedaan om don. gouverneur-generaal en de gouverneurs do beschikking te geven over speciale vol machten teneinde tegen dit ernstige kwaad te kunnen' optreden. Duïtschland. Clemens Krauss dirigent van de Bcrlijnsche Staalsopcra. In de Vacature van dirigent van de Bcrlijnsche staats opera heeft minister-pre sident Gos-ring, den dirigent van de Ween- scho staatsopera Clemens Krauss benoemd. De wcrklöoslicid. De ontwikkeling van de werkloosheid in November werd bepaald door de seizoens- on[slagen van arbeiders in de huitenbe- drijven. Hierdoor steeg de werkloosheid met 86.000 lot 2.354 OOQ. Oostenrijk Verklaringen van Schuschnigg. Bondskanselier Schuschnigg heeft in ecm te Innsbruck gehouden rede gezegd, dat slechts die jongeman een openbare betrek king zal kunnen 'krijgen, die minstens oen. jaar vrijwillig heeft gediend bij het honds- leger. In een tweede rede te Innsbruck ver klaarde de hondskanselier: „Wie niet voor den staat heeft gestreden, hoeft geen grond meer voor de aanspraak, mede te werken aan den wederopbouw van dezen staat. Wie niet hoeft gediend als soldaat, hoeft, geen aanspraak op een betrekking in open baren dienst." Hongarije. Geen uitwijzing van Hongaren incer. Dc uitwijzing van Hongaren uit Zuidt- Slavië is sedert Zondag afgenomen. In den loop van gisteren zijn nog slechts 10 uitgewezenen over de llongaarsche grens gekomen. Het totaal aantal uitgewezenen, bedraagt volgens olficioele mededeelingien 2.9G0. Verdere transporten van uitgewe zen-en zijn voorloopig niet moor aangekon digd. Een officieel© medodoeling betroffen- de het stopzetten der uitwijzing is echter nog niet ontvangen. De schade, die den uitgewezenen is toegebracht worlt hier geschat op 20 millioen pengös. Da llongaarsche minister van hinmm- laindsche zaken, dr. Keresztes—Fischer liccft ©an oproep tot de bevolking gericht om deel te nemen aan de algemoono col lecte Ion bate van de uitgewezenen. Zuid-Slavië. Op aftreding van Jcftitsj aangedrongen. In sommige politieke kringen te Belgrado leeft de verwachting, dat de Zuid-Slavi- sche minister van bnitenlandschc zaken, Jeftilsj, zal aftroden, aangezien hij er met in is geslaagd voor hel front van den Volkenbond een scherpe internationale ver oordeeling van Hongarije door de mogend heden te bereiken. Do actie voor Jeftilsj' aftreden staat onder leiding van oud-mi- nister-president, dr. Milan Srskitsj, den oud- minister van buitenlandschc zaken, dr. Voya Marinkowilsj en verscheidene ande ren. Zwitserland. Ilcinz Neumann gearresteerd. De politie te Ziirieh lieeft gisteren ge arresteerd het vooTtnalige communistische lid van den Duilschen Rijksdag, Heinz Neumann, tevens voormalig lid van het partijbestuur der IC.P'.D. Neumann vertoefde reeds geruimen tijd De gisteravond gepubliceerde cijfers in zake de werkloosheid geven, aan, dal 10.212.000 persomen~aan; -h'et - vréde"-'waren,' wam 16 jaar tot 64 jaar, hetgeen 6000 moor is dan een maand te voren en 252.000 moer dan mi jaar tevoren. De werkge legenheid gaat vooruit in de katoen-, wol-, kousen-, schoenen- en motorimdustrieëin. "Wat de werkloozen betreft, het toiaal aainlal bedroeg 1.729.838. Dit was 1150 meer dan oan maand te voren, doch 159232 minder dan oan jaar geleden. De herziening der Britsch-Indisclic constitutie. In het Lagerhuis zijn gisteravond de debatten over Britsch-Indië begonnen. Da minister voor Indië, sir Samuel Hoaro, diende de iegeoringsvoorslellon in, die in ruime termen zijin gehouden, zoodat zij niet alloan bevatten de aanvaarding van de aanbevelingen der gemengde commissie als grondslagen voor de herziening der Indische constitutie, maar ook de r id- zaaamheict1 om de wet te doen steunen, op de hoofdlijnen van het rapport der commissie. Roare deed een beroep op de monschen van goeden wille, zoowel in Engeland als in Indië om het wetsontwerp als oen geheel te aanvaarden en to go- looven, dat het de bedoeling van com- niet zoo goed verteld als Wladimir dit deed en niet met die uitdrukkingsvolle, muzikale stem. In ieder geval luisterden ze allen toe, of de geschiedenis hun even nieuw was als mij. Met zijn jeugdig ge laat en zijn open, kinderlijken blik, had Wladimir wel kunnen doorgaan voor den held var. dit verhaal, tot man opgegroeid en zeker is het dan ook, dat deze goed hartige jongeman niet meer kwaad had gedaan in zijn leven, dan het boeren- venlje. Hij hervatte de geschiedenis „Aan den overkant van de vlakte was een bosch, groot en somber, waardoor maar weinig paden leidden, waar de grond over groeid was met varens en hoog gras en bezaaid met ruwe rotsblokken. Daar be sloot het ventje dien eerst volgenden St. Jansnacht heen te gaan. Hij was er nog nooit geweest, maar hij was niet bang. Als hij bang was, hoefde hij onkel te den ken aan de roode oogleden van zijn moe der, om weer moed te vatten. Éindelijk kwam de avond. Hij sloop uit de hut, ijlde over de vlakte, die de maan zóó hekier verlichtte, of hot dag was, en waagde zich ten slotte in ,rooto bosch, waar het zoo donker w- Rs in een kelder, want hier kon de maneschijn niet tot op den grona doordringen. Eer hij een honderd tal schreden ver was, zag hij den bloe sem schitteren als een lamp 'in de duis ternis; hij klauterde legen oen rois op het volgend oogenblik had hij de bloem bemachtigd. Toen viel hij in slaap, doodop van al dat loopen en met allerlei ver warde verlangens op do lippen on in het hart. En ziet: toen hij dien volgenden morgen wakker werd', lag hij op een flu- weelen kussen in een paleis en de bedien den die oin hem heen zwermden, zeiden, dat De behandeling van liet llongaarsciiZuid-Sim isch conflict in den Volkcnitnudsraad. Een overzicht van de vergadering onder v oorzillerschap van Vaseoncellcs (Portugal). onder den naam Bieler en met een valsoh paspoort te Ziiridi. De Duitscho autoritei ten beschuldigen hem van moord en heb ben een arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd. Dc Zwitsersche staatspoiiiie, die hem arresteerde, heeft hom ter beschikking gesteld van de kantonale politie, aange zien het departement van politie te Bern van de zaak op do hoogte moet worden gesteld, ter beslissing op een eventueel verzoek om uitlevering van Duilsohland De kans hierop lijkt vrij gering, aangezien Nenmann als politiek vluchteling moet worden beschouwd. iapan. Spionnagc? De Daily Telegraph meldt uit Tokio, dat de Fransche waarnemende marine-attaché, luitenant Tossier du Cros, door de Ja- panscihe politie verscheidene malen aan een scherp verhoor is onderworpen, aange zien hij er van wordt verdacht spionnage te hebben gepleegd. 'Onder dezelfde verden king heeft de po-litie ongeveer 20 jonge vrouwen en dochters van Japansche amb tenaren gearresteerd en verhoord. Men beweert, dat luitenant Tesster du Cros dc vrouwen zou hebben overgehaald hem geheimen der marine strategie beschrijvin gen van arsenalen en medededingen over de vervaardiging van wapens en munitie te verschaffen. Int. Samenwerking. Laval spoedig naar Itome. Naar aanleiding van oon Fr.msch-Itali- aianscho sportdernonslraiie te Genua heeft do Frainscho minsitor van marine medo- godoeld, dat dc minister van builenlandscho zaken, Laval, spoedig naar Rome zou komen. De oorlogsblinde afgovaardigle Delcroiv, voorzitter van den Italiaanschen bond van oorlogsinvaliden verklaarde, dat de sol daten do Fransch-Italiaanscho overeen stemming beschouwden als don aanvang cn de voorwaarde van oon uitgebreider© overeenstemming, waarvan niemand mag worden uitgesloten, die daaraan zou willen, deelnemen. Dc vlootkwestic. De Japansche ambassadeur te Washing ton, Saito, verklaarde in een interview, dat hij geloofde, dat de Vcreoügde Stalen en ook Groot Brittannië tenslotte toch de plicht voor do Japansche politie zou den tooncn. Wanneer dit niet hot geval zou zijn, doch zij de Japansche politiek door dwang zouden willen beïnvloeden, dan-zou Japan tot strijd gedwongen zijn. Uit Tokio wordt gemold: Admiiaal Takahafji verklaarde in een rede aan boord van zijn vlaggeschip, dat hij geloofde, dat binnen afzienbaren tijd tusschon Japan, China en Mandsjoekwo een samenwerking zou zijn ontstaan, om den vrede in het Verre Boston te handhaven. Het is tijd, dat Groot Brittannië en Amerika hun aanspraken op de hegemonie opgoven, daardoor zou de wereldvrede verzekerd zijn Volkenbond. De voorstellen van Laval. Gisteren heeft Laval dc uitgewerkte voor stellen ingedienn tot vorming van oon in ternationale overeenkomst ter bestrijding van terrorislischo aanslagen. hij rijker was dan eonig man ter wereld. Nu was zijn eerste gedachte aan zijn moe dor. Ilij had haar onmiddellijk willen ha len, zoo vlug als zijn beenen hem dra gen konden, maar zijn bedienden hielden hem terug. De schatten waren van hem, zeiden ze, en van hem alleen. Op het oogenblik, dat hij trachlte ze te deelen met wien dan ook zelfs al was het met zijn moeder zouden ze als sneeuw voor de zon verdwijnen. Dat deci van de geschiedenis had hij te voren niet gehooid en toon hel hem nu verleid werd, ging hij op den grom. zitten schreien cn wilde met getroost worden. „Hot was voor mijn moeder, dat ik al dien rijkdom verlangde," zei hij snikkend. „Wat heb ik er nu aan fjjs ik er haar niets van geven kan?" „Uw moedor is oud," zelden zo dan weer, „ze staat al met den eencn voet in het graf. Laat haar in vrede sterven, zoo- als ze heeft geleefd', en gemot van het geen het tot u geschonken heeft." Maar hij schreide nog slechts ééns zoo hard en zei, dat hij haar dien zelfden dag nog een zak goud zou brengen. „Gaat uw gang," luidde het antwoord, „maar als u den zak open doet, zal cr niets dan ver weerd hout in zitten en als u terugkeert naar uw paleis, zult u niets dan een hoop steenen vinden. U zult even arm zijn als te voren en uw moeder ook. Wat zal hel haar dan nog geven, terwijl ze nu ten minste niet bezorgd meer heeft te zijn voor u." Ofschoon de jongen niet wildo luiste ren, moest hij het toch wel hooren, en zoo langzamerhand drongen de woorden door lot in zijn gemoed en vond hij toch ook wel, dat het waar was: dal hij, door zioh zeiven te ruïneeren, haar niet helpen kon. Toen ging hij er zich op toeleggen van zijn rijkdom to genieten en gedurende ©eni gen tijd gelukte hem dit ook, maar toen hij er aan gewoon was zich genoeg te eten, leek het wel, of hij uit zijn paleis getrokken weid, over de vlakte, naar hol hute. Daar keek hij binnen in liet kleine vierkante venster, om te zien, wat zijn moeder deed, of zij zat in het hoekje van den haard, of zij zat bij de tafel met haar spinnewiel, maar nooit vond hij den meed om de Idink op te lichten, want hij schaam de zich om met zijn zijden Idecren die loeincn hut te betreden. lederen keer, ats hij terug ging, deed hij zich zeiven de gelofte, dat hij afstand zou doen van al zijn rijkdom en dat hij weer arm zou willen wezen met haar, maar toch d'ccd hij dit nooit, want hij was eenmaal ge woon geraakt aan dat makkelijke leventje en kon er niet toe komen zioh zeiven te beroovon van zijn gerief. Zoo werd hij, ondanks zijn schatten, met den dag on gelukkiger. Toen hij nu weer eens binnen keek in do hut, zat zijn moeder niet bij het vuur en niet bij de tafel, maar ze lag in bod, met gevouwen handen en twee kaarsen brandden aan tiaar voeten. Toen wist bij, dat hot te laat was om tot haar terug te gaan: hij wierp zich op den grond, scheurde zijn zijden klooien en hij ijlde over do vlakte, klauterde tegen de zelfde rots qp, waar hij den bloesem geplukt had, sprong naar bene den, zoodat bij zich hot hoofd te pletter stootte en tegelijkertijd ging het paleis in rook op, met alles en allen, die er in waren, en van dat oogenblik af heeft de varen nooit meer zichtbaar gebloeid'. De bloem had een menseli het leven gekost en was daarom ten eencnmalc van de we reld weggevaagd." Meegesleept door zijn onderwerp, klonk er ontroering in Wlaclinrr's trillend.' stem. Er volgde een korte stilte, toen hij op hield met spreken, maar de eerste opmer- kinsr, waarmee ook wat ruw voor den dag gekomen werd, verstooido de droomerige stemming bij de toehoorders. Hot was Malewicz, die op siroeven toon zei: „Die jongen leek ook wol niet goed wijs." Iedereen keek verbaasd op. „Waarom?" vroegen verscheidene dames tegelijk, _„0mdat hij niet wist, wat hij wilde. >01 hij kon het aanzien, dat zijn moeder ge brek leed, of niet. Zoo ja, dan moest Hij gepiofiteerd hebben van zijn geld en zoo niet, dan nioeri hij van den eersten dag al zijn paleis al hebben opgegeven, zonder dat doelloos gejammer." „Zeker zal toch niemand het zoo on bewogen kunnen aanzien dat zijn moe dor gebrek lijdt," begon Wladimir. Maar Malewicz viel hem bot in de rede: „Waarom niet? Hot is alles maar ©cn zaak van gewoonte en hot hangt er ge heel van af met welke bedoel.ng het ge schiedt." Er mengde zich nu ook verontwaardiging in de verbaasde blikken, die op hem ge richt werden. Die opmerking loch, die kwam van de lippen van een man, die zelve een moeder had niet precies in de positie van de moeder in de legende, maar toch zoo, dat een vergelijkjng viel te troflon klonk dan wol ui!ra-nuchter. Ik erken, dat ik evenzeer verrast was door hetgeen hij nu zei, als in het begin van den avond door Jadwiga's optreden tegen over hem. (Wordt vervolgd). De7.e courant verschijnt dagelijks, mat uit. tendering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal f2.iranco per post f2.B0. Prijs por week: 15 ets. Afsoa- derlijae numinsrs 4 ets, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor *-i uur. Een bepialdo plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdvertentlBn. ran 15 reg«la itf&i tedore regel meer (0.30; In het Zaterdagnummer 15 regola f t.80, Iedere regel meer I 0.35. Reclames f0.75 per regel. Incassokosten 5 cts^ postkwitantiea 15 ets. Tarieven van atlvertentién oy abonnement zijn aan het Bui eau verkrygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein# Advertentiën opgenomen fu.50 t/nL 15 woor* den, f 0.75 t/in 25 woorden. Kik woord nieeF 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'b Woensdags: Kleine Advertontiéntot25woor den f 0.25, mits vóór Dtusdngavond 6 uur aan het Bui eau bezorgd 's, Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indian niet vóór Vryiliijmvond 6 uur bezorgd

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1