1 i! j j Jeugdavond, De telefoontarieven. Inbraak. Feestavonden. Coop. D.E.S. Omliggende Gemeenten 4 lu do Groots kerk. Do Hervormde jengdverecnigingcn hier ter steile, tie Chr, Meisjesvereonïgingen „Kleine Kracht", Martha en fryfosa, tie Ned. Meisjes clubs (Rrichoekmoisjes) en ue plaatselijke afdeeüng van het Ned, Jonge- lings Verhond. hebben Zaterdag in de Groote kerk een jeugdavond georganiseerd, die, behalve door veel jonge mensdien, ook door een vrij aanzienlijk aantal inde len werd bijgewoond, zoodat de kerk groo- tendeels bezet was. De leiding had de heer H, Gord eau, algemeen secretaris van het Med. Jongel. Verbond, die een inleidend woord sprak, na eerst Lukas 11 vers 113, waarin het „Onze Vader" voorkomt, te hebben voorgelezen. Spr. herinnerde er aan, dat oen jaar geleden ook een bijeenkomst, als deze werd gehouden in dit zelfde kerkgebouw, met ais onderwerpen de werkloosheid en jeugd en geloof. De problemen zijn er sindsdien niet minder op geworden! Het is niet zoo eenvoudig thans genist zijn wegen den Heer te bevelen. Wij vragen dikwijls in de geestesgesteldheid: Luister Heer, want uw knecht spreekt! Jezus zelf heeft ons leeren bidden in het Onze Va der, naar aanleiding van welk ge bol spr. eenige opmerkingen maakte. Christus realist ca ciptimist- Ds. J. C. Koningsberger, Nod. Ilcrv. predikant te Amsterdam, had tot onderwerpr gekozenChristus Reali-t en Op timist en ging daarbij uit van Joh. 1:43b: Gij zijl Sunon de zoon van Jona: gij zult genaamd worden Cephas, hetwelk over gezet wordt Petrus. Spr. wil spreken over den geestetijken nood van vele jongeren, die aanwezig is, ofschoon zij trouw meeloopen in het ker kelijk en veroenigingsgnrecl. Zij neggen: Wat ben ik en wat bereik ik' Ze wor den somber en gedrukt en mis=en den moed toer het persoonlijk gebed; op iedere bladzijde van den Bijbel lezen re hun veroordeeling. Ze ontberen alle blijdschap. Dat komt omdat zij nooit den levenden Heiland van aangezicht tot aangezicht ont moet hebben. Jezus geeft ons geen wrjsgeerig stelsel of een oplossing voor alle economische en maatschappelijke vraagstukken, maar Itij geeft zich zelf. Er gaat van het Ev.in- felie een ontdekkende en vernieuwende racht art. Ex is maar één weg om het woord van Jezus te verstaan: Wij moeten ons laten leiden voor Hem en toestaan, dat Hij onze verborgen persoonlijkheid schouwt; we moeten uit zijn Zijn mond willen hooren: Gij zijt Simon, d.w.z. verhef je niet op je gaven, maar erken, dat je in geestelijk opzicht een stumper bent; je wordt voortdurend geremd door je eisen wezen; je bent zelfzuchtig en eerzuchtig en afgunstig en oneerlijk, gevangen door de zomlemacht. De waarheid drijft ons tot schuldbesef. Jezus is een werkelijkheidsmensch, een Beaiist; in Zijn licht vallen alle sluiers af. Hrj vraagt: Hoe is uw naam? en wij moeten zeggen: Jacob, bedrieger! Ei is echter een hunkerend verlangen naar vrede, blijdschap en levenskracht, naar datgene, wat Jezus alleen geven Kan. Jezus is niet alleen de realist, maar ook de optimist, want Hrj zegt: Uw naam zal niet meer Jacob zijn, maar Israël. Jezus wanhoopte niet, toen Hij voor zich Simon zag en Hrj wanhoopt niet, als Hij ons voor zich ziet. omdat Hij zich bewust is van Zijn kracht en geloof heeft in den H. Geest, dien Hij zenden zal; Hij weet, dat Hij van ons nieuwe menscben kan maken. Hij vraagt van ons alleen geloof en dat we ons open stellen voor Zijn genade. Hij wü ons een nieuwe kracht inplanten. In de herboren mensch is blijdschap en vrede. In het koninkrjjk van God gebeurt niets automatisch; de mensch moet medewer ken; hij moet gehoorzamen. De blijdschap, die God? geeft, heeft de wereld van October 1935 noodiger dan ooit. Slotwoord. Do heer Gordeau sprak een slotwoord. Jezus vraagt niet: Weest bouwers van een nieuwe maatschappij, of werk voor een nieuwe regeeringsvorm, maar Hij zegt: Gij zult Mijn getuige zijn I Dat beteekent, dage lijks zien, wat Hij is en er dan van te vertellen. Spr. wekte op eiken avond twee blad zijden uit den Bijbel te lezen en te bid den, niet uit gewoonte, maar innig, uit behoefte. Dan zullen we Jezus zien en kunnen oog-getuigen zijn. De toespraken werden afgewisseld door gemeenschappelijk gezang, solozang van mevr. Jo van RaaitSchouten en orgel en vioolspel van dr. A. D. de Leeuw en zijn zoon Dante. Zakenjabilcum. Het zal Vrijdag a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer Joh. Nauman zijn grossier den) in koloniale waren, nu annex suiker- werkfabriek, begon. De vele vrienden en zakenrelatie's, die de heer Nauman heeEt, zullen het zeker op prijs stellen, dat er Vrijdagmiddag in het Gerei Jeugdhuis, Lange Haven 97, gelegenheid zal bestaan dten heer Nauman te complimenteeren. De heer W. P. Doornbos, die van het begin af bij den heer Nauman in dienst was, viert Vrijdag a.s. tegelijk zijn jubileum. Zakkenrolier aan 't werk. Zaterdagavond' bad mej. R. W. V. eenige inkoopen gedaan in de Hema. Toen zij het gebouw verliet, merkle zij, dat zij haar portemonnaie met f 16, die zij in de buiben zak van haar mantel had gestoken, kwijt was Het Sportfondsenbad. 11c 100.000e bezoekster. Het vroolijk spel in het Sportfondsen- bad weid gistermorgen omstreeks half 32 even onderinokon door een toespraak. Do hoer A. F. Putto floot de zwemmers en zwemsters op Dot terras bijeen, waar oven Ie voren mej. V. Hense met haar ouders waren gearriveerd. Re lieer P. Soetens, voorzitter van den raad van beheer, richtte ziclv tot nnj. Heuse met de opmerking, dat zij, toen zij Vrijdagavond het Sportfondsenbad bin nen kwam, weinig vermoedt zat hebben, heden liet middelpunt van de belangstel ling te zijn, omdat zij de 100.000e be zoekster van liet Sportfondsenbad was. Er was de laatste dagen van de vorige week een geweldige deining onder de in gewijde bezoekers. Telkens werd geraagd: Ben ik het? En toen kwam u, Vrijdag avond tegen 6 uur, zonder te iveten, wat u boven het hoofd hing. De cassiêre, Puck O vers loot, in haar .enthousiasme, wenschte u geluk! U was do 100.000e 1 Dat aantal in ongeveer 11 maanden te bereiken, is een mooi succes geweest voor hel Seiuedamsehe Sportfondsen! a 1 en dit te meer, omdat hier ter stede over 't al gemeen zoo weinig te doen is. De raad van beheer ziet in het bereiken van dit aantal een bewijs, dat er reden was hier een Sportfondsenbad te stichten. Het be- bestuur vindt het prettig, dat do 100.000e bezoeker nog voor de viering van hel éón- jang beslaan, op 17 November, P gene» tc-erd. De heer Putto, de bedrijfsleider, heel u Vrijdag reeds in de bloemetjes gezet; het bestuur wil u iets aanbieden, dat nog iets langer duurt, n.l. een half iaars-nbon- nement, wat spr aan mej. Ilense over handigde. Mej Hense dankte voor de attentie en verklaarde, dat het bestuur haar hiermede een groot genoegen heeft gedaan. ID velen in bndcostuum, die de toe spraak hadden aangehoord, hieven een hoera aan en plonsten weer in het water. Yoor hel locale verkeer geen wijziging. Ter voorkoming van misverstand ves tigt de directeur van het P.T.T.-kantoor alhier er de aandacht op, dat met ingang van 1 November as. wel de rijks-telefoon tarieven een wijziging onderman, doch dat wat betreft de kosten van aansluiting, ver plaatsing ca abonnement te Schiedam dc RotteTdamsche tarieven blijven gelden. Bic- doelde kosten blijven derhalve gehand haafd opf 12.50 voor tegemoetkoming in de kosten van aanleg, of bij verhuizing; f 7.50 idem, wanneer reeds een nog bruik bare oude leiding aanwezig is on het toe stel op dezelfde plaats komt te hangen; f 132.per jaar voor een zaken-abonne ment; f84.per jaar voor een klem zaken-abonnement met 103 gesprakken per maand vrij; verder 2 cent per gesprek; en £84.per jaar voor een huisaboane- ment. Dc verlaging van de kosten voor de interlocale gesprekken geldt echter ook voor Schiedam. In D. li S.-winkeL In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in don winkel van de Coop. D. S. aan de Alb. Thijmstraat. De dieven zijn een niet afgesloten poort aan de De Genestetstraat binnengegaan, zijn daar met behulp van een ladder, di-en zij daar vonden, over een schutting go klommen en hebben vervolgens -een ruit in de keukendeur vernield. Door het ont stane gat kon men een sleutel, die aan de binnenzijde van de deur in het slot stal;, omdraaien, zoadat de weg naar bin nen open was. In den winkel heeft men in een van de laden onder de toonbank een trommel met pl.m. f440 gevonden en deze meege nomen. De laden van het kasregister staan in de D. E. S. winkels 's nachts altijd open, zoodat eventueele ongenonde gasten a! vast weten, dat zij het kasregister niet behoe ven te vernielen. Vermoedelijk zijn de in brekers op de hacgte geweest, dat ditmaal een flink bedrag in -een trommel ander de toonbank stond. Plotselinge dood. Omstreeks half 12 kwamen gisteravond C. E., wonende in de Lieve Verschuier- straat te Rotterdam, met zijn vrouw en twee kinderen van oen familiebezoek te Delft hier per trein aan het station aan. De familie begaf zich naar -de op het Stationsplein gereedstaande auto van den Treindienst. De huisgenooten waren reeds ingestapt, toen E. plotseling voor de bus ineenzakte. Hij werd de hal van liet sta tion binnengedragen waar oen dokter den dood constateerde. De hoer E., die 00 jaar was, genoot ©en goede gezondheid. Lezing Chr. Geref. Jengel. Vereen. „Daniël". Br, C. van der Zaal, Chr. Geref. predi kant en lid van de Fransche Kamer der S'laten-GencraaJ, die eenigen tijd geleden een bezoek aan het zendingsveld onder de Toradja's heeft gebracht, zal Donder dag a.s. in het kerkgebouw aan de Bur gemeester Knappertlaan voor de Chr. Ge reformeerde Jongel. Vereen. Daniël, ineen lezing ervaringen mededeeien over dat zen- dingsterrein. Rcisvcrccniging Harmonie. Tot slot van het seizoen heeft do rcis- verecniging Harmonie Zaterdagavond een druk bezochten, gezellige» avond voor de lellen gegeven. Bij de opening gaf do voorzitter, do hoer Chr. van der Haar, een over zicht van het afgcloopen reisseizocn, waar bij hij dank bracht aan den secretaris, den hoer l\ j. Hoogeude-orn, en den penning meester, den hoor P. do Brum, voor hun gioote activiteit. Ondanks tegenwerking door een deel der leden, had do vcreeuiging zich flink ge handhaafd. Do avond werd gevuld met het optre den van het duo Smink. den tenor Mnr- tien van Heelsbergen en de Hakkerl-lund, waarvan enkele leden soli ten beste gaven. Een bal besloot dezen welgeslaagden avond. Jubileumfeest van de VARA. In het kader van de herdenking van het tienjarig bestaan van de VARA, heeft de afdeeling Schiedam Zaterdag en gisteren kindennatinóe's en feestavonden voor de leden georganiseerd De zaal van Musis Sacrum was steeds geheel gevuld. De matinée's vielen zeer in den smaak van dc kinderen. Geen wonder, want er was een poppekast, die nog steeds de meeste belangstelling trekt van allo ver maken voor do jeugd. Voorts werd het programma gevuld met het optreden vair den hannonica-virtnoos II. llondé on van de downs Willy en Bruno. Ook trad een mondiiannonieaclub van zeer jeugdige spe lers op. Het jeugdige publiek werd tenslotte ont haald op een versnapering. De verzorging van het programma van de feestavonden was in handen gelegd van de E.R.T.V., die met haar Onder af deel inseu tooneelspcekle, Lecklengroepm uitvoerde, danste, declameerde, muziek maakte, enz. Ook de clowns van do mati nees traden 's avonds op. Een lid van den vereenigingsraad van de VARA, do heer Grims, uil Amster dam, heeft een korte propagandaspeech uit gesproken. Spr. haalde herinneringen uit het tien jarig Iveslaan van do VARA op. In'begin 1928, toen er weer, regelmatig uitgezon den werd, had de VARA 50JO leden en aan. het eind van het zelfde jaar 30.000. Thans bedraagt het ledental ongeveer 125 00:}. Voorts memoreerde spr. het zend- lijdbesluit, waardoor er, volgens spr.. recht werd gedaan. In den aanvang bestond er ook in eigen kring tegenwerking. Velen waren van meening, dat men met een omroep ,,©en olifant op zolder haalde". Maar ondanks vele moeilijkheden heeft dé vcreemging, dank zij den steun van bet groeiend leden tal, zich weten te handhaven. Spr. bepaald© zieti voorts tot de ver houding met andere omroepvereenigingen, waarbij hij speciaal uitweidde over het karakter van de AVRO, dat volgens hem fascistisch is. In 1931 bracht de lieer W. Yogi den fascistengroet reeds. Vervolgens ging spr. over op de N S.B. en de Indische reis van den heer Mussert. Tot zijn onderwerp lerugkecrend, zeïde spr., dat de VARA'alle reden tot feest vieren heeft. Wat zij geworden is, dankt zij aan den steun der vele syinpatfiiseeren- denwat zij heeft, is bijeengekomen uit vele kleine schenkingen. Spr. wekte ten slotte op de jubileirmactie te steunen. De VARA heeft, wat acties betreft, een repu tatie te verliezen. De avonden stonden ouder leiding van den afdeelingsvoorzitter, den heer H. J. de Vogel, die o.a. bekend maakte, dat de laatste actie 70 nieuwe leden hal op geleverd'. De feestavond werd' besloten met een gezellig bal. Tot steun in den strijd. De arbeiderslooneelvereeniging „Tot steun in den strijdi" heeft Zaterdagavond een buitengewone tooneeluitvooring ge geven, welke tevens het karakter van een huldigingsavond' droeg. Na opvoering van het bekende tooneel- stuk „Uet licht in den nacht", vain Inte Onsman, dat door het zeer talrijke publiek zeer gewaardeerd' werd', trad do voorzitter, de heer J. Rosmalen op het tooneel. Spr. wendde zich tot den regisseur, den heer L. de Vogel Sr., die tnans vijf en veertig jaar alsamaleur-tooneelspeler op de planken skaat. Aanvankelijk was de hoor Do Vogel humorist. Later kwam hij onder leiding van den heer Overwoei in „Mozart", laler „ïalmon". De jubilaris was voorts een der oprichters van „Kunst na Arbeid" en richt te in 1922 de vereeniglng „Tot steun in den strijd" op. Spr. bood den. jubilaris namens loden en donateurs een zilveren horloge aan ©n aan mevr. De Vogel bloemen. Spr. bood vervolgens namens gewest 8 van den Bond van Arbeiders tooneel vereeni- gingen een pendule aan, en namens de muziekvereeniging Crescendo bloemen. Voorts bracht het hoofdbestuurslid1 van den bond. de heer Schaap, ook nog bloe men op het tooneel. Staande werd' de jubilaris tenslotte die Internationale toegezongen. De avond wendmet een gezellig samen zijn gesloten. Het jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag 39341935 van de Coöp. Bakkerij en Vcvbr niksvereen Door Eendracht Sterker, dio hier ter stede C kruideniers- en 2 brood1- en hanketwrin kels en te 'Over chic ook nog oen vor- btuikswinkcl exit o'teert. Het verslag opnt met een in meirioriam den heer M. C'. M. do G- n| Voorgesteld wordt vo.'mkkorijar tikelen 10 pet., voor de kruideunci -tlikclon 4 pet. en voor het melkbcdiijf ook 4 pet dividend uit te keeren. Blijkens de balans per 31 Augustus 1931 was het overschot in het afgcloopcn boek jaar £48.567.14. De bakkerij leverde oen winst op van f34.3C2.3Q: do banketbakkerij een verlies van £994.07; de kruidenierswinkels een winst van f711S.77; de bankelwinkols een winst van £312 75 en de mclkafdeeling een wind van f6639 97. Alleen van dit laatste bedrijf waren de resultaten aan uier kelijk heler dan het vorig boekjaar; voor do overige afd'dingen daalde de whist. Jubileum. Heden herdenkt de heer K. Liebeek, dat hij 35 jaar geleden bij de N.V. Werf Guste, voorheen firma A. Smulders, als scli oeps (eekenaar in dienst' trad. In den loop van den dag is de heer Liebeek ton kantoto van de dirccue ont vangen, waar liern een geschenk werd aan geboden. De collega's van den jubilaris bij de Werf Girato wordt hot 5e, 7e, Se en vol gende In Grams herdacht hebben hem een bureaustoel en een vaas met bloe men aangeboden. 'Ook te zijnen huize in de Graaf Floris- strnat ontving de heer Liebeek blijken van belangstelling. Uilloiing gemeenfe-lcening. In een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt, welke nummers van de 3 pet. gemeente-geldlecning 1895 zijn uit geloot. Dankdag. De jaarhjksehe dankdag van de Clrr. Ge reformeerde gemeente, zal dit jaar gehou den worden op Donderdag 7 November a.s. Do diensten vangen dan aan des mid dags te 3 uur en des avonds te 8 uur. gen van Lou Bandy, welke ongeveer 20 M. werd vooruit geschoven, en d.vars over den weg kwam te slaan. InnmbMs wa ren do deelnemers van dc Lou Dandy-rit geairivecrd. Juist toen het peloton do stilstaande auto's passeerde, kwam er uit tegenovergestelde richting een auto. 'Gin een botsing te voorkomen, moesten degenen, die aan don kop van het jielelou reden, krachtig remmen, waardoor de wiel renners op en over elkaar vielen. Een groot aantal deelnemers liep ver wondingen op aan hoofd, armen en boenen. De 22-jarige wielrenner ff. A. 13. uit Delft kon niet meer loopen; een aulo scheen hem over den voet te zijn gereden. In de Roode Kruispost is hij verhouden. De defecte rijwielen zijn op oen vracht- auto geladen. De aulo van Lou Bandy werd aan do achterzijde beschadigd. Motorongeval. Zaterdagavond half 9 reed de 26-jarige uitvoerder van bouwkundige werken IVj. A. van Dijk uit Den Ilaag mol zijn motorrijwiel langs den Kanaal weg. Bij den tof is van D. gevallen en verloor hol be wustzijn. Ilij werd do tolgaardcrswoning binnengebracht, waar liet bewustzijn spoe dig weer terugkeerde. Van dio onder den invloed van sterken drank bleek te vorkeeren, liep bij zijn vat eenige schaaf wonden aan zijn slaap en linkerknie op en bezeerde zijn schouders. Hij is per Rooue Kruisauto naar zijn woning overgebracht. AGE N D A. S chic d a m. Passage, 8.15 u. Spion 13; Do vroolijke vagebonden. City, Hoogstraat, 8 u. 't Is voor den bak ker; Do woestijnwind. 28 Oct. Gebouw Eendracht, 8 uur. Spiri-' iuafjgtlsche voordracht met expe rimenten. 29 Oct. Geiof. Jeugdhuis, 3 uur, Oekraïne avond. 29 Oct. Goh. Eendracht, 8 u. Princevlag. 2e Jaarfeest. 29 Oct. Volksgebouw, 8 uur, Propaganda- avond Coöp, D. E, S. voor mo dem georganiseerden. Spreker S. de la Bella 29 Oct. Zaal R. K. Volksbond, 8 uur. Le zing pater A. Verheggen, over Me- hat-chen verpleging in Suriname. 30 'Oct. Cleb. Eendracht, 8.30 u. Oranje- vereeniging. Buitengew. ledenver gadering. 30 Oct. Geb. voor Chr. Soc, Belangen, 3 uur. Vergadering Kring van Geref. Evang. Commissie's. 31 Oct.. Oosterkerk, 8 uur. Jaarvergade ring Geref. Jeugdraad. 31 Oct. Veieenigingslokaal, 8 uur. Film.1 verlocming liet Hocgeland. 31 Oct. Kerkgebouw Chr, Geref. gemeente, 8 uur. Lezing ds. 0. v. d. Saai, over een bezoek aan het zendings veld der Toradja's. 2 Nov. Geb. Eendracht, 3 u. S. T. V. „Eigen Studie". Tooneeluitvoereng. Rotterdam. 28 Oct. Doelen. Excelsior. Vooruitv. Missa Solemnis van Beethoven. 28 Oct. Groote Schouwburg, 8 uur. Volks universiteit. Centraal Tooneel. Da figurant van La Gaité. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Goltldiggers '1935. City. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Golddiggexs 1935. Corso. Van 11 u. af doorl. Het meisje met de blauwe hoed. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Variété. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De blonde Carmen. Luxor. 7.30 u. 9.30 u. De wereld' kijkt naar Abessiaië. Olympïa. 7 u. 9.15 n. Charlie Chan in Egypte. Prinses. 2.15 u. 8.15 u, liet meisje met de blauwe hoed; De schaduw van Sing-Sing. Roxy. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Uilenspie gel leeft nog. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 n. De man, die zijn hoofd behield. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 n. Moulin rouge. OVEItSCHIE. Massa-val. Van deelnemers aan de Lon Bandy-rit. Do wisirennersv ereen,,'s-Gravenhage" had gisteren een Lou Bandy-prestatierit over 80 K.M. georganiseerd'. Des morgens Iiad' de humorist Lou Band'y te 's-Graven- hage het startsignaal gegeven. Per auto is hij vervolgens naar «Dverschie gegaan om de deelnemers te zien voorbij [rekken 'Omstreeks 10 uur had hij zijn wagen bij de B lijdorp brug gestationeerd' aan de rechterzijde van den weg. Een auto, die de Blijd'orpbrug kwam afrijden, botste tegen den stilstaandten wo- Eerste Kamer. Hel ontwerp Sanctie wet 1935 aangenomen, In de Zaterdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is het ontwerp sanc- tiewet 1935 behandeld en aangenomen. Jn den aanvang vau de vergadering be antwoordde minister Be^Graeff liet 's morgens verschonen eindverslag. Nederland anoet zich' in Geneve niet op don voo grond stellen. Daarom ook heeft spreker teruggewezen drp. aandrang, van vele zijden op hem geoefend, om als voor zitter van de coördinatie-commissie op to treden. De economische schade voor ons land wordt js&ms overdreven voorgesteld. Ten' aanzien van het vcrleenen van schadever goedingen verwijst spr. naar zijn ver Wa rning jn de Tweede Kamer. Het ligt niet; in' de bedoeling ten aanzien daarvan ver der te gaan dan de coör.linalie-coinmiissi© Tc Gcnèvo wordt ten aanzien van da sancties ten behoeve van de leden een permanent actief bureau gesticht. De straf bepalingen mogen niet verzwakt worden. De heer Van Embden (v.d.) bracht hulde aan het optreden van den minister te Geneve. Spr. is tegen uitstel van eco nomische sancties legen Italië, dat voort durend gespeculeerd hoeft op do zwakte van den Volkenbond. De heer Knottenbelt (lib.) betoog de, dat de Val ken ben ;J s mach n e tie traag blijkt te werken en zwakke mogendheden voor bewapening hebben te ziorgen om niet dadelijk onder den voet "'te'- worden geloop en. Spr. is verheugd over de verkla ring van dön minister, dat Nederland Erf de toepassing der sancties niet vooraan! kan gaan. De lieer De Savornin Lokman (c.h.) zei, dat dit ontweip wordt belieerscM door de leuze: „Een man een man, oen woord een woord". Do Volkenbond moet optreden, anders kan liij wel worden op gedoekt, ma r de uiterste omzichtigheid is gebeden Nederland moet niet don in druk vestigen „Haantje de voorste' te willen rijn. Spr. betoogt, dat dit ontweip zich had 'kunnen bepalen tot sancties, die Genève reeds hebben verlaten. Overigens waar schuwt spr. legen overdreven enthousiasiinie en .optimisme ten opzichte van den fob kenbond. Do lieer Briët (aar.) 'wees inzonderheid,, op het gevaar van erkenning vat.i oen recht ,op expansie. Spr. gelooft niet, dat de veiligheid van Nederland door toetre ding tot den Volkenbond is vergroot. Hierna wordt gepauzeerd, De I-er Van Lanschot (r.k.) waar schuwde er tegen de international© veiligk beid tot een speel bml te maken van; nat t ion ale politiek. Spr. prijst de houding van! onzen minister te Genève, dio was soaviter in mod O, forti ter en ro. Hij waarschuwt tegen ion derschutting van. de collectieve veiligheid en is van oordeel, dat de V o-lkenv bond thansfeitelijk! aan het pnoefstop- men is. De heer Van Öitters (a.r.) betoogde, dat Nederland door het' zetten van zijn! handteekening verplicht is aan de saincties mede te werken. De hoer kien dels (s.d.) liad in de considerans een lm roep opt het pact vaïii den Volkenbond willen zien opgenomen. De beteekenis van het wetsontwerp wordt - overdreven voorgesteld Er is' geen belerni- raering in het normale geldverkeer aango-* bracht. De heer Anema (ar.) betoiGgde, dat men! de zinken met nuchterheid moet bezien en wijst op het verschil der toes tand®! 30 jaar geleden, toen een klein land in." Zuid-Afrika werd aangedaan, en die vairt nu. Fit is geen reden voor scepticisme tcffl aanzien van do Volkenbondsgodaelite. Do minister betoogde dat we pmt ideëel© redenen en om redenen vai eigen belang .ons niet mogen onttrekk ri aan onze verplichtingen. Spr. ontkent, dat cc sprake is geweest van samengaan vin Eiiv geland en Nederland voor rigoureu e maat regelen. De doorvoer is vrij en steenkolen val mm "bniten de sancties. Het is do be'oelmg; de sanctie» 81 October a.s. in werking - te stellen. Het .wetsontwerp wordt na sre- en. du pliek at h. s. aangmoroan. .-tl. TM- n 1 i pi I Jg 4 ri«. -L 3r J i f i b i t *f A t B. A I

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2