Woensdag 21 Augustus 1935, EERSTE BLAD. WAT DOET ENGELAND? T Filmglinsters 88s*e Jaargang. 21029 Tel. No. 08(03, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE, HAVEN). TEL.' 68103, 68617 én 68923! Postrekening No. 5311. BUITENLAND Morgen kabinetsraad te Londen. Engeland zal aiieen stappen 7doén op grond van Volkenbondsbesluiten. Italië komt op 4, September a.s. naar Genève. Amerikaansche plannen! De verzoeningscommis sie aan hef werk. Volgens de „Evening Standard'" bevat de agenda" voor""d'e_buitengetvome zitting van bet B rils die kabinet, die morgen zal jworden gehouden en waaraan ph0, 22 ministers zullen deelnemen, de vólgende vier punten: 1.; De' Brïtsche houding op de zitting van den Volkenbondsraad van 4 Sept. 2. Onderzoek naar het wapen-uitvoer verbod1. 3. De kwestie van de vervroegde bij- eenroeping van het parlement. 4. liet verdere diplomatieke contact met Frankrijk en Italië. Inlusschen hebben de reeds te Londen vertoevende ministers gisteren voortdu rend besprekingen gehouden. Er is nog geen beslissing genomen in zake de samenstelling van de Britsche delegatie naar Genève, doch het schijnt vast te staan, dat sir Samuel Iloare aan de raadszitting zal deelnemen. Voorts wordt in welingelichte kringen Ie Londen ontkend, dat de Britsche am bassadeur to Rome de Ilaliaansche regee ring in opdracht van Londen zou hebben medegedeeld', dat Engeland in geval van een Italiaanschen aanval op Abessinië on middellijk troepen ter bescherming van de Britsdie belangen naar het gebied van het Tana-moer zou zenden. MacDonald, die gisteravond uit Schot land is vertrokken, wordt vanochtend om 7.25 uur te Londen venvacht. Baldwin is gisteravond om negen uur uit Aix les Bains vcrlrokken en wordt vanmiddag te Löndelnj verwacht. Voor zijn vertrek hoeft Baldwin zich te Aix les Bains gedurende bijna vier uur onderhouden met den permanenten onder-staatssecretaris van huitonlalndscho zaken, sir Robert Vansiltart. Waf, de zwestie van de hijeenroeping van het par lement in. extra-zitting betreft, gelooft men in politieke kringen te Londen, dat eon der gelijke slap niet gedaan zal worden vóór het einde van de Septemberbijecnkomst van den Volkenbondsraad'. Ook volgens de Daily Telegraph wordt ernstig overwogen, of Baldwin persoonlijk' zal deelnomen aan de zitting vain den Vol kenbondsraad, hetgeen hij tot nu toe nim mer heeft gedaan. Waarschijnlijk zal de beslissing op dit punt afhangen va'n de omstandigheid of Laval naar Genève zal gaan. i i De^ diplomatieke correspondent van do Morningpost herinnert er aan, dat reeds in Mei door toonaangevende Engelsche zijde is verklaard, dat Engeland al zijn verplichtingen, voortvloeiende uit 't Volken bondsstatuut, op zich zal nemen, m.a.w. Hot" is uitgesloten, dat Engeland' een stap zal doen, waartoe niet te voren uk1 al gemeen© stemmen door den Volkem. .Js- raad is besloten. Het is daarom de vraag, of Engeland voornemens is zijn invloed aan te wen den om in September een eenparige be slissing van den Volkenbondsraad te ver krijgen. Thans zijti, aldus de correspon dent, twee verschillende opvattingen in het kabinet bekend', welke morgen onge twijfeld' tegenover elkander zullen komen te staan. De eene groep ministers, naar het schijnt de meerderheid, meent, dat Engeland moet trachten het gebied van den strijd te beperken en dat liet niets moot doen, wat een locaal koloniaal geschil zou kunnen uitbreiden tot een geschil lus- sclien do mogendheden, hetgeen slechts zou leiden tot een nieuwen wereldoorlog. Deze politiek heeft in het bizonder ten doel de eenheid van Stresa tusschen En- gcland, Frankrijk en Italië te handhaven. Bij zijn aankomst in Rome heeft baron Aloisi tegenover een correspondent van Havas verklaard', dat Italië zeker deel zou nemen aaln de zitting van den Volken- bondsraad op 4 September. Déze verkla ring wordt in politieke kringen druk be sproken. Men vraagt zich daarbij af, of deze klaarblijkelijk reeds vaststaande deel neming de prijs is, dien Frankrijk geëisebt heeft voor handhaving van zijn vriend schap en neutraliteit tegenover Italië, dan wel of men gemeenschappelijk te Parijs Italië heeft trachten duidelijk te maken, dat de raadszitting de meest effectieve gelegenheid zou bieden om alle tegen Abes sinië bestaande verwijten samen te vatten in een groot memorandum en bij-den Vol kenbond in te dienen. - De Amerikaansche pers acht een oorlog tusschen Italië en Abessinië onvermijde lijk, indien Frankrijk en Engeland niet op het laatste moment krachtig ingrijpen. Alle bladen geven uitsluitend Mussolini do schuld voor de huidige situatie. De.;.„Washington Post',' herinnert aan Mussolini's optreden in Stresa, waar hij de' Duitsche .a£üe tot wederinvoering van den dienstplicht veroordeeld heel Thans doet 'hij zelf echter nog veel erger met veel minder recht. De regeering volgt do gchoele ontwikke ling met grooto bezorgdheid. Zij' houdt zich opzettelijk buiten het conflict om het optreden van Engeland niet te storen. Wanneer het echter tot oorlog mocht komen, zal zij waarschijnlijk gebruik ma ken van haar bevoegdheid lot afkondi ging van een wapen-uitvoerverbod, al thans wanneer het desbetreffendo wetsont werp, dal Zaterdag in allerijl is ingediend, nog voor het einde van de huidige Con greszitting behandeld' en goedgekeurd kan worden. ïlet wetsontwerp is op wensch der re geering aldus gewijzigd, dat do afkondiging van een wapenbargo aan president Roose velt wordt overgelaten en dat deze tevens de vrijheid heeft, te bepalen of het em bargo zal worden afgekondigd tegen beide oorlogsvoerende mogendheden. Hierdoor heeft president Roosevelt de mogelijkheid gekregen, pressie op Italië te oefenen. Zooals men weet hoeft de president thans reeds do Bank voor den builcn- landschen handel verboden, credielen aan Ilaliaansche firma's toe te staan. De Italiaansch-Abessijnsche arbitrage- en verzoeningscommissie is gisteren te Pa rijs in baar twee .zitting bijeen gekomen. De leden dêr commissie* bêsloteii in do eerste plaats d'en vijfden neutralen scheids rechter aan te wijzen, wiens verkiezing m geval van meeningsverschil noodzakelijk zou zijn. Met algemecne stemmen werd' biervoor de Grieksche gezant te Parijs, Politis, aangewezen. Men werd' het er over eens, de werk zaamheden te hervatten op het punt waar zij tc Scheveningen waren afgebroken en de rapporten in ontvangst te nemen van de vertegenwoordigers der beide regeerin- gen. De Ilaliaansche schcïdsrechtefs hadden, aanvankelijk geweigerd', onmiddellijk een vijfden scheidsrechter te kiezen. Zijl ston den op het standpunt, dat dit omstreden punt, dat tot het afbreken der onderhan delingen te Scheveningen had geleid, in middels door den Volkenbond was gere geld' en dat op het oogenblik geen mee- ningsverschillen meer bestonden. Zouden zich «meningsverschillen voordoen, dan was er nog 'altijd' voldoende gelegenheid tot het kiezen van een vijfden scheids rechter. De aanwijzing van Politis als vijfde scheidsrechter is dan ook nog geen benoeming, doch kan beschouwd worden als een compromis met het Ilaliaansche standpunt. Oostenrijk. De moeder van bondskanselier dr. Seliussnigg overleden. De moeder van den Oostenïijkschcn bondskanselier, mevrouw Anna Scbussnigg, is gisteravond na een langdurige ziekte te \V oenen ovei1 eden Italië. Fascistische leiders melden zich als vrij willigers. - In een vergadering va'n het kader der fascistische partij, kreeg de secretaris-ge neraal Starace, tal van mededeolingen va'n de leden van bet nationale directorium der pariij en van de federale partij-secre tarissen, dat zij bereid waren actief deel te nemen aan den komenden oorlog legen Abessinië. Dit besluit werd door de ver gadering met groote geestdrift ontvangen. Mussolini werd van het besluit der ver gadering op de hoogte gesteld. Hij be houdt zich bet recht voor, de gedane verzoeken op bet daartoe geschikte oogen blik1 in te willigen. Examencommissie voor Italiaansche studen ten in Oost-Afrika, ^e.„ oorlogsvoorbereidingen in Oost- Afrika zijn ook vele Italiaansche studen ten onder de wapenen geroepen, of heb ben zich als vrijwilligers gemold'. Men heeft zicli bezig goh oud en met d'e vraag, hoe deze studenten do examens, die zij in den herfst zouden moeten afleggen, zouden kunnen doen. Men heeft deze kwes tie thans opgelost, doordat de Italiaansche koloniale scholen in 'Oost-Afrika speciale examen-commissies zullen instellen, d'ie den in 'Oost-Afrika vertoovenden studenten de examens zullen afnemen. Italianen vertrekken ''uit"Abessinië. 'Op last van de Italiaansche regcering hebben 48 Italiaansche 'Onderdanen en personen, die onder bescherming van Ita lië slaan, gisteren met bun vrouwen en kinderen Abessinië verlaten., Vereenigde Staten. De belastingwet. In de gemeenschappelijke commissie van huis van afgevaardigden en Senaat is gis teren definitief overeenstemming bereikt inzake de belastingwet, waarvan de op brengst geraamd wordt op 265 millioen dollar. Men heeft uit bet ontwerp de nieuwe erfenishoffiiig, dio voorgesteld was door president Roosevelt, gelicht en daar voor in de plaats een verhoaging inge voerd van de bestaande rechten, die ge heven worden van erfenissen en schenkin gen. Nog een eainlidaat voor het presidentschap? In plaatselijke politieke kringen te Al bany is groot opzien gebaard1 door de ver klaring van William Green, den voorzitter van do American Feneration of Labor, dat gouverneur Herbert D. Lehmann binnen korten tijd' tot een hoogere functie zou kunnen worden geroepens Men ziet hier in een aanwijzing, cfeit do federatie van den arbeid den gouverneur zou willen steunen, wanneer deze candidaat voor het presidentschap zou willen worden. China. Na den moord op Garcth Jones. Dit Peking wordt gemeld, d'at de cor respondent van het Duitsche Nieuwsbu reau, Herbert Muller' uit Peking is ver trokken naar Pao-Tsjangsjen in de pro vincie Tsjahar om het lijk in ontvangst te nemen van zijn vermoorden collega cm vriend Garcth Jones, den correspondent van de „Manchester Guardian" in China. Miillor heeft zijn ontevredenheid uiige drukt over het optreden van den Chi necschen gouverneur va'n Pao-Tsjmngsjrm die volgens hem op geheel verkeerde wijze het opsporingswerk om Gareth Jones terug te vinden heeft gojleid. Kort na het vindon van Jones' lijk heeft de Chineesche polilie-afdeeling, dio de ban dieten achtervolgde, do bende ingehaald en groote verliezen'toegebracht. JnU Samenwerking Nog geen definitieve voorstellen voor hoi Dojinupjict. hl Franscbe politieke kringen beeft men met voldoening kennis genomen van de uitlating van den llalïaanscl. -n vertegen woordiger, baron Aloisi, over de nauwere samenwerking tusschen Rome, Parijs en Lond'en inzake de Europeesche vraagstuk ken en in het bizond'erde kwestie van het Donaupact. Van wel-ingeliehle zijde ver klaart men echter, (lat inzake hel Donau pact nog geen defmitkne voorstelen zijn gedaan. De onderhandelingen hierover be vinden zich nog in een voorbereidend sta dium, dat nog niet verder is dan een ge- dachtenwisseling tusschen d'e drie groote mogendheden. Gemengd Nieuws „Amsterdam". 21 Augustus. liet is voor den Fihnglinsteraar als rechtgeaard Schiedam mer altijd een Inzonderheid', waaneer hij eens in Amsterdam terecht komt. Ik go- loof, dat wij gemakkelijker naar Lugano, Nunspeet of Madeira gaan, dan naar Am sterdam en ik ken hóópen Schiedammers, die nog nooit in Amsterdam geweest zijn. Dat brengt me altijd in een rare, een beetje lichtzinnige stemming. Want in do groote, onbekende menigte van oen groo te, drukkestad opgaan is wol plezierig, wanneer je" hier met je blocd-eigen nichtje niet in Comer Ilouse kunt gaan zitten of tien paar oogen wegen je daden cm bevinden die te licht. In Amsterdam kent niemand dezen Fihn glinsteraar; of hij braaf is of niet interes seert geen menscli en dan voel ik dio braafheid vanzelf een beetje wankelen on los worden en gemakkelijk van mij afglij den en dan krijg ik infantiele en provin ciale bohème-neigingen in de entourages die zich daartoe leencn en die in Am sterdam vele zijn. Zooals bijvoorbeeld zoo'n overigens dood kalme, rustig-zakelijke, helderwitte eet gelegenheid, die er in Amsterdam tien tallen zijn cn waarvan we er in Schie dam niet één hebben, zoo'n heldere pijpe- la met toonbankjes en barkrukjes, waar ge voor een zeer luttel aantal dubbeltjes aan die bank en op zoo'n kruk wat eet en drinkt on een sigaretje rui rookt lk zal dan mot een wonderlijk-weelde rige sandwich vóór me en een slanke roest- bruiuharigc juffrouw met ponny en lange oorbellen naast me. Een Ilollandscho juf frouw met een Fransch weekblad do Gringoire waarin ze, al bal-gohakl- etend, op haar barkruk zal te lezen, Ier- wijl haar slanke vingers met zilver-aange slagen nagels een platte sigarettenkoker omspeelden. En rechts van me bij oen potje thee en een massale plak rozijne-brood, zat iels onzegbaax-diep-gebleekt-bionds in een recht aan reclil-uit tailleur, een strakke blouse met een das, platte schoenen en een heel dunne gouden schakelarmband' om eeu smalle, pezige pols. Die las,-zag ik onbescheiden I Claudius in de Albatros- uitgave. En deze Fihnglinsteraar kreeg dat won derlijk-lichtzinnige, zalig-wijde gevoel, dat hij altijd hoeft, wanneer hij in Amsterdam is en clat hij nooit heeft, wanneer hij in Schiedam is, van met een tienljo op zak een vorst in deze warrel ige wereld te zijn en tegelijk een klein onrustig menscli, die den dag kan en mag plukken, schuil gaande in de onverschillige menigte en zalig-hulpeioos, los en vrij drijvend op de golven van dit wonderlijk-ongewisse leven van ons. Hetzelfde gevoel dat hij heefl, wanneer hij in Parijs, in een of andere kroeg ach ter een tafelfjo met een marmeren blad' niss Ds. K. de Bel. n Vandaag herdenkt ds. K. de Bel den dag, waarop hij voor 25 jaar te Ilccrjansdam het predikambt aanvaardde. De instorting te Berlijn. nel bergingswerk in vollen gang. Gisteren meldden wij reeds enkele bi- zonderlieden over de instorting in de Ber- lijnsche ondergrondsche in de Hermann Goeringstrasse. Het gedeelte van de U-baan, dat over een lengte van ongeveer 50 meter is ingestort, was in aanbouw. In het mid den van Berlijn wordt namelijk een nieuwe spoorlijn onder den grond' aangelegd. Deze lijn begint bij de Tiergarten achter de Brandenburger poort en volgt do Hermann Goeringstrasse (vroeger Fr. Ebertslrasse), naar Portzdammer Platz. De instorting ge schiedde gelukkig na 12 uur, in het schaft uur der arbeiders dus.,'Op de plaats, waar men aan het werk was geweest, schoof toen plotseling d'o straat weg., Aarde, puin, ijzer cn hout vulde den nieuwsgebouwdën tunnel; een breede stroom water uit de vernielde waterleiding veranderde de plek van de instorting in eenmodderkuil en de rails van de tram hogen door cn bleven hangen. Direct toog men mot man cn macht aan het werk. Politie en nazi-organisaties wer den gerequircerd voor een wijde en strenge afzetting. De reddingsploegen werden ge assisteerd' door troepen van den arbeids dienst, die met de schoppen over den schouder aanmarcheerden. Eerst werden de namen der arbeiders afgeroepen. 'Op veertien namen werd' geen antwoord geboord'. ïïct aantal slachtoffers on zeker. Het is ook in den loop van den nacht niet mogelijk gebleken het juiste aantal van de bij het instortingsongeluk in de Hermann Goeringstrasse vermiste personen vast te stellen. Men hoopte hedenmorgen om 7 uur bij het aankomen van d'e eer ste ploeg het aantal vermisten te kunnen vaststellen. Gelijk te verwachten was, heeft men den geheelen nacht door de puin- hoopen onderzocht en waarschijnlijk zal men ook nog den geheelen morgen bezig zijn. 'Met groote inspanning werd het oprui- mingswerk verricht door ongeveer bon- een slukkie zit to schrijven, met een amer pioon voor zich en sigaretjes dam pend uit een paquot jaune. Waaruit hem blijkt, dat Amsterdam een wereldstad is en Schiedam een correcte, intieme familie-aangelegenheid, waar aller lei tantes, moeien en magen klaar staan om vermanend den vinger op te helfen, wanneer deze Filmginstoraaxster het wagen zou zulk een juffrouw met de Gringoire of zulk een zuster-mct-rood'bruine ponny aan te spreken en met haar een sigaret Ie roeken en sherry to drinken. liet is deze eeuwige zucht naar de on grijpbare romantiek, naar d'e groote ont moeting in dit mcnschcnlevcn, die kin derlijke, doch onzcgbaai-dicpe bron van allo leven, die in Amsterdam, raadsel achtig en bekorend steeds cn overal, goe de, onverwachte dingen belooft en die bij ons, in Schiedam, reeds lang dichtgemet seld en overkluisd is door de rechte glad de asfaltwegen des oirbarca levens. En ongetwijfeld is het verstandiger rus tig over dien gladden licorbaau per fiets ol eige-wagen zich huiswaarts te spoe den, dan zich te buigen over de duistere diepten van die raadselachtige bronnen, tusschen iets gebieekls mot zilveren na gels en een tailor-made met platte schoe nen. En wijs is liet den hoed te lichten voor Iióe-monecr-van-don-Bcrg-u-óók in liet heer lijk-zonnetje cn een buiging te maken voor da's-verslandig-mevromv-tcr Laak dal-u-hier -van-ons-goede-zonicrlje-koint-genieteii, in plaats van op een willekeurige nikkelen barkruk in een willekeurige groot-steedsche half-gcmcchaniscerdo eetgelegenheid tus schen twee willekeurige van niets-dan-van- zich-zelf-vervuld'o kinderen, te d'roomen van het oplossen van het eigen wankele ik in de wonderlijke ruimte, die wij „loven" noemen. Want wie eten wil, mag niet d'roomen. derd pioniers, tezamen met arbeiders cm met de brandweer, ond'er leiding van een aantal bouwdeskundigem. Het is telkens opnieuw weer zeer lastig, do zware ijzeren steunbalken, die aan den Oostelijken kant ineen zijn gezakt, uit elkaar te halen, waar voor de meeste losgesneden moeten worden. Met bewonderenswaardige snelheid1 heb ben arbeiders drie steigers over het uit stekende gc-dcelte aan den kant van do Diergaarde gebouwd, zood'at thans de plan ken en balken gemakkelijker uit de put gehaald kunnen worden. Onmiddellijk na het ongeluk hoeft d'e Amerikaansche ambassadeur het gebouw der' ambassade, het voormalige Blüchcr- paleis aan do Pariser Platz, beschikbaar gesteld voor het onderbrengen der gewon den en der reddingsploegen. De Duitsche Rijksspoorwegen hebben gisteravond een nieuw officieel communi qué over het inslorlingsongeluk in de Hermann Goeringstrasse uilgegevem, waar in wordt medegedeeld, dat behalve do zes gewonden, die naar do Charitó zijn over gebracht, nog geen der vermoedelijk be dolven arbeiders kon worden geborgen. Behalve de Rijksspoorwegen nemen ook de recherche en de justitie aan liet on derzoek deel. De rijksministers Goebbels en Frick, dr. Ley, de Berlijnsche poiitie- president graaf Jlelldorf en d'e directeur van do rijlcsspoorwegen dr. Dorpmüller waren op de plants van do ramp, liet aiii.'-semiefbmc. Twee Poolsche anti-semieten zijn lot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een jongen Jood, wien3 boot op een meer omsloeg niet to hulp waren gekomen. De jongeman dreigde te ver drinken en riep om hulp tot de twee Polen, dio i>t eon boot juist achter hen aan kwamen. Zij scholden hem echter uit en hij word slechts met moeite gered door eon man uit een andere boot, toen hij voor den tweeden keer zonk. fn hoogcr beroep zagen do Polen hun straf tot 12 maanden teruggebracht. Brand te Miinchen. In het Zwitscrschc coiisulaats- gebouw. Rookvergiftiging. In het go-^uw van het Zwitserscho consulaat te Miinchen is in den nacht op Woensdag to omstreeks 1.20 uur brand uilgebroken. De li't was in brand geraakt on de vlammen sloegen snel cm zich heen en deelden zich med'o aan hot binnonslo ge deelte van hot gebouw, waarin zich ge lukkig bijna niemand bevond. De brand weer werkte mot 12 stralen en bestreed het vuur van allo zijden. Bij de blus- schingsweikzaainheden liepen tot 3 uur vannacht 10 brand war hts rookveigiUigin- gen cn snijwonden op. Om 4 uur van ochtend was het vuur zoo goed als be dwongen. De bovenste ólage waar de kost baar gemeubileerde onlvang'alen zijn on dergebracht is door hel vuur ernstig go- troffen, terwijl de lager gelegen étages waterschade opliepen. Het zware zinken dak bemoeilijkte het blusschingswerk in zooverre, dat do rook geen uitweg kon vinden, waardoor d'o vele gevallen van rookvergiftiging ver klaarbaar zijn. In het geheel zijn „.j 15 brand',veer- lieden verschijnselen van rookvergiftiging geconstateerd, terwijl cenigo hunner boven dien snijwonden hebben opgcloopon. Tien hunner moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Aangezien do bureaux vain het consulaat beneden in het gebouw zijn gevestigd kon den do documenten tijdig in veiligheid worden gebracht. 'De oorzaak van den brand is nog niet komen vast to staan, doch het is moge lijk, dat deze door kortsluiting is ont staan. J)ese courant verschijnt dagelijks, met uit- - wmderjng van Zon-.en Feestdagen. r X'rij:i per Wartaal t2.franco per post f2.50.' Prija-por week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijlts aangenomen. Advertentibn voor hot cerstvolgoad öum- mor mooton vóór olf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'b Zaterdags vóór *uur. 'Kon bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. v» '4'-? Prijs der AdvertentlBai van t5 regel» f 1.55j tedere regel meer f03U; in het Zaterdagnummer 1regels f t.SO, Iedere regel meer f OA5. Reclames f0.75 per regel. ïncasookonten 5 ctsr; postkwitantles 15 ets. Tarieven van advertentlëa bu abonnement lijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling MeJn» Advertetitidn opgenomen r OJJQ t/m. i5 woor den, r0,75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden. "s Woenndags: Kleine AdvertentlBn tot 25woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. •8 Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 8 uur bezorgd. 1 t r k V-V-? r }»v

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1