Verslag van den Gemeenteraad LIEFDE EN POLITIEK Jlcrs PER PAK Radioprogramma's .Vergadering van Dinsdag IS Deo. 1934, 's avonds 8 uur. i a Voorzitter: de burgemeester, de heer II. Stulemeijer. Behandeling begrooting 1935. Algcmeene beschouwingen. (Vervolg). Beperking van het aantal winkels. De heer mr. Van Volzen vervolgt: De heer Steens segt: Als de menschen maar in do woningen trokken, die iu over eenstemming zijn met hum draagkracht. Dat is een even moeilijke puzzle als die de heer Koogondam opwierp, loon hij zeide: Je mag wol oppassen, dat er niet te veel winkels komen; dro aanwas ran win kels dient beperkt be worden. Dat is uiteraard moeilijk. Iemand vraagt om een benedenwoning to mogen uitbre ken voor het mnchten van een winkel. Als do gemeente geen grond uitgeeft voor flen bouw van eon winkel, dan behelpt men zich wel -op die manier. Men kan de wenschelijkhenl van beperking van liet aantal \vmkels innen, maar znl de omnt- voerb.narheid van de gowenschte maatrege len moeten erkennen. De opmerking is gemaakt: Als de wr üiimhuur avonlt verlaagd is dat eigenlijk onbillijk, omdat daarvan oen werkende ar beider meer profiteert dan oen steuntrek kende, Spr. heeft die opmerking niet begrepen! Als er iets nootzakelijk is, dan is het tovb wel dit, dat de werkende arbeider piofiteert van kuurverlag.ng. De man, die geen steun en geen. toeslag op zijn linnr ontvangt, heeft toch het recht ten vollo te proï'itoeren, van een ovesitueele huur- verlaging. Dat -een averUoozo mot een hnurtpj-slag met hot a olie bedrag van de huurverlaging als een voordeel knjgt too gewezen, is naar spr.'s oordeel met on billijk. De Voorzitter: U blijkt de opmer king toch wel begrepen to hebben! Do heer mr. Van Vol zen: Ik heli haar eenigszins begrepen B. en W. staan op het standpunt, dat we moeten komen tot lager» lasten Eu de huur vormt één der hoofd factoren van de uitgaven vair een gezin. Op do burge rij kunnen geen grootere lasten worden gelegd. Er zijn politieke beschouwingen gehou den en men heeft zijn hart kunnen luch ten in den vorm va» een bekentenis van zijn beginselen. Mevr, Beathem heeft uitbuniligen lof ge oogst voor de lieftallige wijze, waarop zij haai- groote redevoering ter opening van de algemeen-s beschouwingen hooft gehou den. Hen moet echter nog spaarzamer zijn in het geven vaa lof dan van cri- tiek. Spr. vreest, dat zich wel eens het omgekeerde van liet vorig jaar zil kun nen voordoen; toen hield mevr. Beathem eerst een felle en In. tweede instantie een heel tamme rede. Samenwerking noodig. De tijden zijn te ernstig om elkaar al te scherp aan te vallen. Do nood is ons zoo ingescherpt, dat men zegt: Eerst het eerslnoodiget We dienen eerst het vuur 1e blusschcn en gaan da» praten over den brand; we dienen eerst don drenkeling ast het waiar te halen en gaan dan pra ten over de wijze van verpleging vm den drenkeling. Ieder zorgt maar voor zich zelf, heeft ide heer Boatman, geadviseerd'. De heer Steens: Daarvoor is hij ook liberaal 1 Do heer ix. ontman: Dat heb ik ïiiet gezegd De heer mr. Yan Vel sen: Ito staten trachten geheel door toepassing van do autarkie zich onafhankelijk te maken, maar die weg leidt niet tot liet gewonsch- to doel. Nederland zal zich bobbeu. te redden tot het tijdstip aanbreekt, dal beter inzicht doorbreekt en" men elkaar 'gaat steunen. Bet deed vreemd aan den heer Van Duinhoven nog weer oude tonnen to hooren gebruiken, die spr. reals lang dood en begraven waande. De heer Van Duin hoven deed een aanval op de bourgeoisie, maar dat klonk spr. in de ooren als „Turf in je ransel" van de schutterij, dat spr hoorde spelen, toen hij 13, 11 jaar oud was. De tijd is inLusschon wol eau beetje veranderd I We moeten niet kijken maar hetgeen ver doelt, maar wat aereentl l)e Communisten. De heer Collé heeft een loflied gezongen op het gei oei en het fatsoen, dat do Com munistische Paitij bent. Haar als men dat hooit, is eenige rooi zich ligbed go boden. .Men moet niet luisteren naar het lokken van den vogelaar' De heer Fionay is hier met meer den la a te ton tijd on spr. heeft geen behoefte aan diens nxlevoem- gen. Haar nooit zal spr velgelen, dat deze hier eens gezegd heeft: „Zo (dit zijn do communistische leiders! hebben mij opge jaagd en tk tiok van leer. Doch toen ik 3 maanden in do col zat is er atomaud' van die hoeren uit Amsterdam geweest, die zich verwaardigd hoeft ook maar oen bnefkaait aan mij te schrijven'" Op zich zelf is dit heelemaal geen be langt ijk geval, maar als men hoog op geeft van het gevoel, dat bij do Commu- mstische Paitij zou bestaan, dan zegt spr.: Er is geen gevoel aan dio zijdol De heer Collé- Ik heb niet hoog op gegeven van het gevoel. De heer mr Van Vel zon: (Set is een kwestie van bindings factoren! Wo moeten hand m hand de mantsdiappelijhe to^ standen haehtoc to verbeteren en alten moeten daar aan meewerken, zonder on derscheid' Ook de so'iaal-democraten! De heer Van Duinhoven: Dat zegt u elk jaar! De lieer mr. Van Vel zen: Dat is een eeuwige tiveone; zij blijft elk jaar do zelfde Spr. doet een beroep, speciaal op de sociaal-demoeiaten, om gezamenlijk te wer ken aan het herstel Het religieuze bewustzijn. De R.K. Staatsparty staat echter op het standpunt, dat, als men zich laat binden alleen op materie-de gronden, maa er niet komt; er moet ook een moreelo vereeni- gmgsband Zyu Het is abs-oluut onmoge lijk tot betere maatschappelijks verhoudin gen te komen, als naast de materieele samenvveikmg niet slaat en daardoor zelfs oveiheerscht wordt het religieuze bewustzijn. Spr. gelooft alleen in do mo gelijkheid van ecu nieuwe maatschappij, als wij stenen naar het hoofdbeginsel, waarv oor v\ ij leven en als wij leven in dienst van God. Als men passief of neu traal tegenover deze dingen blijft staan, komt men er niet; ook niet te Gönève. Hen moet bewust behulpzaam willen zijn in Gods geest. Ordening. Er is ook gesproken over ordening. Bet stelsel van de vrije concnrrentio heeft onder de huidige omstandigheden volkomen gefaald. Volgens spr.'s persoon lijke opvatting zou dat systeem toch ge faald hebben, ook al beleefden we thans andere omstandigheden. Uit do encyclieken Rerum Novarum cn Quadragesimo Anno is af te leiden, dat toch een chaotische toestand zou ontstaan. Als er geen wereld oorlog was geweest, maar er waren wel groote - warenhuizen gekomen, dan was toch ook het pariaproces van don winkel stand gekomen. Ordening moet er komen. door bepaalde maatregelen. Spr. is het eens, dat die maatregelen, met van boven af gedecreteerd mootein worden. Bij het wetsontwerp tot bindend vorklaren van ondememersovereaiikomstetu waarvan do Memorie van Antwoord juist hedenmorgen is gepubliceerd is men er vau uitgegaan, dat de overheid! alleen subsidiair heeft op to treden. Do maatregelen zelf moeten komon uit do vrije maatschappij en de overheid verleemo alleen een helpend hajndjo, zoo noodig. Do ovcaheid mag b.v. niet toelaten, dat overeengekomen maatregelen wordtin ge- sabotteerd. Bet is een van do vvenschon van do RK. Staatspartij, dat dit beginsel alge meen worde aanvaard. Boo langer wij leven en de wereld voortschrijdt, des te grooter zullen do moeilijkheden blijken. Haar daarom kan men nog niet zeggen, dat het instituut mot gewensdht is. Dat instituut, die ordening, zal nog wel aller lei kinderziekten moeten doormaken, maar zij zal leiden tot oen toestand, die mis schien ni-ct ideaal, maar toch beter zal zijn dan ue chaotische toe-Mand van nu, Spr. doet tenslotte nogmaals oen be roep op allen om eendrachtig samen te werken, opdat Schiedam do moeilijke lijdon zoo goed mogelijk doorkome. Do toon van den geleidcbricf. Do heor Din kei aar zegt, dat vod gesproken en geschreven is over den toon in den geleidebnef. Do heer Collo hoeft ons die toon zelfs voorgehouden als ocin spiegelbeeld. Spr. zou daar niet over gesproken heb ben, als andere wethouders dat voor hem ook met hadden gedaan, dio het vader schap van dien brief niet hebben willen aanvaarden. De juiste situalio is zoo, dat do gehxde- bnef wordt geschreven door don gemeente secretaris, maar daaraan wordt door B. on IV, geschaafd en gebeiteld, tot hij don vorm heeft, zooals hij aan den rand wordt aangeboden. Als de wethouders niet het vaderschap willen aanvaarden zullen zij toch minstens wel als voegden beschouwd moeten w oxden. De heer Van Vol «en wil dat voogdij schap met ontkennen en ook spr. detet dat niet. Er is een toon gebezigd, waar in de criliek dooistraaide, maar dat was noodig, omdat er voor Schiedam veel op het spel staat. Do heer Houtman hoeft spr. mm of meer in het zonnetje gezet. Sprekende over do adressen van de vakcentrales in zake do steunverlaging, heeft do hoor Kout in,on gezegd: B. en W. staan op hot stand punt, dat de regeering in deze (dus in zake de steunverlaging) haar plicht hoeft gedaan. Do heer ir. Hiou traan: Dat heb ik als een persoonlijke uitlating bedoeld! Do heer Dinkelaar: Als dat de por- door WIU.iA.ll LE yUEUX, Vertaling W EL C. B. 23) Het was een feit, dat zij haar belofte geheel had vergeten in de drukke dingen, die op haar bezoek in Londen waren ge volgd. Haar de belofte moest vervuld avoid en. Zij ging door eon langen gang en trad do kamer binnen van den grooten en önt- zag-inboezemenden Miranoff. Om de waarheid te zeggen was zij zelf een beetje bang voor Miranoff. Zij gevoel de zich steeds als een kind in zijn tegen woordigheid, want hoewel hij in begin sel eerbied had voor de koninklijke waar digheid ontzag hij zich niet om zijn ont stemdheid te ioonen als de koning hot niet eens was met zijn strenge persoonlijk heid. Zij doed haar verzoek. Op Miranoff's voorhoofd kwamen rim pels. „Uw koninklijke hoogheid wen.-cht dat ik die belangrijke concessie geef aan een avonturier, van wien wij weinig welen. En het weinige dat wij weten is niet ten zij- men gunste". De prinses verdedigde zich „Bij was <ms zoer aanbevolen door Felix Salcedo U zult het niet willen betwisten, waarde mijnheer Miranoff, dat, met uitzondering van u zelf, er geen getrouwer dienaar van de kroon was dan Saloodo". Miranoff gaf dat toe. ,,U moot ook toegeven, dat hij een men- schenkenner was", vervolgde do prinses. Ja, de ijzeren eersto minister moest dal ook toegeven. „Hij verzekerde dat Izzedin Effendi's sympathieën aan cmze zijde waren en dat, indien hij voorgaf, dat dit met liet geval was, dit alleen ten doel had oin ons later beter van dienst te kunnen zijn". „U krijgt uw zin, prinses", zei hij met vriendelijke, doch ruwe openhartigheid. „Hier is de concessie voor uw sümmen vriend. Ik moot bekennen, dat uw oorded gewoonlijk juist is". De prinses bedankte hem niet een glim lach en ging heen met haar kostbaar stuk Zij gaf het mm haren bezoeker. „Hier is, wat ik u heb beloofd. In Vanina houden vrij onze belofte' De prinses verzocht hem plaats te ne men. In haar hart had zij met liet land' aan dien Turk en het was liaar gewoonte steeds minzaam te rijn. „Loop nu niet onmiddellijk weg, an ders denk ik dat u alleen hier kwam met uw verzoek. Laat on a een paar minuten rraten. U ziet zooveel, u is nu eens hier en dan avoer uaair. U zult mij wol iels kun nen vertellen, dat mij belangstelling in boezemt". „Mijn plan was om nw koninklijke hoog heid iets mede te doden. U heeft mij èera grooten dienst bewezen, prinses en daar ben ik hoogst dankbaar voor". ANDERHALVE STUIVER TOCH VOLKOMEN ZUIVER "Wethouder J. Dinkclaar, soonlijkc opvatting van den heor Hout man is, dan. praten wo er thans hier niet verder over. Do grond aan do Schoolstraat. Er is gesproken over liet open terrein aan de Schoolstraat en do heer Houtman heeft in verband daarmee verklaard: Als do wethouder van ouderwijs niet kan aan- toonen, dat stuk grond a-oor dein bouw van een school noodig te heblxsu, dan is deze zaak spoedig opgelost. Het vorig jaar heeft spr. roods gezegd dien grond noodig te hebban. Hot U.L.O., speciaal het openbaar U.L O., breidt zich nog steeds uit en de huisvesting oischt voorziening. Die grond aam do Schoolstraat eet geen brood! Er is bovendien mog ge noeg grond om to bebouwen! De heer ir. Houtman: Aha! De heer Din kei aar: En zte.er is er geen behoefte aan woningen, die men daar zou willen neerzetten. De heor Van Vel zon heeft gezegdEr zijn hoerenhuizen dn rnid- donstandswoningein genoeg! (Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws De zaak tegen De Bïe. Mr. lioolml dient een aanklacht in wegens mishandeling door de marechaussee. Naar wij vernemen is door mr. Hl. II. Roobol, verdediger van. P. do Bio, bij den officier van justitie te Den Bosch een aanklacht ingediend avcgeins zware mishan deling ia de marechausseekazerne te Oss, tijdens het verhoor van Do Bic, tegen don opperwachtmeester der marechaussee, L. Curfs, eertijds te Oss. Men zal zich herinneren, dat, bij de behandeling in eerste instantie vair do zaak De Bie, J. v. Koesch op de terecht zitting zeide: „Nu wil ik de waarheid zeg gen. Bij do marechaussee heb ik de waar heid niet gezegd. Daar ban ik mishan deld." card-naar het .Sint Ellsabetliriokeahuis Amersfoort ■vervoerd. Den bestuurder vaja- den vrachtwagen treft geen schuld. r Do rijkspolitie te Soasteirberg stelt oarH nader onderzoek in. De fabricage van Douglas D O.-2-toesteIIen, Blijkens berichten uit Amerika heeft dis Douglas-fabriek in negen maanden tijds tihet minder don 73 Douglas Dl C.-2-vliegtuigenj geleverd. De eerste machine van dit typ® word geleverd op 16 Mei van. het vori jaar en liet 73sto op 15 Februari j.l. Deze machines waren bestemd voor 14 maat schappijen en andere lichamen. Hierbij zij nog vermeld, dat de eerste productie van, dit type 125 toestellen zal bedragen. Motor in botsing met auto. Motorbestuurder gewond. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft te Soes torberg een. motorongeluk plaats gehad, waarbij één persoon werd gewond. Ecu motorrijder reed op eten Hoofdweg tegen een voor hem rijdende vrachtauto, welke van links naar rechts don weg over stak. De aanrijding was hevig. De motorrijder, baron R. E. van Dort tot Mcdler, wonen de te Vonten, een student vau onge veer 22-jafrigen leeftijd, sloeg tegen don grond en bleef met oen gapende wonde boven het linkeroog op den weg liggen. Op last van dr. Nieuwenhuizon uit Amersfoort werd het slachtoffer per bran- De Turk zweeg eenige ©ogenblikken. Zita keek hem oplettend aaiu, maar zei geen woord. Hij wilde haar iets zeggen. Zijn dankbaarheid streed echter met zijn voor zichtigheid. Ten laatste sprak hij. „Als Izzedin Effendi een gunst vraagt, komt luj niet mot leege handen. Er is mij veel gegeven en ik aril iets teruggeven. Ik vrees dat er moeilijke dagen zulten komen voor den koning on u „Dat avciet ik", zei Zita op treurigen toon. „Ik hoor zeer veel", ging de Turk met zwaren stem voort, „en ik vang veel op U heeft, zooals ik vertrouav, een gorden go hennen dienst?" De prinses haalde haar schouders op. „Zoo goed als avij onder deze omstandig heden kunnen krijgen. Salcedo avas can uitstekende kracht Paul Loven eveneens, maar lnj verliet ons; litj zocht eeii rui meren werkkring Dat was ook hot geval met Dolores Victoria. Wie aaril dit kleine land dienon als zij dienst kunnen nemen bij de groote mogendheden?" Nicmrnd- begreep dit beter dan denman tot avien zij sprak. „Weet u dat eenige dagen na den moord aanslag op Daneeourt do Oostonrijkscho ministerpresident in Panjs is gezien in gezelschap van Loikoff en Stephanie Ghi- ka. Heeft u dat gehoord?" Ja, dat had zij gehoord, maar niet door den Slavonischen agent, doch van D.olq rés, dio zooals zij zeer gevat veronderstelde meer uit liefde voor Dmecourt averkto "dan! uit belangstelling voor Slavonic. Izzedin Effendi stond op en boog zieer onderdanig. „U wordt goed op de hoogte gehaoden. Maar ik wil u strikt vertrouavelijk iets ver tellen, dat, daarvan ben ik zeker, unqg niet ter ooro is gekomen „En dat is?" vroeg do prinses mot eon blos op haar ovangen. „Zij vreezen onzen goeden Engelsaliöa vriend, mijnheer Danoconrt zeer; hij is hun to slim mfcn is bezig met hem nit Wee- nen oveg te werken. Als u aan mij denkt, kunt u niet zeggen dat Izzedin Effendi ondankbaar was. En het is zeer waarschijn lijk, dat dit plan zal gelukken". Hoofdstuk XV. Wij moeten nn een oogenblik teruggaan naar den dag waarop prinses Zita oen be zoek bracht aan Gerald1 in de woning van mademoiselle Victoria. De beide gesluierde vto nvan waren nog slechts eenige minuten vertrokkten, toen een ander bezoeker ward binnengelaten in de kleine salon, -een lange, magere man, met gladgeschoren gezicht en doordrin gende oogen. Dolores ontving hem met eerbiedige be leefdheid. Gerald ontving hooggeplaatste bezoeken. De prinses avas juist vertrokken, dit avas een nog belangrijker persoon, in politieken zin gesproken, dan de prinses. Dolores avas echter een slimme, jonge I vromv. Hoewel zij hem onmiddellijk her- J kende, lag het niet op haar .weg dat bekend tè" maken;Het 'avas aan hem om dit'to DONDERDAG, 21 Februari 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-nitzending. 8 u.. Gramofoon. 10 u. Morgouovijding. 10.15 u. Gramofoon. 10.30 u. Viool. 11 n. Knipcursus kindorklceding. 11.30 n. Piano. 12 u. Omroeporkest. 2 n. Ac cordeon en piano. 3,45 u. Naaicursus. 4 u. Voor zieken en ouden van dagen, A30 u. Gramofoon. 4.45 u. Radiotooiieol voor kinderen. 5 30 u. Radio-octet. 6.30 n. Sportpraatje. 7 u. Radio volkszang, 7,30 u. Engelscho les. 8 u, Vaz Dias. 8.05 u. Gramofoon. 815 u. Concertgobonrw- orkest, 10.30 n. Kovacs Lajos. 11 u. Vaz Dias. 11.10 u. Gramofoon. 11.15-— 12 u. Kovacs Lajos. j j Huizen, 301 M. 8—915 u. KRO. 10 u. NORV, 11 u. KRO 2—11.30 u. NCRV. 89.15 n. Gramofoon, 10 u. Gramofoon. 10.15 u Morgendienst. 1045 u. Gramo foon. 113012 u. GoIsd. halfuur. 12.15 u. 'Orkest en gramofoon. 2 u. Ilamd- overkcursus. 3 u. V'rojwenhalfuu r 3.30 3.45 u. Gramofoon. 4 u. Bijbellezing, 5 u. Handenarbeid voor de jeugd. 5 30 u. Concert. 6 43 u. Causerie. 7 u. Nod, Chr. Persb. 7.15 u Gramofoon. 7.30 u. Joum, Weekoverzicht. 8 u. Vaz Dias, 8 05 u. Gramofoon. 815 u. Archeolo gische cursus. 8 45 u. Getref. Evang, Koor Immanue). 9.15 u. Cursus. 9.45 rf Vervolg koorccncert Van 1010.05 u. Vaz Dias. 101511.30 u. Gramofoon. Droïtwieh, 1500 M. 11.25 u. Gramofoon. 12.10 u. Oikest, 120 n. Gramofoon 4.10 u. Gramofoon. 5.05 u. Orgel. 5.35 u. Jazzband. 6.50 u Han del con oer t 7.40 u. Gramofoon. 8.20 u. Jack Payne's partij, gwar. concert. 905 ii. Concert. 10.35 u. Kwintet. 11.35 12 20 u. BBC-dansorkest Kalundburg, 1261 M. 11.20—1.20 u. Concert. 2 u. Zang ien! piano. 2.204.05 u. Concert. 7.30 ui, Symphunie-ork'est. 9.501150 n. Dans muziek. Keulen, 456 M. 5 20 n. Gramofoon. 6 35 u. Orkest. 1120, u. Orkest. 12.35 u. Gramofoon, 3.20 n'. Oikest 510 u. Zang ca piano. 6.50 ug Gramofoon 7.30 u. Carnavals program ma. 10 3511.20 u Gramofoon Rome, 421 M. 8 05 u Concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M (Vlaamsch): 12 20 u. Salon or kest. 12.50 u. Gramofoon. 1.502.20 u. Salonorkest. 5 20 u. Kamermuziek. 7.35 at. Gramofoon. 8 20 u. Hoorspel. 9.20 u|. liet Womterorgel. 10 30—11.20 u. Govni\ programma 484 M (Framsch)12.20 u. Gramofoon. 12.50 u. Salonorkest. 1 50—2.20 en 5.20, u. Gramofoon. 6 35 u. Sal on orkest. 8.20 u. Orkest. 8 30 u. Cabaret. 9.35 u Or kest. 10 30—11.20 u Gramofoon. Deutsclilandsender, 1571 M. 8 20 u. Ch op in- an e cd o te. 8.45 u. Cho pin-red tal. 10.20—11.50 u. Dansmuziek, doen Zij zoit zich naar hem gedragen. Ilij keek haar eenige oogonblikken aan voor hij sprak. „Wij zijn beiden met eenzelfde doel averkzaam, mademoiselle. Ik had1 nog niet het genoegen u te ontmoeten, maar nw naam en uav werk is mij zeer goed be kend. Ik weet, dat n mijn naam weet, zon der dat ik u dio noem." Hij glimlachte na deze avoorden. Er kwam een lichte bios op liet gelaat van de jonge vrouw. Onlangs had' rij op geringschattende wijze over hem gespro ken, zij had hem beschreven als eon man, die niet wonscht gestoord' te worden hij' rijn maaltijden, zelfs niet als het einde der avereld nabij avas; zij had hem in het kort aangehaald als het type van den gcmakzuehligen Engelschman, Zij herstelde zich en antwoordde hem onmiddellijk: „Natuurlijk ken ik u, mijnheer Greatorex. Ik vermoed geen oogenblik dat u een portret hooft van mij, een zeer on dergeschikt lid' van de geallieerde organi satie." Hij viel haar met een wien dol ijken laob in de rede: „Wij zijn op dat gebied' avat nalatig, mademoiselle, maar dat aveet ik avel, u is een vooraanstaand en geen on dergeschikt lid' van die organisatie." „U maakt complimenten ais een Franscli- man," antwoordde zij luchtig. „Ik kan n1 geen hongeren lof toezavaaien. Natuurlijk hebben avij de portretten van alle vooraan staande personen van Europa in onze ar chieven. Mijnheer Greatorex, die algemeen avoidt gehouden als het hoofd en de her sens van het Engelscho departement ran buitenlandsche zaken, is natuurlijk bij dio verzameling niet vergeten," - (Wordt vervolgd). SIBCHTS

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6