TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT Pü STADSNBE3JWS Vestiging en sterfte in het winkelbedrijf. Kerk en School Sport Voetbal. Amsterdam-Rotterdam 3-3. JSElRIflSM'i Wielrennen. Gemengd Nieuws Ernstig autobusöngeluk. ill - j-y i 4" j*êgk m 1 «JL - Nieuwjaar in New-York. DEK WOENSDAG 2 JANUARI 1935, no. 20836 Ecu onderzoek naar den toestand liier ter stede. Geen onevenredige vestiging van nieuwe zaken. Teneinde «enig inzicht te verkrijgen in een vraagstuk, waaróver lot dusverre in ons land1 nog gecin systematische gegevens heleend waren, stelde drs. C. C. A. Lutter- velt in den zomer van 1932 en van 1933 in het kruideniersbedrijf te Schiedam een onderzoek in, waaruit door vergelijking van. heide jaren oen beeld te verkrijgen was [vain de „sterfte" en de „geboorte" in liet winkelbedrijf. De uitkomsten van deze en quête zijn als uil'.. van het Economisch Instituut voorden .ui.l.tensland inden han del verschonen onder den titel „Het Krui deniers bed rijf te Schiedam (Vestiging en Sterfte.") Wij hebben daar destijds een be spreking aan gewijd. Meer in het bizonder in 'verband met den thans gepropagoerdon „Spertijd", ter beteugeling van don (naar beweerd) cata- strophalon groei van bet winkelbedrijf, mo gen deze cijfers van nut geacht worden, hetgeen drs. Luttervelt aanleiding gaf in „Theorie en Techniek van Het. Alidderi- slandsbodrijf" van December 1934 cenigo der belangrijkste uitkomsten weer te geven van de ook dezen zomer herhaalde tel ling. Nagegaan werd'en alle winkels, die krui denierswaren verkochten. Ter wille van het overzicht, werden daarbij drie categoriên onderscheiden, te weten: A: volledige kruidenierswinkels, all dan niet - cenigo bij-artikelen verkoopendo. Bzaken met gemcngd'en voorraad, waar onder oen vrij volledige kruidentersafdoe- ling. 0: winkels, die als doublure enkele krui denierswaren verkoopen. In 1932 nu bedroeg het aantal hier ter stede gelelde winkels 169, verdeeld als volgt: A li C 72 97 niet geteld' Een jaar later was de toestand als volgt 71 98 251 terwijl d'e telling van 1934 do volgende cijfers opleverde: 69 107 .268. Van 1932 op 1933 verdwenen er 17 der getelde "zaken, terwijl er ook 17 nieuwe bij. kwamen, zoodat het totaal aantal constant bloef. Zoowel de vestiging als de sterfte bedroeg dus in dab jaar 10,1 pCt. Bij de telling van 1934 bleken er in étin jaar wederom 26 nieuwe A- en B-winkels bijgekomen te zijn 15,3 pCt.), terwijl 19 winkels 11,2 pC't.) waren verdwenen. Per saldo was dus (afgezien van de C- zaken) het aantal kruidenierswinkels met 7 4,1 pCt.) toegenomen. Naar aanleiding van deze cijfers maakt drs. Luttervelt de volgende opmerkingen. De. cijfers, weergevende de geboorte en de sterfte in het kruideniersbedrijf, blijken vrij hoog te zijn. Bij voorbaat echter moge worden opgemerkt, dat dit beeld' niet als .tie ongunstig wordt opgevat. Immers dient mén te bedenken, dat ieder „sterfte" van oen winkelier tevens is oen „sterfte" van de door hem gedreven zaak, tenzij het be treft een naamlooze vennootschap, oen ven nootschap onder firma of coöperatieve ver- eeniging. Hierbij komen dan „sterfgevallen" veroorzaakt door liquidaties, verhuizingen o.a. Toegegeven moet echter worden, dat een mortaliteit van pl.m. 10 pGt. een per centage is, *nt voor liet geheclo kleinban- delsvraagstuk va;n veel belang is. Gememoreerd' moge worden, dat ge specialiseerde z.g. „handelsbeurzen" zich reeds scdort jaren toeleggen op het over nemen van daartoe in aanmerking komen de winkels oin deze daarna weer aan nieuwe gegadigden over te doen. Van meer beteokenis nog' dan het totale moctaliteitspeieenla.ge acht schrijver de om standigheid, da.t er van do 19 van 1933 op 1934 verdwenen winkels er 4 pas in 1933 liet bedrijf begonnen waren. Van de 17 nieuwe A- en B-winkels 'in 1933 hielden het er 4 geen jaar uit, wat neerkomt op een sterftekans voor eerst- begin.nenden van ruwweg 25 pCt. Inderdaad een duidelijke illustratie vau 't zelfs spreolc- woordelijke moeilijke begin! Belangwekkend is nog, dat zoowel van 1932 op 1933 als van 1933 op 1934 alle ge storvenen zelfstandige winkels waren, ter wijl ook omgekeerd onder de nieuwe za- ken geen coöperatieve winkels of filialen van groot-winkelmaatschappiien voorkwa men. Deze aanzienlijke geringe, „omzet-, snellicid" in liet grootwinkelbedrijf is trou wens uit den aard van het waagstuk ge heel te verklaren. Nagegaan naar grootte, bleken d'e op 1934 verdwenen winkels als volgt verdeeld te zijn (cijfers uitsluitend' voor zaken van het A- en het B-type) 2 winkels der le grootte a 2e 9 3e 1 winkel 4o Wat vervolgens te denken van een netto- acorès, van het aantal volledige kruide- nierswihkels ten bcdTage van 7 'of wel 4,1 pCt.? 'Het valt op, dat van 1933 op 1934 het aantal nieuwe vestigingen, dat der verdwenen zaken overtrof, terwijl deze cijfers over de periode 1932—1933 gelijk waren. Zou men bij oppervlakkige beschou wing misschien geneigd' kurrnen'zijn, hier-, uit tot een versnelde toeneming va;n bel aantal nieuwe vestigingen le ccnriudeeron, zoo wil schrijver hier aanstonds het vol gende tegenoverstellen. Van 1932 op 1934 steeg het aantal A- en B-winkels van 169 op 176, dus met 4,1 pót. De bevolking van Schiedam steeg in .dezelfde periode van 57593 op 60508 zielen (cijfers op 31 .Augustus, het tijdstip dor gehouden tel lingen) ofwel met 5,1 pGt. Ruim genomen mag mon dus zeggen, dat de netto-vermeer dering van liet aantal kruidenierswinkels in beide jaren gelijken tred lïield met de bevolkingsuitbreiding. Vermeldenswaard in dit verband is nog, dat.yam de 20 van 1933 op 1.934 nieuw gevestigde zaken er 8 voorkwamen in een geheel nieuw stadsgedeelte ten aanzien waarvan men ook het vestigingsverbod' niet had' .kunnen handhaven, zooals ook voor standers van de Spergedachte reeds meer dere malen hebben erkend. Toegegeven moet nog worden, dat or ook oen vermeerdering heeft plaats gehad in liet aantal C-winkels en wel ten bedrage van pl.m. 6 pOt. Ook dit cijfer is er ech ter niet naar, om tot een versterkte bezet ting van den kleinhandel te condudceran. Dit le minder, daar de telling van O-zaken in 1934 nog oenigszins nauwkeuriger heeft plaats gevonden dan in 1933. Nctl. Ilcrv. Kerk, Aangenomen naar Iloórnsterzwaag-Sdiu- rega, ds. A. de Meijere, to Giethoorn (9.). Bedankt voor Wormerveer, ds. J. D. v. d. Veen, te Rijswijk (Z.-1L); voor Rid1- derkerk, ds. G. J. Koolhaas, te Charlois- Rotterdam. Gcrcf. Kerken. Bedankt voor Zutphcn, ds. J. B. v. d' Sijs, te Steenwijk. Clir. Gcrcf. Kerk. Beroepen te Oosterlieck, ds. J. Jonge- leen, te Apeldoorn. Rem. Broederschap. Beroepen te Leiden, ds. I-I. J. Mispel blom, Beijcr, te Boskoop. Gcrcf. Gcm. Beroepen te Goes, ds. M. Heikoop, le Utrecht. Bedankt voor Katwijk a. Zee, ds. J D. BaxLli, te Borssele. In de laatste zeven minuten maakte Amsterdam gelijk. In liet Olympisch Stadion le Amster dam heeft gisteren het Amsterdamsche elf tal 'de prestatie geleverd met liet veel sterkere Rotterdamsdie elftal gelijk te spelen. Na den aftrap braoht Rotterdam bin nen viif minuten den stand op 02, welke doelpunten door Voormolen en Vrauwd'eunt gescoord werden. Luiigen, d'e midvoor van Amsterdam, zorgde er voor, dat zijn elftal niet verslapte en was voor Cohon een voortdurende bedreiging. Na tien minuten spelen scoorde hij het eerste legenpunt (1—2). Amsterdam her stelde zich toen geheel en het Rotler- damsche doel kreeg het hard' teverant woorden. De verdediging was hier echter in vertrouwde handen. Drok passeerde aan den anderen kant d'en Amsterdamsclion keeper .'Derlemans met oen hard en scherp schot (13). Zeven minuten voor het om- de bemachtigde Fiedler, de linksbuiten, die iets naar binnen gezwenkt was, den hal en een hard schot braoht den stand op (L o u 'V in a a ml) Een „lauw volk"zóó worden we dikwijls genoemd; natuurlijk is die titel onjuist, maar...... als men de vele - auto-ongelukken door on achtzaamheid en roekeloosheid na gaat en als men dan ziet, hoe weinig „ze" zich aantrekken van de ver keersregels, dan .-.-Jja, dan is die naam toch nog niet zoo slecht gekozen 2—3. Nauwelijks een minuut later kopte dezelfde speler een goed' voorgozetten bal onhoudbaar voor Cohen 1 in (3—3). Hoewel Rotterdam in de laatste minuten aanval op aanval deed, tot scoren kwam het niet meer. Pijnenburg breekt zijn schouderblad. liij de 25-uursrace, welke gisteren in hot Sportpaleis te Antwerpen is beëindigd-, is Pijnenburg gevallen. Een Röntgenfoto wees uil, dat hij behalve een gescheurde sdiouderspu r ook hel lin kerschouderblad heeft gebroken. De eerste weken zal dtizo renner wel niet in wedstrijden uitkomen. Amsterdam hij nacht in 1934. Do Ned. Bewaking Mij. le Amsterdam deelt mede, dat door haar personeel in het afgcloopen jaar het volgende werd ge constateerd: Zestien inaal inbraken verijdeld, met 1 arrestatie; 1100 maal deuren open gevon den; 450 maal ramen open geven Ion; 441 maal sleutels in de deur gevonden; 443 maal licht branden geconstateerd; 13 maal gewaarschuwd' voor gesprongen waterlei ding; 80 maal gewaarschuwd voor defecte brandmelders; 41 maal winkcdgoedcren hui ten gevonden; 30 maal open vilrines ge constateerd. Auto tegen booiii gereden. Gisteravond omstreeks 11 uur heef - op don Leidsehcnstiaatweg onder de gemeen e Wasseiia-r een crnst:g auto-cngeluk plants gehad'. i' genoemd- lijdslip iced in de richting van Den Haag een personen-aul-o, bestuurd door den he-er S. uit Amsterdam:. Do wagen maakte een slinger aide beweging rankte eerst eenige kbino boompjes cal kwam daarna via het rijwielpad togen een boom tot stilstand, ■De bestuurder, de lieer S. word zwaar gewond en is in. zorg wokken d'en locsland naar liet Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De politie hotft proces-verbaal opg maakt en don wagen in bas'ag genomen. Ontijdig einde van Nieuwjaarsfeest. In een aan een der groole Parijsohc boulevards gelegen restaurants is door on voorzichtigheid van een filmoperateur, d'ic ccnige opnamen wilde maken, brand uil- gebroken. Er ontstond een sauve-qui-peut; 24 per sonen liepen in het gedrang tamelijk ern stige kwetsuren op. Do moesten 'hunner moesten naar liet ziekenhuis worden over gebracht. De brandweer is er na korten tijd in geslaagd- het vuur te blusschen. Zij werden bij hun werk geassisteerd'door ccni ge kordate gasten. In hel Amsterdamtch* stadion werd op Nieuwjaarsdag de stedenwedstrijd Amsterdam Rotterdam gespeeld. Een tnomont uit deze ontmoeting, die In gelijkspel eindigde Vier ernstig-, twee licht gewonden. ■9p den avond van Nieuwjaarsdag heeft te omstreeks tien uur een ernstig autobus- ongeluk plaats gehad in den heruchlen gevaarlijken bocht van den straatweg lus- sohen De Klomp en Renswoude, nabij do Emmikhuizcr Laan in de kom der gemeente Renswoude. L'cn klein model aulobus, waarmede een zestal personen voor. enkele dagen oen bezoek aan Dusseldorp had gebracht, reed op den terugweg naar Amsterdam niet groole snelheid aan den réchtorbuilon- kant van den weg tegen een boom. De autobus werd ernstig, beschadigd en de inmiddels toegesnelde personen konden slechts met groote moeite de inzittenden uit liet puin le voorschijn halen. Vier der inzittenden, bleken tamelijk ernstig ge wond te zijn. Voor het leven van een der slachtoffers wordt zelfs gevreesd. De gewonden zijn naar Amersfoort overge bracht, waar drie hunner in het ziekenhuis dc Liglenberg ter verpleging moesten op genomen worden. Twee anderen zijn naar hel Sl. Elisahcllisziekenliuis vervoerd. De zesde gewonde, de 33-jarige heer P. v. V. uit Haarlem, werd te Renswoude door dr. Van Nieuwenhui/.cn verbonden Uit het door dc politie van Renswoude ingestelde onderzoek is komen vast te slaan, dat do remmen van den wagen in orde waren. Men neemt dan ook aan dat het ongeluk slechts toe te schrijven is aan het feit, dat de cliauttcur met te groole vaart door den gevaarlijken bocht •s gereden. Het ongeluk' vond plaats op ongeveer 100 Al. van het gemeentehuis van Renswoude, dat aan de buitenzijde van - het plaats is gelegen. De gewonden, die in liet ziekenhuis dc Liglenberg moesten worden opgenomen, maken liet betrekkelijk goed. Zij hebben hoofd- en beenbreuken opgcloopcn. Dc dame was er liet best aan loe. De beide andere personen, de liceren S. en D. uit Amsterdam, hebben kaak- en hcenfracluren bekomen. De aulobusoiulcrneming is tegen'a'io ri sico's verzekerd. De slachtoffers. Naar wij nog verder vernamen, maken de gewonden, die in liet ziekenhuis de Lig lenberg tc Amersfoort zijn opgenomen, liet tamelijk goed. Het zijn de hoeren Deny uil Amsterdam en Koepi uit Haarlem. Mej. Sternmei, die eveneens te Amsterdam woon achtig is, zal waarschijnlijk zeer spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. In de St. Elisabetlisinr.'cliling te Amers foort zijn opgenomen de heeren P. van Veen uit Haarlem, wiens toestand zoor ern stig is, en de chauffeur van de autobus, de heer Karei Riepen, uil Amsterdam. De 'broeder van den lieer P. van Veen, de lieer G. van Veen, kon inmiddels naar zijn familie te Haarlem terugkecron. 8' V-;.( - begrafenl* van vijf dar slachtoffers van het vreeselijk auto-ongeluk te Emnnar Compascuum heeft Maandag onder groote belangstelling plaats gehad Door den tram aangereden. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam is gistermiddag omstreeks 12 uur een 26- jarige man door de Iiaarlemschc tram aan gereden. In zorgwek'kenden toestand is hij door den G. G. en G. D. maar 'tTossel- schade Ziekenhuis ovorgebracfit. Duitsch schip in moeilijkheden. De Erigga, een stoomschip van 10.C09 ton, dat van Rotterdam met balast op weg was naar Kirkeness in West Noorwegen, is onderweg omhoog ge'orpm. Het vaslgevaien schip hindert bij Bergen, waar het in moeilijkheden is geraakt, van lijd lot tijd hot scheepvaartverkeer. Het schip is op twee plaatsen lek geslagen, doch door' pompen kan men erger voorkomen. Twee schepen zijn onderweg omi hulp tc bieden. Feestvreugde. Hel nieuwe jaar is to New-York ingehaald' met een opgewektheid ein oen feeststem ming a.ls sedert den aanvang van de depres sie niet meer was voorgekomen. De hotels en oorden des vermaaks waren tot in het uiterste hoekje bezel, nergens was meer een p'aats te krijgen. Op dc Times Square verdrongen zich legen middernacht naar schalting 250.000 mensdien, die in bedwang werden gehou den door een detachement van 1250 ng: ui ten van politie. Toen eindelijk middernacht genaderd was barstte oen gejuich cm een getoeter met claxons los, dal alle beschrij ving onmogelijk maakt. Duizenden hadden de claxons van hun auto's gehaald en met zich mee genomen. Het geloei was waanzinnig en schrikwekkend. Een groot deel van den nacht word Ion slotte nog feestgevierd', daar een groot- aantal gelegenheden vergunning had' gcibro- aen lot vier uur-cpen te b'ijven. Stadhuis door gasontploffing verwoest. Uil New-York wordt gemeld: Het stadhuis van Seminole fOklahoma) is Maandag door eon gasonlp'offing verwoest. Drie personen werden gedood, twee ernstig gewond. Aan wicn behoort gevonden goud? Eenige Zuid-Afrikaanscho inlandscho grondwerkers, die graafwerk' verrichtten in verband met den bouw van een huis in' het centrum van Johannesburg, vonden in den .grond -een vijftal slaven zwarlgeworden metaal. Ee Europees cl ie voorman zag. dat dc slaven goud waren en deed aangifte bij de politie. Het goud werd verkocht en bracht 286 pond sterling op. Dit geld is echter nog steeds onder dö berusting van do politie daar nog niet is uitgemaakt, aan wicn liet toekomt. Vol gens sommigen komt hel. loc aan de in boorlingen die hel goud hebben gevon den, volgens anderen weer amn den voor maal, die liet als zoodanig heeft herkend. Weer anderen zijn van mecning. dat het geld moet worden uitgekeerd aan den eigenaar van hel land, waar hot goud werd gevonden. Het is niet uitgesloten, dat de regoering op hel gold beslag za.l legggen. Faillissementen. A. J. Hooijinnns. caféhouder, Overschio, Dolflweg 232. R.-c.nir. J. M. do Moor. Cur.mr. J. W. van Zanten, Rolterdam. L. van Lier. winkelier, Rotterdam, Kruis straat 60, winkel Aerl van Nesstraat 60. R.-c.mr. J. M. de Moor. Cur.mr. W. C. II. van Dillen. Rolterdam. P. van der Zeeuw, sigarenwinkelier, Rot terdam, Jacob Calsstrant 133. R.-o.mr. J. AI. do Moor. Cur.: mr. J. A. van der Linde, Rotterdam. N.V. Andriosso's Import en Handel Maat schappij en dc onderafdeeling N.V. Levens- middelen bedrijf G.P.I.V., "Rotterdam, üoter- sloot 1651). R.-c.: mr. .1. AI. de Moor. Cur. mr. D. A. Iloogcnraad. Rotterdam. A. A. A. Cohen, winkelier, Rotterdam, Wal en hu rgerweg 1Gb. R.-c.: mr. .1 M do Moor. Cur.: nir. J. Rombach Botterdam. II. do Rooij. Rotterdam, Watergeusslraat 108. R.-c.: mr. .T. M. de Moor. Cur.: mr. II. 'IJ. Tels, Rotterdam. A. A. Knijnenlmrg. Scliiebrork, Achter- weg 89. R.-c.: mr. J. M. de .Moor. Cur. mr. F. Bidders, Rotterdam. A. Koops, wed. C. Lafrier, kruidenier- ster, Schiedam, Hoogstraat 113. R.-o mr. J. M. de Moor. Cur.: mr. F. Boivlewijk, Schiedam. N.V. Vlaardingsche Meubelfabriek Vlaai- dingen, Koningin Wilhelmïnaliaveri 26. R.-c.: mr. J. M. de Moor. Cur.mr. W. Schippers, Vlaardingen.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5