^HHALvTiEUW VERKADE jmm @i Die Houten Klaas SCHIEDAMSCHE COURANT Van ollefabriek tot stoombroodfabriek. Beschuit in blik. Moeilijke jaren. Reclame. Nog steeds uitbreiding. S'mrÏTaS l TWEEDE BLAD i" Ben goed gefundeerde familie-onderneming. Zaterdag 2 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Verkade's fabrieken te Zaan dam gesticht werden. Het is wel aardig eonige regelen to wijden aan de geschiede nis van. deze' moderne industrie. In het jaar 1886 hecischlo evenals thans, een hevige crisis en vele bedrijven waren genoodzaakt andere afzetgebieden te zoeken, of nieuwe wegen in te slaan. De heer E. G, Verkade. Sr, oliefabrikant aan de Zaan, zag zijn bedrijf ook achteruitgaan en besloot een artikel te gaan vervaardi gen, alleen voor dajjdijksch gebruik. Zoo kwam hij op de gedachte een broodfabriek to slichten van bescheiden omvang. Op 2 Mei 188G werd de stoombrood fabriek Do Ruytor te Zaandam geopend en in het niet al te groote bedrijfskapi taal werden door de minder vriendschap pelijke houding, die de mensclien tegen over het „stoombroo-d" aannamen, ai dade lijk flinke gaten geslagen. Do oudste zoon van den hoer Veikade, d'e heer E. Cr. Verkade Jr., was naar Lon den getogen en had daar oen theoretische en practisclie opleiding genoten in liet be* drijf. Teruggekomen in Zaandam bracht hij talrijke technische wijzigingen aan en als eerste In dten lande begon de firma Verkade het gistingprocédé op wetenschap pelijke wijze te onderzoeken. Een jaar na de oprichting va,n de brood fabriek moest men d'e zaak uitbreiden en begon men met do productie van beschuit, die in blikken verpakt weid. Van do ver pakte beschuit kwam men tot 'Ito verpakte koek, welke onder het merk Verkade's Iloningontbijtkoek spoedig haar neg door geheel Nederland ton zelfs naar he buiten land vond. De tweede zoon van den heer Vcrkadto, A. H. Verkade had inmiddels eveneens in Engeland zich in het vak bekwaamd en na een omzwerving door Amerika werd hij belast met de leiding van de beschuit fabriek. Zijn broer begon zich toen uit de technische leiding van do fabriek terug te trekken, om zich intensiever mot den verkoop, administratie en... reclame te kunnen bezig houden. De eerste reclame campagne, die tot stand werd gebracht, kostte f5000. Tien jaar.bestond dq. fabriek, toen. voor de eerste ma;d een balans met-een batig saldo kon worden afgesloten.' Tezelfder tijd legde de lieer Verkade Sr., die in middels ruim 60 jaar gen orden was, hot bedrijf in handen van zijn zoons. Onder den. naam Wax i n-cl i ch li a b i*ki k der lirma E 0. Vcrkadto en Zoon richtte hij te Am sterdam de Nacht- en theelichtenfabriek op, zulks ten behoeve van zijn derden zoon, J. A. E. Verkade, die eveneens een tcchgisclie opleiding in Engelalnd had ont vangen. In 1900 werd dit bedrijf overge bracht naai' Zaandam. Zes jaar later werd de oudste zoon dooi den hoer Waller, directeur van do Nedor- iandschc Gist- en Spiritusfabriek te Diolft, aangezocht om als mededirecteur van dit groote bedrijf op te treden. De liceren A. H. en J. A. E. Verkade zetten toen het bedrijf tie Zaandam te zamen voort. In 1907 overleed) de hoer Veika'de Sr. De groote beschuitfabriek, die in 1916 gereed1 gekomen was, kon wegens het groote gebrek aan grondstoffen, niet aan stonds functioneeren, doch eerst na den oorlog. Toen dto sociale wetgeving den nacht arbeid in broodbakkergen verbood, moest men het broodbakkersbedrijf opgeven. De vrijgekomen fabrieksruimte weid1 benut voor de fabricage van suikerwerken, bon bons, toffees en chocolade. Even willen wij nog de smaakvolle re clames memoreeren van de firma Ver- kade, o.a. de Verkade's albums, die door hun artistieke waardte in zoo menig Noder- landsch gezin een blijvende plaats zijn gaan innemen. De tweede helft van de eeuw van Ver kade zal worden ingezet met den bouw van een nieuwe chocoladefabriek. Dezer dagen zal de eerste steen hiervoor gelogd worden. In 1930 brak de crisis uit en ook het bedrijf van Verkade heeft lervan te lijden gehad'. Na zes moeilijke jaren van aan passing staat men thans echter financieel ongeschokt. Massa-ontslagen zijn niet voor gekomen, terwijl dte loomen slechts op be- peikte schaal verlaagd1 zijn. Do vijf jongore Verkade's, kleinzoons van den stichter, bekleeden nu al weder om in de fabrieken leidende functies en het is duidelijk, dat ook in de toekomst het karakter van de goed gefundeerde fa- milieondtomeming ten volle bewaard zal blijven. Naar wij vernemen zal Zaterdagmiddag 2. Mei. tnsschen. 3.3Q,.im.. a uur,. een recep tie worden gehouden in do recreatiezaal van de beschuitfabriek der jubileerende firma, gelegen aan de Valkstraat te Zaan dam. ICock- en Chocoladefabriek Zaandijk. Naar het bugelsch van CHARLOTTE M. VOEGE, door J. I. en E. A. II 59) Dit scheen alle hoop bij Frank te ver nietigen, want waarom zou Heibert dan oo' ai met hebben geschreven; er was rWIT1f ;f r!,Ulmsfi00ls tijd voor geweest, na dat hij Toronto had bereikt Met dit bezoek was alleen die ééne stap dat ze h.ei aurc" wisten van beoigo Jones en hiermede keerden ze terug, terwijl lord Northmoor nu nog wilde zien, of Ida ook eenig idee had van wat er gedaan kon worden. Het was avond, eer hij het huis van zijn schoonzuster bereikte. Zij was alleen en toen ze opkeek, zag ze, dat hij teleur gesteld het hoofd schudde. M"?' hetTi7erfhl'ikkelijk," riep mrs. Morton. „Het heele stadje weet liet al. Wn In'T !1tr'11Brad-v en ziJn zusters tegen en die hielden zici. net of ze Ida Wnren'" 15 kapot' WÜ wel 8* „Heeft ze je, dan alles verteld?" „Ze kon niet anders. Mrs. Rollstonc is nuj komen vragen of het waarTa 1 Ms eon vriendin zei 20) maar-ze had •li ft* IS Qr ook CfGWOMf1 irlï/» »„lo Ma spreken, ifSt'aaT.ïn te woord gestaan. Wat een sleclrte vrouw toch ook, dat rij haar toestemming heeft gegeven. Toen zijn ze vertrokken en heb ben het aan iedereen verteld ep nu zal de politie mijn arm kind komen halen." „Neen, dat zal niet gebeuren, tenzij ik een acte van vervolging instel, wat ik zeker nooit zal doen of het moest al de eenige manier zijn om mijn kind weer to krijgen. Ik wilde juist viagen of Ida nog enkele aanwijzingen zou kun nen geven. Het schijnt nu zeker, dat hij niet naar Toronto werd gebracht." „Laat ik nog eens met haar praten gaan. Zo is zoo van streek, dat ze je vanavond onmogelijk te woord kan staan." Mrs. Morton ging en kwam weldra terug met de mededeeling, -dat Ida ontzet was toen ze hoorde, dat kleine Michael niet bij de Jones zou zijn. Ze had er vast op vertrouwd^ dat Louisa hem vriendelijk zou behandelen en dat zo hem enkel zou afstaan aan oen van de Oanadeeseho far mers, die steeds zoo graag kinderen aan nemen. De laatste hoop bleef nu, dat dit ook het geval zou kunnen zijn, ofschoon de gelegenheid daartoe op weg naar To ronto niet groot was. Ida had geschreid over die tijding. liet was niet haar bedoeling geweest, dat het kinu ooit slecht behandeld zou worden en de schok was groot, zoowel voor haar als voor haar moeder. Mis. Morton voelde'zich verpletterd en door verdriet, en d'oor bezorgdheid over uen kiemen jongen, en door de schande en-den angst, die de geschiedenis in de bladen zou komen, waardoor zij dan ook niet langer in Westhaven zou kunnen blij ven. Maar haar zwager verzekerde haar, dat DER f 1 ZATERDAG, 25 APRIL 1936. No. 21237. Mijmeringen. «Achteruit". Achteruit. Dat is voor de mensch- lieid en voor den enkelen rnensch geem aangenaam woord. Want het betoekent: verlies. Anders niet in den grond' der zaak. 'AVio achteruit hoert in zijn zaken of in zijn vermogen die verliest telkens een stukske welvaart; wie lichamelijk ach teruitgaat die vertrost zijn gezondheid; wiens verstand of geheugen achteruit gaat verliest zijn plaats in de denkende en werkende wereld en wie moreel achter uitgaat verliest liet rcsjaect bij zijn msede- menselicn en hot respect voor zichzelf. Zoo is liet met den .enkelen mensch. Niet aiidtors is het met heel de menschen- wereld. Wij behoeven het woord' economische crisis maar te noemen of wij kunnen aan allen kant verlies constateeren. Bloeiende takken van nijverheid en kwijnend bestaan. Welvarende steden werden armlasjig. Een groot percentage mensclien leeft ten koste van de anderen. Overal moet „gesteund" worden, wat "vroeger op eigen boenen kon staan. Zien wij het goed dan beteekent dat verlies aan allen kanti Ook aan hoogere waarden lijden, wij ver liezen. De middenweg is de veiligste leerde reeds oude levenswijsheid. Dat geldt niet minder van het wereld leven. Tijden van overstelpenden voorspoed deden dton morcelen standaard dalen even als tijdton van verval en van armoede, 't Zijn sterke boenen, die de weelde kun nen dragen, maar niet minder sterk moe ten zij wezen om de ellende te dragein. Oorlogen hebben den moraelen standaard niet verhoogd. Economische inzinkingen brachten scha de aan de algemeen© moraliteit De bowijzen liggen voor het grijpen. Do criminaliteitsstatiek toont dat glashelder aan. Deugd en ondeugd wisselen stuivertje. Het baat niet om notoire feiten te ont kennen: wij gaan achteruit. Ex is een tijd geweest, dat de leuze: vooruitgang, evolutie ppgeld' deed. Nu staan do zakenanders. Het is nu redden wat te redden"* valt. Mogen wij dit achteruit gaan zien als een „reenter pour mieux sauler? Een even achteruit ioopen om een aanloop vo-or en des te grooteren sprong vooruit te kunnen nemen? Zal men uit het verlies loeren, dat een mensch; dat de menschheid niet mag in teren van verworven bezit, maar trachten moet geleden verliezen te herstellen en. oud bezit weer te herwinnen. Niet alleen stoffelijk, maar ook geestelijk. Dat is do forsche taak, dio wij', die nu loven, niet mogen overlaten aan een nage slacht. Wij ziju veranL .vqoi del ijk voor de erfe nis, die wij nalaten. Het gaande geslacht is verantwoordelijk voor d'e wereld, dio hot nalaat aan hot komendto. Zegt niet de jeugd van helton vcrw ij tend tot de ouderen: een mooie wereld, dio ons nagelaten wordt; laten de oudoron hun plaats maar aan ons inruimen, wij zullen het anders makenI En wij, ouderen, wij willen toch, ieder voor ons, het allerbeste voo-r onze kin deren. Daarvoor arbeiden wij, denkmi wij, sparen wij, leven wij. En toch... Dat „en toch" is do sfinx, die midden •op onzen weg staat; versperrend. Wij kun nen er niet om heen, niet overheen. Dus: of stilstaan of achteruitgaan. Dit achteruitgaan heet: bezinnen. Trach ten uit te vorschen, waar de fout schuilt; peilen naar de oorzaak van de fout. Om dan opnieuw te beginnen. Dus toch: re- culer poux mieux sauter! Het is niet erg om zoo achteruit te gaan als daaruit maar winst in de toe komst wordten geboren. Het is ook niet erg om fouten te erkennen, als ze ver der maar niet meer gemaakt worden. liet weegt alles niets, vergeleken bij het gewicht, waarom het gaat: het wel zijn der wereld; het heil van zoowel ge slachten. J. Nagel. Sat Slijm moei van Uw B&fSB verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gii U reeds een onder mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen alst Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma NfeïtoöpiwérWng 1? Scent] \Lrlaaode prijzen BINNENLAND Aanschaffing van pantserauto's. In het voorloicpig verslag van de Twee de Kamer over een suppletoire defensie- begrooling betreurden vete leden, dat de minister tot een bedrag van f 1.534.009 uitgaven heeft gedaan, zonder dat el- Kamers daarvan te voren kennis droegen. In het bizonder had deze grief betrekking op een aangevraagd bedrag voor" pantser auto's. Naar het oordeel dezer leden had de Kamer in de gelegenheid moeten zijn ge weest, zich over dte wenscl iel ij ki i-eid van de aanschaffing van pantserwagens uit te spieken, zonder daarbij voor een vol dongen feit te staan. Enkele loden vroegen of liet juist is, dat voor plaatsing bij liet korps politio- troepen alleen in aanmerking komen roomsch-katliolieken en anh-rovolulionai- ren. Zij zouden het betreuren, indien de minister hierop een bevestigend' antw oord zou moeten geven. Werkzaamheden in kleine tuinen. Dc behandeling van de Clhia 11a den bloei. Uitgezonderd een enkele laatkomer zijn do Clivia's voor dit jaar weer uitgebloeid. Nu is het een zeer geschikte tijd om tal van kamerplanten en ook Clivia's te ver potten. Vaak ontstaan aan den voet der planten zijscheuten, die tot jonge planten worden. Zoodra deze twee of drie behoor lijke bladteren hebben, kunnen ze afzonder lijk in een klein potje worden geplaatst. Dit doen we dan tegelijk met het ver potten. We nemen daarvoor do plant uit do pot, schudden de aarde er geheel uit, waarna we de jonge plant met de aan den voet aanwezige wortels van de moe derplant afsnijden. Van zeer oude planten met veel, deels reeds verdroogde wartels kunnen we ge lust een deel wegsnijden, wanneer we de bovenste jonge wortelkranzen maar sparen. De te gebiuiken bloempot mejet vooral met te groot zijn. Er moet een juist© ver houding zijn tusschen de grootte van de plant en van de pot. Ook groeien de plan ten het best, wanneer dte wortels tegen den buitenwand van de pot liggen. Als de woitels van oen Clivia deels boven de aarde komen is dit geen reden om de plant een grootero pot to geven, d'aar dit bij dteze planten een heel gewoon ver schijnsel is. Wanneer we oor het verpotten een oude pot gebruiken wordt deze eerst goed schoongemaakt en als do pot droog is, eenigen tijd onder wajer geplaatst. Ook houden we alio bloempotten voortdurend goed' schoon. Ze zijn met het oog op de behoefte der planten poreus en door ze rein te houden blijven zo dit Terwille van -een goede afwatering zijn in den bodem van de bloempot cm of meer gaten. Hierop leggen we een pot scherf met de bolle kant naar boven, zoo dat het gat open blijft. Voor Clivia's gebruiken we ©en tamelijk zwaar grondmengsel b.v. een detol klei- graszodenaardo, een doei bladaarde, ver mengd met oude drogo koemest en een weinig scherp zand1. We polten vooral stevig op, maar zorgen, dat de plant niet te d!ep komt to staan. Men moet oen Clivia gedurende de zomermaanden niet to voel in de volle zon plaatsen. Voor oen raam aan de Noord- Noordoost of Noordwestzijde is een goede plaats. We geven regelmatig water, op dat de aarde vochtig blijft. Het is good om de bladeren eenmaal per week met een vochtige spons stofvrij te maken. Plan ten .waarvoor verpotten niet noodig was, geven we van nu aan om dlè 2 a 3 wekten e en wei til g-"mest nTd'eri vorih va h" 'pol: on of sterk verdunde koemest. Bezitters van een tuin kunnen d'e Clivia ook gedurende den zomer op ©en half beschaduwd' plokje in 3on tuin plaalsen. A. G. hij zou doen, al wat in zijn vermogen was, om publiciteit te voorkomen en te vens, dat hij haar vrijsprak van alle blaam in deze zaak. „0, beste Frank," zei ze. „Je bent zoo goed, dat ik een gevoel krijg ot ik ©en groote zondares ben Daarmee bedoel ik met, dat ik mij ooit heb kunnen ver eenigen met dien onzin van die arme Ida wat tegelijk haar eenig excuus was. Geen vrouw, die ooit moeder is geveest, zou daar geloof aan kunnen slaan, maar daar om zeg ik nog niet, dat ik niet gemold heb, toer mijn jongen zijn vooruitzichten benomen verden." „Dat uwondert mij niets." „En ik heb" nooit willen luisteren naar jou en naar Mary wat betreft de op voeding ran Ida. Ik heb haar maar laten lecgloopen en zich laten klceden en haar al dio romans laten lozen en daardoor hoeft zij zich die monsterachtige ideeën in het hoofd gehaald. Je weet niet, wat ik ai niet heb doorgemaakt met dat kind, Frank zoo heel verschillend als zij is van do andere twee. 0, als ik toch opnieuw eens kon beginnen." „Misschien," zei Frank vol medodoogen, „dat deze verschrikkelijke schok haar de oogen openen moge en dat die door Gods zegen het begin moge zijn van hetere dingen." „0, Frank, je bent een engel van goed heid, dat je ons nog kunt zien," riep de arme vouw, heftig als zij altijd was m haar gevoelens en haar betuigingen. „Hoor eens... Wat is dal? Ik kan nu niemand ontvangen." „Het is miss Roltslone, madam, met een brief voor zijn lordschap." Katholiek-Democratische Partij. liet gewone jaailijksche congres der Ka tholiek-Democratische l'arlij in Nederland woult dit jaar in Nijmegen gchou Ion op 23 en 21 Mei a s. De Zaterdag?itlïng zal eon huishoudelijk: karakter dingen, terwijl op Zondag om 2 uur een openbare vergadering wordt ge houden In die veigadermg zullen mr P. M. Arts uii Tilburg, lid der In code Kamei, en de partijvoorzitter, mr A. P. 0, Peters uit Den Haag, ledevoenngen houden over do staatkundige toeslanden in Nedeiiniml. Hoofdstuk XXXVIII. Dc oplossing. Beste Rose. Ik weet niet, waar oom is. Wees dus zoo goed hom dozen brief te zenden Ik ben heelhuids in Toronto aangeko men en kon gemakkelijk dien Jones vin den, die een heele beer is, eerste stuur man aan boord van '„The British Empress'. Hij was heftig ontsteld door mijn verhaal en zei, dat zijn bioer overgekomen was met zijn viouw, maai niet met een kind. liet bleek duidelijk, dat hij zieli erg te leurgesteld voelde in Raider en dat bij er in het geheel niet mee ingenomen was, dal mrs. Louisa meekwam, want hij noch zijn vrouw hadden iets met haar op. Hij had voor zijn broer een baantje weten te krijgen aan een stoomboot, die juist was gaan varen op het Winnipeg-meer, om dat hij zeker blij was, dat hij op die manier af zou zijn van den omgang met die vrouw. Hij keek heel zwart, toen hij hoorde, dat ik er zeker van was, dat hij het kind meegenomen had en dat zij er betaling voor had gekregen Er zat niets andois op, dan de Rattlers zelf te gaan opzoeken en aan hen te gaan vragen, wat ze met dien armen, kleinen Mitc gedaan hadden. De broer is een beste kerel en hij zou graag met mij meegegaan zijn, maar bij moest op zijn boot blijven. Hij beeft mij een Grief ge geven voor Sam; dus moest ik gebruik maken van de Pacihc-Raduay en* dat zou ik niet kunnon gedaan hebben, als jij mij niet die som geleend had. Prachtige stre ken ben ik doorgereden; ik heb nog nooit zulke boomen en zulk wild gezien. Ot het geluk het zoo'- wikle, zat ik Gemengd Nieuws Vijf kinderen door ontploffing van granaat gedood. Bij Dubrownik (Zutd-Slavië) zijn vijf kin deren gedood tengevolge van de anlplof- iing van een uit don wereldoorlog afkcun- sligen granaat. Die dorstige Belgen. Do Belgen drinken gemiddeld eens zoo voel bier als dto bewoners van andere landen. Tedere Belgische onderdaan drinkt ge middeld 310 pinten por jaar on dat is hooi wat, daar mon gevoegelijk kan ver onderstellen, dat do vrouwen m kinderen wel heel wat minder zullon drinken. Het rajiport van oen enquête vanwege den Volkenbond, wclko deze cijfers aan liet licht hoeft gebracht, vermeldt, dat na de Belgen do Engolschon komen met „slechts" 12S pintjes per jaar, direct go- lolgd' door de Duitschers, die gemiddeld! 120 glaasjes achteroverslaan. in den coupé met een Emgclschman een gentleman, op en top, dat zag jo wol met een half oog en we werden zóó goede vrienden, dat ik hem de reden van mijn komst meedeelde. Het was een geweldig joviale kerel; hij vertelde mij, dat bij een paar mijlen buiten Winnipeg woonde; dat hij een aandeel had in de stoomvaailmaatschappij en uat ik, als ik op eenigcilci wijze moeilijkheden moclit ondervinden, maar bij hem moest komen, mr. Forman, op Northmoor. Ik staarde hem aan bij dien naam, aat begrijp je wel. Er stond een mooi paard en rijtuig aan het station op hem te wachten en weg was bij. Ik ging eersl in bet hotel die vind je overal, wat er nu vorder ook moge wezen en toen naar de Jones. Eerst kreeg ik de vrouw te spreken; ze zag er fataal slecht uit, of liet leven met Rattler haar niet bepaald meegeval len was. Zo huilde emmers vol en zei, dat ze er verder niets van wist, dan dat ze dien kleinen, armen Mite te slapen bad gelegd, na het avondeten in een 'herberg in Liverpool. Ze was doodop, en, toen ze wakker werd, was bij weg, en baar man vloekte haar uit en wilde in liet geheel niet zeggen, wat hij met don jon-, gen gedaan had, behalve dan, dat luj hem geen leed had toegebracht. Toen on* dorvroeg ik Sam Rattler zelf; bij vloog op en zei, dat mylord hem oen leelijko poets had gebakken en dal hij nu het iicll in handen had en dat hij hom niet zou laten welen, wat er van ziju kind 1 geworden was, als hij licm tenminste niet ruimschoots vergoodde, hetgeen hij voel J hem verjoren had laten gaan. (Wordt vervolgd). AKKERS

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5