Nog steeds - geen aanval De diplomatiekebesprekingen. E 9 FA. W. VAN LOON Zaterdag 26 October. 1935. De Italianen schijnen hun positie te consolideeren. ■■Ml Actie op til aan het Nocrdeli k front Geen ingrijpen van het Vdlicaan. MM Zuiverasr van Gebouwen en Schepen Chineesch munitiedepot in de lucht gevlogen. jaargang. Tol. No. 68103, 68G17 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. EE3OTE BLAD BUITENLAND Nieuws van het Oóst-Afrikaansche front. Dc troepen van Ras' Kassa, Uit hot binnenland van Abessiinié te Asmara aangekomen vreemdelingen dee- len mede, dat d;c concentratie van troe pen van Has Kassa rondom Clondar ge schat kan worden op 60 000 man, die gewapend zijn met Russischeen andere geweren. De hoeveelheid beschikbare mu nitie wordt geschat op GO patronen per man per geweer. Volgens dezelfde vreem delingen zouden de troepen beschikken over icvensmiddetenvoorraden, die toerei kend zouden zijn voor vier maanden. Dei- halve zou men een versnelden aanval moe ten verwachten. Ras Kassa, zoo vertollen zij ten slotte nog, is een van de rijkste hoofden, die een fortuin bezit, dat ge schat kan worden op 20 millioen tha ler s. liuliaaiisfhe opmarschplanncn in hel Noorden. De thans gereed gekomen voorbereid in gen en de verkenningsvluchten van de luchtstrijdkrachten, waardoor men lot 350 K.M. op vijandelijk gebied heeft verkend zonder eenige belangrijke vijandelijke troe- penconcentialie te kunnen on dekken, ma ken het waarschijnlijk, dat binnenkort de Italiaansche "bezetting in Zuidwaarische richting zal worden uitgebreid. Activiteit der tankafdcclingcn. De Italiaansche tankafdeehngen dringen voider op aan het Zu.delijk front ui 'Jga- den. Zij naderen thans het dal van de Boerei. De Abossijnen, die geprobeerd had den, tegenstand te bicden, zijn leruggelrok ken. Munitie van Ras Seyoem buit gemaakt? De correspondent van de Daily Telegraph bij het Italiaansche leger seint, dat de Ita lianen een munitievoorraad van drie maan den hebben buit gemaakt op de legerafdee- ling van Ras Seyoem. Bommen op Gorrahei. De activiteit der Italiaansche vliegers aan liet Zuidelijke trant is heden in strijd met de verwachtingen van de Abossijnen hervat. Talrijke plaatsjes aan de Wcbbo Sjebeli en vooral het voornaamste steun punt van de Abessijosche troepen Gorra- hei zijn met bommen bestrooid. Gisteravond is in Addis Abeba een Ame- rikaansche missionnaire aangekomen, die slechts door haar bedienden begeleid uit den Binnon-Soedain naar de Abessijtnsche hoofdstad was gekomen. Zij vertelde, dat zij tijdens haar reis van veertien dagen grooto af deelingen Abessijmsche troepen ontmoet had, die zich op. weg bevonden naar hel tooneol van don strijd. Ondanks do vele troepenbewegingen hooft zij ech ter haar reis volkomen ongehinderd1 kun nen vervolgen. Overal, ook in liet binnenland, was het volkomen rustig. De sancties. Het antwoord van Roosevelt aan den Volkenbond. Op hem gestelde vragen met betrekking tot het standpunt der Ver. Staten ten op zichte van de sancties van den Volken bond tegen Italië, verklaarde president Roosevelt, dat de door den Volkenbond tot de regecring gerichte vragen zonder ver wijl zullen worden beantwoord. Het ant woord zal waarschijnlijk gegeven worden door het staa tsdeparlemenf. Roosevelt gaf te kennen, dat de beant woording van de vragen weinig speelruim te was gelalen, aangezien de positie van de Vercenigde Statiën door do neutraliteits- wet nauwkeurig is voorgeschreven. Dit geeft eenige kringen oen versterking van hun moaning, dat het antwoord aan leiding zal geven tot een herhaling van de constatering, dat de Amerikaansche politiek verre moet blijven van verwikke lingen, die de Vereanigde Staten niet aan gaan. Op een vraag betreffende het uitvoer verbod voor olie en koper verklaarde Roosevelt, dat deze aangelegenheid be studeerd zal worden, zoodra zij zich zal voordoen. Wat de Lond cnscho vlootcan leren tie be treft verklaarde Roosevelt in deze pers conferentie, dat hij nog geen beslissing had1 genomen over de samenstelling van de Amerikaansche delegatie. Gevraagd' of de b'egrooting voor het volgende Jaar voor ziet in den bouw van een slagschip ant woordde^ Roosevelt, dat de vloo.verdra.gen ruimte laten voor de vervanging van een slagschip in 1937. De plannen voor een *™oodanig schip' worden bestudeerd. Het is echter nog niet beslist of het slagschip gebouwd zal worden. De diplomatieke onderhandelingen. Geen directe besprekingen tus- schen Italië en Abcssinië. Een bericht van Amerikaansche zijde, dat tusschen" Italië en Abessinie rechl- streeksche vredesonderhandelingen zouden zijn geopend, wordt van otficieele zijde te Rome tegengesproken.' Na de besprek ngen, die einde der vorige week langs diplomatieken weg zijn ge voerd tusschen Rome, Parijs en Londen, zijn sedert drie dagen te Rome geen nieuwe besprekingen gehouden. Volgens van Italiaansche zijde verslrek- te inlichtingen, is het diplomatiek contact evenwel niet voibroken. Nadrukkelijk verklaart men, dat er geen geformuleerde rninimum-v o ir-tellen van Italië beslaan. Men wenscht er van Ilali- aansche zijde voorts den nadruk op te leggen, dat Italië niet heelt voorgesteld het tijdstip der inwerkingstelling dor sanc tiemaatregelen op te schorten en dat men te Rome oak piet gelooft aan een dergelijk uitstel. Dc besprekingen tusschen La- val en Ccrntti. Minister-pres. LavaJ' heeft gisteren den Itahaanschen ambassadeur Cora ti opnieuw ontvangen en met dezen meer dan een uur lang geconfereerd. Omtrent het ge sprokene is geen niededecling gepubli ceerd. Ten einde do voomiLichten op een suc ces met te schaden, namen de olf.cieele Parijsche kr ngen omtrent het gesprokene een zeer streng stilzwijgen in acht. Dc mccning in verantwoorde lijke Brilschc kringen. De Daily Telegraph schrijft, dat men in verantwoordelijke Britsche kringen ge voelt, dat na de vero «Meeting van Italië tot aanvaller niets verder den onaango- namen plicht van den Volkenbond kan opschorten. De sanctiecommissie zal nu den datum moeten vaststellen, waarop de sancties van kracht zullen worden. De houding van het Vaücaan. De inlichtingendienst La Corrispondenza te Rome, keert zich met een a cru ijzen naar Vaticaanscho kringen in een zeer scherp gestelde verklaring legen de geruch ten, dat van den kant van de II. Stoei op eonigei'lei wijze bemidde'end zou wor den ingegrepen ril den huid gen interna tionalen toestand. "In dit bericht van La Correspondenza wordt o.m. nog gezegd: "In de afgeloopcn zeven dagen hebben eenige buitenlandsche bladen ra hun jacht op min of meer smaakvolle berichten, kwaadwillig of met klaarblijkelijk gebrek aan kennis van zaken en menschen van evenzeer afwezige als absurde en niet in te denken interventies van deze of gene geestelijke persoonlijkheden, met deze of gene raadgevingen voor het Italiaanseh- Abessijnsche conflict gesproken. Voor den- gene, die de buitengewone reserve van dergelijke persoonlijkheden en hun onbe streden onthouding van iedere ongawensch- te en niet verlangde stellingneming kent, is een rechtstellen van dergelijke tenden tieuze geruchten overbodig. De Corrispondenza verklaart zich in staat al dergelijke beweringen 'te ■•domentoeren en waarschuwt zeer in het bizonder ka tholieke dagbladen ze te verspreiden. Nieuwe Italiaansche aanval op den Volkenbond. Senator Davanzati doet in de Tribune van gisteren wederom een lellen aanval op den Volkenbond, in het bizonder op grond van de economische sancties. In den Volkenbond moet men zich opwerken tot het inzicht, dat -'men geen vriendschap kan prediken en een ojoenlijke en feitelijke vijand daarmede in verband kan brengen, wanneer men wenscht, dal Italië niet uit den Volkenbond treedt, welks voortbestaan zonder twijfel gebondm zal zijn aan de toekomstige beslissingen van Rome. Men moet op ,dit oogenhlik' definitief lot de vaststelling komen, dat Abessinië uitslui tend door;' den Volkenbond gedwongen is een rol balspelen, die het nooit had kun nen en mogen vervullen. De Volkenbond daarentegen is gedwon gen tot besluiten tegen Italië, die /.ich ge openbaard Rebben als een onderwerping onder een Engelschen dwang. P§1 H.K.H. Prinses Juliana luisterend naar dc .rede van prof. Jordan Iiij dc opening van het nieuwe laboratorium voor Physio logische Chemie der Universiteit te Utrecht. H,TH.van DER VLERK Engetand. Stadhouderslaan 37 - Schiedam Teletoon 69655 De ontbinding van het Lagerhuis. De ontbinding vain hel Lagerhuis is gis teravond formeel voltrokken door oen pu blicatie in de oflic'.eelè „London Gazette", nadat de koning in oen speciale zitling van den troonrand1 ©nkele uren tevoren do ontbindingspioclamatie had goedge keurd. i I I l BINNENLAND Frankrijk. Hcrriot over het Abessijnselic conflict. Op het congres van de radicaal socia listische partij heeft Heinot o a. gesproken over het Abessijnsche confl'ct. Hij verklaaido voorstand ;i te zijn van een gemeenschappelijk optreden Een conclusie, aldus Horiiot, Jmigt zich onvoorwaaulclijk op: Fi ankrijk is door zijn plicht en door zijn oer gebonden mede te wei ken aan de ten uitvoer legging van het Volkenbondspact Toen in 1924 het protocol van Gonève werd opgeste'd, was 't Frankrijk, dat t-anc- tiemaalregeleh heeft goeischl. Twaalf jaren heeft het geduurd om Engeland tol dez© opvatting to brengen Kan Frankrijk th.ins verklaren, aldus besloot Ileniot, dat hel van meening is veranderd en dal liet geen aanhanger meer is van het principe van gemeenschappelijke sanet.cmaatiegelon H.K.H. Prinses Juliana te Utrecht. Bezoek aan enkele laboratoria. Gisteren heeft H. K, 11. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Lirccht. Des morgens anr kwart over tien arri veerde Hare Koninklijke Hoogheid aan bet laboratorium voor vergelijkende physiolo gic van prof. Jordan aan do Alexander Numankadc. Dc Praises, die vergezeld was van ba ron Baud en Joukvrouwe de Braauw, werd begroet door prol. Jordan, die in eon rode de beleekenis van detu arLeid in zijn la- boialormm schetste. Vervolgens werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Uie.na bezield.gde de Prinses enkele ge bouwen der Veterinaire Faculteit, waar onder het Chirurgisch Instituut, het Ana- tomalisch Instituut en het Palho'ogisch In stituut, waai bij Zij door de betrokken hoog led aren werd rondgeleid. Vervolgens werd oen kort bezoek ge bracht aan de universiteits-hibliolheok, waarna bet noenmaal gebruikt word ten Paushuize, de residentie van don commis saris der Koningin in de provincie Utrecht. In de- middaguren woonde do Prinses de opening bij van liet nieuwe labora torium voir Physiologist1 he Chemie van piot. Ruiger, aan de Voudellaan. Ten slotte maakte clo Prinses een rond gang door de ziekenhuizen aan den Cte thnjnensmgel, waarna Zij per auto we derom naar nel Loo terugkeerde. Vrij sterke aanval afgeslagen. Waar blijft de geestdrift der Abessijnsche soldaten? Onze V.P.B.-corrcspondcnt aan het Ita liaansche fornt, Sven Olafson, schrijft: Aan het front, 25 Oct. 1935. Na enkele dagen van betrekkelijke rust heeft, een tiental kilometers ten Westen van dezen sector, een aanval van de Abessijnen plaats gehad, die vrij heftig, doch van korten duur was. Met behulp van het berggeschut slaagde men er spoedig in, hen terug te drijven. Vermoedelijk is dit êhn afdoe- ling van de troepen van Ras Seyoem ge- wr --st. L. hecTscht hier thans een groote be drijvigheid. Do stellingen aan dit deel van het front zijn zoo ver mogelijk vooruit geschoven en zoodanig versterkt, dat een nieuwe aanval van Abessijnsche zij Ie, zelfs op groote schaal, niet Ie minste kans op succes zou hebbón. Spionnen hebben het bericht binnengebracht, dat de tegenstan der het verlies van Aksoem zeer zwaar ge voelt en dat Ras Seyoem er op zou heb ben aangedrongen, een poging te wagen om deze plaats te 'nerovoren. Aangezien er evenwel geen nieuwe troapenbowegingen in die omgeving zijn gesignaleerd, wijst niets er op, dat men ernstig van plan zou zijn aan dit voornemen gevolg te geven. Nog steeds ziju de Abessijnen in het Noorden slecht be wapend. Eiken dag functioneeren de verbindingen met het achterland beter, zoodanig zelfs, dat het vervoer van vrij zwaar geschut weinig bezwaren meer oplevert, zij het dan, dat het transport nog met zekere moeilijkheden gepaard gaat tengevolge van het sterk geaccidenteerde terrein, dat moet worden doorkruist. Ilct wil mij voorkomen, dat do geest bij den vijand veel minder goed is, dan bij de Italiaansche troepen Dit blijkt uit de kleine afdeelingen gewapende Abessijnen, die zich bij tusschenpoo/en aanmelden oai zich aan het Italiaansche gezag te onder werpen. Zij maken den indruk van gede moraliseerd te zijn en ik hel) geen spoor bij hen kunnen ontdekken van de fana tieke geestdrift, waarmede hel Abessijnsche leger heette bezield te zijn volgens de berichten vóór het uitbreken van het con flict. Geen leiding bij de Abessijn sche troepen. Ik bad oen langdurig onderhoud over deze overloopers met kolonel d. Rocco, die belast is met het toezicht. „Deze mannen komen tot ons", zeide hij, „orndat zij het gevoel hebben mis leid to zijn. Zij hebben niet, zooals men dat schijnt te willen laten voorkomen, uit heilige overtuiging hun dorpen en gezin nen verlaten, om de wapens op te nemen voor den Negus en tegen Italië. De alge- mcene mobilisatie is aan de overzijde even goed een militaire maatregel, waara m alle betrokkenen zicli hebben te onderwerpt n, als in het eerste bet beste land in ons eigen werelddeel. Tegen de Ilali.iaiische wape nen kunnen zij niet op. De bewapening van deze lieden, dat hebt gij met eigen oogen kunnen zien, is aller treurigst. Het is wam, dat er oen aantal onder zijn met goede, moderne geweren en een zekere hoeveelheid', patronen, die Heffing op varkensvieesch verlaagd Van 9 op G cent. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is dc heffing op varkensvieesch per K.G. geslacht gewicht met mgang van 23 dezer teruggebracht van 9 op G cent. er bij belmoren; doch verreweg do mees ten hunner hebben geheel verouderde, in dezen lijd niet meer doelmatige vuur wapens, terwijl bun ten overvloede de munilio ontbreekt Wij zullen ongetwijfeld nog heel wat moeilijkheden te overwinnen hebb m, voor dat wij ons einddoel bereiken; doch die moeilijkheden zullen veeleer worden ver-| oorzaakt door den aaid van liet land, dan I door de troepen van den Negus. Zelfs een guerilla zal ons weinig kunnen dec- j ren, want wij hebben immer do superio 1 riteit van onze wapensen als het noolig is, zal het vaderland ons zooveel vlieg machines zenden, dat zij den hemel zulten veiduislorcn en eiken tegenstander, in hoe goede hinderlaag hij zich ook gelegd moge hebben, onschadelijk zullen welen te ma ken. Over de militaire operalies wenschte hij zich niet uit te laten. Dc onderworpen Abessijnen worden goed behandeld. De Abessijnen, die zicli vrijwillig onder het italiaansche ge-a; hebben gesteld, schijnen volkomen mol hun lot verzoend Zij maken een niet onintelligcnlen indruk en ik heb uit niets kunnen opmaken, dat de verstandhouding tusschen de Ila'ianoa en bun ontwapende tegenstanders minder goed zou zijn Gemengd Nieuws nt Samenwerking. Italië naar dc vlootconfcrcnlic. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt met betrekking tot de door Engeland aan Italië gerichte uilnoodigitig dcc! te nemen aan de vlootbe=piokingen, welke in De cember te Londen zullen worden gehou den, verklaard, dal men zal kunnen re kenen op het toestemmend antwoord van Italië. Men voegt er aan toe, dat her Italiaan sche standpunt nopens de vlootkwestio uit vroegere besprekingen bekend is, doch men schijnt hier geen bi zond ere verwachtingen te hebben van het resultaat er van. Ongelukkige landing. Zeven gewonden hij daling van Itritsch vliegtuig bij Brussel. Gisteren heeft zHi op het vliegv. Ilaeren nabij Brussel een ernstig vli a- luig-ongeval voorgedaan Een jia sagiers- vliegluig van de Imperial Airways uit Lon den landde om 2 56 uur buiten het vlieg veld en werd totaal vernield Op de over blijfselen van het vliegtuig waren de let tors te lezen JAOO De vijfde letter was onleesbaar De piloot en de mecanicien kwamen er heelhuids af. F.rger was het gesteld met de reizigers. Twoe hunner weiden zwaar gewond De eerste heeft een armbreuk, de andere is zwaar aan het hoofd getroffen. Vijf overige passagiers bekwamen lichte kwetsuren Hel ongeval werd veroorzaakt, doordat dc pilool de ten ding te kort nam en 10 meter voor de grens van het vliegveld den grond be reikte. Een der vleugels werd losgeslagen en de motor boorde in den grond. Verscheidene honderden Chi- nceschc soldaten gedood. Naar eerst thans bekend wordt, heelt zich op 20 October in Lantsjau, in do Noordwestelijke Chincesciie provincie Kan- soe, een vreesclijke ontploffmgsongeluk voorgedaan. Een muniticd 'pot, waar grooto voorraden munitie lagen opgeslagen ter bestrijding van do communistische legers, is in de lucht gevlogen. Daarbij .ouden verscheidene honderden soldatenpan inwo ners gedood en gewand zijn. De vermoe delijk door onachtzaamheid veroorzaakte ontploffing, deed een grootcn brand ont staan, waardoor verscheidene honderden huizen volkomen vernield werden. Deze couitttit veisvIiQut (lugi-lijks. met uit- sondering van 2on- eu Kecatdagm. Prija per Lwaitaal f2.lratico pel poat, 2/)O. Pri}8 per week: 15 cta. Afzon-' dot hike numniois 4 ets. Abonnementen votden dagelijks aangenomen. Adveitontiun voor* hot ocistvolgond num mer moeten vóór ell uur aan liet But can bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór uur. Ken bop talde plaats van advertentie» wordt met gewaarbotgd. Pry 3 der AdvertentlSai vsn 15 regel» f IJSSj M n 111R K Iedere regel meer f OSO; In het Zaterdagnommsr "u* tlUUU 5 regelB 1.80, Iedere regel meer &S5, - ReclaraeB fü.75 per regel, 1 ncassot-oitafo 5cta,} postkwltantles 15 cta I art even van advèrtentiën by abonnement aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Mtinö Advertenüdn opgenomen f0.60 t/nLr^iö woor den, f 0.75 t/m 25 uoordea Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentfën tot25 woor den f025, mits %66r Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags Kleine AdvertentiÖn 11.00, Indien alot vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER Rotterdsmschedijk 208 Telefoon 67593

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1