LONDENSCHE BRIEVEN. Radioprogramma's GEVAARLIJK SPEL. Leven en lawaai. Gemengd i^le'aws Veilig thuisgekomen. Het scheepsongeluk in de Japansche Zee. (Van onzen correspondent.) Londen, 28 Juni 1935. Terwijl ik schrijf, houdt de Koninklijke Luchtmacht haar jaariijksche vliegverloo- nine te ilendon. De ruime lucht hoven Hem Ion en naasten omtrek geeft geen ruim te genoog voor de verbazingwekkende, snelle evoluties over lange en wentelende paden van do mannen dor aviatiek. Ik ■woon eenige goede mijlen van Hendon verwilderd, maar de driftige machines loe pen nit over mijn dak en dreigen in den fain to duiken. Vervaarlijk razen hun mo toren. die het bescheiden getik van mijn schrijf mad ilne overstemmen. Het lawaai sterft even snel weg ais het komt en keert niet tusschenpoozen terug en tiert in liet aangezicht van de serene, klare, onverstoorbaar lieflijke zomerlucht. Het oor en cle zenuwen verdragen het, hoe wel dit het lawaai is van de soort, die de phvsiologen van den tijd veroetdeelen als schadelijk voor leven en bedrijf van den mensen. Zo verdragen hel, omdat het maar kort aanhoudt en omdat de zomer- sche rust van den middag veel langer duurt dan haar verstoring. De/e vliegtui gen zijn niet toegerust met middelen om het geraas van de motoren te dempen. Het zijn militaire vliegtuigen en wellicht ver langt de militaire tactiek, dat het geraas ze vergezelt onder het motief, dat het angrt en ontzag trommelt in do hat (en van vijanden of weerspannigen. Maar waar geen militaire overwegingen gelden, als in het degeliikscho burgerleven, daar wordt reeds lang verwoed maar tot heden met weinig merkbaren triMng gestreden tegen het lawaai van den tijfl Cr is een ,.anti-noiso league", waarvan een beroemd geneesheer, lord Horder, president is Lord Horder is de kampioenbest rijder van ai die machten in zijn land en deze mach ten doen zich uiteraard het meest gelden in de groote sleden die het op het menschdiffc trommelvlies voorzien hebben. Hij en z.ijn helpers hebben lawaai gedeter mineerd en gemeten. Zij hebben de „deci bels" uitgevonden, die de eenheden z.ijn voor het vaststellen van volume en door- dringendheid en sterkte van gerucht. Zij hebben het effect van gerucht aan gron dige studio onderworpen en hebben phy- siologisch en psychologisch effect gevon den en bevonden, dat het bijna moordend kan zijn. Zij hebben lawaai verantwoorde lijk gesteld voor ernstige en minder ern stige zenuwstoomissen, voor verlies van arbeidsvermogen, dat uitgedrukt in pon den sterling elk jaar vele millioenen be draagt. Lawaai, zeggen zij, is een mee- doogenlooze verwoester van onze levens kracht en ons levensgeluk. Met de machi nes, die de decibels meten, hebben zij uit gevonden de mate van helschheid van kabaal ca welk kabaal de grootste zondaar is. Zij h"bben uitgeroepen, dat die zondaar moet werden bekeerd tot heil van de volks- gezondh id en zij hebben technici aange spoord, de middelen tot die bekeering te produeeeren. Rubber en vezelbord en stanl- wol o a zijn de wapenen geweest, waar mee de strijd tegen kabaal Is gevoeld De strijd gnat voort. De propaganda gaat voort. In Kensington is juist een anti-Iawaai-ten- toonstelling geopend, waar een molor-„knal- pot' te zien is, die niet meer knalt, waar een machinale zaag niet meer krijscht, om dat twee kussentjes, aan weerszijden van het cirkelvlak haar stom houden, waar een huis is gebouwd', waarin twee ka mers geluidvrrj zijn gemaakt door toepas sing van gerucht-werende bouwmethoden. In de twee kamers heerscht zalige rust. Tot de andere kamers dringen de gelui den van de omgeving verstorend door. De anti-noise league doet ongetwijfeld nuttig werk. Maar als bond in zijn ijver te ver gaat, kan hij bevorderen, wat hij beoogt te bestrijden. Do schrijver, H. G. Wel ls, heeft er aan herinnerd, niet recht streeks, maar door te gewagen van zijn persoonlijke reaches op geluid. Wells kan niet schrijven in volledig!) stille. Hij scha kelt de radio in, vraagt om pianospel of opent het raam om geluid van „buiten toe te Intern Als hij moest kiezen iusschen een ge'aidlooze weicld en do wereld van heden met al haar geraas, zou hij de laat ste moeien kiezen. Als ik het wel hel' be grepen, dan zal Wells in zijn „Utopia" zekere geluiden toelaten maar niet die van het platteland. Het zingen van een nachtegaal vindt hij eentonig, vervelend en storend De haan „die kraait do grootc mensehen wakker, want zij moeien" naar den akker", is voor Wells ook een plaag geest. En dan zijn er' in massa de hon den van het platteland, die zonder merk bare aanleiding en op alle uren van dag en nacht in een koor van geblaf uit barsten. Een gesublimeerd', een gecontro leerd cacophonisch stadsgeluid is, wat Wells klaarblijkelijk voor zijn „Utopia" vetlangt. Ik geloof niet, dat hij ïnet dit verlangen zich keert tegen de idealen van liet anti-kabaal verbond, welks loerman nen ook wel zullen beseffen, dat een ab soluut sliüo wereld minstens oven ontstel lend op de zenuwen moet werken als een wereld, waarin de dcc,bullen het woord alleen hebben. Absolute stilte is macaber, want het is, zooals de mensch in al zijn talen al huig heeft uitgemaakt, de stilte van het graf, de stilte des doods. Als de siilte stiller wordt dan ons oor ver trouwd voorkomt, noemen wij haar angst wekkend. onheilspellend of ademloos. Ademloos is zonder leven. In onze taal is Lven ook wel lawaai Het gebruik van het woord in die Letcefcenis getuigt van be sef van zijn onvermijdelijkheid en zijn on misbaarheid. De moiwcli kan zonder le ven niet leven. H. G Well®, die oen ach tergrond van gemcht behoeft voor do beste werkzaamheid van zijn hersenen, zinspeel de er op in zijn. betoog in de conferentie van de Anti-Xciso League. Het was mis schien overbodig. Liet Verbond zoekt de wereld te hekeeren en in deze zaak het juiste midden in acht te nemen, de deci bels op haar plaats te houden. Een decibel, die zich m bescheidenheid aandient, zal wel alierwege een gaarne geziene of liever gehoorde gast zijn. Maar liet Verbond verklaart terecht, dat ze in luidruchtige vereen icing tc vaak en te ruw onze zinnen binnenstormen. Duizen den mensehon hier en Londen maakt toeh veel minder herrio dan b.v een Xc- derlandsclie start met haar tergende, sner pende molurclaxons (of is dit de laatste jaren beter geworden?) zijn slachtoffers geworden van de brutale machten van het lawaai. Het Verbond beoefent met zijn strijd tegen deze onverlaten de geneeskunde, die ziekte tracht te voorkomen. Arontmir van (I le jongens. Dinsdagmiddag waren drie jongens, af komstig uit Amsterdam, die een zeiltochtje maalden en met een marinesloep vqji Enk huizen naar Stavoren wilden oversteken, daartoe door een sterken wind. niet in staat, waarop zij- besloten koer» te zet ten naar Lommer. Ook dit mocht hen echter niet gelukken en bij den Mirder- hoek geraakten zij op een zandbank. Hun pogingen om den sloep vlot to brengen, mislukten en zij besloten daarom, na hun inventaris geborgen te hebben, den nacht op de kurt door te brengen. 'Dok gistermor gen hadden hun pogingen om de boot vlot te brengen, geen succes, totd'at de Lemster visseherman A. Vlier met zijn motorbotter assistentie kwam verleunen en zij verder veilig do haven van Lemmer konden bereiken, waarmede hun avon tuur, dat goed afgeloopen was, ten „einde was. Gestoorde bruiloft. Gistermiddag werf de nu'o, waarin het echtpaar Wansmk, uit Alfen a. d Rijn, dat op weg was naar ue bruiloft van don jon gal en zoon te Hillegom. gezeten was, onder Leinmïdeu door een tactor met aan hangwagen aangereden, met het gevolg, dat de auto in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk toegeschoten omstanders en poisoned van do Mvuhtauto slaagdon er 111 hel echtpaar spoedig op het droge ia brengen, dat met een amkuen wagen weer huiswaails keenlc. 'Oogcnsclujnlijk had zoowel de man als de \rouw geen letsel bekomen, doch toen zij thuis kwa men, voelden z.ij zich onwel en werd me dische hulp ingeroepen. Bakier Belli con stateerde dat /ij een groolc hoeveelheid slootwater en bagger naar binnen hadden gekregen. De vrouw bleek ci zeer ern stig anu toe te zijn en is enkele uren later overleden. Door do politic wordt een onderzoek naar de schuldvraag van het gebeulde ingesteld Knaapje door auto aangereden. Gisteravond omstreeks half negen is de 5-jarigo J. van (loeven, terwijl hij hardloo- pend een zijstraat van het Klein- Heilig land te Haarlem uitkwam, door een pas serende vrachtauto aangereden Mei een zware hersensdtiul line, een gebroken arm en diepe hoofdwonden, is diet knaapje naar het St. Elisabeths Gasthuis overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Reen afgeknepen. Aan pijier 5 van de nieuwe in aanbouw* zijnde Xoordijkbrug, is gisterenmiddag de 12 jarige knecht B. van Asperen, uit Slte- drcciit. op de sleepboot „Meteor" met zijn liakeihoen vcrwarcl geraakt in een -taai draad, toen hij daarmee bezig was de boot vast te leggen, i Tengevolge hiervan werd dit lichaams deel afgeknepen. In zorgw ekkemlen toestand is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht ver voerd. Door vallenden balk getroffen. Gistermiddag heeft aan het bouwwerk van het klooster „Ave Maria", aan den Nieuwen Goirleschen weg te Tilburg, een ernstig ongeluk plaats gehad. Dij liet op- hijschen van een z.warc-u balk brak', door onopgehelderde oorzaak, het touw en de 10-jarige Rroens, de aannemer van het bouwwerk, werd door den balk getroffen. Met een hersenschudding, ecu schedel breuk en zware inwendige kneuzingen werd do getroffene naar liet ziekenhuis. ver voerd. Voor zijn leren wordt gevreesd'. Schippcrsz.oonfje verdronken. In een onbewaakt oogenbük is gisteren het vijf-jarig z.oontjo van schipper A font aan, die met zijn vaartuig „Fiores" te Tcmeu- zen in lossing lag, over boord gevallen en verdronken. Hoewel men er s^aedig in slaagde den kleine uit het water op te halen, mochten de pogingen, die in het werk gesteld' wer den om de levensgeesten op to wekken, niet balen Vrachtschepen langs den Noordelijken zeew cg. Dez.er dagen zijn uit Wladiwostok twee Russische vrachtschepen. de „Stalingrad" en de Anadyr", naar Leningrad vertrok ken langs den Noordelijken zeeweg. Leeds herhaaldelijk hebben ijsbrekers deze route gevolgd, doch het is de eerste maal in de geschiedenis dat gewone vrachtsche pen een dergelijke tocht ondernemen. Eindelijk regen in West-Australië. In West-Queensland is, na een zeer lang durige periode van droogte, waardoor bijna vier milliocn schapen zrfn omgekomen, einde'ijk het weer otngeslagen en zware wolkbreuken hebben zich bov.en het b'e- trokk'en gebied ontladen. Na een zweefvlucht in den mist, 1 honias Gucleismann, die oen graofo liefhebberij! in zweefvliegen heeft, Idom dez.er dagen te (iun/en!aufon in Zuid- lleieren weer eens op een berg om van daar uit zij tl verengen naar een praebti- gen zweefvlucht weer ©eu» le gaan bot vieren. Hij -t.'utte volgens de rcgobni dei kunst, doch zat ondanks zichzelf at spoedig turf den in den mist. Welbewust van de dingen, dio Item nlzoo konden overkomen, hield hij zijn vliegtuig zoo lang als maar moge lijk was in dc lucht, onderwijl 'zoekend naar een plaats waar hij landen kon, ech ter toveigeofs. Plotseling doemde een groot zwart ding voor bet vliegtuig op. Geulers- mann slaagde er in zya machine er boven op te zetten, zonder do vogel en zichzelf le beschadigen. Thomas staple uit en constateerde, dal hij' cp een dak van,huis zat. Thomas eonstaieerde nog meer; hij zat op het; dak van zijn eigen huis. Ongeveer honderd slachtoffers. Omtrent dc aanvaring in de Japansclie zee iusschen het pleziervaartuig „Alidori Maru" en het vrachtschip „Senzan Maru", wordt uit Tokio nader gemeld, dat het on geluk plaats heeft gevonden 60 K.M. ten Westen van Kobe. De „Mido-ri Mara", •waarop zich 230 opvarenden, passagiers en bemanning, bevonden, zonk binnen 3 minuten. Tot nog toe zijn 12 lijken geborgen. Er worden nog S9 personen vermist en men reesl, dat dezen allen den dood in de golven hebben gevonden. Voor zoover bekend is. bevonden zich onder de slachtoffers geen Europeanen. Negen dagen in een mijn opgesloten. Een 53-jarige mijnwerker, dio in een mijngang werkte toen deze tengevolge van een ontploffing vcrsp'eid werd door val lend gesteente, heeft gedurende negen dagen in deze mijngang to Hindenburg in Opper-Silezië opgesloten gezeten. Eindelijk is men or in geslaagd lot do mijngang door te dringen. Hoewel do in- gcslolene in niigeputtcn toestand verkeer de was hij nog in leven. Heel hel sladjo heeft bij dit bericht feest gevierd en alle arbeiders der betrokken ond'erncming kre gen een extra vrijen dag, lerwijü de plaat selijke kerken een dankdienst hielden. De Niagara-watervaïlcn worden oud. In aanwezigheid van een belangstellen de menigte van naar schatting 40.003 per sonen, heeft men Maandag j.l. met een ont zaglijke hoeveelheid dynamiet de zg. Table Rock, het beroemde uitzichtpunt over de Brick Falls, die deel uitmaken van de N i ag ara-wa ter val 1 enopgeblazen. Tengevolge van verweermg was deze rots partij n.l gevaarlijk geworden, zoodat het veiliger werd geacht de natuur voo-r te zijn en de rots te doen springen. De schoon heid van de watervallen heeft er vrij wel niet van geladen. De „Nonunndio" weer naar New York vertrokken.. Na van nieuwe schroeven te zijn voor zien is de „Normandie" gisteren voor do derde maal uit Le Havre naar New York vertrokken met moer passagiers aan boord dan tot nog toe het geval was. Dit vindt wa. zijn oorzaak in het feit, dat thans een groot aan tail hutten, die nog niet vol tooid waren, gereed zijn gekomen. Onder de passagiers bevindt zich o.a. do bekende Italiaansehe schrijver L'uigi Pirandello. Dc Vesuvius werki. De Vesuvius is weer een periode van wotkzaamheid ingetreden. Er bestaan cch- ter geen gevaren, gezien do omstandig-' beid, dat in den kuiter stoom, gassen on sbnkken uiigestoolcu worden, zoodat een builengewone opliooping van gassen voor komen woult en de spanningen dus niet groot genoeg worden om tot ongerustheid aan eiding le kunnen geven. Neg meer slachtoffers van de hitte «u Noord-Ifalic. De hittegolf in het Nooul'on van ftallö „iceft nog meer slachtoffers gemaakt, Gis!- teren zi,n 19 personen, voornamelijk bij den oogst, werkzame- landarbeiders, ten gevolge, van zonnesteek overleden. YltIJDAG, 5 Juli 1935. Hilversum, 1875 AL 8.00 VARA; 12.00 A.V.R.-Dj 4.00 VARA; 8.00 VPRO en AVRO; 11.00 VARA. 8 lOigel. S 30 Gramofoon. 10 Morgen wijding. 10.15 Declamatie. 10.35 De No tenkrakers. 11.10 Declamatie, 11.30 Or kest. 12 Gramofoon, 12.30 KovaCs Lajoö, 2 Vooi dracht. 2.30 Zang. 3.10 De AVRjö- Decibcis. 4 Zendenvissoling, 4.15 Gra mofoon. 5 Kind'eruurljo. 5.30 VARA- oikest. 6 Declamatie. 6.15 Orkest. 7 Mr. If. '0. Brilsma: Recht uit het da- gel ijkscli leven. 7.20 Orkest. 7.50 Pcrs- bericlilen. 7.56 „Veilig vorkeer". 7.57 Herb. SOS-bciicLlen. S Dr. IC. F. Spar- naay: Enkele grepen uit het Johannes Evangelie. 8.30 Residentieorkest. Om ea. 9 Lezing. 10 Persberichten tin Viijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Literaire cau serie. 11 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012 Gramofoon. Huizen, 301 AL Algemeen progiamma, verzoigd door de NCRV. 8159,30 Gramofoon. 10 30 Morgenwij ding. 11—12 'Orgel. 12.15 Gramofoon. 12 30 Zang, sopraan. 1.30 Gramofoon. 2 30 Chr. lectuur. 33.45 en 4 Ensem ble v. d. Horst. 5 Declamatie. 5 45 Gramofoon. 6 30 Causerie. 7 Ned. dir. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Lite rair halfuur. S Vaz Bias. 8.05 Bij de „Vierkante Clubs' te Amsterdam. 9 Kam- peerpiaatjc, 9 30 NORV-orkest. (Om 10 belichten.) 111130 Gramofoon. Droitwidi, 1500 AI. 11.20 'Orgel. 11.50 Orkest. 12.50 ECC- dansorkest. 1.35 Strijkorkest. 2.20 Or kest. 3,20 Orkest. 4.35 Orkest. 5.35 Het BBC dansorkest. 650 Orgel. 7.20 Orkest. 8.20 Zang. 9.05 „Round tho Bandstand", gevar, programma. 10.20 Cello en piano. 11,20—12.20 Hairy Roy en zijn band. Radio Paris, 1648 AI. 7 20 en 8.20 Gramofoon. 12.35 Con cert. 3,20 Gramofoon. 6.05 Concert. 8.20 Zang en declamatie. 10.55 Dansmuziek. 11.20 Gramofoon. Kalundborg, 1261 AI. 12 202.20 Stujkorkest 3.505 50 Biaasorkest. 6.337.05 Gramofoon. 8 20 Griegconcert. 9 Vaudeville. 10 Viola recital. 10.33 'Orkest. 11.2012 50 Dans muziek. Keulen, 456 AI. 6 35 Concert. 12.20 Conceit. 2.35 Gra mofoon. 4,20 Piano duet ten. 5.20 Concert. 7.20 Kwintet. S35 „Musica bnffa", Zil- dier. 10.20 Dansmuziek. 11.2012 20 (Or kest en koorconoert. Brussel, 322 en 484 AI. 322 M. (Vkmmsch)12 20 en 1.30—2.20 Gramofoon. 5 20 'Orkest. 6.35 Kamermu ziek. 7 35 Pianorecital. 8.20 'Orkest. 10.30 —11.20 Dansmuziek. '484 Al. (ITansdi)12 20 Gramofoon en pianoiccilal. 12.50 (Orkest. 1.502.20 Gramofoon. 5.20 Zang. 5.50 Harm om oa- mnziek. 6.20 Gramofoon. 6.50 Piano recital. 8.20 Symphonic-concert. 10.30 11.20 Gramofoon. Deuischlandsender, 1571 AI. 8.35 Concert. 9.05 'Orkest. 10.50 Piano recital. 11.2012.20 Concert. „Ja, hror is er een; zo is een paarmaaa- den geleden gemaakt." Sylvester nam de groote foto en be keek h.u,r iang. Niet tevreden, hiermede, nam hij een vergrootglas en bestudeerde haai* nauwkeurig. „Wie is die luitenant?" vroeg bij, met den vinger wijzende. „Luitenant Mark Furber." „Fen vriend van u?" „Neen," zei Guy beslist. „Ik maak daaruit op, flat u hem niet mag lijden." „Hij is mijn genre niet, dat is alles." „Wat is zijn speöialibei't?" „Kanonnen." „En waar ligt zijn hut ten opzichte van de uwe?" „Naast d'e mijne. Maar waarom vraagt u dat?" „Ik dacht, dat ik dien officier vroeger al eerfS had' gezien. Kunt u wel iets van liem vertellen? Heeft hij geld?" „Hij heeft tweo auto's. Ik denk flus wel, dat hij geld heeft." „Van wat voor familie is -hij?" „Ik heb er geen idee van. U maakt me nieuwsgierig. Ik heb het land aan FuTber. Alaar u verdenkt hem I och niet...?" „Ik verdenk iedereen en niemand. Weet u ook, of de heer Furber in de stad is?" „Ja, sindts gisteren." „Kent hij baron Branden?" „Ik weet het niet. Waarom vra >gt ui dat?" „Dat zult u te zijner tijd wel to we ten komen. Misschien zal ik u van laag nog willen spreken. vYaar kan ik u vin dend' i „Goed, ik kom tusschen drie en vier uur. Goéden dag," (Wordt vervolgd). Hit het Engelsch van PAUL TRENT, door ADA VAN ARKEL. 35) Toen hij vertrokken was, bedekte ze haar gezicht met de handen en snikte hevig. Ze poogde niet zich zelf do ge meenheid to ontveinzen van wat ze ha/1 gedaan. Als vrouw met een warm tempe rament en niet licht van haar plan af te brengen, was ze vast besloten met Guy te trouwen en ze stond voor niets om dit doel te bereiken. Tot nu toe was ze er buiten verwachting in geslaagd. Niet alleen dat de verloving van Guy was ver- bi'oken, maar het was iiaau* gelukt een verwijdering te bewerkstelligen. Tot nu toe was ze bevreesd' geweest, dat een eonvou- dige uiteenzetting de geliefden weer tot elkaar zou brengen, maai* nu was dit vrij onwaarschijnlijkbet zou nu zelfs niet moeilijk zijn dien kloof te verbroe den. En toch bleef ze schreien, VakSa ha/1 nooit echt geluk gekend. Van af haar jeugd was ze opgevoed om te bedriegen, maar diep in haar hart wist ze dat ze verkeerd deed' en bezat ze nog gevoel van schaamte. Maax haar verlangen naar Guy verdrong elk ander gevoel en eindelijk werd ze kalmeer. „Geen andere vrouw zal hom hebben," zei zo in zicihzelve. Een paar uur geleden hadden ze samen in deze kamer gezeten ea ze was gelukkig geweest. In zijn droefheid wendde hij zich tol haar om sympathie, die ze hem maar al "te gaarne-gaf- en metleitijd zou die sympathie in liefdeveranderen. Het zou niet moeilijk zijn de herinnering aan Stella suit zijn geest te verbannen. Ze was mooier en bezat meer intellect. Eindelijk stond ze op om naar bed te gaan. Het licht was aan en ze bekeek zich zelf in den spiegel. Haar hals was bloot en zo zag de mooie lijnen en haar blanke huid. En toch... „Hij moet van mo gaan houden," riep ze hartstochtelijk. Alaar d'e tranen kwamen weer in haar oogen en voor hot eerst begreep ze vol- -komen de zware taak die voor haar lag. Hoofdstuk XXI. Guy was als versuft, toen hij Valda's woning verliet Hij begreep nets van Stella. Een verwaander man, dan hij was, zou aan jalouzie hebben gedacht, maar dat was het laatste wat in hem zou opko men. Hij had gezegd, <Lit hij haar morgen zou opzoeken, maar* wat zou bij zeggen? Hij zou bet laten afbangen van zijn gesprek met den admiraal. Vroeg in den morgen ging hij naax de admiraliteit en moest daar bijna een uur wachten. Admiraal Langton luisterde aan dachtig naar zijn verslag over het onder houd met den baron, maar toen hij de volgende vragenlijst zag, werd hij nog be langstellender. „Ik geloof, dat wij veilig zrjn. De baron denkt, dat hij u in zijn macht heeft," merkte bij op. „Hij doet tenminste of hij dat denkt." „Je hebt het tot nu toe goed opge knapt. Ik denk, dat we in slaat zullen zijn om heel bevredigende antwoorden op die vragen te geven," zei de admiraal gifrnrnrmg. „Ik ben blij, dat u tevreden is, mijn heer. Maar ik heb nog niet ontdekt wie den baron dat draadloos rapport ver schaft heeft en dat is voor mij de hoofd zaak." „Iloudt u niet van het werk, dat u nu doet?" vroeg de admiraal nadenkend. „Ik haat het. Ik ben niet gewond te huichelen en nu is mijn heoto leven één leugen." „Ik kan u wel zeggen, dat het niet lang zal duren. U heeft de voldoening to weten dat u schitterend werk verricht." „Afaar door dat te doen, vergooi ik mijn eigen levensgeluk. U heeft me ver boden er met iemand over to praten. Ik hob n onvoorwaardelijk gehoorzaamd, mijn heer." „Ik verwachtte gehoorzaamheid. Gehoor zaamheid was de eersto voorwaarde," zei de admiraal ernstig. „Dan is het met mij gedaan, inte resseert zich niet voor mijn persoonlijke aangelegenheden." „Ik stel belang in alles wat u betreft. Wat is er?" Hallam vertelde het verbleken van zijn verloving en d'e latere gebeurtenissen. „Alag ik het juffrouw Cameron nietver- tcllen? Ze kan volkomen vertrouwd' wor den, mijnheer," eindigde hij verlangend'. „Geen vrouw is te verbouwen. Nie mand mag het weten, tot..." „Tot?" „'Over een paar weken is er misschien geen reden tot stilzwijgendheid meer. Ik mag niet duidelijker zijn. Ik kan u alleen zeggen, dat wo in een zeer emstigea tijd leven. Later zult u begrijpen, waarom ik niet kon toestaan d'at er iets iusschen komt, zelfs geen liefdesgeschiedenis," zei de admiraal ernstig. „Is er niets aan te doen?" „U kunt de jongedame naar inrj toe sturen. Ik zal haar zeggen, dat u alleen uw plicht doet en dat ze u moet vertrou wen en geen vragen doen. Is juffrouw Ca meron niet de dochter van den gestorven admiraal n - - t- „Ja, mijnheer." „Dan zal ze het begrijpen. Heb je Syl vester nog gezien?" „Neen, mijnheer, ik had' hem niet noo- dig." „U doet beter hem op te zoeken. U zult zien, dat hij niet slil gezeten heeft." „Heel goed', mijnbeer, Ik ga nu naar juffrouw Cameron, anders heeft ze Lon den al verlaten. Ik zal haar vragen u op to komen zoeken. Ik denk, dat ze dan wel gerustgesteld! zal zijn." Het kwam Guy ook voor, dat een ge sprek met dten admiraal Stella zmi over tuigen en hij wiid'o geen oogenblik ver liezen. Bij den uitgang van het gebouw werd hij echter aangehouden door Syl vester. „Ik heb naar n gezocht. Ik ben bij u tliuis geweest," zei deze. „Ik kom straks bij u." „Ik zou graag willen, dat u nu een paar minuten voor mij bad. Ik stei voor dat ik u naar uw kamer volg. Het is beter, dat we niet samen gezien wor den." Guy verlangde er naar, naar het Carl- tonhotel to kunnen gaan, maar plicht ging voor. Eenigo minuten later zaten zij in zijn zitkamer. „U weet, dat ik in het vertrouwen van den admiraal ben," begon Sylvester, „In hoeverre?" „Hij heeft me alles verteld'. Natuurlijk weet ik niet, wat er vanmorgen op de admiraliteit besproken is." „Dat zal d'e admiraal u ongetwijfeld, ook wel vertellen," zei Guy wat kortaf. „Zeer goed', mijnheer. U Jtoeft gelijk met voorzichtig te zijn. Heeft u een foto van rei Tenten datum van de officieren van de „Drietand" „Ik geloof, dat mijn -vader-er een heeft," antwoordde Guy en keek do 'kamer rond'.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6