DE OSSCHE STRAFZAKEN LAATSTE' NIEUWS JAAR OAÏ Mi DRAAII". Voetbal. Schaken. Gemengd Nieuws Ernstig auto-ongeluk. Groote brand bij Sittard. Het tweede bedrijf. De slechte invloed van P. de Bie. Overval op twee oude menschen. Het paviljoen „stond in den weg". Kerk en School Mobilisatie in Albanië? De strijd in Qost-Afrika. De Engelsche bewapening. 3/isdadw/ers zonder bravour. Mande! en Bedrijf burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam. Radionieuws f!"'1* BEURSTHERMOMETER. Sport Om het wereldkampioenschap. Electr. Lampen15-25-50 kaars 39 cl Splendoriamp 100 kf I.OS htlipslampen 15-25-50 kaars. f0.66 Rijwieidynamoiamp 2.49 compleet 1V» 17,- 7 1667» 1667» 87 S6 1887,» 188 9 1047» 104»/,— 6 22'/, 198»/, .21»/,— 2 195'/,— 8 162 107» 158 9 81 n? "4* ~5ü Wettig gedeponeerdP,Z.M.Cf) „f f Doodslag tc Alphcn. De Hnagsche rechtbank deed' heten uil- t-pina.k in de zaak tegen don 21-jarigeu lob-werkman J. B„ uit Aarlanderveen, gc- nieento Alpnen aan den Rijn, tegen wien door het O.M. terzake van zware mis handeling, den dood tengevolge hebbend tweo jaar gevangenisstraf is geëiscld. B, heeft in den avond1 van 9 Juni j.l. ie Alphen na een woordenwisseling den 40-jarigen fabrieksarbeider T, van Soest met een mes een steek in den hals toege bracht, tengevolge waarvan het slachtoffer bijna onmiddellijk overleed. Do rechtbank verwierp het door ver dachte opgeworpen beroep op noodweer en veroordeelde hem tot 3 jaar gevange nisstraf. De verdachte hoeft legen d'it vonnis lioognr beroep nangeleekend. Voordracht directeur Pcijcnoord Stadion. Aan dc op Donderdag 21 dezer te hou den algemceno vergadering van aandeel houders van Stadion Feijenoiord N.V., zal door commissarissen worden voorgedragen •joch» de benoeming tot. directeur, de heer 1 Itylkcma, oud-seerelaris-penningnieester van den K. N. V. B. De zesde partij remise. Gistermiddag is de zesde partij te Rot teidairs uitgespeeld. Euwe stond in het nadeel en algemeen had men le overtui ging, dat deze partij door Aljechin ge wonnen aou worden. Na den vijfden zet gistermiddag (dus na 45 zetten in totaal) leek de toestand voior Euwe hopeloos. Toen liet Euwe zeer tactisch een door een pion bedreigden raadsheer vrijstaan, die Aljechin inrekende Ilad Aljechir dit niet gedaan, dan zou hij zonder twijfel deze partij hebben gewonnen. Nu bereikte Euwe door schitterend spel, dat do/e zes de partij, waarbij eerst onze landgenoot, daarna Aljechir winstkansen had, in een remise eindigde. De stand luidt thans Aljechin 3, Euwe 1, remise 2, Vanavond om half zeven zal in Gebouw vooir K. en W. tie Utrecht de zevende partij een aanvang nemen. Vrachtauto uit do bocht ge vlogen. Twee zwaar gewonden. Op den weg RuinenPeize is heden morgen oen grooto vrachtauto van den sneldieïist WildervankGroningenAm sterdam, welko met zeer grooto snelheid ïecd1, uit do bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarna de wagen kantelde. De tractor, waarin zich drie personen bevonden, werd totaal vernield. Twee in zittenden, resp. komende uit Wildervank en Blijham, kregen zware verwondingen. De toestand' van één hunner is zorgelijk. De derde inzittende bleef ongedeerd. Alle drie personen zijn naar het zieken huis te Wildervank overgebracht. Vccrpontoiigcluk op den Nijl. Uit Cairo wordt gemeld, dat bij Na- chamadi aan den Nijl in de nabijheid van Luxor, een veerpont, waarop zich onge veer 100 personen bevonden, is gekapseisd. lOngeveer 50 personen verdronken. Complex schuren en stallingen, benevens woonhuis, totaal afge brand. Hedenmorgen brak brand uit in een com plex schuren en stallingen te Eenighausen, gemeente Limblicht nabij Sittard, gelegen achter de boerderij van de familie lleu- mann,Frij'ns, No term an s en de weduwe van Oppen. liet vuur breidde z:ch snel uit on tastte ook de vier woonhuizen aan. De plaatselijke brandweer, die niet tegen het vuur was opgewassen, riep de hulp in van de brandweer te Sittard. Na onge veer anderhalf uur was men het vuur meester. Niet voorkomen kon worden, dut de schuren cn stallingen geheel verloren gingen. Ook de inhoud' van de schuren, in hoofdzaak beslaande uit graan en land bouwwerktuigen, ging verloren. Van de vier woningen is die van den heer Ifeu- mann eveneens totaal uitgebrand. Van de drie andere huizen kregen slechts de daken brandschade. De oorzaak van den brand' is onbekend. Do heer Frijns was niet tegen brand schade verzckeid'. De drie andere families wel. Ambtenaar van Maatschappelijken Steun mishandeld. Gistermiddag heeft een ambtenaar van dén Maatscliappclijken Steun aan. 't bureau Van der Pekstraat te Amsterdam bij de politie aangifte laten doen van een mis handeling op hem gepleegd door iemand, die zich tekort zag gedaan bij de steun- uitkeering. Hij liep een lichte hersenschud ding op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Auto geslipt en tegen een boom gereden. In den afgeloopen nacht keerde de heer E. de Heer, contro'cur bovengrondsch op zichter van de Domaniale Mijn te Kerkrade per auto met zijn cclitgenoote huiswaarts. Even buiten Aken slipte de wagen, inet het gevolg, dat de bestuurder tegen een boom reed. De heer De Heer werd op slag gedood, terwijl zijn echtgcnoote met zware ver wondingen naar het ziekenhuis te Aken werd overgebracht. Algemccne Zendings-confereniic, Dinsdagavond 22 en Woensdag 23 Oc tober wordt in het koloniaal instituut te Amsterdam de 4.8e aigemeene zendings-con- ferentie gehouden. Enkele feiten. Het Ztendingsbureau te Oegstgeest (post rekening no. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De inkomsten in deze maand bedragen over do eerste 14 dagen f 15.000.Dat is dus ongeveer f1000.per dag. Er is dagelijks echter f2500.noodig. De conclusie is niet moeilijk. Een. maand ge leden hadden de gelden voor het vierde kwartaal voor den arbeid in Indiö uitge zonden moeten warden. Maar er is zelfs nu nog geen sprake van, dat liet kan ge beuren. Voor do Zendingsveek zijn er in totaal 200.000 manifesten en zakjes aangevraagd, waarvan 4.0,000 voor de kinderen. Ook dit getal moet in do resteerende drie weken nog meer dan verdubbeld worden, zal het cijfer van verleden >jaar worden bereikt. Weerbericht. 1 Hoogste barometerstand: 773.2 te Mun- chen. Laagste barometerstand': 740.3 te Jan Ma ven. Verwachting tot den avond van 18 Oc tober: Zwakke tot matige, in het Noorden tij delijk toenemende Zuidwestelijke tot Wes- telijko wind', toenemende bewolking met kans op regen in het Noorden, in het Zui den nevelig tot zwaar bewolkt, met weinig ,ot geen regen, weinig verandering in temperatuur. In antwoord op Zuid-Slavische troepen-concentraties aan de grens. Geïiisve. 17 October. De correspondent van de Daily Telegraph to Genèvo zegt een onbetwistbare vestiging te hebben, van het gemcht, dat te Genève eenige dagen gele den word verspreid, dat Albanië bezig is zeven lichtingen van zij nleger te mo biliseeren. Deze mobilisatie zou een antwoord moe ten beteekenen op een aanzienlijke oom- ccnlralie van het Zuid-Slavische leger na bij de grens van Albanië. De Zuid-Slavische troepenmacht wordt in Albania's regeeringskringen geschat op ongeveer 60.000 -mar Do mobilisatie in Albanië ztou 15.000 man omvatten. Activiteit der Ilaliaansche vliegers. Addis Abeba, 17 October. De aanvallen, die gisteren door Italiaansclie vliegtuigen zijn «mderaonien, hebben zich uitgestrekt tot A m ba Aiatsji. - L_ Deer verscheidene eskaders zijn vele bommen cp deze plaats geworpen. Volgens Abessijnsche mededeelingen zou het bom bardement talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking hebben gecischt. De troe pen. daarentegen leden geen verliezen, daar zij 'de plaats reeds hadden verlaten.' Aan het Zuidelijk front zijn de Italiaan sclie verkenningsvluchten voordgezet. Versterkingen voor Addis Abeba. Uit de piovincie Wollo zijn Abessijnsche versterkingen tot oen tolaal van 100.000 mat! naar Addis Abeba vertrokken. Zij worden binnen twee dagen daar verwacht. Voiorloopig zullen -zij in reserve worden gehouden. Mac Donald over de mogelijk heden van een aanval. Londen, 17 October. Mac Donald heeft in een rede te South Hetlan gisteravond gesproken over de bewapeningspannen der legeering. Hij zeide daarbij o.a.„Als iemand het in- zijn hoofd haalt ons aan to vallen, het geen in deze dagen niet onmogelijk is, geloof ik niet dat wrj ons tevreden zullen stellen met zoet klinkende vroomheden. Wij zuur den trachten een aanval te voorkomen. Wij hebben iets moer te doen, dan zuivere verdediging. Wij zullen dat goed doen en deze verdediging zat niet agressief worden. Wjj willen niemand bedreigen, maar don vrede dienen doen elke gedachte van een aanvat uit de hoofden te bannen". Mao Donald verzekerde overigens, dat de hewapeningsplannen aan hot seriate program der regeering niet te kort zullen doen. De minister, van luchtvaart heeft in eon. rede elke verdenking van agressieve be doelingen van. Graot Brittarmië afgewezen. Hij zeide nog steeds te gekeven aan de mogelijkheid van beperking der be wapening. Het is iicn uur, als de deurwaarder van de Bossche rechtbank door de met sten torstem uitgesproken aankondiging: „De rechtbank", de aanwezigen in de stem mige rechtzaal opmerkzaam maakt op den plicht der beleefdheid en. als dan het col lege met den officier van astitie zijn plaats achter de groene tafel op het po dium heeft ingenomen, neornt de twepde strafzitting, welke gewijd zal zijn aan de berechting; van de misdad m van de 'Os- sche bende en haar aanhang, een aan vang. Voor het hekje treden twee door maie- ohaussee bewaakte verdachter dc 22-ja- rige arbeider A. J. 'O' ens en da 19-jarige schoenmaker, P. A. Schuurman, en daar mede is dan -meteen de op 6 Januari 1934 te 'Oss in de woning van dan 68-jarigen landarbeider Lnmberlus van Bergen ge pleegde diefstal met gewe'dpleging "op bet tapijt- 'Otlcns, die het eerst wordt gehoord, be kent volledig. Da afspraak, om bij Van Bergen bun slag te slaan, is gemaakt bij Piet de Bie. Met zekeren van der Put ten zijn zij naar de woning gegaan en binnengeds or.gen. Het was toen 's avonds ongeveer half zeven. Vromv van Bergen, die onraad hoorde, kwam de gang inko pen en werd door Otlcns vastgegrepen. Van der Putten ontfermde zich kort daar na over Van Bergen. De Bie heeft daarna de woning afge zocht De buit bestond uit eenige aken* een damestasch met rozenkrans, een beurs en eenige medailles. Verd verklaart, dat hij spijt heeft van zijn daad. Pres.: „Dat had u eerder moeten be denken." Schuurmans geeft vervolgens op vragen van den president toe, dat hij op den uit kijk heeft gestaan, om bij onraad te waar schuwen. Hij verklaart, zich door da Bie en de anderen te hebben laten meestee- pen en nu veel berouw te hebben van zijn daad. Dan doet da oudecvan Bergen zijn ver haal over den overval. Ook vrouw van Bergen, 72 jaar, treedt dan voor het hekje. Het is een klein vrouwtje met groote Brabantsche kap met lange linten. „Ik hen de vrouw van Bert van Ber gen," zegt ze. Ptes.„Dat weten we allang." Vrouw Van Bergen vertelt jan in haar sappige dialect, dat ze in de keuken zijn de, door een gemaskerdyn kerel werd aan- ge.vallen, die haax een. hand op den mond hield. Zij zag toen anderen do kamer ingaan, waar haar una was. Er ontstond een groot lawaai, maar zij kon niet zien wat er gebeurde. „De gestolen beurs en de rozenkrans waren van mij, en de beddenlakens van ons samen", aldus get. (Gelach.) De gedetineerde 23-jarige H. A. v. d. Putten, bijgenaamd Die Rut, is de laatste getuige. Hij geeft toe,- dat het voorstel vau hem is uitgegaan. Pres. (verdachte Schuurman naar voren roepend)„Ben jij ook niet betrokken ge weest bij den diefstal bij den kapper Van den Berg?" Schuurmans„Jawel". Rechter mr. Schroder: „Dan ben je Iniet zoo onnoozel als je eruit ziet". De officier van justitie eiisclite tegen Otten 5 jaaT en tegen Schuurmans 3 jaar ge vangenisstraf. Pleidooi. Mr. Lelveldy, zeide in zijn pleidooi, dat de steeds in de Ossche zaken, lerugkee- rende naam van P. do Bie, ook hier weer in het spel is geweest. De Bio was de kwade geest, die op een jongen als Schuurmans een funesten invloed' uil- oefende. PI. vraagt voor beiden een rc- classeeringsrapport en dringt voor Schuur mans op een gedeeltelijke straf aan, voor Otlens pleit hij clementie. De brandstichting in het pa viljoen op het sportpark. Het is dan do 40-jarige koopman en ge wezen directeur van de Ossche wieler baan, J. F. A. Verhoeven, die .bewaakt door een marechaussee, voor hot hekje komt. De brandstichting in liet paviljoen op het gemeentelijke sportpark is daarmede op het tapijt gekomen. Verdachte in jacquet. Verd'. in keurig jacquet gesloken, geeft langs een langen omweg toe, dat hrj last heeft gegeven het paviljoen in brand te steken. Hij had tegen A. J. Hendriks, (Toon de Soep Sr.) gezegd: „Het ding staat in den weg. Doe het dan maar." Met Schuyers heeft hij nergens over gesproken. Verd. bad het beheer over bet paviljoen eti betaalde de lasten. Pres.: „Is u het geweest, die de brand bare sloffen heeft klaargezet?" Verd. „Absoluut niet". Inspecteur Van Kempen schetst dan den veTd. als een vroeger fatsoenlijk main. Door zijn beroep kwam liij veel in café's en zoo in contact met ongunstig bekend' staande typen. Zoo is hij sleeds verder afgezakt. Toon de Sscp fluistert. A. .1. Hendriks (Toon do Soep Sr.), die ook in de rechtzaal al oen bekend figuur is geworden, fluistert dau zijn verhaal en men vraagt zich af waar cle bravour is geldev-cn van deze bandieten, die in hun eigen wereldje zeker wel de noodige praats zullen hebben gehad'. Toon geeft onomwonden toe, dat hij on Schuyers den brand hebben geslicht. De brandbare stoffen waren, door Verhoeven klaar gezel. Verhoeven zegt, dat bel niet waar is. De rechtbank besluit Schuyers als ge tuige voor het front te roepen en dan legt- deze man een reeks verklaringen af, die verd. Verhoeven ernstig belasten. Hij zegt met Toon de Soep don brand te hebben geslicht en vain verd. tweemaal een bedrag van £25 te hebben gekregen. Rechter mr. Sassen: „"Was de boel klaar gezet?" Get.: „Jawel". De -officier van justitie achtte bewezen, dat het klaarzetten en opstapelen van de brandbare stoffen door verd. is geschied, zoodat hij medeplichtig is geweest aan brandstichting. Ook de uitlokking acht hij bewezen. Spr. oordeelt hel feit zeer cm: stig en eischt 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de votorloopige hechtenis. De verdediger roept de uiterste clemen tie in voor zijn cliënt, die door 4y,>nm"ind voorarrest reeds zwaar is gestraft. Hij vraagt tenslotte de onmiddellijke in vrijheidstelling van den verd., helgocn dooi de rechtbank wordt afgewezen. De 44 jarige te Den Bosch gedetineerde arbeider N. H. Schuyers wordt dan van getuige veidachte en geeft de door hem samen mot Toon do So-ep gepleegde brand stichting in het paviljoen op hot gemeente lijk sportpark te Oss wederom, zo-nder om wegen toe. Dc officier van justitie wijst erop, dat Schuyers ïeeds negen verooitdeelingea ach ter den rug heeft. Voor het feit der brand- stichting ciseht hij 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in vooiloopige hechtenis doorgebracht. De veidcdiger mr. Lelyveld vraagt voor zijn cliënt de uiterste clementie. (Do zitting duurt voort). Beurs van Schiedam. DONDERDAG, 17 OCTOBER. Ojficiee.lt m>i, eruit/ 'mn de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 10 per lf.L„ ad 46 pCL Zander fust en zonder belasting. Namens de Comm. v. d. K. v. K. voor de noteering v. gedistil leerd. H. J. JANSEN. Niel nffirieel Btnnenlandsche spiritus: f 17.A 101 pCt. Builenlandsche spiritus: 18.A f8.50. Zonder fust en zonder belasting. SPOELINGf 0 60 -f 0,70. Hoog water. 17 Oct. 7.05 Uur, 19.27 uur. 18 Oct. 7.59 uur, 23.20 uur. De GROOTSTE sORTEEUING en bet GOEDKOOPST ia alléée Hoogstr, 67-68. Telefoon 68436. SCHIEDAM. Geboren: 15 Oct. Bertha, d. van T. Spronk en G. Baas, Slationstr. 69. Geeriruida, d-. van F. Lupker en A. Verhoef, Ifoutstr. 9. Apolonia en Cornelia, d'. van P. C. van Ilarüngsveidt en C. Neef, Vondel- laan 28. Hendrikje, d', van. E. J. Entiop en M. Verhoeven, Boerhavelaan 113. 16 Oct. Bemardus Dominicus, z. van A. A. Peterbroers en W. P, Rijkuitcr, Dr. Noletstr. 1. Jan, z. van J. L. Griidel- bacli en N. Kuïk, Villastr. 112. Gehuwd: 6 Oct. C. van Giessen, 30 j. en B. C. Jongbloed, 23 j. J. M. Snijders, 23 j. en A. Simons, 17 j. M. van Dijk, 24 j. en G. A. van Haatten, 23 j. KOERSEN OP 17 OCTOBER 4935. (Medegedeeld door de Aimlerdamscbe Bank) INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Hit liet rijk der korte golven. Overal zijn thans nieuwo radiotoestelion te zien, die met bun ultra-kortegolf ge deelte den luisteraar een geheel nieuw luis- te.i-ge.bkd openen. Maar eerst zal hij zich op de hoogte moeten stellen van de eigen aardigheden van koUegolf-onivnngst; wie zijn fiets ruilt voor een motorfiets moet ook eerst wennen aan bepaalde handgre pen en aan de groot ore snelheid. Vóór al les moet hij echter weten dat korlegolf- ontvangst zeer van de omstandigheden af hang!, dus zeer wisselend kan zijn. De eeïre week zal hij wellicht weinig goede stations krijgen om de volgende week door een prachtige ontvangst verrast te worden. Bij kortegolf-ontvangst wordt men gauw ertoe verleid' een afstandsrecord le willen vesügen. Voor den doorsnee luisteraar moet het er echter niet om te doen zijn, beslist Pittsburg of Sydney to ontvangen, terwijl de omstandigheden dit eigenlijk sniot toelaten, in tegendeel, hij moet juist die kortegolfstatious prohee-ren te krijgen, d'ie werkelijk ongestoord' cd vaak zeer duidelijk le liooren zijn, ook al liggen die stations „maar" in Europa.'t Komt er niet op aan dat men Amerika hoort, maar dat men ook werkelijk plezier van de uitzen ding heeft en als men dat plezier kan krij gen van onzen P. G. J.-zender in Eindho ven, of do Phohi in Huizen, dan heeft het ko-rtegolfg-edeelte van het nieuwe radio toestel even goed zijn. plicht gedaan als wanneer hij een volgenden keer muziek uit Rio de Janeiro of Tokio booren laat. Verschillende ovcrzeesclio stations wa ren in de afgeloopen week goed te lioo- ren, ondanks de slechte weersloesia,mlen hrj ons. Havana op Cuba (C.O.C.D.) op 4S.92 M. was in de vroege morgenuren zeer duidelijk ca speelde nog enthousiast rumba's toen de Europecscho zenders al mol bun ochtendconcc-rt begonnen. Met groot succes kon men overdag de korle- golfslations Rome en Wecnen-experimen- taal, op 25 4 en 49.42 M. ontvangen.; >cen van dc beste kortst Afzenders is' die van. Oslo op 31.8 M, die, ofschoon hij maar met 1 K.W. werkt, toch met eiken groe ten zender kan concureeren. Juist deze weck bleek, boe groot 't voordcel is van kortegolf-ontvangst; terwijl do zenders op lange en middengolf zoo te lijden hadden van wccTstoringwn, dat men haast niet op goede ontvangst rekenen kon, kwamen ge noemde zenders ca ook Daventry G.S.L. cn G S.G. en Zecscn op 31..3S M. zonder eenige storing door. En daar al deze sta tions goede programma's uitzonden, kon men heel tevreden zijn met de „vangst". Scheepvaart, SCHIEDAM, 16 October. Aangekomen: Grieksch sis. „ïoatnnisCar- ras" v. Rouaan, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken: Estlandscb s.s. Liina" naar Talhun. SCHIEDAM, 17 October. Vertrokken: Eng. s.s. „Bridgcpod" n. Rotterdam. Binnenin nu. TC. U. Vm> Berkel verCalvn Neder. Ford Ned. Gist- en Spiritus N edKab ol f abri ek Philips Gl. Gr. B Unilever Bu.tentand. Anaconda Bethlehem Steel General Aviation Kennecott Copper U. S. Leather U.S. Steel Corp..... ELECTR. OND Aniem Ned. Ind. Gas Mij. Buitenland. it ties Service MUNEH. Aigemeene Exploratie Roeton Mijnbouw. Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie ROBBER. Amsterdam Rubbei SUIKER, Vbrstenlanden ilandelsver, A'dam.. TABAK. Deli Mij. Oostkust SCHEEPVAART. NedL Scheopv. Unie SPOORWEGEN. Missouri K. T. V.K, 24»;, 46a/j 58% 254'/. 391'/, 842 245'/, 9S'/la 157,» 5 27sn» 1487, 144 HEDEN 247»— 4G7» 597» 264»/, 894 844 243»/,— 97'/»— 127,— 22»/,„— 16»/»- 57,0 27»/,»- 148'/. 145»/»" 67» 57, '7, w/n Vj' M *-# 891/, 89»/,— 407, 2'/,- 2'/, Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Octol/or. Londen 7.2G, Berlijn 59.35, Parijs 9.73, Brussel 2483, Bern 48.06, Ko penhagen 32.421/o, Stockholm 37.45, Oslo; 36.50, New-York 1.47 U/16, Madrid 23.20, Milaan 12,00, Praag 6.12, Prolongalid] 43,4 0/0. l! Suiker Tabak Scheopv. Amerika MARHT Ned.Staats» fondsen Rubber -4/ -4» SA 71 i "-4

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3