f Kleine Advertentiën, PASSAGE THEATER Groote Successen 5- eUied&mscl: -f Cow&ttfi SOLDATEN IN HET RIJNLAND. Advertentiën KLEINE ADVERTENTIEN. £oH%e> Hca/m 10-1, Uaek Hodz Ucu/m Feestvreugde alom. Met bloemen en gejubel zijn de troepen ingehaald. Oude herinneringen. Sport Voetbal. Frankrijk-Beigië 3-0 Schaken. Revanchematch Euwe-Aljechin. Wielrennen. Gymnastiek. Rotterdamsche Turnbond. Gemengd Nieuws Duitsche vliegtuigen geland. HET HART VAN UW BED dèar komt liet op aan! „SPECIAAL BEDDENHUSS", HEERENPAD 13-15-17 SCHIEDAM Prijzen v. 50. ct. tot f 1.30 Adverteert in de rn onzen ,4 correspondent). Keulen, 8 Maart. Vlaggen v aaien boren Duitschland'. Vlag gen van Oost-Pruisen tot in het Saarge- bied: rood met zwarte hakenkruisen in het witte middenveld. Vlaggen waaien vooral boven het Rijnland, waar liet van daag feest is. Rot Rijnland heeft zijn leger terug en het is met bloemen en met ge jubel binnengehaald Het jonaste besluit van Adolf Hitler moge het buitenland hebben verrast, bet Rijn land zelf was wellicht nog meer onvoor bereid' op de komst van bet leger. En plotseling kwamen do soldaten aangemor- cheerd, alsof er geen Locarno bestond, dat nog niet zoo heel lang geleden door den Fuhrer uitdrukkelijk was bevestigd... Mis schien heeft Hitler s-edort zijn optieden als leider van het Duitsche volk nog nimmer op het Rijnland meer indruk gemaakt dan thans, nu het zich weer vrij kan voelen zonder den druk van iets, wat het steeds als een smaad jegens het land is blijven beschouwen. Terwijl de Fuhrer zijn rede in den Rijks dag hield, zouden de troepen het Rijnland binnentrekken, als om daarmee zijn woor den te onderstreepen. Niettemin waren in Keulen do militairen al eerder binnen de verboden zone. Het verklaart de bizondero verrassing, die do stad als een siddering doorvoer, toen met de snelheid van een electrische vonk zich het gerucht door da stad ver spreidde, dat de soldaten kwamen. Het gerucht werd! een roep en de roep werd een juichkreet, toen de eerste troepen zich vertoonden. Geestdrift maakte zich van allen meester. Spontaan werden de vlaggen uitgestoken, reeds lang voor het bevel daartoe uit Ber lijn werd hekend gemaakt en overal zag men stralende gezichten. In Keulen werd de radio, die Hitler's lange rede uitzond, in den steek gelaten om van den glorie rijken intocht d'er weermacht getuige te zijn; in de andere plaatsen van het Rijnland kwam de vreugde tijdens het beluisteren van de met spanning verwachting rede voering, die spoedig ook daar werd onder streept door ratelende wielen en dreunen de soldatenpassen. Het was een en al geestdrift, dien we daar ontmoetten, geestdrift aver het terug zien van „das Militar", dat men vooral immers in Duitschland' zoo vereert, geest drift ook om een daad van de legeering, waarmee zij aan het buitenland wederom toonde baas in eigen hais te willen zijn. „Nu is alles weer net als vroeger," oordeelde de kellner in een café, die uit louter vreugde een. praatje begon te ma ken. „Nu hebben we onze soldaten weer." Zoo was bet algemeen gevoelen en dat uitte zich in de houding van allen, van jong tot oud, met of zonder uniform. Het was overal levendig in de stad en er was oen stemming als op een overwinnings feest. Over de machtige Hohcnzollexnbrug wa ren de soldaten gekomen, na op bet sta tion Deutz aan den rechteroerer van den Rijn te zijn afgestapt. Hoevelen van dto juichende belangstellenden aan den kant van den weg zullen zich hebben herinnerd, dat ruim zeventien jaar geleden voor het laatst ook Duilsdio troepen (leze brug wa ren gepasseerd'! Welk een verschil met dio dagen, de laatste van den grooten oorlog, toen liet Duitscho leger na een strijd' tot het uiter ste tot d'en terugtocht went gedwongen en uit het eens be/cue land moo en onder voed, gedemoraliseerd en toch zich trach tend goed lo houden, zijn trage schreden zette op don weg terug. Daarna varen het jaren lang andere soldaten, die den „Wacht arm Rhein" betrokken: Engelsche, Fransclio en Belgische, dio jarenlang bet Rijnland hielden bezet. Waar nu do Duitsche soldaten marcheer den, hebben we ruim tien jaar geleden de bruine uniformen van bet Fngelscbe bezettingsleger gezien. Da bevolking aan vaarddo de nederlaag en zij verdroeg de vreemdelingen, wier aanwezigheid zij als een smaad bleef voelen. Het bezettings leger verdween en bet Rijnland was bui ten de politie zonder uniformen, fokl.it er eenige jaren geleden weer bruine uni formen waren gezien: de S.A. en de ar beidsdienst deden er hun intrede en be- hcerschten er tenslotte de straat Nu is bet weer de grijze uniform van de Duit sche weermacht, die er voor het eerst na zeventien jaar naast de partij-uniformen zich aan de gelukkige Rijnlanders ver toont. Zaterdag en Zondag heeft het er ge dreund van den intocht der militairen en misschien zal dat de vo'gcnde dagen ook nog wel zoo zijn, In D issoldorf, in Keu len, in Mamz, m Aken, in Trier en in Saarbrucken, overal zijn de slodaten met open armen ontvangen. Het oude ceremo nieel is er meteen weer in eere hersteld, doordat in Aken hij de „Fisenbrunnen" reeds Zaterdag do parade werd afgenomen, zooals dirt er voor den oorlog gebruikelijk was. Was hot wonder, dat sommigen daar bij tranen in de oogen kregen, naar ons later is verzekerd. Infanterie, arli'Ier.e, wiel rijders cavalerie, motorrijders en het vli-e- geroorps waren alle van de partij in den stralenden zonneschijn. Mi itaire jagervheg- tuigen ronkten in de blauwe lucht en wa ren op sommige plaatsen de voorboden van de troepen. Met één slag is aan do demi- lüarisatie een. krachtig e nde gemaakt en daarmee heeft Duitschland zijn oude rech ten hernomen. Z">o plotseling is alles in zijn werk ge gaan, dat hier en daar een onderdak voor de militairen moest worden geïmprovi seerd'. De officieren kregen een verblijf in hotels, doch niet overal kon, zooals in Trier, de vroegere kazerne weer worden betrokken. De Keulsche kazerne in de voorstad Riehl bijvoorbeeld, is thans in gebruik hij d'e S.S., zoodat de soldaten m eenige scholen tijdelijk zijn onderge bracht. Van daar uit zullen ze over eeni- gen tijd naar andere verblijfplaatsen wor den gedirigeerd'. Dat er voor alle plaatsen, waar nu sol daten zijn gelegerd, voel belangstelling be staat, spreekt vanzelf. Vandaag hebben we op een tocht langs verschillende plaatsen in het Rijnland kun nen constateeren, hoezeer de bevolking overal meeleeft met de nieuwe, eigen, be zettingstroepen. Het was een rouwdag, ge wijd' aan de in den oorlog gevallenen, doch do droefenis heeft door het geliede land plaats gemaakt voor blijdschap. Een ouder- wotsche „Pickelhauho", blinkend in de zon zagen we voor het eerst in Aken, waar een der officieren blijkbaar in groot tenu in het o-penbaar paradeerde. Pfet succes, dat hij ermee bereikte, overtrof wellicht nog zijn stoutsto verwachtingen. Voor het overige was alles grijs. Grijs do uniformen van soldaten en officieren, gr ijs do doffo mat linie helmen van hot veld tenue, grijs ook do auto's, de vracht wagens on do kanonnen, voor zoover zo niet hier en daar mot bruino linten wa rén gecamoufleerd. Alles zag er zoo wel- verzoigd uit, alsof het gloednieuw was; van de paatdenltiigen tol do keukenwagens blonk alles in den ochtendzonnesciiijn. Onmachtige Belgische voorhoede. Met een verjong elftal heeft Frankrijk gisteren de Belgische nationale p'.ocg met 3—0 verslagen. Den geileden wedstrijd hoeft Frankrijk het heft in handen geluid en slechts aan liet uitstekende verdedigen van de Bel gische achterhoede is liet te danken, dat do overwinning niet in grootcro cijfers werd uitgedrukt. Zoo goed als do verdediging was, zoo slecht was de voorhoede, samengesteld uit spelers, die nooit, of althans zeor weinig met elkaar gespeeld hebben. Het is te hopen, d'at de Belgen voor den wedstrijd tegen Nederland' de voor hoede grondig wijzigen! In dc eerste helft scoorde de Fransclie midvoor Courlois. Na de rust werden nog twee doelpunten gemaakt, door Rio en Courtois, zoodat de Franschen met een 30 overwinning gingen strijken. liet Belgischo elftal was: Braet (doel); Paveriok en Smellinekx, (achter); Dalem, Stijnen en Claessens (mid den); Versijp, Voorhoof, Mandélé, Lodts en de Deken (voor). IJrsus ITransvalia I 21. Om half drie laat scheidsrechter A. C. Cattel, beide elft Allen, opstellen. Ursus wint den toss, zoodat Transvalia tegen wind in aftrapt. Direct onderneemt Transvalia een aan val, welko op de verdediging strandt. Ge durende eenigen tijd gaat het spel ge lijk op, totdat Ursus het initiatief in han den neemt en .eenige gevaarlijke aanval len opzet. Bij een dezer aanvallen krijgt do linkshalf van Ursus den bal <pn geeft mooi door naar den linksbuiten. Deze zet goed voor en de linksbinnen zorgt voor do rest (1—0). Transvalia komt nu opzetten cn uit een mooien aanval brengt de linksbinnen de partijen op gelijken voet (11). Na den. aftrap forceert Ursus ecu cor ner. De rechtsbuiten plaatst den bal voor bet doel; izij belandt bij den linksbuiten, die hoog inschiet. Drie, vier spelers sprin gen op, missen en,het is 21, Kort hier na is het rusten. Na dc hervatting is Ursus direct in den aanval. Bij een dier aanvallen lost de rechtsbuiten een formidabel schot, dat de keeper fraai wegstompt. Ursus Irekt dan haar binnenspelers terug, zoodat Trans valia gelegenheid krijgt het spel in han den te nemen. Eenigo gevaarlijke momenten gntstaan dan voor het Ursusdoel, tot scoren komt het echter niet meer, ,6!I Als de scheidsrechter, wiens leiding goed was, het eindsignaal laat liooren, beeft Ursus met 21 gewonnen. Zal zij te Amsterdam ge speeld worden? De directie van het Carlton Hotel te Amsterdam, heeft, volgens de Telegraaf, dr. Aljcchin een aanbod gedaan onv do revaiichcmatch tussdien dr. Euwo' oir dr. Aljcchin om het wereldkampioenschap schaken in liet najaar van 1937 in h0L Carlton Ilolel tc doon houden. Hot lrotol zou ten volle do kosten van dezen wed strijd op zich nemen. Aljcchin zou liet voorstel in ernstige overweging nemen. R.C. „De Zwaluwen". Gistermorgen heeft een gozolsciiapsrit plaats gehad voor leden van de R.C. „De Z;w alirwen", waarvan de uitslag als volgt luidt: Klasse A1. Crochet du Gras; 2. Eddy Muller; 3. Daalmeijcr. Klasse B1. W. dc Jong; 2 K. Leng- keek; 3. Gorissen. Klasse C: 1. J. y. Loenen; 2. J. Vrije; 3. Zijnen. Juniores: 1. Ducheteau; 2, Verhoeven; 3. Spermond. Rennersclub „De Pijn". Gisteren hield de Schiodamscho renners club „De Pijn" een traiaingsrït ovor een afstand van plm. 30 K.M. Do uitslag luidt als volgt: I A-klasso: 1. Steehouwer, tijd 44 mi nuten 28 seconden; 2 Lenos en II. do Rooi (gelijk); 4. Stigtor; 5. Verbruggo; 6. Kruining; 7. Thijsse. B-klasse1. Spaans, tijd 45 minuten 59 seconden; 2. Bakker; 3. Barzilaij; 4. Brans; 5. Vcrbaasschot; G. Baas. i Geen politiek in de gym nastiek. Gisteren beeft de Rolterdamsclie Turn bond onder voorzitterschap van den hoor G. van Tongeren een buitengewono alge- meene vergadering gehouden. Besproken werd de agenda voor do bondsvergadering van "15 dezer, welko te Amsterdam gehou den wordt. Indien do discussies op de bondsverga dering zich in politieke of go.lsd enstigo richtingen bewegen, dan mioet men do zaal vcrla'en, aldus werd geadviseerd. De oandidaturen van de lreeren W. de Graaf, Van der Lmtlo en Zandstra werden wederom gesteund, terwijl aanbevo'em werd de herkiezing van den lieer Sommcr. Tenslotte werd een voorstel van den heer Kloosterman aangenomen om, a's do ver gadering te Amsterdam rustig on ordelijk verloopt, zich aan het besluit van do ver gadering te onderwerpen. Grootc brand in New-York. In de Greenpoint-wijk van Brooklijn is Zaterdag een grooto brand uitgebroken, die ondank? hot optreden van de brand weer zoo fel om zich heen greep, dat niet minder dan twee gebouwen in de asch werden gelegd en zeven brandschade bekwamen. De totale schade wordt ge raamd op 75 tot 109 duizend dollar. Per vUcglnig naar dc stratosfeer. Gisteren heeft de bekende proef vlieger Tsjewtsjenko een vlucht per vliegmachine naar de stratosfeer gemaakt. Zijn taak was na to gaan hoe de vliegtuigmotor, waar aan hij zelf een aantal verbeteringen had aangebracht, op groote hoogte functien- neerde. De piloot steog tot 10.380 meter, waar een temperautuur heersclite van GO graden onder nuf. De mo*or werkte anbc- rispelijk. In totaal duurde de vlucht één uur cn twintig minuten, Op de Wadden daalde een wa- (ervlicgliiig. Om negen uur gisterochtend daalde op Ho Wadden ion Zuiden van hot eiland Schiermonnikoog, eon Duitsch mililar watervliegtuig gemerkt 60 II 21. Aan boord waren vier nran. Volgens medcdcolingani was hot toestel tengevolge van oen moter- defect genoodzaakt to landen. Bij daling ojdo Waddenzee was het echter nraei helder weer. Het toestel zal voor hot vallen van hot water wocr vertrekken. De inzittenden zijn op bot eiland aan land gegaan.-Zij worden van. hot nqoligo voorzien. Hot blijkt, dat bel toestel afkom stig was van Nordernoy. De inzittenden van bol toestel ka-ulen of wilden geen inlichtingen verstrekken. Er is een sleepboot van Borkimr voor liet eiland verschenen, dio liet vliegtuig zal wegsloepen. Door don mist was dit gister middag nog niet mogelijk. Duitsch vcrkcerslocslcl in een polder onder Sas van Gent. Gisterochtend te kwart voor acht hoeft een Duitsch dricmotorig verkeersvliegtuig, komende van Ostende, in den Eugenia- polder onder de gemeente Sas van Gent, een goed geslaagde nooliamiing gemaakt, liet vliegtuig daalde op een tarweveld van. den hoer J. Ramondt. Uet was oen toestel van den nachtdienst KeulenLondon van de Deutsche LuEtHan- sa. Het toestel kon wegens den mist niet Op Croydon landen en is toen naar hot vaste'and teruggekeerd. Het vloog naar liet vliegveld te Ostende, doch ook dit zat dicht. Tenslotte is liet toestel Loven Noder'andsch grondgebied ge komen en heeft het wegens gebrek aan brandstof een gedwongen landing moeten maken, welkio vlot verliep. Ilot vliegtuig bad alieeu post aan boord, terwijl do be manning uit drie personen besteld. Gister middag om Vijf uur is de machine, nadat do benzinevoorraad was aangevuld, weer opgestegen. Hot vliegtuig is kort daarna op het vliegveld te Vlissingen gdand en is vandaag doorgegaan naar Londen. Inbraak in banancnpaldiuis in Den Haag. Kaar wij eerst thans vernemen, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag in gebroken in het bananonpakbuis van do firma Anliuys en Van der Laan, Scha penlaan 2628, in Don Haag, waarbij een geldkistje, inhoudende ruim f2000 werd buitgemaakt. De inbraak werd gepleegd door middel van inktitnming. De achteruitgang van een leegstaand pakhuis, grenzende aam tref bar nanenpakhuis, werd geforceerd, waartoe de toegang tot het pakhuis vrij kwam. Het slot werd opengebroken en het zich achter den gasmeter bevindende geldkistje werd ontvreemd. Het onderzoek door de politie duurt voort. De toedracht van de inbraak wijst er op, dat de daders met de situatie op dei hoogte waren.. Pinda-Chinees overreden. C'p het Damrak voor het café „D© Rooi de Leeuw" te Amsterdam, is Zaterdag avond een ernstig ongeluk gebeurd. Een Chinees, oen z.g. Pinda-mannetje, werd door een auto overreden. De man bleef bewustelo'os liggen. In hel Binnengasthuis, waarheen de raam werd vervoerd, is een schedelbreuk ge constateerd. De Heer en Mevrouw SCHADE VAN WESTRUM-Szaffka geven met groote vreugde kennis van ae geboorte hunner dochter CORNELIA CATHARINA. Schiedam, 9 Maart 1930. Door Gods gunst verden wij zeer verblijd met de"geboorte van een wel geschapen Dochter WILHELM IN® P. MAIC. D. C. MAK-v.d. Wetering Schiedam, 3 Maart 1936, Willem de Zwijgerlaan 27. Algcmcene kennisgeving. Heden overleed, tol onze diepe droefheid, na een langdurig,doch. geduldig gedragen lijden, onze geliefde Vader. Behuwdvader, Broeder, Belruwdbroederen Oom, de lieer HENBUIK STOOKEIt, in den ouderdom van bijna 09 jaar. J. STOOKER. J, P. STOOKER- B urmanjer. J. E. STOOKER, Schiedam, 8 Maart 1936. Korte Dam 9. De,teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 11 Maart a.s. Vertrek v. h. sterfhuis nam 3.30 uur. SI In één onzer étalages toonen wij U wat hieronder te verstaan is. Als U bedden moet gaan koopen, neemt U dan hier vooral eens een kijkje. 8807 14 t/m. 13 woorden .50 cent, t/m. 25 wooitien 75 cent elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden. Inde Zaterdassche editie fl. tenzij die Vrijdags eed" aan't Bureau zijn bezorgd, Gezocht, in omgeving Sterrebosch, ruim JHJiS MET GARAGE. Brieven onder ïett. R O, bur. van dit blad, Lange llaven 141. VOORDEELIG TE HUUR: Benedenhuis met garage of werkplaats ca 10 x 7 M.) Ook afzonderlijk. Be vragen: Westvest 88b. HUWELIJK. Bejaarde heer, nette ver schijning met klein pen sioen, wcnscht kennis making met wed. of jon- gedochter, G.G. of P.G. met eigen inkomen, leef tijd 5867 jaar. Brieven onder lett. RN, bur, v. d. blad, Lange Haven 141 TE KOOP: 2-Ps. Pitclune waschtafei, marmerblad en spiegel. Warande 217b Prijs f 8. Te zien: tusschen 2 en 6 Gevraagd: gem. ZIT e» SLAAPKAMER met pension. Dagcondi ties, Brieven Onder lett R M, bureau van dit blad, Lange Haven 141, Twee jonge vrienden met vastwerk zoeken net KOSTHUIS, bij voorkeur ieder een af zonderlijk kamertje, liefst omtrek Gorzen of Hoofd straat. Brieven onder lett. R J, bur. van dit blad, Lange Haven 141. ADYEltTENTtEN in deze rubriek hebben beslist succes! N.C.G.O.V. Hedenavond om 8 uur Ledenvergadering in het Volkskoffiehuis, Lange Haven 33, Komt allen, HET BESTUUR TE KOOP GEVRAAGD: Gebruikte waschtafels v. stroomend water. Brieven onder lett. P P, bur. van dit blad, Lange Haven 141. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. DONDERDAG 12 MAART 8.15 uur DE BOER VAN RIJK ENSEMBLE 1000 ste Opvoering van Mew. ESTHER DE BOER—VAN RIJK speelt voor de 1000ste maal ANNEMIE. Komedie van Herman Heyormans Regie: Jaap v. d. Poll. Plaatsbespreken vanaf heden dage lijks var 123 uur en van 6—7 uur. (Ook per tel. 69563). 8808 30 BUREAU: Lange Haven 141, hoek Korte Haven Tetef. 68103 en 68617 Mwart fes xijn de populaire Kleine annonces in de van Woensdagavond, die het U mogelijk maken in maximum 25 woorden ook 2e hands voonverpen van geringere waarde per an nonce aan te bieden, Prijs slechts 25 cent per annonce bij vooruit betaling. Tekst der annonce moet uiterlijk Dinsdag 6 uur nam. bezorgd zijn op ons Bureau:

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 4