BEZUINIGING VAN S7I? MILLIOEN. Gedeeltelijk gebruikt om belasting verlaging te krijgen. soo.ooo. Ioo.ooo. TWEEUE BiMB SCHIEOAMSCHE COURANT Wederom salarisverlaging. Pensioneering van 60-jarige onderwijzers bij het L.O. De belastingverlaging bestaat uit: f i G Vermindering opcenlen grondbelasting. Vermindering omzetbelasting voor gas en elcctricilcit. Vermindering van den accijns op gedistilleerd en bier. Bij de Tweede Kamer der Statcn-Generaal is ingediend oen wetsontwerp Ier verlaging van de openbare uitgaven (het zg. al- gomeene bezuinigingsplan dier regeering), In de memorie van toelichting zegt de regeering, dat zij om op de minst pijnlijke Wijze de overhcidshuislieuding sneller dan thans geschiedt, te doen aanpassen aan fle gewijzigde bestaansvoorwaarden, waar onder het Nedcriandschc volk naai' het zich laat aanzien voor langen tijd zal moeten leven Boor de beklagenswaardige ontwikkeling der internationale economie raakt de geheele Nederlandsehe volkshuis houding in een steeds beklemmender isole ment, waardoor de welvaart diep is ge schokt. Deze voortgaande achteruitgang open baart zich ook, reeds met betrekking tot de rijksbegrooting. voor 1935. Hiervoor wordt een nadeelig saldo geraamd' van 173 millioen. Het tekort voor 1936 wordt rond geiaamd op 175 millioen. Tor dekking van dit tekort is naast andere middelen het besparingsplan opgesteld, dat een bespa ring van 177 millioen aal opleveren Be totale besparing is geraamd op f97 millioen. Wanneer deze besparingen, ten volle zullen zijn doorgevoerd1, zal dus niet alleen een sluitend budget zijn verkregen, doch zal bovendien een bedrag van ruim f 20 millioen beschikbaar zijn gekomen voor de noodzakelijke verlaging van die belas tingen, welker hoogte oen bizonder nadee- lige werking uitoefent met hot oog op het economisch herstel Na aanneming van het onderhavige ontwerp hoopt de regee- rmg derhalve voorstellen tot verlaging van enkele belastingen ie kunnen doen. Ver moedelijk zal dan in de eerste plaats ge dacht worden aan vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbe lasting wegens gebouwde eigendommen, zulks teneinde de lasten op hot huizen- bezit, die op hun beurt een nadtieligen invloed oefenon op het huurpeil, althans eemgermate te verminderen. Daarnaast zal aandacht zijn te geven aan een ei-minde ring dor omzetbelasting, voor zoover het gas en do electrische energie betreft, Bi/ondore redenen doen voorts een ver laging van de accijnzen op het 'gedistil leerd en het bier zeer gewenscht zijn. Het bedrag, ad f77 millioen, dat vol gens dit plan bespaard za] worden, is als volgt over de verschillende departementen verdeeld Do algemeene voor allo departementen gezamenlijk geldende maatregelen, welke een besparing van f 15 millioen mootein opleveren, zullen voor f 10 millioen moe ten worden verkregen uit de rijkssalaris sen en loonon. Van de resteoiende f 5 mil lioen zal een deel verkregen moeten wor den uit een omrekening van de loopein de pensioenen en ©en ander deel door een maatregel met betrekking tot do wacht gelden. De voorschuilen van hol wetsontwerp beperken zich niet geheel tot de maat regelen met betrekking tot de publiekrech telijke huishoudingen. Daarnaast worden eemge wettelijke voorzieningen gebofte,n, die algemeene aanpassing moeten bevor deren. In de eerste plaats wordt hier gewezen op hel streven naar een verder voortgezette daling, van den rentevoet. Wat de loonon betreft is de rechtstreek- sclie invloed der rogeenng beperkt Zij kan echter middellijk invloed uitoefenen', o.a. door onder bepaalde omstandigheden steun te onthouden aan werklooze arbei ders, behoorend'o tot bedrijfsgroepen waar in de loonen niet of niet voldoende aan gepast zijn aan de tegenwoordige verhou dingen en daardoor de werkloosheid in de hand' werken. De voornaamste besparingen, welke in het plan zijn opgenomen, zijn do vol gende Vermindering van de dienstuitgaven der gezantschappen en consulaten Bezuiniging op crimineele psychopathenzorg Overbrenging van het grootste gedeeite van de werk zaamheden der deurwaarders in strafzaken naar, de posterijen Besparing van salarissen enz. in verband met de opheffing van de Armenraden Vervanging onderwijzers door kweekelingen 88.000.— 200.000.- Algemeen, voor alle departe menten geldend Buitcnlandschc Zaken Justitie Binnenlandsche zaken Ondcmijs, Kunslcn en Weten schappen Financiën Defensie Waterstaat Economische zaken Sociale zaken f 15.000.000 - 220.000 - 530.000 - 600.000 -14.000.000 - 9.650.000 - 5.500.000 -14.150.000 - 500.000 -17.000.000 Tolaal 177.150.000 Verhooging leerlingensohaal U.L.O Beperking aantal bizondere Lagere Scholen Inkrimping aantal Kweekscholen Regeling van de bijdragen van buitengemeenten voor H.B.S. en Gymnasia Afschaffing van de bladschrijvers op dc hypotheekkan toren Tijdelijke wijziging Muntwet Tijdelijke overbrenging van de- uitkeeringen wegens af schrijving door de bedrijyen voor den gewonen dienst Doorvoering capitulantensfelse.l, uiteindelijk plm. Opheffing geologische dienst Diverse besparingen op waterstaat. Bezuiniging op de afdeeiïng handel en nijverheid van het departement van economische zaken Technische herziening en scherper raming werkloosheids verzekering1 Intrekking Warenwet en opheffing pharmaGeutische inspectie Vermindering bijdragen aan gemeenten in verband met 7 der Woningwet en huisvesting krotbewoners en krotopruiming d^or scherper raming der onderhouds kosten Gewijzigde financiering invaliditeits- en ouderdomsver- zekering Vermindering van uitgaven voor nieuwbouw en verbouw op diverse departementen 79.272.- 8.000.000. (a f 9.000.000. 1.500.000.— 1.000.000.— 1.500.000. Brand iu meubelfabriek iDc Nijverheid te Haastrecht. Zaterdagmiddag te.ruim 3 uur is brand uitgebroken in de meubelfabriek Be Nij verheid, annex lijstenfabriek Holland, te Haastrecht. Hel pand, gelegen aan de Hoog straat, is eigendom van den beer C. Hoo- gendoom. Be brand liet zicli ernstig aanzien Wel dra sloeg het vuur, dat ontstaan is op den droogzolder, hoog op De vlammen vonden gretig voedsel in bet vele brand- -bare materiaal Be molorbrandspuit uit Haastrecht was weldra ter plaatse, doch intusschen.waren ook de beide belendende perceelen, de graancooperatie van de Sa menwerking en de ctectricicnswerkplaalr. \an den lieer Verkroost, door het \uur aangetast De burgemeester verzocht as sistentie aan Gouda en binnen een half uur airiveerde vandaar een tweede spuit. Uitbreiding wist men te voorkomen en tegen half vijf was men de brand vrij vel meester Be 48 meter lange fabriek is viijwel geheel uitgebrand Het dak stortte in, waardoor de 12 machines die zich in het gebouw bevonden, werden vernield. Be schade bedraagt naar schatting onge veer een halve ton Het bedtijf is op beurspolis verzekerd. Ook het woonhuis, dat aan de fabriek was vastgebouvd, is ernstig beschadigd. Be beide belendende perceelen kregen eenige brandschade en veel waterschade. In het bedrijf van den hoer Iloogen- doorn waren ongeveer tien «arbeiders werk zaam Tengevolge van aanrijding overleden. Be ongeveer 80jarige J. de B werd Vrijdagavond in de Nijverstraat te Tdbuig, bij het oversteken van den rijweg, door een auto aangereden Hij bekwam slechts een schijnbaar onbeduidende hoofdwonde. Zaterdagmiddag is de man echter aan de bekomen verwondingen overleden 700.000. 3.250.000. 6.000.000. 5.00Ö.0Q0. 90.000. ,14.000.000.-7 115.000. 375.000. 723.300. Het was geen cocaïne. Omtrent de Zaterdag 20 Apiil j 1. Ie Geleen m beslag genomen drie flesschen poeder-cocaine, vernemen wij thans, dat men hier te doen heeft met eon suiro gaat. Tegen den betrokken S. te Sittard1 en G. te Geleen zal een vervolging w egons oplichting woiden ingesteld1. Voor het waardeloos goedje was bij het totstand komen dor transactie zevenhonderd gul den in bankbiljetten neergeteld1. Dc betrokken daders bevinden zich allen nog op vrije voeten. DER MAANDAG, 29 APRIL 1935. No. 20933. Motorrijder over een hond gereden Twee ernstig gewonden. Zaterdagavond heeft op den Alinelo- schon straatweg té Kaalte, een ernstig motorongeluk plaats gehad, tengevolge waarvan twee personen ernstig werden ge wond. Be heer J. Riemans, caféhouder te Raal- te, reed op genoemden weg met zijn mo torrijwiel over een hond, tengevolge waar van hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en tegen den grond werd geslin gerd Zoowel hij als zijn huishoudster, dia op de duo gezeten was, werden ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd Hun toestand is zorgwekkend. Aardbeving op de Azoren. Persoonlijke ongelukken. Uit Lissabon wordt gemeld1: Een ernstige aardbeving heeft gister avond het eiland Sao Miguel (Azoren), geteisterd. Een persoon is gedood Er zijn verscheidene gewonden Tal van huizen zijn verwoest Overval op een postwagen ie TVcstfalen, 'Op den weg RaestrupEverswinkel is Zaterdagmorgen een postbode, teen hij met den postwagen passeerde, door een on bekende, onder bedreiging met een pistool, aangehouden De roover leidde den wagen het bosch in en eischto afgifte dor post- paketten Be postbode voldeed aan 'liet bevel, doch toen hij een wielrijder zag naderen, riep hij om hulp', waarop de on bekende hem in de borst schoot en op de lucht ging De postbode is in beden ke! ij ken toestand in een ziekenhuis opgeno men Uit den postwagen is een bedrag van 1500 mark, alsmede zeven aangetee- kende brieven ontvreemd. 160.000.— I6.000.000.- 400.000. BINNENLAND H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana als Beschermvrouw en. Naar wij vernemen, hebben IIM de Ko ningm en II KIL Prinses Juliana het Be- schormvrouwschap der Nooid- en Zuid- Iïollandsche Redding Maatschappij aa'n- vaaid. Do Prinses hoeft hel Bescherm vrouw schap aanvaard in .dp plaats van wijlen de Koningin Moeder van do Koninklijke Ne derlandsehe Voroeniging Aviculti.ua Slaking in de bouwbedrijven te K.i hv ijk. Zaterdagmiddag hebben de bouwvakar beiders to Katwijk aan Zoo vergaderd en tegen heden de staking in hot bouwbedrijf gepioclamcord. Do oorzaak van de staking is golegein in het feit, dat iliet uurloon van 55 ofp 50 ct is gebradht, do vaoantiebomiön zijn ingetioitai en regen verzuim niet me. ar werd uitgekeerd. Vandaag zijlen de stakers bij dc bouw werken posten p'aatsen .ECunst en Wetenschap To Jo Vincent hersteld. Vincent beeft geheel hersteld dc Mana Stichting te Haarlem verlaten De zangeres zal tegen het oindo van Mei wederom haar 'Concerten hervatten Nationaal j.izz-i'oneonrs (e Amsterdam, Gisteravond werd m hol Concertgebouw te Amsterdam het nationaal jazz-concouis 1935 gehouden, geoiganiscérd door het tijd schrift „De Jazz-Wcrold". Do groote zaal was niet geheel gevuld, doch hot enthousiasme van"het publiek maakte goed, wat het «aan qnantitcit miste. Wat belrelt de muzikale prestaties ging „Blue Lyres" met hun „Limehouso Blues" oogstten een langdurig applaus. Na beëindiging van liet concours ging do jury in raadkamer en onderwijl werd bet publiek bezig gehouden door een num mer van de ,,.Tazz-wereld"-girls, Gelukkig had de jury niet lang noodig om te be raadslagen. De winnaar van 1934, de „Moocliers", uit Den ll.nag, bleken weder om de kampioenen te zijn en verkregon den „Jazz-vcreld-bekpr", definitief in hun bezit. De tweede prijs was vooi de Bluo Lyres, uit Leiden; de derde voor de Scor chers, uit Bussum Een beslissing, waarmee het pnblieHhol niet geheel eens was, maar jury tin publiek zijn het zelden eens! Dc eerste „luchttrein" hoven Moskou. Gisterochtend om vijf uur vloog voor de eerste maal een „luchttrein" boven Mos kou, bestaande uit drie ballons, van wclk'o twee volumina hebben vah rcspi 900 en 525 M3 Na een vlucht van twee uren on 20 minuten, waarbij cön hoogte was bc- ïOikt van 1400 M., werden deze beide bal lons losgemaakt en enkele minuten later sprongen Stjoekin tin Golósoeknih uit do toestellen. Na tien secondenoptindèm de valschermen zich. Do luchtvaardcrs kwa men behouden op den beganen grönd Vol gens een verklaring van de parachutisten verschilt oen sprong uit een acrostaat aan- meikehjk van een sprohg uit een, vlieg tuig, daar men in, liet eerstgenoemde ge val geen begins'nelheid verkrijgt, welke) in het laatstgenoemde geval va'n gr ooien, invloed is. Groote brand tc Turijn. Een brand, welke Zaterdag tc Turijn in een spuinenj heeft gewoed, hoeft een schade van 2 millioen lire veroorzaakt. Be oorzaak van den brand1 is nog niet be kend, doch hot vuur zou ontstaan zijn in de stookplaats Hooge waterstand van den lliju. Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen, is de Rijn en zijn zijrivieren aanzienlijk gewassen. T?et peil van den Boienrijn is gisteren 69 c M. gestegen Het scheepvaartverkeer moest worden gestaakt. - Op tal van plaatsen is het water reeds dc kelderruimten binnengedrongen. Dutch Schultz. Niet in staat tot overeenstemming te ko men over schuld of onschuld van Arthur Flegenlieimer (bijgenaamd Dutch Scliullz), New-York's bandiet No 1, die voor het gerecht was gebracht, beschuldigd van be lastingontduiking voor een bedrag van 92 000 dollar, is een federale jury te Sy racuse, in den staat New-York, Zaterdag uiteengegaan na meer dan 27 uur beraad slaagd te hebben Aan het eind van deze 27 uur waren nog vijf stemmen tegen 7 voor onschuldig verklaren Hoog water in Beieren. Door den aanhoudenden regenval "s de Pegmtz steile gewassen Be weiden zijn ten deele overstroomd. 'Ooky in Opper-Fianken zijn de beken en rivieren gestegen. Be Wisent en de Itz zijn buiten hun oevers getreden, waardoor uitgebreide landerijen zijn overstroomd De «as houdt aan. INGEZONDEN Overleden ten gcrolgc van inenting. Een verpleegster te Santiago do Chile, is overleden en 27 ambtenaren van het departement van openbare gezondheid van Chili zijn gisteren ernstig ziek geworden na inenting met anti typ bus vaccine, dat door liet Pastour instituut te Casablanca in Marocco daarheen verzonden was De Chr. Hisl. candidaicnlijst. Mijnheer, de redacteur! 1 Wilt u zoo goed zijn onderstaande in uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. - - In uw .nummer van j.I. Vrijdagavond werd door een lid der Chr. Ilist Unie ge pleit voor het goed recht der meerderheid der ledenvergadering bij het opstellen van de candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing, daar het bestuur die anders aan u doorgaf, dan door de meerderheid was vastgesteld. Uw blad vermeldde als volgorde: 4. Th. J. L v. d. Berg; 5. v. d. Tempel; 6 Mr J. B. de Klerk? 7. P. Bijloo; doch de ledenvergadering heeft do volgorde als volgt gesield: 4. Th. L. v d. Borg; 5 Mr. J. B. de Klerki 6, P. Byloo; 7. J. v d. Tempel; welke volgorde volgens mij ook bij de candidaat- stelling op 14 Mei a s. moet worden in gediend. Een besluit, dat op eau vergade ring met volstrekte meerderheid is geno men, is toch van kracht ön kan ook niofc buiten de leden verbrokein of veranderd worden, dal verbiedt het reglement tion- wens van elke vereeiniging. Het belang dor Chr. Ilist. Unie eisclit, dat het meerderheidsbesluit woull uilgo- oerd. Mede namens hog enkele leden der Cbr. Ilist. Unie. z. Gemengd Nieuws Gevaarlijke sport. Bij molorrennen in de buurt van War schau is de coureur Zmijewskitussohen de toeschouwers terecht gekomen. Zrnï -i nmziaaie prestaties ging jewski kwam om het leven, zes personen het aanvankelijk crescendo. Vooral de zijn gewond,, van wie een ernstig. De wereldtentoonstelling te Brussel is Zaterdag door Koning Leopold in tegenwoordigheid Koningin Altrid, Prinse» Joséphine Charlotte en Prins Karei officieel geopend van H

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5