INDISCHE KRONIEK DE 33ste JAARBEURS. o VOOR .HE-T NAlf'O TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE 'COURANT De Bombayers. Moeilijkheden tengevolge van de crisismaatregelen. Goedkoop bouwen. De crisis, die reeds zooveel lot stand heeft gebracht, wat tot vbor kort onmoge lijk weid! geacht, heeft oen nieuw wonder gewrocht; de Rombaysche winkeliers zijn tot do organisatie van. den Europeesclion middenstand toegetreden. Do strijd om het heslaan bracht hen tot een stap, welke zij, ondanks alle aandrang van de organisa tie, tol dusver standvastig geweigerd had den tc, doen. De' Bombayers in Indiö vormen een klasse op zichzelf. Vrijwel uitsluitend drij ven zij handel in manufacturen en dames- stoffen, Wereldfirma's, met millioenenka- pitaal, vestigden ook in Ned. Iodic toko's en wie verstand had van stoffen en zelf standig prijzen kon bepalen, wist bi] de Bombayers gewoonlijk voor weinig geld uit nemende waar mee te nemen. Deze han delaren waren de groote concurrenten voor do Cbineezen. Zij bleken minstons even gewiekst in het zaken doen en de gehei men van. het oordeelkundig geven van credict bestonden voor hen niet. Voor kooplustigen was het steed's oen raadsel, waarom stoffen, die in trek waren, alleen bij de Bombayers konden worden betrok ken en zoo ontstond voor dezen midden stand een soort van publiek, dal, ook de meest gegoede elementen, van do samen leving telde. Doch veel van. hetgeen te koop werd aangeboden, was luxe en overdadig dure kleeren hebben hier tot de eerste slacht offers van de „aanpassing" irehbord. Ilct ging don Bombayers slecht. Zaken, die jaren en jaren een bloeiend beslaan had den geleid, werden opgeheven, felle con currenten gingen samen en op de lijsten van de faillissementen kwamen vaak de zoo schoon klinkende namen van Bom bayers voor. Toen zijn de lioenteeringen en conlingon- teeringen gekomen en die hebben de toch al zoo donkere horizont nog wal ver soberd. Zooals reeds gezegd', waren de Brilsch- Indiërs niet aangesloten bij 'Midrlensland's- verecnigingen, en evenmin bij de Han- delsvercenigingen, lichamen volkomen par ticulier van opzet, doch dio luer de laak van Kamers van Koopliand'el vervullen. Werd nu een regeeringsmaatregcl geno men, die den handel raakte, dan werd hij niet alleen in alle dagbladen bekend gemaakt, doch tevens doorgegeven aan alle Handelsvereenigingen en Middenstandsver- eenigingen over geheel Iiuïiö, die dan haar Icd'en op de boogie brachten en be kend maakten met de te verrichten for maliteiten. De Bombayers, die zich steeds atzi., hadden gehouden en gewoonlijk geen Hol lands cho o£ Maleische couranten lezen, heb ben dikwijls eerst van deze maatregelen vernomen, die van het grootste belang voor hun bedrijf waren, als de licentee- ring reeds van kracht was. De douane hield dan hun goederen aan, omdat zij geen vergunning tot invoer konden over leggen en gedurende den tijd', dat zij alle formaliteiten vervulden, zooals opgeven van voorraden van vroegere jaren, enz., lag hun goed aan de kaai, aan den boom zeggen we hier, en moest opslaggeld wor den betaald. Door gebrek aan juiste voor lichting, waren de gegevens, welke zij aan het Crisisbureau verstrekten, dikwijls ho peloos onvolledig, zoo-dat nagevraagd moest worden, wat weken en weken kon kosten, omdat een brief bijv. van Batavia naar Menado er gemiddeld een 14 dagen ovèr doet. Firma's, die lucht van do aanstaande maatregelen gekregen en een groote stock hadden willen vormen, konden deze niet binnen krijgen wegens het niet in orde zijn van alle papieren, of omdat de be stelling te> groot werd' geachtvoor een normale ontwikkeling - van hetbedrijf, waarom slechts een toewijzing werd'ver strekt tot een hoeveelheid, die met de cijfers van vorige jaren in nprmale ver houding stond. Met eiken nieuwen maatregel van de regcering verergerde deze toestand en thans komt do1 douane in verschillende" haven plaatsen ruimte te kort om alle waren op te slaan, welke besteed en vaak ook reeds .betaald zijn, doch waarvan de invoer tot de onmogelijkheden behoort. In daze droevo dagen hebben do Bom bayers lnm houding van afzijdigheid laten tfi -mg: De nieuwe luchtvaarü'onds-postzcgel, welke binnenkort zal worden uitgegeven. varen en het aantal leden van de Mid- denstandsvereenigingen heeft plotseling een aanzienlijke uitbreiding gekregen. Mogelijk zullen vele stroppen, dio zij zich anders in de toekomst gehaaldzouden heblien, thans uitblijven, maar het toetreden heeft geen oplossing gebracht voor do vraag, waar de geweldige voorraden heen moeten, die aan den boom liggen en niet binnen kunnen komen. Het waardeloos worden van al deze goederen, wat betrekkelijk snel geschiedt, omdat zeelucht niet de beste conservator is voor stoffen, zou in tal van kringen een financieele debacle veroorzaken, maar het ongelimiteerd' binnen laten zou den marktprijs drukken, ten nadeelo van de handelaren, die zich beter aan de bepa lingen van de regeering hebben gehou den. liet vraagstuk is in den Volksraad ter sprake gekomen, maar niemand wist een aanvaardbare oplossing voor te stellen. Het is natuurlijk mogelijk de voorraden te verkoopen, aan importeurs, die een toe wijzing bezitten, waarop zij"1 mogen in voeren, doch die nog niet hebben besteld, maar in dat geval moet zooveel beneden den inkoopprijs worden verkocht, dat velen er de voorkeur aan geven de risico Van een totaal bederf te loopen, in afwachting van een bevredigende oplossing, Een tweede moeilijkheid is, d'at de toe wijzingen tot invoer voo-r de firma's ge baseerd zij'n op haar invoeren in do jaren 19291933, zoodat een firma', die in 1934 is begonnen geen recht op iels kan doen gelden. Wel wordt zooveel mogelijk met baar be langen rekening gehoudein, doch hierdoor ondervinden tevens do belatngen van de van oudsher beslaande ondernemingen schade, doordat do concurrentie weer wordt vergroot. De geweldige afstanden hier to lande en het groote verschil in do mate van economische ontwikkeling van dikwijls be trekkelijk dicht bij elkander gelegen stre ken, vormen verder soms haast onover komelijke moeilijkheden bij" het tot stand brengen van een algemeen geldende, her vredigende regeling'. Een enkel voorbeeld zal dit duidelijk maken. In 1932 en 1933 is Japan plotseling alles direct aan den besteller gaan zenden-. Mi- nialuurzaakjes van 3 fietsen,por jaar, van één vaste waschtafel, van 20 K.Cr, -email, van 40 badhanddoeken enz. werden daar door tct importeur gepromoveerd, waar door Zij tevens alle soms tamelijk om vangrijke douaneformaliteiten hadden te -vervullen. Handelaartjes van dit slag kunnen voel beter in den groothandel vindcln, wat zij noodig hebben en liet ligt dan ook in het voornemen hen in de toekomst daarheen, te verwijzen, maar do groote vraag is, wie voortaan als importeur mo-et worden uitgeschakeld'. Voor de groote plaatsen is de oplossing gemakkelijk. Daar zijn steeds een dozijn importeurs van verschillende nationaliteit en ieder, die beneden oen zeker minimum in de voorafgaande jaren heeft ingevoerd, kan zonder esnige scha de voor hemzelf worden geschrapt. Maar hoe te handelen tegenover nremschein in de buitenbezittingen? Wat voor da groote plaatsen als een belachelijke kleine invoer geldt, kan daar in de behoefte voor een heel jaar voorzien en dö groothandel is daar niet vertegenwoordigd'. Do menschan daar kunnen natuurlijk uit de hoofd!- plaatsen betrekken, doch Bit kan groofd vertraging meebrengen. Naar een oplos sing wordt ijverig gezocht, maar gevon den is zij nog niet. De arbeidsloonen, welke voor Nederland!- sche begrippen tot een dwaas laag peil zijn gedaald in een rapport van do inspectie van den arbeid, uitgebracht na een onderzoek in de nieuwe fabriek van de Good Year te Buitenzorg, wordt een loon van 3 cent per uur voor unskilled labour voldoende geacht hebben on der meer het bouwen voor bet oogenblik tot een goede geldbelegging gemaakt. De importmaterialen zij'n uiterst goedkoop. Er is nog groote - vooraad en mitscash,-be taald wordt, is alles.tegen kostprijs te be trekken. Materiaal uit hot eigen land is eveneens goedkoop en zoo wordt op het oogenblik te Batavia op erfpachtsgrond "an de gemeente een woning'gezet van 3 behoorlijke kamers,voorgalerij', achter galerij en binnengalerij',-met ;zeer. voldoen de bijgebouwen voor den civielei, prijs van f2000 en op" .behoorlijken stand. Is het wonder, dat kléine .bezitters, die baihg'zij'n bij een dêvalüa tiovan. don. gulden hum bezit geheel te zien wegsmolten," laten bouwen, omdatonroerend bezit van'ecin tippeling van don' gulden nog" liet' minste last zal ondervinden. Bouwfirma's zién echter bijna maande lijks haar-bezit in waarde aëhtóruitlobpcn en wie d'o lijst van de faillissementen met eenige aandacht beziet, zal daar telkens namen ontdekken, van bekende onderne mingen, die hondorden huizen hebben ge bouwd en bézitten, doch -voor wie - de aanhoudende daling van de waarde ten slotte -fe machtig' is geworden. Hypothe ken en verponding; (perso-neele belasting), kunnen niet meer worden opgebracht en dé krach komt. Voor enkele dagen is -een behoorlijk hotel in Batavia, dat een 60 kamers "lie- DER VRIJDAG, 13 Sept. 1935. No. 21019. vatte en aan een grooten -verkeersweg ge legen was, bij executie verkocht voor f22.000. Meubilair inbegrepen! Kleinere hotels gaan „vooral zoo slecht, omdat er bijna geen familie is, die geen paying guests in huis neemt en hierdoor worden honderden gasten aan hotels ont trokken. Voor een f65 per maand is men tegenwoordig bij een behoorlijk gezin, op goeden stand onderdak én heeft dan een geheel eigen kamer, terwijl de z.g. kleine wasch en bediening in den prijs is be grepen. In hoever de regeering regelend zal kunnen optreden, is "epn vraag. Gezin nen, waar bijv. meer dan 2 niet-familio- leden inwonen, kunnen misschien hooger in een of andere belasting, worden aange slagen, doch daarmede zij'n de inwonenden nog niet tot de hotels teruggevoerd. In het uitdenken van middelen om geen belasting te betalen, zijn de mensehen gewoonlijk slimmer dan -de fiscus en dit zal wel reden zijn, dat het gouvernement zich tot nu toe niet bijster toeschietelijk heeft getoond! in het döen van toezeg gingen aan d'e hoteleigenaars. Zoolang de /hotels zoo' -duur blijven en ze zijn dat behalve voor de menschen, die weten te pingelen, zal de frek naar het particuliere blrj'ven bestaan. En voor tal van hotels is goeïlkooper worden uiterst bezwaarlijk wegoris d'e lmogo las ten van hypotheken en obligatieleningen, die een rente vragen, welke builen dezen tijd is. Zonder rigoureuste afschrijvingen, zooals de banken hebbon gedaan, zullen de groote hotels wel niet meer tot een uitkecring komen. Sport Koopers en verkoopers. Over het verloop is men tevreden. Onzekere factoren hadden een rem mende werking. Het bedrijfsleven heeft zijn veerkracht behouden. Voetbal.;; D.II.S.—Fluks. D.H.S., dat met haar gewijzigd elftal de laatste weken aardige Successen hoekte, speelt Zondag a s. aan Spieringhoek te gen Fluks uit Dordrecht. Do wedstrijd vangt om 2.30 uur aan. D.II.S. komt met het volgende elttal uit: doel: L. Pil; achter: Fr. de Goede en J. Gouka; midden: B. 'Bons, J. Böns en A.Grama; voor: J. en A. v. d. Zouwen, G. v. d. Linden, J. Pil en J. y. Slobbe. l Pr» Patriae Morgenmiddag sjmolt Pro Pair ia I op haar terrein dn „Bosahhof-'k" togen Ex celsior I (c Maassluis. Deze wedstrijd is bedoeld als oefenwedstrijd .voor dc a' s. competitie, die volgende week aanvangt.. Het wedstrijdprogramma. r. v. I>. Voor Zondag is het volgende program ma vastgesteld: Tweede klasse. A. D.E.I1.Schiedamsche Boys. D. llillcgersbergA.S.V. Dorde klasse. E. SehiebroekSingelkwartier. A. D.J.S. 2-D.II.S. 4. S.F.C. 2Marlinil 3. Erasmus 2Fortuna 4. B. Crooswijk 3Florissant 3. C. The Rising Hope 3—S.V.V. 4. F. Ilermos-D.V.S. 4-C.V.V. 4. G. S.V.V. 5—Zwart Wit 2. Excelsior 5Ilollandinan 3. H. Neptunus 5Schiedam 2. Res. tweede klasse, A. A.V.O. 2Pechvogels 3. B. IIjO.V. 3—S.V.V. 6. C. Florissant 4—D.II.S. 5. Coal 4Marlinit 4. D. Lmio 2S.F.C. 3. R.F.C. 6S.V.V. 7. E. Ilermes-D.V.S. 5—-Spaita 6. F. Hollandiaan 4SI, Hooger 5. G. Schiedam 3—D.C.H. 2. Ursus 3—Zwart Wit 3. K. Schicdamscho Boys 2Vion 2. Res. derdé klasse. A. Fortuna 5 —S.V.V. 8. B. A.S.V. 3'Overmaas C. De 33ste Ncdevlandsche Jaarbeurs is gisteren om vijf uur gesloten. Zij is ge houden in een tijd, die voor handel en bedrijf geen goede vooruitzichten biedt, zooals ook voor den aanvang er van de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, in zijn inleiding voor de pers betoogde. In verband hiermede mag er wel eens even de aandacht op gevestigd worden, dat do deelneming aan vleze beurs slechts een teruggang van ongeveer 5 pet. heeft laten zien, terwijl het bedrijfsleven waarlijk wel in belangrijker mate is inge krompen. Daaruit blijkt wol, dat het Ne- derlandsche zakenleven, ondanks dc druk kende tijdsomstandigheden, over een groote mate van veerkracht beschikt, en ook komt hierdoor duidelijk naar voren hoezeer hel jaarbeurs-intermediair in deze kringen ge waardeerd wordt en hoe men hel alge meen als een onmisbaar geworden instituut is gaan beschouwen. Onzekerheid. Wij hebben eens bij verschillende groe pen van deelnemers ons licht opgestoken over de resultaten, die de 33ste Jaarbeurs heeft tc zien gegeven en zijn tot de con clusie gekomen, dal ook deze beurs over het algemeen goed is geweest. Wel is duidelijk gebleken, dat liet zakenleven in deze dagen in belangrijke male wordt be- invloed door dc onzekerheid', veroorzaakt door de nog steeds hangende crisis in het regeeringsbeleid. De kwestie van de deva luatie hangt als een dreigende onweers wolk boven het nationale handelsverkeer. Zal deze wolk overdrijven, of zich ten slotte toch boven ons land ontlasten? Do een hoopt daarbij op een malsch regentje en de ander gelooft dat er meer door vernield zal worden dan er voordeel van te verwachten is. Iloe het zij, do onop gelost gebleven regeeringscrisis heeft op liet zakenleven op deze Jaarbeurs een 011- gunstigen invloed gehad. Wal zal de re geering slraks in haar Troonrede medc- deelen en welke van de twee tegenover elkaar staande partijen rcgecring en de r.-k. staatspartij zal blijken bak zeil te'hebben gebaald? '01 is het con flict alleen maar verschoven en staat ons te eenigei' tijd weer iets dergelijks te wachten, waarbij, naar veler meening, on vermijdelijk de waarde van ons ruilmid del op het spel staat? Deze onzekere factoren hebben op de thans geëindigde jaarbeurs sterk haar slem- pel gedrukt. De verkoopers hebben de prijzen niet to laag durven stellen, uit vrees over eenigen tijd met een gedepra- cieerd ruilmiddel betaald le zulten wor den. Aan den andoren kant hebben do koo pers weinig gekoeld, omdat zij ook do kat eens uit den boom wilden kijken. Wij hebben do stemmen voor of tegen devalua tie niet getold1, doch kunnen wel verzeke ren, dat het geheel onjuist zou zijn, uit het bovenstaande to conchulceren, dat het Ncderlandschc bedrijfsleven -op een deva luatie zit te wachten, liet is alleen de onzekerheid, die hier haar invloed doet gelden en de handel merkbaar stroever heeft gemaakt, Goed verkocht. Do bestellingen, die op de jaarbeurs ge daan zijn, waren hoofdzakelijk voor dc directe'behoeften der wederverkoopors be stemd. De indruk was algemeen, dat er geen groote voorraden meer worden ge maakt. De middenstand heeft dnareoor geen gohl meer en ook het crediol is moeilijk te krjjgon. liet duidt echter ook op een vertrouwen in do stabiliteit van ons ruil middel, daar bij eenig wantrouwen immers een „vluclit in de goederen" voor de hand zou liggen. Maar al zijn er dan geen groote voorraden gemaakt, er is op déze jaarbeurs wel gekocht, in sommige af dee lingen zelfs boven verwachting. Dat geeft ook weer aan, dat de middenstand nog - wel verlrouwen heeft in de koopkracht van het publiek; deze is dus blijkbaar nog niet zoo ingezonken, als sommigen wel willen voorstellen. Op zoo'n jaarbeurs, waar do meeste groothandelaren en fabrikanten voor den wederverkooper tc vinden zijn, wordt uiteraard meer verkoeld, dan bij hel ge wone contact tusschen deze twee partijen, Van de zakelijke sfeer en het contact met de fabrikanten gaat een stimuleerende kracht uit, die zich telkens weer doet ge voelen. Een belangrijke psychologische fac tor is ook, dat hier de koepor naar den verkooper komt en niet omgekeerd. De algemeene voordoelen van oen jaarbeurs spreken in dezen tijd nog meeir dan an ders, omdat nu de koopman zich tot do uiterste mate van koopmanschap te weer stelt. Van de builenlandsche collectieve deel nemingen hebben de Italianen do besta zaken gedaan. Zij hadden ook hel meeste werk gemaakt van hun inzending en tra den het publiek met voorkomendheid tege moet. De Oostenrijkers cn de Frainschen daarentegen wachtten tot men zich bij ben aanmeldde en hadden niet dadelijk iemand, die goed' Noderlandsch sprak bij de hand. Juist do vrees een vreemde taal te moe ten spreken, heeft velen hij deze inzen dingen afgehouden van nader contact, het geen bij do Italianen niet hel geval was. De buitenlanders kunnen op dit gebied inog wel eens bij elkaar in de teer gaan. Hel bezoek. Op bet secretariaat, waar men thans al weer voorbereidingen treft voor d'o van 10 tot 19 Maart 1930 te houden voor- jaarsbeurs, hebben we nog even don se cretaris-generaal, den hoer "W. Graadt van Roggen, gesproken, dio ons over het be zoek het ecu en ander meedeelde. Wat dit bezoek belreft beeft deze beurs oen merkwaardig beeld' tc zien gegeven. De eerste weck deed, door oen sterken terug gang in vergelijking met voorafgaande beur- zeu, bet ergste vroezen, doch de drukte van de tweede week lieoft alles woeï goed gemaakt. Toen zijn ook dc meeste zaken gedaan. Aan dit opmerkelijke vc loop liggen ver moedelijk drie oorzaken ten grondslag, deze najnarsbeurs i', betrekkelijk vroeg gehouden, waardoor in den aanvang nog velen met vacantio waren; het bezoek aa,n de Brusselsche tentoonstelling zal sommi gen hebben weerhouden zoo spoedig wöer eens oen „uitstapje" to maken; on ten slotte liecfl do veetentoonstelling, dio deze week te Utrecht is gehouden wellicht vete bezoekers uit kleinere plaatsen mol hun jaarbeurs-reis doen wachten, totdat zij in de bisschopst id' twee vliegen in één klap konden slaan. Al met al was ook de heer Graadt van Roggen over deze najnars beurs niet ontevreden. Het Nederland scire bedrijfsleven houdt zich flink. Moge cr niet al te veel van zijn krachten gevergd worden! - Florissant 5Poortegaal 3. E. D.V.W. 2Schiedamsche Boys 3. G. r i A.P.W. 3—S.V.V. 9. Res, vierde klasse. A xcelsior 8IIcrmcs-D.V.S, 6. B oorden 4—IIcrmcs-D.V.S. 7. C. V.'O.C. 7—S.V.V. 10. A.S.V. 4—Excelsior 10. D. S.V.V. 11Feijenoord 10. E. R.C.R. 3Ursus 1, F. D.S.L. 4Ilillestuis 3. G. Ilillegorsberg 5—Singelkwm'ier 2. Fortuna 6—Ilermes-D.V.S. 8. HÜB De nieuwe bisschop, Z. H. Exc. Mgr. dr. .Ti- de Jong, gefotografeerd na zijn wijding, bij het verlaten vgn de St. Catharicakerk-le Utrecht. Kerk en School Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Engelum (Fr.), D. E. W. van Weel, te Blankenham; te Rand\vijk, L. Blok, te Brandwijk; te Aïnemui- den, G. den Duijn, to Weesp; to Nieu- wcrk'erk a. d'. IJsscl, A. C. II. Vollen- weiier, te Joure; te Drachten (Hom Evang.), Th, E. van der Brug, to O os ter- ui eland en Oldünziji (Grom.). Aangenomen naar Sluipwijk', E. R. Dam- sté, te Ransdorp. 1\ Uitlotingen. 3 pCt. Amsterdam 1925. (Olympiadeleening). - Trekking op 2 September. 17 seriën1 424 815 102G 1062 1281 2024 22-19 2301' 2485 3079 3319 35IQ 3605 3780 4448 4599 4976 Serie No. f Serie No. 424 G 5000 815 8 1281 6 250 1281 9 2249 10 3319 4 3G05 7 3780 10 250 230t 5 1000 250 250' 250 lt'OO 250 3319 8 250 3780, 4 250 4448 G 250(1 Serio, No. f 1281 5 25.000 250 2249 2485 3605 3780 4448 1000 1000 250 1000 De overige 152 obligation der gotvokke^ seriën mc-t f125. -• Betaalbaar- 1 October a.s. s vy vj,i f C. C.S.C.—S.V.D.P.W. Ros. eerste klasse. CV- V 'i v.-S-y

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5