B De Ossche misdaad berecht. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT iladioiirögramgiia^s Eerste bedrijf tweede acte. Slappe Toon van Mineke de Soep voor de Bossche rechtbank. De verdediger noemt het misdrijf een kwajon gensstreek. Tot slot een keurig heer! Een speciale correspondent melde: Na de pauze wordt in'de voortge zette ocistct zitting van de Bossche ar- londissoments-reihlbank lei berechting van de 'Ossche .misdadigheid en wat dam mede samenhangt aangevangen met de straf zaak tegen den 22 jarigen 'Ossdien land bouwer Antonius Johannes van der Wie len, bijgenaamd Slappe Toon van Mincke de Soep Hem is in de eerste plaats medeplichtig heid ten laste gelegd aan. d>e op 3 April 1934 te 'Oss door den thans 19 jarigen schoenmaker P. A. Schuuimans en zijn mededaders in de woning van den kap per M. van den Berg aan de Heuvelstraat gepleegde inbraak. In de tweede plaats wordt bij beschuldigd1 van heling, door dat hij van Söhuurmans een van de in braak afkomstige haarsmjmachine, fles- schen met reukwater en eenige pakjes si garen ten geschenke heeft aangenomen. Hij geeft toe, bij deze inbraak waar aan mede Willem, de Bie debet was op den uitkijk te hebben geslaan, om voor onraad te waarschuwen en in de buit te hebben gedeeld Ik dacht niet aldus verdachte dat ik er kwaad mee konl President, mr. UmmelsBan dacht u ver keerd! U wist heel goed, dat het gestolen waar was! In gezelschap van De Bie. Do inspecteur van de gemeente politie to Oss, de heer Van Kempen, zogl, als getuige gehoord1, dat lnj verdachte enkele jaren kent; de laatste jaren was liij veel in gezelschap van den jongen De Bie. Ilij heeft na de inbraak een onderzoek ter plaatse ii „gesteld. De daders zijn, bij af wezigheid van den kapper, door een tui melraam binnen gekomen 'Ook do kapper zelf wordt dan nog ge hoord. Toen hij den bowustcn avond tlnus kwam, lag de gehe-elc winkel overhoop on miste hij vele van zijn eigendom men. De beruchte 17 jarige Willem de Bie is do volgende getuige Volgens zijti ver klaring is Sehuurmans naar binnen gegaan en heeft liij met van der Wielen op den uitkijk gestaan. Den volgenden dag is de buit te zijnen huize verdeeld. P. A. Sclunumans, vervolgens gehooid, zegt, dat hij door d'e achterdeur binnen is gekomen en .daarna zijn slag hoeft ge slagen. Met monotone stem, de handen op den rug gevouwen, geeft getuige zijn inlichtingen. Do officier van justitie, mr. J, J. G. van Eveiclingen, noemt het een geluk, dat kort nadat verdachte bij de bende kwain, deze is uitgeroeid De feiten bewezen achtende, eisclite spr. één jaar gevange nisstraf, met aftrek van den tijd, in voor- loopige hechtenis dooigebracht. Scnsaticpublick cn pers. De verdediger, mr. N. van den Heu vel, keert zich tegen liet naar sensatie snakkend publick, dat door do pers ten volle tevreden is gesteld. Er zit. aan der gelijke sensatie de gevaailijke kant, dat men de zaken niet meer objectief gaat zien, hoewel pleiter hiervoor bh dit col lege niet bevreesd' is. Het geval van verdachte geldt een kwa jongensstreek; verdachte is een opgescho ten lummel, die door ongevallen verzwakt is en door het gevangenisiégime !en on der zou gaan. Nimmer is hij nog ver oordeeld, hij kan dan ook nog volkomen worden gereolasseord. PI. vraagt,, opdat recht gesproken zal worden, de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn dient. Nadat inspecteur van Kempen nog in het midden heeft gebiacht dat het ge- wenscht is, dat Van dor Wielen, voor liet geval hij vrijkomt, niet in dén kring, van zijn familie terugkeert, gaat de rechtbank in raadkamer. Na terugkeer inde zaal deelt de president mede, dat de recht bank geen aanleiding heeft gevonden, den verdachte in vrijheid to stellen. Do uitspiaak wordt dan bepaald op 28 October, De zaait tegen den assuradeur Snahel. 1 De 43-jarige assuradeur Abraham Sna- bel uit Nijmegen zoo op het oog een keurig heer! is de laatste verdachte op deze zitting. Ilenr zijn drie feilen ten laste gelegd' en wel: ten eerste dal hij P. J. d'e Bie, L. van den Heuvel, A. J. Bend riks en L. Vos, de daders van do in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak eenig'en tijd' tevoren te Oss opzettelijk inlichtingen hoeft verschaft tot het plegen van dit misdrijf; ten tweede, d'at hij hun opzettelijk behulp zaam is geweest bij het plegen van de inbraak in don nacht van 11 op 12 Junuari 1934 te Langenboonr in de woning van dein molenaar Gerrit van Hui- seling en in de derde plaats heling van een gestolen bedrag van f375. ,V erdachto geeft de feiten onomwonden toe; tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat hij op het oogenblik, dat hij de verzekeringen sloot, nog niet hot plan had' om er misbruik van le maken. Wat de te langenboonr gepleegde inbraak betreft, heeft lrij de daders naar de woning van den molenaar Iluiseling gereden... Schandelijk bedrijf. Pres.Ik vind 't een schandelijk bedrijf, dat u er op heed, nagehouden. Er zij'n van morgen enkele zaken behandeld! eoi er komen er nog vele, maar wat u heeft ge daan is wel zoo onsympathiek als er iels kan bestaan! Het is een afschuwelijk iets, zooals u van uw. positie van verzekerings agent misbruik hebt gemaakt! A. J, Hendriks (Dikke Toon d'e Soep) verklaart in 1933 mol verdachte kennis le hebben gemaakt. Ilij heeft te Oss ver schillende „tips" voor inbraken o.d. ge geven. Verdachte Snabcl: Ik ben door een an der persoon een kroeghouder met Do Bie en Vos in contact gebracht. Toen ik dien persoon vertelde, dat ik er slecht voorzat, zei liij, dat daar wel een mouw aan to passen was en dat er nog wel wat te verdienen zou zij'n. Zóó bear ik mot de bende in contact gekomen. Lambertus Vos (Bij's de Sijp) verklaart, dat de inlichtingen vam Suabel zelf zijn uitgegaan, o.a. die voor de inbraak in het genreentehuis te Gassel. Verdachto Snabel: Zij hebben mij om inlichtingen gevraagd, ik boa er niet mee begonnen 1 Erger dan stelen! Een der -rechtersEen feit is, dat, na dat u een verzekering had' gesloten, bij den betrokkene werd ingebroken. Dat zegt voor mij genoeg! Wat u deed was erger dan stelen! President: We hebben hier de naakte feiten voor ons 011 dat is niet uit te wis- schenl Requisitoir. Do Officier van Justitie, d,e de feiten bewezen acht, noemt de misdrijven, door verdachto gepleegd', buitengewoon ernstig. Hij eischt acht jaren gevangenisstraf. Verdachte: Acht jaren! Als 't acht maan den waren... Ik ben toch geen moorde naar! Een der rechters: Wel oen moreete moor denaar! Verdachte: Ik ben een gevallene, geen misdadiger! Do verdediger, mr. De Bok, gaat uitvoe rig den levensloop van verdachte na, er op wijzende, dat de tien jaren, door ver dachte in hel Ossche milieu doorgebracht, hem een moroelon deuk hebben gegeven Een beroepsmisdadiger is lnj allerminst; hij was zelfs eenige jaren lid van cm kerk genootschap en heeft z'ich ook met zern- dingswerk bezig gehouden." Veel baat 'liêêft lnj van zijn inlichtingen aan dc bende, welke zij hem heeft ontlokt en die lnj niet uit zichzelf heeft gegeven, niet gehad. Gezien het feit, dal verdachto nog nim mer veroordeeld' is en hij voor oen gezin heeft te zorgen, dringt pl. op de uiterste clementie aan. Nadat verdachte zich hierbij heeft aan gesloten, wordt d'e uitspraak bepaald op 28 October. De zitting wordt d'aama gesloten. Do publieke belangstelling voor de behandeling der Ossche strafzaken, waarmede gisteren voor de rechtbank in Den Bosch een aanvang werd gemaakt, was zeer groot. Een groep wachtenden. DER DINSDAG, 15 OCT; 1935. No. 21076. zen, dat men hier to doen had met een geheimo distilleerderij. Eon en adder is in beslag genomen, tem ijl tegen den woonschuilbewoner pro ces-verbaal is opgemaakt Gemengd Nieuws Doodelijk ongeval. I Verblind door tegenligger rijdt f automobilist op twee personen I 1 in. Eén doode, één zwaar gc- wonde. Gisteravond' omstreeks kwart over zes heeft op den Nieuwen Rijksweg tusschea Delft en Rotterdam, onder de gemeente Pijnakker, oen verschrikkelijk' ongeval plaats gehad, waarbij een doode te betreuren valt en een ander ernstig werd gewond'. Langs den niet verlichten weg stond ter rcchterzijd'o een vrachtauto stil met een lekken hand'. Eonigo personen waren bezig den band te repareeren, toen uit de rich ting Rotterdam oen personenauto naderde. De bestuurder werd verblind door een te- gehligger en bemerkte èerst op twee meter afstand' voor zijn wagen twee pemdnen, welke op den grond lagen en bezig wa ren met het herstellen van de vrachtauto De bestuurder schrok hevig en trachtte tevergeefs te remmen. Ilij kon niet voor komen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, resp. 10 en 20 meter wer den meegesleurd/De gevolgen waren vree- sclijk. Onmiddellijk-werd de Delftsche po litio gealarmeerd'. Daar de oudere man nog teekenen va:a leven gaf, werd' hij het eerst naar het gasthuis le Delft overge- bracht. Zijn toestand' is zeer zorgwekkend. Met een dokter keerde men daarna' terug en op der. weg constateerde deze den dood van den jöngcnian, den ongeveer 20-jari- gen U. uit Voorburg.' Ook hij werd naar het gasthuis te Delft overgebracht. Een tweede ongeval. Terwijl men bezig was hulp te verleene'n aan de slachtoffers van het eerste onge val, botsten in de nabijheid wederom twee auto's tegen elkander. Een. dame werd over den weg geslingerd en klaagde over in wendige pijnen. Zij, do_ 24-jarigo A., uit Rijswijk, werd' eveneons* naa.r het zieken huis te Delft overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. Nadere hizonderheden. Naar aanleiding valn het verkeersonge luk, dat gisteravond' heeft plaats gehad op den nieuwe'n Rijksweg DelftRotterdam, op ongeveer 2 K.M. afstand va'n de Pauw molen, vernemen wij 'nader, dat hel slacht offer, de 22-jarigo kolcnhandelaar A. F. Urbain, wonende te Y'oorbuig. met zijn auto langs den weg stond en bezig was een lekke band te repareeien. Hij word daarbij geholpcr door den 44 jarigen expe diteur Konings uit Rotterdam, en diens zoon, die juist in een expeditieauto pas seerde. De bestuurder van»'een personenauto, komende uit de richting Rotterdam, de 35-jarige II. F. J. L., uit Den Haag, werd verblind door dc lichten van een hem te- gcmootrijdcncte auto en feed op do hij de kolenauto op den grond liggende IJ. en K. in. Beide personen weidon, zooals reeds gemeld, eenige tientallen metcis meegesleurd. U. was vrijwel op shag dood, terwijl K. in het ziekenhuis te Delft werd opgenomen. Zijn ,toestand is hopeloos. IIcl tweede slachtoffer over leden. j Uit Delft wordt ons gpmcld De 41-jarige Koning is hedenochtend in het gasthuis alhier overleden Botsing tusschentv^ae vrachtauto's Eén persoon gedood, een ander licht gekwetst. Gistermiddag heeft' in- dó Weorostein- slr.aat te Hillegom," een botsing pla its ge had' lusscheri oen vrachtauto, beladen met groenten en. een vrachtauto, mot sleenen beladen. Een man, dio op de vrachtauto met groc-nte, meereed, werd van den wagen geslingerd cu bij'na op slag gedood. Dc chauffeur van den wagen bekwam snijwonden aan zijn handen, De beide auto's zijn ernstig beschadigd Het stoffelijk overschot van den man, waarvan de naam nog onbekend is, is naar het lijkenhuisje te Hillegom over gebracht. De bestuurder van do mot steenen be laden vrachtauto ldecf ongedeerd. Gasverstikking. 1 Dienstmeisje «in liet leven gekomen. In de Lekstraat te Amsterdam, is een dienstmeisje van 21 jaar, tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Zr had in haar slaapkamertje een z g. petroleumvergasser staan. Voor zij zich ter rtiMc begaf heeft zij vergeten het toestel uit to doen. ,s Moigens vond men haar bewusteloos. I11 het ziekenhuis, waarheen zo word vervoerd, is zij niet meer tot bewustzijn gekomen cn overleden. Auto op IVIooksche Baan geslipt. Twee Amsterdammers ernstig gewond. Gistermiddag to omstreeks half één hoeft op de Mookschc Baan, nabij Mook, een zeer ernstig auto ongeluk plaats gelnul, waarbij twee Amstculammeis einstig go- wond zijn. Een tweepersoons-aulo, komende uit de richting Venlo en lijdende in de lich ting Nijmegen, is, leivijl met vrije giootc vaait gereden, weid, vermoedelijk tenge volge van plotseling lievig remmen, ge slipt en eenigo malen over den kop go slagen. Beide inzittenden, twee heeicn can,omstreeks 40-javigen teeltijd, zekere D, Luza cn" D Noid, uit Amsterdam, wer den zoor ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Nijmegen wcrvooid. Do auto is geheel veinield. Geheime distilleerderij ontdekt. In den nacht van Zondag op Maandag is door rijks- en gemeentepolitie, in samen werking met commiezen der belastingen en accijnzen een inval gedaan in de woon schuit van den weridoo/.en landarbeider B. AIonder de gemeente Leimuiden. Men verdacht ei' Al reeds geruimen tijd van, dal hij zich bezig hield met het clan destien vervaardigen van sterken dra* et vermoeden bleek juist te zijn, wan de De serie van Oss nog niet gesloten. Ten overslaan van do gcmoenio-politia van Oss lieeft do dezer dagen gearresteer de Julekc van Rickevoort, beter bekend! onder den naam „grootvader" 0.111. be kend medeplichtig te zijn geweest aan den in December 1933 gepteegden roofovei val op den landbouwer Clmstiannisen ie Heeseh, alsmede aan meer diefstallen on inbraken. j Tluintveevoeilerfaüriek afgebrand. 1 Gistermiddag, omstreeks balt twee, is brand uitgebroken in de pluimveevoeder- fabriek van W. v. dc Broek, aan da Nieuwe Gouwo te Gouda, liet gebouw en inventaris zijn volkomen uitgebrand Slechts de muren, staan nog 1 Omtrent do oorzaak van den braad ver moedt men, dat deze is ontstaan dooulat een zolder door dc lieete lucht uit een der ovens in urand is geraakt 1 lloe groot de schade is, was nog niet met zekerheid le zeggen. j Loos alarm. woonschuit vc.<d inoa oa. edn 0 leer lede! en andere voorwerpen, welkv bewe- aangelicht, is slechts zeer gering Niets is zoo onplciziorig voor do vrou- v olijke klanten van een modehuis als met koude handen do kwaliteiten van de ver schillende zijden, katoenen, linnen of an dere stoffen op de proef to stellen. Hun eventucele mannelijke aanhang stelt nel begrijpelijkerwijze ook op prijs, als zij in een eemgszins behaaglijke sfeer kunnen wadden. Deze punten onder liet oog ziende, be sloot de diiectio van het Rottcrdamsche modehuis Wisbrnn cn Liifniaim gister ochtend de verwarming aan te laten maken. De voorbereidselen waren spoedig ge troffen, doch toen men papier.en hout en andere voor het branden van een kelel onontbeerlijke ingrediënten in brand slak, ontwikkelde zich een zoodanige rook, dat wandelaars aan de Groote .Markt dachten, dat er brand was uitgebroken. 'Onmiddel lijk werd de brandweer gewaarschuwd, die korten tijd later met eeft motoi wagen op de plaats des onhcilg verscheen. De brand' weciliecten behoefden zich slechts je be perken tot het uithalen van den ketel. Do schade, welke in het modehuis is Luchttreinen. Een luchttrein, beslaande uit erin ge woon vliegtuig mot drie aangehaakte zweeftoestellen, allen bestuurd door vi ou welijke piloten, is 1c Leningrad uil Kokie- bol, in den Krim, aangekomen Do vlucht had 12 uur 50 minuten geduurd Deze vrouwelijke piloten hebhen hiermede een! wcrcldrecoid afstandvlicgen voor luchttrei nen gevestigd De afstand KoklebelLe ningrad bedraagt 2000 K.AÏ. Do vlucht van Leningrad 'naar Köktehcl hadden zij afge legd in 14 uur 10 minuten, zoodat zij in totaal 27 vlieguren hebben noodig gehad voor 4000 K Af. j Louis Lumicre (r), dc uitvinder der cinematografie, arriveerde gisteren uit Parijs per vliegtuig op het vliegveld Waalhaven- voor bezoek aan ons land in verband met bet veertigjarig jubileum der cinematografie. WOL A'S DAG, 10 OCTOBER 1935. 1 Hilversum I, 1875 M. 1 NCR V-uitzending. 5 8 Schriftlezing en medilatie. 8.15—9.30 Gramofoon. 10.30 Alorgendienst. 11 En semble. 1.15 Gramofoon. 2 Zang. 3 Clir. lectuur. 3.30—3.45 Gramofoon 4 Chr. lied eren uurtje, 5 Kinderurn'. G Land1- houwhalfuur, 6.30 Afgestaan. 7 Ned Chr. Persb. 7.15 RRcpoitage. 7 30 Lezing. 8 Berichten, 8.05 Enkrateia-uurtje. 9 05 'Or gel. 10 Berichten. 10.05—12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 8 'Oigel. 8.30 Gramofoon. 9 30 Onze keuken. 10 Morgenwijding. 1015 Voor arb. in de oontinubodr. 11 RVU. Boek bespreking. 11.30 Vervolg van 10.15 12 Gramofoon. 12.30 Do Zonnekloppers. I.15—1.45 Orvitropia. 2 Voor do irouw. 2.15 'Orvitropia. 3 Voor dc kinderen, 5.30 Gevar. concert, 6.30 RVU. Rondom Abes^inte. 7 Sportuilzending. 7.20 Met P.T.T. erop uit. 8 Ilerh. SOS-beridiitèn, 8.03 Nieuwsberichten, en VARA-varia. 815 Gramofoon. 8 30 Vervolg van 7 20. 9 30 VARA-orkest. 10 Gramofoon. 10.15 'Orgel. 11 Afoeilijklieden in het huwelijk, Droitwicli, 1500 Al. II.20 Gramofoon. 12.05 Orgel 12.50 Or kest. 1.50 Giamofoon. 3.10 Piano. 3 35 'Oikest. 5.05 Gramofoon 5 35 Do Con tinentals. 6.50 'Orgel. 7,50 BBC-dans- orkest. 8.35 BBC-orlccst. 10 20 Nelson' Keys. 11.20—12 20 Joe Loss Radio Paris, 1048 31. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12 35 Orkest 8 20 Veuvo Grappin, operette. 11.10 12.35 Dansmuziek. Kalnndberg, 1201 31. 11.20-12.50 Strijkorkest. 2 20—120 0rr kest. G.50 Concert. 8 50 Zang en voor dracht. 9.35 Concert. 10 20—11.50 Dans muziek. Keulen, 450 31. 5 50 'Orkest. 10.05 Zang cn piano, 11 20 'Orkest 1.35 Gramofoon. 3 35 Madrigal- vereen. 4 20 'Orkest, kapel en solisten. C.20 Kamerorkest. 8.03 Programma voor soldaten. 9.5011.20 'Orkest en vocaal sextet. Rome, 421 31. 8.2Ó „La vendonnnia ticineso". 9.50 Dans muziek. Brussel, 322 en 484 31. i 322 M. (Vlaamsch)12.20 en 1.30—2.2Q Orkest. 5.20 Concert. 6 05 Gramofoon., 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gra mofoon. 8.20 „De Boemelbaron", ope rette. 10.3011.20 Gramofoon. 484 Al (Fransch): 12.20 Gramofoon', 12.50 Salonorkest. 1.50—2 20 Gramoi- foon. 5.20 'Orgel. 5 50 Gramofoon. 6.4Q Cello. 7.05 Zang. 7.35 Viool. 8.20 S& lonorkest. 10.30—11.20 Gramofoon. t Dcutschlandscndcr, 1571 31. 1 9.50 Solisten. 10.20—11,20 Dansmuziek «6 Wh j&rx<b> !p'" H

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5