DE POSITIE VAN DEN ARTS Rechtszaken TWEEDE BLAK SCHIEDAMSCHE COURANT Erfenis verbrast. Beleende vrouw uit «Ionkcr Amsterdam voor het Hof. Een bewoner van cle stad Groningen, de ongeveer 40-jarige v. d. Z., kreeg gerui- men tijd geleden een erfenis van ongeveer ƒ7000, waarmee hij onmiddellijk op avon tuur is uitgetrokken. Ilij ging naar Ai itculam en het was oC de onderwereld rook, dat hij een man van geld was. Vrou wen en mannen van verdacht allooi groe peerden zich om den erfgenaam on geza menlijk trok liet allengs grooter wordende gezelschap van oufé tot café. Do „rond jes" deelde de gelukkige Groninger kwistig rond; het vermaak wisselde a£ niet „vroo- lijke" vechtpartijen. Zoo nu en dan sloeg het gezelschap een inboedel van een of ander kroegje stuk, maar het hinderde niet: „<lo Groninger was er goed voor". Hondeiden goede Nederlandsche guldens gleden door de vingers van, den onnaden- kenden Groninger. Op zekeren dag kreeg hij een moment van bezinning; enkele dui- zenden zette hij op de bank. Maar weldra waren zijn goede* plannen vervaagd; hij haalde het geld terug, om opnieuw aan den zwier te gaan. Behalve met „lange Guus" maakte hij ook kennis met „lange Nel Zij is een bekend type in Amsterdams onderwereld. Benige dagen geleden stond zij voor dc rechtbank terecht, verdacht een werkzaam aandeel in de Lissone zaak te hebben genomen. Legio is het aanlal processen-verbaal, dat tegen haar is opge maakt, in den loop der jaren is zij herhaal delijk veroordeeld'. De Groninger dacht over de betrouwbaar heid van Nel anders. Een belangrijk deel van het van de bank gehaalde geld ver trouwde hij haar toe. Twee lapjes van duizend kreeg zij in bewaring... Toen de feestroes ietwat was afgenomen kwam de man zijn geld terug halen, maar Nel hield bij kris en kras vol, dal zij nooit een cent ontvangen had. Hij diende een klacht in bij de politie en de Amsterdamsclie rechtbank veroor deelde haar wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf. Op 2G Maart diende de zaak voor het Amsterdamsclie hof in liooger beroep, doch de zitting werd toen tot gisteren geschorst om te onderzoeken, hoe groot de eife- nis precies was en of het geld inderdaad hij een bank gedeponeerd was geweest. De Groninger, die, behalve spilziek, ook vergeetachtig is wist zich niet meer te herinneren, welke bapk zich in zijn clandisie had mogen verheugen. Gisteren las do president do verklarin gen van den notaris en van oen bank te Amsterdam voor. Het blijkt, dat de man de beschikking over bijna f7000 heeft ge had. E,cn deel. is inderdaad hij een &ar>k gedeponeerd geweest. President: Hoort u dat, verdachte? Nel (zenuwachtig en half huilend)Ik weet van niets ik heb geen cent gehad1. Jk krijg 'overal de schuld van... liet is net ais met die Lissone-zaak, President (leest het strafregister voor): „dat is niet 'erg mooi, hè?" Verdachte: Maar dat heb ik toch alle maal geboet I En nu draai ik er onschul dig in... 10 versche eieren Limonade siroop verschillende smaken per flesch 37 CL Meiwijn per flesch 32 ct. Geldersche hom per ons 13 ct. Geldersche achterham per ons 17 ct. Volvette Goudschekaas jong per pond 20 Ct. N. Holl. Edammerkaas 40 jong p. pond Ct. Boterhammenworst- per ons 7 ct. Gemengd fruitper pond 19-28 Ct. Walnoten .per.pond 19 Ct. Paranoten per pond 1 Ct. Zelfrijzend bakmeel per ponds pak 12 ct. Rozijnen (zonder pit) per pond 5-19-24 Ct. Paaschbanketper pond 12'/2Ct. Koffie per V2 pond 12-15-20-25-30 ct. De procureur-generaal, 'mr, Requisitoir, r. D. lteiling, acht het feit bewezen. Het staat vast, dat de Groninger veel geld liad', toen hij in connectie met Nel K. .kwam, - De vriend1 van verd. beschikte over veel geld. Per taxi heeft hij in dien. tijd een reisje naar Nijmegen gemaakt, hij zou toen volgens getuigenverklaringen van den chauffeur' een bankbiljet van f1000 hebben 2>ezeten. De" procureur-generaal requireert tenslotte bevestiging van het vonnis der rechtbank (een. jaar gevangenisstraf;. De verdediger, mr. Th. Eskens, wijst er op, dat er vele mogelijkheden zijn, waar op de man zijn geld kan zijn kwijtgeraakt. Er is zwaar 'gefuifd in een weinig select gezelschap. Pl. concludeert, na uitvoerig de getuigenverklaringen te hebben nage gaan, tot vrijspraak, Arrest 23 April. De mooie taak van den medicus. Schrikbarende stijging van het aantal artsen en medische studenten. De materieele positie. 1. Dnze geneeskundige medewerker schrijft ons: Over enkele maanden beginnen weder om de eindexamens voor R.B.S. en Gym nasium en staan de geslaagden vootr de groote moeilijkheid welk vak zij voor hun ■verdere leven zullen kiezen. Een .zieker percentage zal zich als student aan eon der Universiteiten laten inschrijven on ben belangrijk gedeelte van deze studen ten 'zal om een of andere reden de ge neeskunde kiezen. Het kan daarom van groot belang zijn de positie van dein ge neesheer in het algemeen en de mogelijk heden van d'e toekomst eens aan een na dere beschouwing te onderwerpen. Ongetwijfeld is het uitoefenen van de geneeskunde van een medicus kan trou wens moeilijk een andere uitspraak verwacht worden een van de schoonste taken, die aan der mensch kunnen worden tae- vertrouwd. -Zich met liefde en toewijding, kennis van zaken en wijs beleid kunnen geven aan zijn lijdenden medemcnsch en mede mogen helpen aan het teruggeven van 'een .gezondheidstoestand aan zijn naaste zal altijd weer opnieuw oen bron van bevrediging zijn voor een ieder, die hiervoor den geschiktcn gemoedstoestand bezit, Maar hij, die de hiervoor noodzake lijke geestesgesteldheid mist, kan maar al te gemakkelijk worden ontnuchterd1 door de beslommeringen van sleur en strijd om het bestaan. De wijding van het be roep gaat dan gemakkelijk verloren en critisch bekeken blijft er dan de uitoefe ning van een baantje over, waarbij men zich mrt meer of minder succes een zorgenvrije goede materieele positie weet te verschaffen, zonder diepere geestelijke bevrediging. Menigeen dit geldt onge twijfeld zoowel voor de ouders als Voor dia kinderen zielf wordt verlokt door Miezien schijnbaren materioclen - welstand1. wqjst dan op bebcnde(?) gevallen uit fta omgeving en noemt inkomonciifors, die jte zekerheid moeten bewijzen van de ge dachte, dat het eiken arts gemakkelijk val len zal zich ook in de toekomst een goede levenspositie te verschaffen. Voor hedcil wil ik speciaal "de materieele mogelijkheden in de toekomst eens nader beschouwen. De toename van hel aantal geneeskun digen en studenten in de geneeskunde is schrikbarend. De economische structuur van de Nederlandsche bevolking verschuift duidelijk in do richting van algemeeno verarming en dit kan niet nalaten ook de mogelijkheden en de positie van don arts in do toekomst ongunstig te beïnvloeden. Het is ook daarom goed1 geweest, dat in de vergadering Van do Algemeene Neder landsche Vareeniging voor Sociale Genees kunde dit vraagstuk kortgeleden aan de 01de is gesteld en liet moet als een kloeke daad worden toegejuicht, dat do directeur van dien gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst van Rotterdam Feisser toen een opmerkelijke inleiding heeft ge geven, welke zeer duidelijke taal spreekt. Zijn rede is als brochure verschenen en Verdient zonder twijfel de belangstelling van een ieder, die zich om een of andere reden met dit vraagstuk hooft bozig te houden. Uit zijn gegevens haal ik in de eerste plaats dc volgende cijfers naar voren: Aant. inw.v Aantal Jaartal Nederland, artsen. 1 Jan. 'S4 4.21.0.000 18S3 d.i. 1 op 223G 1 Jan.'09 5.85S 000 2572 d.i 1 op 22S0 1 Jan. '34 8.290,000 5032 d.i. 1 op 1G47 Terwijl dus de absolute toename van het aanlal artsen tusschen 1884 en 1909 go- lijken tred houdt met do bevolkingsaan was over die jaren, neemt na 1909 hel aantal artsen veel sneller toe dan dc groei der bevolking. Het tempo van dezen mediscben aanwas is bovendien nog hel sterkst tusschen 1921 en 1934, dus in de tweede helft van déze periode van 25* jaren. 'iHiet'jziet er-wel'naar uit, dat-deze versnelde beweging Voorloopig niet lot stilstand zal komen, op 1 Januari 1921 in totaal 1825 studen ten in de geneeskunde tegenover 3313 op 1 Januari 1934, In deze "periode nam liet aantal medici toe met 2p pCL, docli het aantal studenten met bijna 40 pCt. Er dreigt dus oen steeds grooler wordende discongruentie tusschen de toename van die bevolking en het aantal beschikbare medici. DU feit op zich zelf zou in geen enkel opzicht verontrustend behoeven te zijn, want de geneeskundige behoefte en dit juich ik in hot belang der monschen onvoorwaardelijk toe is zeer sterk ge stegen evenals de geneeskundige mogelijk heden. Maar de gevaren en nadoelen moe ten daarnaast terdege onder bet oog wor den gezien. Als gevolg van doiontwikkeling der ge neeskunde en het ontslaan van d'e so ciale en verzekeringswetten is inlusschcn ooik de geneeskundige rolverdeeling sterk veranderd'. Voor 1910 kwamen er op IOO artsen 80 huisartsen, 13 specialisten (waar onder de hooglcoraron) en hoogstens 7 ambtenaren voor; thans is deze verhou ding 62 huisartsen, 26 specialisten en 12 ambtenaren geworden. Er zijn dus op dit oogenblik ruim 3100 huisartsen, 1300 spe cialisten en 600 ambtenaren in ons land. Wanneer het aantal studenten in de ge neeskunde blijft op het getal, dat thans is bereikt 0111 dus verdere toename nu maai' even buiten beschouwing te laten dan komen -er jaarlijks moer artsen bij dan er .afvallen en moeten die zicli ook weer een bestaan verzekeren dooi' van de reeds gevestigde collega's iets af te nemen. Want expansie door nog intensievere be oefening der geneeskunde en daardoor een grooter totaal bedrag aan de Nederland sche bevolking voor geneeskundige ver zorging voorschrijven, lijkt in dezen tijd niet wel mogelijk. Er moet zelfs eerder met do mogelijkheid' rekening warden ge houden, dat in de naaste toekomst het Nederland&che volk gezamenlijk en in to taal minder vooir geneeskundige (on phar- maoeutische) hulp kan bijeenbrengen dan tot heden is geschied. Deze niet to ver mijden situatie der naaste toekomst be staat natuurlijk niiet voor den volledigon ambtenaar. Eet salaris van dezen ambte naar is min of meer gefixeerd, maar bet aantal ambtenaren wordt niet bepaald door liet aantal gegadigden. Il'ct is niet te ver wachten, dat bij de bestaande toestanden het medisch ambtenarencorps nog' belang rijke uitbreiding zal ondergaan. Het over schot aan jonge artsen moet dus of huis arts of specialist warden. Thans is er 1 huisarts op ongeveer 27G0 zielen. Stellen wij met Feissei; het ge middeld bruto inkomen van eau arts per inwoner op f4.— per jaar, dan is daar uit af te leiden, dat het gemiddeld bruto inkomen per huisarts ongeveer f 11000 kan bedragen. Dit lijkt oen zeer bevredigend inkomen. Maar men bedenke wel, dat er naast enkele gezochte medici met groote praktijken velen zijn, die dit gemiddeld bedrag niet halen en er zelfs belangrijk onder blijven. Van dit bruto inkomen moet bovendien een zeer belangrijk bedrag aan bedrijfskosten woorden afgenomen voordat 't netto inkomen overblijft. Feisser overdrijft DEE WOENSDAG, 10 APRIL 3935. No. 20919 Aangenomen naar Kollummerpomp, II. R. Groencveld, cand. te Groningen. Gercf. Gemeente. Beroepen te Grand Rapids (N.-Amcrika) ds. W. C. Lamain. 1e Rotterdam-Zuid. Chr. Gercf. Kerk. Bedankt voor Rijnsburg, ds. W. Ileerma, te Aalsmeer. j' IJcrst. Evaug. Lath. Kerk. Beroepen te Don Ileldcr, ds. W. F, ten' Rouwe!aar, te Zwolle. I Filmttieuws Rcnatc Miillcr ziek. Renate Muller, die de hoofdrol vertolkt in de Lumina-film „Die EngÜsehe Hei rat", is ziek. De opnamen van de nieuwe ,Lum:nnfilm", „Liesclotte von der Pfalz", waarin zij do titel-rol vervult, zullen hier door drie weken onderbroken moeten worden. 1 Cees Laseur onder contract bij Barnslijn, Naar aanleiding van de in verscheidend bladen verschenen berichten, dat de regie van de film „De Kribbebijler" opgedragen! zou zijn aan Cees Laseur, deelt deze ons! mede op geen enkele wijze bij liet ver vaardigen van deze film betrokken te zijn. Laseur is contractueel verbonden aan Loet C. Barnstijns Filmpiodnctie, vootf welke maatschappij hij dc verfilming van! Willy Corsary's Mysterie van de Mond- scliein-sonato zal rogisseeren. 1 te schatten en het gemiddeld netto in komen dus op 1SOOO te fixoeren. Eerder lijkt mij dit netto bedrag, vooral op hot platte land aan den hoogen kant. Daar voor moet men dag en nacht, bij alle mogelijke en onmogelijke weersomstan digheden gereed staan, altijd opgewekt zijn plicht doen, veel gezinsverband steeds weer opofferen, zijn kinderen, vaak vroeg van huis naar stad sturen, oversparen voor do opvoeding en op zijde leggen voor eigen ouden dag. Dit" inkomen wordt niet op jeugdigen leeftijd roods verwan",en; voor noodzakelijke vacantie cn ook tijdens ziek ten moot een waarnemer worden bekostigd en zoo moot liet duidelijk zijn, dat als regel dit schijnbaar hooge inkomen nog absoluut geen luxe beloekent. Het waar borgt zelfs nog niet oens altijd een zorgen vrij bestaan. De 3100 huisartsen ontvangen dus netto van liet Nederlandsche volk 3100 X 180Q0 f24.800.000. Het aanlal medici beweegt zicli in sterk stijgende lijn en er kunnen bin'nen enkele jaren 5000 huisartsen zijn. Wanneer in komendaling van het Nederlandsche gezin gecompenseerd zou kunnen worden door bevolkingstoename, dan zouden deze 5000 huisartsen pl.m. 25 mil hoen gulden te verdoelen krijgen en het gemiddeld netto inkomen dus £5000 por jaar worden. Men moet inderdaad wel oen bizomdere optimist zijn om' de toekomst voor de geneeskun digen verlokkend rooskleurig in te zien. Men" moet bovendien nog een apart opti misme hebben om te meenen, dat een dergelijke verscherping der materieele zor gen in kan treden met behoud van rede lijke onderlinge medische verhoudingen. Daarbij beliooirt men dan te bedenken, dat wrslechting dezer verhoudingen nooit wer kelijk voordeel voor de geneeskundige ver zorging van liet Nederlandsche volk kan brengen. Een te snelle stijging van het oude, beproefde en onmisbare corps van huisartsen kan dan ook onmogelijk als een aantrekkelijk voorrecht voor do toe komst worden beschouwd. Dit sluit inlus- seben geenszins dc mogelijkheid uit voor den jongen arts van het heden cn de loekkomst om zich nog in verscheidene plaatsen in ons land als huisarts zich een goed beslaan te verschaffen. Hark en School Immers©r waren zieker niet door deze onkosten qp fJOOÖ Ned. IJcrv. Kerk. Beroepen te Siltard, ds. J. Ml Sneih- lage, te Appelscha; te Beers-Ja'.llum, II. de Boer, cand. te Grijpskcrk (Gron.), Aangenomen naar Viancn, ds. L.- Knier, te Birdaard; naar Bandoeng (Intl. Ker ken), ds. A. Duetz, te Durgordam; naar Sidcleburcn, ds. S. de Vries, te Nieuw- Amstcrdam. Bedankt voor Vollenhowe, ds. J. Loos, to Oudega (W.). Bedankt voor Vroomshocp, M. Bons, te Colijnsplaat. Gcrcf. Kerken. Beroepen le Leek (Gron.), ds. J. Dijk, te Spellingen. Aangenomen ,1 naar .Urelcrp, H. Hazen berg.. cand. te Zuidhorn" In de week van 1 tot en met G April 1.1., werden in Nederland 113 faillissemen ten uitgesproken. I DONDERDAG, 11 APRIL 1935. Hilversum, 301 M. AVRO-Uitzending. 8 u. Gramofoon. 9 u. Kovacs Lajoï. 10 u. Morgenwijding. 10.15 u. Gramo foon. 10.30 u. Kovacs Lajos. 11 u. Knip cursus Kindcrkleed'.ng, 11.30 u. Kwaxlet „Votum Nostrum". 11.50 u. Jolm van Brück. 12 30 u. Gramofoou 1.15 u. John van Brück. 2 u. Becthovenconoert. 3 з.15 u. Naailes. 4 u. Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 u. Gramoloon. 4.45 u. Hoorspel voor de kinderen. 5.30. Omroeporkest. G.25 u. Sportpraatje, G.55 u. Trio. 7.30 u. Engelsche les. 8 Vaz Dias. 8.05 u. „Die Winterreis®", cyclus van Schubert. 815 u. Bach-her- denking 1935, Het Concerlgebouw-oikest. fn de pauze causerie. 10.30 u. Gramo foon.-11 u. Vaz Dias. 11.1012 u. Dans muziek. Huizen, 1875 M. 8—9.15 u. KRO. 10 u. NCRV. 11 'u. KRO. 1 2—11.30 u. NCRV. S—9.15 en 10 u. Gramofoon. 10.15 u. Morgendienst. 10.45 u. Gramofoon. 11.301 12 u. - Godsd'. halfuur, 12.15 u. Orkest en gramofoon. 2 u, Ifandwerkcursus. 3 3.45 u.' Gramofooh. 4"u. Bijbellezing. 5 u. Handenarbeid v, d. jeugd. 5.30 u, Chr. Liederenuurtjo. G.30 u. Gramofo-on. 6.45 u. Causerie. 7.15 u. 'Gramofoon, 7.30 u. Joum. weekoverzicht. 8 u. Van Dias. 8.05 u. Orgel. 9 u. Ouderuurlje, 9.30 u. „Spangens Koor". (Om 10.15 u. Vaz Dias). 10.30—11.30 u. Gramo foon. Droilwich, 1500 M. 11.25 u. Orgel. 11.50 u. Gramofoon, 12,10 u. Orkest. 1.20 u. Gramofoon, 2.20 u. Theater-orkest 4.10 u. Gramo foon. 5.05 u. Orgel. 5.35 u. BRC-dans- orkest. 6.50 u. Cembalo. 7.40 u. Gramo foon. S.20 u. „The Dairy-maids", radio- operette. 9.20 u. Gevar. concert. 11.20 12.20 u. Dansmuziek. Radio Paris, 1G48 M. G.20 en 7.20 u. Gramofoon. 1135 u. Oikest 8.05 u. „Roméo et Juliette", Bcilioz. 9.50 u. Dansmuziek. Kalundborg, 12G1 M. 11.20—1.20 u. Strijkorkest. 2.50405 u. Concert. 7.30 u. Symphonieconcert. 9.50 11.50 u. Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.20 u. Gramofoon. 6 35 u. Concert. 11.20 u. Kamerorkest. 135 u. Piano. з.20 u. Zang en piano. 4.20 u. Gramo foon. G.20 u. Klcinorkest en do Zes Vroolijkc Zangers. 7.50 u. Solisten. 9.40 Gramofoon. 10.20—11.20 u. Zie Deulschlandsonder. Rome, 421 M. S.05 u. Symphonieconcert. Brussel, 322 cn 484 M. 322 M. (Vlaamsch): 11.20 u. Gramo foon. 12.30—1.20 u. Orkest. 4 20, 5.35 en 6.35 u. Giamofoon. 7.20 u. Sympho nieconcert. 8.20 u. Orkest. 9 30—10.20 u. Gramofoon. 484 M. (Fransch): 11.20 u. Orkest. 12.30 1.20 u. Gramofoon en concert. 4.20, 5.35 cn 6.35 u. Gramofoon. 7.20 u. Orkest. 7,50 u. Cabaret. 8.35 u, Con cert. 9.3010.20 u. Gramofoon. Deutschlandscudcr, 1571 M. S.20 u. Uit de Scala le Milaan: 1ste ou 2de acte van Bizet's „Carmen". 10.20i 11.20 u. iredendaagsche muziek.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3