Radioprogramma's TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Politie zoekt „zakenman". Gemengd Nieuws S.s „Irene" bij Gdynia vast- geloopen. De vermissing van Ellsworth. Sport Bankierskantoor verdwenen. l r0ri.:,,Z,J,VC1'Ld(1<;n> clnt het Noor- n V J Utcn clc kust hulpeloos ronddreef ©n zijn roer had verloren Een Voetbal. Nederland—Miliwall F.C. 3-1. ferfandNederland. Rechtszaken Verkeersongeluk op den Haarlemmerweg. Schaken. Om het wereldkampioenschap. Het ongeluk bij Nigtevecht. Nieuwe Uitgaven Verkade's Album. I) HU DONDERDAG, 28 NOV. 1935. No. 21114. lïij belastte zich mei. compcnsatic- zakcu; vcli klachten bij politic en justitie tegen hein ingediend. De centrale recherche te Amsterdam stelt thans oeri onderzoek ia 'naai' de ver blijfplaats van den 37-jarigcm J. C. A Ilelmich, legen wion bij do hoofdAocto- lijke politie oen groot aantal klaciiloii zijn ingekomen van de zijde vain persoui-ein, die door liem op ernstige wijze zijn ge dupeerd'. Ëenigcn tijd geleden. is door de politie tegen dezen man in de couranten gewaar schuwd. Korten tijd daarna is liyi spoor loos uit Amsterdam verdwenen, vermoe delijk verblijft hij odder nog in Neder land. liet vorige jaar vertoefde Hel midi, die van geboorte een Nederlander is, te Lon den, waar hij onder zeer verdachte om standigheden verdweon, een schuld van ongeveer 20.000 pond nalatend; circa 50 firma's waren benadeeld en zijn faillisse ment, waarin een nihil passief prijkte, werd uitgesproken. Daarna zocht Ilelmich zijn vaderland neer op om hier een nieuw terrein voor zijn bedenkelijke practijken te vinden. De clearingsmoeilykheden, die in het in ternationaal geldverkeer waren ontslaan, leken hem oen geschikt object om voor zichzelf een winstje te jnakon. Vooral in de Bal kan landen zeicle hij goede relaties te hebben. Clearing on va- lutamooilijkheden waren voor hem f sen beletsel om crediteuren tot betaling te dwingen. Gaarne zou hij zich belasten met hel innen van uitstaande posten in de ver verwijderde Balkanlanden. Om deze compensatie/aken to drijven vestigde luj een kantoor in perceel Ileorengracht 4.0G te Amsterdam, onder do schoonklinkende naam „International Central Agency (l.C.A.) niet te verwarren met het hoofdstedelijk Initiatief Comité Amster dam. Dit „International Central Agency" zou volgens zijn zeggen een onder af doding zijn van do l.C.A. te Parijs, doch dit is onjuist. ÏVeldra kwamen bij justitie en politie klachten binnen van personen, die liet geld, dat II. geïnd1 liatl, niet van hem hadden ontvangen. Zoo was b.v. een zijnor cliënten bena deeld voor 250 pond; ook gebeurde liet meermalen, dat hij oen voorschot vroeg, zonder dat er echter van do vorderingen iels kwam. Ilelmich echter was voor zjjjn cliënten niet altijd even gemakkelijk to sproken to krijgen. Hij veranderde nog al eens van adres en woonde in gezelschap van een Engelsche dame in de besto on moest gerenommeerde hotels. Dit bleek echter ook niet in overeenstem ming met zijn beurs, wat bleek uit het feit, dat hij in een groot hotel in het centrum van de stad betaalde met oen ongedekte dièquo. Zooals gezegd is deze Helmieh, die een zeer fatsoenlijken indruk maakt, en zich bizondcr goed weet te kleeden, terwijl hij steeds met de noodige brutaliteit en zelf- verzekerheid pleegt op te treden, thans spoorloos. Iforl daarna weer vlot ge komen. Het ongeveer .1200 bruto reg. ton me tciule vrachtschip „Irene", van de Kc* ninkhjke Nederlandsche Stoomboot Maai schappij, is gistermorgen, op weg naar Gdynia, door nog niet volledig opgehelder de" oorzaak, nabij de Poolscho havenstad Gdynia aan den grond geloopen. Er werd steëpbooihulp gerequireerd en kort daar na is de „Irene" vlot gekomen iet schip heeft de reis naar Gdynia voortgezet, Het onderzoek van experts zai moeten uitmaken, of do „Irene" schade heeft op- geioopen. Zoo dit het geval mocht zijn, gelooft men niet, dat deze groot is. Uit de tram gevallen. Een tragisch ongeluk had gisteravond plaats tegenover liet Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Een vrouw uit Volendum, die haar man wilde bezoeken die in het Burger-zieken huis was opgenomen, stapte over hot O. L V. ziekenhuis uit de tram. Zij kwam daarbij te vallen. Zwaar gewond is 7'ij met een schedelba sisfiactuur in het O. L. V. ziekenhuis opgenomen. Expeditie gaat ket vliegtuig zoeken. Gisteren zijn aan boord' van het ©xp-e- ditieschip Wyatt Earp voorbereidingen ge troffen voor het uitzenden van een rod1- dingsexpeditie om te zoeken naar Ells worth en Herbert Holliok Kenyan, die op hun Zuidpooltocht verdwenen zijn, toen zij onderweg waren naar een vroegere basis van admiraal Byrd'. Ook gisteren heeft men niels van de vermisten ver nomen. Wanneer binnen enkele dagen geen bizonderhed'en bekend' zullen zijin omtrent hetgeen hun is overkomen, zal men do instructies moeten gaan uitvoeren, die zij voor hun start op de Wyatt E,nrp hebben achtergelaten, voor het geval zij een nood landing zouden moeten maken en geen verbinding tot stand' zouden kunnen bren gen. '.«root aantal klachten tegen den bankier. Sedert eenigen tijd was in perceel Kei zersgracht 77 te Amsterdam een bank ge vestigd, die gedreven werd door don heer J. L. Kalberg, onder den naam G. A. ten Hope en Go. Doze bank is sedert Dinsdagavond plot seling ontruimd. Do geboete kantoor-inven taris is in oen grooten verhuiswagen ge laden en weggevoerd. Tegen den „ban kier waren bij de politie een legio aan tal klachten ingekomen Het kantoor dreef zeer dubieuze zaken. liet animeerde zijn klanten beurszaken te doen en voeide de orders niet uit, zoodat vele personen zii'n benadeeld. Ook gaf deze bankier z.g. hourslips in „slapende fondsen". Van tevoren voor zag hij zich dan van deze papieren, door do tips rezen do fondsen en de bankier verkocht'aan zijn eigen klanten de door hem eerder gekochte waardepapieren, die spoedig daarop weer daalden. Met 1 December was do huur van het perceel opgezegd, doch do bankier vond het, gezien hot aantal klachten, blijkbaar heter eerder op te houden. Do hoor K. schijnt nog in Amsterdam to verblijven.. Schip in nond. Uit SS Jodin wordt gemeld: von, weeheden zijn gisteren tijdons een feilen storm naar do Amerikaansche kust Sisïent'ic sdup verleent reeds as- Een aardige wedstrijd, die ver diend gewonnen werd. Op het Spartaterrein speelde gistermid dag Nederland tegen de Engelsclie club der derde divisie "Mdhvall F.C., welke par- tij,. zooals wij reeds meldden,1 door de Nü- deilanders met 31 gewon n-n werd. liet Nederlandse!) elftal Iwefi, wat do voorhoede en verdediging betreft, een uit stekenden wedstrijd gespeeld. Vooral Van Nellen heeft het zwaar gehad, aangezien voortdurend op de linkerhelft gespeeld werd. Van Nellen beeft wol degelijk ge toond, dat liet systeem Smit als „zwerver" te laten fungeeren, met succes toegepast kan worden. Overigens was liet een lust Smit weer te zien zwoegen en ploeteren en bijna altijd met succes. Bakhuys deed het rustig aan. Verscheidene schoten vain hem hadden een beter lot verdiend Diok specldo weer eens op de rechtsbinmin- plaats en hij heeft ons door zijn bizoinder doortastend en fraai spel Vente doen ver geten. Wels kreeg niet veel te doen. Wat hij deed was echter „af". De verdediging, bestaande uit Halte, We ber en Caldenhoven, heeft goed vo'daun en hiermede kan men met een gerust hart den wedstrijd tegen Ierland tegemoet zien. Eenigszins anders is het gesteld met de middenlinie, bestaande uit Van Heel, Paauwe en Pcllikaan. Van Ileel spee'de een aardige partij. Paauwo daarentegen' heeft als spil niet voldaan. Zijn zwak heid demonstreerde zich wel op de duide lijkste wijze door het herhaaideh'k terug spelen op de verdediging, hetgeen ver scheidene malen gevaar teweeg bracht. Pellikaan is een zwoeger en laat zich niet gemakkelijk passeeren. Zijn plaatsen fait echter veel te wenschen over. tegen Ierland doet echter Andcriessen. naar alle waarschijnlijkheid weer m^e, zoo dat dit vraagstuk ton deele opgelost is. Wat zouden de heeren van de keuzecom missie er echter van denken Broitner eens op de rechtshalfplaats op te stellen? Bij de Engelsclien vielen de rechter vleugel, de linksbuiten, de linksback dn do keeper op. Het spclvcrloop. Te twee uur stelden zich de beide elf- tellen als volgt op: Nederland. 1 f i llallo. i Weber Guldenhoven. Pellikaan Pai zo Van Heel. Wols Drok Bakhuys Smit Van Nellen R. Smith Palmers Yardley Alexander McCartney Brolly Wnllbanks Ncwcomb G. Smith Walsh Ynill M i 11 w a 11 Nadat Millwall eenigen tijd in den aan val geweest is, trekken de Nederlanders er tusschen uit en het Engelsclie doel komt eenigc malen in gevaar. Toch is Millwall gevaarlijker, mede dauk zij het slechte plaatsen van de Nederlandsche mid denlinie. Een kwailier is er gespeeld als McCart ney een scherpen voorzet geeft, die door Palmers op fraaie en onhoudbare wijze ingekopt wordt (01). Een doelpunt werkt op liet Nederland sche elftal altijd als de bekende roode lap op den stier. Aanval op aanval wordt opgezet, maar steeds ontkomt liet Engel sche doel op gelukkige wijze aau-door boring. Van Nelle schiet over, Bakhuys zendt een hal in, de keeper is gepasseerd, doch in laatste instantie redt de paal... Een voorzet van Van Nellen schiet Bak huys hard in. Vallend kopt de keeper weg. Een voorzet van Wels plaatst Dio'c in liet doel. Ywll laat don bof1 vallen; hij knn hem op do lijn nog bereiken en werkt hem corner. Wels neemt den hoekschop en plaatst den bal scherp voor het doel, waar de keeper hem wegstompt naar Van Nel len, die uit zeer moeRjke positie voor zet. Do bal komt bij Drok, die na een back gepasseerd te zijn, den' bal iu liet doel plaatst (11). Met dezen stand gaat1 de rust in. Na de hervatting is5' van beide zijden gedurende geruimen tijd het spel zeer stap en aan beide zijden Vallen corners, die echter niets opleveren.1 Maar dan trekken de Nederlanders er weer tusschen uit. Drok geeft een prach- tigen pass aan Bakhuys, die een hard schot lost. De keeper stopt deu bal, doch door de ontzettende snelheid verdwid hij toch in het doel (2—1).* Smit Van Nellen en Drok zijn de stcrren'Van het veld. Her haaldelijk schept dit drietal kansen, die echter teniet worden gèdaan door het uit stekende doelverJedigeri van Yuill Zeven minuten voor het einde gaat Van Nellen er alleen van door. Hij; zet voor ca Drok toont zich dan een* tacticus van het zui verste water. Hij laat zich vallen, waar door de bal over hem heen rolt en terwijl do back al zijn aandacht aan hetn be steed, krijgt Smit een! vrijen kans, dien hij dan ook met een' hard schol benut (3-1). Van beide zijden volgen nog gevaar lijke aanvallen, maar resultaten werpen zij niet af, zoodat het einde komt met den stand 31 voor Nederland; een stand, die verdiend is. t Scheidsrechter Grootmeijox leidde dezen wedstrijd slecht Het Nedcrlandscli elftal samengeteld. Na afloop van don oMenweddrijd tegen Millwall is gisteren het Nederlandse!) elf tal, dat Zondag 8 December in Dublin tegen Ierland speelt, is als volgt samenge steld l Doel:, IlaJle (Go Ahead). Achter: Weber (A G(O.V V.j en Caklen •hove (Di. W.S.). Midden: 13 Paauwe (Fcijcnoonlj, An dcriessen (Ajax) en van Heel (Feijon- ooi cl, aanvoei eter). Voor: Wels (Unites), Drok (R F.CBnk- liuijs (II BS.), Smit (Haailem) en Van Nellen (D II.C.). Reserves zijn: Ferwcrda (Blauw Wit), Van Run (P.S.V.), B re dn er (Ilermes-D.V.S en Vrauwdeunt (Fe ij en oord'). Zooals wij reeds eerder schreven, heeft Andenessen zijn plaats weer ingenomen, waardoor Bas Paarnve op die rechtshalf plaats komt te staan, waar hij meer suc ces zal boeken dan op do spilp'aats O.i. is hij toch het zwakste van het geheete elftal. Overigens kunnen wij met dit elf'al vol vertrouwen den wedstrijd legen de leren tegemoet zien. Tegen chauffeur twee maau- den gcëischt. Op Donderdagavond' 9 Mei j 1. te om streeks 11 uur m den avond had op den Ilaarlemmenveg hij het Kruitliu.s, onder Amsterdam, een ernstig vcrkeciaongetuk plaats, waaibij mevrouw dr. De V. het le ven verloor. Dokter de V., wiens auto wegens panne aan de icchlerzijde van den weg stil stond, dunde het voertuig met behulp win zijn vrouw een stukje op. Mevrouw de V. liep aehter*~de auto langs met de bedoeling van buiten af liel stuur te draaien. Daartoe wilde zij langs üe linkerzijde van de auto loopen, de zijde waarlangs het voikecr in de richting Amsterdam gaat. Op dat faiale moment kwam de chauffeur J G. de J., die in een huurauto met zijn meisje op weg nas naar Amsterdam, aanrijden Hy zag noch de stilstaande auto, noch mevr. de V. Bij de botsing 'werd mevr. de V. zwaar ge wond, zij overleed kort na het ongeluk. De auto van den chauffeur sloeg om en de inzittenden liepen hclile veiwondm- gen op. De 23jaiige chauffeur had zich gisteren voor de Anisterdamsche rechtbank te er- antwoorden, wegens veroorzaken van dood' door schuld. De deskundige, L. \V. Oosterhuis, was van meaning, dat de verd roekeloos had gereden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de verlichting van de huurauto zeer slecht was; het zicht was naar schatting 10 a 12 meter; ook do voorruit was vuil. Met een snelheid van 50 li 60 K.M. waarmede verd. zegt gereden te hebben was dit licht volkomen onvoldoende. De afstand, waarop een obstakel op den weg wordt waargenomen, is to gering om nog tijdig te kunnen remmen. Het achter licht van do dokteisauto heeft volgens do getuigen gebrand; na le gaan was dit niet meer, daar de lamp geheel was plat ge- dra kt. Wanneer verd. had opgelet, zou liij on getwijfeld hef roodo licht hebben gezien, ook al was dit een onkel oogctibhk ver- duisleid, doordat mevrouw de V. er achter langs liep. Üe verdachte zelf weet hot ongeluk aan het feit. dat mevr. de V. aan do .inker- prachlig. De Batavier Y", hel vlaggcsehip der Ba- tavierlijn, keerde gisteren van zijn duizend ste reis naar Engeland te Rotterdam terug. De aankomst van het gepavoiscerde schip aan de Jobshavcn in de Maasstad. worden geplakt, die ingesloten zijn bij Verkade's artikelen. Do plaaljos zijn re producties van aquarellen van C. Rol, J. Voerman Jr. en II. Rol. Do tekst is in 5 doelen gesplitst: 1. Na tuur Ontwaakt; II. Zomerbloei; III. Oogst tijd; IV. IVinternist en V. Herleving. De laatste hoofdstukken zijn van slechts gcringon omvang. Het boek begint met de beschrijving van een voorjaarsdag op de boerderij „Do Oude Olm", waarop hot vee voor hot eerst in do weide wordt gelaten. Eu zoo worden de belevenissan op ein om de boerderij gedurende een geheel jaar be schreven. Omdat de 1-10 plaatjes, die in dit album behooreu locli minstens in het verhaal genoemd moesten worden, gaf dit hier en daar wel eens iets gewrongens, maar dat neemt men wel op den koop toe, want het boek ziel cr overigens wel verzorgd uit. De gekleurde plaatjes zijn over 't alge meen prachtig geslaagd. Enkele dieren zijn een beetje geflatteerd op het plaatje gekomen, zoo b.v. de mussdien; een enkele foekening is o.i. minder go slaagd b.v. d'o augurk en do kropsla. Voor al de afbeeldingen van de vogels zijn zijde van de auto was gaan slaan, zon der te zien of de weg vrij was. Hij had althans dit verklaarde hij zoowel als zijn meisje goed opgelet. Volgens den off.cier van justitie heeft verd. hoogst roekeloos gereden; met het oog hierop dient een onvoorwaarde'ijke hechfenisstiaf te worden opgelegd en wel voor den tijd van twee maamten De off.cier was van nieening, dat cr geen roden was om verd's -ybewijs hl to tic kken. De verdedger, mr. Assciier Jrpleitlo vrijspraak, sub clementie. PI. was van oonlecl, dat liet causaal verband tusschen veid 's wijze van rijden en liet onge'uk ontbrak. Zeer zeker is een boter toezicht op huurauto's noodzakelijk, meende pi. De rechtbank zal 11 December vonnis wij/en. De bandversiering en de zwart-wit tcekc- ningen zijn van C. Rol. Voor stads kinderen beval Do Boerderij veol nieuws. Ilcl is een genot, ook voor ouderen, in dit mooie bock to bladeren en te lezen. De vier grooto platen (Do Oude Olm in de lente, zomer, herfst en winter) zijn door inwisseling van 4 bons ot plaitjes por stuk, voikrijgbnar, zoodat in totaal 156 bo-ns moeten wordon verzameld om liet boek to „illustrooren". De 23e partij' remise. In de Effectenbeurs te Amsterdam werd gisteravond do 23e partij in hot tournooi om het wereldkampioenschap schaken voortgezet. Na 18 zetten besloot t~.uise, zoodat de stand thans is: Aijechiu 7, Euwo 7, remise 9. De 24e partij wordt vanavond in Delft gespeeld. Spelkiek uit tien oefen wedstrijd van liet voor- loopig Ncderlandsch elftal tegen den En gelsclien derde klasscr Millwall, die gister middag op het Spiirtatcrrcin te Rotterdam gespeeld werd. Autobestuurder in vrijheid gesteld. De raadkamer der arrondissemonts-recht- bank le Amsterdam, heeft den automobilist J. O., wonende te Bloememlaal, die cr van woidt verdacht begin Oo.ober van dit jaar opzettelijk bij Nigtevecht in hel Mer- wedokanaal te zijn gereden, waardoor zijn vrouw en dochtertje om het Lvon zijn gekomen, in vrijheid gesteld'. Do man heeft ruim een maand in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Begin October had bij Nigtevecht een tragisch ongeluk plaats De heer J. O. reed in gezelschap van zijn vrouw en dochtertje op don kanaaldijk tusschen de draaibrug en Nigtevecht Plo'scling zagen wiolnjders dat de man blijkbaar het s uur kwijt raakte en recht liet water inreed. Do auto verdween geheel onder water. Enkele oogenblikkm later kwam O, bo ven water en kloin op de auto De vrouw en het dochtertje verdronken Kort na het ongeval gingen in de woon plaats van O. geruchten, die er op wezen, dat het ongeluk moedwillig was veroor zaakt. De B ocmendaalsche iccherche hoor de oa., dat 0 in onmin met zijn vrouw leefde en rehüies met iemand nnd"rs bad aangeknoopt. De vrouw had echtscheiding aangevraagd. Een en ander werd medegedeeld aan den burgemeester van Weesperkarspel, in wiens gemeente het ongeluk plaats bad Onmiddellijk waarschuwde hij don offu irr van justitie te Amsterdam, mr. II. A Was- senbergh. Op Zaleidag 12 October is 0, op last van den off.cier, die een uitvoerig on- deizock ter plaatse instelde, gearreseerd. Hij weid ingesloten en de leehler-eom- missaris vond termen do rechtbank te ver zoeken O gedurende een termijn van 30 dagen in hel huis van bcwaiing tc sluiten. Deze 30 dagen waren gisteien verstreken en de raadkamer besloot thans voidaelite in vrijheid te stelten Dr Iiorrdcrij, door II. E. Kuvlman. Uitgave Verkade's Fabrie ken, Zaandam. Nog vóór St. Nioolaas is een nieuw Verkade's Album verschenen: Do Boerde rij, samengesteld door II. E. Kuylman. Ook hu weer moeten in het album do plantjes VRIJDAG, 29 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Giamofoon. 11.30 12.00 Voor zieken en ouden-va u-dagen. 12.15 Gramofoon. 2 00 Schlagermuziek. 2.45 Gramofoon. 3,15 Schlagermuziek. 4.00 Gramofoon en orkest. 5.30 Kwinlet, lezing. 7,00 Lezingen en gramofoon, 8.00 Berichten, gramofoon. 8.15 Orkest en gramofoon. 10.00 Zigeunermuziek. 10 30 Populair concert. 11.15—12.00 Gramo foon. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgel. 8.30 Gramofoon. 10 00 Mor genwijding. 10.15 Voordracht. 1035Gra mofoon. 11.00 Voordracht. 1120 Gra mofoon. 12 30 Octóphonikers.1 1301 Gra mofoon. 1.45 Omroeporkest 2 -15 Cau serie. 3.15 Omroeporkest. 4 00 Concert. 5.00 Kinderuurtje. 5 30 Dansmuziek. G.30 Orgel. 7.00 Lezing, declamatie en gra mofoon. 7.57 Berichten. 8 05 Lezing. 8.30 Strijkkwartet 9.00 Lezing 9.30 Con cert. 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Voordracht. 11,1212.00 Giamofoon. Droitwich, 1500 M. 11.201150 Orgel. 1210 Populair con cert. 1.35—2.20 Cello en piano. 4 20 Or kest. 5.35 Dansmuziek, G50 Zang. 9.40 Po-pulair concert. 10.40 Orkest. 11.35 12 20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1G48 M. 7 20 en 8 20 Gramofoon. 12.35 Kamer muziek. 4 20 Orkest. 5 50 Symphonic- oikosl. 8 20 Piano. 9.05 Operette. 11.05 12.35 Orkest. i Keulen, 456 M. 550 en 14.20 Concert. 1.35 Gramofoon. 4 20 Symphonie-orkcsl. 0.20 Booren- kupel. 7.35 Orkest. 10 20—11.20 Popu lair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.-. 12.20 Giamofoon, 12 50 Salon orkest. 1.502 20 Gramofoon. 5,20 Or kest. G20 Gramofoon G.35 Piano. 7.05 Gramofoon. 7.35 Zang 8.20 Salon-or kest. 9 50 Salonorkest. 10.30—11 20 Dans muziek. 481 M. 12,20 Gramofoon. 12 50 Orkest. 1.50—2 20 Gramofoon 5 20 Declamatie en piano 600 Harmonica 6 20 Gramo foon. G.50 Piano. 7,85 Zang. 8.20 Or kest. 9.50 Zang. 10,05 Orkest, 10.30 Gramofoon. 10.45—11.20 Harmonica. Dculschlandsciulcr, 1571 M. 7.35 Ilaydn-concert. 9.50 Viool en piano. 1.0.2011.20 'Kamermuziek.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5