it y&mr* Waarnémingen in de vogelwereSd. TWEEDE BLAD feilm, SCHIEDAMSGHE COURANT Watersport. Cp- Gemengd Nieuws Kunst en Wetenschap Sport Voetbal. Korfbal. Huisvrouwenzorgen op warme dagen. De wielewaal. Merels- en zanglijsternesten weggeroofd. Gelukkige pimpelfamilies.'Zomer gasten die ontbreken. De spotvogel. Berg- eendjes en waterhoentjes vormen gezinnen. DER WOENSDAG 26 JUNI 1935. No. 20981. We hebben de vorige maal heel wat nieuwe gasten aangekondigd, doch de op merkzame lezer zal ongetwijfeld oen onzer mooiste vogels, de wielewaal, gemist heb ben. Men zal zich' intusschen waarschijn lijk wel overtuigd, hebben, dat deze pracht- vogcls niettemin wederom in ons boscli! aanwezig zijn. Vanzelfsprekend, evenals de meeste zomergasten, belangrijk! later dan verleden jaar. Het oude liedje, liet minder gunstige weer is daarvan zeer zeker weer do oorzaak. Maar ze zijn er weer, de fraaie gelei vogels met hun zwarte vlerken, rooden sna vel én dito oogen. Ik gelcdof vast en zeker, dal ze nauw verwant zijn aa'n de beroem de paradijsvogels, met welke zo in do bijna 9 maanden, dat ze in het Afrikannsche oer woud vertoeven, door de boomen jagen. Overigens lijkt het mij, dat het aantal wielewalen, goudmerels of gele wiewou wen, wel iets kleiner is dan anders. Het is vanzelfsprekend niet zoo heel gemakkelijk te controleoren, want de wielewaal hoe ren cn zien gaat lang 'niet altijd samen. Steeds sjouwen ze door de kruinen der hoornen het halve bosch door en ze zor gen wel, dat h'et groene dichte gebladerte tnsschen hen en ons blijft. Op een' vroe gen stillen morgen geven ze zich' wel eens wat meer bloot en dan. moet je je kans waarnemen. Het is dan ook de moeite waard en ik hen altijd zoo blij als een kind als het geluk me hierin gunstig is geweest. I Het wiclewalennest zit stevig vastge- vlochlcn in een tak'vork, eveneens in den boomkruin op behaorli|ke hoogte. Onlangs zag ik ergens een nest op hoogstens ecu paar meter lioogte, doch dat was in een stil, voor het publiek afgesloten, bosch. Gelukkig zijn onze wielewalen zoo ver- siandig het wat liooger te zoeken. Zou den ze het weten, dat ze hier anders 'niet veilig zijn? Ik wou voor een lief ding, dat onze me iels en zanglijsters ook zoo pienter wa ren, dan zouden er heel wat minder van hun eieren of jongen geroofd worden. Daarmee is hot dit jaar weer meer dan erg. Gelukkig heeft de polite, mede op ver zoek van enkele vogelliefhebbers, het toe zicht belangrijk verscherpt. Als gevolg daar van zijn enkele deh'nrpicnten gesnapt, on iiaar we hopen, zuilen er Wel afschrikwek kende voorbeelden gesteld worden De pimpels brengen h'et er dit jaar al heel goed af met hun jongen, da'nk zij de vele nestk'astjcs, die voor hen opgehan gen zijn Hot is een leuk gezicht zoo'n pim pelpaarse met hun jongen bezig te zien. Soms zit de hcele familie druk roepend naast elkaar op een takje of buitelen z» allemaal onderstboven aan een twijgje, dal mot insecten is bezet. Men heb ooft dus piet te vragen of deze diertjes nuttig zijn. Evenals de koolmees voor de volle hon derd procent. Men h'eeft eens berekend, dat een paartje koolmeezen, dat jongen had, zeven tot acht duizend insecten had den buitgemaakt en dat in hoogstens vier weken. Evenals verleden jaar, had een koolmee- zenpaar zijn nestje gemaakt in een ijzeren buis ergens in liet Sterrebosch. Helaas werd het verstoord en de restanten van het nest puilden als droeve lierinaering aan blijde dagen in een meeze'rtlevc'n, uit de opening. Het vorige jaar hebben ze met succes in diezelfde paal zeven jongen groot gebracht. Vooral toen de jongen grooter werden zaten ze in de 'nauwe paal meer öp dan naast elkaar. Ook het grauwe vliegenvangerlje is weer in het Sterrebosch te vinden. Een eenvou dig grijs-bruin vogeltje, dat in alle stilte zijn weg gaat. Het maakt zich' eigenlijk al leen kenbaar door de wijze, waarop het zijn voedsel bemachtigt. Meestal zit liet op jeen staak of op een tak op den uitkijk. Eensklaps zie je het een sprongetje of een duik! maken, naar gola'ng een i'nsect onder of boven h'em vliegt, en daarna komt h'et prompt weer op dezelfde plaats terug. In dien tijd' h'eeft een vliegje of mugje het leven gelaten. Van onze zomergasten zijn er intusschen twee dit jaar niet verschenen, te weten do boschrietzanger en de gewono riet zanger. Wal hiervan do reden zal zijn is natuurlijk moeilijk uit ie maken. D'e laat ste, de gewono rieizanger, kunnen wo overigen" wel in het 'riet vindein,b.v. in do Wilhelminahaven, doch ctaar merk je er niet zoo veel van. Voor do rest kun nen we wel zeggen, dat do andere soor ten, welke we verwacht bobben, ons niet hebben teleurgesteld. Sommige soorten zelfs in grooter aantal dan gewoonlijk. Dit geldt voor den fluiter, waarover we hot oen vorigen koor reeds gehad hebbou en, zooals hierboven gezegd voor do pimpelmees, dank zij de voor deze soort gunstige neslge- legenlieid. lEct aantal filisscn is dit jaar beslist grooter dan verleden jaar en ook van twee spechtenparen weet ik zekter, dat ze in het Sterrebosch broeden, mis schien zijn het or zelfs wel drie. Zoo hoort men heel vaak het schelle geluid van den boomkruiper weerklinken, eveneens den we daarvan andere jaren niet zoo zeker waren. Roodborstjes broeden ovenzao in liet bosch en ook van deze soort waren we anders niet zoo heel zeker. Op het oogenblik valt er nog heel wat van het vogelgezang te genieten, ail heb ben sommige vogels het al aardig druk met het voederen van hun jongen, waar door tenslotte het gezang zal verminderen en eindelijk gebed zal ophouden. Overdag is het zingen reeds belangrijk minder, ter wijl de vogels 's morgens vroeg en 's avonds er wel een oogenblikje afnemen om van hun blijdschap en levenslust blijk te geven. Dit tenminste voor zoover ze niet door een andere soort liefhebbers van hun jongen beroofd zijn. Heel aardig zingen b.v. nog do fitissen, iuinfluiters, spotvogels, merels en lijsters, hout- en tortelduiven, winterkoningen dn vinken. Als de spreeuwen eens even rustig willen zijn ik bedoel de jongen, die achter vader en moeder aanvliegen en bedelen om een hapje gaan wo eelns luisteren naar het aardige spotvogeltje. Zoo als den vorigen keer gezegd begint hij eerst met een stukje van eigen vinding en daarna kun je hooren wat je wilt. Een overvliegend vischdiefje of een dito kokmeeuw en zelfs de zilvermeeuw met zijn keffend „kliauw" weet hij meesterlijk na te bootsen. Evenzoo de kievit of het „grieto-grieto." van den koning der weidevogels, do grut to. Vanzelfsprekend kent hij alle geluiden van de zangvogels uit het bosch, die hij dagelijks om zich heen beeft, zoodat men soms met weet of het geluid van den spotvogel of van den rechlmatigen eigenaar komt. Ik heh die spotvogels dikwijls om de gave benijd, want soms vraagt men mij welk geluid een zekere vogel maakt en in negen van de liein gevallen loopt mijn nabootsing op een fiasooi uit. Met den wielewaal gaat het nog het beslo en daar mee heb je hel voordeel, dal je den schu wen vogel, wanneer je zijln naam fluit, wel eens wat dichter bij krijgt. Zelfs ziet de spotvogel kans de spreeuw na te bootsen of ook het blèrrende geschreeuw van haar jongen. Dat is dus zooiets als de bedrie ger bediogen. Het Julianapark is wederom een--aantal jonge eendjes rijker geworden en nog wel bergeendjes, een feit, dat voor zoover ik woei, elders bij bergeenden in gevangen staat nog met is voorgekomen. Eerst waren er vijf jongen en eon dag of wat later was dit aantal uitgebreid tot elf. ïlje-t ver schil in grootte was en is goed te zien. De laatste zes zijn nama'ijk kinderen vain het tweede bergeendenpaar, die door het eerste paar overgenomen zijn. Ik geloof niet, dat dit met instemming van de wer kelijke ouders is geschied. Nu behoeft men zich daarover niet ongerust te maken, want dit is een speciale bergeendenge woonte en zoo' kan men ze in het wild wel aantreffen met dertig tot vijftig jongcin achter zich. Het waterhoentje, dat reeds drie flinke jongen heeft, heeft andermaal oen nest ge maakt en zit weer op eieren. De eerste jongen komen af en toe bij ma op visite en wanneer het tweede legs»! uitgekomen is, kan men het zeldzame zien gebeuren, dat zoowel ouders ails halfbroers en -zusters zich bezig houden met da opvoeding der kleintjes. DE JONG. Waterkamp aan .de Kagerplasscn. Voor de zestiende rnaal wordt door de Vereeniging tot Bevordering van de Wa- terspprtf in de a,s„ zomervacaniie aan de Kagerplasscn een, w'aterkamp gehouden en wel voor meisjes van 2d Juli^2 Augus tus en -woor jongens van 3-jfl2 Augus tus.- Aan een terrein, grenzend' aan het water, ligt een groot schip, dat oen vijf tigtal bedden bevat voor de deelnemers. Dp het terrein staan een groote eeltent- en de keuken. Naast het slaapsehip ligt de vloot van roei- en zeilvaartuigen van het kamp. In die booten brengen de deel nemers den dag door, dien zij na het opstaan mot zwemmen aanvangen. liet terrein is tevens bedoeld als spoel- en sportterrein. Door de leiders en leidsters wordt aan de jongelui onderricht gegeven in roeien en zeilen. De bedoeling van dit kamp is de jonge lui voor de roei- en zcilsport te intercs- seeren. De leeftijd voor de deelnemers aan het jongenskamp is vastgesteld op 12 tot en met 16 jaar en> voor de meisjes van 15 tot en met 20 jaar. De kosten voor., deelneming bedragen f30. Nadere inlichtingen betreffende dit kamp zijn te verkrijgen bij den heer A. O. Stoel, Duinlustparkueg 58a, Santpoort- station. Cricket. N.C.B, De sland in de le klasse competitie) van den N.C.B. is thans: gewonnen verloren W* V A iW V rt«éDV gesp. m.i. m r. gol. m.r. m i. p. V.R.A. 6 4 1 1 9 11 C C. 2 G 4 2 8 V.O.C. 7 4 3 8 Haarlem 6 3 1 2 7 1I.CC. 1 G 3 3 6 R. en W. G 3 3 6 Y.V.V. 7 1 2 4 4 H -D V.S. G ----- 1 5 2 liet Neilcrlaudseh Bontlselflal. In de samenstelling van hot Bondselftal, dat a.s. Zondag ter opluistering van den iDlympisehon Dag tegen de Hongaren speelt, zijn een paar wijzigingen aangebracht. De N.A.G.-cr v. d. Linde, pas aan do .blinde darm geopereerd, kan niet meespelen' en is nu vei vangen door Van Run, Voorts kan Van Gelder, die den toer van Be Quick naar Zweden meemaakt, niet van d'e partij zijn, terwijl Mijnders, die met Xerxes mee is naar Noorwegen, niet als plaatsvervanger van den V.U.O.-er kon wor den aangewezen. Als linksbuiten is nu Mulders van Ajax gekozen. (Sportkr.) S.Z.A.C. De gisteravond gespeelde wedstrijd D.E>.S. V.V.R. eindigde met een 31 overwin ning voor D.E'.S. Ylug cu Lenig. Tijdens deze zomermaanden heeft Vlug en Lenig, behalve hot terrein van de voet balvereoniging Schiedam op Zondag, ook do beschikking gekregen ovoï het terrein van de R.S.V. Spangen aa'n den Lnanslool- schewog op Woensdagavond'. Deze avonden zal Vlug en Lenig gebrui ken om een serie vriendschappelijk» wed- bcwijs, dat ze hier wel broeden, terwijl strijden te spelen. Ij Onderzoek naar krankzinnigheid. Wij vernemen, dat het „Executive Comil- lee" van de Rocketer er Foundation te New York heeft besloten, opnieuw een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen, teneinde hel dr. Ill d'e Jong, zenuwarts te Amsterdam, mogelijk te maken gedurende een aantal jaren zijn onderzoekingen over dementia praecox (den moed voorkomenden vorm van krankzinnigheid) "oort te zet ten. Deze oiuleizoekingcn hebben sinds ge- ruimen tijd, vooral in het buitenland, steile de aandacht getrokken. Wij herinneren er aan, dat cemge jaren geleden -eau boek van de hand van dr. De Jong en til". Baruk over dit onderwerp door do Aca démie de Medicine to Parijs met do „Pnx Ilcrpm." werd bekroond. Marconi's proeven met televisie. In een mededeeling aan de pers te Lon den verklaarde Marconi, dat hij eind Juli naai' Italië terugkeert om op het gebied van televisie proeven te nemen. De uit slagen van deze proeven zullen niet ge publiceerd worden. Cellulose uil dwcrgpalmen cn cactceën. Uit Cagliari (Italië) wordt gemeld, dat dr. Ferdinand de Plano, oen jeugdig ge leerde van het eiland' Sardinië, erin ge slaagd is zuivere cellulose te winnen uit dwcrgpalmen en cacteeën. Hij behandelt de planten o.a. met alcalisclio hypochlorict en verkrijgt zeer blanke en bijna zuiver® cellulose met een percentage van 41.27 procent uit de dwergpalmen en van 35 k 40 procent uit de cacteeën. De Plano neemt thans ook proeven met zee algen cn rijststroo. Afkoelen zonder ijs. De vraag rijst in warme zomerdagen herhaaldelijk op, hoe men verschillende levensmiddelen het best tegen bederf kan vrijwaren. Indien men zich een ijskistkan aanschaffen, dan komt men reeds een flink eind in de goede richting. Men kan de/.e zelf maken en er bijv. een zinkon bak in plaatsen, waarop het ijs geplaatst wordt. Wat moet men nu doen, indien üe thermo meter "s zomers in de schaduw reeds 80, 90 graden aanwijst en men niet over een koelen kelder met stcenen vloer beschikt, doch zich moet bepalen tot een gangkast, "is aar alle etensresten en spijzen bewaard1 moeten worden? Een goede helper in den nood is het gewone keukenzout. Spijzen weiden uit stekend koel gehouden in aardewerkpol- ten, waaiomheen men een wollen doek wikkelt, die in zoutwater gedrenkt is. Dooi de verdamping van het zoute water wordt de warmte aan de spijzen onttrokken en volgens dat zelfde principe werken do terra cotta-aardewerk boterkoeiers. Met ge woon leidingwater bereikt men echter met het gewensehte resultaat, hel zout mag niet velgelen worden. Uitgedroogde worst is ongenietbaar en ziet er tevens onsmakelijk uit; liet best kan men een stuk worst in huis nemen, dat men omwikkelt met een in zout watei voddig gemaakte doek, tenujl het aan gesneden stuk met boter wordt bestreken. Tocht veidnjft vliegen en houdt de keuken lcoel, zoodat men het van tijd lot tijd eens oven meet laten dooi naaien. Diogc kaas woidt haul en vcitoont scheuren en zelL in de kaasstolp komt aan alle kanten het vet naar buiten. Wil men de kaas niet laspen, dan legt men ze een nacht in karnemelk, waardoor ze weer vcisch woul't. 'Om de stelp kan men met wanne dagen eveneens een vochtige doek wikkelen of do kaas in do provisie kast in aardewerk potten bewaren. Vooral aan vleesch moet bizondero aan dacht besteed worden en in warme (la gen moet men niet meer dan voor een dag bestellen. Gehakt moet onmiddellijk als het in huis komt, opgemaakt en ge braden. worden. Heeft men wat groot vleesch over, dan snijdt men dit in nette plakken en bedekt liet met een mengsel van azijn en water, om er den volgen den dag een vleeschslaatje van te maken. Het kost weliswaar somwijlen wat hoofd brekens om Ln warme dagen te voorko men, dut spijzen bederven en weggegooid moeten worden, doch met kennis van za- -ken en overleg is zulks toch heel goed1 mogelijk. Het gaat er om, op de kleine uitgaven te passen en niets ongebruikt te laten, want alles wat men laat beder ven, is weggegooid geld. Hittegolf in Tientsin. Do temperatuur in de Noordchiincosd're slad Trontsin is gestegen tot oen hoogte, zooals die sedert B3 jaar niet is voorgeko men. Hot kwik is opgeloopen tot "43.9 graden Celsius. In 1902 is een tempera tuur vatn 45 graden geregistreerd. Een „robot-machine". Engeland is het eerste land, dat een vol ledige „robot-machine" bezit. Dit toestel vliegt zonder piloot ruim 100 mijl per uur en zal Icuinnen stijgen tot ruim 1Ö.CÖ0 voet hoogte. Het zal geheel langs clraalloozea weg worden bestuurd en heeft een actie radrus van 10 mijlen van het uitgangs- station. Een zoodanige machine zal Zater dag tentoongesteld worden bij de demon straties van de Royal Air Force in Hendon- De machine is gebouwd door de Haviiand Maatschappij met Gypsy-motoren, nadat het studiewerk verricht was door de teolïniiche afdeeling van het ministeriue voor lucht vaart. Het voornaamste doel van deze toe stellen zat zijn een mikpunt te vormen voor oefening van luchtafweergeschut. i Vrouw uit het raam gevallen. Gistermiddag le half vier is in oen per ceel aan de Sarphasistraat te Amsterdam eei vro w uit de der 3a \e d'eping op s ruit gevallen Zij kwam srog eer st op ecu zonne scherm tereefht ,dat door den val werd vernield. Met zware inwendige kneuzin gen is het slachtoffer iin bewustcloozen toestand naar het Ned. Israël. Ziekenhuis overgebracht, waar zij korten tijd later overleed. Des keizers geest. In Westbury op Long Island staat Phoe nix Lodge, een geweldig gebouw, met 50 vertrekken, waarin 15 jaar geleden Lebau- dv, de „keizer der Sahara", geheimzinnig vermoord is gevonden. De geest van uen multi-milHonair, die had gedroomd van een herleving in Noord-Afrika van do 'Dos- tersehe pracht van een Ilaroen al Rasohild1, spookte er sindsdien. Ten minste „men" zei het. Na den moord vertrokken mevrouw Le- baudy en haar dochter Jacqueline naar Parijs en Phoenix Lodge word door de plaatselijke overheid1 vastgehouden in ver band met betaling van belastingen. Personen, die de laatste paar jaren laat in den nacht het paleis van wijlen den „keizer" voorbij kwamen, merklen vreemde lichten op in de onbewoonde vertrekken, soms werd akelig gelach gehoord, soms Aaiden muziek, alsof de spookachtige gast hier geesten en spoken op oen spookparlij had voreenigd. Kinderen, die overdag op het 250 acres groote terrein om het gebouw heen speel den, schreeuwden en hepen weg, omdat zo witte gezichten voor de bovenramen beweerden te zien. Nu is het oude Westbury een oor<t van millionairs liet terrein van Lebaudy be- lendt aan de deftige Meadow Brook Hunt Club en do bewoners meenden dat gees ten ongewensclile buien waren, die do slechte gewoonte hadden hun kinderen 's nachts uit den slaap te houden met hun gejammer en gedoe. De politie werd er bij gehaald1, maar deze zei, dat het uitban nen van spoken niet tot haar taak be hoorde En dus kwamen do federale agen ten er aan le pas. Ze vielen heel vroeg in den och tend' riioenix Lodge binnen en losten het raadsel cn zijn bovennatuurlijke ver schijnselen op. Ilun elcctrische toortsen toonden hun kamer na kamer in juist den zelfden slaat als den dag dat de „keizer" werd vermoord. Het slof lag dik op de meubelen en de spinnen hadden prachtige webben geweven. Maar in liet bait van het palcis, sterk contrasteerendi met zijn vergane glorie, ontdekten ze eon clandestiene distilleerderij, d'ie zo beschre ven als „een der meest moderne en beste distilleerderijen", die ze ooit gesnapt had den. De distilleerderij had1 4 kuipen van 5000 gallons en een hoogedrukketel van een ongeëvenaard efficient type en was technisch zoo volkomen, d'at één man een voorraad drank kon bereiden, waarvoor an ders minstens zes man vereisoht worden. De distilleerderij had blijkbaar gewerkt sinds de intrekking van de droogleggings- wet, nu 18 maanden geleden, en zoowat 1000 gallons per dag gemaakt. De dranksmokkelaars li add en 't sprookjo van liet spookhuis de wereld ingebracht om liun werk te verbergen en hot was hun wat goed1 gelukt. i Faillissementen. 'Opgeheven wegens gebrek aan actief: 1 J. W. van Deklen, Schicbroek, Klei weg 156. w ,v, ^>3 Kroonprins Boudewijn België cn l'rinscs Josephine, Cliarloilc spelen met Sabina en Jan Hein van «le Mortel op het strand te Noordwijk. Dc Belgische koningskinderen hebben een hoed op. i u\ "p-Pi. */i\y ite'iv. ?-rX'Mv¥! i

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5