Het drama op het politiebureau, schiedamsche courant TWEEDE BLAD Het slot van het getuigenverhoor. Requisitoir van mr. H. A. 1. Reumer en pleidooi van mr. K. W. Zieleman. Het requisitoir. Het pleidooi. Kunst en Wetenschap Bijenkorflezing. STADSNIEUWS DER Doodslag onder verzwa- i 'oude omstandig heden. (Vervolg verslag van gisteren.) Even voor 2 uur is verd' bij get.' J. Broekzittcr in diens cafó gekomen hij huilde, gat aan gei,., diens vrouw en dienstbode pen hand en zei: „Ik ga naar Indiél" Hij heeft een kleintje Pils besteld, dit bijna leeggedronken en is zonder be talen heen gegaan Get was bang, dat verd. zich zelf wat zou aandoen. Get. J. A. Schmidt heeft in Juli 1934 void, ontmoet en deze zeide toen: „Wie er aan mijn vreten komt, schiet ik een kogel door den kop I", Deze uitlating werd gedaan in een gesprek in de Laan van Spieringshoek, toen men sprak over werk loosheid en het gauw te oud zijn om een baantje te vinden. De heer J. C. P. Janse heeft verd. 1 December, even voor 2 uur in de Haga- straat ontmoet., Verd1. hoeft hem oen hand gegeven en is, na even over een privé zaak te hebben gesproken, per fiets weg fereden. Hij zou spoedig bij getuige aan- omen, om hem iets te betalen. De heer F. Mulder, garagehouder, ver klaarde, dat ruim een jaar geleden verd1, beschonken in zijn garage kwam. Get. heeft verd. toon gewaarschuwd, dat hij zijn be trekking in gevaar bracht, waarop verd1, zei: „Wie er aan mijn eten komt, maak ik van kantl" In dienst heeft get. den verd. nooit beschonken gezien. De president las vervolgens een ver klaring voor van den brugwachter aan de hoofdbrug, den heer L. P. Verlinden, aan wien verd'. een pruim tabak heeft gevraagd, even voor lnj het hoofdbureau had bereikt Verd. erkent, op een vraag van den president, dat hij van meening was, dat do straf veel te zwaar was. De president meent, dat verd nog niet inziet, wat hij heeft misdaan tegen over den commissaris „De commissaris hoeft tegenover u zich als mensch en als chef altijd uitstekend gedragen!" Verd.: „Maar ik heb mij ook altijd goed tegenover den commissaris gedragen 1" De president: „Ziet u wel, u haalt altijd u zelf er dadelijk bij De rechtbank heeft daarna een houten maquette van de kamer van den commis saris bestudeerd, waarbij üo heer D a s o u 1 inlichtingen gaf en o.a aanwijzingen gaf, waar de commissaris zat en waar de kogel gaten zijn gevonden. De maquette is in triplex 'vervaardigd door ir. C. E. Alexander en is op schaal gemaakt. De president tot verd.Waarom hebt u gezegd, dat u naar Indie zou gaan? Verd.: Ik weet het niet. "Wijlen commissaris Ellenberger herdacht. De officier van justitie, mr. Reumer, begon zijn requisitoir met een woord1 van waardeering aan wijlen commissaris El lenberger. Het grootste deel van zijn leven heeft deze gewijd aan den dienst bij d.e politic Het parket heeft diens voortreffe lijke eigenschappen als politie-magistraat leeren kennen en waardeeren. Hij was een uitnemend politiechef, tevens een uitne- -mend mensch Ook wijdde spr, eenige woorden aan het adres van de weduwe cn de dochter van den man, die zoo plotseling werd weggerukt Bij de justitie zal hij in her innering blijven als een plichtsgetrouw politie autoriteit met pon welbegrepen hu- maniteitsgevoel. - Drie motieven. Komende tot het geval zelf, reconstrueer de spr. wat cr 1 December op,bet poli tiebureau is gebeurd. Voor verd.'s daad kunnen 3 motieven aanwezig zijn'geweest: lo de degradatie zelf; 2o. het verwijde ren van de distinctieven van zijn uniform door den kleermaker, en 3o. het vooruit zicht voortaan dienst tc moeten doen op de Koemarkt Spr ging do loopbaan.van verd na Hij is eerst G jaar bij de firma Smulders weikzanm geweest, kwam in 1911 als agent 2e klasse in dienst bij do politie, omdat hij 2 jaar als huzaar had gediend, cn evenals bij Smulders had uitgemunt door ijver, nauwgezetheid en goed gedrag 'In 1917 word verd agent le klasse, in°1922 hoofdagent-titulair. Ilij was trotseh op zijn strepen, die hij eerlijk had verdiend Hij was een goed, gewillig, correct en beleefd politiedienaar cn daarom werden liem ook bi7ondere haantjes opgedragen, diè ook geldelijk voordeel opleverden. lhj genoot 't volle vertrouwen en de gunst van zij si chef, waarvöoi hij ook alles óver had r De maat liep over.' In 1934 is het echter misgelooponverd. trok zich van'den dienst niet veel meer aan. en er kwamenklachten over hem. Bij den commissaris ontboden.' beloofde hij óf beterschap, óf ontkende tie ten laste gelegde feiten. Hij hoeft, geknoeid met declaraties en het zich op een feestje tracteeren op bier. Dat.-was, niet le tóW reeien, de maat liep over; èf kwam"c'en eind aan het 'geduld èn de toegevendheid van don commissaris. In overleg met den burgemeester.werd besloten verd. i terug te stellen tot agent,* Op 23 .November werd' hem dat reeds meegedeeld door den bur- §ernecster. Verd. heeft toen gevraagd, of aar niets meer aan te doen'was en doe lende op het behoud .van eenige emolumen- '■"Wt do burgemeester geantwoord: „Nou, we zullen nog wel eens kijken." Verd. heeft gemeend, dat die vage toe zegging op het besluit tot degradatie sloeg Toen Zaterdagmorgen, 1 December, com missaris Ellenberger verd. aankondigde, dat deze gedegradeerd werd, kon men zien, dat liet den chef leed deed, deze mede- deeling te moeten doen. 'Ook in de pers is gezegd, dat de degra datie verd. tot het uiterste heeft gebracht cn dat het onverstandig is geweest verd. naar den politieklecrmaker te sturen om daar zijn distinctieven te laten verwijde ren. Maar verd. heeft noch tegenover in specteur Blomsma, die meeging naar den kleermaker, noch tegenover iemand anders zich uitgelaten over de wijze van liet ver wijderen van de distinctieven. De schandpaal. Niet dus de degradatie zelf en ook niet het verwijderen van de distinctieven, maar het dienst moeten doen aan de Koemarkt bracht zijn wezen in opstand'; dat voelde hij als de schandpaal I Maar den maatregel om verd. daar te plaatsen mag men niet betitelen als on verstandig. De gemeente Schiedam kan zich niet de luxe permilteeren een agent van politie overcompleet er op na te hou den; de gemeente heeft toch geen politie agenten om deze ergens weg tc stoppon? Het moest uit zijn met misplaatste week^ hartigheid. Men had hem ook ontslag kun nen .geven (op de publieke tribune wordt gefloten en er ontstaat eenige deming in de zaal, die echter spoedig verdwijnt). Als verd. den commissaris op gepaste wijze zijn bezwaren tegen dienst doen op de Koemarkt had kenbaar gemaakt, was het ■wat anders geweest, maar verd, heelt met de vuist op tafel geslagen, toen hij daar over met den commissaris sprak. In een politiecorps moet orde en tucht zijn 1 Verd had zijn verlies behooren te nemen! Maar zijn heele wezen kwam tegen dat dienst doen op de Koemarkt als gewoon agent in opstand. Om de vraag to beantwoorden, of verd. met voorbedachten rade heeft gehandeld, ging de officier van justitie bijna stap voor stap na, wat verd. lusschen half 10 en 2 uur op 1 December heeft gedaan. 'Op 27 November heeft verd. tegen den caféhouder Van Harmeien gezegd!: Dè siropen gaan er af, maar binnen een jaar zitten ze er weer op. Met niemand hoeft hij over zijn degradatie gesproken; alleen ongeveer kwart- voor 2 ton huize van zijin doch ter. De psychiaters vinden- verd.'s ,<3aad niet onverklaarbaar; hij vond zijn vergrijpen zeer gering en voelde zich in den steek gelaten door zijn vriend', dieai commissaris. Toen is de wraakgedachte op gekomen. Dat veid. altijd' zijn revolver „ont- zekerd" bij zich droeg, met een patroon in de kamer is niet le gclooven. Vermoe delijk heeft verd, do revolver in den buitenzak van zijn jas gehad, toen hij" de kamer van den commissaris binnentrad'. Geen voorbedachten rade. -Verd. wilde een obcessio kwijt, dat hem onrecht was aangedaan; de gevolgen van zijn daad heeft hij niet overwogen. Toch meent spr., dat voorbedachten rade niet ten laste kan worden gelegd'. Wel heeft verd. op den commissaris geschoten om hem te dooden. Niet alleen doodde hij een mcde-mensch, maar tevens zijn boog- sten chef, die hem altijd beschermd en wel gedaan had, en dit nog wel, toen deze weerloos tegenover hem zat. Tot vanmor gen heeft verd. nooit een woord van spijt geuit. Ilij heeft een overmatig gevoel van eigen waarde, is zelfzuchtig en heeft zich laten leiden door lage motieven van wraak. 'Ihj incasseere daarvoor zijn stiaf. Do rechtbank zal zich niet laten leiden door wraakgevoelens; zij zal even als spr., deernis hebben met den verd- maar dé sliaf zij zoo danig, dat zij' kan dienen als genei ale preventie. Wegens opzettelijke doodslag, onder be zwarendo omstandigheden geploegd en in aanmeiking genomen art. 44. van hel Wet boek van Strafrecht cischto. de officier van justitie 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr; IC W. Zieleman begon zijn pleidooi met oen woord van deernis te uiten met' de weduwe en. doch ter van wijlen den commissaris van politie. Spr. sloot zich aan bij dat gedeelte van het requisitoir, waarin de officier van justitie tot de conclusie komt, dat geen voorbedachten rade aanwezig is geweest. Hoe is verd. tot zijh daad gekomen? Het karakter van den "verdachte. Hij was trotseh, eigenlijk ijdel op 'zijn distinctieven. Ilij is de. Streber, hijwil Vooruit in de wereld, maar daarbij heeft liij slechts een geringe ontwikkeling. Daar door ontslaat in zijn wezen een* conflict. Rij werkt zich op, maar laat zich daarop jtè yecl voorstaan, Pleiter wilhet interne bestuur bij de 'politie, te Schjecjam niet laken en 'zeker niet het;beleid, van,wijlen d'en heer Ellen- berger hecritiseeren, maar de degradatie was vóór verd.. een geweldige moreele duw. IDet uitoefenen van gezag m van macht was .liet doel vari zijn, loven ge worden. En nu voelt hij Het als een diepe VRIJDAG, 5 APRIL 1935. No. 20915. vernedering dienst te "'moeten doen als gewoon agent, wat zich, uit in zijn be- beldag: „Moet ik aan de, schandpaal op de Koemarkt staan?" Hij kon zich niet uiten; tegen niemand. Hat brengt zijn ge sloten karakter mee. Hij zal daar op do Koemarkt staan, hij, hoofdagent v. d. K., met misschien nog de verschoten moeten op de mouw, waar eens de strepen zaten. Dat is voor hem een geweldige vernede ring. In exaltischcn toestand. Ilij is volmaaktsubjectief m zijn be schouwing en ziet overal reeds de stekende blikken, die er misschien niet eens zijn. Zijn trotseh en ijdclheid 'zijn gekwetst. Ilij ontvlucht, nadat de strc-pen van zijn mouw zijn, de slad, die hem dreigt; hij helst naar Ketliel. Ilij sdliaamde zidhazetot, dat hij met niemand over zijn Straf piraat, zelfs niet mot zijn vrouw. Hij "as; volkomen uit zijn evenwicht. Hij is egocentrisch, mist een geestelijke rem en raakt in een exallische toestand. i Ilij komt bij zijn'dochter en schoonzoon en daar huilt hij-"Wat; moet er gebeurd zijn, voor deze manV'gaat huilen. Ook bij Broekziultcr heeft lb#'gehuild, hij spreekt wartaal, zijn psyche is volmaakt in de war. (Verd. is nu vciar het .eerst zicihtha.tr ont roerd cn veegtmet; zijab«aktLodc over de oiogen). De verhouding tussdhen verd. on diens vromv was niet ideaal'; - zij kon zijn wezen niet vatten en niettegenstaande verd. er kent „Zij was een beste vrouw",, ontstond er een verkoeling, Hij ging do deur uit; vrienden had verd. nietjbij was weinig ont wikkeld, zoodat studio) of leeszaal geen bekoring voor hem had! En zoo kwam hij' in café's terecht en dronk een glaasje bier, wat dp zich zelf niet slecht is, maar successievelijk werd dat -meer. Moreel gcgccscld. Was het nciodig, dat deze man op deze wijze werd gestraft? Was het nooiig iliom op de Koemarkt dienst le laten dom? Kon hij niet tijdelijk elders dienst deen tot het nieuwtje van zijn degradat'e er af zjou zijn' Als men die richijng was uilgegaan, zou de zaak heel anders ge'acipenzsjin; dan 'bad verd. allicht wat gemopperd, maar zou liij ziclh tenslotte bij do straf hebben neer gelegd. Maar nu voelde liij zieh mo*eol gegceseld en geweldig,vernederd. Hij z<gt de .onmogelijkste dingen„Ik ga naar In- dié!" Als ffij werkelijk: !!:,et vcio. nmnon had gehad den? commissaris to doe ten, wist hij wel, dat hij niet riaar Indie zou gaan, maar ecge-nl elders terecht zou komen. Hij was volk ooien overstuur. (Weer vc-gt verd. met zijn zakdoek zijn .oogeii af). De ontlading. Poen hij zijn besef reiden aan den cioni- missaris overgaf, verdween daarmee het laatste restje van zrjn maohtf Weg was alles, wal lnj in 24 jaar ad' opgei iouwd. En (oen kwam pitei'seJiiig de ontlading: hij schootAls Ünj een steen had gehad, had hij waarschijnlijk dien gegooid; er was met het doelbewuste slreven den hper El lenberger le dooien. Ilij was handig met zijn pistool, was daarmee vertiouwd als wij met een vulpen. Verbazend' handig too- verde hij bij den lecliitereiammissam, bij reconstructie van het gevai, zijn pistool te voorschijn. Do expansie ontlaadde zich logein ihet geliefde voorwerp. Men ziet dat meer: hot kind; dat overstuur is, schopt soms zijn moeder. Ilij ging voor den commissaris door het vuur en na nog erkent verd „Hij was een bestb baasl" (Weer liuilt verd.). Veid. moest zich uiten: iljoe of wat kan hem niet schelen. Hij hoeft zijn daad en de gevolgen niet overzien; z'ijn daad was een brute impul sieve handeling. De heer II. Stulcmcijcr, oud-burgcmccster van Schiedam, begeeft zich naar het ge rechtsgebouw te Rotterdam, ten einde te getuigen in de zaak tegen den gewezen hoofdagent-titulair C. C. v. d. K,, tegen uien gisteren 20 jaar gevangenisstraf werd geëischt wegens moord op den commis saris van politic. Spijt! Verdachte: ik heb er zeer, zeer spijt van, vrat er gebeurd is. Ik had liever me zeli een kogel moeten geven Nu zijn oofe mijn vrouw en kinderen getioiffen. En mijn. goede baas ligt ojp het kerkhof en zijn. ondergeschikte zit in de gevangenis! De president bepaal) de uitspraak op Dinsdag 16 April, 's morgens half 10. Tot liet laatste toe kwart over 5 was do belangstelling van do zijde van het publiek, zeer groot, ofschoon achter in de zaal veel van het gesprokene verloren ging. Toen het publiek de zaal verliet en de verd. ïverd weggeleid, had deze zijn zelfboheersclimg weer volkomen her wonnen. Op de publieke tribune bevaiden zich zijn naaste bloedverwanten, die met een handgebaar en een traan in het oog hem groetten. Verd. is een moeilijk man; hij hult zich in een harnas, hij staat volmaakt alleen. Geen misdaad; een fout. Toch meent pleiter, dat verd. ernstig be rouw hoeft. Ais spr. aan verd. in het huis van bewaring vroeg: „Ilield je van den commissaris?" dan wachtte hij even met antwoorden, keek strak voor zich en zei dan na eenige seconden: „Ja!" (Opnieuw geeft verd. teekonen van ontroering). Van de medegedetineerden heeft pleiter ghoord, dat verd. spijt heeft van zijn daad. Spr. is er van overtuigd, dat verd. eens, \roeg of laat, wroeging zal krijgen. Hot was geen misdaad die hij beging; hot was oen ern stige fout. Zijn gezm is in kommervolle omstandigheden geraakt (icrd. veegt weer met zijn zakdoek over de oogon). De straf is, in aanmerking genomen zijn psyche en zijn wij ze van de dingen zien, ie zwaai. Spr. legt met groote gerustheid de beslis sing in handen van de rechtbank en vraagt de uiterste, maar dan oolk de uiteislo cle mentie. Do officier van justitie wil al leen een apin eik ing maken over het juri disch gedeelte van liet pleidooi. Spr. meent, dat niet ontkend, kan worden, dat hier spiako is van opzet Do verdediger dupliceert en zegt, dat verd. in den volmaakt geéxalteerden toestand, waarin hij verkeerde, niet doel bewust gehandeld heelt. Dat domscholen den commissaris troffen, is treurigmaar zij hadden een niet gewild gevolg Verd. wilde expansie; het was het openen van een veiligheidsklep. Verdachte aan het woord. De president roept verd. nog eens \cor en zegt: Wij willen graag met ai'es, wat in uw belang kaïn zijn, rekening hou den. Heb je nu inog iets te zeggen, na alles wat je hier gehoord hebt? Verd Ik heb mot den commissaris ge diend, alsof hij mijn broer was. Toon de vorige hoofdinspecteur is weggegaan, is het echlct misgegaan. Ik werd den laatston tijd overal stelselmatig builen gehouden. President: klaar hoe kou u zoo han delen tegenover den commissaris? Verdachte: Ik weet met, wat ik' ge daan heb! President: Koesterde u geen wraak gevoel Verdachte: Ik weet dal niet; ik weet niets meer van wat 's middags gebeurd is Ik kan mij b.v. ooik niet meer herinneren, dal ik bij inspecteur Blomsma ben geweest, voor ik naar boven ging. Prcsi dent: Maar nu, hoe is nu uw standpunt? Mr. F. Bordcwijk over eigen w crk. Ter gelegenheid van do boekenweek hield gistermiddag in de Bijenkorf de heer mr. F. B orde wijk een causerie over eigen werk. Do heer Bordewijk ving zijn door een groot aantal aanwezigen bijgewoonde cau serie aan met een kort overzicht van zijn letterkundige loopbaan, welke in 1919 begon met de uitgave van zijn bundel „l'antastisehe vertellingen." Na deze uitgave is een periode van zwijgen gevolgd en eerst in 1931 volgde de roman „Blokken", welke roman over den communistischen staat in de perfectie handelt. Geen huizen vindt men in dezen staat, doch blokken; geen mensehen, maar legers en regimenten en van individuen! is nauwelijks sprake meer. Men hoeft wel gezegd, dat dit boek oen satyre op den communislischen staat was, aldus spr., maar dat is niet waar, omdat ik noch den communistische:', aat ver oordeel, noch verdedig. Wel duidelijk komt naar voren, dat dit boek niet als satyre is bedoeld', als tegen het einde het stelsel ondergaat en. hot individu zijn rechten herneemt. Zooals in „Blokken" een gesublimeerd Rusland is beschreven, zoo is in „Knor rende Beesten" oen gesublimeerd Sclieve- ningen te zien. Toch is „Knorrende Beesten" kleuriger en mcnschehjker dan Blokken", omdat hierin individuen voor komen. Uitvoerig stond spr. stil hij het laatst verschenen bock, getiteld „Bint", hetwelk de meeste aandacht getrokken heeft, voor namelijk omdat daaim een opvoedproblocm. en opvoeclsysteein wordt behandeld. Natuurlijk is dit bock veel minder mas saal dan de vorige. In „Bint", waarvoor de zakelijke proza gebruikt is, gaat de stalen tucht in tegen de eeuw van het kind; het besto kunnen wrj do gevolgde methoden mot die van de Spartanen vergelijken. Tiet systeem faalt echter. Dit boek heeft een sterk fascistischen inslag, echter ge heel buiten do politiek staand'. Nadat spr. eenige paralleden getrolckcni had tussehen zijn boeken, las hij eonl hoofdstuk voor uit: „De laatste eor", dat een verzameling van toespraken bij be grafenissen is. Binnenkort zal dit werk verschijnen, - Afzonderlijke rijwielpaden ontlasten - den grooten rijweg en verzekeren de veiligheid en rust van den wielrijder aww'öooöoöaööööo-ffoööooö*: mmë In liet Oosten van Gelderland zijn gisteren groote liichtbcschermuigsoefciiingen gehouden, waarbij men te Arnhem ••.ra. gebruik maakte van den afgebranden schouwburg. „Slachtoffers", aan wie de eerste hulp, verleend werd.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5