STADSNIEUWS Schiedamsche Kunstkring. „Het lijden van dezen tijd." Jeugdige werkioozen. Up\ocring van „Zcelicu Jaar"' sr Dc llagliespelcrs. Lest heugt bestl Maar toch: do beste voorstelling, welke voor de leden van de Schiedamsche Kunstkring werd gegeven, was die \an gisteravond, toen de Hag he speiers in het Pas-age Theater„Zestien 3aai" opveerden, een Enge inch oantvn- spel, van Almee en Philip Stuart, dat, zon der zoetelijk gemoraliseer, inhoud heeft. Een moeilijk probleem wordt er inge steld. Een jong meisje van Ui jau\ /.eer sensitief, krijgt een geweldige psychische schok, ais zij verneemt, dat haar moeder, die reeds jaren weduwe is, gait hertrou wen. Dat hertrouwen gaat op zijn F.ngetsch, d.w.z. vandaag besluit het paar, dat het morgen de gewichtige stap zal doen. Veel tijd voor het meisje, dat in de periode tus schen kind en volwassene verkeert, om verzoend te geraken met de gedachte, dat haar moeder met een anderen man zal trouwen. Om het hoofd van haar ge siorven vader is ten onrechte, maar dat weet zij niet een aureool geweven en dat maakt het voor haar nog veel urn begrijpelijker, dat haar moeder ontrouw wordt aan hem, die zij, Irene, vereert als «on afgod! Haar jongere zusje Baba, oen vrooüjke Frans, die het leven heel wat lichter op vat, vergroot nog de moeilijkheden, dcor argeloos het probleem te stellen, waar mee Irene tobtZ-ouden moeder en dc aieuwe vader straks in dezelfde kamer slapen eu... zou or misschien nog een kiein zusje of broertje komen? Het stuk is niet zoo tragisch als men wellicht opmaakt uit het voorgaande. Er is gezorgd voor de vrooüjke noot; te hui len valt er niet! Het conflict bij Irene wordt prachtig op gelost, dank zij de bemiddeling van dr Sloane, den ouden familie-arts, die met het meisje praat en haar tot een ander inzicht brengt. Of het psychologisch to verant woorden is, dat de ommekeer zoo spoelig en zoo radicaal komt, zou onderwerp van een discussie kunnen uitmaken. Maar dat neemt niet weg, dat „Zestien Janr" e-n voortreffelijk stuk is, waarin over opvoe ding merkwaardig goede dingen worden gezegd. Behalve dat het stuk zelf inhoud heeft, werd het ook voortreffelijk gespeeld. Het meisje met het zeer bewogen ge moed, Irene, werd uitgebeeld door Adrienne Canirez; haar 14 jarig zusje, h<rt kind met den practischen kijk on het le ven door Dolly Bouwmeester. Men zou déze spring-in-'t-veld, die toch reels meer derjarig is, zeker voor een kind kunnen verslijten. De moeder werd' gespeeld door Tine Medema. Naast deze jeugd» van tusschen do 20 en 30 traden anderen op met een repulatic als actrice of acteur. Marie van Wester hoven, die de 8 kruisjes reeds achter den rug heeft, gaf een prachtige oude dienst maagd, een eenvoudige ziel, maar een goede ziel! Rika Hopper was de groot moeder van de beide meisjes, een vrouw met levenswijsheid, die conflicten gaarne uit den weg gaat. Jacq van Hoven deed ons geiooven, dat hij een echte dokter was. De bruidegom was niet, zooals hel program vermeldde, Eduard Verkade, maar Peter van Hulzen. Verkade had verstek laten gaan; verzuimd werd» dit voor.il mee te deelen. Ook het bestuur van den Kunst kring bleek van. de verwisseling niet voor af op de hoogte te zijn gebracht Het verschil met de meeste voorstellin gen, tot nu toe voor den Kunstkring ge geven, en die van gisteravond- was, dat het nu niet één persoon was, die het stuk droeg geen hoofdfiguur en daaromheen gegroepeerd spelers van een andere „klas se" allen hadden in Zestin Jaar een taak, die hoe verschillend' ook, toch on geveer gelijkwaardig was en allen kweten zich van die taak uitstekend1. De regie, die van Eduard Verkade is, dient geroemd. Dat het met het telefoontoestel blijkbaar niet heeiemaal in orde was het werd1, toen men het noodig had binnengesleept en dat een stekker in een contact werd geduwd hebben we niet gezien kon de afwezige heer Verkade niet helpen 1 Voor mevr. Rika flopper, die reeds re- lat'e's met Schiedam had', waren er bloe men. De voorstelling was laat afgeloopen; orn middernacht. Maar zoolang er gespeeld werd, docht men in de zaal niet aan den tijdl Niet alleen zij, die aan deze zijde van het voetlicht zaten hebben een pret- tigen avond beleefd; we vernamen van den voorzitter van den Schiedamschen Kunstkring, dat dit ook met De Haghespe Iers het geval was. Het meeleven van het Seliiedamscho publiek werd op het toonecl ten zeerste op prijs gesteld. Ds kennismaking is dus een aangename geneest' Dal woidt misschien aanleiding voor Verkade en zijn gezelschap om nog eens terug te komen. Bevordering Met ingang van 21 Jan. as. zijn be vorderd tot opleidings sergeant tit. onze sladgenooten, de opleidingskorpcraals A. van Gent, J. v. d. Schoor en S. Verver, allen van het 4e R.I., die opgeleid zrjn aaa de S.D.O.A. te Middelburg. Rede van dea heer T. Slavenburg. Gisteren heeft de heer T. Slaven burg, wethouder van financiën, voor een vergadering van den Prol. Chr Besturen bond, in het Gebouw voor Chr. Soc Belan gen, een rede uitgesproken onder den titel: Het lijden van dezen tijd Ter inleiding van zijn rede zc'do spr., dat het in het teven van den verloren -non wel een aangrijpend oojenblik moet geneert, toen hij zich van zijn toe- -taied ben nrt werd cn „tot zich/elven ge- te,. „u zijnde" zijn venteren weg voor aith zag. Ook wij, aldus spr, moeten noot zakelijk tot ons zelf komen, om ons rekenschap te geven van ons zelf en van dc omstandigheden, waarin wij leven. In zijn beschouwing wilde spr. behan delen den algetneenen toestand, het maat schappelijk beslet, en in de tweede plaats de houd.-ng, welke ieder persoonlijk daar tegenover heeft in te nemen. Er heerscht onzekerheid op elk gebied; wij leven in een belangrijken tijd. zooals er wel meer perioden in de were'dgeschie- denis zijn geweest, b.v. omstreeks 1500, toen de boekdrukkunst was uitgevonden, Amerika weid ontdekt, de hervorming door brak en een tijdperk van cconomischcn opbloei volgde; en omstreeks 1800, toen bet Napoleontische keizerrijk op de Fran se he revolutie volgdt. Toch is het maa'schappeiijk bestel nooit zoo ontredderd geweest als thans, nooit heeft er zooveel twijfel in de geesten ge- hoerscht. De aanvang en de oor/aak daarvan lig gen, volgens spr, in de Fransche revolu tie, toen de „rede" ten Iroon geheven werd en in waanzinnige verbinding God den oorlog werd verklaard.. Daarna is hoe langer hoe meer hel positieve Christendom losgelaten. Het slot was de woieldooilog en de economische ontreddering In bezen tijd verscheen liet boek van Oswa'd Spengler „Untergang des Abendlanues", waarin de schrijver het einde van hel blanke ras voor spelde, tenzij nie! spoedig het roer omge gooid zon worden. Deze roepstem is door Europa verstaan. De groote geesten hebben zich aan hei denken gezet. Spengler zelf kwam onder invloed van het nationaal social sm-c tot zijn „Ent-cheidung", namelijk Duüschkmd als leidende mogendheid in een nieuw Europa. Als specimen van geestelijk zelfonder zoek noemde spr. voorts „Schaduwen van morgen", van prof. Huizinga, en „De nood van dezen tijd", van prof. Aa'dcrs Deze schrijvers zijn tot zichzelf gekeerd, zij poog den het moderne denken te organiseeren Zij zijn hel er over eens, dat wij in een belangrijken, maar hoogst emsiigen tijd leven. Do ernst van dezen lijd bestaat uit het geestelijk lijden van de moderne mensch- heid. Spr ziet dit als een gevolg van de Fransche revolutie. Vooral op geestelijk terrein is daarna dc decadentie geko men Daarbij is het eigenaardig te consta- teeren, dat de men^ch na dien tijd voort durend aan den „vooruitgang" heeft ge werkt, zonder dat men zich eigenlijk vee! bekommerde over dc richting, waarin deze vooruitgang ging. Wat was het einde van den weg? Thans staan wij ook midden in ds eco nomische decadentie. Spr is van meenmg, dat de opleving, die er nu ongetwijfeld in verscheidene landen opgemerkt kan wor den, van trjdehjken aard z.al zijn en dat deze weer zal gevolgd worden door oen nieuwen terugval. Er is verval gekomen op nationaal en sjilemalïonaal politiek gebied, de decaden tie heeft zich oveneens voltrokken op gees telijk gebied buiten en in de Christen heid. De humanist Huizinga komt tot de con clusie, dat de menseh aan het einde van zijn denkvermogen is gekomen. Hier wordt de rede een halt toegeroepen. God heeft immers ook ingegrepen in den bouw van den toren van Babel Twee stroo.ningen dienen zich met de oplossing uit de huidige moeilijkheden aan communisme en nationaal socialisme. Beiden stammen uit denzelfden wortel. Zij worden door hun aanhangers als een soort godsdienst geaccepteerd. Spr. kan hen echter niet aannemen, omdat zij bei den zich zelf stollen boven alles. Wij bun nen, aldus spr, niet toelaten, dat ons levensbeginsel ondergeschikt wordt gemaakt aan een ander beginsel. De ommekeer op elk gebied is afhanke lijk van onz.e persoonlijke instelling, ver volgde spr. Ook bij prof. Huizinga is oot moed en schuldbesef to vindui en zelfs komt hij zoover, hen gelukkig te prij zen, die de oplossing kunnen vinden bij Hem, die gezegd heeft, dat Hij het licht en de waarheid en het leven is. Maar verder gaat prof. Huizinga niet. Hij stelt op den voorgrond de zuivering 'les ge moed? en hij vestigt z.ijn hoop op de jeugd. De Christen eischt daarentegen de be keuring des harten In dezen tijd zullen er velen aange troffen worden, die 'vrede gesloten heb ben met dit leven, anderen zullen zich een vasten leefregel hebben aangemelen, waarvan niets hen afbrengt, maar toch zullen er ook velen zijn, "uie de vraag stellen: Waarom leef ik? en er soms bruut aan toevoegen: Ik heb het niet ge wild. Deze uitspraken zijn niet nieuw. Reeds Salomo zocht overal naar de beteekenis van het leven, om tot de conclusie te komen, dat alles ijdelheid en kwelling des geestes is. Hij kwam tenslotte wel-tot een andere conclusie, maar hij stelde zich die vraag toch. Het geheim van onzen vrede en de uit weg uit deze manschelrjke chaos is, aldus spr., ferug tot God. De levensproblemen kunnen slechts worden opgelost in den zich tot doze conclusie komt, zal die ook haar invloed op de moderne cultuur niet missen. Spr. sloot zich tenslotte aan bij do woorden van den Duitseheu schrijver Bom hard Peters, dat ieder volk in iederen lijd zich in het geloof aan God oen toe komst kan opbouwen. De vergadering stond onder leiding van den heer II. Wie kon kamp. Na de rede volgde nog een onderlinge discussie. Werkloozensteun. Wijziging in den huurbijslag? De Nieuwe ho t. Ct. meldde gisteren: Er wc-rden op hei oog en blik vanwege hel ministerie van sociale zaken bespre kingen gevoerd met do vakcentrales over een door minister Siingeubeig geuenseht geachte en bij de behandeling van zj.i be- «rooting in de Tweede Kamer terloops nan- gesiipie bezuiniging op de ui'gaven \oor werkloo ensieun Het is zooals einder is meegedeeld, niet de bedoe.ing van den minister, op bet oogenblik tot verlaging van de steunaonnen zelf over te gaan, wel echter is zijn slreven gericht op verlaging van boven deze normen toegekende bij slagen. zooals de huurbijflag en andere dergelijke maalrege'en. Ueiov.r wordt lha is oierlog gep'eegd met de vnko n'tales, kan olflcieele zijde wordt echter gemeld: fu verschillende blulon is een modedee- ling opgenomen bc'reffendc- oen eveirtueete wijziging in de steunregeling \oor wevkteo- zen, waarbij de steunnormen zelf builen spel zonden worden ge.aten. Naar wij vernemen woulen inderdaad door het betrokken departement overleg gingen met de in aanmerking komende lichamen gevoerd over enkele bizoaderhe- den, de steunregeling betref!"tide. Hangende dat overleg kunnen er uiter- aaul goen verdeie me iedeelingen in het openbaar worden gedaan. Alleen worde er op gewe/en dat het bedrag van 7 millicen ia een enkel blad genoemd, op oen mis verstand moet bmus'on De wijziging in de vergoeding. In-ons blad van gisteren melddc-n we reeds, dat het in de bedoeling van den minister van sociale zaken hgt een wijzi ging tp brengen in de vergoeding voor te werk gestelde jeugdige werkloo/en. Iir zal verschil gemaakt worden voor jongens beneden en jongens van 20 jaar en ouder. In het vervolg van zijn schrijvon aan een 100 tal gemeentebesturen waarbij ook Schiedam, zegt de minister- „Dientengevolge dient in uw gemeente met ingang van 17 Februari, voor zoover bet betreft werkobjecten, die ratels waren aangevangen bij ontvangst va,n dezen brief en met ingang van den datum van aan vang voor die objecten, welke zijn goed gekeurd, doch bij ontvangst van dezen brief nog met zijn begonnen, evenals voor al.u in den vervolge goed te keuren ob jecten, uitsluitc*nd de volgende regel betreffende de vergoedingen to worden in acht genomen: (volgen de bedragen der vergoedingen). Aan de toezeggingen, die reeds zijn ver leend by ontvangst van dezen brief, als mede aan die, welke in de toekomst zul len worden gedaan, zyn, c.q. worden, naast de gebruikelijke, bovendien de volgende voorwaarden verbonden le. Uil één gezin mag niet meer dan één jongeman bij de werkverschaffing wor den geplaatst. 2e. De werktijd wordt bepaatd voor ©en volle werkweek op 35 a 40 uur cn voor een halve werkweek, dit wil zeggen 5 of 6 halve dagen, op 20 a 24 uur; de overige halve dagen dienen, zoo slechts ©enigs zins mogelijk, te worden gevuld' met cur- susarbcid. 3. Boven de vergoedingen, hiervoren aan gegeven, mogen van overheidsweg^ in geenerlei vorm zoogenaamde „emolumen ten" worden verleend. 4e. Indien zich meer jongeren aanbie den dan geplaatst kunnen worden, dient in overleg met het departement van so ciale zaken een stolsel van rouloeron te worden ingevoerd'. 5e. Indien een jonge tewerkgesteld© zon der vooraf verkregen toestemming ver zuimt, zal een evenredige korting op de vergoeding plaatsvinden. 6e. Op do werkverschaffing dient een presentielijst- te worden bijgehouden. Deze lijsten dienen tegelijk met de maandelijk se be declaraties bij het departement van sociale zaken te worden ingezonden. 7e. Er mag geen jongeman worden ge plaatst, c.q. geplaatst blijven, die niet als werkzoekende bij het orgaan der arbeids bemiddeling staat ingeschreven. De tewerk gestelde moet zelf zorg dragen, dat hij, zoolang hij bij de werkverschaffing is ge plaatst, bij het orgaan der arbeidsbemid deling blijft ingeschreven. 8e. liet gemeentebestuur is verplicht maandelijks oen opgave te verstrekken van bet amtal tewerkgestelden, gesplitst naar den leeftijd' beneden en boven 20 jaar." Hoe de vergoeding-regeling vootr Schie dam zal zijn, kon men ons nog niet mee deden. De normen. Naar we vernemen is Schiedam door den minister in de le klasse ingedeeld. Do normen, door den minister gesteld, luiden voor onze gemeente: Bij een werkweek van 35 tot 40 uur voor te werkgestelden van 14 tot en met 19 jaar f2.25; van 20—21 jaar f4. Bij een werkweek van 20 tot 24 uur (dus een halve werkweek; voor te werk- Bornec-fjlm. Zendingsfilm in liet Ycrccni- gingslokanl. In het Vereenigingslokaal werd gister avond de Borneo film vertoond, welke eon beeld geeft van het zendingswerk op een der grootste eilanden van Noderlandscli IntliS. Ds. J. W. Tons book opende dozen avond op de gebruikelijke wijze en heette de zeer vete aanwezigen welkom Daarna gaf spr. een korte inleiding tot de film, die begint met iels to loonen van bot leven en bedrijf langs de rivieren, waar men oa. een dia man'slijperij en het petro'oum bedrijf to Baiik Papan aantreft. Per rivierboot van de K. P. M. voort de film den toeschouwer mee do rivier op naar den verston zm- dingspost. op Borneo, n.l. die te Poerock Tjahoe, 600 K.M. landwaarts in gelegen. Na een indruk te hebben gekregen van de inlieemscho industrie, bestaande uit het maken van aarde- en smeedwerk, weven van kleedcn, vlechtwerk enz. ziet men het eigenlijke zendingswerk. Zendeling Rriter trekt per boot het binnenland in, waar hij door bezoeken hel vertrouwen van do Da- jaks on andere stammen tracht to winnen. Een der meest werkzame middelen om liet vertrouwen te winnen is het uitreiken van geneesmiddelen aan zieken on eenvoudige genceskunci ige Leiiandehn«cn Achtereenvolgens woulen dan do zen dingsschool en het internaat getoond. Tot in kleinigheden ziel men hoe moeilijk liet is met een boot do rivieren van Borneo met hun vele stroomversnelling le bevaren. Hel slot van uezc film verplaatst den toeschouwer naar Oöst-.Tava, en moeilijk had men een groo'ere tegenstelling kunnen vinden met het onherbergzame Borneo. Ook de medische zending Op Java is niet vergeten: de zegeningen van dit werk blijven niet verborgen. Bizonder aardig is het kijkje in de wijkverpleging en do baby verzorging. De Borneo-film is door een amateur op genomen len behoeve van de Bazelsehe Zendingsvereeniging, die zona's bekend, in 1920 dezen arlrdd van het Rijnsche Zen- dingsgenoo'schnn overnam. Zij is vlot ea boeiend samengesteld on geeft een goed beeld van land en volk. Deze zeer go-d geslaagde avond werd op de gebruikelijke manier gesloten. Muziekavond. Door het quintet „Eigen Studie". In Gebouw Fendracht gaf gisleren het Schiedamsch mu'ïekquiniet „Eigen Studie" een muziekavond De heer M. Rijken, leider van liet quintet, opende den avond en legde er den nadruk op, dat het quintet eerst begin Ocober opgericht werd. Cegosncn werd met een marsch, waarna hot populaire La Tlervina van W. llamdijk gespoeld wuil. Daarna bracht het quin tet St.indclien van Fr. Schubert en The Romry van E. Nevin ten gehoore. Hoewel de tweede vio'.en hier en daar een steek lieten villen en de pianist do heer M. Rijken, die zich door hard gesyn copeerd spel we' wat veel o(p den voor- giond drong, trachtte door muzikale yiij- heden de voomemde werken te verfraaien, mocht het vijftal bij het lal rijke publiek een hartelijk applaus oogsten. Nelly Sliedrechf, oen zeven-jarig meisje, speelde met den heer Rijken een. quitre mains en hoewel het wel eens aardig kan zijn een kleuter piano (e zien ea hoeren speten, lijkt het ons, dat men op dezen toch serieus bedoelden muziekavond met dit optreden teveel gevergd h°eft van het goe de rnuz.ick minnend publiek. liet aanbieden van b'oemen had overigens net zoo goed achterwege kunnen b'ijven! Wim LeÜvold speelde eenige vioolsoli. "Met Gedeelte uit Hofmanns Erzahlungen en Der Trompeter von Saokingen oogstte hij veel succes. Wim Leljveld heeft een aardige techniek, die in quinlet-verband aan dc gestekte eischen kan beantwoorden. Om als solist rja te treden is hij oi. nog niet ver genoeg gevorderd op het pad der kunst De heer M. Rijken speelde oen tweetal werken van L. van Beethoven, de Sonate Pathétique cn twee deelen uit de eerste Symphonic, naar eigen bewerking een im provisatie van Duitsche liederen en van Fr. van S.uppé de Ouverture Dichter und Bauer. Ook hierin vermocht de pianist ons door z.ijn zeer sterk gesyncopeerde spel niet boeien. Misschien dat hij na eenigen tijd onvermoeide stndie onder deskundige lei ding, iels zal weten te bereiken. Na do pauze speelden de hoeren Léli- veld en Rijken nog verscheidene werken, terwijl Eigen Studie dozen avond, die bij het publiek, gezien hot kiaehtig applaus, nogal in den smaak was gevallen, met Un- ter dom Stcrncnbanner van J. P. Sousa besloot. Geslaagd. Bij de examens, welke op 14 Januari in Den Haag werden gehouden door de Commissie van het Cenlr. Bur. Insh Pont slaagde ,oa. voor het diploma kantoor ste nograaf Nederlandsch 130 lettergrepen per minuut, mej. C. v. Dael, leerling van de Erkende Pont-Schob! alhier. Cic/f slaagden voor het Mereurins diplo rna boekhouden de hoeren A. Foelders, A. Lelieveld en 3. Baerveldt, eveneens leerlingen van de Erkende Pont-School. Do heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor bu'tcnlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op f 0,95 per K.G. Aangereden, ige koiierslager J. 0. G. M. T,, Do in dienst bij WIHon-Fyeiioord, is gisleren in de Gerrit Verbooimtrant aangereden door een autobus ven de R.E.T. T., die op een fiets reed ,vid en liep verscheidene schaaf- wonden op. Door Wiiton-Fijenoord is hij Onderscheiding. Voor den lieer 11. P. C taaie, Do commissaris van politie, dc beer P. C'lasie, ontving hedenmorgen bericht dat hij door den president der Fransoho republiek benoemd is tot officier in da orde van dc Zwarte Sier van Frankrijk. Dezo ondciscbeid'ng houdt verband mot do belangrijke diension, die de lieer Ciasie deslijds heeft bewezen bij het onderzioald inzake de praetijken van een inteniatiol- nalc zwoncleia[faire. Door z.g. bankiers wer den Fransche onderdanen bewerkt om vu te gaan op verlokkende aanbiedingen. Door oen krachtige aclio en internatio nale samenwerking heeft de po'.ilio er voor gezorgd, dat liet bedrijf der „bankiers" niet meer loonond was. i De hoer C Jas ie ontving reeds een Duit sche Roole Kruis onderscheiding cn heit' zilveren eere kruis van verdienste van Oostenrijk; kort na z'ijn komst te Schie dam werd do commissaris benoemd tot rid der in de Kroonorde van Italié en rut volgt dez.e benoeming tot officier in de orde van do Zwar'e Ster van Frankrijk. Slooperswerk. Explvsie's. Hechte fundamenten duiden de plaata aan, waar cons do machinekamer vanj den stoommolen Nederland in de School straat was. Nu op die zelfde plaats do uit breiding van het magazijn van do Unie! Winkel Maatschappij moet verrijzen, die nen die fundamenten verwijderd te wor den. Dat geschiedt met een explosieve! stof: gelatine donaril, die er uitziet ais; iet of wat stijve pinda-Kaas. Do patronen gelatine donarit zijn onge veer 8 c.M. lang cn hebban con middel lijn van een paar c.M. Elke patroon, ge wikkeld iii oen dun rood papiertje, weegt 130 gram. 1 Hedenmorgen hebben met behulp vanj gelatine donarit gebr. Van Waard oen stuk fundeering, een betonnen klomp van II M. dik, ongeveer 2 M. breed en plm. 3 M, lang en later den voet van den schoor steen uit elkaar doen springen. Daarbij waren oa. aanwezig, de directeur van deal Woningd ir-nst, nar. dr. ir. M. M. van Praag en de opzichters C. van Oortmerssen eni J. v. d. Kraan en de directeur van Ge meentewerken, ir. G. Gerlagh met demi hoofdopzichter, den heer J. v. d. Plas. Met een pneumatische boor werden itS het betonblok een 15-Lnl gatfin geboord van ongeveer 80 c.M. diep. I'n elk gat erd een paboon gebracht, liet gat werd! opgevuld met los scherp zand ea onder ling werden de patronen verbonden door geleidedraden. Aan een dier draden werd een lange dunne kabel bevestigd, die lot buiten (ld schutting, in de Schoolstraat reikte. Del betonnen plaat werd afgedekt mot zwaxd planken en toen allen zich van het ter rein verwijderd hadden^ maakte de hooit A. van Wa ird uit Delft met een klein bat terijtje contact: een doffe knal, planken die opgetild worden, wat roo'c en wat stof en het betonnen blok, waarop e'k werk tuig afstuit, ligt in puin. Een pair grootó klompen, te zwaar om z.e met haadkrac'ufc te verwijderen, werden later -nog met een- paar gelaüne donarit-palrcnen uit elkaar geslagen. In het voetstuk van den schoorsteen! waren 8 patronen aangebracht. Ook de/te doden voortreffelijk hun werk. Het hochtej metselwerk, 50 lot 70 c.M. dik, werd praclv tig van één gereten. 1 Do ladingen hadden nog iets zwaarder kunnen zijn, maar men ging van hef goede beginsel uit: safety first. Bij een| explosie, die de vorige weck werd ver oorzaakt, sloeg een stuk steen door eetn) schutting, die om den tuin van den heest J. T. J. Melehers staat. Bovendien was de voorraad springstof ook uitgeput. Er is echter er-a nieuwcj voorraad van 20 K.G. besteld. Over ongert ve^3T 2 weken zal <ïie gebruikt worden) om o.a. bet fundament van den thans! verdwenen schoorsteen op te biazo-i, 1 De hoeren J. en A. van V/aard hebbemj op het gebied van, slooperswerk, waarbij gebruik gemaakt wordt van explosieve! stoffen, reeds heel wat ervaring. Te Loosduinen woTd om pijler van oen; brug, die zich gedeeltelijk onder water be vond, met behulp van springstoffen opge ruimd. Een mooi werk werd aan hot eind van het vorig ia ar door gebr. Van Waard te! Zwijndrecht uitgevoerd, waar voor den, nieuwen verkeersweg over de Maas eetn; betonnen plaat op het terrein van def voormalige Guanofabriek moest wcTdon verwijderd. J De afmetingen van de betonconstructie waren: lang 21 M., breed 16 M„ vlozr.hkte 30 c.M., met onderslaqbinteu van hoog »V Dcze rustten op 20 kolommen van 50 c.M, vierkant en 6 M. lang. In clko ko.om wer den 2 gaten geboord. De eerste V-> Kt» men werden gelijktijdig opgeblaicn; daar na do volgende 8, zoodat het betoenen gevaarte, dat 400 ton woog in twee tempo s( op den grond terecht kwam, waar liet mep springsloffen verder werd opgeruimd. „Damesbcurs". Ds „Damesbcurs", die 4, 5 en G Februari in het Ver oen iging-.lokaal zal wörd'oa getc, "organiseerd door een damescomité,, dat ten doel hoeft hef kastekort van de Cli^ llist. Kiesverocniging Groen van Prins!» rcr te verminderen, zal Dinsdag 4 Februari 's middags half 3 worden geopend. Schié- damscho firma's zullen hun nieuwste ari- tikelen exposeeren, er komt een theeten^ gestelden van 14 tot 19 jaar fl.50, van *j)cr au|0 naar rijn woning te Rotterdam «u er wonlt voor aardige attracties persoon van Christus. Indien ieder voor' 20 tot 24 jaar f2.75. vervoerd. zorgd.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2