PHILIPS UIT DE TWEEDE KAMER. d woordf •OCTODYME wMk TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het Bezuinigingsontwerp. Nadere uitéénzettingen. Verzoenende stemming. Mr. Aalberse is tevreden en zegt loyale medewerking toe. De socialisten opponeeren. Zal er nu vrede zijn? De industriali satie als ideaal. Alle andere grootere partijen steunen de regeering. gefluister met den Philips'525A hoorbaar gemaakt, dank zij de Octode-Menglamp 8 eledroden 6 roosters Octodc- itmm WwwM m wwm. Wim d .Radio heeft met dit toestel een nieuwe stem, een nieuwe beteekenis gekre gen! Selectiviteit, gevoeligheid en zui verheid van weergave voldoen aan de hoogste eischen! Kiest Uw station op de groote, van duidelijke namen voorziene afstem- schaal! De krachtige luidspreker geeft "hooge en lage tonen even fraai weer! Wie dit- toestel probeert, blijft er uren mëe bezig! PRODUCT VAN DE GROOTSTE RADIO-INDUSTRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE, De tegemoet komende houding van. het „nieuwe" kabinet is reeds duidelijk uiit de troonrede gebleken, liet was nu een ver standige daad van do regcering om eerst aan bel woord te komen, ten einde nog eens uitvoeriger uiteen le zeiten, wat zij jri de naaste toekomst voornemens is le doen, alvorens de kritiek op de passages in de troonrede en op do afwikkeling der crisis van 23 Juli werd geoefend. Wet bizoiuleren nadruk heeft de pre mier vooral betoogd, dat er een einde moet komen aan de onzekerheid in de politiek, aan dien gewapend en vrede tus- schen kabinet en kamer, die ieder oogen- blik tol een uitbarsting kan komen. De gevolgen van de crisis hebben zialr reeds doen gevoefcd: de devaluatie-najagers ste ken telkens het hoofd opdo bezitters zoeken voor bun geld heil in buitenland'- solic valutcn; do regcering kan ternauwer nood voldoende kasgeld krijgen en moet veel Imager rente l>etalen. Men wil, dat de rcgocring met alte mogelijke, middelen alles wat noodlijdend is zal steunen, maar dooi de opposantc houding wordt bet steeds moeilijker bet benoodigde geld te krijgen. 'Op die wijze drijft liet schip van staal stuurloos rond. De regeering wil de munt-pariteit met alle kracht handhaven, doch dit is alleen mogelijk, als de Ka mer haar de verlangde wetten en bevoegd heden .verleent, zoodal het volk vertrou wen in de daden der regcering kan stel len. Het volk moet zich aanpassen, maar het weet niet, waarbij en hoe zich aan te passen, als alles onzeker blijft. Deva luatie kan geen hei! brengen, gelijk mi nister Oud nog eens duidelijk heeft uiteen gezet, omdat deze zonder met eenigo bi- zondeie verhouding rekening te houden, plotseling alle verhoudingen op dezelfde wijze drukt. Consequente deflatie en deva luatie zijn geen tegenstellingen, aldus hoeft minister Colijn nog eens tegenover den lieer Aalberse betoogd. Gedwongen verla ging van salarissen en loonon wensclit de regcering niet, maar zij is overal tot overleg bereid, ook ton aanzien van huur- vcrlaging als ten aanzien van onredelijke executies. liet voornaamste punt in het verzot van mr. Aalberse betref de industrialisatie, bet katholieke ideaal voox de oplossing der werkloosheid. De regeering, óók roods in do incarnatie van het vorige kabinet, wil de in de richting, daarvan gaan. Zij zocht als opvolger in don heer van Steenbergen iemand, die in het ideaal geloofde en zij vond dien in den hoer Gelissen. Teneinde dezen nu alle gelegenheid te geven om zich aan dit ideaal te wijden is de zware taak van landbouw van zijn schouders afgenomen. Binnenkort zal hot in de troon rede aangekondigde wetsvoorstel op de fi nanciering der industrialisatie worden in gediend. Men moet echter zijn verwach tingen alweer niet te hoog .spannen, want de bezwaren zijn velen. De ondernemin gen moeten rendabel zij'n, er moet oen goed afzetgebied zijn; zij moeten niet aan andere industrieën afbreuk doen of die gedeeltelijk vervangen. Met die onvermij delijke voorwaarden voor oogen vrcezen wij, dat het ideaal niet onmiddellijk zal worden bereikt Inmiddels zal de heer Gelissen trachten het onmogelijkste te doen cn met die toezeggnig moet de Kamer althans voor dit oogenblik genoegen nemen. Nog op een paar andere punten bleek de regeering alweer bereid tot toenadering. Waar conlingonteering dreigt te verstar ren, zal heffing aan den grens als ander middel niet onbeproefd worden gelaten, liet befaamde capitulanten-stelsel zal al leen boel redelijk worden toegepast. Wat de vaste lasten betreft, verwees de mi nister naar het voorloopig verslag, dat de Kamer zelf uitbracht cn waaruit blijkt lioo hopeloos moeilijk dit punt is. Trou wens" deze lasten, vormen slechts 20 pCt. van de kosten der productie, waarnaast de loonen 50 pCt. en de grondstoffen 30 pCt. zijn. Veel invloed kan verlaging dier vaste lasten niet hebben. Eein consequente de flatie leidt tot grove onbillijkheden, waar bij den óén vóór den ander nadeel zou on dervinden. De regoering tracht door alle klippen zóó heen te laveeren, dat voor allen het nadeel gelijk is. Men moet op zijn hoede zijn voor kapitaals vlucht, om dat die tot devaluatie moet leiden. Yóór alles; -vrede en eendracht .ia ,de politiek. Wanneer die nietbereikt wor den,-is alles onzeker en ontbreekt bij het volk. het vertrouwen. Op de Katholieke fractie h.ecfl. deze rede het gewensdkto effect gehad. Wel is men niet op alle punten volledig tevreden ge stold, wel houdt men zfcl'.i het recht' van critiek .voor, maar liet slot en besluit was toch, dat een royale medewerking aan dit nieuwe 'kabinet werd toegezegd. Lang ge wacht en tocjh, gekregen, was de eindcon clusie. Dat toch gekregen, slaat dan op do toezeggingen inzake de industrialisatie. Men wacht met belangstelling liet desbe- trelfemd wetsvoorstel af ca men hóópt, dat de regeering spoed zal makten, met de afhandeling van liet wetsontwerp op de vaste lasten, waarvan "men o,otk veel schijnt te verwachten. .Over decrisis van 23 Juli en de afwikkeling daarvan, heeft de (lieer 'Aalberse eenige beschouwingen gegeven, die gelukkig niet al to diep gingen en dus geen oude voeten en grieven ophaalde. Hot klonk wel wat. vieemd te vernemen, dat zijn fra.ct'o de crisis niet had vercorzj inkt, maar alleen niet had tegengehouden. Het verschil is al niet groot, maar de praclijk is liet zelfde. Toen de grootste fracLio waaruit liet parle mentaire babinel was samengesteld, o.ioim- wonden zJüide, dat zij geen verhouwen in deze regcering stelde, zakte de fundamen ten van het kabinet dusdanig sclherf, dal het niet meer in stond te Ihpuden was. Mr. Aal bei se heeft toon getrailht een kabinet van lieistel te vormen, maar dat gelukte niet. Z.i. had de lh,eer Ooiijns daarna nog best ccn poging kunnen wagen om een parlementair kabinet samen te stellen. 'Als de premier op 23 Juli do. rede had geti,ou den, die hij nu 24 September hield, was er van geen crisis sprake geweest. Hel heeft weinig zin" na 'te kaarten over dat alles; hoofdzaak is ilhans dat de Katho lieke .fractie weer ver (rouwen zegt te stel len. Nu moge "de heer Albarda, wien dit alles odk doornen in het oog is, wol zog gen, dat die fractie zich slaafs heeft on derworpen cn als Simsom zijn haren met de daarin verscholen 'krachten, heeft ver loren, voor de regeering slaat het anders. Het zondeilinge van het gansdie geval is nog altijd, dat de Katholieke fractie tegen het Bezuinigingsontwerp als zoodanig geen bezwaren heeft maar ih|et wilde koppelen aan dat op de vaste lasten en aan een ver der en snellere doorvoering van industria- hse-cri'ng. Omdat de regoering in dit opzicht niet deïigent en doortastend genoeg was, vond men hel Bezuinigingsontwerp op zich zelf niet voldoende. Nu het tempo en de omvang der industrialisatie urgent zullen worden, is men tevreden. Het lijdt geen twijfel of de sociaal demo craten zagen een illusie in rook opgaan, nd. deze, dat zij niet met de katholieke fractie samen de leiding kunnen over nemen. In de rede van den heer Albarda werd nog eens met 'nadruk verklaard, dat zijn partij zich tegen de regeeringsplalnnen verzet èn dat zij bereid is de consequen ties daarvan to aanvaarden, mavv. bereid is do regcering over te nemen, 'natuurlijk met zoodanige medewerking dat men te za- men over een meerderheid beschikt. Of dit ooit zal gebeuren kan men 'natuurlijk niet voorspellen,- maar dat de waarschijn lijkheid1 groot is, lijkt ons Voor liet oogen blik uitgesloten. Met die oplossing zou do katholieke fractie zich onherstelbare ge volgen op den bals halen èn in eigen partij èn met betrekking tot mogelijke sa menwerking met andere partijen. Omtrent de kwestie der devaluatie en consequente deflatie heeft mr. Aalberse zijn meening 'nog eens trachten te verhel deren. Veel heeft ons dit niet gegeven. Het groote nadeel van beiden is en blijft, dat zij ruwe middelen zijn, die zonder aanzien des persodes de situatie wijzigen. Er zal. een groep personen zijn, die er onmiddellijk voordeel bij haalt, er zal een groep zijn die er niets dan nadeel van ondervindt, dn het einde is, dat de regee- irng voor nieuwe moeilijkheden komt te staan, die niet minder zwaar zijn als waar mede zij nu heeft te kampen. Reeds nu drong de heer Albarda er op aan, dat de regeering maatregelen zal overwegen, om zelf munt te slaan uit do voordeelen, welke een deel der bevolking eventueel zal i'n- casseeren. Voorloopig echter blijft dit ka binet voor handhaving van onze munt en het ziet er niet naar uit, dat het dit standpunt zal verlaten. Aanpassing blijft de leuze, al sluit men de oogen maar steeds stevig toe voor het verschijnsel, dat het volk zich allerminst aanpast, ge zien de enorme sommen, die het va'n den zomer weer naar het buitenland bracht en gezien de onverminderde aalnwas van ons zielen-tal. Vooral voor dit laatste, dat Meeds de werkloosheid blijft aanvullen, heeft men geen oog. Op den duur zal men hier onomwonden over moeten spreken, want geen industrialisatie is in staiat om dien aanwas een arbeidstaak te verschaffen. Is dus de vrede tusschen kabinet en katholieke fractie geteokend', in de prak tijk zal het nog vaak haken en oogen geven. Gelijk te verwachten was, hebben de overige vier partijen van beteekenis- in de Kamer, haar loyale medewerking toe gezegd'. Do heeren De Geer, Bierema, Joe- k'es en Schouten, hebben het echter 'op hun manier gezegd. Veel respect voor de houding der katholieke groep in Juli j.l., bleek bij hen niet aanwezig. Volge'ns den heer De Geer was de crisis heolemaal niet noodig geweest; beide partijen hadden een „steek laten vallen" en daardoor was 'een „imcompatibilité" do heer, Joekes gebruikte dit woord' - ontstaan. Of deze vier leiders nu "door dik-en-dun zullen mee gaan? Het blijkt wel, dat ten aahzien van de vaste lasten de meeningen nogal uit- éénloópen, niaaï do regeering is daarom trent gewaarschuwd ein zij zal dus hij de memorie van antwoord' daarop wel ingaan. Niet aan hypotheekrentetornen, zegt de heer Do Geer; als dit ontwerp .niet gauw; komt, is "het te laat, méént de heer Schou ten. Ondertusschein wil men vooral rechts zekerheid cn de heer Schouten wensclite wel dat de Kamer op dat punt één front zou vormen dat tevens devaluatie afwend de. Het standpunt van dein heer De Geer ten aanzien va'n dit- laatste punt is nu nooit duidelijk. Hij schaart Z'iclh achter de regoering, maar hij zegt nooit precies wat zijn denk beeld nu eigenlijk is. Hopen wij, dat liet vaste lasten ontwerp ■niet een nieuw struikelblok worde als dat van het Bezuinigingsontwerp is verwijderd. Rust op monelair gebied acht iedereen noodig, maar om die te bereiken is het zeker vóór alles noodig, dat de regcering niet voor crisissen komt te staan, die weer bij do drijvers naar devaluatie aanleiding zijn tot nieuwe actie. Er zullen nog ge noeg eritieke momenten 'komen, vooral nu nieuwe belastingvoorstellen zijn aangekon digd, waartegen de oppositie al opkomt nog vóór ze in concreten vorm' zijn inge diend, met name dcz.g. reisbelasting. Van de kleinere partijen valt niets nieuws io zeggen. Zij waren tegen, den heer 'Aal berse, maar ook niet, vóór den hoer Clolijn. Ze zongen meerendcels hot zelfde Heel, n.l. dat dit kabinet'hetzelfde was als hel vorige. Gemengd Nieuws Omzetbelasting betaald met baltslecncn. De eigenaar van een steenbakkerij in Lens in Noord-Frankrijk, Mie ongeveer ,40 at'bfeiders idienst heeft, maar wiens-zaken zeer te lijdon hadden door de -algcmêene crisis, had reeds verscheidene malen een aanschrijving ontvangen', dat hij zijn om zetbelasting moest bela'.en. Eindelijk besloot hij tenminste oen af betaling te verrichten. Tot dit doel liet lliij 1500 baksteenen tor waar-de van 135 francs naar het belastingkantoor brengen en daar deponeeren. Vervolgens zette hij zijn be drijf stop en begaf zich met zijp arbei ders naar het raadhuis, waar hij zich met heu op de werklofozenlijst liet inschrijven. VRIJDAG, 27 SEPT. 1935.No., 21061; Doodelijk verkeersongeval. Dame door auto aangereden en gedood. In den namiddag heeft gisteren op den 'Oranjesingel te Nijmegen, een doodelijk ongeluk plaats gehad. De chauffeur C. M. W. uit Ubbergen, kwam in groote vaart met zijn auto den Singel oprijden, toen een omstreeks 50-ja- rige dame den weg wilde oversteken. Zij werd d'oor den wagen gegrepen en bijna- op slag gedood'; de chauffeur, die dadelijk remde, had niet kunnen voorko men dat de vrouw een twintigtal meters werd meegesleurd'. De politie heeft de auto in. beslag ge nomen. Het stoffelijk overschot van de dame, waarvan de identiteit nog niet kon wor den vastgesteld', is naar het Sint Canisius- ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Auto in botsing met motorfiets. Motorrijder cn duo-passagier in ccn sloot terecht gekomen cn gewond. In de Houtrakpolder te Halfweg is gister avond op den hoek van den Machine- weg en den Nieuwen Betonweg Amster damVelsen, een ernstig ongeluk geschied. Uit de richting Velsen kwam een per sonenauto, welke werd bestuurd door den heer A. v. II., inspecteur van het P.E.N. te Wormervcer. Deze wilde naar links den Machineweg, oprijden en stak daartoe de richtingwijzer uit. 'Op dat oogenblik nader de eveneens uit de richting Velsen, met groote snelheid naar schatting onge veer 100 K.M. oen motorrijder .met duo-passagier. Door hel naar links uitwij ken van den automobilist, kwamen beide voertuigen met elkaar iu botsing, waarbij zoowel de motorrijdier als do duo-passa gier voorover in een sloot langs den Ma chineweg terecht kwamen, 'Omstanders scholen onmiddellijk toe om de helpende hand te bieden. Het bleek, dat de motorrijder, de 27-jarige A. Rade- maker uitAmsterdam, er het ergst aan toe was. De duo-passagier, zijn broer C, werd slecht licht aan een dér" handén gewond' en kon zich zelf uit het water redden. De motorrijder zelf echter was geheei onder water verdwenen, doch kon spoedig op het droge worden gebracht. Hij heeft een hersenschudding bekomen en klaagde, over pijn in dó borst. De man is naar het VVilheimina Gasthui- te Am sterdam overgebracht. Zoowel de motor als de auto werden ernstig beschadigd en moesten w -den weggesleept. De politie maakte van een en ander "proce-verbaal op. Twee kinderen aangereden. Gistermiddag heeft te Noorden onder de gemeente Nieuwkoop, bij Alphen a. d'. Rijn, een droevig verkeersongeluk plaats gehad, waarvan twee kinderen het slacht offer zijn geworden. De beide zoontjes van de familie M. Kwakenbos waren op weg naar school, toen zij door een kind1 aan do andere zijde van den weg werden aangeroepen. 'Op het oogenblik, waarop zij zonder uit te kijken, wilden oversteken, naderde een vrachtauto van de firma GoedL hart uit Ter Aar, door welke beide kin deren werden gegrepen. Do wielen gingen den jongens over het lichaam. Een van de twee bleek er vrij goed te zijn af gekomen, doch de jongste, een ventje van zes jaar, is in zorgwekkenden loestandl opgenomen en naar het R. K-. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar onmiddel lijk operatief moest worden ingegrepen. 'I.'ja.ktc vacanticrcis. Door de recherche le Zevenaar is een 17-jarige Amsterdamsche jongen aangehou den die 't booze plan koesterde met geld'van zijn patroon een reisje door Duitschland te maken. De jeugdige avonturier is wder politie- geleidc weer in de hoofdstad gearriveerd en in plaats van langs den Rijn te toe ren, hoeft hij onderdak gekregen in één der'cellen van het bureau Singel. Sneeuwval in het Reuzengebergte. II oog er op in het Reuzengebergte is da temperatuur gisternacht tot onder 'het mes punt gedaald. Er is vrij veel sneeuw go vallen tot op een hoogte van 1000 ML De storm aan de Diiitschc Noordzeekust. •Ook aan de Luitsche Noordzeekust heeft een hevige storm gewoed,waardoor dn scheepvaart zeer gehinderd' werd. Minder groote schepen moesten oen haven bin- nenlóopen. Bij Altenbruch raakte een mo torschip aan den grond', doch met behulp, van twee bergingsvaartuigen kon het wor den vlot gebracht. 'Ook bij Lutihesandi is een kustvaartuig omhooggevaren, dat nogj niet is los gekomen. In den loop vaai deri dag is de kracht vanden wind af genomen. *W' &WS" '"Z'A'/d. 4 '4 "<SK DER

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5