De Uiver neergestort en verbrand f. DE ZEVEN INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. I m&M mPZ'.: 'M Hedenmorgen ontving de K.L.NI. bericht, dat vlieg tuigen van de R.A.F. de Uiver 10 mijl ten Zuiden van Ruthbah hadden gevonden. De Douglas was ver brand. Er werd geen hoop gegeven, dat de inzitten den nog in leven zijn. 1 J.W. DE BRUIN "fiSfiïï&y' TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Op zoek naar de Uiver. De Leeuwerik vertrokken. >'-k" V';,' f Fa. LOOPIK OLIVIER Spiegels - Vensterglas - Autoruiten Telefoon 68571 De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging. Beurtvaart Schïedam-^'clarra Uit Caïro werd hedenmorgen t gemeld: Vliegtuigen van de Royal Air Force hebben de Uiver tien mijl ten Zuiden van Ituthbah ontdekt. De vliegers konden ter plaatse niet landen, maar hebben kun nen waarnemen, dal liet toestel te pletter geslagen cu ver brand was. Er bestaat geen kans dat er overlevenden zijn. Met het ontvangen van de ramspoe dige tijding, d'at de trots van onze lucht vaart, do Uiver, waarvan men wel het laatste een ongeluk zou verwachten, is een schok door de Nederlandscho bevol king gegaan. Niets is zoo gunstig voor het aanwakkeren der belangstelling als spanning en iedereen was hedenmorgen nieuwsgierig naar berichten over de Uiver. De eerste morgenuren verliepen, zond-er dat er nieuws kwam. Eindelijk, tegen tien uur, gewerd ons een mededeeling, doch welk een mededeel mggevonden, maar verbrand 1 En voor hot leven der beman ning en passagiers werd geen hoop meer gegeven. Zeven levens, vier dappere man nen der lucht, en drie Nbderlanilsoh-e pas sagiers, prof. Walch, van de Batavia- sche hoogesohool, en de hoeren Beretty, di- reeieur van Aneta, en Koi't, die een za kenreis maakte. Zeven levens zijn gebleven in d'o Sy rische woestijn, niet vër van de raijleulauget oiiepijp leiding van d'e Irak PetroleumccHm- pnny, maai' in een woeste streek, waar geen levende ziel komt. In een vreeselijketn onwoersstarm moet de Uiver zijn neergekomen. Hom d'e ramp is geschiedt weet niemand, zal actlc nie mand weten. Het vuur vernielde heit toestel volkomen. Geen der" inzittenden zal nog een t-eokon of medcddeling hebben kun nen achterlaten. De Uiver met die Kerstpost heeft zijn boodschap in Insulindë niet kunnen- vol brengen. Yergeefsehe vlnchten. 'Over de Uiver hebben wij, na hetgeen wij gisteren konden melden, vele berich ten ontvangen, maar waar het op aan komt, namelijk dat de Douglas-machine gevonden is, werd1 niet gemeld'. Naar bekend is het laatste contact, dat men met de Uiver heeft gehad, te 12.25 uur geweest, in den nacht van Woensdag op Donderdag. De Uiver was toen in ge wone correspondentie over peilingen en weerberichten met Rutbah Wells, de Brit- sohe politiepost, als ook het Knooppunt van karavaanwegen in den woestijn. Volgens het gegiste bestek moot het vlieg tuig zich op dit oogenblik bevonden heb ben 350 a 400 K.M. ten Dosten van Gaza. Welken afstand de Uiver d'aarna heeft afgelegd, is het onzekero element. Over het buitengewoon slechte weer op de route zijn gisteren tal van telegram men ingekomen; de vliegtuig rt van de Royal Air Force, die van plan waren naar de Uiver te gaan zoeken, hebben hiervan naar reeds is gemeld1 moeten afzoen. Alle opsporingspogingen waren gisteren door het slechte weer volkomen geblok keerd. In deskundige kringen op Schiphol nam men aa.n, dat de leidende actie van het opsporingswerk door de Royal Air Force - uit zal gaan van Amman op 150 K.M. afstand ten Oosten van Gaza. Men verwachtte op Sctrphol tn den loop van den nacht geenerlei berichten moer omtrent de Uiver. Slechts is er een zeer kleine kans, dat voetvolk of ruiters de plaats, waar hot vliegtuig is neergekomen, vinden en daar van aan een nabijzijnd station mededeeling doen. Men nam aan, dat bij zonsopgang het weer opgeklaard zal zijn en de vliegtui gen van de Royal 'Air Force het opspo ringswerk zullen beginnen. Het slechte weer, waarmede de Uiver te kampen heeft gehad, duurt zoo ver telde men ons in liet bewuste gebied' meestal niet lang. Bij do K.L.M. is een aantal telegrammen binnengekomen van haar agenten te G'aïro, .Gaza en Bagdad inzake do wmissing van de Uiver. Volgens oen dezer telegrafische n.edo deelingen uit G'aïro is gisteren het vl.og- tuig van do Irak Petroleum Company, dat was opgestegen om de Uiver le zot ten, vóór zonsondergang zonder resultaat op het vliegveld te Bagdad teruggekeerd. Dij zonsopgang zal do verkenningsvlucht yan de Britsche en Irabsche luchtmacht wor den voortgezet. Bovendien zullen aan de opsporing doel- Inemen twee vliegtuigen van do Irakscho Petroleum Maatschappij en éón vliegtuig van de Air France, dat zich to'Damaskus bevindt. Gisteren was het onmogelijk to vliegen wegens het weer on de Onbruik baarheid van do vliegvelden. Een. later telegram uit G'aïro meldt, dat do K.L.M.. vertegenwoordiger aldaar van de Royal Air Force to Bagdad do telegra fische mcdedeeling hoeft ontvangen, dat alle voorbereidingen zijn getroffen voor do R.A.F. om naar hot' vermiste toestel to zoeken in do driehoek Ratnadich (100 K.M. ton Westen van Bagdad), Raditalr (200 K.M. W.N.W. van Bagdad) en Ruth bah (380 K.M. ten Westen vain Bagdad) 'Ret ligt in do bedoeling om te 4 uur G.M.T, op te stijgen, indien, het woer zulks toelaat. Do Royal Air Force uit Amman zal do vlucht uitvoeren op het traject Amman Ruthbah. Aan de overige door do K.L.M agenten afgezonden telegrammen kin liet volgende worden ontleend: Om 10.15 uur werd uit Caïro geseind,- ï-dat do Uiver gisteravond o-rn 23.30 uur ïplaatsolijke tijd het vliegveld Almaza (Bag dad) was vertrokken. Het toestel passeerde Gaza om 22.37 G.MT. en word hot laatst door Rutbach Wells om O.tO uur gehoord. Het laatste bericht word cuni 9 uur ph tijd door den radiodienst van het vliegveld Al- maza opgevangen. Medegedeeld werd, dat twee Victoria-toestellen van de Royal Ait' Force weldra van hot vliegveld II 4, ge legen aan de pijpleiding van de ïrac Pe troleum Company, tusschen Rulhbach ien Annam, zullen opstijgen, out naar de Dou glas machine te zoeken. Om 11.31 werd uit Caïro getelegrafeerd, dat de twee Victoria-toestellen niet konden opstijgen. Indien dit mogelijk zou zijn zou nader bericht volgen. Het vliegveld van Bagdad was op het moment van het af zenden van het telegram onbruikbaar. De laatste levcnsicekencn van de Uiver. Een volgend telegram uit Caïro meldde, eveneens dat Rulhbach om 0.10 uur G. M.T. voor het laatst radioseiruon van de Uiver heeft opgevangen, waarin de po sitie werd gevraagd. De-machine wasteen 328 mijl van Gaza. Men vermoedde Oost van Gaza. Om 15.44 seinde de K L.M.- verlegenwoordiger uit Caïro, dat een es kader vliegtuigen uit Amman en twee Vic toria's sinds 11 uur G.M.T. aan het zoe ken waren on dat zij bij zonsondergang te Ruthbah zouden landen. Indien de toestel len bij hun opsporingen geen resultaat zou den hebben, zou de vlucht morgen naj zonsopgang worden voortgezet. Te 16.16 uur werd het vorige telegram gerectifi ceerd, daar het onjuist was. Alleen oen Victoria was aan het zoeken. Van hot es kader te Amiman was telefonisch bericht ontvangen, dat het wegens het noodweer onmogelijk kon opstijgen. Do agent vroeg om een dringende mededeeling iinzake de actieradius van de Uiver, die 1750 liter benzine aan boord1 had Uit Gaza ontving de K.L.M bericht, dat do Uiver om 22.37 uur G.MT. deze plaats was gepasseerd. Men bad het toe stel bet laatste radiotelegafisch hoor ren werken met Rutbacil om O.10 uur G.MT., voor een peiling. Ruthbah deelde mede, dat het in de omgeving abnormaal sterk weerlichtte. Bericht was omtvangjon; ever de opsporingspogingen van de R.A.F. Een vloed van telegrammen. Uit Bagdad seinde de vertegenwoordiger om 7.55 uur, dat men geen nieuws had over de Uiver. Aan de R.A F. was om bij stand verzocht. Om 8.35 uurs werd het volgende geseind Laatste gegeven Ultra (codewoord voor Uiver) startte van Ahnaza 21.30 uur, pas seerde Gaza 22.37 stop. Van 23 57 tot 24.05 j doffer. uur radioverbinding met Ruthbah stopt Hierna Toepen Bagdad, Rulhbah, ïlinaidj, Ultra, vergeefs stop. Politiowagens trekken uit Ruthbah, Pipelino vliegvelden ge waarschuwd, stop Caïro, mododeeling go- ïdasin Times G.M.T. Het telegram van 9.20 uit Bagdad luid de: „Iraq. Pelt. Co v1! eg tuig speciale vlucht Pipelino op zoek Ultra". Om 9.55 uur werd als volgt uit Bag dad geseind: „R.A.F. waarschuwt twee machines to II. 4 pipelino op te stijgen op zoek Ultra, indien weer toelaat stop R.A.F. waarschuwt Amman stop. Wow zooi' slecht slop. Bushiro vertraging medege deeld. i Tenslotte werd uit Bagdad getelegra feerd: „Geen nieuws Ultra", machines R.A.F. niet op zoek wegens weersgesteld1- heid slop. Van Iraq. Comp geen bericht stop. Air Franco Damascus geseind ma chines te zenden langs route naar Ruth- bahl op zoek Ultra stop kosten vlucht K.L.M stop. De K.L.M. ontving nog het volgende telegram van de Royal Air Force uit Gaza. Gemekt wordt, dat de Uiver Donderdag ochtend om 0.45 uur GMT, 1.05 uur A.T., boven het pijpleidingstation II 3 is gehoord. Vliegtuigen hebben zonder resultaat de om geving afgezocht, liet voorgenomen zoeken door het eskader uit Amman kon Donder dag tengevolge vari het slechte weer niet plaats hebben. Hedenochtend bij het aan breken van clen dag zullen een eskader van de Royal Air Force en een vlieg tuig van do Air France heronderzoek inten sief aanvangen. Do bemanning cn do passa giers van de Uiver. Van cle K.L.M. ontvangen wij de vol gende mededeeling over d'e passagiers en de bemanning van de Uiver: Prof. Walch, hoogleeraar aan de Genees kundige Hoogesehool te Batavia, is d'e vo rige week met de Pelikaan naar Neder land gekomen. De heer Beretty, directeur van bet Pers bureau Aneta, kwam in September j.l. met do Kwartel uit Bataviaa on reisde mee tot Boedapest. De derde passagier is de heer Kort, die voer zaken naar Indië gaat. De heer W. M. '0. H. Beekman, ge zagvoerder van de Uiver, is een der oud ste piloten van de K.L.M. Hij is den 15en April 1924 .in dienst der K.L.M. getreden en heeft „ruim. 9500 uren voor de maafc- f-schappij gevlogen.. De heer Beekman beeft tot nu toe 18 retourvluchten naar Indië gemaakt. De heer Steenbergen is den 16en April 1928 in den dienst der maatschappij getre den en maakte tot heden 13 retourvluchten naar Batavia. Da werktuigkundige, de heer Waalewijn, is reeds s'' s 1921 bij de K.L.M. en maakte 7 Indiëvluchten. De heer Van Zadelhoft, marconist, sinds 1931 in dienst der K.L.M., is dit d'e elfde reis. Men zal trachten vandaag nog zoo ver mogelijk te komen. Hedenmorgen om halE acht is het K.L.M. vlieglnig Leeuwerik, dat eerst gistermiddag van een retourvlucht naar Egypte was teruggekeerd, van Schiphol gestart, om zoo mogelijk te trachten assistentie aan de Uiver te verleenen. Het vertrek; dat aan vankelijk tusschen vijf en zes uur zou plaats hebben, ondervond vertraging,in ver band met minder gunstige weerberichten. De bestuurders Sillevis en Geijsendorffer zullen trachten heden zoo ver mogelijk met het toestel te komen, teneinde zoodra de positie van de Uiver bekend is, zoo spoedig mogelijk ter plaatse te kunnen zijn. De taak van de bemanning van de Leeuwerik. Do Fokker F. 12, Leeuwerik, die boden- ochtend om zes uur van Schiphol is ver trokken om de Uiver hulp te bieden, wordt bestuurd door do beide oudste piloten der maatschappij, de heeren Sillevis en Goysan- *0V-Xw:ï''^y'V x V 'A j. De bemanning, die de Uiver met de Kerst post naar Oost-Indië ging brengen. V.l.n.r t Waalewijn (mecanicien); Beekman (eerste piloot); Van Steenbergen (tweede piloot) w» Van Zadelhof (radio-telegrafist). -- vv De Syrische woestijn hij fort Ilnih bah. Deze foto geeft een indrnk van het landschap, waar de Uiver is verongelukt. De heer Sillevis trad' den 22sten Maart 1922 in dienst van de K.L.M. dn heeft reed's meer dan 10.000 uren voor haar gevlogen. De hoer Geysendorffer is in April 1921 bij de K.L.M. gekomen, doch was gedu rende enkele, jaren iin dienst van den heer van Lear Black. Voorts zijn aan boord, zooals gemeld, de hoeren Van Besnein en Weststrate, werk tuigkundigen en de heer v. d. Smagt, mar conist. Als dienstpassagiers zijn mee do heeren Behage plaatsvervangend chef van den techniscben dienst der K.L.M. en Moes, inspecteur der Indië-route. De primaire taak van de Leeuwerik is om, als de Uiver gevonden wordt en on herstelbaar beschadigd zou blijken te zijn, de Kerstpost over te nemen en deze met spoed1 naar Batavia te brengen. De Oehoe, die met 'fepas op de thuis reis van Indië is, kan Zaterdag in Karatsji zijn. De Leeuwerik kan wind' en weder dienende in den loop van morgen in Gaïro zijn, wellicht tegelijk met de Rijstvogel, die gistermorgen onder commando valn Viruiy in den gewonen dienst naar Indië is vertrokken. Viruiy is van do vermissing van de Uiver op de hoogte gebracht, doch heeft nog geen vaste opdracht ontvangen. (Het bovenstaande word medegedeeld, toen nog gean bericht vain de ramp van d'e Uiver was ingekomen.) Een zware onderneming. Ik vind het een zware onderneming, waartegenover wij ons geplaatst zien aldus liet do heer Sillevis zich uit over de vlucht, die hij met collega Geijsendorffer aan boord van de Leeuwerik zal onder nemen, ten einde zoo mogelijk de Uiver hulp te bieden. Is u ernstig ongerust over het lot van bemanning en passagiers? Het heeft geen zin den moed' ra laten zakken, antwoordde onze zegsmanij ik heb het grootste vertrouwen in de can pariteiten van Beekman, die, naar ik aid zeker aanneem, ook in de oogonblikkem van het grootste gevaar, snel en doortastend weet te handelen. Meer kan ik thans niet zeggen. w. Met deze woorden d'aalde „Boontje" Sil levis de trappen af van de afdeeUng van den vlieg-tedmisohen dienst, waar hij een kort gesprek had gevoerd met zijn dief, de heer I. A. Aler, in wiens werkkamer de telefoon het eene uur na het andere onophoudelijk had gerinkeld'. 'Ontelbare vra gen, logische en onlogische, angstig of nerveus-haastig, gesteld, heeft de beer Aler op de hem eigen innemende wijze beant woord, zonder ook maar een oogenMilc zijn geduld te verliezen, zelfs al stond! het wel vast, dat op dezen drukken dag een nachtwake volgen zou. In den vliegloods, die zich in de avond lijke uren in een zee van licht baadde, werd hard gewerkt aan de Leeuwerik. Vooral de motoren werden duchtig ondier handen genomen, want zij hebben, waar het vliegtuig gistermorgen van een extra, vlucht naar Caïro op Schiphol is terugge keerd, nauwelijks rust gehad'. Het was een bedrijvigheid, waaraan alle vreugde ontbrak. Ieder was met zijn. ge dachte bij de Uiver en de meestem was be*, bang om het hart geworden, al spraken zij het ergste niet uit. (Men zie verder onder Laatste Nieuijs), i^É^s£ r -TG» De Uiver, toen de machine nog ln haar volle glorie vu. Bias- en Kristalslijperij Boterstr. 89. Te). ÓS945 Behangeri) Stoffeerderii Meubelmakerij Inkoop vim allo soorten OTJX> rF-A-lPIEK EN" METALEW. \tlf\M WE8TMOLENSTRAAT 26-21, JaC. V. tl. WAAL, Tel 68556. In dir. verb. m. Groningen en l rtcsland. Vertn dagelijks 5 uur. Adres Schiedam, Oude Sluis 4 Te 1.08456, A'dam Kloveniersburgwal39 48957 Schippers' J. O. DE MOS en K VV. BON Jr» DER VRIJDAG, 21 DEO. 1934. No. 20829.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6