TENNISRACKET 1! IIS®! Verslag van den 'gemeenteraad! DE ROMAN VAN MAXIME Vergadering vau Vrpag 29 Maart 1935, "s avonds 8 our. UL Vooruit ter: do waarnemend burge meester, ir„ G. Houtman. Radiodistributie. (Vervolg). Het hemd en de rok. Do heer Din keiaar heeft zich afgo- vraagd, of hij onder deze omstandigheden nog liet woord moet voeren Do raad weet» dat spreker in de vorige raadsvergadering voor het voorstel Van Duinhoven c.s. heeft gestemd, om de Sehio damsche radiohandelaren in de gelegen heid te stellen mee to dingen. Die hande laren hadden, gezegdWij kunnen ook, wat B. en W. aan. den heer Bauling willen opdragen! En spreker heeft gedacht die menschen ia de gelegenheid te stellen, dat aan te toonen. Spreker is zoover ge gaan. dat als de voorstellen van de Schie- damsche gegadigden iets minder mochten zijn dan van den heer Baulmg, er zelfs dan nog reden zou bestaan om deze ernstig te bekijken, omdat immers hot hemd na der is dan do rok. Toen de voorstellen van de Schiedammers bij BL en W. op tafel lagen bleek echter, dat niet de Schiedam- rche radiohandelaren. maar dat een an der het werk zou doen. En de heele opzet was. dat de Schiedammers het zelf zouden doen; om dat mogelijk te maken hoeft spr zijn stem aan de motie-Van Duinhoven c.s. gegeven. Niet op de hooglc. Reeds is uitvoerig uiteengezet, hoe de zaak is verloopen. De Schiedarosche ra diohandelaren hebben de volle 100 pet gehad om hun belangen te bepleiten; zij zijn in de vergadering van B. en W. ontvangen en voorts ook bij alle weihou ders persoonlijk geweest. Spr heeft zioh niet los kunnen maken, van de gedachte, dat de Schiedamsche radiohandelaren zelf niet op de hoogte zrjn van de wijze waar op een radiodistibutiebcdnjf wordt inge richt en geëxploiteerd. 9p de pertinente vraag, wie de geldschie ters zouden zrjn en wie het net zouden aanleggen, kwam geen bevredigend ant woord. Spr. beeft gezegd: Als hier een radio- disübutiebedrijf komt, moet het goed zijn. En daarom is het beter, dat deze zaak gelegd wordt in handen van iemand, die deskundig is, dan in handen van niet- deskundigen. Distributie en focstellen- verkoop. Er is beweerd: De radiohandelaren gaan te gronde, als hier een radiodistribuüebc- drijf komt. Maar dat lijkt spr sterk over dreven. Kort geleden is spr. in Deventer geweest en men treft daar nog groote winkels met radio-artikelen aan, ofschoon daar ter plaatse een radiodistribuiiebedrijf is. In Arnhem, waar men reeds jaren ra diodistributie heeft, en in Dordrecht vindt men nog verscheidene radiowinkels. Zou het in Schiedam anders gaan dan in genoemde steden? Spr. gelooft het niet. Eerst over eenige jaren zullen naar schat ting plm. 4000 gezinnen bij het radio- distributiebedrijf aangesloten zijn. Er blij ven dus nog pl.m. 12 OCHgezinnen over en daardoor is het arbeidsveld voor de radiohandelaren nog zoo groot, dat voor htm ondergang niet gevreesd behoeft te worden. Spr. had gaarne ie exploitatie van het radiodistributiebedrijf aan een Schiedam- sdie ingezetene gegund, maar het ge meentebelang gaat voor en dat brengt mee, dat aan den Keer Bauling de exploitatie wordt toegewezen. De heer Bauling heeft getoond, dat hij een radiodistributiebedrijf kan inrichten en uitstekend1 beheereo en daarom stelt spr. zich volkomen achter het voorstel van B. en W De voorzitter kan zich voorstellen, dat het eenigszins vreemd aandoet, dat alle leden van het college van B. en W. aan de aisoussm over het onderhavige voorstel hebben deelgenomen. Dat komt waarschijn lijk, omdat de wijze, waarop de raad het college heeft geiradeerd, niet malsccli is geweest, ofschoon B. en \V. in dit op zicht toch wel wat gewend zijnl Spr. verkeert in de minder prettige po sitie, dol hij als voorzitter moet trachten de zaak in evenwicht te houden. De heer Slavenburg, heeft een zeer goed betoog gehouden; de heer mr. Van /el zen heeft de juridische zijde van do zaak bekeken en de heer Dinkdaar heeft do kwestie van zijn kant belicht. Het aanbod van Philips. B. en W. hebben het niet aangedurfd met het aanbod, dat nu via anderen door Philips wordt gedaan. Geroep: Een groot kapitalistische on derneming De voorzitter: In eerste instantie was Philips afgevallen. Deze onderneming had trouwens ook geen belang bij een goed functionneerend radiodistributiebedrijf. Het nieuwe aanbod is technisch met zoo goed als dat van den heer Bauling De laatste wil een kabel leggen berekend op een 250 ra.W.-belasting en Philips een kabel van 150 dus een, die min der zwaar is. Duf is dus een voordeeltje voor de kabellevering, waarmee toch wel een kleine f 10.0ÖÖ bespaard zal worden Het alarmeeringssystecm. B. en VV. Joopan alleen warm voor een radiodistributiebedrijf, omdat daardoor do gelegenheid ontstaat een b-ehooriijke alar- meer-inrichting oor politie en brandweer te verkrijgen. Kort geleden is er brand ge weest op de Hoogstraat en toen heeft het huidige alarmeeringsapparaat sterk gefaald. Dat net is 25 jaar oud! We kunnen ook de PT.T. voor het ge heeld alarmeeringsapparaat laten zorgen, maar een dergelijk overheidsbedrijf werkt met goedkoop' Het geeft echter wel een geruster gevoel te weten, dat men o\«r een goed alarmeeringssysteem beschikt. De kosten daarvan zijn echter een bedrag in eens van f7000 en dan f-1500 per jaar. Misschien wil do P.T.T. van die bedragen nog iets afdoen, maar B. en W. „trek ken" steeds, doch er komt niets voor den dag. Er moet editor een zeer behoor lijke politie- en brandwceralaxmeeringsin- rickting komen. Wij zitten altijd weer maar sterk naar den fmaneieelen kant van da zaak to kij ken; lyij moeten zoo zumig mogelijk zijn en de wethouder van financien, zou liet niet onaangenaam vinden, als we met een radiodistributiebedrijf ook nog iets void.en den! De heer Bauling rf class koop man en deskundige g -b led van ra diodistributie. Hij en r emlon wil len f160 000 in het SeaicJamscho bedrijf steken. Als koopman en organisator hooft de heer Bauling do zaak in een minimum voor elkaar en ook voor 100 pet. in orde! Spr. zelf is niet zoo'n groot bewonderaar van radiodistributie. Er is gezegd, dat zoo'n inrichting groote cultureele belangen behartigt. Spr. ban dat niet inzien, maar men moet altijd nog leoren in het leven! Intusschen staat wel vast, dat we niet kunnen wachten met het aanleggen van een behoorlijke alarmeeringsinrichtrng. Als het voorstel van B. en W. om een con cessie aan den heer Bauling te verlcenen verworpen mocht worden, dan zal do ge meente tot een overeenkomst moeten gera ken met de P.T.T. inzake den aanleg van een alarmeeringsinstallatic, want daarmee kan niet langer gewacht worden. Op zich zelf is het niet erg, als B. en W. een echec lijden; de leden van het college zullen vannacht toch we', slapen! De heer Kan Duinhoven: Dat is een heele geruststellingIk was er bang voor, dat dit niet het geval sou zijn! De Voorzitter- Als B. en W. met de P.T.T. tot overeenstemming komen en het college zon dan in den raad weer een (winkelwaarde 50c) v s Vermicelli. .18, 13, 10 door OCTAVE FEUILLET. Uit het Fransch door H. A. C. Snethlage. 45) Op dezen tocht had ik het on geluk in de handen dor Engelschem te val len, Deze meeslors-in-het-verraad gaven mij de keus op staandon voet doodgeschoten te worden of hun te verkoopen, door mid del van het miljoen, dat ik bij mij droeg, en dat zij mij lieten, het geheim van de doorvaart, waar zich de vloot ophield. Ik was jong; de verzoeking was te sterk; een half uur later was de Thétis in den grond geboord, de vloot genomen en mijnheer de Ckampcey zwaar gewond. Een jaar ging voorbij, een jaar zonder slaap. Ik weid gek. Ik besloot de wroeging, wolk» mij verteerde, door die vervloekte Engel- schen te laten betalen. Ik ging naar Guadeloupe, ik veranderde van naam, ik besteedde het grootste d*eel van don prijs, die ik door mijn misdaad verkreeg, aan den koop van een gewapende brik, on ging op de Engelschen los. Ik heb vijftien, jaar lang met hun bloed en het mijne de smet trachten af te wasschen, waarvan ik de schuld droeg, doordat ik één oogen- bi ik zwak was geweest, en ik deed) dit on der de vlag van mijn land. Hoewel mijn tegenwoordige fortuin, voor meer dan drie vierde, verkregen is in roemrijke gevech ten, blijft de oorsprong daarvan niettemin zcóals ik verteld heb. echec lijden, zou dat niet zoo mooi zijn! Want B en \V. hebben te zorgen voor de veiligheid in de stad en die is zonder een goed functionneerend alarmecricgsap- paraat niet ten volle verzekerd. Eet komt dus aan op de keuzo! De heer Bauling nu heeft te Deventer de zaak op uitstekende wijze geregeld. De bediening van het alanneeringssysteem. Mevr. BenthemDe Wilde heeft den heer Kavelaars gevraagd of de gemeente zelf niet verantwoordelijk is voor de hand having van orde en veiligheid en of zij de zorg daarvoor hetzij dan gedeeltelijk wel kan overdragen aan een particu lier. Om de zaak zelf zoo veel mogelijk in handen te houden hoeft de heer Aike- ma geadviseerd de radiocentrale te bouwen boven de brandweerkazerne; d'at zal het toezicht vergemakkelijken en 's nachts zal de bediening geheel in handen van de gemeente zijn. Do gemeente blijft de ver antwoordelijkheid dragen, maar zij ver zekert zich van de hulp van deskundig personeel van den heer Bauling. De kwestie van de radiodistribuli© is een zeer moeilijk© zaak. D© leden van het college van B. en W. zijn het over den Teruggekeerd naar Frankrijk, toen ik oud was geworden, informeerde ik naar de omstandigheden der Champoey's d' Hau- terive: die waren welvarend en weelde rig. Ik bleef zwijgen. Dat mijn kinderen mij mochten vergevenI Ik heb niet don moed kunnen vinden, zoolang ik leefde, tegenover hen mij te moeten schaman, maar mijn sterven moet hun het geheim brengen, waarvan zij gebruik kunnen ma ken volgens de ingeving van hun geweten. Wat mrj betreft: ik heb slechts één bede aan hen le richten: er zal, vroeg of hat, een beslissende oorlog komen tusschen Frankrijk en zijn buurman am de over zijde; wij haten, elkaar te sterk; wij moe ten hen, of zij ons opeten! Indien deze oorlog uitbreekt tijdens het leven mijner kindeien of kleinkindoren, verlang ik, dat zij aan den Staat ten geschenke aanbieden een gewapend en uitgerust oonvot, onder de eenige voorwaarde, dat zij heelen zal la Savage, en dat een Bretagner haar aan voeren zal. Bij elk schot, dat zij losbran den zal op de Carthaagsche kust, zullen mijn beenderen van vreugde opspringen in mijn graf! RICHARD SAVAGE, genaamd LAROQUE. De herinneringen, welke plotseling de lezing van deze verschrikkelijke biecht in mijn geest opriep, bevestigden mij de juist heid er van. Ik had twintig keer door mijn vader hooren vertellen, mot oen mengsel van trots en bitterheid, de merkwaardige gebeurtenis uit het leven van, mijn groot vader, waarop hier gezinspeeld werd1. Al leen geloofde men in mijn familie, dat Richard Savage, wiens naam mij volkomen bekend was, het slachtoffer en niet de bewerker van het verraad of van het toe val geweest was, dat den oommandant van de Thétis in de handen van den vijand' had overgeleverd. Vanaf dit oogenblik had ik voor mijzelf een verklaring van de bi- zonderhoden, die mij dikwijls getroffen had- den in het karakter van den ouden zee man, en in het bizonder zijn poinzeid© en verlegen houding tegenover mij. Mijn vader had mij altijd gezegd, dat ik 't levend portret was van mijn grootvader, den markies Jacques, en, zonder twijfel, drongen enkele stralen van die gelijkenis, van tijd tot lijd', door de nevelen van zijn hersenen heen, en in het verontruste go- weten van den ouden man. Nauwelijks in het bezit van deze ont hulling, verviel ik in een verschrikkelijken tweestrijd. "Wat mij aangaat, kon ik slechts een zwakken wrok ontdekken jgeas dezen ongelukkige, bij wien de fouten van zijn moraliteit afgekocht waren geworden door een lang leven van berouw en door oen hartstochtelijke wanhoop en haat, die niet zondet grootheid waren. Ik kon zelfs, niet zonder een soort van bewondering, den wilden ademtocht inademen, die neg leven gai aan deze zinnen, geschreven door deze schuldige, maar heldhaftige hand). Maar wat moest ik doen met dit verschrikkelijke geheim? Dat, wat mij het eerste over viel, was de gedachte, dat het elke hinder paal tusschen Mhrguérite en mij Opruimde, te volgen weg eens. Er kunnen nog aller lei vragen worden opgeworpen b.v. ot de onderneming financieel rendabel zal blijken en of wj wel do genoemde £74000 zullen ontvangen. Vast staat echter, dat voor wat de gemeente voer den hoer Bau ling doet, een bedrag in de gemeentekas komt. Gemengd Nieuws Kïngsford Smith heeft pech. Roven de Tasman Zee. Kaar Reuter uit Landen meldt heeft Kingsfaro Smith, die met «ijn vliegtuig Southern-Cross eon „jubileums pos tvluo it" lieefc ondernamen van Australië naar Nicuw-Zeeland, S. 0, S.-berichten uit gezonden. De beide oorlogsschepen (Lao-erri en Sussex, zijn vaar vertrok gereed gemaald en de loodsboot Captain Cook, en het vlieg tuig Faith of Australië zijn reeds vertrok ken om hulp te bieden aan Kïngsford Smith. Gemeld wordt, dat deze in een gevaar lijke positie is, doordien de schroot' cn de motor defect zijn geraakt. De beroemde vlieger maakt» een vlucht van Sydney naar Wellington mot jubileums, mail. Een draadloos bericht meldde, dat hij zicl'i in moeilijiklheden bevond en oen later uitgezonden S. O. S-bericht zeide, dat hij lading overboord wierp en misschien op zee 230U moeten dalen. Latere radioberichten moldden, dat 220 mijl van Sydney was en laaigzamorha» de kust naderde. Nog ©enigen tijü later berichtte Kingsford Suplih, dat hij zjda op 60 mij! afstand van de kust bevond', met den navigator op den vlcugol ora den bak! oerd motor te herstellen. De machine landde daarop veilig en wet te Mascot om 3.30 uur plaatselijkon tijd'. Een „muze van het woud". In Sm. 'is, het schoone dorp in bet Fram sdie departement Valais, dat in den oor log veel heeft geleden, hebben de bewo ners een „muze van het woud1" met vier eere-dnmies gekozen, ter eore van de na gedachtenis van den dichter Gerard da Nerval, die in. Senlis geboren is. Het mees terwerk van dezen dichter heette „Sylvie" en de gelukkige jongedame, die tol „mu ze van het woud" is benoemd. Marguerite G anten, zal dan ook in haar functie Syl- vie heeten. Veerboot gezonken. Bij Nowosibir, in Sovjet Rusland, is eeo| veerboot gezonken. Zeventien arbeiders zijn verdronken. dat voortaan dat fortuin, dat ons geschei den had, tusschen ons bijna een band van verplichting mocot worden, omdat ik de eenige in de wereld was, die het kon wettigen, door het met haar te doelen. In werkelijkheid was dit geheim niet hot mijne, en hoewel het onschuldigste toovai mj er mee in kennis had gesteld, eischte de stipte eedij'kheid misschien, dat ik het, op zijn tnd, in handen liet komen van hen, voor wie het bestemd was, maar hoe moest dat? Als dat oogenblik weid1 afge wacht, zou ondertusschen het onherstel bare in vervulling treden! Onverbreekba.ro banden werden weldra gelegd! Do graf steen zou binnenkort voorgoed over mijn liefde dichtgaan, over mijn hoop, over mijn Ontroostbare hart! En ik zou het alles lijden, terwijl ik het verhinderen kon, door een enkel woord l En die arme vrou wen zelf zouden misschien op don dag, dat de fatale waarheid hun gelaat zou doen blozen, mijn verdriet, mijn wanhoop deden! Zij zouden de eersten zijn, om mij toe te roepen: „Maar! Als gij hit wist, waarom hebt ge niet gesproken!" Neen! Noch vandaag, noch morgen, noch ooit, als ,'t van mij alleen afhangt, zil de schande ,deze twee oddo gezichten doen blozen, üc zal mijn geluk niet koopen voor den prijs van hun vernedering. Dit geheim, dat alleen aan mij toebehoort, dat deze grijsaard, die voortaan, en voor eeuwig, stom Is, niet meer zelf kan verraden, dit geheim bestaat niet meer: de vlam heeft het verslonden! 4 - Ik heb er goed ovor nagedacht. De weet, wat ik heb duxven doen. Het was ©en testa ment, een heilige acte, en ik heb haar ver- - j nietigd. Daarenboven zou zij niet voor mij alleen voordeelig zijn. Mijn zuster, dio mrj is toevertrouwd, kon er oen fortuin dJo-rr krijgen, en, zonder haar te raadplegen, hol» ik haar, met mijn hand, in de armoede terug doen zinken. Dat alles weet ik, maar twee reine wezens, die verheven en edel moedig zijn, zullen niet verpletterd1 en ka pot gemaakt worden onder den last van een misdaad, waaraaan zij vreomd) zijn. Hier was een beginsel van billijkheid, dat nog meer waaad scheen dan clko wette lijke rechtvaardigheid. Indien ik, op mijn beurt, een misdaad begaan heb, zal ik er mij legen verzetten!... Maar deze strijd heelt mij kapot gemaakt, ik kan niet meer! 4 October. Mijnheer LauIbCpin is eindelijk gisleran gekomen, in don avond. Hij kwam mij de hand drukken. Ibj was verstrooid, ge aast en lontstemd. Hij spak even mot mij over het .huwelijk, waarvoor de rego mg en wer den gelroffen. „Item zeer gelukkige onder neming", zei hij, „oen in al.o ojpiaidhten lofwaardige vorb.ntonis, waarbij tin de na- tour cn de maatschappij do waarborgen krijgen, welke zij, iu dcrgeÏÏjlre arnsuindig- heden met reaht magen eiscihcii. Waarna ik, u jidageroan, goeden macht wenscf want ik ga mij 'bozighouden met ihet sohoiom cgen van het terrein, vcioc de ovoroeafcamsten, Opdat slraiks dit aardige huwelifkdtKtotjó zijn dool, zjomter ongelukken, bereikt. (Wordt vervolgd). bij aankoop van 75c waren, waaronder Ys pond koffie of V» pond thee, vanaf heden tof en met volgende week Donderdagl Roomboter on luïkor uttgezondord. Zijlstra-koffie pond 50, 40, 30, 25, 20, 15 mot ipaarzoget* Zijistra-theeons 40, 35, 30, 25, 20 met »paaneget* Rode zalm Delmonte. 32 Cornedbeef. blik 22 Appelsiroop kilo-bus 31 'i Tutti-frufti32, 17 J Grove rijst8, 6 Pruimen 30, 24, 17, 12 Bessensap 14, 8 Griesmeel 12, 10, 8 Tarwebloem .12, 10, 7l/2 Macaroni15 Snij- en sperctebonen literblik - 1 zegel - 32, 25 Rozijnen 30, 22, 20, 16 Limon.sïroop Vif'es 50,40 Cakes10 stuks voor 25 Choc, repen 10 voor 20 Vruchtenkoekjes Vjpd. 15 Prima gort 12, 8, 6 Wafeltjes »/i pond 18 zmsTR SCHIEDAM - Hoogstraat 37, -telefoon 68994 (Wordt rrrvolgd)-

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6