-INDISCHE KRONIEK I. Tb. HEIJKSBR0EtE:1randerssteeg G Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT STOOMWAS8CHERIJ „EDELWEISS" VERZILVERD GLAS GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Winkeliers, dié Japanners als d waren. 1 Wie lid indexcijfer van. de hosten voor hel levensonderhoud bekijkt, zal constate ren dat de prijzen van normaio levensbe hoeften ei benoodigdlicden nog steeds da len, doch indien bij de reden daarvan na gaat moet hij wel lotde conclusie komen, dal in betrekkelijk korten tijd een verande ring, komen moet, in den vorm vim éen stijging. De lainganans (Ohincesche kruideniers) hebben kort na het intreden van de crisis hun prijzen afgeslagen om hun klanten te behouden en zijn daarmede tot het luiterste voortgegaan. Wie weet wat do groothandel aan den detaillist berekent en hij" vergelijkt bet met hetgeen hijzelf in de toko moet neertellen, zal zien dat bijv. opi een fiesch port van f 1.73 voor den langa Inan slechts een winst van 2, hoogstens 3 centen zit. In die winst is de risico van wanbetaling verdisconteerd, omdat de klan ten op do maand be'aten en moot hij be lasting, algomeene onkosten en eigen le vensonderhoud betalen. Daarbij is de onderlinge concurrentie de laatste twee jaren nog buitengewoon ver- pclierpt. Aanvankelijk hebben de Japanners zioli iniet met den detailhandel bemoeid, die zij in de meeste gevallen aan Chinee- zen en in sommige plaatsen ook aan bi landers overlieten, doch met het zich uit breiden van bun relaties, ontstondeu ook Japanscbe toko's die op a'lerlei wijze door 'do. Japanscbe importeurs begunstigd wer den, zoodat de Cliineozen op het gebied van manufacturen, huishoudelijke artikelen en speelgoed- over een groot deel van de linie het loodje hebbeng elegd. Zij moesten echter aan don kost komen en begonnen 'daarom maar te bandelen in artikelen, waar in de Japanner tot nu toe niets bad go- daan: artikelen van dagelijksch verbruik. Wel zijn Japanscbe blikjes een tijdlang in trek geweest, maar er schijnt aan de fa bricage iets te haperen. De kwaliteit houdt hot niet laing en telkens wordt dan ook vernomen van geheel© partijen, die door de overheid vernietigd worden, om lat zij gevaarlijk voor de gezondheid naren. Dit zich uitbreiden van het aantal langa- nans, wat in sommige steden in de tien tallen loopt, heeft de onderlinge concur rentie zoo opgevoerd, dat om de klanten; maar to behouden genoegen genomen wordt met een winst, welke veel te klein is om het bedrijf op den duur op gang te hou den. Aangezien de meeste langanans zon der eigen Kapitaal werken en zich inschiet ten op crodiet van do importeurs, die ook alweer wegens do concurrentie steeds go- makkelijker voorwaarden van betaling go lven, moeten do onafwendbare stroppen, stroevere voorwaarden van inkoop mee brengen, met als gevolg vermindering van do concurrentie en daardoor weer wat stij gende prijzen. Vrees, dat deze sterk om hoog geschroefd worden, bestaat er niet Doch een normale winstmarge zal mee brengen, dat de consument wat meer gaat betalen dan op het oogenblik bet geval is. De öhineezen zijn echter niet de eeni- cem, die direct maïeel van te zware con currentie ondervinden. Het moge mogelijik! Vat vreemd klinken, maar .do Japanners zelf ook. Do Japanscbe importeurs van katoen tjes hebben Java tijdens de handelsbespre kingen, toen Nederland de p'rinta gaf geen, artikelen te contingcnteeren, zoolang de onderhandelingen duurden dermate vol gestopt, dat een zware concurrentie is ont staan tusschen do Japanscbe detaillisten onderling. In Gheribon is dit verschijnsel Imt eerst te constateoren geweest en thans zien wij het in alle havenplaatsen. Neemt de Chinees slechts enkele centen winst op een bedrag'van een paar gulden, er zijn gevallen' bekend, dat een Japanscbe han delaar in katoentjes bij verkoop van een stuk goed) van 40 yards slechts één cent overhoudt, indien hij den importeur heeft betaald. Dat dit gceu blijvende toestand kan zijn, ligt voor de band en een stijging over Öe geheelo linie van do meest courante stoffen kan bier niet uitblijven. Het is dan ook volkomen te begrijpen, dat de regeering bij de contingenteering van ongebleekte katoenen stoffen en an dere artikelen uitgegaan is van de hoe veelheid1, welke do betrokken firma's in 1933 en niet in 1934 hebben ingevoerd'. De invoer, is echter, ondanks het afloo pen vain de handelsbesprekingen met volle kracht voortgezet on in de eerste weken van, Januari hebben tal van firma's "ulko hoeveelheden verscheept, dat na het toe wijzen van het haar toekomende quotum ongetwijfeld in voel gevallen zal blijken, dat zij liet géheele verdere jaar 1935 niets meer mogen invoeren. Ja, er zullen zich vermoedelijk gevallen vooTdoon, dat de in voeren in die enkele* ivek'en zooveel groo- ter zijn, dan hetgeen voor 1935 was ge dacht, dat het te rem U 1936'gekort moet worden van do hoeveelheid, die zij dan toegewezen krijgen, Het kost het departement van economi sche zaken dan ook op liét «ogenblik de grootste moeite do toewijzingen voor eiken importeur tijdig gereed te krijgen. Met de belangen van alle importeurs, ook die in en kleine winstmarge nemen. De ïtaiilist. Volgestopt metJapansche ver afgelegen pi aal sen moet rekening wor den gehouden, mits lnj in 1933 reeds als zoodanig bekend stond en aangezien een verzoek om inlichtingen van Balavia nit soms eerst over 2 weken den geadresseer de bereikt, kan er oen week of zes mee heengaan, voordat' de noodige gegevens over do vorige jaren zijn overgelegd en eerst als allo gegevens binnen zijn, kan de ponds-ponds gewijze toewijzing over de geheelo linie geschieden. Waarna natuurlijk een oceaan van pro testen losbreekt en een algemeene storm op het departement te verwachten is van importeurs, die meenen, dat met hun be langen op onvoldoende wijze rekening is gehouden. Mijmeringen. Het Boek. De boekhandelaren van Nederland er- ganiseeren eens par jaar een weak, wairin zij trachten meer dan anders de aandacht van het Nederlandsdhe volk Op hot boek to vestigen. iNatuurlijk doen zij dat,niet met uitslui tend ideëele bedoelingen. Een boekhande laar moet nok leven, geld verdienen, om zijn personeel, zijn bekisting en z'n nieuwe overjas te betalen. Hij is geen filantroop, maar een handelaar in boeken. Edloch: ik bon er vast van overtuigd, dat bij de Nederlandsclie book/pand'elarein de matericele bedoelingen bij het '1 oaten van do boekenweek zéker niet do overhand hebben. Want dat heeft ilr,et boek nog met andere, eveneens verhandelbare, cul nurzaken ge meen: dat het niet eein ihandelsabjeot-zon.- der-mecr i s Indien ge als kcioipnram in grauwe erwten gefaald hebt, dan kunt ge, naar de markt hot uitwijst, pirobeeren een vakman in load of oud-ijzer, in granen, ir» breikatoen, in zoolleer of iin radio te wor den. Maar boekhandelaar zoomin als anti quaar, klins'handel of zilversmid kan men zoomaar worden. Dat zijn vakken, waar voor behalve do vakkennis die oor iedere soort \an handel en winkel natuurlijk ver- eischt wordt, nog iets anders, iels méér gevraagd wordt. De boekhandelaar s'aat dichter bij do cultuurgemeenschap van zijln tijd dan de meeste anderen, wier soortnaam coic rp -handelaar eindigt. Do cicurzaak daarvan ligt bij het boek. Zooals de veekoolpman do rauwe geuren van zijn beroep met zich meedraagt zoo geeft het boek allen, die er moe in aanraking Komen, een zekere wijding De boeken zijn al enkele eeuwen lang do voornaamste pijlers onzer geestescul tuur. Zij' zijn de matorieelo dragers onzer im-materieclo gedachten, alles wat er aan goeds en slechts, aan moiois en leclijk's, aan heiligs en verdorvens, ooit is gedacht men vindt het neergeslagen uit do ijle ruimten van den geest in liet stoffelijke zwart-cp-wit van onze boeken. En dat niet alleen! liet is don schrijvers, en meer nog den vervaardigers vna hot bock in een ascetiscihon vorm de comoreti- secring van ons geestesleven zal Zijln, neen, zij hebben or zicl'ij too gezet, oen a'pnrle kunst van het boiek te doen ontstaan, liet boek zelf tot een kunstzinnig voorwerp van fijnen smaak te maken, en nldius de geestelijke sfeer van het boek zo'.f, dóór den maforieclen vorm van het Llöek, nog eens te lOtnderstouinan, aan te vullen, zoo mogelijk nog betoger iclpi te Ihjeffon. Vooral in dit dpizicht is iliet blfflek de laatste jaren ontzaggelijk vooruit gegaan, overal in de wereld', maar toch met name in Nederland'. Ik beu van -oordeel, dat de boekenmakers dit zijn allen die aan den langen bind tusschen sclhrijver en lezer slaan te wer ken het llfuuno bijdragen tot de verhef fing van «17 cultuur d'oor de liefdevolle en kimstzfnnigse aandacht, die zij aan het boek iu al z'ij'n vlormen wijden. Vandaar deze elegie van bet boek. Seneca Jr. Vechtpartij in café. De 39-jarige houtbewerker G. V. en de 3ö-jarigc timmerman C. R, beiden te Rotterdam, hadden Donderdagavond in het café De Violier aan de Korte Hoogstraat aldaar, verscheidene consumpties gebruikt, doch toen. het op betalen aankwam, ble ken zij daarmee niet bepaald vlot-te zijn, Dc 31-jarige kellner E. V. P. ontstak daar over in toom en raakte met zijn lastigo klanten handgemeen. Twee andere kollners en de buffetchef kwamen hem daarbij te hulp en gezamenlijk brachten zij de wan betalers -geduchte' opstoppers toe. De politie bemoeide zich met bet geval en -bracht het viertal hardhandige cafólie- dienden -ter zqko van mishandeling naar 'het bureau,Grooto Paauwestceg, waar zij ter kahnoering den nacht moesten door brengen, Tegen hen is' proces-verbaal op gemaakt. Tijdens de vechtpartij heeft oen onbe kende kans gezien de groote spiegelruit van -bet café in te slaan. Arbeider door drijfwerk gegrepen. Dij do boutzagerij der firma Te Paske, te Aalten, is de werkman Derksem met ondergrondsch drijfwerk in aanraking ge komen en een paar mail rondgeslingerd. Do man, die vermoedelijk! twee gebroken becnen heeft, is naar bet ziekenhuis te Winterswijk overgebracht. i DER ZATERDAG, 6 APRIL 1935. No. 20016. Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM M V van KATV/IJK'SGLASHANDEL Radio - Eiecfpiciteit C v. d MOST Czn, Kindje in teil kokend water gevallen. Te Lintelo, hij Aalte is hel 2 jarig kindje van den lieer LammcrS in een. teil met kokend water gevallen. Het kindje bekwam zoodanige bianl- wonden, dat het aai'de gevolgen is over leden. Byrd over het Zuidpoolgebied. Op zijn terugreis naar New York is admi raal Byrd te Panama door den corres pondent van Reuter geïnterviewd. Byrd er- klaarde, dat liij niet naar het Zudpoolge- biect zal terugkeeren, doch hij zal een boek schrijven ever zijn expeditie Verder deelde hij mede, dat hij in het Poolgebied "«steende hoornen heeft gevonden, welke zonder twijfel van sub-tropischcn oorsprong zijn. Hij is er van overtuigd, dat hst Pool gebied vroeger warm is geweest Ook heeft hij steeuboolbeddingen mot fossielen ont dekt en andere belangnjke ontdekkingen gedaan, doch, zeide hij, het Zuidpoolge bied zal nooit oommprciecle waaide heb ben. liet liceft alleen wetenschappelijke waarde. Werkzaamheden in den volkstuin. Ilct zaaien van eenjarige zomerbloemen. Veel zon, veel lioIhebl»ry en een vocht- houdende maar met te zware gronhoort; ziedaar drie factoren, welke noodig zijn o-rn met eenjarige zomerbloemen uw tuin tot een lusthof te maken. .Maar dan is er ook werkelijk iels moois van te maken. Eenjarige zomerbloemen bloeen voor het meorendeel wel niet den geheel en zomer, maar de bloei van do meeste soorten is overweldigend rijk ,cn men heeft er kleuren onder, die men overigens onder de bloem planten tevergeefs zal zoeken. Wel eiselien zij bizondere zorgen. liet is immers lieel wat eenvoudiger om vaste planten of potplanten ia don grond te plaatsen dan zelf te zaaien, de jonge plantjes doer de kinderperiode heen te helpen, en tot bloei te brengen. Wij zijn met het zaaien alleen niet idaar. Wanneer we bloemzaden knopen, hebben we wel te bedenken, dat sommige soor ten eigenlijk alleen in kassen, of niet zeer veel zorg in bakken zijn te kweeken. Wij denken hierbij o.a. aan: Begonia, Helio troop, Ageratum, Petunia, Lobelia en Co- leus. Het is dan ook verstandiger om het zaaien en opkweeken van deze soorten aan bloemisten over te laten. Verder zijn er veel soorten, welke bij voorkeur iu een bak, onder glas, worden gezaaid en nadat ze onder glas een of twee keer zijn verspeend, met een kluitje buiten worden uitgeplant. Deze manier van zaaien en behandelen beeft belangrijke voordeden. De gevaarlijkste jeriodo is immers wan neer liet zaad gaat ontkiemen of do plant jes pas opkomen. Dan liol/nen zo veel te lijden \an weersinvloeden als: scherpe z.o.n, wind, droogte en slagregens. In om bak kunnen we dat alles regelen. Bovendien worden do joige p'antjcs licht vernietigd of beschadigd door insecten, of wel ver treden. Op deze wijze zaaien we gewoonlijk An- lirrihnum ef leeuwenbekken, Nemosia, Phlox, Dmnimoidi, Anjelieren!, Zomervio- liefon, Aster, Zinuiaj, Scabiosa, Tagetas of afrikanen tin vele andere. Daar Violieren cd se gr om'ere plantjes moeilijk te verplanten zijn, omdat ze een penwoutel hebben, p'an- ten wij ze bij het tweod-c voispcenon in kleine - po! jes. Ze worden dan -later met oen' potkluilje in den tuin uitgeplant. Wil len wo deze soorten toch direct buiten zaaien, dan bedekken ivo do groindoppor- vlakto na bet zaaien met oen mat df zak totdat liet zaad" opkomt, waarna de jonge plantjes beschermd moeten worden, b.v. met fijn erwtciuïjs af iels dergelijks. Sterke soorten, die we gerusl direct buiten kunnen zaaien zijn o.a. Iberis oaronarius of seheef- blocin/Calendula officinalis of goudsbloem, Lathyrus of praakerwton, Papaversooirten, Chrysanthemum carinatum, Clarkia, Gade- tia, Trapa col urn of 0. I. kers, Alyssuiril Re seda, Cenlaurca of korenbloem enz. Maar qolk deze soorten geven wij eenigo bescher ming, totdat "de plantjes opkomen. De zwerende vinger. De handen spelen ean buitengewoon be langrijke rol in het leven. Er is haast geen arbeid denkbaar waarbij de vingers niet worden gebruikt en maar al te vaak wordt do vinger daarbij aan allerlei scha delijke invloeden blootgesteld. Een ge ringe verwonding aan een of meer vingers wordt dan ook in -het algemeen als oen onschuldig en ongevaarlijk proces be schouwd en gelukkig is meestal de ge nezende" kracht van den normalen mernseh zoo groot, dat zulk een ongemak zonder nadoelen of bezwaren van moor ernstigan aard als van. sself wordt o versvorm en en. geneest. Toch is het onjuist tegenover een vingerverwonding al te luchthartig te staan. Elke verwonding, ook de kleinste, kan aan ziektekiemen de gelegenheid geven, er zich in te nestelen. Vitigeiwerwondingem kunnen op deze wijze zeer gemakkelijk worden verontreinigd of bcsme' door de zeer algemeen verspreide ziektek.emen,die wo kennen onder den naam vaan strcplo- coecen en staphylococci». Deze microscopisch kleine lovende we zentjes uit het plantenrijk vinden in zulke wondjes meestal oen uitstekenden voedings bodem en gaan er z-icli nu in vermenig vuldigen door splijting of doding (d.i, het z g. ongeslachtelijk voortplantingsproces). Op geheimzinnige wijze wordt ons lichaam zich het naderend onheil bewust en gaan wij ons tegen den aanvallenden vijand ver- Weren. Er wordt een leger van witte bloedlichaampjes op afgestuurd om de aanvallers te vernietigen. Zij nemen met nog andere cellen deel aan de vorming van beschuttende wal om het gebied van den strijd en trachten do ziektekiemen le dooden aa. door ze op te eten. Zoo ontstaat een hc-roisclie strijd, waarbij aan weeis7.ijden vele slachtoffers vallen. Een aantal vtusehijnseJcn is waar te nemen in bet gebied van den strijd, maar ook al geheide ïcacties treden op. Do ziekte kiemen scheiden stof af, töxiniem genaamd. Deze kunnen ons geheelo lichaam ziek maken en het individu tracht deze weer onschadelijk te maken door tegengiften of antilóviiien. De verschijnselen, welke zijn waar le nemen kan men gemeenschappelijk aan duidt» met den naam van ofitslckngsvor- sclnjnselon, Hieronder vallen de volgende waarneembare symptomen: 19 roodheid; 29 zwelling; 37 pijn; 47 plaatselijk gevoel van warmte en 59 algemeen wanntcgcvod, dat wil dus zeggen: koorts. Een dergelijk ontstoken gebied zal men bij voorkeur zeer rustig en. stil houden en zoo kan man dus veelal ook van gestoorde of opgo- heven functie spreken. Het hierboven beschreven proces doet zich boei vaak voor in oen Vinger. Soms zit het proces aan den vingertop maar ook ©en ander deel van don vinger fca'a ©r bij betrokken zijn. Mon spreekt dan van ©an „panaritium". Soms ook is spe ciaal het nagelbod en omgeving getroffen. Dan treedt een „paranycliimn" op. liet kan aiiet worden ontkend, dat menigmaal zulk een nagelbedprooes wordt opgewekt door onhygiënisch optreden bij de liand- voizorging al of niet mot behulp van een manicure! Maar al te gemakkelijk worden hierbij kleine wondjes gemaakt en wan- neer nu alles niet steriel in zijln werk is gegaan kan lieel licht infectie optreden. Wetenschappelijk laat het panaritium zich nog in groepen onderverdcelen, al naar gelang b.v. een vingerkootje, oen ge wricht, de huid of oen ander gedeelte is getroflen. Voor enz» algemeene beschou wingen heelt het echter geen nut hierop dieper iu te gaan. Wel moet worden opgemerkt, dat het volkomen onjuist is een zwerendan v.'nger te veronachtzamen of er zoo maar een beetje zelf aan road to dokteren, liet kan er dan net mede gaan als mot bet kleine schijnbaar onschuldig© puistje b.v. in hot gelaat en dat zoo even tusschen duim en wijsvinger wordt uitgeknepen! Elk jaar opnieuw sterven er nooddoos monsclien, di© op deze wijze zich zelf willen go neren, maar juist bij dit onoordeelkundig uitknijpen de ziektekiemen juist hot lichaam injagen langs lympho- of bloedstroom, waar door een snel doodelijk verloopeu.de alge meeno bloedvergiftiging kan optreden. Groote statistieken hebban aangetoond, dat 5 pCt. der gevallen van zwerende vinger, die in ziekenhuizen klinisch of poliklinisch behandeld worden, aan deze kwaal overlijden. Daarnaast bestaal het gevaar, dat do kwaal slechts is to overwinnen onder opoffering van een groo- ter of kleiner gedeelte van vinger of hand, terwijl ton slotte in lichtere geval len toch nog vaak oen stijve vinger over blijft of om hinderlijk lidtoekan lasten bij éten arbeid geeft. Zulk ©en gedeeltelijk© invaliditeit wenschl men. begrijpelijkerwijze in den tegenwoordigen moeilijken tijd inog ■veel meer dan Vroeger to omiloopen. In den zwerend en vinger bevindt, zicli dus een ontstekingsproces, 3at de neiging heeft tot een otterhaard over te gaan. Nog steeds is de gulden oude regel van kracht, dat daar waar etter is, deze etter do ge legenheid behoort to krijgen naar buiten af te vloeien. Dit beteekent in het alge meen, dat bij de aanwezigheid1 van oom otterhaard of absoea met een mes een opening moet worden gemaakt, welke open moet blijven zoolang nog otter aanwezig is. Zulk cm handeling noemt man het incidoeren van een. omtstokiingsprocm Men moet hiervoor het juiste oogenblik weten te kiezen; n.t. het oogenblik waarop liet absces rijp is. Meestal beeft de patiënt grooter haast dan de geneesheer. De pa tiënt wordt veelal reeds eenige dagen ge plaagd door klappende, borende en steken de pijnen, vooral 's nachts. In deze eerste dagen van ontwikkeling, van het absces is rust van het zieke gebied een eerste eisch. Incideert men te vroeg, dan is het meestal niet mogelijk precies de goede plaats te bepalen en bij zulk een te vroeg aangelegde ontspainningsincisio loopt men gewaar ziektekiemen in de ge- 1 zonde omgeving in te brengen. In zulke gevallen is een verergering van het ziekte- proces mogelijk. Wacht men echter ge- duldig zijn tijd af, dan kan men van de incisie slechts vreugdo beleven en ziet men vaak snelle genezing optreden. Lni verband met do aanwezigheid van een pees in het midden van do vingers logge men bij voorkeur zulke incisies aan de i zijkanten aan. Wanneer men nu aan de i oppervlakte een klein dlipsje u.tsnijdtblijft 'j dé wond meteen langer opeai, Dain be hoeft men dit niet kunstmatig te forceercn door het wondkanaal met gaas of een drain open te houden. Dit opvullen met gaas is pijnlijk bij elke verbandwisseling en soms hoopt zich juist weer etter op, onder liet gaas, waaruit weer gevaren kuu- non v oortvloeiem. Natuurlijk behooit men ook bij derge lijke betrekkelijk kleine ingrepen alle eiselien van do moderne chirurgie in acht te nemen. Men behoort dus met steriele instrumenten 1e werken en behoort den patiënt pijn te besparen. Vroeger deed men. dit veelal door de liuid boven do plaats, die men benaderen wilde te bevriezen; het veidient de voorkeur geheel buiten het le behandelen gebied de zenuwgelei ding uit te schakelen door do zg. plaat selijke verdooving volgons Oberd. Terwijl men eerst het zieke gebied vol ledige rust geeft, verdient het aanbeveling met den vinger bewegingen uit le ga® voeren zoodra de toestand dit toelaat. Hoe langer men wacht, hoe meer kaïns op ean stijven vinger en dus op verminderde av- beidsgeschiktheid. Soms neemt het proces van den aan vang af een kwaadaardig verloop. Het pie ces kan b.v. langs de peesscheden naar boven opstijgen. Deze mogelijkheid is voor al aanwezig bij zweranden duim of p uk in veiband met speciale anatomische ver houdingen. In andere gevallen schrijdt hot piocos voort langs de lymphwegon. Dan treden do bij do meeste monschcm wel bekende en gevreesde roode stropen op, langs den onderarm. Gifstoffan en ziekte kiemen vallen nu ook de lympkliorem aain, die in elleboog en oksel zijn gelegen. Deze lympliklieron vormen dan moestal weer een krachlige barrière. Hun laak is inder daad alle schadelijke invloeden welke langs don lymplistroom het lichaam willen be naderen alsnog tegen to houden. Dit ge lukt meestal niet dan onder uitbreiding van bet entstekiugsprocos in deze lympih- kheran. Dit kan man in het algemean als ©m gunstig iets beschouwen, want hel is ©en bewijs van, dat deze lymph klieren hun plicht doen. Worden er echter steeds nieu we ziektekiemen en gifstoften vanuit den zwerendeüi vinger do lymphwegon inge jaagd, dan kan het noodig zijn deze haard op te ruimen en don vinger dus weg te nemen. Verzaken do Iymphklioran tenslotte hun plicht of worden de ziektekiemen direct langs het bloed in het lichaam gebracht, dan dreigt d© algemeene bloedvergiftiging, sepsis of pyaemia. Deze ernstige, levensgevaarlijke compli catie treedt gelukkig slechts bij uitzonde ring op. Do kans op het optreden van zulk» ernstige ziektetoestanden wordt groo ter naarmate do behanddiing meer wordt veronachtzaamd on neemt af wajninoor op het juiste oogenblik ook do juiste behan- ddingsweg wordt ingeslagen. Hieruit moge een ieder vootr zich zelf de noodzakelijkheid' erkennen om bij liet eerste optreden van verschijnselen Vara odt zw©renden vinger dozo niet te vervnar- ïbozem maar deskundige hulp in to roepen' tor bevordering van do genezing dn ter. voorkoming van complicaties, die op oeiiï gegeven oogenblik z.elfs met den dood' kun nen eindigen. Sport Voetbal. R, v. B. Voor morgen zijn o.a. do volgende wed strijden vastgesteld Reserve tweede klasse. F: Coal 4—-Florissant 3. Wit Rood' Wit—Martinit 3, VÉFG -2Musschen 4.l' G: Schiedam 3-RFC 5. i VND 3-Ursus 3. ,11: Demos 2—DDC 3. Reserve derde klasse. A; Ilollandiaan 5—Fortuna 5. - B: Florissant 4—EDS 5. 1 lOvermaas GVDL 5. C; Zaoth 3Domos 3. D: DCL 6SVV 8. II: CVR 3—SVDPW 2. Reserve vierde klasse, w BExcelsior, 9Hormes-DVS 7. C: Noorden 5-SVV 10. J ASV 4—RFC 8. 3 SVV 11—VFC 5. j Florissant 5—RFC 9. E: RCR 3—SVV 12. F: Transvalia 7—Ilollandiaan 0.' II: VFC 6—Singelkwartier 2. Zwart Wit 5—SVDPW 8. I t G. A. DE WINTER Telefoon 68646GEBR. BiJLOO Rottcrd. dijk 18C> Telefoon tlS'lïü Repareeren en nieuw wikkelen van Sloizulgers

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5