Setr LAATSTE NIEUWS De Nederlandsch-Britsche handelsbalans. Rechtszaken Kerk en School Radionieuws. De internationale toestand. Gemengd Nieuws De opzegging van het Locarno-pact. De oorlog m Oost-Afrika. Inbraak in pastorie. Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf Beurs van Amsterdam. 3 Va «7. 4% BEU HSTILEIIM 0 METER. Vraag in het Lagerhuis. In het Britscho Lagerhuis heelt gisteren 'Arthur Reed gevraagd, of do minister van handel kermis heelt genomen, van veriao gen van do zijde der Federation of British Industries ten aanzien van den stand der Britsch-Nederlandsche handelsbalans, die in toenemende mate voor Engeland onbe vredigend is. Reed vroeg verder, of de regeering voornemens was maatregelen tot bescherming van de belangen der Brilsche exporteurs te nemen en, zoo ja, welke. Hij kreeg ten antwoord, dat besprekingen over uitgebreider faciliteiten voor don Brit- schen uitvoer naar Nederland gehouden wrden. Propaganda voor Ncdcriandsch fabrikaat. Op initiatief van hel bestuur der Ver- ceniging Nederiandsch Fabrikaat, heeft zich een nationale propaganda commissie voor het Nederiandsch fabrikaat gevormd, welke ten doel heeft een krachtige en voort durende propaganda te voeren voor het Nederiandsch fabrikaat. Een van de middelen, welke deze com missie gaarne zou zien toegepast, bestaat in liet plaatsen van borden ter grootte van de bekende KNAC-bordon langs de groote nationale verkeerswegen, op welke borden dan afgebeeld zullen worden de worden de woorden: „koopt Nederland- schc waar, dan helpen wij elkaar". De minister van binnenlandsche zaken heelt thans per circulaire de medewerking der gemeenten ingeroepen, voor de plan nen van deze yropagamdneommissie. Poging tot doodslag. Wegens poging tot doodslag op haar gewezen verloofde A. do B. uit Voorburg is O. IL J. B. in Den Haag door de recht bank veroordeeld tot 8 maanden, gevange nisstraf. Do B., die zijn trouwbelofte had verbro ken is door verd. uit wraak met een mes in den arm geste-ken, waarna zij zich zelf verwondde. Het Haagsche gerechtshof heeft .het von nis der rechtbank vernietigd en verdachte veroordeeld tot 8 maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Radiorede van minister Colijn Hedenavond era acht uur zal minister Colijn ever beide zenders een korte rede houden in verband met den internationar len toestand. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Barneveld ds. J. E. Klomp te Oud-Beijerlandte Kootwijk (Geld.) ds. A. G. Oosterhuis te Daarle (Ov.); te Vlis- singon ds. J. J. Hielkamp te Serooskerke. to Katwijk aan Zee ds. F, J. Broeyer te Woerden. Beroepen te Nieuw-Vemnep (toez.) ds. Johs. Bronsgeest "te Giossen-Oudekerk. Aangenomen naar Velsen ds. Johs. Brons geest te Giessen-Oudekerk. Bedankt voor Bruinisse ds. 0. Hooykaas to Brielle; voor Hoogeveen ds. W. Vroeg- indewey te Zegveld. Bedankt voor Oldebroek ds. W. L Mul der te Hoevelaken; voor Harlingen ds. J. van Kuiken te Uithuiziermeeden (Gr.); vcior Nieuw Vennep ds. Johs. Bransgeest te G iessen-Oudekerk. Gcrcf. Kerken. Beroepen te Ternouzen ds. F. J. Schol len te Onslwedde (Gr.). Clir. Gcrcf. Kerk. Aangenomen naar Ouderkerk a. d, Am- stel ds. J. van Doorn te Ede. Doopsgez. Kerk. Aangenomen naar Amersloorl ds. W. F, Gollerman te Makkum-Witmarsum. Belgische Zendingskerk. Beroepen te Kor t rijk- R oe s el acre, dr. W Lütjeharms, cantl. te Loosdrecht. Hoogste barometerstand 762,2 te Sten sele. Laagste barometerstand' 737.7 te Isa- fjord. Verwachting tot den avond van 12 Maart: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke tot Noordelijke richtingen, nevelig tol zwaar bewolkt, mogelijk eeriige lichte neerslag, weinig verandering in temperatuur. Dc vcrplatsing der besprekingen. Parijs, 11 Maart. De verplaatsing dor besprekingen van dte Loeamomogendheden en van den Volkenbondsraad naar Lon den wordt door de geheel© Parijsche pers beschouwd' als een scnsationeele wending, die betrekkelijk optimistisch wordt geïnter preteerd. Het motief voor de verplaatsing wordt algemeen hierin gezien, dat Eden de Fran- sche gedelegeerden in onmiddellijk contact met de Britscho rogoermg wil brengen. Van semi-officiede zijde wordt mede gedeeld, dat de Fransche regeering hoopt op den onbeperkten steun der garanten van het verd'rag van Locamo, nadat zal zijn vastgesteld, dat Duitschland het ver drag heeft geschonden. Men hoopt op dien steun, zelfs indien die ..icli zou moeten uitstrekken 'tot müitaire hulp. Frankrijk is vastbesloten gebruik te ma ken van alle sanctiemogelijkheden, gebo den door het verdrag en die besluiten van den Volkenbondsraad" van 17 April 1935, die tot herstel van den ouden toestand in Rijnland zouden kramen leiden. Het respect voor de internationale wetten moet ■worden hersteld. De minimum cisch van Frankrjjk in dit verband is, dat Duitsch- land rich verbindt geen vestingwerken in de Rijnlandzone aan te leggen." Een Duitschc vertegenwoor diger te Londen? Londen, 11 Maart. De Times schrijft in een hoofdartikel, dat do wenschdijkheid, om besprekingen, te hebben met een Duitsch vertegenwoordiger, ongetwijfeld oen dor motieven is geweest voor de verplaatsing der besprekingen naar Londen. Een ver tegenwoordiger van Duitschland zal gemak kelijker het standpunt zijner regoering te Londen kunnen uiteenzetten, dan kunnen deelnemen aan do besprekingen te Genèvc. De beteekenis van de rol, die Engeland zal hebben te spelen, maakt het bovendien gewenscht, dat de Britsche minister-pre sident zoo noodig onmiddellijk aan de on derhandelingen zal kunnen deelnemen. Volgens het blad heeft Flandin duide lijk verklaard, dat Frankrijk eerst ophel dering van de situatie wenscht door rn'd- del van een gedachtewisseling. Den Vol- kenbondsraad zal geen resolutie worden voorgelegd. Ilot Brilsche standpunt, aldus ue Times, zal Maandag nauwkeurig in het Lagerhuis worden uileengezet. v»j' Italiaansche legercorpsen gereed om op je rukken. Asmara, 11 Maart. Naar het agentschap Stefam mededeelt staan aan het Noor- te rukken"' leScrc°rpsen gcreed Qp Het eerste en derde legercorps staan jereed ep te marcheeren in de richtïna van Feneroa en het Asjangi-moer, terwijl het Eritreaansche legercorps de positie? in iembien versterkt en het tweede en vierde legercorps do stellingen iu Sjiro versterkt teneinde gereed te zijn voor een nieuwe sp- ong voorwaarts. Ds Italianen hebben alle heuvels bij de ia zze hezet_ en hier verkenningsposten ingericht, terwijl een spervuur van do ar tillerie is voorbereid'. Steeds mem- komt de inland'sche bevol- T ve-?ing aan do Italianen aanbieden Verscheidene-stamhoofden uit ver verwijderde gebieden komen meededen, dat hun stammen nog slechts wachten op Hoo groot is de schade, vroeg hij. 0, die is zoo groot niet, antwoordde de chauffeur, die onmiddellijk zijn popu- lairen landgenoot herkende. De prin3 bleef er nochtans op staan de schade te ver goeden en haalde een bankbiljet van een pond sterling uit den zak. Dank u, hoogheid, antwoordde de chauffeur. Ik zal echter dit geld nimmer uitgeven. Ik laat het biljet inlijsten en kan het later mijn kinderen als aandenken laten zien. De prins zweeg een oog en b! ik. Toen zei Lij Geef mij dit biljet dan maar terug. Ik geef je liever een chèque. Verheugd nam de chauffeur de chèque in ontvangst. Zoo scheidde het brio in de grootste tevredenheid. Door dit toev.J, dat natuurlijk evenmin onbekend bleef, heeft de prins van Wales het hart van alle Schotten veroverd. de aankomst van de Italiaansche troepen om hun onderwerping aan te bieden. Een van deze stammen, de Aver Galla. heeft zelfs zijn stamhoofden opgedragen den Italianen te zeggen, dat de stam be reid is aan de zijde van de Italianen te strijden tegen de Amharen, welke hun bitterste vijanden zijn. Verder wordt vernomen, d'at de negus ten aanzien van het gevaar, d'at Dessie dreigt door de samenwerking van vijf Ita liaansche legercorpsen, naar het Noorden zou zijn getrokken, om te trachten de kei zerlijke garde tegen de Italianen in het vuur te brengen voor dezen tijd hebben gehad hun actie te ontplooien. Bombardement aan het Noor delijk front. Addis Abeba, 11 Maart. Een Ifa- liaansch bombardemenls-eskader heeft gis teren een vlucht over het gebied aan de Takazze gemaakt. Op den terugweg weid het dorp Dekenze gebombardeerd. De auto riteiten van Addis Abeba hebben instructie gegeven dat allo benzinevoorraden der hoofdstad naar buiten moeten worden ge bracht om het brandgevaar bij een bom bardement, dat door den bouwtrant der stad bïzonder groot is, te verminderen. Het Italiaansche lcgerbcricht Rome, 11 Maart. Maarschalk Badogüo seint: „Van het Eritrea- noch vain het Somalifront valt iets bizonders te mel den." Conferentie der Balkan Entente. Istamboel, 111 Maart. Naar verluidt, zal op 23 Maart a.s, een conferentie der Bal kan Entente worden gehouden, waarop een beslissing zal worden genomen omtrent de houding der aangesloten staten ten aanzien van de jongste gebeurtenissen in de inter nationale politiek. Do ongeregeldheden in Spanje. Madrid, 11 Blaart. De scherpe censuur op de pers maakt het onmogelijk de dik wijls bloedige botsingen te vermelden, welke na de verkiezingen hebben plaats geliad. De linksche bladen noemen deze incidenten allen provocatie van rechts. liet blad El Liberal schrijft: „Dat ongeregeld heden plaats hebben tijdens do verkie zingsperiode is natuurlijk. Het opgewon den volk gaat een weinig de perken te buiten. De rogeoring heeft evenwol spoe dig de orde hersteld." Paraguaansclic lichtingen onder de wapenen geroepen. Asuncion, 11 Maart. l>e regeering-Franco heeft de lichtingen 1914 tot en met '19 onder de wapenen geroepen, ter aanvul ling van het effectief. Andere lichtingen hebben namelijk den voorgeschreven diensttijd volbracht. Overwinning op dc communisten in China. Londen, 11 Maart. Do Ghineesche ambas sade te Londen, heelt het volgende tole» gram ontvangen: „Na de beslissende over winning op de aoimimunisten in de pro vmeie Sjansï in de omgeving van Feta Yang hebben de regeeringstroepen opnieuw de sleden loei Tsjioe Koe <sn Huisjiayaa be zet, alsmede het omringend gebied. Do anti-communistische campagne galat voort er> het door de communisten be zette gebied is aanmerkelijk verminderd. Brutaal inbreker weet na tal rijke hindernissen overwonnen te hebben tc ontvluchten. In den afgeloopen nacht is ingebroken in do pastorie van de R. K. kerk te Wol- vega. Toen kapelaan Russcher 'snachls te omstreeks twaalf uur thuis kwam en zich naar de eerste verdieping had begeven om zich te ruste te leggen, hoorde hij gerucht op een afgescheiden gedeelte van deze élage, dat als zolder in gebruik is. De kapelaan vermoedde ine! een inbreker ie doen te hebben, en hij deed, de deux, die toegang tot deze ruimte geelt op de knip. De opgesloten inbreker trachtte door het raam te ontkomen, doch toen dit hem niet lukte, sloeg hij een paneel van de deur in. Vervolgens kroop hij door het ontstane gat om daarna in het portaal terecht te komen. De kapelaan, die inmiddels naar bene den was geloopen, hoorde den inbreker weer op de gang en draaide het licht uit. In hot donker tuimelde dc inbreker de trap ai. Hij bleef evenwel ongedeerd en trachtte in het donker de uitgang te vinden. Hierbij kwam hij terecht in dc slaapka mer van den bejaarden deken Vaas, wien hij kalm naar den uilgang vroeg. Deken Vaas, in den slaap verrast, gaf inderdaad eenige aanwijzingen, waarna het don in breker gelukte doior de buitendeur te ont komen. De kapelaan begon in het nachtelijk uur de klok Ie luiden, waarop de opj>erwacht- meestor van de marechaussee verscheen. Een onderzoek werd ingesteld. Hierbij bleek, dat de inbreker geen gelegenheid heeft gehad iets van zijn gading mee te nemen. De naspeuringen met een polilie- •hond hebben tot dusver geen resultaat op geleverd. Wel is een pet van den man ge vonden, welke hij bij het kruipen door het ingeslagen pnaeel had verloren. Verdieping uitgebrand. Hedenmorgen heeft een korte doch he vige brand gewoed (dp de eerste verdie ping van een pand aam de Hovenierslraat 6o, te Rotterdam, bewoond door de fa milie Hegen. Deze verdieping brandde geheel uil. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat vonken uit een pijp tabak ojp een bed ziiju gevallen, waardoor dit vlam heeft gevat Oude vrouw uil tweede verdieping gcvaUcn. De 70-jarige weduwe J. is gisteravond bij het ophangen vain waschgocd van do tweede verdieping van. haar waning aain den Waalbandijk te Nijmegen gevallen. De vrouw liep hierbij zware inwendige kneuzingen op en is bodem tijd later in hot ziekenhuis aan haar verwondingen be zweken. Vijf wegwerkers door trein gegrepen cn gedood. Nabij Preston (Engeland) is een trein op een 70-tal wegwerkers ingereden. Vijf arbeiders werden door den trein gegre pen on op slag gedood. Do zuinige prins van Wales. Betreffende den prins van Wales, nu koning van Engeland, is een aardige anec dote bekend, dio wij hieronder laten vol gen. Het was reeds Iaat in don avond, of vroeg in don morgen, zoo als men het noemen wil, toen de prins van Wales, in gezelschap van zijn broer, prins George, een dor bekende Londensche hotels ver liet, waar de heide leden van de konink lijke familie gesoupeerd hadden. Prins George, dio zicii pas een nieuwe auto aan geschaft had, stond er op, dat zijn broer bij hem in de auto zou piaats nemen. Deze liet dit zich geen tweeden keer zeggen en nam zelf achter het stuur plaats. Of het nu kwam door de wijn, die hij godxonken had, of dat het de onbekendheid' met het automerk was, in ieder geval, in plaats do auto in zijn eerste versnelling te zet ten, schakelde do prins vau Wales haar in. haar „achteruit" met liet gevolg, dat, toen hij gas gaf, do auto in botsing kwam met de achter den wagen geparkeerde taxi, waarvan do koplampen ingedeukt worden. Onmiddellijk stapte de prins van Wales uit en begaf zich naar den chauffeur vain de taxi. der Graaf Co. N.V. (afd. handelsinfoï* malies). I Noord-Holland (excl. Amsterdam) 42, Am sterdam GO, Zfuid-Holland (excl. Eten Haag en Rotterdam) 46, Den Haag 42, Rotter» dam 22, Utrecht 20, Gelderland 37, Noord» Brabant 47, Limburg 16, Zeeland 11, Fries» land 10, Groningen 21, Drenthe 7, Over» ijssel 12. i Totaal 393 faillissementen. Totaal valt 1 Januari 1936 af, 820 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 809 fail lissementen. In do week van 2 tot en met 7 Maart 1936 werden in Nederland 73 faillissemen ten uitgesproken. Namen van bergen en hnn ouderdom. De namen van de toppen in het Zrwit- sersche hooggebergte zijn niet zeer oud. Men moet niet vergeten, dat gedurende de gansche middeleeuwen tot ver in den nieuwen tijd de bergen allen betreden wer den hoogstens tot aan do pasovergangen en dat dan daarvan nog de verschrikke lijkste verhalen de ronde deden. Ook in de literatuur. Munster merkt b.v. in zij „Kosmogra- phie" op over een reis over do Gommi, dat „das Ilerz bis auf die Knoclien er- zitlerde". De Zwitscrsche kartografen hebben tot in de tweede helft van de achttiende eeuw do toppen van de bergen niet bij name aangeduid. Verscheidene van die toppen veranderen bovendien later ook van naam. Eu de weinige bergen, die bij name wer den aangeduid, kregen nog niet overal dezelfde namen. Toch zijn er wel enkele heel oude hij. De „Eiger" bv. wordt reeds in een brief van keizer Barbarossa uit het jaar 1173 als zoodanig genoemd. En de „Balmhorn" ook reeds vroeg (in 12G0). Toen werd van „Balenhcrn" gesproken. De „Simplon" werd het eerst zoo ge noemd in 1235, toen het Ilospiz gebouwd werd. Wat de „Rigi" aangaat, die moet in 1384 liet eerst als „Riginen" zijn aan geduid een beoaming, die de huidige Zwit- ners uit die omgeving nog plegen te go- bruiken voor een bepaalden vorm van rots wanden. In 1481 werd de „Rigi" oven- wel .Moris regina" genoemd. Wat het Bomer Obcr'and betreft heeft men gevonden, dat iu 1576 dr. Thomas Schbpf in een monografie het eerst de namen: Jungtrau, SchreckliOTii, Finstoraar- hom, Witdstrubel, e.a. gebruikt. Maar verreweg dc meeste toppen hebben hun namen eerst gekregen, (oen de felle angst voor deze bergen verdween en voor al toen het Alpinisme meer en meer veld won. SCHIEDAM. Geboren: 8 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van A. J. H. Tersteeg en 1'. M. J. Noten, St. LidUinastraat 68. 9 Maart. Johannes, zoon van W. Nijs en A. de Graaff, Otterbuurt 8. Cornelia Catharina, dochter van W. J. Schade van Westrum en T.M. Szafka, Lange Haven 49. PetroneUa Cornelia Christina, doch ter van B. W. Boettclier en P. Ruseier, Oude Maasstraat 17. 10 Maart. Adnaan, zoon van C. de Borst en BI. Th. de Wit, Noordvcstsmgel 25. Helena, dodder van S Vermaas en A. Boekee, Da Co-Instraal 10 Over leden: 9 Blaart. D A. Voorhuijzen, 40 jaar, Lange Nieuwstraat 151. W. II. van Heest, 7 jaar, Eendraclrislraat 64a. 10 Blaart. H. J. Lensing, 78 jaar, Broers- vest 139. .1. Webcr, 85 jaar, Oost- singel 60. VLAARDINGEN. Gebor en: 3 Blaart. Adriaans, zoon van W. Smaal en 11. A. de lieer, Van Kensbergenplaats 60. 5 Blaart. Johanna Blaria, dochter van I. S. Korpershoek en K. van der Vaart, Bleekstraat 36. 6 Blaart. Cornelia, dochter van R. Doel man en J. Hoogerbruage, Zuld'b. weg 5. Nicolaas Jan, zoon van P. Zandber gen en T. Willemsen, Kon. Wilholminaha- ven N.Z. 12., 0verl eden: 4 Blaart. Dirk Borshoom, 79 jaar, wedn. van C. Berkhout, Callenburgslr. 4. 5 Blaart. Sim-on Spruijt, 76 jaar, echt genoot van Cornelia Iloogervorst, Maassl. dijk 54. Kameel cn vliegtuig. Reizen per kameel behoort in Noord en Oost-Afrika nog lang niet tot het ver leden. Lange karavanen trekken door den Soedan naar Ethiopië, naar Lybië en van daar naar Erythroa. Kamoclen, zoe heeft do Ilaliaaansche koloniale overheid ge constateerd, die met behulp van dozo die ren haar soldalen naar het front wilde zenden, zijn echter heel wat kostbaarder dan men dacht. Een kameel kost per 1000 mijlen 1200 pond sterling, terwijl een vliegtuig per 1000 mijlen 800 pond sterling kost. Inlandsche soldaten uit Ery- threa geven echter do voorkeur a'in rei zen per kameel. Zich dichter bij den grond to bevinden, lijkt hun veiligorl K0EIISEN OP 11 MAART 1930. (Biedegedecld d. de Arasterdamsehe Bank;. 1NDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A. IC. U. V.K. 2413/ Van Berkel42 10 Cert. Calvé5111/ Neder!. Ford --- 8 Ned. Gist- en Spiritus Ned. Kabetfabriek. Philips Gl. G. B. Unilever 221 403 355 194%, Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel General Aviation Kcnnecott Copper U. S. Leather U. S. Steel Corp ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities Service HEDEN 24%5 58'/, 239 400 850% 187'/,92 104%5% 20'3/10 82,5/16 5% 38%s 175 174% 8% MIJNEN. AlgemeoneExploratie im, lioelon Mijnbouw Singkap Tin Blij. 20%- 32%- 21%- 38%— 177 173 159 88 Beurs van Schiedam. 1 WOENSDAG, 11 Blaart Officieele notcering van de Commissie uii de Earner van Koophandel. Moutwijn f 10 per H L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niel-of fideel. Binnenlandsche spiritus: f17.a 100 pCt. Buitenlandsche spiritus: f7.75—f8.50. Zonder fust en zonder belasting, SPOELING: f 1.10-1 20. Scheepvaart. SCIIIEDAB1,10 Blaart. Aangekomen: Eng. s.s. „Valetla" v. Rotterdam. Ned'. s.s. „Gouwe" v. Rocliofort, heiden om te dokken hij de Scheepsb. Blij. Nieuwe Waterweg. Noorseh m s. „Abu" v. Rotterdam, om to dokken bij do werf Wilton. SCIIIEDABI, 10 Maait. Vertrokken: Fransch s.s. „P.L.Bf. 21" n Rotterdam. Deonsch m.s. „Siam" n. Brisbane. Zweed'sch s.s. „Ceylon" n. Calcutta. Hoog water. 11 Blaart 5.45 nur, 17.53 uur. 12 Blaart 6.14 nur, 18.23 uur. Zon en Maan. Zionsopg. 11 Blaart 6.28 u., ondg. 17.54 u. Zonsopg. 12 Blaart 6.26 ,m, ondg. 17.56 u. 16 Blaart L.K. 23 Maart N.M. Faillissementen. 'Rüllïssementsstatistiek over def maand Februari 1936, samengesteld door ,Ya|n| PETROLEUM. ICon. Oiie RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 23G%o 233%G% 12416/jS 122%3% 28% 234% TABAK. Deli Mij198% Oostkust SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unie 47 SPOORWEGEN. Missouri IC. T..6 24%— 232%— 190 42 46%- 4'%- 5 Wisselkoersen. Amsterdam, '11 Blaart. Londen 7.27, Berlijn 59 08, Parijs 9 70'/s, Brussel 24.82, Bern 4S.01, Kopenhagen 32.471/g, Stockholm 37.50, Oslo 3G55, New York 1.4515/16, Madrid 20.40, Milaan Praag 6.10, Prolongatie 1%2 pCl. Unilever Kubber Stemming Philips Suiker Petroleum Beleggin- gen— Amerika MARK'I Scheepv. (Wetlig gedeponeerd. P.Z.M.V.)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3