liet. 5DG STADSNIEUWS Tragische dood van een goudkoning Gemeenteraad. Aanvulling ageuda. Tiet voorstel, erineld op do agenda voor den gemeenteraad dd. 26 April 1Ö33 onder volgno. 3A., wordt daarvan afge voerd. 3A. Voorstel van B. en \V. tot onder- handsche verhuring aan den hoer C. Pij nen, van een perceel grond, gelegen aam den Vlaardingerdijk, nabij de B. K. laan, ten bebc.vve van het daarop plaatsen van een benzinetank met aitappo.np en do oprichting van een gebouwtje, logon oen huurprijs van f 10 per vierk. M. ingenomen grend per jaar. 3D Voorstel van B. en \V. tot onder- handsehe verhuring aan de NA'. „The Texas Company" te 's Gravenhago van een perceeltje grond, gelegen voor de garage van de N.V. v. d Ende's Autobus Maatschappij, aan r'e Potgieters trant, ten behoeve van de oprichting van oen gas- olietank met aftappomp, tegen eon huur prijs van f 100 per jaar. Vervolglijst van ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel dd. *29 April 1935, om aan don heer B. van Bochove, overeenkomstig zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag te verloenen uit zijn betrekking van hoofd van school F1, zulks met ingang van een nader door hun col lege te bepalen datum en onder dankbe tuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewenen diensten. Van de Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen adres dd. 24 April 1935, houdende verzoek voor het jaar 1935 een subsidie van £2500. te mogen ontvangen. Bizondere schoten. Besturen van bizondere scholen, die een kennisgeving, als m het tweede lid van dit artikel bedoeld, bobben ingezonden en met tenminste één maand voor het emde van het heffingsjaar schriftelijk hebben bericht, dat zij de invordering door het gemeente- bcsluur niet langer bcgooren, worden ge acht, de invonlcimg voor het volgende heffingsjaar opnieuw aan laatstbedoeld be stuur te hebben overgedragen Voor koiter tijdvak dan een heffings jaar kan de invordering met aan bet ge meentebestuur wot den oveigediagen De besturen dor bi zond ere scholen, waar op deze verordening van toepassing is, verstiekken aan B on W. binnen den dooi dezen te stellen termijn, alle opgaven en inlichtingen, welke voor zoover niet reeds omschreven in art 1*2, welke voor do uit voering dezer verordening noodig worden geacht Rechtszaken Mishandeling door politic-agenten. De Hangsche rechtbank hoeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den hoofdagent van politie J. B. en den briga dier van politie N. L., beiden te Voor burg, tegen wie door het O.M. ter zake van mishandeling van een inwoner van Stompwijk ieder S maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd is geêischt. De rechlbank veroordeelde beide ver dachten wegens mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf op grond, dal naar haar oordeel geen verzachtende om standigheden kunnen gelden. Gemengd Nieuws Schoolgeld. Vaststelling verordening heffing en invordering schoolgeld G. L. O. en U. L. O. en de school voor Buitengewoon t. O. Bij schrijven van 4/12 en 4/10 Sep tember 1931 zijn door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland eenige formeels be zwaren naar voren gebracht tegen de het vorig jaar vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor GLO, U.L.9. en de school voor buitengewoon L 9. In verband daarmede is de Koninklijke goedkeuring slechts verkregen tot 1 Sep tember 1935 B en W, dienen de nieuwe verordenin gen bij den ra?d in, waarbij rekening is gebonden met de bovenbedoelde bezwaren Het belangrijkste uit de verordening la ten we hier nog eens volgen Art 2 van de betreffende heffing van schoolgeld voor de scholen voor gewoon en uitgebreid lager ondeiwijs luidt Als grondslag voor de berekening van het schoolgeld geldt de belastbare «om, be doeld in art 37 der wet op de Inkomsten belasting 1914, der ouders, of bij bun ontstentenis, die belastbare som der leer lingen, volgens de kohieren dier belasting over het bij den aanvang van bet heffmgs jaar loopend belastingjaar De in het vorige lid bedoelde belastbare som van hen, voot wie de aanslagregeling in de Inkomstenbelasting bij het opma ken van het schoolgeldkohier niet of nog niet beeft plaats gehad, wordt, behoudens nadere verrekening, geschat De schaal. Het schoolgeld bedraagt per jaar en per leerling Voor de scholen: gewoon la uitgebreid ger onder- lager on- wijs. derwtjs. Eelastbare som. f 800—f 900 f 2 60 900— 1000 - 3 50 1000— 1209 - 5 1200— 1400 - 6 - 1400— 1G0O - 7,50 - 1600— 180O - 10 18002000 - 12 50 - 20002500 - 15 25003000 - 17 50 - 30003500 - 22 50 35004000 - 30 40004500 - 40 - 45005000 - 45 5000- 5500 - 50 55006ÖOO - 55 60006500 - 60 6500— 7500 - 70 - 7500— 9500 - 80 esoO—lOOOO - 95 -10000 en hooger -103 f 3 90 5 25 - 7.50 - 9 - 1125 15- - 18 75 - 22 50 26 25 33 75 - 45 eo- - 67 50 - 75- - 82 50 - 90 -105 -120 -112 50 -154 50 Toen de naam „Bloeimaand" uit gevonden werd, bestonden de auto's nog niet. Anders zou men gezegd hebben: „Bloedmaand"! (Eerst bloeden voor de belasting en danals al die aftandsche vehikels op den weg komen Schietpartij in Hollywood. Schandaal in de filmwereld? Als derde slachtoffer van een geheim zinnige schietpartij in Hollywood, is thans ook de 29-jarige professor H-enry Bolte overteden De andere slachtoffers waren de 24 jarige mode-ontwerper Paul Whar ton, die voor vele bekende filmsterren costuums ontwierp, en zijn chauffeur Ho ward Terwijl Wharton door een tot nog toe onbekenden dader in zijn woning over vallen en neergeschoten werd, heeft zijn chauffeur zelfmoord gepleegd voor de wo ning van Bolte, kort nadat deze neerge- choten was Ofschoon mets bekend is, ge looft men, dat Howard het schot op Bolte heeft gelost en men neemt ook aan, dat hrj de moordenaar van Wharton is Whar ton en Bolte woonden in hetzelfde ge bouw op dezelfde verdieping De schoten olgden elkaar vlug op Men heeft vele ermoedens voor de motieven van Howard. Men beweert, dat fmanciecle moeilijkheden Howard tot zijn daad brachten, terwijl po- htie-inspecteur Stensland van meening is, dat het drietal in verbinding stond met een bende van effectenzwendelaars Deze verkochten met een groote winst gestolen effecten In de filmkolonie heeft ieder de opdiaeht gekregen zoo weinig mogelijk over deze kwestie te spreken, daar men klaarblijke lijk een schandaal vreest of bang is, dat [ilmspelers door nieuwe ontdekkingen zul len worden gecompromitteerd Op een onderzoekingstocht van koude omgekomen. Op tragische wijze is Canada's goud koning, Stanlislas Lisko, die eigenaar was van verscheidene goudmijnen, om het le ven gekomen Lisko, een Pool van geboorte, die reeds langen tijd in Canada woonde, was met een vliegtuig opgestegen, om in de stre ken ten Noorden van Quebec, waar zich goud in den bodem zou bevinden, een onderzoek in te stellen. Tengevolge van een sneeuwstorm moest het vliegtuig echter midden op het Mat- chimaniton-meer een noodlanding maken en toen men na eenige uren den tocht weder wilde voortzetten, bleek het onmo gelijk, den motor op gang te brengen De luchtreizigers sloegen een tent op, teneinde zich op een langdurig verblijf ter plaatse voor te bereiden Lisko be sloot echter er alleen op uit te trekken om hulp te gaan halen Hij keerde even wel niet terug en eenigen tijd later vonden zijn reisgenooten zijn lijk Waarschrjnirjk is hij door vermoeidheid overmand en op het ijs in slaap gevallen en aldus van koude omgekomen Het slachtoffer laat een vrouw met twee dochters achter Toeneming van het aantal aardbevingen. In 1934 bedroeg het aantal 420. Piofes^or Charles Brazier van het geo» physikalisoh instituut te Parijs, wiens seis- mogiaaf nauwkeurig hot cpioenlrum aangaf van de aardbeving op Formosa, deelde in verband met deze laatste ramp aan de „United Press" mode, dat de aardbevingen over de geheele wereld ieder jaar in aan tal toenemen „Gedurende de laatste 20 jaar," zoo verklaarde, de professor, wer den in ons observatorium gemiddeld per jaar over de geheele werekl 230 bevingen geregistreerd, doch geconstateerd werd een toename van het aantal zware schokken Zoo werden in 1909 190 aardbevingen ge registreerd, doch dit aantal vermeerderde zich in de daarop volgende jaren dermate, dat het in 1934 reeds 420 bedroeg Wel iswaar, zoo vervolgde de geleerde, bestaat er voor New York, Washington en de Europeesclie hoofdsteden geen direct ge vaar, daar zij niet op plaatsen zijn gele gen, waar de aardkorst dun is en waar de spanningen in het binnenste van de aardbol een uitweg zoeken Over deze be wegingen in onze aardkorst is weinig be kend Onze aarde is te vergelijken met een oude schaal, waarin bepaalde krach ten schuilen, die ontspanning zoeken en natuurlijk op die plaatsen doorbreken, waar zij de geringste tegenstand ontmoeten Op zoo'n plaats nu ligt Japan, en wat thans op Formosa heeft plaats gevonden, is een heihalmg van de Japnnsohe aardbevings rampen van de jaren 4923 en 1933 Een ongeluk komt nooit alleen. Aan boord van het Fransohe tankschip Garonne zou de 27-jarige matroos T. L. uit Rouaan tijdens de reis naar Rotter dam een tank van binnen schoonmaken Doordat men bang was, dat zich ia dto tank nog vergiftige gassen bevonden, liet men L een hjfseizing omdoen, teneinde hem op te kunnen halen, als hij onwel zou worden Inderdaad is L omveï gewor den en men haastte zich hem zoo spoe dig mogelijk aan dek te hijschen Halver wege is L echter uit de lus geleden en in de tank terug gevallen Daarbij heeft hij het rpchteTsleutelbeen gebroken Een po- htieboot uit Rotterdam heeft hem van boord gehaald en naar den wal vervoerd. Hij is m een ziekenhuis opgenomen Koning-inbreker ter dood veroordeeld. Een berucht Oostenrijksch inbreker, Isi dor Stuerzel genaamd die door de bevol king van Karinthié den inbrekerkoning van Kaïinthie genoemd wordt, heeft gisteren te Klagenfurth terecht gestaan Hij was beschuldigd van dertien inbraken, moord op een politieambtenaar en bedreiging met den dood van vele personen. Hij is veroordeeld tot den strop Op hel peristyle van den Stadsschouwburg te Amsterdam werd in verband jnct den verjaardag van H. IC. D. Prinses Juliana een uitvoering van koraal- muzick gegeven. INGEZONDEN Art 6 eerste lid luidt* Indien meer dan twee kinderen uit het zelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort; in deze gemeente bezoe ken, wordt voor de meerdere kinderen geen schoolgeld geheven Het derde lid: Wanneer de belastbare som minder be draagt dan de in artikel 5 opgenomen belastbare som voor de betaling van het minimum bedrag van het schoolgeld, is geen schoolgeld verschuldigd Ontheffing. •Ontheffing over het volte aantal kalender maanden, gedurende welke de school niet wordt bezochwordt verleend; a bij over/kien van een leerling; b brj vertrer van een leerling, tenzij dit het gevolg is van de overplaatsing naar een school van dezelfde soort binnen deze gemeente; o bq ziekte of wettelijk verbod, om de school te bezoeken. Het bepaalde in het 2e lid van het vorig artikel vindt overeenkomstige toe passing. Sport Vier dooden donr een granaat- ontploffing. Bij het vervaardigen vain een granaat van groot kaliber, zijn te Bourges (Frankrijk) vier arbeiders door een o itplofflng gedood. Twee van hen werden leth r ijk in stukken gescheurd De ontploffing was zóö lievig, dat de betonnen oindcrsland, waarin hel werk verricht werd, gel'i.eel werd verwoest. Slechts door de getroffen voorzorgsmaat regelen kon een grooter ongeluk voorko men worden. Groote brand in katoenspinnerij. Gisteren is te Augsburg in een groote katoenspinnerij aan de Stadtbach, door tot dusverre onopgehelderde ootzaken, een groote brand uitgebroken, waarvan de blus- sching uiterst moeilijkwas. De geheel© brandweer ©u de eigen brandweer van de fabriek waren des avonds nog met do blussching bezig. De rniddagploeg heeft niet kunnen* werken. In totaal zijn ia de spinnerij 600 arbeiders bij 300 machines werkzaam. Wandelen. Wandeltocht „Rond Rotterdam." Voor de derde maal zal do Rotterdam- sche Wandelsport Vereeniging (RAV.V.) dit jaar op Zaterdag 18 Mei en Zondag 19 Mei den reeds populaiT geworden Rond Rotterdam-marsch organiseeren onder de auspiciën van de Nederlandsche Unie voor de Wandelsport. De start heeft plaats van De Spil aan den Dordtschen Straatweg respectievelijk om half drie en tien uur. Zocals de naam reeds aanduidt, loopt de route, die 40 K.M. lang is, rond de Maas stad en wel door de meest aantrekkelijk© gedeelten van de omgeving. Tweemaal pas- seeren do wandelaars per veerboot de rivier. Deelneemsters en deelnemers moe ten minstens 18 jaaT oud zijn. Behalve een medadle aan lint voor elkeen, die den marsch binnen Sl/s uur volbrengt, is voor vereemgmgein, die met minstens tien personen plus een leider uit komen, een groepsprijs beschikbaar. De N.U.W.-verecnigmg met het grootste aan tal deelnemers wordt houdster van ©en wisselboker, die liet vorig jaar door D.l.O. uit Delft werd gewonnen. Voorzichtig met de roskam! in uw blad van 23 April geeft do heer F Peters een ingezonden stuk ten beste, dat m.i. niet onbeantwoord mag blijven. Voor zoo ver het een persoonlijke aanval op den heer Germeraad is, kan beantwoor ding daarvan ook alleen door den aan gevallene geschieden. Daarover dan ook niets Maar als de heer Peters zijn aanval ook uitstrekt tot het openbaar onderwijs in het algemeen, dan verandert de zaak en acht ik mij tot een wederwoord gerech tigd, al is een kranten-polemiek met het aangewezen middel om een stnjd tivsschcn voorstanders van verschillende soorten on derwijs te beslechten. Het zou mij liever geweest zijn, den heer Peters als debater op de bres te hebben gezien op den pro- paganda-avond, die het actie-comité voor de openbare school op 14 Maart hield Ik zou den heer Peters wat bescheiden heid willen toewensahen. De zelfverzekerd heid en het aplomb, waarmee enkele din gen apodictisch worden beweerd, strooken m i niet zoo best met den Christel ijken geest, die tooh zeker tot in merg en vezel iemand eigen moet zijn, om er zijn leer lingen mee te kannen doortrokken Mag ik eens met evenveel aplomb bewe ren, dat het openbaar onderwijs juist bij uitstek het waarachtig volksbelang dient en daarentegen het verderfelijk sectarisme van het bizonder onderwijs een beletsel is voor de zoo noodige volkseenheid en één der oorzaken van het ontstellend tekort aan liefde en verdraagzaamheid, dat onze tijd hoe langer hoe meer gaat kenmerken? Als ik het goed begrijp, wil de heer Peters aan de openbare school het Christe lijk karakter ontzeggen en dat als vanzelf sprekend toekennen aan de kerkelijke scho len Och, is men anno 1935 nog naïef ge noeg kerkelijk en Christelijk t© vereenzel vigen Laat toch niemand mcenon, dat de scheidingslijn loopt tusschen Christelijk en on-christelijk! Zou dan het groote aantal verschillen de richtingen bij het bizonder onderwijs, met vaak een onderling© waardeeriing, dio tegenstellingen als water ©n vuur, kat en hond in de gedachten roept, niet ©an gedrochtelijke profanatie zdjn van Christus en zijn leer? Er zijn scholen, meestal gesticht door een of ander kerkgenootschap, waai men de kinderen stelselmatig in bepaalde, kerke lijke richting drijft, hen niet ver houdt van het kwade, maar van het „andere", waar de latere, vrije ontwikkeling van den geest zelceT niet voorbeeldig voorbereid wordt, en scholen, waar men „kleurloos, laf en flauw" tracht de leerlingen tot goede menseden te maken, d'ie onbevangen kunnen staan tegenover de monschon van hun omgeving en de vraagstukken van hun tijd. Bij de laatste scholen is men zeker spaarzamer met de namen van God' cm Christus. Durft men daaruit concludeeren, dat ze minder door den Christelijkcn geest worden beheerscht? Hoe vangt Vondel zijn Ro-skam aan? Roskam-aanhef niemand den indruk zou kunnen krijgen, dat Vondel bier een boet predikatie tegen onze Christelijke school houdt. Ook omtrent zaken als „Fonds kerke lijke dwang" en de onverdraagzaamheid, die de bizondero school heet te kweeken, zou de heer Peters goed1 doen er niet al te vast op te vertrouwen, dat dit alles en bagatelle kan worden behandeld. Hol is om te lachen, ziegt hij, ja, maar ik zou feiten kunnen noem on, di© niet om te lachen, maar om te huilen zijn. Ik geloof, dat de openbare school met vrijmoedigheid haar zondenregister mot dat van de, kerkelijk© scholen kan vergelijken. Ook zijn er feiten en statisch© gegevens, die meer een vermaning inhouden aan de bizbndere dan aan de openbare scholen. Daarom zij den heer Peters ©enig© voor zichtigheid aanbevolen. Zijn aanvallen op don heer Germeraad zijn hem gegund, maar handen af van het mooie openbaar ouderwijs. J. VERBURG. Schiedam, April 1935. Kerk en School Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen te Schraard (Fr.) M. A. Vis ser, cand. te Santpoort. Aangenomen naar Din iel oord, ds. G. J. Koldewijn, te Hat tem. Aangenomen naar Rotterdam (vac.-Pos tbumus Meijjes), ds. A. T. W. de Kluis, te Vlissingen; naar Vrouwepolder, H. M. J. van Duyne, cand. en hulppred, te Terneuzennaar Giethoorn, J. J. Kot, cand. te Amsterdam. Hcrst. Evang. Lullicrscho Kerk. Bedankt voor Den Helder, ds. IV. F. te» Rouwelaar, te Zwolle. „Hoe komt, doorluchte Drost, d'at elk [van Godsdienst roemt, „En onrecht en geweit met dozen nmern [verbloemt, „Als waer die zaek in schijn, en [tongcklank gelegen? „Of zou 't geen .Godsdienst zijn, [rechlvaeidigheit Ie plegen, „Maer slinks en rechts to slaen naer [allerhande goet? „Godt voeren in den mondt, de [valscheit in 't gemoet? „De waerheid greep wel eer die [menschen bij de slippen, „En sprakuw hart is verr'; gij [naoktme met do lippen, „De waerheit eischt het hart en niet [zo zeer 't gebaer, „Dit laetste zonder 't eerst, dat maekt [een huiehelaes „Die bij een sierlijk graf zeer aordig [wort geleken „Vol rottings binnen, en van buiten [schoon bestreken. Laat de kerkelijk© school in de eerste plaats zorgen, dat bij het lezen van dezen DONDERDAG, 2 Mei 1935. Hilversum, 301 M. AVRO-uilzending 8 u Gramofoon.. .-9,u. Omroepoikest. 10 u. Morgenwijding., 1015 u. Gramofoon 10.30 u Viool. '11 u. ICnipcuisus Kiu- derkleedmg. 11.30 u Gramofoon 12 u. Ensemble en gramofoon 1.30 u. Om roeporkest 33 45 u. Naailes. 4 u Voor zieken en ouden-van-dagen 4 30 u. Gra mofoon. 4 45 u. Radiotooneel. 5 30 u. AVRO-octet. 6.30 u. Sportpraatje. 7 u. Orgel. 7.30 u Louis van Gasteren* So phocles' Elektra. 8 n. Vaz Dias 8.05 u Gramofoon. 815 u. Concertgebouw-or kest. 9.30 u. Lichte muziek. 1010 u. Gramofoon. 11 u. Vaz Dias. 11.1012 u José Rosenberg en zijln orkest. Huizen, 1875 31. 8—9.15 u. KRO. 10 u. NCRV, 11 u. KRO. 2—11.30 u. NCRV. 89.15 en 10 u. Gramofoon 10,15 u Morgendienst 10.45 u. Gramofoon. 11 30 12 u. Godsd. halfuur. 1215 u Gra mofoon en orkest. 2 u. Ilaindwerkcur- sus. 3 u. Voor de vrouw 3.303 45 u Gramofoon. 4 u. Bijbellezing. 5 u. Ila'n denarboid r. d. jeugd. 5.30 u Gramofoon 6 u. Hobo. 6 45 u Causerie 7 u. Ned. Chr. Persb. 7.15 u. Gramofoon 7.36 u. Joum. weekoverzicht. 8 u Vaz Dias 8.05 u. Oratorium Elia, Mendelssohn Bartholdy. (Om 9.20 uur. Ouder uurtje) 10.35 u. Vaz Dias. 1040—1130 u Gra mofoon. Droilwicli, 1500 M. 10 25 u Orgel. 11.10 u Oirkest. 12 20 u. Gramofoon. 3.10 u Gramofoon 4.05 u. Orgel. 4.35 u S Kyte en zijn Band. 5 50 u. Bachconcert. 6.40 u Gramo foon. 7.20 u. Orkest. 7 50 u Variété programma. 9.35 u. Piano. 10 3511.20 u BBC-Dansorkcst. Radio-Paris, 1648 31. 6 20 en 7.20 u. Gramofoon. 1135 u- Ka mermuziek,. 8 05 u. Orkest. 9 55 u Dans muziek. r Kalundborg, 1261 31. U.2C1.20 u. Concert. 2 054 05 u. Or kest. 7.30 u. Lttmbye-berdcnking. 10 30 11.50 u Dansmuziek*. Keulen, 456 31. 5 20 u. Gramofoon 6 35 u Orkest. 11.20 u Orkest. 1.35 u Piano-duetten 3.20 u. Zang en piano 4 20 u Orkest 6 20 u. Viool en piano 8.20 u. Kwartet. ,9 50— 11 20 u Kleinorkest. 1 Rome, 421 M. 8.05 u. Svmphonieccmcert. Brussel, 322' eu 484 31. - 322 M (Vlaamsch) 1120 u, Gramofoon. 11.50 u. Salonorkest. 12.50120, 4.20 en 5 35 u. Gramofoon 5 45 u Hoorspel. 6.10 en 6.35 u Gramofoon. 7 20'u Sa- lonoikest. 8.20 u. Bach-concert. 9 30 u. Vervolg Bachconcert.' 484 M. (Fransch): 11.20 u. Gramofoom. 12,301.20 u. Dito 4 20 tri Kwartet, 6.05 ti. Gramofoon' 6.35 u Dito. 7.20 u. Orkest. 8.46 u. Concert. 9 3010 20 o. Populaire muziek. Km

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6