BLIJE BAND EEN NIEUWE INDUSTRIE De onbuigzamer. Radioprogramma's De Quaker havermoutfabriek te Rotterdam, Reecis mevr dan -15 jaar wordt Quaker havermout, in Nederland gebruikt. Al die jaicn is het product uit Amerika inge voeld. Thans evetnve! heeft de Quaker Oats Company aan de Maashaven te Rot terdam een moderne fabriek gesticht, naar do havermout geheel wordt vervaardigd cn verpakt. l>eze unieke Nvderlmulscho industrie, welko met haar capaciteit van 25 miilioen K.G. haver per jaar do groot ste van die soort is in Europa, is toe gerust met verfijnde technische hulpmid delen, Het verblijdende ervan i<, dat daar bij geheel van Xederlandscho werkkrach ten en zooveel mogelijk van Nederland- sohe grondstoffen wordt gebruik gemaakt. Do directie heeft, bij wijze van olficicelo opening, de pers uitgenocxhgd er ecas een kijkje te komen nomen. Ouder deskundige leiding hebben we een tocht door het enorme gebouw met zijn velerlei machinerieën gemaakt en daarbij een indruk gekregen van dit uiterst ge compliceerde bedrijf, waar zulk een be langrijk voedingsmiddel wordt vervaardigd. Zee- en binnenschepen breag'-u de haver uit verre landen cn van de vruchtbare akkers van Nederland', waar de kwaliteit van het product zich uitstekend hoor hu\ ermout-bereiding leent, tot vlak voor tic fabriek. Met elevatoren wordt het graan in een silo opgeslagen, om van daar zijn weg door do fabriek te begin nen, een weg van 490 meter lengte, ver deeld over zes verdiepingen. Het lijkt alles zoo eenvoudig: de haver moet wor den gepeld, gereinigd en geplet, en de haver"is havermout geworden, Mau- wat daar allemaal aan rast zit, heeft dit be drijf ons laten zien, waarbij bovendien, ia overeenstemming roet de cisdien der hy giene, de haver van het oogenbük af, dat rij op den loopenden band de fabriek in ononderbroken stroomen binnenkomt, met meer door menschenhauden wordt aangeraakt. Het stelsel van deze gecompliceerde ma chines is zoo ingeridit, dat sommige er van op liaor beurt weer door andere ma chines worden gecontroleerd. Niels wordt aan het toeval overgelaten. Zoowel het reinigen als het roosteren en het pellen gaat telkens door vele gelijke stadia van behandeling. De haver, met jacobsladdcrs omhoog gebracht, zakt als het ware elke etage door steeds meer verfijnde machi nes heen, die elk hetzelfde werk doen, maar steeds weer selectiever. Dan gaat het product weer naar boven om langs een anderen weg opnieuw naar beneden te zakken, telkens onderbroken door aller lei machinerieën. In bijna alle afdeelingoi staan vernuftige madiines, die de stof deeltjes uit de lucht verzamelen, welke op hun beurt weer dienen voor de be reiding van een voedzaam veevoeder. De haver, die bestemd is voor do vlugkoke-n- de havermout, woidt machinaal met groo- te snelheid middendoor gesneden. Tenslot te wordt alles machinaal gewogen en ver pakt. Er gaat op dezen langen weg door de fabriek zoo goed als niets verloren. Van het veevoeder spraken we reeds, doch behalve dit is nog een belangrijk hijpro duct van d'e havermoutbereiding het kip penvoer, dat in groote zakken do fabriek verlaat, evenals het veevoeder. De haver- mont wordt zoowel in de bekende car tons, verpakt in groote doezen, als ook los in zakken afgeleverd. Bri dat alles speelt do machine de hoofdrol. Van de honderd man Nederlandscli personeel, die hier arbeid' vinden, is onderweg op den tocht door de fabriek maar heel weinig naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr, H. J. II. 23) „Het is mijn land", hernam Matlhow koppig en norscto „Ik! ken d'e wet net zoo goed- als wie ooki Na vaders dood is het van mij geweest en van nierria!rtd< andere en ik heb toch zek'er recht om met zijn eigen dom te doen wat ik wil, is hot zoo of niet? Ik heb het zeldzaam voordeelïg ver kocht... waag het maar aan llargreaves... hij heeft liet me gisteren zelf nog gezegd, dat ik een boffert was, om meer dan zes duizend pond vooi dat stukje land te krij gen..." „Is... 't gebeurd?" vroeg Miriam. „Ja... 't is verkocht 1" „Wat?... heb jij het... verkocht?" „Dat zeg ik toch... en bar voordeelïg ook", mompelde hij. „Kijk' eens...' „En aan dien kerel?" onderbrak Miriam liom bijna fluisterend1. „Aan Oliver Cars- dale? Ja of neen?" „Hoor eens... als u nu bedaard wilt zijn en geen ruzie mafcdn", zei Matthew, „dan zal ik het n allemaal virteHen. Kijk..." Maar Miriam schudde onwillig het hoofd. „Is het heelemaal af?... do stukken ge- leekend1?... het geld' betaald?... alle wet telijke - rompslomp klaar?" vroeg ze, nog steeds hopend op een uitweg. „Heb je dat allemaal al voor elkaar gebracht?" „ik zeg u toch, dat het afgedaan is... te zien. Sommige afdeelingen troffen we aan, waar in het geheel geen arbeider was te e inden. De machines dtaaien maar en zo doen haar plicht; een enkele maal behoeven zo slechts le worden goeontro leerd, heigeen voor gchoele groepen er van êéu man gemakkelijk doen kan. Na afloop van onzen ïondgaug zijn wo in de gelegenheid geweest de producten van deze Xederkmdsehe industrie m nl- leilei vormen (e proeven. In het moderne schaftlokaal heeft men ons een menu voor gezet, dat begon met Quaker porridge en Quaker tomatensoep en eindigde, met Quaker hnvermoufpiuldinq en Quaker puf fed rice. Er was ook Quaker molkmacaroni bij. die o\ omvol niet in Nederland wordt ervnardigd. Doch het kippom leesch en de bij een en ander gebruikte eieren wa ren afkomstig .van kippen, die met het hier vorkregen voeder waren grootgete acht. Het was a! Quaker, wat do klok sloeg en het smaakte opperbest. Men gaf ons een reeoptenboekje, waarin al deze ge rechten varen te vinden, maar daar kun nen de huisvrouwen beter haar voordeel mee doen. Statenioos gezin oyer de grens. Vrouw ca zeven kinderen verdwenen. Te Enschede kwam dezer dagen oen go- zin, bestaande uit man. vrouw cn zeven kinderen, waarvan de jongste twee jaar, over de grens, zoo eldt het ilbl. De menschen waren z.g. .'tatentoos en waren in hot bezit van een Nansen-pas. Op een handwagen voerden zc hun bezittingen mee. Zc kwamen, naar ze vmUaarden, tc voet uit Hamburg, Daar zij op een stille plaats over de grens zijn gekomen, gclukie het hun ongemerkt ons land bin nen te gaan. lu Enschede slokten /c rich in verbinding met commsmislen, waarvan de man zich niet een der commtrokri tische afdeelingsbestuurdcm aan hel politie bureau meldde. Hij deelde mode, dat hij in het bezit van een invnüdileitsronte was, doch hij onderzoek bleek, dat er zeer wei nig kans was dat die rente zou worden uitgekeerd Daar het ge/in Uns zonder inkomsten was, zal er niets andets op dan de ongolukkigvii weer naar Duitselilnnd terug te zenden. Het gelukte evenwel niet om do vrouw en de zeven kinderen op te sporen Deze kxbnen de communisten ergens heen gebracht; alle naspoiingeu wa ren tot na too vruchteloos. De man ver blijft nog steeds op liet politiebureau, Ook hij is niet bekend met de verblijfplaats van zijn vroinv en kinderen Gemengd Mieuws Inbraak ter verkrijging van verzekeringssom. Drie arrestaties te .Rotterdam. De politie tc Rotterdam heeft drie man nen gearresteerd, die een inbraak in elkaar hadden gezet om een gedeelte van de verzekeringssom van een verzekerings maatschappij los te krijgen. Het drietal is ter beschikking gesteld van den officier van justitie en in het huis van bewaring opgesloten. Ecnige weken geleden ontdekten sur- veilteciende agenten van politie des nachts, dat dc deuren van een rijwielstalling in de Paul Krugerslraat open slonilen. Zij waarschuwden den eigenaar, den 23-jarigen handelaar G B., die de politie na oen vluchtig ondcizoek Verschrikt meedeelde, dat bij hem was ingebroken en dat hij twee rijwielen, benevens een geldkistje inhou dende f900. vermiste. De politie stelde na deze aangifte eon uitgebreid onderzoek in. Het kwam haar echter vreemd voor, dat Bdie slechts vkele maanden in do Paul Krugerstraat een rijwielstalling had geopend, reeds zoo'n groot bedrag zou hebben overgespaard. Zij kwam er verder achter, dat de gestolen rijwielen waren verkocht, maar niet door de eigenaars. Het ging er dus om de koopers van de twoo rijwielen op te sporen en van hen to vernomen, wie de verkoopers wa ren. Dit ondeTzoek,_dat een gunstig resul taat had, leidde tot do aanhouding van twee personen, den 30-jarigon slager A. K en den 35-jarigen varensgezel II. K., die bij verhoor vertelden, dat zij inderdaad de rijwielen hadden verkocht en wel op verzoek van B. zelf. En weldra bekenden zij, dut de heele inbraak gefingeerd was. B. had htm ver zocht do inbraak le willen plegen en dan de deur open te laten staan. Aan dit er- zoek hadden zij gehoor gegeven. Naar aanleiding van deze bekentenis werd toen do rijwielhandelaar gearresteerd en verhoord. Eerst trachtte hij nog te ontkennen, doch het bewijsmateriaal was zoo overstelpend, dat hij'spoedig door de mand viel en toegaf, dat de inbraak was geënsceneerd om van een maatschappij, bij wie hij voor eenigc duizenden was verzekerd, een bedrag van £900 los te krijgen. B, zal zich te verantwoorden hebben voor poging tot oplichting en de beide K.'s voor heling. Rijwielpiaatjesdief aangehouden. Een goede vangst van de Amstcrdamschc politie. Zaterdagmiddag is in de Zükler Am- slellaan tc Amsterdam, een persoon gear resteerd, omtrent wien ctoor oen dame aan de politie was medegedeeld, dat zij hem bezig had gezien met het verwijderen van een üetspioatje van een onbeheerd slaande fiets Na aanvankelijk ontkend te hebben, gaf hij later toe, het plaatje le hebben gestolen. Hij bekende teven«, dal hij zich verscheidene malen aan dergelijke feiten had schuldig gemaakt, zoodat de po- liiie een goede vangst heeft gedaan. Gister morgen is hij ter beschikking van do justitie gesteld. is de beste "keukenmeester en dat het geld' op do ba'nk ligt?" brom de Matthew. „Als u nu eens even bedaard wilde..." Miriam had juist fheo gezet en zich een kop ingeschonken. Die stond1 naast haai- op tafel en ze nam hem op en wilde hem aan haar lippen brengen. Maar voordat ze zoover was, veranderde ze van meening en wierp do thee in den brandenden haard. „Jij hebt verkocht, wat jouw voorouders honderden jaren zorgvuldig bewaard heb ben!" zei zo met een blik op haair zoon, die hem deed' ineenkrimpen. „Jij hebt je geboorterecht verkocht! Jij bent nu eon man zonder land'...! .Tij... jij... bent hiks meer!" En zander een woord meer liep ze hem voorbij, de trap op naar haar kamer. Hij hoorde haai' daar wat hoen en weer schar relen en na oen poosje kwam ze beneden. Ze had zich gekleed" om uit te gaan in ver schoten ouderwetsche kleeren, die jaren lang in lavendelbloosems bewaard' gelogen hadden. Zwijgend verliet zo het buis en Matthew, haar door bet venster nakijkend, zag, dat ze met gebogen hoofd' do richting van de stad' insloeg. Toen zo uit het ge zicht was, bemerkte liij pas, boe brandend droog zijn keel was. Hij nam een kruik op en liep naar het biervat in dein' kelder. „Ze gaat iemand er duchtig van langs geven", dacht bij bij zichzelf, terwijl hij zat te drinken. ,,fk' heb het wel tegen Cars- dale gezegd!" Miriam liep vlug de heide over, tot ze aan den straatweg kwam. Zie liep diem, al even vlug langs en stond in Hail Eirth op Ernstige ontploffing in Chicago. Groot aantal donilru. Naar uit Chicago gemeld vordf, is al daar in een zeven verdiepingen hoog ge- houw, een lakfabriek, cioor tot dusverre onbekende oorzaak oen zware ontploffing ontstaan. De eerste berichten melden, dat ongeveer 20 personen om het leven zijn gekomen en dat nog omstreeks 75 pei- sonen onder de puinon bedolven liggen. 9ok zouden talrijke personen gewond zijn. Tengevolge van de ontploffing brak in de fabriek brand uit. Nader wordt gemold, dat do cxploisie zich niet h rit voorgedaan in een lakfa briok, maar in do daarnaast gelogen fa briek voor Soja-productcn. De explosie was zoo hevig, dat liet gelieele gebouw, dat het vorige jaar pas was opgericht en 1 miilioen dollar had gekost, in een puin hoop werd verand >rd en dat verscheidene kleine uil baksteen opgetrokken gebouwen iu de nabijheid verwoest werden. Tot dusverre zijn zes lijken geborgen Acht en twintig deels zwaar gewonde per sonen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Postvliegtuig neergestort. Twaalf tlooclcn. Uit Cheyenne in den Amcrikaanstfien slaat Wyoming wo tl'l gemeld, dat ongeveer 12 mijl len Westen van Cheyenne een pas- sagier-postvhegiuig van de United Air Li nes is neergestort, waarbij 9 passagiers en de geheide bemanning, bestaande uit twee piloten en 1 stewardes cMï bet leven aijn gekomen. Het vliegtuig was ,op weg van Oakland naar New-York, Omtrent het ongeluk wordt nog nader bekend, dat het toestel naar ,het schijnt te gen. een heuvel gevlogen is, waarbij de pro peiler etn do motor van het toestel afgerukt werden. Vervolgens z]ó|u do vliegmachine tegen een tweeden heuvel gebotst zijn, waarbij de inzitiendcn gedood werden. De „Rotterdam" is vlot. Bij de directie van do HollandAmuika Ia ju is bericht ingekomen van do.i gezag voerder van do Rotterdam, welk sdhip bij Jamaica op eon rif is goloppen, dat de boot vlolgekomen is. Zno spoclig mogelijk zul len thans duikers de schade vaslstellen. Door molenwiek gedood. Gistermiddag is _dc 36-jarige gehuwde arbeider II, C., die werkzaam was hij eten molen van Posthuma, io Slochteren, door oen der wieken getroffen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Ontploffing. In een smederij aan het Haarlemmer plein 12, to Amsterdam, is "gistermiddag hij liet aanzetten van een flesch met zuur stof plotseling met een hevigen slag de manometer van het toestel gesprongen. Door de uitslroomendo zuurstof liep de 22-jarige smid', die met het aanzetten van het toestel bezig was, aan dc ïeohlerhand brandwonden op. Door den Geneeskundi gen Dienst is hij verbonden. WOENSDAG, 0 OCTOBER 1935, Hilversum I, 1873 M. NCR V-uitzending. S.OO Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang. 12.15 Giamofoon. 12 30 Kwintet. 2.00 Gramofoon. 2.30 Voor jeug dige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Orgel. 4.00 Trio. 5.00 Kinderuur. G.OO Landbouwhal f uur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persia. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoon. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV- orkest. 9,00 Voor jonge menschen. 9.30 Concert. (Om 10.00 berichten). 10.30 11.30 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgel. 8.30 Gramofoon. 9.3Ö Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arte i. dl Continuhedr. 12.00 Zonne kloppers. 12.30 Gramofoon. J .45 Fliere fluiters. 1.301.45 Gramofoon. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orvitropia. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orkest. 6.30 RVU. Ron dom Abessimöv 7.00 Gevar. concert. 7.30 Interview van Capablanca. 7.50 Gramo foon. 7.57 Herli. SOS-ber. 8.00 Nieuws berichten. 8.05 Residenlio-oi kiest. 9.00 VA RA-Varia. 9.05 „De analpliaheet", spel. 9.30 \r AR A-orkest. 10,30 Fragtn. „Do kunst op zijn kop", revue. 11.10 „Do stem", spel. 11.30 Gramofoon en orgel. Droitwicli, 1500 II. 11.20 Gramofoon. 1203 Orgel. 12.50 Or kest. 1.50 Gramofoon. 3.10 Piano. 3.35 Orkest. 5.05 Orkest. 5.35 De Alphas. 6.50 Zang. 7.50 Trio. 10.20 Gevar. conceit. 1! 20—12.20 Roy Fox. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12.35 Orkest 5.20 Gramofoon. 8.20 Zang. 11.1012.35' Dansmuziek. Kaluntlborg, 1201 M. 11.20—1.20 Strijkorkest 2.20 Orkest. 4.204.50 Gramofoon. 7.20 Concert. 9.4010.20 Orkest. Keulen, 456 M. 5.50 Orkest 8.55 Zang en collo. 12.35 Kamerorkest. 3.35 Piano. 4 20 Orkest, kai- pol en solisten. 6,20 Mozartcdncort. 9.50 11.20 Orkest. Rome, 421 M. 9.25 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 AT. 322 II.12.20 Gramofoon. 12.50 Or kest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoon. 5.50 Piano. 6.20 Gramofoon. 6.35 Viool. 6.50 en 7,35 Orkest. 8.20 Cabaret. 9.20 Man- dolineconeert Un za!ng. 10.3011-20 Dansmuziek. 484 M.12.20 en 1.30—2.20 Gtramofoon. 5.20 Orkest. 5.50 Gramofooö. 6.50 Pjarioi. 7.05 Viool. 8.20 SymphöniecOncerh 10.30—11.20 Gramofoon. Bcuischlandscndcr, 1571 M. 8.05 Gevar. pogr. 9.50 Zang en piakio» 10.20—1120 „Perseus undi An drom» den stoep van het kantoor van Hargrea- ves, voordat diens klerken er nog waren. In de wachtkamer bleef ze zitten wachten tot de advocaat zelf op kantoor kwam... en toen ze bij hem op zrjn kantoor zat, stelde ze hem slechts één vraag. „Ja, dat is afgedaan", antwoordde hij, „Het land is op het oogenblik eigendom van mijnheer Carsdale. Ileelemaai in orde, vrouw Scarpe... gisteren afgestolen. Maar er is geen enkole reden voor u, om er..." Miriam stond op en liep naar do deur, wendde zich daar om en keek don rechts geleerde aan. „U begrijpt er niets vanl" zei ze be daard. „Dat doen. jullie menschen nooit. Maar... jullie hebt iets anders dan dat laud' alleen ander elkaar verkwa'nscld, toen je dien koop tot stand' hebt gebracht!" Ze ging even vlug weg als ze gekomen was en keerde terug naar het eenzame huis op de heide. Maar toen zo bij Ryve- dale op de hei kwam, bleef ze even staan! en keek omlaag in de vaJlei naar hot ver loren erfdeel... en claar; wandelend over zijn pas verworven eigendom, zag ze Cars- dale loopen. En meteen liep ze omlaag de vallei in en ging regelrecht op hem toe. Hoofdstuk! X. Een gevoelskwestie. Op dien eereten morgen, dat hij in het volkomen bezit was vain het stuk land', het zijne in dien zelfden tijd' toog slechts dat Matthew Scairpe hem" zoo willig ver kocht had', was Oliver Carsdale zijn nieuw da", oratorium van Handel. verworven bezitting rondgegaaln met al het plezier van een schooljongen, die pan een lang begeerden voetbal gekregen heeft. Voor den tweeden kteer in die week reeds had hij zijn wagen op stal gelaten en was niet naar do fabriek gereden. Hij wild'e Ryvedalo Flat bekijken... zijn heide en zijn boschland', zijn eene huisje ein zijn moestuin/ zijn algemoene ligging en de mogelijkheden, die het hem bood. Den avond te voren had' hij laat opge zeten om de papieTen, die er betrekking op hadden, door te lezen, nij had vele vreem de histories over dal land' onder de oogen gehad. Die tweehonderd' bunder waren aam den eersten Scarpe als helooning gegeven voor een of anderen dienst aain de Kroon bewezen in de eerste dagen van do regee ring van den eersten vorst uit bet huis Tudor, en nadien was 't in dien tijd meer dan eens rasn eigenaar veranderd. Oor spronkelijk het eigendom van d'e'n abt valn Ryvedale, was hot in den tijd', dat alle kloostergoederen verbeurd' werden ver klaard, aan een Londehschen koopman ge komen, die h'et eenigo jaten later aan edit der voorvaderen van lord' Ryvedalo had verkocht en dteze had' het nu op zijn beurt aan Bick'erd'yko overgedaan. Het gat Oli ver een bijna kiinderlijk plezier, te weten, dat het eigendom van Bickerdyko driemaal in andere handen was overgegaan, terwijl het zijne in dieüzelfdetoi tijd nog slechts éénmaal van eigenaar veranderd' was. Hij bad een gevoel, alsof «r een meer antiek! waas om hem' zelf heen hing, als om den man, op wien hij zich op eön heel eigenaardige wijze wreken wilde. Op weg van d'e hei nakar 'de vallei liep hij dien morgen cynisch in! zichzelf te lachen. De heele week) had hij veel ge piekerd en nagedacht. Hij kende Too Bic- k'eïdyke van jaren her. Bickbrdyk* ver beeldde zich natuurlijk', dat de aankoop van dat landgoed' hem de groote heci van do stad zou maken! Joo Bit er van Ryvedalo Abbey... Sir Joseph Eicfc'er- dyk'e, baron of ridder Van Ryvedale... zool hoop to hij in Halfirth den h'cwgen heer uit te hangen! Want hoe democratisch dn modern de lui iu Halfirth' dan ook' waren, ze hadden toch nog altijd een huitetoge- v,'onen eerbied' on a'ntzag vooii' titels êi positie en sir Joseph moest, dokte' hot feit alleen, dat hij op een zoa eerbiedwaar dig oud huis woonde, dat zdovool eeuwen' lang dan landadel geherbergd had, otóge- twijfeld' een waardigheid verwerven, die hem boven zijn modestadgemoeten verhef fen zou. liet was todis wel gek, dari'it Oliver, dat iu dezen tijU, tijn titels en ridderorden zioo vrijgevig romdgostrcloid' werden, Ha®" firth binnen züjn grenzen zoo golod als tnio- mönd herbtergxte, die iets van. dien slaid 1)0?,at. Daar réldcinkle Joe Ibdkendyfe natuur lijk ,opz'elfs een jonkerstitel zou hem verheffen boven -zijn medefabrikanten. [A'IK sir Joseph van Ryvedalo Abbey sta IhïJ! ste ker ©ein man van beteékeinis -wonden, .Oliver moest er weer om lachen. „Laat beta ©dn tijdje #n gang mompelde Mr}, „We "zlaHesn zien, p£ het niet verder tarnen sdbjoppjèn** ,1 (Wordt vervolgd), i Ban!-»

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6