Mi 'StfH '5 P5 GEMEENTEBEGROOTING 1936. ËOJ? Top TWEEDE BLAB SCHIEDAMSCHE- COURANT i Algemeene beschouwingen. De memorie van antwoord. Gemengd Nieuws Ernstig auto-ongevai. Radioprogramma's I. Ycrsdienon is de Memorie1 van Antwoord' •op hel verslag van het onderzoek der gei- meen[cbegiooting voor 1930 in de afdoe- in gen van den gemeenteraad'. Hol is een uitvoerig stuk geworden. 13. en W. zeggen daarin o.a. Wij zijn van meaning, gezien de uitla tingen daaromtrent van do zijde' van do xcgeering, dat, wanneer do extra-bij-drag-o voor de werkloosheidslasten vasb-taat, aan het verlocnen van deze- bdastingbijdrugo verder geen bezwarende voorwaarden zul len worden verbonden. IVal betreft de wijze van berekening van de cijfers der bcgrooling, mogen wij de algemeene opmerking maken, d'al do cijfeis v.m hot laatst afgesloten dienstjaar tol basis dienen. Uit den. aard der zaak moest in een aan tal gevallen daarvan worden afgeweken. Wcrkloesheidsvoorzicning. Wanneer instemming wordt betuigd met hetgeen gedaan wordt voor ontwikkeling cn on [spanning der werkloozon, ook van de jeugdige werkloozon, dan moet worden erkend, dat wij hiertoe slechts in staat waren door do modewerking, die de re- ge ciing daaraan verleent. Wat betreft de vraag, of er nog werk- objeclen zijn voor jeugdige worldoozen, kan worden medegedeeld, dat verschillen de objecten in overwoging zijn en de uit voerbaarheid daarvan wordt onderzocht.. liet instellen van oen commissie voor de werkloozencursussen wordt overwogen. Uit den aard der zaak zal dit oen spe ciale en gemengde commissie moeten zijn, waarin ook vakkundigen zitting hebben. Al gëVen wij toe, dat de cursussen voor werkloozo vrouwen op den voorgrond moe ien staan, moenen wij toch ook, dat do cursussen voor vrouwen van werkloozon bun nut hebben, hetgeen ook door do rogecring wordt erkend. Uit den aard der zaak zulten tot bespa ring van kosten de cursussen gezamenlijk door beide categorieën motion worden be zocht. Wij zien daarin geen gioot bezwaar. Wanneer men zich nu roods gaat kwel len over do vraag, of op den duur deze •of gene uitgaat nog wel te financieren zal zijn, gaat men o.i. te ver Laat men liever dankbaar zijn voor hetgeen nu nog ge daan wordt. Oud Malhenessc cn Nieuw land. Ten aanzien van werkverruiming beeft men te vergaande conclusies verbonden aan de indiening van de uitbreidingsplan nen voor Oud Mathencsse en Nieuwland In de eerste plaats gaat er grammen tijcl mee been, alvorens bet zoover is, dat oen plan good en wel is goedgekeurd. Dan bestaat er verschil tussehen Oud- Malhenesse cn Nieuwland. 'Dein aanzien van Oud-Mathencsse is door den raad on langs al in beginsel tot exploitatie beslo ten. Reeds ten aanzien van dezen grcind1 moet worden opgemerkl, dat er in den laatsten tijd aldaar geen vraag meer is. In deze omstandigheden zal men zich zeer ernstig moeien beraden, alvorens tot exploitatie ook van Nieuwland over te 8aan- Men bedenke daarbij, dat daaraan groo- te kosten zijn verbonden. Reeds aanstonds moet men tot de sLich- ting van een rioolbemaling overgaan. Voor al deze uitgaven is do goedkeuring van hoogcr gezag vereischt. Dit alles is dan ook eerst te overzien, als bet plan is vastgesteld en goedgekeurd'. liet voorloopig aanloggen van do stra ten zij bet dan ook nog slechts voor loopig de slraatbunen, waarin toch reeds dadelijk do rioleering moet worden ge legd voordat de exploitatie met kracht wordt aangevat, beeft grooto bezwaren. Wat betreft bij de uitvoering van werken de particuliere aannemers in te schake len, zulks met bet oog op de evonlnoele exploitatie van Nieuwland, deze vraag is ons niet duidelijk. Eedoolt men, dat bij exploitatie de wer ken, als van stichting van bot rioolge maal, straalaanleg, enz., zullen worden uitbesteed, dan kan deze vraag toestem mend worden beantwoord. Mocht men denken aan de uilvoering van werken bij wijze van werkverschaf fing, dan zal dit uit den aard der zaak weder"onder de leiding van de Heidemaat schappij moeien plaats hebben, die ook bij bet lijk bij al dergelijke werken haar bemiddeling verleent en op dit gebied een grooto ervaring lieeft verkregen. Loonei! werkverruiming. Inzake den door een tweetal leden ken baar gemaakt en wenscli om bij .verkver- ruiming uitslu tend de normale ioonen toe te passen, moet worden opgemerkt, dat omtrent de looncn, te betalen bij de wer ken, welke uit bet Werkfonds worden ge financierd, door de regeering overleg ge pleegd wordt met de va levereen ïging en; dit overleg gaat buiten de gemeente om. Sancering binnenstad. Tea aanzien van de saneering van do binnenstad opruiming van krotwonin gen moeten wij opmerken, dat de tegen woordige tijd, met het oog op de slechte financieel® omstandigheden, daarvoor al zeer slecht gekozen zou zijn. Goedkoope woninngen. Ook moeL.de vraag, of,tot bet bouvteu van goedkoope woningen van gemeente wege moet worden overgegaan, m dat licht worden bezien, vooral d'aar bezwaar lijk kan wordengezegd, dat de •woning voorraad onvoldoende zou zijn, terwijl de nabijheid van Rotterdam met belangrijk hoogere huren een factor van betcoke- nis is. Wat de buurvertaging betreft, mag er op worden gewezen, dat de woningen der woningbouw vereen ingingen bijna alle zeer onlangs belangrijk in huur zijn verlaagd' Ook de huren van de geme-entewomngen aan den Havendijk zijn verlaagd De hutir- verlaging m het algemeen heeft onze bizon- dcre aandacht. Leveranties aan de gemeente. Wanneer met leveranties aan de ge meente bedoeld wordt de inkoop voor schrijf- en bureaubehoeften voor de open bare scholen en de gemeente'ijke bureaux, kan.,worden medegedeeld, dat voor deze jaarlijksche - inschrijving diverse leveran ciers Worden uitgenoodigd, waaronder een 15-tal Schiedamsche winkeliers. D-e inkoop van andere artikelen leent zich in verband mot het verschillend karakfei minder voor centralisatie. Echter wordt ook daarbij zooveel mogelijk met de be langen van inwonende leveranciers reke ning, gehouden. s Een Icvccl aan winkels. Toegegeven moet worden, dat oen teveel aan winkelsvoorkomt. Voor zoover bet betreft d'e nieuwe stadswijken, hoeft hot gemeentebestuur deze aangelegenheid ge heel in handén, daar de winkels bier ont staan zijn op de door de gemeente ver kochte gronden en in de voorwaarden van grondvorkoop gewoonlijk de bestemmma is vaslgelegd. Door het gemeentebe-tuui zijn dan c.k ettelijke verzoeken tot het ver bouwen van woonhuizen tol winkels als in strijd met de voorwaarden van uitgifte van den grond afgewezen, wanneer bel betrof straten, welke voor de vcs'iging van winkels niet geschikt zijn. In bet bizondcr is bet verbouwen van gedeelten van woonhuizen tot winkels oen euvel, daar de overblijvende woonruimte in den regel onvoldoende is. De neiging om woningen tot winkels te verbouwen neemt echter af, daar vclo be staande neringen een kwijnend bestaan lei den, zoodat tot bet instellen van een commissie als bedoeld, naar ons oordeel bier ter stede nog geen aanleiding bestaat en de bevoegdheid van ons College ui dezen, voor zoover zij de oude stadsgedeel ten betreft, een zeer beperkte is. Overigens fa ook de geneigdheid waar neembaar om winkels tot woonhuizen m te richten. Elect riciteïls voorziening. Omtrent de eleclricitoitsvoorzen'ng kun nen wij mededeelon, dat thans errisiige onderhandelingen met de gemeente Rot terdam gaande zijn, die in een vergevor derd stadium verkeeren; het is niet moge lijk thans hieromtrent nadere mededeelin- gen te doen Zoodra wij daartoe in staat zijn, zullen wij uw raad op de hoogte stellen. Radindistrihutie. Wij betreuren zeer den gang van zaken ten aanzien van de radiodistributie. Wij willen in het gebeurde niet terug treden; maar willen alleen verklaren, dat wij het votum van uw raad niet hebben kunnen begrijpen. Voor ons stand daarna vast, dat aan deze zaak voorloopig niets meer te doen was, zoodat wij haar moesten Ia!en rus ten. Niet te ontkennen is, dat de tijd thans in alle opzichten ongunstiger is gewor den; doch wij meenen, dat bet ook de bedoeling van uw raad zal zijn om te trachten nu althans met bet vo'gend na jaar radiodistributie ingevoerd lo krijgen. In dezen gcdachtcngang moet llians tot de voorbereiding worden overgegaan. Wij stellen ons die zoo voor, dat de voorwaarden, waarop de gemeente mede werking zal vcrleencn tot aanleg en ex ploitatieplan een radiodistritralienet, alge meen zinleh worden bekend gemaakt, en gegadigden aldus in do gelegenheid zul len worden gesteld daarop aanbiedingen te doen. In het vertrouwen, dat de raad in deze richting zijn medewerking zal verlcenen, stellen wi" ons voor reeds binnenkort tot zoodanige publicatie te kunnen overgaan. Molens Voor het afbreken van molens wordt geen vergunning verleend. D'e gemeente stelt bet op prijs, dat de molens worden gerestaureerd. Het oude SI. Jacobs Gasthuis Do o-verdra ebt aan de gemeente van het oude gebouw va,n het St. Jacobs Gasthuis, was een onmisbare scliakel in de maat regelen, die moesten leiden tot de stich ting van een nieuw gesticht voor ouden van dagen, hoewel men te voren voor zag, dat men voor het oude gebouw be zwaarlijk emplooi zou vinden. In de tegenwoordige tijdsomstandighe den is dat nog te moeilijker, met het oog op den moeilijken financieelen toestand. Al zou men misschien nog oen of andere bestemming kunnen vinden, dan bestaat bet bezwaar, dat daaraan altijd niet on aanzienlijke kosten zijn verbonden. Wij moenen, dat voorloopig niet veel anders kan worden gedaan dan het ge- oe Bijenkorf DER MAANDAG, 25~a NOV. 1935. Ne. 21111. bouw voor verwaarloo/ing zooveel moge- lyik te behoeden. Onze aandacht blijft echter op deze zaak gevestigd, waarbij wij opmerken, dat het verbeteren van liet gebouw op de lijst staat van de werkobjeclen voor jeug dige werkloozen. Bcbmiwingsvoorsehriftcn. Wij kunnen met het lid van de derde sectie conslateeren, dal bebouwingsvoor- schriften slechts daar moeten worden vastgesteld, waar zij noodzakelijk zijn. Wij zouden willen waarschuwen tegen de opvatting, als zou het er slechts om gaan om Schiedam te ontwikkelen tot woonstad. Wij mogen hier in herinnering brengen, hetgeen wij reeds bij de memorie van antwoord bij de begrooting van 1933 vooropstelden, .wat betreft de bestemming van onze gemeente, dat deze n 1 niet een zijdig kan worden gekozen, doch bepaald wordt door allerlei omstandigheden; dat, in verband met haar ligging en andere factoren, die bestemming zal moeten zijn, zoowel industrie-, als liaven-, als woon staden dat het beleid van hel gemeente bestuur o i daarop gericht moet zijn, dat at die functies, in onderling verband, zoo goed mogelijk tot haar recht komen. Luchtbeschermingsdienst "Dit onderwerp heeft de aandacht van ons College, meer in het bizonder van den Burgemeester, omlrent de hierop betrek king bobbende p'nnnen en maatregelen, u orden besprekingen gevoerdzo a In dit gewenseht voorkomt zullen aan het pu i-bek de noiodige mede-deelingen worden gedaan Een definitieve regeling is nog niet toi stand gekomen, zulk mede in verband met hel nog in behandeling zijnde wetsoitwerp lot bescherming van die bevolking logen luchtaanvallen. (Wordt vervolgd). De iooneclspclcr Eduard Verkade is Za terdag te Naardcn in het huwelijk getreden met inej. E. Carlier van Dissel. Het bruidspaar aan den ingang van-het stad huis. Kindje van drie maanden ge dood, vcrseluidcnc personen gewond. Zondagmorgen is op de» Rijks wer Hen gelo Borne, ter hoogte van hei café Wel berg, een ernstig verfceexsonge.ral ge beurd. Ecu auto, bestuurd door den heer A. J. uit Almelo, kwam uit de richting Borne en moest een autobus van de garage Nijhuis uit Hengelo passeeren. Waarschijn lijk heeft de lieer J. zijn auto te gauw naar rechts gestuurd, waarbij hij de autobus heeft geraakt. Deze laatste hotste hier door legen een boom. Do passagiers van de autobus werden door elkaar gesmeten, waarbij verscheidene ernstig werden gewond Een kindje van drie maanden, dat hij de moedor op schoot zat, werd dood naast do zitplaats van den chauffeur gevonden De moeder, mevrouw Van der Velde uil Boine, werd zeer ernstig gewond De jonge vrouw is naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Ook worden do heer en mevrouw An- nink uit Borno vrij ernstig gewond Z,ij zijn eveneens naar het ziekenhuis over gebracht. Vooral de vrouw was er erg aan toe. De inzittenden van dc andere auto kwa men er goed af. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. De bus werd gedeeltelijk vernield. Kookkachel ontploft. In een kamer-keuken van een perceel in de Aljehstraat te Groningen, bewoond door de"familie R. van K. is gistermorgen een onlplolfing ontslaan Toen van K on pan met vet van een kookkachel, die gestookt werd niet cokes, nam, zag hij plotseling een groole vlam, die onmiddellijk gevo'gd werd door een geweldige knal. De explosie was zioo hevig, dat de binnenmuur, uitkomende o|pi een gangetje geheel naar buiten werd gedrukt en in elkaar stortte, terwijl het dak van een aangrenzende waning gedeel telijk werd opgelicht. Er ontstond eon be gin van brand, welke door den inmiddels binnengekomen zoon van van K., spoedig kon worden gebluscht. De oude man bekwam verwondingen aan liet hoofd. De bi and weer heeft verdere assistentie vcileend Een controleur van de gasiabriok die gewaarschuwd was, kon de oorzaak van de ontploffing absoluut niet vast stellen. DINSDAG, 26 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzending. 8 Gramofoon. 9 Hoogmis. 10 30 Gramo- foon. 11.J0—12 Godsd. halfuur. 1215 Orkest en Gramofoon. 2 Vrouwenuur. 3 Modecursus. 4 Gramofoon en orkest. 6 Sdilagermuzkk. 6.-10 Lezingen. 7.35 Gra. mofoon, 8 Berichten. 8 05 Koor en or kest. 9.05 Toespraak Min. Geiissen. 9.15 Causerie. 9.30 Orkest. 1010 Interview. 10.35 Belichten. 10.40 Schlagermuziek. 11.4012 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. AVRO-uitzending. 11 en 6.30 RVU. 5.30 VPRO. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Viool en piano. 11 Huis. houd. wenken. 11.30 Populair concert. 1 Omioeporkest. 1.50 Zang en piano. 2.10 Omroeporkest. 3 Knipcursus. 4 Trio. 4.30 Kinderkoor. 5 Kuidcruur 5 30 Causeiie. 6 Trio. 6 30 Psychologische causerie. 7 Voor de kinderen. 7.05 Vo caal concert. 7.30 Engelsclie les. 8 Be richten. Gramofoon. S.15 Kerst-Oproep Leger des IIcits. 8.30 Omroeporkest ra. m. v. solisten 9 25 Hoorspel. 10.15 Kwin tet. (Om 10.45 verslag schaakmatch). 11 Berichten. 11.1012 Dansmuziek. Omlwirh, 1500 M. 11.2011.50 Orgel. 12 10 Gramofoon. 12.35 Trio. 1.20—2 20 Orkest. 3.10—3 55 Gramofoon. 4.40 Trio en' zang. 5 35 Or kest. 6.50 Zang. S 20 Piano. 8.50 Gcvar programma. 10/10 Kamermuziek. 11.35 12.20 Dansmuziek. Radio Paris 164S M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12 35 Kamer muziek. 4.20 Orkest. 5.50 en 6 50*Ka- mcimu/.iek. 9.05 Gramofoon. 9 20 Sym- phonieconccrt. Keulen, 456 M. 5.50 Concert. 11.20 Orkest 1 35 Gramo foon. 3.30 Solisten. 4 20 Concert. 7.30 Gevar. progr. 10.20—11 20 Kwartet. Brussel, 322 M. cn 484 M. 322 M. (Vlaamsch) 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon-orkest. 1 50 —2 20 en 6.20 Giamofoon. 6.35 Salon-orkest. 7 35 Gra mofoon. 8.2011.20 Gevar. progr. 484 M. (Fransdi): 12.20 Gramofoon. 12.50 Orkest. 1502 20 Gramofoon. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gramofoon. 7 Zang. 8.20 Symphonieconcert. 10.30—11 20 Gra mofoon. Dcutscliiandscnder, 1571 M. 7.30 Trio. 8.20 Concert. 9.50 Concert, 10.2011.20 Dansmuziek.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5