STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken Brand. Genese repetitie. Vliegveld bij Delft. Massa-ontslag bij de Neder landsche Spoorwegen? De Nederlandsche ambulance. Kunst en Wetessscfoajp Het Duitsche anti-semitisme. Zwemmen. Sportfondsenbad te Rotterdam. Een feestdag. Bellamy. Fa. W.VAN STADHOUDERSLAAN 37. Sport In he-t burgemeesters-gezin. Onze burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaien, wonlt morgen 50 jaar, een kroon jaar in de ongeveer 8 maanden, dat de hoer Van Haaren in ons midden vertoeft, heb ben hij on rjn gezin zooveel belangstel ling getoond voor Schiedam en haar be w onerswas bovendien de wijze, waarop dio interesse aan den (Lig trad, zoo sym pathiek, dat, nu het burgetneestersgezm morgen een feestdag viert, ook de burgerij zal willen meeleven. Hulde van de Gerei, fröbelschool Een groep zeer jeugdige Schiedammers heeft hedenmiddag rogds hot voorbeeld gegeven. Ho leerlingen van de Geivf. iróbelschool aan de Tuinkaan, hoofd mej. J. A. Kieboom, trokken om twee tnir op hun Paasch-best, versierd met sjerpen en met vlaggen, naar het huis vim den burgemeester, Tuinkaan 18. Tus- sehen den burgemeester en de Gerei, fröbelschool beslaat oen bizomdero relatie: in den afgeloopen zomer woonde de bur gemeester een openbare les in de Gerek fröbelschool bij en heeft toen de kinderen hartelijk toegesproken. De burgemeester noemde de kleuters zijn buurtjes. Bui hebben zij niet vergeten en mi wiklen zij hun jarigen buurman een hulde bren gen op zijn 50en verjaardag. Maar morgen bestaat daar eigenlijk geen gelegenheid voor en daarom werd de huldiging heden middag gearrangeerd. Ruim een 60-tal kinderen met hun on derwijzeressen stelden zich terzijde van het burgemeestershuis, vóór de stoep, op. Toen de burgemeester en zijn gezin «aar bniten kwamen, overhandigde een der meis jes den burgemeester een papier, waarop bet lied geschreven stond, dat mej. Kie boom voor deze gelegenheid had vervaar digd en dat gezongen werd. Het lint, in de Schiedamsche kleuren, dat om het rol letje papier gebonden was, benutte de burgemeester als decoratie op zijn jas Een groepje van drie penters overhan digde mevr. Van HaarenRaymakers een tuil bloemen. Eerst iet of wat beschroomd, later wat vrijer, hebben de kinderen het feestlied, op de wijs van: Wij leven vrij, wij leven blij", gezongen en daarna 3 hoera's uit gebracht op den jarige van morgen. De burgemeester, mr. dr. F. L J. van Haaren, heeft de kinderen vriendelijk toegesproken. Spr. zeide zeer verrast te zijn door deze hulde van zijn buurtjes, die zoo'n mooien optocht hadden gefor meerd en dat nog wel zonder toe stemming van de politie! om zoo'n leuk lied te komen zingen. Ik hoor graag aldus de burgemeester zoo'n mooi lied zingen. Ik wist niet, dat jullie zouden komen; maar mijn vrouw was blijkbaar op de hoogte. Ik dank jullie zeer; ook de onderwijzeressen, de groote buurtjes. Dat we nog maar lang goede buren mogen rijn. Als jullie kleintjes, Later grooter bent en ik er heel wat jaartjes bij heb gekregen, komen jullie allemaal neg maar eens Ier tig. Op mevr. Van Haaien—Raymakers wer den door de kinderen ook drie hoera's uitgebracht. Alle zangers en zangeresjes en odk de kleine peuters onder het publiek, dat was toegestroomd ontvingen een zakje met een versnapering. Kinderen van den burgemeester deelden deze verrassing uit. Vergadering. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden Maas houdt morgen middag in het Handelsgebouw te VIaar- dingen een openbare vergadering. De voorzitter, de heer J. H. van Linden van den Heuvell zal een nieuwjaarsrede houden; de gekozen loden zullen worden geïnstalleerd; de vaste commission moe ten worden samengesteld1 en behandeld zullen worden maatregelen tegen schijn- acten. In een tusschcnkamcr. Hedenmorgen omslreeks 11 nar kwam de heer A. Zuidema door de Prins Fr-e- derik Hendrikstraat, en keek toevallig naar binnen in de benedenwoning no. 16, waar G. J. A. V. met zijn twee volwassen zoons woont De heer Z. zag in do lusschen- kamer vuur; hij belde aan, maar niemand deed open. Toevallig had de hoer Z. 'n looper inzij'n zak, waarmee hij de deur opende. Nie mand bleek thuis te zijn. De heer Z. liep naar de keuken, greep daar een teil, volde die met water en liep daar mee naar de tusschenkamer om het vuur te blusschen. Daar was een bert afgehaald; wat nog op het bed lag, o.a. een matras, brandde, evenals waf kleeren en een houten schot Twee mannen kwamen ook de woning binnen, maar die verdwenen weer, blijk baar om de politie te waarschuwen, Z. ging door met blusschen, ondanks zich veel rook ontwikkelde. Hij slaagde er in het vuur te dooveu. Toeu de brandweer verscheen, had die niet veel werk meer te doen. G. J. A. V. is later in politiebewanng gesteld. De commissaris van politie en een inspecteur hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. t De bovenburen van. Vv de weduwe Van D. en gezin, hebben angstige oogenblik- ken beleefd. 31. i an der Stijl ever: Expansie en oorlogsgevaar. Gisteravond hield do afdoelmg Rotter dam en omstreken van de internationale vereonigmg Bellamy in Gebouw Eendracht een openbare vergadering, welke onder lei ding stond van den lieer I, VV. PmUioine, te Overschie. Het woord went gevoerd door den heer M. van der Stijl, uit Den Ikug, over liet onderwerp: Expansie en oorlogsgevaar. Na een koile inleiding, wn.ir.n spr. de gebeurtenissen in het Verre Oosten en in Afrika behandelde, betoogde spr, dat der gelijke dingen in den grond mensch-on- waardig zijn. Dikwijls /egt bet verstand, aldus spr, dat een bepaald gevolg volkomen logisch is, terwijl toch de intuïtie zegt, dat het met in orde is. Dikwijls blijkt dan bij dieper nadenken, dat de intuïtie gehjk beeft. Zoo is het ook mot het expansie- vraagstuk. Het lijkt voor het verstand volkomen logisch, dat een land, dat expansie noo- dig heeft, die expansie zoekt m oen ar. der land, dat nog niet voldoende geculti veerd is. Toch /egt het gevoel, dat er aan die expansie iets hapert, wanneer daar een oorlog voor noodig R Spr kwam tot de conclusie, dat de expansie onlogisch is Bij bestudeoring van do expansie-nood zaak onderscheidt spr. twee begrippen, na melijk de noodzaak van bevolkings-expan- sie en van economische expansie. De noodzaak tot bei olkings expansie is aanwezig, wanneer er op een bepaalde plek op de wereld een zoodanig aantal uieimchen door zekere grenzen wordt sa mengeperst, dat er voor hen geen moge lijkheid bestaat om te leven, d.wz. de noodige goederen voort te brengen voor hun levensonderhoud. Aan de hand van statistische cijfers trachtte spr. aan te too- nen, dat een dergelijke toestand nergens ter wereld beslaat, en, dat derhalve voor beiolkings-expansie geen noodzaak is. Toch zien we, aldus spr., dat in iele landen een groot deel der bevolking niet in staat is, in zijn onderhoud te oor zien. Aangezien de natuurlijke hulpbron nen meer dan toereikend zijn, moet de oorzaak dus ergens anders liggen. Die oorzaak is, volgens spr., het economisch stolsel, waaronder die natuurlijke hulp bronnen worden geëxploiteerd. Hier krijgen we dus de economische expansie. Spr. betoogde, dat de noodzaak tot eco nomische expansie ontstaat uit het fet, dat onder het huidige economische stelsel niet ieder rijn totale koopkracht uitoefent, d \v z. omzet in consumptie-goederen. Het ken merk van het tegenwoordige systeem is juist de mogelijkheid tot, en het streven naar particuliere kapitaalvorming, lie!geen automatisch ten gevolge heeft, dal de onder nemer met onverkoopbare producten blijft zitten. Hieruit vloeit dan voort de poging, om in een ander land een afzetgebied te vinden Gedfedtelijk is dit mogelijk, omdat een land als regel behoefte zal hebben aan producten of grondsloffen uit een ander land, en er dus via den handel goederen- ruil ontstaat. Een land zal hiervan echter slechts voordeel kunnen hebben, wanneer de uitvoer grooter is dan den invoer. Alen heeft dus altijd getracht, een „gun stige" betalingsbalans te verkrijgeu, maar men vergat, dat daartegenover automatisch kwam te slaan een ongunstige betalings balans van een .ander land, hetgeen tot onderlinge moeilijkheden en zelfs lot oor logen heeft geleid. Een afzetgebied zonder deze tegenwer kende factoren was te vinden in minder- en ongeculliveerde landen, die gedwongen wei den, het overschot op te nemen, en te betalen met goedkoope werkkrachten. Daar door werden koloniale waren verkregen, die geplaatst konden worden in landen zonder koloniën. Het -overschot aan on verkoopbare producten werd dus omgezet in verkoopbare producten. De grooto winsten, hierdoor behaald, werkten voor sommige landen geweldige ka pitaalvormingen in de hand, waardoor het proces herhaald werd, met dit verschil echter, dat men thans een overschot had aan eigen èn aan koloniale waren, die men tenslotte moest vernietigen om nog een redelijken pnjs te kunnen bedingon voor het restant. Zoo zien ive dus, aldus spr., dat het winstsysteem onlogisch is, omdat bet lek van de particuliere kapitaalvorming er in aanwezig is. De economische expansie- noodzaak is daarvan het gevolg, leidt lot on menschel ijke gebeurtenissen. Blanke en gekleurde menschen vallen a's slachfoffois van een onlogisch economisch dogma: het dogma van particuliere concurrentie on ka pitaalvorming; het winstsysteem, dat wel vaart bedoelt en armoede brengt, dat over vloed vernietigt ca gebrek leroorzaakt, dat den arbeid zou stimuloeren en j'mst werk loosheid brengt. Het winstsysteem is dus onlogisch en onmenscbelijk. Daaruit volgt, volgens spr., dat we het moeten vervangen door oen systeem, dat logisch en menschcliik is: het BeUamy-slelsel, volgen hetwelk de factor „wnst" is uitgeschakeld, de gemeenschap beschikt over de middelen van voort brenging en vcrdeeling, en aan iederen burger een gelijkwaardig levenspeil en ge lijke levenskansen zijn verzekerd. De evolutie gaat haar weg; noodgedwon gen moot de overheid ingrijpen, nu in hel ééne, dan in het andere bedrijf. Zelfs de felste voorstanders van particularisme zien zich te eeniger tijd1 genoodzaakt, hun onmacht te bekennen, en de hulp der overheid1 in te roepen. Het is onze taak, aldus spr., om de evolutie ter erkennen en zooveel mogelijk haar pad te effenen. Door allerlei kunstmiddelen kunnen wij het winstsysteem nog een korten tijd in stand honden, maar hoe sterker de evolutie wordt tegengewerkt, des te dieper zal straks Zuiveraars van Gebouwen en Schepen de ineenstorting zijn. Alleen samenwerking inplants \an concurrentie, kan ons naar een berde samenleving voeren. Na een korie pauze, werden enkele sclirif 'olijk gestelde vragen beantwoord door den sprekei De vergadering was goed be/ochf. Van Polyhymnia. Een 100-ial werfloo/e cursisten en hun vrouwen hobjien gisteravond do zeer ge slaagde generale repetitie van de Ge mengde Zangvereen. Polyhymnia in de zaal van den R. K Volksbond bijgewoond. Zangers en solisten werden blijkbaar ge inspireord door een zoo groot aantal be langstellenden, die mei ingespannen aan dacht zalen te luisteren. De generale repe titie werd een geslaagd concert. Aan het slot heett dr. VV. J. Smit na mens de cursisten den dirigent, Paul v. d. Puiten; (1c solisicn, koor, orkest en het bestuur van Polyhymnia dank gebnclit voor den mooien avond Spr uitte den ivensch, dat het offïcic-cle concert ho- donai ond een even groot succes zal heb ben. Gedaagd. Bij het gisteren in Den Haag gehouden examen slaagden voor coupeuse mej. II. Degenkmnp, voor coslumière mej. A. Mar- lip zo, leerlingen van mej. 31. do Veld, alhier. Jubileum. Zaterdag as, 1 Februari, zal het 23 jaar geleden zijn, dat de heer R. van Goir- kum in gemeentedienst trad als directeur van de Arbeidsbeurs. Voor dien is do heer Van Gorkum werkzaam geweest bij de firma Smulders te Utrecht en bij de Werf Gusto alhier. 1 De heer Van GoTkum heeft in zeer moei lijke jaren ann het hoofd gestaan van een der moeilijkste gemeentelijke instel lingen. Hij heeft in de eerste jaren van de malaise te veel van zijn klachten ge vergd, maar na een rustperiode trad ge lukkig een herstel in van de inzinking! Van 1931 af vervult de heer Van Gorkum bij de gemeentelijke be'astingon de functie vafr deurwaarder. En hij doot dat met op gewektheid en tact. Zaterdagmiddag zal er van 3half 5 gelegenheid bestaart deu jubilaris in het Vereenigingslokaai te complimentceren. De vlag halfstok. Van het eenige Fngeische schip in de Schiedamsche haven, do Myriam, woei he den de vlag halfstok, in verband met dc begrafenis van het stoffelijk overschot van koning George V. Ook van enkele particuliere woningen, waar blijkbaar En- gelschen gehuisvest zijn, woei de vlag halfstok, of was deze in crêpe voor het raam gehangen. Ook het Krmghuis van de N.S.B. had dc Nederlandsche en dc Engelsdie vlag uitgestoken. De Kath, kerk en de moderne huwelijks opvattingen. Vrijdag a.s. zal Lapelaan J. A. M. Bek kers in de zaal van het gebouw van. den R.K. Volksbond een rede houden over: Do Katholieke kerk cn do moderne huwelijks opvattingen. De bijeenkomst is geoTganiseeaxl' deer het bestuur van den Ned1. R.K. Volksbond,' toegang hebben leden van de R.K. stands- organisaties UK. Wcrkloozenkoor. Hedenmiddag heelt een kortgeleden op gericht mannenkoor van R.K. verklowen in de zaal van den R.K. Volksbond' zijn eerste repetitie gehouden. Als leider trad op .de heer W. de Racy. 2S Jan. Hotel Beijersbergen, half 9. Le denvergadering Kon. Ned. Midden slandsbond. 29 Jan. Irene, fc.15 u. Vereen, van Jong Hervormden. Ledenvergadering. Rotterdam. 28 Jan. Tivoli Schouwburg, 8.30 ti. Ope- rettc-gez. Van Acrsehot cn Ros kamp. In de Kleine Jlouiin Rouge. lieden en volgende dagen: Gebouw* van lx. cn W. 12—5 u. en 7—12 n Slavakto, nationale slagers-vakl en- toonstelling. Capitol, 2.13 u. 8.15 u, Geen vrouwen meer; Do dokter voor do betere kringen. City 2 15 u. 7 u. 9.30 a. Het kasteel der verschrikkingen. Corso. Van 11 u. af doorl. Nana. Graad. 2 u. 7 u. 9.15 u. Anna Karenina. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Mazurka. Luxor. 7.30 u. 9.30 u. Vergeet mij niet. Olympia. 7 u. 9.15 n. De weggeloopen bruid; Grensbandieten Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Folies bergère; Tusschen twee werelden. Roxy. 215 u. 7 u. 9.15 u. Do moord in het Casino. Studio '32! 2 u. 7 u. 9.15 u. David Gokler. Th al ia 2.15 n. 7 u. 9.15 u. De moord in het Casino öicrcenstciuiaing tusschen Rotterdam cn het rijk. Naar wij vernemen is op eon in het de partement van waterstaat, omler leiding ian minister jbr. Van Lïdlh de Jeude ge houden bespreking tusschen de gemeente besturen van Rotterdam en Den Haag, op do voornaamste punten overeenstemming bereikt over de stichting van een ge meenschappelijk vliegveld voor beide ge meenten bij Delft. Tevens is oen accoord gevonden over den dooor het rijk voor den aanleg te verteenen steun. Er bestaat thans goede hoop, dat het vliegveld „Holland", waaraan met groote tusschenpoozen sedert tien j'aar op papier is gewerkt, tot stand zal komen. IJzcrdicvcn aangehouden. Gisteren kwamen twee jongens, resp. 19 en 20 jaar. oud en wonende le Rijs wijk en Delft, hier met een wagen, waar voor een paard gespannen was, en ver voerden een flinke hoeveelheid oud ijzer, dat ze hier bij een ijzmhandelaar 1e koop aanboden. Deze ging echter niet op het aanbod in. Toen de jongens weer terug keerden naar Delft, zijn ze op do Damlaan door een agent van politie aangehouden. Paard en wagen zijn naar het politiebureau over gebracht; de beide jongens werden later door de Rijswi]ksche politie afgehaald. Het ijzer is tc Rijswijk gesloten Het paard is voorloopig te gast bij de gemeentereiniging. Passage AGENDA. Schiedam. City, Hoogstraat, 8 uur. Dr. Satan; Racers- bloed. Theater, 8.15 uur. Schots en Scheef. Bahoona (In Bavianen- land). Zaterdag en Woensdag, 215 uur en Zondag 1 uur Jeugd-mati- née's. Zondag, half 4 uur. Ma- tinóe. 28 Jan. R.K. Volksbond, 8 uur Concert Polyhymnia. Uitvoering van Re quiem, van Verdi. Er zouden nog 8 a 9000 man moeten afvloeien. Onder het spoorwegpersoneel doet hard nekkig het gerucht do ronde, meldt hot Nieuws van het Noorden, dat de directie van hoogerliand een wenk Imeft gekregen do personeeïsterkie van het sjKKxrivegper jsciieel thans nog ruim 34.000 man be dragend aanmerkelijk in te krimpen. Do bedoeling zou zijn de peiaoueel- slerkto te brengen op 23.000 man, hetwelk zou bctoekenen, dat nog ruim 8QOOA93ÖO man personeel zou moeten afvloeien. In dit verband wordt gewezen op het voorstel van de directie aan den Perm neelniad, om don pensioengerechtigden leeftijd te brengen op 55 jaar. lïooivel (le diensten van vervoer en tractie nog een overcompleet aan perso neel bobben, staat men in bevoogde krin gen eenigszins sceptisch tegenover dit ge rucht; anderzijds wordt evenwel toegege ven, dat de mogelijkheid van een inkrim ping op grooto schaal in de toekomst niet is uitgesloten. Te Dessié. Dc0r het hoofdbestuur van het Neder landsche Roede Kruis is hedenmorgen een telegram uit Dessié ontvangen, afgezonden 27 Januari, waarin door dr. Winckel wordt medegedeeld, dat do mnitezeïkaravaan On der de do';teren Van Schelven en Van der Does behouden en in goeden slaat aldaar was aangekomen. De geheele Nederland sche Roodc. Kruis ambulance bevindt zich dus op dit ooqenblik gezond en wol te Dessié Oud uiinister Verschuur van zijn IndiÊ-rcis terug-. Oud-minister Verschuur, die omstreeks vier maanden in Noderlaiulsch Indiö heeft vertoefd, is heden in de residentie terug gekeerd. E.v-kcizcr Wilhelm 77 jaar. Ex-keizer Wilhelm vierde gisteren zijn 77slen verjaardag. In verband mot het overlijden van. koning George van Enge land, hebben in afwijking met de gewoonte geen grooto feestelijkheden op Huizo Doorn plaats geïnd. Alleen de dochier van don ex-keizer, do groothertogin van Bntns- i\ijk, is ter gelegenheid van don verjaar dag van haar vader te Doom aangekomen. Vele gelukwenschcu uit binnen- cn huiten- land weiden gisteren op Doom ontwin-, gen. Tal. van bloemstukkon weiden bezoigd,\ Wij vernemen, dat na, de begrafenis van koning George, aan het einde van deze week op Huize Doom oen feestelijke fa-, miüebijecnkomst zal worden gehouden Do' ex-kroonprins en oenïgo andere zoons cn> kleiukinderen van den ex-keizer weiden dan op Doom verwacht Do salarisverlaging in Amsterdam moet binnen drie weken gere geld zijn. Bij Kon besluit van 27 Januari zijn B. en W. van Amsterdam uitgonaaligd om> binnen drie weken regelingen vast te stel len overeenkomstig hun vooidrachton, le- beffende de 5 pCt. verlaging van de sala rissen en tomen van het gem-eenteperso- neel. Tewerkstelling van jeugdige wcrkloozen ia het particuliere bedrijf. Gelijk bekend heeft do minister van sociale zaken hot initiatief genomen om fo pogen tot dusver ongebruikte particu liere werkgelegenheid aan te trekken voos.' tewerkstelling an jeugdige werkloo/.ea tegen oenigo vergoeding. De minister hoeft daarbij oen beroep ge daan op liet Verbond' van Ncderlnndscho Werkgevers, do Alg. R.K Weikgeversv-r- eeniging en de Chr. Werkgevers! crorni- ging- Naar wij vernemen hebben dez» werk- geversrentralen gaarno hun medewerking toegezegd cn haar letten verzocht, dat iedere werkgever in eigen omgeving eens* zou nagaan welk werk, dat tot dusver ongedaan bleef, eventueel verricht zou, kunnen worden door jeugdige workloozen. Provinciale Staten van Noord-Holland wei-- geren loonsverlaging in to voeren. Provinciale Slaton van Noord-Holland, kwamen hedenmorgen in buitengewone zitting bijecu ter behandeling van do aan maning van de Kroon om een algemeen a salarisverlaging van 5 pOt. voor het pro vinciaal personeel in te voaren. Hoewel Ged. Slaton do/e salarisverla ging in verband' met den financieelea toe stand der provincie niet noodzakelijk acht ten, adviseerden zij uit differentie voor do Kroon en uit oen oogpunt van practische politiek aan do aanmaning to voldoen. Na uitvoerige besprekingen besloten de Staten echter met 49-—25 stemmen niet te voldoen aan de aanmaning van den Kroon. Stemmen van Nederlanders over de behandeling der joden in Duilschland. Het comité voor Bi*/ oudere Joodsche Be langen te Amsterdam, heett doen verscho nen: Stemmen van Nederlanders over de behandeling van jolen Ja Duitschland. Verscheidene Nederlandsche mannen van aanzien hebben zich bereid verklaard kort hun oordeel over het nalionaal-socialis- tisch antisemitisme in Duitschland en de Jolcnwetten van Neurenberg wear te go- ven. Him woorden vormen, aldus hol co- milé in een voorwoord, een getuigenis van het menschelif'c geweten tegenover on recht, door een overgroot® meerderheid een kleine groep aangedaan. Het ziijln 14 hoogleeraren of oud-hoog- leerareu van Nederlandsche hoogeschol'on en universiteiten en mgr. H. A. Roe's, aal moezenier van don arbeid in Limburg, die hun oordeel zeggen.;* mannen van verschil lende levensrichting en politiek inzicht; maar die allen het DnHscho anli-semitis- me fel veroordeeloti. De één doet dat zeer kort mgr. H. A. 'Roels ia nog geen 8, prat. II. A. van Rakel in 13 regels een ander, b.v. prof. F. G. Schel tema heeft twee on eon halve bladzijde nocdig voor: „Het Duitsche hu- wclij'vsverlod, uit internationaal privaat rechtelijk oogpunt gezien"; prof. W. A. Bonger schrijft twee bladzijden over: „Do teugen van het anti-semitisme". Aan de ui'voering van deze brochure is meer dan gewone zorg besteed. liedendaagsehe Nederlandsche letter kunde. Door de afd. Rotterdam van het Alge meen Nederla/adsch Verbond zijn op vier, achtereenvolgende Woensdagavonden voor drachten over „Iledendaagsche Neder landsche Letterkunde" georganiseerd. Twee der voordrachten zullen worden verzot/gd! door Dirk Coster, letterkundige te Delft/ de derde door Anton, van Duinkerken uit Amsterdam, terwijl op den laatstcn avond zal spreken mr. Roël Houxvink, letterkun dige te Zeist. Op 30 klaart vindt de Erasmus-herdon- king plaats, waar spreken zal prof. dr. B. II. Molkenboer O.P., van Nijmegen. Dei bezoekers der vier voordrachten hebben te vens toegang tot deze herdenking. De eerste voordracht wordt morgen ge houden. De belangstelling is zoo* groot, dat allo plaatsen in de aula der Handals- hoogeschooi, waar de voordrachten wor den gehouden, zijn uitgegeven. Niet den houw kan spoedig begonnen xt orden. De totstandkoming van het Rotterdam- sche Sportfondsenbad is thans verzekerd. De inrichting, waarvan de Rotterdam- sche architecten, de hoeren Da Roos en' Overeyndcr de bouwmeesters zijn, zal ver rijzen aan dc vau Sfaancnstraaf. Het Sportfondsenbad Rotlouïan zal een der meest moderne inrichtingen worden, o.m. doordat van de zwemzaal des zomers niet alleen het dak, maar ook de opgaan de wanden ongeveer .1 meter bcwen del kleedkamertjes, die zich in dc zwemzaal bevinden, verwijderd kunnen worden. Het project omvat twee bassins, welke geheel gescheiden van elkaar in bedrijf kunnen worden gesteld. Het hoofdbassin! heeft een lengte van 25 M. en is omgeven,' door breedo perrons, waarop voor wedstrij- den tribunes opgesteld' kunnen, worden, Een der nieuwste snufjes is, dat dei' vloeren der klcsdkamerfies verwarmd knn- nen worden. Het zeer e-ootc "bi"

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2