STADSNIEUWS Indrukken uit de rechtzaal. iongsten De brandstoffentoeslag. Door de stad. Chr. Ger. J.V. Daniël. LOOPBSC OLiViER Spiegels Vensterglas Autoruiten ISetarSifsaar't Sc&ïïedlam-J&'caam Wat, pas 11 uur en Ik heb precies wat Ik zocht J Wat 'n collectie bij Lampe, Hoogstraat, Rotterdam, En wat n pracht bediening! \\*\s f-£ \V"** k^aV"" - - /A~/» I; £-*A- (Vervolg van Tweede Blad). Ook deze week nog. Naar wij vernemen heelt do minister van sociale zaken in verband mot van verscheidene gemeentebesturen ontvangen verzoeken ook van Schiedam beslo ten met het oog op de bizondere weers gesteldheid er geen bezwaar tegen to ma ken, dat door de gemeentebesturen aan ondersteunden en bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders over de loopende week nog brandstoffentoeslag wordt verstrekt. Deze wordt dus ook deze week nog uit gekeerd. Ook de „huiszittende armen", die steun van Maatschappelijk Hulpbetoon genieten, ontvangen de extra kol engel d-uitkeermg. !Hun was de onderstand hedenmorgen reeds bezorgd, maar toen was de gunstige be slissing van den minister nog niet be kend; die kwam hedenmiddag pas at Daarom zal aan de „huiszittende armen van Maatschappelijk Hulpbetoon" de vo1- gende week de gulden extra-kolengeld wor den uitgereikt. Nogmaals: IJce-roem. Het was in een, met van lente-lynek en aanverwante overmoedigheid gespeend, „Door de stad"-stnkje, dat wij op ©en Zater dag schreven over oen vermeende mishan deling van onze dierbare moedertaal, die thans toch „zo" schoon isl Op de 'Hoogstraat werd, naar men zich zal herinneren, een hevig geval van ver troebeld Anglicisme gesignaleerd. Op oen winkelruit stond „IJce-roem." Maar daar zijn wij niet zoo maar zonder meer afgekomen. Toen men zich over deze kwestie bij ons aandiende, dachten, wij aan vankelijk, dat de betrokkene zich hierover eens e* entjes ferm kwam beklagen. Daar op met t men aan een krant steeds dacht zijn. Maar het kwam anders ml. De „IJce-roem" heeft namelijk oen zeer diepen grond. Vroeger, zoo vertelde men ons, was de zaak gevestigd in de Passage. In de beschutting tegen weer en wind, die het veilige Passagedak bood, hing toen een prachtige reclame, een pijl, die het ingenieus© opschrift droeg: Er is ge woon ijs, en er is „Ice room-ijs." Nu zat de zaak zoo: de winkel in de Passage heette loe room. Een winkel in ter plaatse consumeerbare artikelen noemt zich „lunchroom", een hoedenzaak „chapel- lerie framjaise", een lokaal, waar de man zich laai ontdoen van hinderlijken haar groei rond zijn kaken „Chez Figaro", een ruimte met veel glas en glazen „Trianoo" en zoo zijn er vele aardsche plaatsen te noemen, die zich tooien met titels, welke onze taal in haar zuiveren oorsprong niet kent Maar met dat „lee room-ijs" ging het toch niet op. Immers er werd daar geen „room-ijs" verkocht. Nu is room-ijs een zomersche lekkernij, welker samenstelling de eer heeft genoten vastgesteld te wor den bij de WarenwetDus er is gewoon 5js en room-ijs. Maar ijs van een „Ice- troom" is weer wat anders De mogelijk heid bestaat, dat de buitenstaander nog weg weet in dezie koude kwestie, in dat geval wagen wij het erop dieper door te dringen in deze affaire. Daar gaat-ie dan. Door een plichtsgetrouw ambtenaar van de Warenwet werd' aanmerking gemaakt op dat „Ice room-ijs". De reclame, die daarvoor werd gemaakt, was misleidend, want het publiek, dat toch niet geacht mag worden iets anders te kennen, dam zijn moedertaal, zou wel kunnen denken, dat daar in plaats van „Ice room-ijs" echt room-ijs werd verkocht en dat was nu niet het geval. Ja, meneer, zei de Ice room-ijs-man, dat is allemaal goed en wel, maar ik verkoop ook geen roomijs. Ik verkoop „ise room ijs" en dat is wat anders. Maar daar vloog de handhaver van de wet niet in. Do las room-ijs-man kon zoo veel beweren, als hij wilde, maar de mee ning van den gestrenge bleef onwrikbaar. Het publiek kon door de reclame misleid worden en misleiding is een te ernstige zaak om mee te spotten. Nu ging „lee room" verhuizen en om van alle gezeur af to zijn, zette de eige naar op zijn winkelruit eenvoudig-weg „IJee roem" en hij ging „IJce room-ijs" verkoopen, Nn is er geen spiake meer van misleiding. De roem van room- en rocm-ijs is genoeg he/ongen. Blijft de misleiding, doe zit het met de lunchroom, waar men niet alleen kan lunchen; met de chapelicrie frnmjaisp, waar men geen woord Fiau-xh kent en En-, gelsche hoeden verkoopt; met den kapper, die ziek met geen mogelijkheid een voor stelling kan maken van de plankenfiguur van Massenet; met het café-restaurant, waar men zich wel allerminst waant in het ba rokke paleisje in de heerlijke tuinen van Versailles? En dan tenslotte, hoeveel mamien-men- schen loopen er met allerminst tei plaatse dienende knoopen aan hun respectieve broe ken? Indien deze vraag te duister is, zul len wij haar maar schuiven op do schou ders van een listigen knoopeniabrikant, die op al zijn kleine artikelen de slagzin plaat ste „For gentlemen". En dan is het maar gelukkig, dat men zulke knoopjes niei. ziet I Van misleiding gesproken... Jaarvergadering Wijk II der Ned. Herv, Gemeente. Gisteravond is in do Wesierkerk onder leiding van ds. J. W. Tons beek, de jaarvergai.kr.ng gehouden ('oen de «ijk ver oemging van liet Westen der Nol. iierv. Gemoenfe. Het bezoek was bete. dan vo rige jaren en ds. Tons beek hoopte, dat de belangstelling in deze lijn zou voort- gaan. De jaarverslagen, uitgebracht dcor den secretaris, den heer H Gatinfc, en den penningmeester, den beer P. de Wa gei mar, lieten een opgowekten Loon hnoreu. Ook het verslag van -liet wijk blad „Rondom de Westerkeric", uitgebracht dco. den heer C. van Daalen, was in majeur klanken Op gesteld. De avond werd verder gevuld met zang d-cor de dames Koudijs en met viciol- en pianospel door de heeren Smits en Van Ravens Verbouwvcbod van eenige \oor aardappel- wraizichte vatbare aardappelrassen. De gemeentebesturen hebben met be trekking tot bovengenoemd onderwerp van den minister van economische zaken een circulaire ontvangen van den volgend on inhoud In verhand met het voor 1936 uit to vaardigen bouwverbod van de aardappel- rassen Bravo, de Wet en Kampioen zullen vele verbouwers van deze rassen or toe moeten overgaan, pot goed van andere rassen aan te schaffen Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de ooo- dige maatregelen te nemen, omdat op ver der uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van ontheffing met kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed1 tv voorkomen, verdient het ten zoorste aan beveling op dit o ogen blik reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed1 van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aante schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan vol doende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen ver vangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo, de Wet en Kam pioen ten doel heeft dio gevaren, d.e voor cultuur en handel aan de teelt van voor do aard appel wratziekte vatbare rassen ver bonden zijn te verminderen, is liet in de hoogste mate gewenseht ter vervanging van de verboden rassen alleen die ie ver bouwen, welke voor de wratzickte, onvat baar zijn. Tot deze rassen bohooren o.a. de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen goelvleezigo rassen: Bevelander, Noordeling, Souvenir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Cruno, Nationaal, Bato, Alpha, AÜas, Bonus, Erdgold, Preussen, Alberta en Juli en de witvleezige rassen: Albion, Hellena, Concurrent, Parnassia, Majestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de ras echtheid. Het te velde goedgekeurd poot goed, voorzien van certificaat en plombe van de N.A.K. geeft biaomtero waarborgen van echtheid. Bij aanschaffing van niet to velde gekeurd pootgoed' trachte men op andere wijze de noodigo zekerheid to ver krijgen, in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is. Verbetering. Niet te Nieuwendiep bij Amsterdam, maar te Nieuwenda.m heeft dr. J. de Ko ning vim hier zich gevestigd als arts. Brandjcv In een leegstaande woning boven de smederij van B. aan de Tfagastraat, is in den afgeloopen nacht brand' ontstaan. B. had gisteren potten met zwavel in die bovenwoning geplaatst en had de deuren gesloten. Een dier potten is door den, vloer gebrand. De brandweer heeft het vuur gebluseht. Rede ds. Bijlcveld. Gisteravond hield ds. BijleveU van Oa tr- lem (C.), een lezing voor de Chi. Geref. .Tangel. Vereen. Daniël. Na de gebruike lijke opening door den heer C. Lissen- borg, verkreeg ds. Bij level d het woord. Wanneer we op grooten afstand een stad naderen, aldus spr., zien we hot eerst de torenspitsen, recht omhoog wijzen, naar den licmel, naar God. Evenzoo zijn. er ook menschen, die ver boven hun omgeving uitsteken. Zulke per sonen worden ons ook in den Bijbel ge- toetend menschen die grooLer waren en daardoor reeds in do verte heerlijke zaken mochten aanschouwen. Ook Elia was een geweldige figuur; hij neemt oen zeer bizondere plaats in in de Heilige Schrift. Zooals een schilder wordt gevormd in zijn atelier en cle geleerde in zijn studeer vertrek, zoo zijn de mannen Go Is be kwaamd in de stilte. Mo/.es in den oestijn Elia in Tisbe en Johannes de Dooper in het Over-Jordaansche Een geschiedenis! crliaal zegt ons, dat Zoba. Elia's vader, reeds voor de geboorte van Elia een droom heeft gehad, tul., dat hem een zoon geboren werd. Priesters kwamen aandragen met schalen vuur die zrj Zoba's zoon lieten eten Ofschoon de geschiedenis zelve geen waarde voor ons heeft, de inhoud is ton volle bewaarheid. Vuur liet Elia nederdalen op de krijgs benden, die hem wilden gevangen nemen, vuur vei teerde het offer op eten 1 erg Karma! met vuuge wagens en paarden voer hij ten hemel. Spr. bepaalde zijn gehoor bij le. den tijd waarin Elia optrad, 2e. vergelijking met onzen lijd. Het was in die dagen droevig gesteld in het tienstammenrijk De beeldendienst van Jerobeam wg.f reeds selir kkelijk, rrnaT toen Aeliab regeerde, een zwakke'trig, die geheel werd beïnvloed door Tzobel, zijn vrouw, werd de beelden lie,ist afgoderij, aanbidding van de zon, Bail, en de mam, Asüirthe. Vooral het la qs'e wis eenkwiad, dat veten, met name de jougl, ton gronde richtte. Ook m onzen tijd is zulk een terugkeer lot het heidendom waar te nemen, zooals in Duitsehland. Elia's optreden in dit a'tol getuigt geens zins van egoïsme Wanneer hij bilt. regent het niet in drie jaar en zes niamdea Zijn geloof wordt beproef] Op den berg Karmel staat Elia in Gods kracht, terwijl hij des anderen da'gs ver schrikt is voor een vrouw, Izebel. Aan den lloieb krijgt hij carter verschil lende teekcriö'i groofe opdrachten en leeft dan nog tien jaren Als het op scheiden aankomt gaan Elia en Eliza samen over den .Tordann en be geert Eliz.a twee deolen van Elia's geest. Eenmaal liep E'ia, voor Ach'tbs wigen heen. Daarna ontsloot do hemel zich en kon de man Gods in den vurigen wagen stappen uit dit leien. En do honden lik ten Achabs bloed, dat uit den wagon droop. In zijn laatste tocht wa, Eln een heerlijk type van Christus hemelvaart Ds. Brjleveld ging voor in gebed en sloot de matig bezochte vergadering. Klaverjas-concours. Zondag 7 April en de volgende Zon dagen organiseert de hoer W de Vey een gratis klaverjas-concours. De vaste rechtbunk-vcrstaggevers zaten zich gisteren in de grooto zaal aan den Noordsmgel te Rotterdam te vervelen Er „zat niks in"l Dan de moordzaak-Lans' Maar clil geval. Geen verrassingen Het was alle zoo dood-eenvoudig I Inderdaad, grooto verrassingen hebben zich bij de behandeling van da zaak C. C. v d K., gewezen hoofdagent-titulair, .niet vooigednan Even sprak verdachte van een politie-schundaal, dat te Schiedam zou be staan en waarvan hij als slachtoffer' /cm moeten vallen. Maar dat schandaal beperkt zich tot eon kladit van iemand uit een groep, dio nu niet bepaald vriendelijke gevoelens jegens de polite koestert en die aan de Lange Nieuwstraat is komen ver tellen, dat hij in het Sterrebosch een agent van politie had gezien, die een vreemde vrouw in zijn tuinhuisje had ontvangen... 'Ook een andere agent zou dat wel eens doen. Het goval is onderzocht met een nauw keurigheid en ijver, die niets fo wensehon overlieten; ook verdachte is bij dat onder zoek betrokken geweest, maar het resultaat heeft niets bizonders opgeleverd. En zeker kan niet van een politic-schandaal gespre ken worden. Al de geruchten, over de mogelijkheid, ja, de waarschijnlijkheid, dat een deel van het geding mot gesloten deuren zen woolen behandeld, zijn niet meer dan geruchten gebleken. Er is niets bizonders aan de hand met ons politiecorps, integendeel, de officier van justitie heeft zidh in zeer waardeerende bewoordingen over den vori- gen chef van dat corps uitgelaten en hij zou dat waarschijnlijk niet in die bewoor dingen hebben gedaan, als er op liet corps als zoodanig ook maar iets zou zrjn aan te merken. Het getuigenverhoor verliep kalm Negen tien opgeroepen-en verschenen voor de tafel van de heeren in toga en rustig en beslist, voorzichtig en tastend of afwerend en be ducht voor moeiliikheden, leggen zij hun vciklarmgcn af. De advocaat van v. d. K. luistert, komt nu en dan op het trapje staan, terzijde van den getuige, keert naar zijn plaats terug en maakt een korte aanteckoning. Het lijkt of hij zich met moeilijk maakt. Slechte zelden stelt hij een vraag aan een ge tuige; en als hij dat doet, is het geen vraag, die het midden houdt tusschen scherpzinnigheid en spitsvondigheid, zoo- ak wei eens in groofe strafprocessen wor den gesteld en die de getivgen zoo van hun stuk kunnen brengen Slechts ééns verhief cle president zijn stem liet was, toen hij op verdachle's ge moed werkte en hem onder het oog bracht, dat de commissaris toch altijd zoo goed voor hem verdachte is geweest. Van der K, repliceerde daarop met een stug- „Ja, maar ik heb ook altijd mijn best voor hem gedaan!" Het was weer !i A pantser, waarvan d'e veidediger later sprak, waarop de oproer king van den president afstuitte. Van der K zat gedurende de geheele zitting rustig tusschen twee rijksvcld'warih- ters en luisterde. Een tijdlang was zijn ge zicht rood en waren ter zijde van zijn voorhoofd aders opgezwollen. Bat duidde ongetwijfeld op eenige innerlijke spanning. 'Overigens was hij onbewogen. Als de pre sident hem iets vroeg, stond hij dadelijk recht op en antwoordde correct. Geen en kele maal maakte hij gebruik van de ge legenheid aan een getuige een vraag te stellen of een tegenwerping te maken. Meestal hield hij de grooto handen gevou wen voor zich, terwijl de onderarmen op zijn dijen steunden Zoo luisterde hij ook naar het uitvoerig requisitoir. En toen aan het slot do eisch kwam20 jaar gevangenis straf! was er geen merkbare emotie op zijn gezicht te. lezen. Wij zaten zóó en in die gunstige positie verkeerden slechts enkelen dat wij hem in het gelaat konden zien, In den eisch van den officier van justitie wordt verwezen naar art. 44 van het Wet- Glits- en Kristal biperij Botcrstr. 8!). Tel (>81145 De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging, Inkoop van alle soorten OUD ZEIST MZETAniZBrsr. Jac. V. C. WAAL, W E &T M O^L E N ST Ft AAT «-«, Jn dir. veib m. Groningen en Friesland. Vertr. dagelijks 5 uur. Adios Schiedam, Oude Sluis 4 Tel.ó8456.A'dam Kloveniersburgwal:!!! 48957 Schipneis I C. DE MOS en 1*' VV HON Ir. boek van Strafrecht, Dat artikel luidl: „Indien een ambtenaar door het begaan van een strafbaar feit een bizondere ambts plicht schendt, of bij het begaan van een strafbaar feit gebruik, maakt van macht, ge legenheid, of middel, hem door zijn ambt geschonken, kan de straf met oen d'oade worden veihoogd". Do gevorderde straf voor v. d. If. is dus een derde hoogor, als wanneer hij geen politieman zou zijn geweest. In dat geval zou derhalve 15 jaar gevangenisstraf geëischt zijn. Het pleidooi van mr. Zieleman was min of meer een verrassing. Het was oen uit stekend betoog, zonder agressie on zonder sentimentaliteit Scherp heeft do verdediger zijn dient ontleed. Hij heeft voor zich zelf de reden gevonden, waarom v. d. K. den commissaris doodde, de vraag, waarmee; duizenden zieil bezig hebben gehouden. Van der K. was een Streber, een man, die trotsch, ja, zelfs ijdel was op zijn strepen. Die had hij door eigen kracht verdiend. Hij wilde macht uitouenen; dat was een stuk van zijn leven geworden. En daarbij was hij onont wikkeld; ook nog dom, wat niet het zelfde is en is hij zeer gesloten. De degradatie voelt hij als iets ellendigs; nu z'al hij aan den schandpaal aan do Koemarkt staan en de stekende blikken van den voorbij ganger voelt hij nu reeds door zijn lichaam priemen. Hij is volkomen uit het lood; hij slaat war-taal uit en zegt, dat hij naar fndië gaatl In de kamer van den commis saris legt hij net laatste beetje gemate rialiseerde macht: de papieren, die betrek- kiug hebben op h'et woonwagenkamp, waar over hij regeerde, op de lessenaar. En dan barst het opeens los; de span ning is te groot; hij schiet op zijn chef, zooals een klein kind, dat overstuur is en niet weet wat het doet, zijn moeder schopt, va* wan liet toch hét meest van allen houdt. J J i Bat is de verklaring van mr. Zieleman van het geval. Rustig, met een duidelijke stem, en goede zinnen bouwend, die ook afgemaakt wor den, draagt de verdediger zijn betoog voor. Het maakt indruk. 'Ook op den verdachte. Want deze haalt zijn zakdoek voor den. dag, snuit zijn neus en wrijft tegelijk even over zijn obgen. Bat herhaalt zich tijdens het pleidooi verscheidene malen. Het isl geen wilde uitbarsting van smart; het is de uiting van een heftige bewogenheid bij een harden kerel! Als hem door den president aan het eind der zitting de gelegenheid wordt ge geven nog iets te zeggen, wat mogelijk m zijn voordeel zou kunnen zijn hij het be palen van de strafmaat, komt Van dei' K. voor de tafel van de rechters staan. Hij denkt blijkbaar moeilijk; hij weet niet waf hij zeggen moet en komt weer in den cir kel, waarin luj steeds rondtolt: Ik hel} altijd mijn best - i m bij de politie... De j> helpt hem een haindjö om uit i!i n rel !e komen. „Maar hoe deint; je nu over je daad? Hoe bon je daartoe gekomen?" 4 En dan eindelijk begrijpt verdachte, "wat er van hem verwacht wordt! „Ja, daar denk ik nu al 4 maanden over? Maar dit kan ik wel zeggen: Ik heb ar zeer, zéér spijt vaal Ik had liever nijjj zelf een k'ogel moeien geven' Nu zijn odk mijn vrouw on kinderen in de ellende. Mijn goede baasligt op *1 kerkhofon zijn oirat or ge schikte zit in de strafgevangenis...!" Hij heeft willen zeggen, wat in fcenp on> gaat. Maar het is onbeholpen, wat hij uit.I Van der K. is geprezen als een goed' politieman. Maar hij had toch een ernstige kar i!d erf out, die hem als politieman tót een gevaarlijk menscli maakten. Die karak terfout hebben èn dr. Ponon. èn mr. Ziele man bloot gelegd. Als de zaal leegstroomt, kijkt v. d. fê. mstig toe Dan wordt hij weggeleid tu-.schen tweal rijksveldwachters naar de ooi, dio voor!oen- pi g jaren zijn woning zal zrjn. De heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerve.r- gunimig van builenlandsche boter zijn voor do volgende week vastgesteld op f L.10 per kg. Vreemdelingen met ralsche papieren. Voor ziek geworden stokers van bel s.s. „Bagno" op Teis naar Schiedam, via Antwerpen, zijn op Cuba twee Amerikanen aangenomen. Deze marman zouden dezer dagen te Antwerpen afmonsteren, maar toen bleek, dat ze valsche papieren had den. De mannen zijn daarom maar verder meegevarea en hier bodenmoigen aan do politie overgegeven. Op kosten van do sreederij logeeren. do beide Amerikanen thans aan de Lange Nieuwstraat, tot be slist zal zijn, wat er met hen gebeuren zal. Hen was toegezegd, dat ze met een andere boot weer terug zouden kunnen gaan. De „Bagno" wordt uit de vaart ge nomen. Een van de twee schijnt nog iels op zijn kerfstok t« hebben. Botsing. In don afgeloopen nacht zijn een piest, soncn-auto, die uit de Tuinlaan kwam dol de Gerrit Verboonstraat wilde oversteken naar de Wostvest en een vrachtauto uit Barendrecht, die van de Koemarktbrug kwam, tegen elkaar gebotst Beide autobestuurders remden krachtig, maar door de gladheid van den weg slipte de vrachtauto eenige meters door. Dore wagens werden aan de spatborden beschot- digd. 1 Sf recknct. In do afgeloopen maand werden in «tö i richting SchiedamRotterdam, 179.549 in d'e richting Rotterdam—-Schiedam 173158 gesprekken gevoerd. Ju totaal dus3nL.(öj|j gesprekken. 1 1 M Stedelijk Museum. Het Stedelijk Museum is met ingang van, morgen weer lederen Zaterdagmiddag vuig 25 uur voor het pmbliek opengesteld. ■wjr •i Y-HtevwAreC ,r. t Él

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2