DE VIERDAAGSCHE. Verslag van den Gemeenteraad TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE1 COURANT Rechtspositie gemeentepersoneei Niet de snelheid, maar de conditie. Geen „dienst". Uit de Dolomieten naar Nijmegen. Een herinnerings bordje.- Een mooi parcours. Elf niet gestart, negen tien uitvallers. v - vele huiskamers zal het bordje een eerc-' plaals krijgen I liet parcours .van dezen dag was belang* rij Ir minder zwaar dan Woensdag. Het.ging DER VRIJDAG, 20 JULI 11)35. No. 21007. Onto eigen verslaggever schrijft ons d.d. Donderdag uit Nijmegen: i Over de iMaas bij Guyk, op de plaats,' •waar anders cpn 'veerpont hel -erheeï tussdion de beide oevers onderhoudt, hgl Ideze, dagen oen pontonbrug, daar gesla gen door het corps pontonniers, dat elk gaar zijn mede wei king verleent aan het_ welslagen van de vierdaagsohe afsta nds- marschen. Het was voor de loopers van 50 en 55 kilometer op den derden dag, die hier de Blaas moesten oversteken om elders weer in het Land van Maas en .Waal terug te koeren. In een drietal uren was do brug gelegd, doch toen de grootste contingenten gepasseerd waren, werd het middenstuk weer weggevaren, oni het scheepvaartverkeer zoo min mogelijk te hinderen. Do laatkomers moesten van de veerpont gebruik maken. Dat maakte overigens voor den uitslag der marsehen niet het minste verschil, want een der hoofdprincipes van deze on der leiding van den Ned1. Bond voor Lichamelijke Opvoeding staande sportieve gebeurtenis is, dat het niemand interes seert, wie het eerste aankomt. Alleen in welke conditie men aankomt heeft aller belangstelling. Daarover vied dezen dag overigens waarlijk niet te klagen. Het was aan de loopers en loopsiers te merken, dat de helft thans achter den rug was. Het geeft eenige -verademing, dat elke stap, die men thans aflegt, na der tot het doel voert en het verschil tus- schen dit en het begin en het einde steeds grooter maakt. Men leide hier vooral niet uit af, dat de deelnemers het als een soort „dienst" beschouwen. Opgewekt aan vaardt men de waarlijk niet lichte taak, die men zelf op zich heeft genomen en even opgewekt wordt ze volbracht. Dat was weer het beste te constateeren onder- vfcg op de verschillende halteplaatsen, waar even werd gerust en een verfris- selling Werd gebruikt. Het stadje Grave, anders een stil plaatsje, vooral nu het groote verkeer er omheen is geleid, was een en al leven en beweging. De be volking was uitgeloopen en ook talrijke vreemdelingen hadden er hun tenten op geslagen, om de vierdagen-loopers te zien passeeren. Het was er gezellig druk en de eafé's maakten goede zaken. Enthousiaste wandelaars zijn er onder de deelnemers. We spraken een familie, be kende inwoners van Wassenaar, die haar vacantia doorbracht in de Dqiornicten. Maar mevrouw en haar zuster waren in geschreven voor de Vierdaagsohe, die nu in de vacantie kwam te. vallen, omdat deze later- werd genomen dan oorspron kelijk in de bedoeling had gelegen. Niettemin werd de vacantie er om af gebroken en thans loopen de dames wel gemoed mee. Zo zullen bet er zeker goed afbrengen, wanthet is niet do eerste keer, dat ze er aan deelnemen. Dengenen, die den derden dag hebben volbracht, heeft de leider van deze 25ste Vierdaagsohe een aardige verrassing beieid. Iedere aangekomene kreeg een hlamv bordje van de Zuid-Holland'sclie Plateel bakkerij in Gouda, met een toepasselijk opschrift. Het was eeii attentie, die al gemeen zeer op prijs werd gesteld, in rijt door een van de mooiste streken van'ons land,' over -Berg en Dal en Groesbeekeen heel verschil 'met gisteren. Voof de deel nemers maakte dat ook een belangrijk:ver schil uit. De weg was hier en "daar bescha duwd, meercndeels goed geplaveid en er waren punten met oen praclrtig uitzicht in het' parcours, zoodat het een lust was' daar te wandelen. Nu hot zwaarste achter 'den rug schijnt, hadden de geneeskundige dienst en de rnassage-Sfdeelmg, verzorgd door het Ned. Genootschap "voor Heilgymnastiek en Massage, liet dan ook belangrijk minder druk. Sportmassage kon vroeger, en kan nog wel in sommige gevallen, een pijnlijke kwestie zijn. Hier dient ze echter niet om de spieren een stimulans te geven; men bepaalt zich uitsluitend tot het restauree* ren van door overmatige inspanning aan gericht kwaad. Met zachte en zoor deskun dige hand worden de stijve spieren gewre ven, totdat men zich weer zoo friscli voelt als weleer. Alleen op medisch advies van den geneeskundigen dienst wordt men in de massage afdeeling opgenomen, waar heeren en dames liun sexe-gemooton in be handeling nemen. We hebben er vandaag eens, onder leiding van den perscommissa ris, kapitein F. G. Durst Britt, die zich deze dagen weer een voortreffelijke gast heer voor de journalisten betoont, een kijk je genomen. Daar wordt nog heel wat op gekalefaterd, dat anders de verdere deel neming had moeten opgeven. Er wordt aan velen een weldaad verricht. De pers was heden de gast van liet comité. In auto's werd het parcours van den derden dag afgereden, een mooie tocht, die ook den journalisten veel schoons vain Nederland heeft laten zien, en na afloop zijn aan een lunch de banden tusschcin de leiding der Vierdaagsche on do pers wederom verstevigd. Kapitein Durst Britt heeft daarbij nog eens gewezen op den steun, die de pers steeds aan het streven der afsfandsmatsclien geeft. Op het binnenplein van do Prins 11 m- drikkazeme was het 's middags weer do bekende gezellige drukte,"die met het bin nenkomen derdeelnemers .steeds." samön gaat. i Er waren des morgons elf deelnemers niet gestart, zoodat er 2934 op marsch gingen. liet aantal uitvallers was op dezen dag, zooais te verwachten was, geringer dan gisteren; na het opmaken der lijsten bleken het 19 te zijn. Morgen is het de laatste dag Dan is hot viordagen-fecst weer ten einde. Hoeveel bla ren zouden er dan in totaal zij'n doorgesto ken? Maar hoeveel nieuwe levensvreugde zal er weer zijn. opgedaan? En dat is ten slotte maai' het voornaamste. Vergadering van Dinsdag, 9 Juli 1935, 's namiddags 2 uur. VI. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren. (Veriolg). Geen voldoende vertrouw en in het G. O. De heer Van L i l h (s. dzegt, dat men zich op het standpunt kan stellen: aanvaard wat uit het G.'O. komt. Als raads lid heeft men zich echter ook de viaag te stelten: Moet ik ook aanvaarden wat in het GO. tot stand is gekomen, als ik niet de gelegenheid heb gehad do zaak, waar het over gaat, door te nomen? Spr heeft ook eenige aandacht aan dc ontwerpen besteed, maar het was voor hem onmogelijk deze te bestudeeren. Men kan verschillend standpunt inne men in een dergelijk geval, Spr. spreekt niet namens zijn fractie. Maar "een feit is, Oat ue raadsleden onvoldoende tijd hebben gehad het Ambtenarenreglement en de an dere voorstellen volledig te besludeeicn. Met een beetje meer overleg ware dat wel mogelijk geweest. Op 29 Juli 1931 is aan de personeelsorganisaties een ontwerp toegezonden, dat deze hebben kunnen be kijken. Op 11 December, d.a.v. is pas door dc zg. kleine commissie uit het G.'O. voor de eerste maal over deze zaak vergaderd en °P 11 April voor de tweede maal. De raad heeft een commissie van bij stand voor personeelsaangelegenheden in gesteld, de C.A P.A., maar deze is niet in de gelegenheid geweest de vergadering van het G.O., de vorige week 28 Juni j 1. gehouden, bij te wonen. IQok was dc agenda niet volledig. een dergelijke werkwijze kan spr. zich niet vereenigen. Spr. wil nauwkeurig weten, waaraan hij zijn stem geeft en in dit geval is dat niet mogelijk. Hel standpunt der soc.-dcm. 1 fractie. De heer Van D i nh o ve n (s. dj deelt mee, dat met den heer Van Lith de kleinst mogelijke minderheid der soc.-democi ari sche fractie aan het woord was. Spr. kan verklaren, dat de grootst mogelijke meer derheid der fractie het wel eens is met den heer Slavenhui g. 'Deze zaak heeft haar beslag gekregen in het G.'O. In die commissie is gewerkt aan deze ontwerpen en alle onderdeden zijn nauwkeurig bekeken. Do materie, in dc reglementen geregeld, leent zich niet om m^ liet openbaarte behandelen; dat kan met veel meer vrucht in een kleine commissie geschieden. De soo-democraten hebben altijd aangedrongen het G.'O. bij bet v aststellen van arbeidsvoorwaarden voor het gemeentepersoneei in te schakelen en nu dat volledig is geschied, aditen de soc -democraten zich niet geroepen aan merking te maken op- do wijze, waarop do voorbereiding haar beslag 'beeft gekre gen. Dat de OA.P.A. niet is geboord, kan men misschienniet prettig vinden, maar een ramp is dat nietl Spr. verklaart, dat de grootst mogelijke meerdeiheid van do soc. democratische fractie accoord gaat met hot voorstel van B. en W. De heer Collé (comm.): zegt, dat de raad thans geen loonsverlaging voor het gemeentepersoneei behandelt, maar- de ge- heelo rechtspositie van dat personeel. Het is buitengewoon verbijsterend, dat de lieer Van Duinhoven vei klaart: Dit is voor ons een zakelijke kwestie1. Moet de rechtspositie en het loon uit sluitend in het G.O. worden vastgesteld! en heeft de rand dan alleen maar „ja" te knikken? De heer Hinkelaar (s.d.): Ja, zoo is het inderdaad! De heer Collé (comm.): Daar ben ik bet niet mee eens. De heer Hinkelaar (s.d.): Dat is wat anders I De heer Collé (comm.): Wij zijn tóch de plaatselijke volksvertegenwoordigers De heer Van Duinlio'ven"(s.d.) JA! De heer O oil 6 (comm.): En het G.O. wordt gevormd door een paar bezoldigde vakvereenigingsbestmmtera! Dc lieer Van Duinhoven (s.d.); En vertegenwoordigers van' het gemeente bestuur en van de valcvereenigingen. Consequentie: Iaat het G.O. beslissen. De heer Collé (comm): Laat men dan consequent zijn on'de beslissingen -van bet G.O. niet in den raad brengen om" er zijn goedkeuring „aan te hechten. Spr. veronderstelt echter, dat liet gemeen tebestuur het daarmee v,el niet eens zal zijn. Het is wel mogelijk, dat het G.O. onder bepaalde omstandigheden een rechts positie voor het gemeentepersoneei vast stelt, die er nog heel wat anders uitziet en dan zou men in den raad wel eens andere klanken kunnen hoorcnl Spr. heeft geen getegenhéid gehad om de toegezonden ontwerp-regtemenlen door te lezen; de heer Slavenburg zal dat wel willen aannemen! Ook andere leden ver keerden in de onmogelijkheid' de zaak be hoorlijk te bekijken. Als dè raad nog wer kelijk als volksvertegenwo'ord igiiag nordt beschouwd ,moet men geen'comedie speten. De heer Van Duinhoven (s.d.): Wat n doet is comedie-spelen! De heer Collé: Bij'de voorstellen, is er zelfs nog één, die het G.O. en zijln werkzaamheden regelt. Die regeling moet niet het G.O., maar moet de raad vast stellen. -Misschien neemt 'men dat niet aan, maar de raadsleden - zijn hier ge stuurd door de inwoners van Schiedam en. de raadsleden moeten de gelegenheid hebben de kwestie's, waarover zij beslis sen moeten, te bestudeeren.' De molen blijft maar1 draaien. Het wordt gewoonte de raadsleden voor beslissingen te stelten, die zij niet ton volle kunnen overzien. Een week van te voren wordt aangekondigd1,'dat-een raads vergadering gehouden, zal worden en dan blijft die heele week de molen maar doordraaien en komen dè stukken, die op de vergadering betrekking' hebben bij de leden binnen; zelfs den Iaatslem avend vóór de vergadering- ontvangen zij nog stukken! 1 Als bet den verkoop van een stukje grond betreft,, is dat niet, zoo erg, maar met de materie, die ons thans bezig houdt, is het wat anders! De raadsleden dienenminstens nog twee weken de gelegenheid te hebben om de„ zaak te Bekijken.^ Niet, competent. De heer Et man (r.k.) zegt, dat wat gepasseerd is door de kleme commissie en de groote commissie van het G.O. van alle kanten .bekeken is. Wie de 'leiding in het G 0. heeft en zij, die door de vak- lereenigingcn, gezonden zijn om deel aan de besprekingen in hot G.O. to nemen, zijn veel beter op de hoogte van de zaken dan de raadsleden kunnen zijn. Men moet niet van az alle kwesties, in de regle menten geregeld, opnieuw onder balneten willen nemen. Spr. voelt zich -niet compe tent om aTlikel voor artikel tut te leg- gen! Dat het G.O. deze zaak heeft voorbe reid, is zeer goed; het hoeft do taak van den raad aanmerkelijk veilicbt. Hoe zou die ooit door de zaak heen komen, als er niet vooraf overeenstemming was bc- De ministers De Wilde, Oud en Slotemaker de Bruine op het Binnenhof in Den Haa de belangrijke vergadering van den ministerraad, welke gisteren werd gehouden. reikt tussclien de vertegenwoordigers der organisaties on de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur? Het is inderdaad' zoo, dat de tijd voor de raadsleden om van den inhoud der voorstellen grondig kennis te nemen, kort is geweest. De juridische bezwaren buiten beschou- wing latend adviseert spr. alle reglemen ten nu niet opnieuw in behandeling te nemen. Spr. hecht veel waarde aan het instituut G.O, en wil dit niet afbreken. Verbazing. De heer v. d. Kraan (c.li) heeft zich verbaasd over den heer Van Lith. Diens uitlatingen zijn intusschen reeds door den heer Van Duinhoven gerectificeerd. De soc. democraten hebben zich altijd op het standpunt gesteld: Wat uit het G.O. komt, moet worden aanvaard. De heer Van Lith zegt: De C.A.P.A. heeft geen gelegenheid gehad de vergadering van het G.O. bij te wonen. Hebben de leden geen uiinoodiging ontvangen? Als dat wel het geval is geweest, ligt het aan de leden zelf, als zij de vergadering niet hebben bijgewoond. Spr, sluit zich aan bij de opmeikingen ven de hoeren Slavenburg eai Et man, Dc verantwoordelijkheid hij den raad. De hee.r Jioogendam (ar.) kan -er zich niet mee veieemgen, dat het G.O. in hoogste instantie zou uitmaken, wat de ar beidsvoorwaarden voor het gemeenteperso neei zullen zijn. De raad is de wettige overheid en die heeft daarover te beslis sen. Men moet daarvoor geen ander lichaam in de plaats willen schuiven! Do verantwoordelijkheid berust bij don raad. De rijd is te kort geweest om het voor stel van B. en W. te bestudeeren en daar om is uitstel van behandeling zeer ge- wenscht. Een desbetreffend voorstel zal spr. gaarne ondersteunen. De heer Van Lith (s.d.) zegt in eerste instantie alleen voor zich zelf 1e hebben gespioken en niet... De voorzitter acht het beter, dat nu eerst de weihouder van personeelsaan gelegenheden liet woord voert. De heer Van Lith (s.d.): Als ik nog De ministerraad heeft gisteren in Den Haag vergaderd in' verband met het vaststellen vanhetdefinitieve rapport aan. H. M. do Koningin. De ministers Deckers en Ge- lissen op het Binnenhof. iels zeg, is dat misschien, makkelijker. Da wethouder kan daarop dan eventueel dade lijk antwoorden. De voorzitter merkt op, dat we nog steeds in eersten termijn de zaak bespre ken en de beer Van Lith reeds eenmaal het woord heeft gevoerd. j (Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws Steeds meer arrestaties. Weer een Ossenaar geknipt. De Koninklijk'" Marech aussee heeft gis termorgen nog gearresteerd ecu zekeren J. do Kijs, arbeider te Oss, Hangende het onderzoek aclitto men het nog niet ge wenteld, iliieromtrent thans nadere biaon- derheden ie vermelden. Men vermoeit edh- ter, dat deze arrestatie in -verband staat met een oude brandstichting. Jongetje verdronken. Gistermorgen is het -ongeveer 8-jarig zoontje van den heer Lanhlhorst uit da Tooropstraat te Zwolle bij het viscfijes van« gen te waler geraakt en verdronken. Een vriendje, dat het ongeluk had zien gebeuren was hard weggeloopen en Imd niets durven zeggen. j Aan bekomen verwondingen overleden. De heer J. Vos, uit Zuidbroek, die gister morgen "bij een botsing tussclien een auto en een motoirijwiel ernstig werd gewond, is in het Academisch ziekenhuis te Gronin gen aan do bekomen kwetsuren overtel en. Een vcrccniging van onbestorven weduwnaars. 1 Do mannen van Parnsjin (Zuid Slavic), hebben een vereeniging tot wedcrzijdsche bescherming opgericht. Deze stelt zich lm doel de reputatie van de onbestorven we duwnaars te beschermen en „alle gerucht betreffende het beweerde slechte gedrag barer leden, omdat hun vrouwen weg zijn, tegen te spreken; de vrouwen, wanneer zij tenigkeercn, te overtuigen van de vol maakte trouw van hun mannen en liaar leden, Traruicor cterzolvor vrouwen met vacantie zijn, ontspanning te bezorgen' Het devies van de vereeniging is: „Zij hebben oogen om te zien, en zien niet; ooren orn te hooren en zij hooren niet". De Qoiziüer is reeds drie jaar onbestor ven -weduwnaar; zijn vrouw ligt in een sanatorium. P° vereeniging heeft voor haar leden in net Leste hotel ter plaatse speciaal ver minderde prijzen voor eten en drinken welen te verkrijgen, evenals een crediet- stclsel bij de plaatselijke winkels, waar door zij de noodigo waren kunnen 'ontvan gen, wanneer tijdens do afwezigheid van de wederhelft al bun geldmiddelen moch ten zijn uitgeput. 'Ook zijn. er in tal van i acantic-oordcn goedkoope tarieven voor vrouwen bedongen. En nu de dingen zoo mooi voor elkaar slaan, hebben vele jonge vrouwen van 1 arasjm gezegd, dat zij dezen zomci hede ma ai niet uitgaan... Register Vermin dc ring van dc wereld-doof. Uit de gegevens in „Lloyd's Book voor 193536 blijkt, dat in do a£- gcloopcn twaalf maanden do wcrcld- scheepstonnage in totaal met 690 G40 ton' is verminderd. In liet jaar van Juli 19331 tot einde Juni 1934 bodi-oeg de ver mindering van de wereld-scheepsloinlnagiel 2 343.573 ton, zocxlal do vermindering in' het laatste jaar aanmerkelijk geringer was. De vermindering met in totaal 690.640 tón! werd hoofdzakelijk veroorzaakt door do sterke vermindering van de stoom tonnage, v elke met 1 330.640 daalde. De motor- tonnage daarentegen mam nog mot 703.165 ton toe. De folate weredscheepsonnage bedroeg op 30 Juni j 1. dientengevolge nog 64 885.972 ton tegen 65 576 612 ton ecln! jaar tevoren. De landen, die in liet afgeloo- pen jaar hei moest tot do vermindering van de wereldvloot bijdroegen, waren Frankrijk, waar de tonnage mol 272.917, ton verminderde en Groot Briltamiië eini Ierland met een vermindering va'n 334.5031 ton. Het sterkst nam de scheopslonnage toe in Griekenland, n.l. met 203 905 tem, in de Sovjet-Unie met 171.522 ton en in| China met 56.546 ton. Dit is grooten- deels h'ot gevolg van do groote aankom pen van oude schepen door laalslgöaoem- de landen. f .«fa-, K

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5