NIEUW GUINEA. T RSS A. Is kolonisatie mogelijk? Een pleidooi van de Nationale Nieuw Guinea Vereeniging. Gemengd Nieuws -Ik Van don secretaris van de afdeeling Schiedam van de Nationale Nieuw Guinea Vereeniging, den heer N. Ros, ontvingen we een zeer uitvoerig sehrij ven over de kolonisatie van Nieuw Gu. ea. liet zou te lang duren het eerst naar onzen correspondent te Ba tavia te zenden, opdat deze het arti kel desgewenscht van kanttee- keningen kon voorzien. Daarom plaat sen we het schrijven van den heer Bos thans in zijn geheel; alleen en kele lange cilaten hebben we weg gelaten. Wellicht komt onze corres pondent, dien we van het schrijven in kennis zullen stellen, nog op de zaak terug. Naar aanleiding van uw bericht uit Ba tavia over kolonisatie van Nieuw-Guinea, zij het mij vergund op te merken, dat dit van tiet begin tot het einde bezijden de werkelijkheid is en waarschijnlijk, zooals uit het onderschriftje blijkt, waar gewaar schuwd wordt voor deze propaganda, om dat ook de N S.B. zich er mee bemoeit, ge heel uit politieke overwegingen werd in gegeven. Aangezien de Nationale Nieuw-Guinea Vereeniging, hoewel op een sterk natio naal standpunt staande, zich buiten elke politiek wenscht te houden, zou ik hierop ook niet geantwoord hebben, als het ge- heele bericht niet getuigde van een zoo ontstellende, al dan niet vpzetlehjke on wetendheid van ons doel en de reeds he reikie resultaten, van Java uit, dat lii-r een wederwoord dringend noodle is. De Indische regeering krijgt, zooals uw bericht meldt, van onze zijde het verwijt: „geweldig nalatig te zijn in hel openleg den van dit gebied". Dit is niet zoo, om de doodeenvoudige reden, dat deze re geering niet nalatig is. Zij geeft, boven de door haar te verstrekken concessies, finan- cieelen steun aan, en pleegt overleg met de van Java uit werkende vereenigingen. Be Indische Mij. voor individueelc werkv.-r schaffing geeft bovendien voor het iair 1936 een subsidie groot f In 000.—, speciaal voor de nieuw opgezette ko'cnie „Nieuw- Oranje", groot honderdduizend H.A., ten Zuiden van Manokwarie, aan de Geelvink baai. De werkloozenkassen geven boven dien aan de vertrekkende kolonisten een afkoopsom, welke bedraagt voor vrijgezel len hoogstens f 420.voor gehuwden zon der kinderen f600.voor elk kind bo ven de 12 jaar f 120.en voor elk kind daaronder £60.—. Met bovenstaande is tevens een antwoord op de nuchterheid van de menschen in Indië en mij dunkt, dat men hier wel eens de oogen uit mag wrijven. Wat „het geen flauw begrip van de» toestand in Indië hebben", aangaat, „van de menschen, die deze stellingen ponee- ren", .wil ik u, hier wei eenige namen noemen van deze menschen, die deze pro paganda hier en in Indië ter hand hebben genomen. O.a. A. T. H. Winter, kolonel N.I.L.; resident J. G. Lari.-e; dr. Vrijburg, bekend veearts,, en eigenaar van de mo delboerderij „De Friesche Terp" op Java; ir. J. H. Schïjfsma te Malang; P. E. Wink ler, oud-administrateur, cultuurondernemin- gen in NX; J. Hogewind, oud overste N.I.L.; ir. A. L. van der Laaken, oud hoofdingenieur S.S. op Java; J. Steenbeek, secretaris van het besiuur der K.N.I.L.M., directeur Cult. Mij. Balangsangir; G. Nieu- wenhuys, oud-hoofdadministrateur der Ta baks Mij. „Arendsburg". Ja, al deze men schen blijven natuurlijk in hun kennis van Indische toestanden ver achter bij uw correspondent in Batavia. door 1ÜC1IARÜ STA RB. Vertaald door A. RIEWERD. 46) „Niet zoo erg," antwoordde Tessa, een beetje gevleid door den indruk, dien zrj maakte. „Ik ben den Iaatstcn tijd nog a' eens met hem uit geweest. Maar dat is natuurlijk niels, Wij zijn alleen maar vrienden, zie je." „Ja, dat zie ik. Nu, het is prettig, om een vriend ie hebben, die chef is van den Vliegenden Troep en een auto heeft, zoo lang als een straat." „O, dat is zijn auto niet, Pet. Die is van zijn vader," „Wie is zijn vader?" „Mr, Lancelot Turner, de voorzitter vun het besiuur van de Vereenigdo Cafe's," antwoordde Tessa stemmig. Pot Peil viel in een stoel neer en wuifde zichzelf met een bord. „Boe," hijgde ze. Hoe verzin je het, Fisher? Trek je voordeel van mijn jeugd, d-oor me er tusschen te nemen, of maak je de dingen maar wat mooier?" „Het is echt waar," antwoordde Tes sa. „Jimmy zegt, dat zijn vader begon nen is met molk rond te brengen bij de menschen aan huis, toen hij acht jaar was." „Ik moet zeggen, dat hij dan vooruit gekomen is. Weet je wel, kind, dat de oude n'r. Turner zoowat de halve uc- En wat de wegen in dien uithoek a ui- gaat, ja daar staan wij natuurlijk voel slechter dan de eerste kolonisten iu Ame rika, Zuid-ACrika, Australië en overal el ders, want die vonden natuurlijk overal goede asfaltwegen. Van het land weet uw correspondent to vertellen, dat het schiaai en slechts zelden vruchtbaar is. Dit ge tuigt van eea groot e fantasie of van hel derziendheid bij uw correspondent, want van dit onmetelijk groote land, waar in de binnenlanden nog nooit een mensch een voet heeft gezet, zijn alteen de kust streken hier en daar onderzocht. En zelfs deze onderzoekingen logenstraffen de be richten van uw correspondent. Hienoor laat ik hieronder eon gedeelte volgen uit het rapport van de exploratie-commissie van de „Vaderl. Club", waarin bekwame landbouwkundigen zitting hadden; „De vruchtbaarheid van den bodem van „Nieuw Guinea laat in veie deelon met „te wenschen over. De berichten uit den „mond van zendelingen, \an bestuursamb tenaren, van andere blijvende kolonisten, „en, seeert de jonge kolonisatie, door de „praktijk bevestigd, zijn in deze voldoend „geruststellend. Hier zal in hoofd/aak do „ondervinding de beste practische resul „laten geven en men zal niet uilsluitend „moeten afgaan op uitkomsten van bo „dem analyses. Deze laatste toch. welke „waarde zij op zich zelf ook mogen heb- „ben, be schouwe tr.cn als een hulpmiddel „en zonder meer mag men daarop bepaal „de gronden niet als ongunstig beoor- .doelen." Bovendien hebben de recente bodem kundige onderzoekingen door de evpelitie Wentkoll en de hoeren dr. Zwier/icki, Mar tens en Reviers, reeds aangetoond, dat de Vogelkop van Nieuw Guinea, welke zoo groot is als Nederland, goede gronden bevat. Het aanleggen van wegen en daardoor openleggen van het binnenland, moet, hier aan heeft uw correspondent gelijk, ge schieden door van elders aangevoerde werkkrachten en alt is nu jnist onze strijd, wij willen, dat dit Nederlandsclie werk- loo/en en geen koelies zijn. Hierdoor be hoeft dit nu juist weer niet duur to wor den, want do kosten hiervoor gemaakt worden spoedig gevolgd' door het dim-te voordeel van bezuiniging op de steunuii- keering, terwijl ook de indirecte voor deden voor Nederland zeer groot zullen zijn. Door eiken binnenkomenden koloni t zal tevens de binnenlandsehe handel in X. G. toenemen. Over de verbinding met de buitenwereld schrijft uw correspondent, dat deze zoo koslbaar zijn, dat de producten boven marktprijs komen. Of Java het uitsluitend afzetgebied voor N.G. zou moeten zijn? Neen, door den grooten afstand, die N.G. van Java scheidt, iigt N. G. rok een ongeveer gelijke af stand dichtci bij de Oostkust van Austra lië en de Westkust van Amerika En wat de katoen aangaat, hierop wordt door de tegenwoordige kolonisten, naar het schijnt, zooveel verdient, dat zij er allen toe overgaan het aan te planten en de Indische regeering aan den kolo nist van Rooyen een renteloos voorschot heeft verstrekt van f 5000.— tot zeer sterke uitbreiding van zijn aanplant. De Japan ners doen alle mogelijke moeite, van de Ned regoering concessies to bemachtigen voor den aanplant op N.G. Laten wij er voor zorgen, dat de Japanners deze katoen van Nederland'sche hoeren moeten koopen. Wat verder de verbinding met het bui tenland aangaat, deze zullen zich naar retd bezit, en optie heeft op de andere helft?" „Wel, dat maakt heelemaai geen ver schil voor mij. Pet. Want, zie je, er is niels tusschen mr. Turnover ik bedoel mr. Turner en mij Wij zijn goeuo vrienden, dat is alles. Hij neemt me twee of drie keer in de week, of soms vier keer, mee uil. „Waar neemt hij je mee naar toe?" vroeg Pet, en liet een bord rallen, zon der dat zij zelfs mekte, dat ze het deed. „0. naar theaters en diners in Lo carno." „Is dat alles?" vroeg Pet bijna adem loos. „Soms op een ritje in zijn auto bui len de stad ik bedoel de auto van z.rjri vader." „Ilondt nooit je hand vast of zooicts, denk ik." „Neen, bijna nooit." „Zoent je waarschijnlijk ook" nooit „Alleen maar, ais we mekaar goeden nacht zeggen. Hij zoent mij d'an altijd. Maar dat is niets dan een vorm. Het be teekent niets moer d'an de hand geven." „Neen, natuurlijk niet. Ooit bij toeval een van zijn kennissen ontmoet, als je met hern uit was?" „Maar één. We ontmoetten op een avond, toen we in Loeamo waren, lady Betty Makion." „Wat deed hij toon? Een servet over je. hoofd gooien of je onder do tafel duwen?" ,Ilij stelde me aan lady Belly voor. Ze was vreeselijk lief." „Wow?" grinnikle Pet en nam een an- Mioofte wel uitbreiden; wij kunnen Ui: met een gerust hart aan hot initiatief van do Nederlandsclie Scheepvaart .Maatschap pijen overlaten. Do Kon. Pakotvaart Mij. schijnt reeds zooveel toekomst in Nieuw- Guinea te zien, dat zij de kolonisten gra tis van Java naar N.G. brengt en 50 pCL reductie geeft op d«*n vrachtprijs van goe deren der kolonisten. En de gezondheid? Op het kolonisatie- terrein boven het Sen Sri-meer ligt hot materiaal voor een hospitaal gereed, doch men gaat niet tot hel bouwen ervan over, omdat er geen behoefte aan bestaat en men door gebrek a.ui arbeidskrachten an dere werken voor laat gaan! Hel Australisch gedeelte zou beter gaan, omdat men er goud vindt, de bodem van betei samenstelling en de bevolking min der sehaarseh is. Goud doet een kolonie, zooals wij die vensthon, waarschijnlijk meer kwaad dan goed. Ik wil u hiervoor naar CaHforiiiè verwijzen. California is pas het mooie California geworden, toen er van goud geen sprake meer was. De samenstelling vair den bodem, waar over ik boven reeds oen en ander heb gezegd, wordt natuurlijk direct over de grenslijn beter. En wat do scha.irschhoid dor bevolking betreft, bij elke binnenko mende- kolonist wordt de verhouding boter en werken wij dus ook hier in de goede ricliftng. U /iet, dat wij dergelijke „kleinigheden' niet over het hoofd gezien hebben, maar dat wij het hoofd alleen van oen andere zijde zien. Van de resultaten van deze, wat uw correspond! nt „keuterboertjes" noemt, w il ik u wijzen op een correspondentie in „liet Nieuws van den Dag" van Zaterdag 2S December 1935, over den kolonist Ebeli m Julianadorp bij llollandia Na vertelt te hebben, dat Ebeli reeds pl.m. 30 11,A in cultuur beeft, schrijft men o.m. het volgende; „Aanvankelijk be „gon hij niet d n aanplant van klapper- zoomen. Toen ik bij hem was, had lnj „reeds 2000 klapperhommen in den grond. „4000 robuste koffieboomen, 500 caeao- „cn 300 kapok- en vruclitboomen. En „zijn bezit aan vee- en huisdieren be- „stond toen uit 40 koeien, ongeveer 30 „varkens, waarvan een zes-bil met jon- ,/gen, 15 geiten, 1 paard, *4 ii 503 kippen, „7 honden, 3 katten en 10 duiven." En als uw correspondent dan schrijft, dat er eerst dan voor de kolonisten een diaaglijk bestaan mogelijk zal zijn, wan neer de exploratie door het grooie inter nationale concern resultaat heeft opgeie- \erd en wanneer oen kern van exploitanten en de aangevoerde koeliebevolking een afzetgebied voor hun landbouwproducten zal vormen, maakt hij zijn allergrootste fout Want juist dan is de blanke kolo nist verloren, want de koelie zal, vooral V als hij na zijn eontraettijd blijft, altijd goedkooper leveren dan de blanke en deze in alles, uiteindelijk ook in de leidende funclie's, verdringen. Om bovengenoemde per-onen en nog vele meer onverantwoordelijke propagan disten te noemen, laat ik nu maar voor rekening van uw correspondent in Ba tavia. Uw correspondent slaat, zooais blijkt uit zijn meening over liet internationaal concern, al dan niet bewust, aan do zijde van het internationale groot-kapitaal, de Nat. Nieuw-Guinea Vereen, aan de zijde van het Nationale Noderlandsche volk. Dat wij ook hier in Nederland1 spoedig uit het propaganda-stadium zullen gera ken en tot practisch werk zullen over gaan, blijkt uit de op 10 Januari j.L in het Koninklijk Instituut voor Taal, Land en Volkenkunde van N.-I. te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst. Hier werd' beslo ten tot fusie, door de diverse m Neder land beslaande kolonisatie voroenigingen. Er zal worden overgegaan tot liet inrich ten van een werkkamp bij Amsterdam ter vooropleiding van de kolonisten en tot liet uitrusten van een exploratietocht tot het opzoeken van geschild tone in, ik heb hiermede getracht do stollingen van uw correspondent in do volgorde zooals hij zo stelt, to weerleggen. Mocht jk een of ander overgeslagen hebben, blijf ik gaarne bereid ook daarop te antwoorden I)e „Zelilcnriist IV" gaat naar het dok. Do vracht! oot Zeldenrust IV dio in den nacht op Woensdag op 'n golfbreker bij de Oranjesluizen is gelaapen, is mol assisten tie van twee |>ontbooten naar de N. V. Scheejjswerf en Machinefabriek van de we duwe J. L. Geuvel aan den Hoogte Kadijk te Amsterdam gesleept, waar het schip te ongeveer half zes is aangekomen. De Zeldenrust IV, welke kort daarna in bet dok werd opgenomen, zal door deze onderneming worden gerepareerd. De „Cesariua" gelicht. liet zeeschip „Cesariua" uit Ter neuzen, dat Zondagavond door het stormweer over vallen, nabij Baarland is gezonken, is gis termiddag door het Relgischo bergingsvaar- „Philip Hudson" gelicht en op do slikken gezet in den Boonenpolder aan de Bieselingscheham. Men zal trachten het schip leeg te pom pon en zooveel mogelijk te lossen om het vandaag los tc kunnen krijgen. Zigeuners als deviezen smokkelaars. Onlangs is het in een herberg te Frank fort a. d. Main tot een verwoede vecht partij tusschen Zigeuners gekomen, waar bij drie belhamels door messteken ern stig gewond werden. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dal verscheidene ?,igeuneTs zich sedert langen tijd bezig houden met het syste matisch smokkelen \-an deviezen en hier mede in hun onderhoud voorzien. In een woonwagen hoeft men onlangs 1200 dollars gevonden. Verscheidene Zigeuners waren er in ge slaagd to ontsnappen. De devie/en werden in vele gevallen on der lompen en dekens verborgen, doch ook in de dubbele wanden van woonwa gens. 1 De politic is er inmiddels in geslaagd vier personen te arresleereu. Zij waren ei onwel niet meer in het bezit van de viezen. .Men gelooft, dat zij ze hier of dair '■.ebben verborgen of bij handlangers heb ben ondergebracht. De Zigeuners trokken veelai over de Nederlandsche grens. Zij namen dan sleed® deviezen mede. Ook via het. Saargebied zijn groote bedragen uitgevoerd. Ten slotte kwamen de Zigeu ners in December 1935 te Frankfort a. d. Main. Daar zijn 12 Zigeuners gearresteerd. Door de vechtpartij te Frankfort, welke do polilie ar ileiding lot een onderzoek gaf, zijn de drie voornaamste schuldigen] en drie hand'aigers opgespoor 1. In verschillende Zigeuner-woonwagen kampen zijn razzia's gehouden, waarbij verscheidene misdadigers en wawnsmok- kelaars zijn opgespoord. Dc handel in verdooventlz middelen. Een ernstig schandaal is te Sao Paul aan het licht gekomen door de ontdekking van het feit, dat verscheidene ambtenaren van politie, die ermede belast waren den handel in alcaloid'en te onderdrukken, in tegendeel zelf grooie hoeveelheden ca-ainc* het land invoerdm. allo passagiui's in minimum tijd hot toestel zullen lumtnon verlaten. Autobus in ravijn gestort. In de nabijheid van Jekatorinoslow (Sov jet Rusland), is een autobus met artteik ders in oen ravijn goslart, liet aantal doó- den en gewonden is zeer aanzienlijk1. Moord en zelfmoord. Do opperwachtmeester der gcndarmcrio ut Koelden (Duilschlandij, genaamd iBil- Icrl loste tijdens een twistgesprei; met rafobezookors in het naburige Gcesten- seth verscheidene schoten. Ecu persoon werd zoo ernstig getroffen, dat hij kort na opneming in liet ziekenhuis is' over leden, torvv ij! een tweede persoon ernstig werd verwond. Voor hem beslaat echter! geen tevensgevaar. Ten slotte richtte .Bib! lert het wapen tegen zich zelf en lostei een schot, waardoor hij doodelijk wcrd'l getroffen. Hoog water te Ncuwicd. De Rijn is Woensdag bij hot Duitsche plaatsjo Neuwicd' buiten zijn oevers ge treden. Er z,ijn maatregelen genomen, waardoor liet onmogelijk is, dat diet water deden der stad zou kunnen oversLroamen. Faillissementen. Uitgesproken door de a rr on dis seinen Is rechtbank te Botterdam: Opgeheven wegens gebrek aan .actief: J. Stoutjesdijk, Rotterdam. Adrïann de Rijke, Rotterdam. der bord om zich mee te waaien. „O, en ik heb zijn zuster Luella ont moet. Die is zoo schattig. Ik stolde mij zelf aan haar voor." „Wet," zei Pet, terwijl ze opstond, „ver geef me mijn begrijpelijke opwinding. Ik hen nog maar jong en ik ben niet sterk genoeg voor zulke dingen. Natuurlijk wil ik niet nteuwsgieng zijn. Jou zaken zijn jou zaken, en ik zou er niet over denken onbe scheiden vragen te doen over dingen, die mij niet aangaan. Alles, wat ik zou wil len weten is; wat, wat bij dit en bij dat ben je van plan?" „■Wet Bel, wat zou ik van plan kunnen zijn „Dat moet je mij niet vragen. Ik ben nmar ren nederig werkend meisje. Wat zou ik van de zaken van mijn meerderen afweten?" „Nu, natuurlijk ben ik niets van plan, Pot. Ik houd van Jimmy Turner. Hij is een goede kerel, en wij zwerven graag samen rond, en zoo meer. Maar hij zal er gauw genoeg van krijgen met mij op te trekken. Hij heeft hoopen meisjes. Zij verdringen zich om hem, zoodat hij nau welijks adem kan halen. Lady Betty Mal den, Lallie Mulvaney, Rima Epstein en honderden anderen? „En als hij je beu is?" „Wel, d'an naturulijk zal ik zal ik natuurlijk, zal ik hem vergeten, en iemand anders vinden, om mee uit te gaan." „Ongetwijfeld. Bon j.e heelemaai niet op hem veiüefd?" „Natuurlijk niet, Pet. Ik hoop, dat ik niet zoo'n dwaas ben. Hij staat mijlen Valdeuren in vliegtuigen. Teneinde in geval van nood hot den passagiers mogelijk tc maken, snel hot toestel te verlaten, wordt op het oogenblik ecn plan hestudeerd om in groote vlieg tuigen valdeuren aan te brengen. Foor dit doel zullen in de cabine van het nieuwe Fransche F.-221 Farman-toestel 10 speciaal geconstrueerde valdeuren wor den aangebracht. Verder zal an'n d'e leu ning van iederen stoel een parachute wor den bevestigd, zoodat in geval van nood boven mij en ik denk niet over zoo iets idioots, verliefd op hem te worden." „Waarom heb je vannacht dan ge huild?" „Gehuild? Goede genade, ik heb niet gehuild. Ik bedoel" ik o Pet." En plotseling begon zij weer te hui len, wild, wanhopig. Pet Peil trok het bevende meisje in haar armen en vlijde hol natte gezichtje tegen haar borst. „Hou je stil, kind. Schei uit. Lightfoot komt dadelijk hier beneden en je moet zoo naar boven cm» to bedienen. 115, weet ik niet wat liet is? Zijn wij riiet allemaal hetzelfde, wij dwaze meisjes? Wij spelen met vuur, terwijl wij weten, wat we doen en we beloven onszelf, (lat we zullen uitscheiden, vooidat we ons branden. En voordat we het weten, staan we in lichter laaie en is er gotfn enkel middel tegen. In zöo'n theesalon krijgen wij begrippen boven onzen stand. Dat is liet. Ik donk, dat wij tenslotte met don staart tusschen de beenón terug zullen moeten en een halfwas moeten Douwen." „Ik wil niet," snikte Tessa hartstoch telijk. „Ik wil niet. Ik trouw nooit." Hoofdstuk XXIX. Onderricht over Lancelot „Ik zeg je," zei Piet Peil, toen zij en Tessa op weg waren omi aan hun a'spraak met mr. Arthur Corless te voldoen, „lief- do is een strop, en ik zeg je ronduit, dat ik er nachtmerrie van krijg. Hot is net, alsof je vuur met parafine aanmaakt. VRIJDAG, 17 JANUARI 1930. Hilversum I, 1875 M. 8 V.A.H.A. 12 A.V.R 0. 4 V.A.R,A, 8 V.P.R.O. 11—12 V.A.R.A. 8 Orgel. 8.30 Gramofaon. 10 Morgen wijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Grama'aon, Hierna Voordracht. 11.20 Gra iriodoon. 12 dito. 12.30 Kovacs Lajos en grarnofoon. 2 Voordracht en kamer muziek. 3.10 Avro-Decibels. 4 Do Zon nekloppers. 5 Voor do kinderen. 5.30 Qt iliopia 7 Lc/ïrig. 7.20 Gramofaon. 7.50 Berichten. 8 Vrij/,, Godsd. Pers bureau. 8.05 Giuseric. 8.30 Zang en piano. 9 Lo/ing. 9.30 Gramofaon. 10 Pilrnkraniek 1045 Berichten. 11 Jazz muziek. 113012 Grarnofoon. Hilversum II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de N. G'. It. V. 6 Schriftlezing. 8.159.30 Grarnofoon. 10.30 Morgendienst. 11 Gramofaon. 11.15 12 Piano. 12.15 Gramofaon. 12,45 En semble Van der Horst. 2.30 Ghr. Lectuur. 3.15 Tenor eu piaua 4 Gramofaon. 5 Concert. 6.30 Causerie, 7 Berichten. 7.15 Rejwntage. 7.30 Literaire causerie. 8 Berichten. 8 05 Orkest. 8 55 Gramofaon 9.25 Concert. Om 9.55 Berichten. 10.20 11.30 Gramofaon. In de pauze's re portage DamwedsLrijd. Droitwicli, 1500 AI. 11.20 Orgel. 11.50 Concert. 12.50 Dans muziek. 1.35 Kamermuziek. 2.20 Gramo faon. 2.50 Concert. 3.50 Orkest. 5.05 Gra mot aan. 5.35 Dansmu/'ielc. 6.50 Zang. 8.20 Concert. 9.20 Dansmuziek. 30.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 Orkest. 11.35 12.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.33 eri 11.35 Gram&laon. 12.35 Concert. 2.50 Gramafoan. 4.20 Kwartet. 5.50. Concert. 9.05 Operette. 11 05105 Gramoloan. Kfnlen, 456 M. 5 50 Concert 11.20 Kamer-arke«t. 1.35 Grarnofoon. 5.20 Philh. orkest. 8.30 Or kest. 10.2011.20 Concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamsch): 12 20 en 1.30-2.20 Orkest. 5.20 Gramofcout. 5.50 Kamer-. muziek. 7.35 Grarnofaotn. 8.20 Concert 9.20 Orkest. Ca. 10.3011.20 Dansmu ziek. 484 AI. (Fransch). 12.20 Gramofaon. 12.50 Orkest. 1.50 Zang. 2—2.20 Gramiafaoau 5.20 Symphanieconcert. 6.20 Grarnofoon. 6.50 -Piano. 7.35 Zang. 8.20 Syin'phonio- oancert. 10.3011.20 Gramofaon'. Dcutschlandscndcr, 1571 II. 7.30 Orkest, 9.50 Zang en piano. 10,20 11.20 Dansmuziek. Eerst gebeurt er niels, en denk je, dai het heel veilig is. Fn je d'oet er no§ wat bij, ,en dan nog wat. Fn eer je het weet, grijpt het om zich hoen en zijn je wenkbrauwen en je wimpers afgebrand, en den eersten keer do beste, dat je jo weel derige lokken borstelt, valt de helft er vaa uit." „Ik ben niet verliefd op Jimmy Tur ner," zei Tessa, die nu haar evenwicht; Weer wat hersteld liad. „Dat zei je. En natuurlijk heb je van nacht, toon je in bcdl leg, je maagdelijk kussen niet doornat van zilte tranen ge maakt?" „Hoe weet jo dat?" „Omdat, toen je vanmorgen in den win kel kwam, je oogen er uitzagen, alsof ze goed' uitgowasschon waren. En er was een blik in, die ik ine herinner gezien te hebben op een schilderij, „Elaine", ge naamd'." „Wie was datWerkte zo in oen thee- salon „Noen. Meisje, je hebt geen opvoeding genoten. Ze was in een gesticht of zoo iets, en ze word' do Lily Maid of Ansiolat genoemd." „Lieve help," mompelde Tessa eerbiedig. „Ja. Er is een ridder, Lancelot of tlie Lake genaamd, oen knappe jongen, dio in een gevecht gewikkeld' wordt builen haar deur, cn vrij erg gewond wordt' door een speer of zooiets. Miss FJairie ver pleegt hem, cn daar zo een zacht soort meisje is, zooals jij en ik, bezwijkt ze voor hem, zooals een muur van een hui® bezwijkt. MIW

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6