ZIJDETEELT SN NEDERLAND. Het kind hoog uit de bergen Economische aspecten. Met steun van de over heid zou aan velen een bijverdienste kunnen worden verschaft. M iddel tot werkver schaffing. li.*) Do ervaring heeft bewezen, dat do teelt van zijderupsen in Nederland zeer goed mogelijk is. De Nederlandse l§i zijdeteelt- veiveniging telt reeds sedert 1929 oen aan tal telers onder l\aar leeien en de Gooisehc z.iji.leteeltveree niging, die weldra geheel met do eerstgenoemde zal samensmelten om als economische afdeeliug van hot geheel deze teelt te bevorderen, maakt er met stij gend succes propaganda voor. Dat alles hebben we in ons vorig artikel uiteenge zet. De cniluur van zijderupsen is in Ne- dei land echter al veel ouder dan deze heide organisaties. We hoorden van iemand te Danm, die thans als 82-jarige er op kan terugzien, dat hij reeds 75 jaar geleden voor zijn plezier zich hieimede bezig hield. oor de meeste leden van bovengenoem de vorcenigingen is het ook nu nog een trdpasscoruig en economische overwegin gen spelen bij hen niet de hoofdrol (Iet is de Gooische vereeniging gewoert, die voor liet eeist en wel sedert korten tijd op ruime schaal de aandacht vestigde op de economische aspecten, welke dl zijde teelt voor vele Nederlanders biedt in een tijd. dat talrijke landgenooten, die naaf werk snakken, uitsluitend op steun van de overheid zijn an nee wezen, zonder er iets voor te doen. De vice-v oorzitter van de/e voreonieing, de lieer J. H. Smitt te Huizen, hoeft ons ook daar het een en ander van verteld. Ideale huisindustrie. De teelt van zijderupsen, zooais we die in. ons vorig artikel hebben beschre ven, is niet moeilijk. De moerbeiboom, die uit het buitenland gei'mporteerd moet wor den, groeit ook in ons klimaat uitstekend en doze plant heeft niet een bepaalde grondsoort noodig om goed te gedijen. Mo gelijk is de eene grondsoort er wel beter voor geschikt dan de andere, maar het gaat er bij deze cultuur niet in de eerste plaats om, welke boenen er het fraaiste bijstaan of de meeste vruchten leveren, als ze maar bladeren dragen, die de zijde rupsen eten. Dat is overal in den lando met een gelijk succes te bereiken. Er heb ben gei 'ehten de ronde gedaan, dit de moerbei dant aan het uitsterven was. De heer Sn itt vertelde ons, dat hij daar nog nimmer van had gehoord en dat integen deel de hier geplante of gezaaide exem plaren het uitstekend deden. Het afplukken der bladeren kunnen de planten zeer goed verdragen, wanneer het maar niet al te onoordeelkundig en op een te groote schaal tegelijk geschiedt. Kinderen kunnen dat werk doen en in het algemeen kan het heele huishonden medewerken aan dit be drijf, dat zeer gemakkelijk is te leeren. Een droeve omstandigheid voor hen, die zich om economische redenen met dezen teelt inlaten, is evenwel, dat het bedrijf do laatste jaren niet bepaald' winstgevend is te noemen. Kort geleden was dat nog wel liet geval, sedert de laatste jaren is daar echter verandering in gekomen en nu le vert het bedrijf zelfs verlies op. De markt prijs van de cocons der zijderupsen is zoo aanmerkelijk gedaald, dat de kostprijs niet eens meer wordt vergoed. Wanneer men den kostprijs kan druk ken door subsidieering van overheidswege, zon althans, het verlies kunnen worden weggewerkt en zouden velen, die thans tot lediggang gedoemd zijn, hun dagen Het eerste artikel verscheen in ons blad van 15 Nov. j.l. Naar het Fransch van M. de R. (Iets uit den strijd1 van Tirol togen Napoleon) H. Zoo ging hét, totdat eens op een nacht Ilans in de hooischuur zijn jonge vrouw vond, beladen met een zwaar pak, en van uitputting bevend. Zij had' de veertig kilo naar boven gesleept in den nacht, omdat zij overdag het huis niet durfde verlaten; zij vreesde, dat men haar op het spoor was. Het dorp was vol soldaten, zij durf de ook niet teruggaan, uit angst, dat zij haar zouden gevangen nemen en dus ging zij mee naar het hoi in" den berg. Zij moesten leven van hetgeen zij had mee gebracht, zoolang het ging Op den tienden nacht zaten zij om hun vuurtje en overlegden wat er gebeuren moest, want er was nog maar voor vijf dagen voedsel voor hen allen, meer niet. En den nacht daarop werd' een kind' ge boren, 'zonder iemand' om te helpen, bet- halve, twee onhandige mannen. En do ar me jonge moeder sloot schreiend haar kindje in <?e armen, want zij was zwak na de doorgestane pijnen en ook van hon ger. Hans' hart brak, toen hij haar zoo zag weerom. Toen waagde Klaas het in de vallei weer gedeeltelijk met een bezigheid kun nen rullen. Zij zonden zelfs een kleine bijverdienste hebben en in de toekomst zou op een of meer plaatsen in den lando een zijdefabriek kunnen warden opgericht. Nederland voort voor ongeveer vier mil- lïoon gulden aan zijde in, ongerekend de kunstzijde, zoadat er wel een a Lel gebied kan worden gevonden ln 1931 was de marktprijs van 1 kilo gram cocons nog f 7 50. Volgens do be rekening van de Nederlandsche heide maatschappij kon iemand, die één hectare grond in exploitatie bracht met 1G ,'i 17 duizend nioerbeisiruiken, een opbrengst be reiken van -tOO kilogram cocons IV kost prijs daarvan weid met inbegrip \an alle werkzaamheden geschat op f 4 70 per kilo, zoodat men op deze hectare ruim dui zend gulden winst zou behalen Thans is de marktprijs evenwel terngaeloopen tot f '2 en zelfs f150 per kilo. zoodat er por kilo een verlies van fo zou worden ge- leden Verkloomi en werk\ ersthaf- fingl Hoe wil men nu tot een sluitende ex ploitatie komen? Hei plan van de Gooi- sclie verinniging, waarvoor per circulaire aan alle gemeentebesturen in den lande op groote schaal belangsfbliing is gewekt, te heel eenvoudig. Wanneer met steun \an de overheid de kostprijs to' bijvoorbeeld f 3 50 per kilo kon worden verlaagd en deze zelfde orerheid zou de cocons voer f3 50 per kilo willen afnemen (om ze d.m met verlies op de vrije markt te verkoo pen), dan zouden vele monschea werk kun nen krijgen door de beplanting van groote stukken grond met moerbeistruiken. En ui het huisgezin van den ondersteunde zou een kleine verdienste u orden ge bracht. De gemeente kan zich voordeel verghaf fen. door deze teelt aan te monPgcn. De ingrediënten voor de zijdeteelt zijn goed koop; bet duurste is de mocrbeislruik, waarvan 3-urige exemplaren 5 a G cent per stuk kosten. Om te beginnen zou nu een gemec 'te kunnen overgaan lot be planting van G00 vierkante meter met dui zend 3-jarige struiken, die, als ze in Fe bruari geplant zijn, in Juni blad dragen on een GOOO rupsen kunnen voeden. In bet eerste jaar zouden dertig werhloozen ie lor 200 rupsen voor hun rekening kunnen nemen, die in een bak van een kwart vierkanten meter kunnen geteeld worden. Het is niet aan te raden, om dadelijk in het groot te beginnen, want als elk be drijf, moet ook dit hel irstc jaar worden geleerd. Het heele gezin kan medewer ken in deze ideale huisindustrie en zoo kunnen als -eerste stap een dertig gerfeun- den eenige bijverdienste krijgen. Ook voor anderen acht men in het Gooi de zijde teelt bizonder geschikt Men denkt in dit verband speciaal aan de zoogenaamde on volwaardige arbeidskrachten, voor wie vaak zoo moeilijk werk is te vinden. Er zitten aan dit geval zooveel aspecten. Een uitgave van f 69 voor duizend 3- jarige moerbei planten kan, zoo redeneert men, iedere gemeente nog w.el dragen. De gTond zou kunnen worden omgespit in werkverschaffing onder toezicht van de heidemaatschappij, die ook de leiding zal moeten hebben bij het planten. Lukt de opzet niet, dan kunnen de planten altijd nog in een gemeentelijk park worden ge bruikt, hetzij los, hetzij als haag, zoodat het geld nooit is weggegooid. Bovendien wor den de planten, als het mot de zijdeteelt goed gaat, steeds waardevoller, omdat er telken jare meer bladeren aan konen. Zoo levert een 5-jarige plant 900 gram loof voor a£ to dalen en naar haar vader's huis te gaan Iaat op den avond en door het raam naar binnen te kijken. Daar zag hij twee soldaten zitten. Hij sloep achterom hel huis en vulde uit den voorraad op den zolder een zak met alles wat hij vinden kon, vooral aardappelen en maismeel en gedroogde appelen, en sloop toen weer terug. Hij wist, hoe hij in den melkkelder moest komen en zag daar een pol room slaan, dien hij meenam. Toon ging hij op weg, eerst in de verkeerde richting, voor het geval hij mocht worden bespied'. Do pot met room was boordevol, hij nam een paar teugen, die hem kracht gaven. Zoo liep hij den ganschen nacht voort met zijn last langs allerlei slingerpaden, tot dat hij weer in de hui en ten slotte in het hol aanlandde. Daar viel hij neer mot zijn last op zijn rug, doodmoede, maar met genoeg leeftocht voor verscheidene weken. De winter ging voorbij. Het kind' ge dijde, maar de jonge moeder zag angstwek kend mager. Eens op een. dag klonken drie schoten hoog op den berg, maar toch nog bened'en hun adelaarsnest. Hans zat juist met Klaas tegen de rots geleund te genieten van do zonnewarmte. Zij zaten daar zwijgend! en opmerkzaam. Weer klonk een schot, weer kaatst door de hergen. „Zij schieten in de „Achengrube" 30'10 rupsen en een 8-jarigo plant 3000 gram loof voor 110—120 rupsen. Dit zijn eigenlijk nog meer sociale dan economische aspecten. Wanneer tot do op richting van een Nederlandsche fabriek kon worden overgegaan, dan zou ook ceo nomiseh veel zijn to bereiken. Daartoe zijn reeds plannen in voorbereiding. Men wil deze aangelegenheid grondig besludeeren en dan zicli wenden lot den minister van economische zaken, bij wien men voor deze nieuwe industrie als zij levensvatbaar blijkt steun verwacht. De nadere uit werking der plannen zal echter nog wel eeuigen tijd vorderen. Gemengd Nieuws Roofoverval te Maassluis. De beide daders gepakt. Verscheidene inbraken gepleegd. Zondagavond, toen do lieer S., van de Wilhelminalaan te M.uxshiis, thuis kwant, went hij overvallen door iemand, die zich achter een stoel verborgen bad gehouden. Hij bedreigde den hoer S. met een revol ver, op welk moment nog oen andere maa de kamer binnenkwam, die eveneens een pistool trok en dit op den heer S. richt te. Hij dreigde den heer S. te zullen neer schieten. Onder dekking van hun pistolen wisten de inbrekers te ontkomen, waarna de politie op de hoogte werd gesteld dour den heer 8. Het bleek, dat do inbrekers door de achterdeur wareil binnengekomen en alle kasten en. laden overhoop handen gehaald. De rocheicho trof uitgebreide maatrege len om liet tweetal te arresteeren en d* omliggende gemeenten werden gewaar srfmwd. Toen omrtreeks twaalf uur in den nacht de rechercheur Ifynnui zich aan Jen overweg bij liet station bevond, deelde de ovcrwegw achter hein mede, dat twee personen zich langs de spoorbaan bevonden. De rechercheur hield hen on der bedreiging met zijn revolver aan en bracht hen naar het politiebureau. Daar bleken zij in bet be/it te zijn van kleedtng, dio uit de woning was vermist. Aanvankelijk weigerden zij hun naam op le geven, doch toen in don loop van don nacht de commissaris van .politic hem ver boorde, deelden lij medn' uit Rotterdam to zijn en zich ann do inbraak met ge weldpleging te hebben schuldig gemankt. Toert bet vuur hun nog nader aam d: schenen werd gelegd, bekenden zjj inog twaalf andere inbraken ie hebban ge ploegd, o.a. te Schiedam, Ylaardingen, Delft, Ylaanhnger-Arnbadd, Over&ehi-o -on Hillegersberg. Bij het verdere onder/.ook hevft de Maa/sluteche recherches gister morgen op een terrein aam do Asphaltfa- brieken aldaar oen volledig stol inbrekers- werktuigen en twee automatische pistolen ge\ onden, dro daar begraven varren. De beerc-n bleken volledig te zijn uitgerust Zij waren o.m. in het bezit van een dub bel stel costuums, om herkenning te be moeilijken. Propaganda-dag ItoH, Philatelist en Vcreeniging, De Rotierdamsche Pbilatelisten Verceni- ging houdt Zaterdag 23 dezer in do bo venzaal van bet „Gouden Hoofd" (in gang Hang) te Rotterdam een propagan- da-dag voor bel v-erzarnelen van postze gels. In de avonduren zullen korle voor drachten met gekleurde lichtbeelden wor den gehouden. Ernstige autobotsing. Keu doodt', n zwaar gcwnr.de. Om vier uur gistermiddag heelt zich onder do gemeente Woudenberg een ern stige botsing-lussehon twee personenauto's voorgedaan, waai bi; één doode valt to be Uuiuon, terwijl voorts een tweede persoon er zoo ernstig am toe is, dat er voor zijn leven weinig hoop mew bestaat. liet ongeluk greep plu dm ho-ok van don Rijksweg en den Item,, u we. den z.g. Viersprong, cmdor de g mcrnt o Woud on be rg, waar op genoemd tijd-® een auto, komende uit de richting Mnarn en een wagen, welke van den kant van Wou denberg kwam, elkaar met groote snelheid naderden. De botsing ontstond, doornat de bert Hinder van bel eerstgenoemde voertuig naliet de andere aun> voorrang ie vcr- leencri. Do schok was zoo hevig, dat de aanrijdende wagen, een open auto, tegen een paal vloog, waarna do beide inzitten den op den weg werden geslingerd. Van hen is de 22-jarige Van der Bedum, woon achtig te Soest, zeer kort na liet ongeluk ter plaatse overleden. Hij bleek een dub bele schedelbreuk te bobben bekomen Zijn metgezel, eveneens een jongeman, met een zeer ernstige hersenschudding in bui tengewoon zorgwekkenden toestand, nadat door een geneesheer do eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort vervoerd-. Men vreesde het ergste voor zijn loven. Dc bestuurder van de andere auto, die alleen hierin was gezeten, is er heelhuids afgekomen, hoewel do wagen is omgekan teld Dit voertuig kwam uit Den Haag en gen ode bestuurder was de lieer W. II. li rp. R i.a- en gemeentepolitie waren spoedig na net gebeurde op de plaats van het ongeluk aanwezig. De beide vernielde wa gens zijn in beslag genomen. Omtrent den toestand van bet tweede slachtoffer van het auto ongeluk, dat gis teravond bij Woudenberg geschied is, den ongeveer 20-jarigen van der VV. uit Soest, vernemen wij uil Amersfoort, dat deze vrijwel hopeloos is Het tweede slachtoffer over leden. Nader wordt ons gemeld, dat de heer Van der Woerd in den afgcloopen nacht in het ziekenhuis is overleden. In de bekende badplaats Balli slaan honderden huizen onder water. IX- inwo ners maken gebruik van roculmpton om van do ecno plaats naar dn andere to komen. Ook in talrijke andere planteen staan do stralen blank, ilicr en daar be reikt hot water een stand van 1.50 M. DooiU'lijk ongeval. Gisteiavond' is de 15-jarign P. Klnekslra le Noord borg urn, bij llecrcuveen, bij hot oversteken van den straatweg door een personenauto aangered-\n on vrijwel op slag gedood. Het lijk van den jongen Is ia beslag genomen. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een omterzoek iri. Door wielrijder aangereden en gedood. Gisteravond is de ongeveer 40-jarige 'A. L., die te voet op weg was naar St. An 1 bonis, te Ledeacker (N.-B.), door d-cn wielrijder P. uit Sfl. Anthonis, aangere den. Het slachtoffer bleef bewusteloos 'op den weg liggen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroe pen, is L. naar zijn woning vervoerd', waar hij hedenmorgen te half vijf zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. strooper waarschijnlijk," zei Hans. „Als ik een geweer bier had, dan zou den we geen gebrek aan vleosch hebben," zei Klaas. „Wij zouden zelf het wild' worden, want zij zouden ons ia vier en twintig uur op het spoor zijn," grinnikte Ilains. „Het zou een zweetje kosten," zei Klaas, maar we zouden den kogel krijgen in de binnenplaats van de gevangenis, ter wijl buiten de wereld' in zonneschijn ligt. Dan probeer ik nog liever over de Eediesr- beft-gletscher naar Italië te gaan." Hij keek naar boven, waar de groote gktschcr lag ingeklemd tusschen de bergen. „Een betere manier van stervein mis schien, maar een zekere dood'," zei Hans. „Kijk, daaT is een gewonde gems aan het eind van de Grube!" „Ik probeer of ik hom Krijgen kan, bet zou een goede aanwinst zijn vootr onzen proviand»-voorraad'. We zouden het dan wel kunnen uithouden tot do lente komt." Hans legde zijn hand op Klaas zijn schouder. „Misschien zijn er nog anderen .bezig, het dier te zoeken, en jouw eigengemaak te sneeuwschoenen zijn de eenige hier in den omtrek, waar ieder spoor van ven zichtbaar is. En er is nog maa,r één uur voordat do schemering invalt." Klaas werd' ongeduldig. „Een gems een gems voor onzen voorraad'!" zei hij. Aufo tegen boom gereden. Eén domic, één mistig ge wonde. Gistei jh oeiu omstreeks negen uur is in de berarhie bo/lit bij Renswoudo een ern stig au o ongeluk geleurd, waarbij een ]>er- socn werd gedood en een aiuieg; Jeveusge- \aariijk uerd gewond, Een auto, kennende uit de richting R-etns- woudc, rijdende in de richting de Klomp, is in genoemde biclü, waarschijnlijk door dat het voertuig te groo-to snelheid had, met groom vaart tegen oen boom gereden. Zwaar gewand werden do beide inzitten den uit den wagen gehaald. Een van hen, dr. Wouter TIiDy uit Den Iluag was vrij wel op »iag dood. Do bestuurder, de heer W. Stear, waarschijnlijk van Dudscho af komst, is in zorgwekkenden toestand naar het pp eenige tientalion Meters afstand gelegen gemeentehuis van Renswoudo ver voerd. De auto werd totaal vernield. Hit Arnhem wordt gem-eld: De toestand van het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk, dat gisteravond nabij Rcnswoude plaats haa, den heer W. Stear, die tijdelijk te Den Haag verblijf hofudt, is bevredigend. In den lo-p van den avond is hij naar het Diaconessenhuis te Arnhem overge bracht, waar bleek, dat bij waarschijnlijk een hersenschudding en eenige schaafwon den bad lOpgeioiojKMi. Direct levensgevaar beslaat niet meer. Do overstroomingen in Zuid-Engeland. De overstroomingen in Zuid1- «en Midden- En geland breiden zich nog uit. Bij WilndL sor staat een deel van bet slotpark on der water, terwijl ook do bekende sport velden van Eton overstroomd» zijn. Ook te Londen is men ongerust in ver band met den was van do Theems. Te Robertsbridge bij Hastings zijn vele schar pen verdronken, terwijl de bewoners baar de bovenverdiepingen van hu'ra buizen moesten vluchten. Overval op bank te Bazel, Kassier zwaar gewond. De dader pleegt zelfmoord. Gistermiddag is een overval gepleegd, op den kassier van de Adler-hanlr te Bazel, Een onbekende bood een Fransch bankbib jrt (er wisseling aan en loste onmiddellijk daarop drie schoten op den kassier, dio zwaargewond ineenzakte. De reover maak te zich meester van een bundeltje bank biljetten ter waarde van ongeveer f2500 en nam de vlucht. Voorbijgangers,die de schoten hulden gehoord, aohtervolgdcni hem. Toen de roovor in con zijstraat werd ingehaald, beroofde hij zich van het le ven door zich in het hoofd te schieten. Men bleek te doen te hebben niet -een zekeren Gaston Heymann, afkomstig uit Strnateburg. Vermoed wordt, dat bij ook degene is geweest, die eenige jaren geledon een overval op een bank 1e Bazel pleeg de, waarbij de kassier om het loven kwam. Deze overval was tot dusverre niet onae. heldere!. 1 a 's Nachts sneeuwde het en toen die in den vroegen ochtend nog viel, troki Klaas er op uit over do rotsen. Onder vcrsch ge vallen sneeuw was een flauw bloedspoor nog zichtbaar. Hij volgde het. Drie uren lang klom bij en verkende hij dcJn om trek, tot hij in don Achengrube hot aan geschoten dier uitgeput vond' liggen. Met zijn mes maakte lip een eind» aan het lij den. Ergens hoorde hij ritselen. Waar schijnlijk een houthakker, maar mogelijk ook een soldaat, op zoek naar d'o grens. Hij lag onbeweeglijk en tuurde om zich' heen, In de nauwe kloof was een bevroren waterval. Indien hij daar langs naar ho ven kon klauteren e'n don waterloop vol gen, dan zou zijn spoor niet zoo gemak kelijk te vinden zijn, dn de nog steeds val lende sneeuw zou zijn sporen van dezen! morgen wel uitgewischt hebben. Hij nam de grens en zijn sheeuwschoencn over zijn schouder en snoerde ijshnKen aan zijn voeten. Hij wachtte en luisterde. Geen ge luid' verbrak! nu de stilte. Hij was slechts een paar voet van den waterval verwij derd; onder het ijs borrelde het water. Voetje voor voetje, iederou voetstap uit- wisschend' achter zich, kwam hij bij den val on, toen, met zijn beslagen voeten, met zijn Knien, zijn handen, zijn vinger toppen lifoesch hij zich hooger langs bet ijs. Het duurde een Half uur voordat hij boven was. Weer luisterde hij. Beneden' WOENSDAG, 20 NOYEMIJEIt 1935. IIïIvcrMiiii I, IS75 M. SGRV-uitzeniMng. 8 Schriftlezing 8.139.30 Gramofoon. 10 30 Morgendienst. 11—-12 Viool en piano. 12.15 Gramofoon. 12 30 Kwintet. 2 Gramofoon. 2.15 Zang en piano. 3.15 Gramofoon. 4 Chr. liederenuurtje. 5 Kin deruur. G Laridbouwcnuserie. G.80 Af gestaan. 7.15 Reportage. 7,30 Lezing over Abessinië. *8 Berichten, en salon-orkest. 9 Causerie. 9.30 Orgel. 10 Belichten, 10 3011.30 Gramofoon. Hilversum U, 301 AI. VAUA-uitzending. 10 VPRO. S Orkest. 9 Gramofoon. 9.30 Kook- pxaatje. 10 Morgenwijding. 10.15 Lezing, solisteneoncert en declamatie. 12 Bohe mians. 11.-15 Fantasie. 2 Voor de vrouw, 2.15 Viola en piano. 2.30 Gra mofoon. 3 Voor de kinderen. 5.30 Dans muziek. 6 Orgel. 6.30 Populair con cert. 6 55 Sport uitzending. 7.10 Concert, 7.30 Causerie. 7.57 He-rh. SOS-berich- tcn 8 Berichten. 8.05 Residentie-orkest. 9 Hoorspelfragm. 9.35 VARA-orkest m. in. van solisten. 10.15 VARA-varia en b 'richten. 10.25 Concert. 11 Causerie. 11.20 Gym.baal. 11.3012 Gramofoon en piano, Broitwich, 1500 AI, 11.20—11.50 Gramofoon. 12.05 Orgel. 12.10 Orkest. 1.502.20Gramcfoon. 3.10 Piano. 3.35 Orkest. 5.05 Orkest. 5.35 Trio. G.50 Piano. 7.50 B RC-dnnsorkest. 8.50 Symphonie-orkest. 11.05 Cabaret 11.3512.20 Dansmuziek. Radio Paris 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12.35 Orkest. 2.50 Dato. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Ka.~ merconcert. 11.0512.35 Dansmuziek. Kalundborg, 1201 JAI. 11.201.20 Strijkorkest. 2 20 Gramofoon. 2.50—4.50 Orkest. 6.50 Zang. 7.10 Gra» moloon, 9.35 Orkest. 10.2511.50 Dans» muziek. Brussel, 322 en 484 AI. 322 M. (Vlaamsch): 12.20 Gramofoon, 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 Gramo foon. 6.20 Kamermuziek. 7.35 Gramo foon. 8.20 Salon-orkest. 9,35 Salon-or kest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M. (Franschj: 12.20 Gramofoon, 12.50 Orkest. 1.502.20, 5.20, 6.50 eh 7.35 Gramofoon. 8.20 Orkest. 9 35 Weeds sche muziek. 10.301120 Gramofoon. DeutselA mlsender, 1571 AI. 7.20 B.ahms-Reger-conocrt. 9.50 Viool en piano. 10.2011.20 Concert. hem bewoog iets. Hij wachtte tien minu ten, en zag toen vei" beneden in de Moof een kort oogenblik eon groenen vlltxan hoed' en een soldatenmuls opduiken. Twcef mannen op zoekt haar de grens. Hij kon! niets anders doen dain zich schuilhou den. Hij kroop onder oen groot rotsblok^ en wachtte, terwijl de uren langzaam voort- krop en en de kou steed's nijpender werd. Hij hoorde nu stemmen onder zich zij hadden blijkbaar het bloedspoor gevonden' en iets wat op het spoor van een inetnschl duidde. De Eranschman Keek naar helneden, do boer was boven. De Fransch man. vroeg „Zou er vannacht nog s'necnw vallen?" „Neen", zei de boer. „Dan kom ik morgen met een paar Ka meraden terug. Dit interesseert mij." (Bij trokken al on Klaas kroop verstijfd' uit zijn schuilplaats en ging verder lalngs don bevroren stroom. Hij hadi maar één ge dachte: zouden zij do grot vinden? De naclit was reeds ingevallen toen Inj het liol bereikte. Daar werd' hij mot gejuich begroet Dien avond' berekenden zij hurt voorraa 1 en verdoelden dien in dagelijKseho ra, i'soe nen. „Wij hebben stellig voor ze we ken genoeg", zei Hans. „Over tien we ken zullen de koeien weer boven komen en dan is er in elk geval genoeg voed sel te vinden", zei Sabina gelukkig. (Slot volgt).

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6