Maandag 22 Juli 193S. EERSTE BLAD. ITALIË EN ABESSINIË. STADSNIEUWS Tel. No. 68103, 68617 en 68923. 88ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. BUITENLAND De groote mond. Mussolini gevraagd wat zijn plannen zijn. Abessinië wil geld leenen. Groot Brittanië ziet den ernst van den toestand in. Van alle merisehen ia Europa heeft mis schien Mussolini. den "grootste© fndnd. Hij verkondigt "dingen op een wijze, die de veronderstelling wettigen, dat hij groote waarde hécht laan intimidatie door het go- sproken woord. En" nu de negus van Abessiniö de zelfde methode volgt, vindt men dat in Italië zeer onbehoorlijk!. Het korat meer voor,.dat men anderen niet permitteert, wat men zelf wel doet! In ver antwoordelijke Italiaansche kringen wordt met nadruk verklaard, dat de laatste groote redevoering van den negus een. zeer ern stige situatie heeft geschapen ©n te Rome ernstig wordt beoordeeld', zoowel wegens baar inhoud, als wegens den heftigen toon. Men beweert verder te weten, dat de tekst van de oorspronkelijke rede noj aa'n- mcikclijk scherper gesteld was, dan de Fransche vertaling, die aan de pers over handigd is. 1 Gisteren hadden de Fransclie en de Brit- sche ambassadeur te Rome wederom een onderhoud met Mussolini, die van meening was, dat door do jongste redevoeringen! van den negus de deur voor vreedzame besprekingen was gesloten. De beide am bassadeurs drongen er echter op aan, dat Mussolini althans zou mededeelen, wat zijn plannen waren. Reeds heeft de duce voorbereidingen getroffen voor nieuwe transporten haar Oost Afrika. In totaal hebben de militaire espedities naar Oost Afrika Italië tot bet begin van Juli ongeveer 200 milliard lire gekost. Wie zal dat betalen? De Daily Express meldt, dat de nieuwe Abessinische gezant te Londen in een on derhoud heeft verklaardIk ben naar Lon den gekomen om een leelai'ng van twee millioen pond sterling voör Abessinië op te nemen! Wij hebben geld bitter noodig, niet slechts voor een oorlog, doch ook om do rijke bodemschatten van ons land te kunnen exploiteerön. Voorts heeft de gezant twee opdrachten, n 1. de Britselie regeering ertoe te brengen de zaak van Abessinië te steunen en zijn invloed te gebruiken, opdat de Volkenbond sanc'.ie's zou toepassen, zooals b.v. slui ting van liet Suez kanaal. Verder wilde hij er naar streven, dat de Britselie re geering het uitvoerverbod voor wapenen opheft. Op de vraag o£ Abessinië op oen spoe- digen oorlog was voorbereid, antwoordde de gezant, dat Abessinië reeds groote hoe veelheden munitie bad opgeslagen en ver der in het bezit was van machinegeweren, veldgeschut van groote draagwijdte, als mede luchtafweergeschut. Het eenige gevaar voor Abessinië dreig de uit de lucht, doch do vijand zou geen doel treffen. Het gebruik van gifgassen wordt door de Abessïniërs beschouwd als de laagste vorm van barbaarschheid. Abessinië lieeft munitie iu Japan be steld. Men beweert, dat d'it eerst in Bel gië is geschied, maar dat de Belgische re geering invloed heeft uitgeoefend onder diang van Frankrijk om de bestelling niet uit te voeren. Italië zou de wapenfabriek schadeloos hebben gesteld! Het Britselie kabinet zal zich vandaag in een buitengewone zitting opnieuw bozig bonden met de Abessinische kwestie. Naar verluidt zijn de ministers zich bewust van de noodzakelijkheid1 van een spoedige, dui delijke en onmiskenbare verklaring van de houding van Groot Brittannië. In poli tieke kringen zou men. van meaning zijn, dat uitstel van de bijeenkomst van don Volkenbondsraad slechts ertoe zou leiden, dat do korte spanne tijds, die nog voor het behoud van den vrede beschikbaar is, zou voorbijgaan. I i i 1 Hoé ernstig de diplomatieke spanning wordt beoordeeld blijkt uit het bericht, dat de ambtenaren van het Foreign Office grootendeels hun op Augustus bepaalde vacantie hebben uitgesteld. In het Hoogerhuis zal morgen een dis cussie over Abessinië plaats vinden. Do Echo de Paris publiceert een inter view, dat zijn speciale correspondent met Mussolini lieeft gehad. Ten aanzien van de Abessijnsche kwes tie verklaarde Mussolini, dat men om te beginnen de vraag moet stellen, of Europa nog „waardig is, in de wereld de taak op koloniaalgebied, die sedert verschoidene eeuwen zijn grootheid uitmaakte, te ver vullen. Wanneer nat niet het geval is, dan is het uur vau dea ondergang van Europa onherroepelijk geslagen. Zou nu de Volkenbond misschien geschapen zijn om tot deze conclusie te komen? Zou hij het gerecht zijn, waarvoor de negers, de achterlijke volken en de wilden t de groote volken zullen, sleepen, die de menschheid hebben hervormd? Zou de Vol kenbond het parlement zijn, waarin Europa het zal moeten afleggen tegen de wet van bet aantal? Italië wil zijn wil met zekerheid door zetten. Mussolini zeide, op dezelfde wijze voor Italië te denken, als de groote Ën- gelschcn voor Engeland dachten, toen zij het Engelsche imperium schiepen, en zoo als de giooto Fransche kolonisatoren voor Frankrijk dachten. Op do vraag, of liet Italiaansdie volk achter hem staat, antwoordde hij, dat vrij wel liet goheele volk heeft begrepen, wat hij wil en waarom hij het wil. Het volk moet zich een inspanning getroosten, dan zal het zijn groote plaats in de wereld innemen. Engeland. De Britsche regeering en Lloyd George's plan. De Britselie regeering beeft thans mede- deeling gedaan van de redenen, waarom zij een afwijzende houding heeft aangeno men ten aanzien van de voorstellen van Lloyd George, die verbetering van den ecomomisclicn toestand iu Engeland ton doel hadden. De regeering heeft nagegaan welke vorde ringen er zijn gemaakt onder haar bewind en zij is tot de conclusie gekomen, dat op elk gebied, dat door Lloyd Gcotrgo's vooi- stetlen wordt bestreken, deer het ministerie reeds maatregelen zijn genomen, die een meer omvattend' resultaat hebben gehard dan ecmig punt van zijn programma ooit kan hebben. Volgens de regcering zon bet opvolgen van de dooi' Lloyd George aan gegeven gedragslijnen rosulteeren in ernsti ge schade voor den .bundel en de buiten landsche betrekkingen vain het empire, ter- wijl groote^ moeilijkheden voio-r de in- dustric-or'beiders in het Vicireenigd Konink rijk waarschijnlijk worden geacht, bij uit voering van zijn pla'nnen. Communistisch betooginkje. Zaterdagavond tegen half elf verscheen een groep van ongeveer 100 personen, die in kleine onopvallende groepjes van Pali Mall was gekomen, plotaehng voor het gebouw der Duitselie ambassade. De po litie had. echter van te voren inlichtingen gekregen en was met voldoende man schappen om te kunnen voorkomen, dat de betoogers zicli voor het Duitsche am bassadegebouw konden opstellen. Een der betoogers zag echter kans bij de ambassade aan te bellen en overhandig de een brief aan den bediende, die de deur opende, met liet verzoek dezen ter hand te willen stellen aan den ambassa deur. Toeu de menigte begon te roepen: Laat Thalmann. vrij, werd zij door de politie verspreid, waarbij een man en een vrouw werden aangehouden. Britsch-lndië. Ernstige toestand te Lahore. De toestand te Lahore is in dein lciop van één dag zoo ernstig geworden, dat men het uitbreken van een god'sdienst-oorlag vreest. Een menigte van 7000 tot 14.000 man, die demonstreerde, weigerde uiteen te gaan op bevel van de politie. Do politie opende daarop het vuur, waarna de massa met stoenen ging gooien. Vijf Mohamedanen werden doodgeschoten cm velen gewand, Ierland. Onlusten. Te Belfast hebben gisteren weer ernstige onlusten plaats gehad1, waarbij een Oragaist zoo ernstig werd gewond, dat bij in het ziekenhuis overleed. Een nationalist is in zijn huis overvallen en ernstig gewond'. De ongeregeldheden zijn overgeslagen naar den lerschein vrijstaat. In het graafschap Mona- gliain, nabij de grens van Ulster, zijn een aantal protestantsche bedehuizen in brand gestoken en zijn de vcinsteis van protestan ten ingeworpen. Ook te Limmcric'k heeft de bevolking eenige huizen van protestanten met steenen geworpen. Duitschland. Kapel vernield. De belijdenisberk hoeft een protest doen toekomen aan den minister van bimnein- landsche zaken, Frick, naar aanleiding van het feit, dat een kapel der Ik.-] ij-den is kerk te Trebbin door nationaal socialisten is vernield. De protestanten, aldus wordt in het protest gezegd, worden daardoor in dezellde situatie gebracht als ontslaan is door de verscherpte actie tegen de Joden en tegen het politieke katholicisme. Het protest ging vergezeld van foto's, die een beeld geven van d'e vernieling i'n de kapel. Verder wordt om politiebeschor- tning gevraagd. i De Britsche oud-strijders blijven buiten de politiek. De correspondent vim de Daily Tilegraph te Münclicn meldt, dat de Britse'ie oud strijders hebben geweigerd een krans te leggen' op het nationaal socialistisch ge- denkteeken voor de negen opstandelingen, die in 1923 zij'n gedool bij een omwemte- lingspoging. Het program voor het bezoek der Brit sche oud-strijders was door de autoriteiten opgesteld, zonder oveil.g met de buiten landers. Toen liet program evenwel werd bekend gemaakt gaven do gasten te kennen dat zij zich niet in politieke kwesties wenscliton. te mengen. liet hoofdkwartier van het Britselie le gioen te Londen is het met de actie der gedelegeerden eens. Do nationaal socialisti sche pers maakt geen melding van de kwestie. De oud-strijders hebben slechts een krans gelegd' op het_ oorlogsmonument. Gemeentelijke badinriridingen voor Jodcu vcrböden. Hel gemeentebestuur van Stettin heeft de gemeentelijke badrinrichtjrigen Glamhecksoe en Martiïisee, voor Joden verboden. Noodverordeningen. Naar verluidt heeft de regeering een nieuwe reeks noodverordeningen tot aan passing van het bedrijfsleven in voorbe reiding. Zoo zou zij o.a. plannen hebben tot volkomen reorganisatie van liet vreem delingenverkeer en in dit verband voor nemens zijn een nationale centrale voor het vreemdelingenverkeer in te stellen. Verder spreekt men over de instelling van een alcoliolmonopolic, waardoor de regeering voornamelijk lioopt de Fransclie wijnboeren uit de crisis be redden Frankrijk. Kozakken kiezen een ataman. Naar uit Parijs gemeld wordt, hebben de kozakken, die grootendeels over de we reld versp rid zijn ria de bolsjewistische revolutie, thans een loidei gekozen. Zij liebbcn graaf Grabbe, die onder liet Cza- ïenbewind luitenant-generaal was, tot ata man benoemd. Sovjet Rusland. Brief van Remain Rolland aan Stalin. De Fransche schrijver Romain Rolland beeft voor zijn vertrek, uit de Sovjet-Unie een schrijven doen toekom én aan Stalin, waarin hij uiting geeft aan ziju bewonde ring voor hetgeen in Rusland gepresteerd wordt. De „Prawda" wijst in een uitvo-orig ar tikel op de bcfeekoms van het bezoek, dat Roliand aan Rusland heeft gebracht. Vereenigde Staten. Japansehe concurrentie. Een delegatie van den Amorikaaascheni nationalen bond van glasfabrikanten heeft de regeering verzocht^ maatregelen te ne men ter bescherming dezer industrie tegen de buitenlandsche concurrentie, in liet bi zonder tegen die van Japan. Haan uit Hengelo een inleiding houden over: „Het kampeeren in het algemeen". Verder zal mr. Joekes in den loop dei- week nog spreken over: „Is het bezit van koloniën zedelijk veroorloofd?" De lieer van Lieie, uit Zaltbommel zal sproken over: „Kerkstrijd in Duitschland", de heer J. Cl Deering, uit Utrecht over: „Het leven en streven van Masarijk" en de lieer J. A. Oosterbaan uit Amsterdam over: „Albert Schweitzer". Zaterdagavond 10 Augustus zal naar oude traditie liet kamp vuur woiden ontstoken. Gemengd Nieuws Droevig ongeval. Jongetje door goederentrein overreden. In bet havenkwartier van Rotterdam is Zaterdagavond een droevig ongeluk ge beurd, Een zesjarig jongetje, T. Koemans, wonende in de Spanjaardstraat, was met vriendjes aan het spelen op het goederen- emplacement en wilde daarbij onder een wagen van een rijdenden goederentrein doorkruipen. Hij kwam helaas te vallen, met het gevolg, dat een der wielen hem over liet onderlijf ging. Beide beenen wer den hem afgereden. Door den Geneeskun digen Dienst werd hij in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het St. Fran- ciseus-gasthuis, waar hij eenigen tijd later is overleden. Veediefstallen opgehelderd. Te Kapel-Avezaath is aangehouden door de politie de 26 jarige van Averdacht van diefstal van koeien uit een weide. Ilct ibleok, dat liij bij den landbouwer van G. te Geldernialsen vier koeien des nachts uit de wei gehaald had en ook op andere plaatsen vee liad ontvreemd. Bij bet nasporen lieeft de politie te 's-llertogenbosch een huid in beslag geno men van een der gestolen dieren, terwijl eveneens op de veemarkt te Rotteidam een tweetal van deze diefstal afkomstige koeien aangetroffen werd. Het onderzoek wordt De president-commissaris van de IIAY- Bank, de lieer J. M. v. d. Schalk (r.), in gesprek niet den hoofddirecteur dier onder neming, den heer G. W. van Bergen Wal raven Sr., in de hall van het nieuwe HAV Bankgebouw, tijdens de opening van het gebouw op Zaterdag j.l. Tussclien beide hcercu: mevr. Van Bergen Walraven. met kracht voortgezet; niet onwaarschijnlijk is, dat er meerdere personen bij deze dief stallen betiekkmg hebben en dat nog an dere diefstallen aan hen kunnen worden toegeschreven. Van A. is ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld. c, BINNENLAND Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Uitvoering van Internationale besluiten. liet jaarlijkscli congres van de Union der Volkenbondsvereenigingen, de interna tionale organisatie dezer vereenigingm in de verschillende landen, hetwelk van 9 tot 13 Juni j.l. te Brussel bijeenkwam, heeft ais naar gewoonte een aantal reso luties aangenomen. Teneinde aan deze resoluties bij de re geeringen van de landen, die lid van den Volkenbond zijn, de noodige bekendheid te geven, worden deze, ook door de N'O- derlandsclie Volkenbondsveroeaiiglng, telken jare onder de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken gebracht. Zulks is ten aanzien van de te Brussel aangenomen resoluties in het bizomder ge schied met die, welke iu het hoofdstuk onderwijs betrekking hebben op do ont wikkeling van liet internationaal burger schap en de cinematographie; in het hoofdstuk de reconomische en sociale aan gelegenheden op den arbeidstijd in de kolenmijnen, vervaaidiging en vervoer vam bodwelmendo middelen, tol- en monetaire muren en herstel van de monetaire stabi liteit in verband met liet horstel van don wereldhandel; in het hoofdstuk der min derheden op do bescherming der minder heden en den toestand der Joden in Duitsch land; in het hoofdstuk der juridische en politieke aangelegenheden op den raads zetel voor China; het vraagstuk der vluch telingen; den toestand der a.g. apatridos; het statuut van Medel; de procedure ter zake van eerbied voor internationale ver bintenissen; de definitie van den aalnvallor. Vrijz. Dem. Jongerenkamp. De Vrija. Democratische Jongeren Or ganisatie houdt van 4 lot en met 11 Augus tus a.s. op het kampeeroentrum Coldcn- have, Eerbeek (Geld.) haar zomerkamp Bij de openiug zal mr. A. M. Joekes, die de hoofdleiding lieeft,- een rede houden." Op den eersten, avond zal de lieer Jan Het nieuwe HAV-Bankgebouw. De opening. De redevoeriingetn, die Zaterdag hg Je opening van het nieuwe HAV-Bankgeibouw aan de Gcrnt Verbooinstraat werdeai ge houden, k'onden we stecihts in ons voirig Wad opnemen, voor zofovor rij vóór half 12 waren gehouden. Redevoeringen. Ra de aanbieding van een horstbeeld van den hoofddirecteur, den heer G. W. van Bergen Walraven, dat in de hall is geplaatst en dat do Provinciale Orcdiet- em Depositobank door den AmsterJamsohein beeldhouwer John Radek'or 'heeft laten ver vaardigen, sprak de lieer ir. W. A, Hook, commissar-is van de IIAV-Bank voor de verzekerden. Voor spr,. is het nieuwe ge bouw van de HAV-Bauk een symbool ge worden van de eeuwige waarheid: een menseh met een goed' en sterk karakter zooals de hoofddirecteur bezit moet liet wi'nmenI Zander het te bedoelen, heeft do heer G. W. van Bergen Walraven voor zich zelf een gedenktceken opgericht. Het ware te weinsclien, dat er veed meer mensolieii te vinden waien van do structuur van den heer Van Borgen Walraven. Spr. adviseer de speciaal do kinderen van den lieer Van Bergen Walraven, een voorbeeld aan lxun vader te nemen cm hoopte, dat aak amdercin zich aan don hoofddirecteur zul- lon sterken. De lieer T. de Jonge, van do firma Schtemke en Go. te Amsterdam, die de IIAV-Bank in Indié vertegenwoordigt, wemclite do onderneming geluk met Gil. gebouw en hoopte in de trapan te mogen meewerken aan den bloei van de IIAV- Baink. Spr. had voo-raf reeds een zilveren sigarendoos aangeboden. De heer 0. G. van Rhijn, de oudstci chef in dienstjaren bij de IIAV-Bank, sprak namens het personeel van den binnendienst en bood een geschilderd portret-aan van den heer G. W. van Bergen Walraven, vervaardigd door lierman Mees en geplaatst in de cc-inmissaiis'kainor. Namens de S. B. O. (Steun bij overlij den). een stichting van spoorwegperso neel, die haar belangen heeft ondergebracht bij do IIAV-Bank, feliciteerde de heer G. M on soes, voorzitter van liet bestuur, de IIAV-Bank met baar nieuwe gebouw. De heer D. Hofman uit Vtaardmgen sprak als vertegenwoordiger van do agenten voor do Volksverzekering, haalde am oude herinneringen op van den eersten tijd van de IIAV-Bank, toen spr. nog kuiper was en bood namens do agenten de verlichting van de directie- en commissariskamcr over aan do onderneming, met een album, dat do namen der deelnemers aan het cadeau beval. De heer 0. v. d. Geer, inspecteur van de IIAV-Bank to 's-lïortogenboscli, boal namens den buitendienst een schilderij aan, dat Schumacher heeft vervaardigd ein dat een vrouw, liggend in een duinlandschap, voorstelt. Dit schilderij .heeft plaats gekre gen in de directiekamer. De heer La 11 cm an uit Pijnacker bood namens het personeel van de hoofdinspectie Boks. een voorzittershamer aan. Uit dit afzonderlijk cadeau van de groep, waarvoor spr. liet woord veerde, moest nnsin niet zien oen uiting van verdeeldheid onder het corps werkers in den buitendienst van de IIAV-Bank, maar bizoudere omstandigheden hebben daartoe geleid. De lieer W. M. Dudok zeide, dat sa menwerking noodig is om iets goeds tot stamt te brengen en bracht hulde aan zijn medewerkers ,in hot bizomder aan den aan nemer, den hoer J. Bokhorst. Bouwen is dienen, maar om iets 1© berei- ken is een voortreffelijke samenwerking noodig tusschen opdrachtgever en bouwer. Aan dia voorwaard© is hier volledig voJ- daain. Spr. acht het een groote eer, mee te hebben kunnen arbeiden aan diet tot stamJ'kömem van dit symbool van het le venswerk van den heer G. W. vain Bergen Walraven. De heer G. W. van Bergen Walra- v on heeft dank gebracht aan de sprekers. Spr .aanvaardt alteen. de hem gebrachte liulde, als hij die mag overdragen aan al zijn medewerkers, want wat bereikt is, is samen bereikt. Ook voor de aangctolea eadcnux bracht spr. dank. Alvorens de aanwezigen uit te noodigen in het recreatiezaal!je een glas te ledigen, op het welzijn van do HAV-Bank, ricliüo de heer J. M. v. d. Schalk zich nog tot den lieer J. J. v. d. Heuvel ,directour de® bank, die altijd bescheiden, op den achter grond blijft, maar do rechterhand van den lioiofddirccteuur is. Spr. dankto den hoer v. d. Heuvel, voor don steun, door hem verleend. Gemeenschappelijke maaltijd. Om één uur verzamelden Gomniissarissou en directie vain -te IIAV-Bank' allé leden van het personeel en een aantal genaadigdem in liet Comer House aan wat was aange kondigd als een „eenvoudige luncli". Het was een gezelschap van 180 dames en. hoeren. Tafelpraeses was de heer J. M. v. d'. Solialk, die bij den aanvang een dronk instelde op den heer G. W. van Bergen Walraven. Dadelijk was do stem ming er in, want eon „Lang zal hij' leven" werd' aangeheven. I De tafels waren door de directie van het Corner House keurig ingericht, aan liet voiar eon luncli uitgebreide menu was de meeste zorg besteed on do scrvecring liep zoo vlot als men maar wenschen kan. De heer 0. v. dk Geer maakte zich aaln het eind tot tolk van allo aanzittenden, toen hij commissarissen en d'ireolio dank bracht voor deze „eenvoudige" lunch en uitte do hoop, dat er te zijner tijd aolknog eens een „eenvoudig" diner zou votgea (hilariteit). i Den lieer G. W. van Borgen Walra ven deed het genoegen, dat het blijk baar niet tegengevallen is. Spr. bracht nog maals hartelijk dank voor de vriendelijke woorden hier en 's morgens gesproiken ea voor de tegenwoordigheid van allen. 1 De bezichtiging, liet was zoo geanimeerd aan tafel ge weest ,dat do commissarissen cn directie zich haasten moesten, teneinde tijdig weer in liet nieuwe HAV-Bankgebouw aanwezig te zijn, om daar do genoodigden to ont vangen. Van de uilnoodigingen, die ver zonden werden, zaïlton eir niet veel on gebruikt zijn gebleven. Het was een onaf gebroken stroom, die tussclien half 4 en 5 uur op zijn wandeilng door het gebouw in de directiekamer commissarissen, en di recteuren passeerde. I Later was er nog gelegenheid voor an dere belangstellenden, het mooie gebouw ie bezichtigen. 1)ü7(! couiaat verBoltyiil «lagelijks, mot uit- loadoring van Zon- on Feestdagen. Prijs por kwattaal f2franco por poot f2.50. Pryo per week: 15 ets. Auon- dorlnke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adveitonticn voor hot eerstvolgend num- mor moeten vóér elf uur naa liet Bureau, bezorgd zijn, 's Zateidags vóór 1» uur. Eon bepaalde plaats van advertention wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentlën: van 15 regels fl.55; Nn 91 (Ml Iedere regel meer f0.30; in het Zaterdagnummer 11U* A.IUUJ' 5 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35. Reclames 0.75 per regel. incassokosten 5 ct34 postkwitanticslö ets. Tarieven van advectentien t'j abonnement zyn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein» Advertentién opgenomen t t 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine AdvertontlBn tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond O uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentlën fl.tX), Indien niet vóór Vrijdagavond O uur bezorgd. «F X»

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1