I LAATSTE NIEUWS De Nederlandsche ambu Eerste Kamer. De werkloosheid. Kmmst en Wetenschap Internationaal Rubber regulation committee. De oorlog in Oost-Afrika. Koning Foead overleden. Amsterdam krijgt een luchtvaart- garnizoen. Symphonie voor Duitschland geweigerd. Burgerlijke Stand Rechtszaken Semengd Nieuws Het transatlantische verkeer. Handel en Bedrijf Beurs van Amsterdam. °/o °/o o/o °/o Së De Nederlandsche werkloozen. 2oys_ 1 se - *y» 4> 7> I)c leden gisteren te Dzjiboctie aangekomen, liet hoofdbestuur van liet Ncderlandsch© Roodto ICruis heeft bericht ontvangen, dat d'o 6 leden der N-edierlandscho Ambulance Vrijdag j.l. uit Addis Abeba zijn vertrok ken en gisteren in Dzjiöoetie zijn aange komen. Zij willen zich 1 Mei aan boord begeven van het s.s. Palembang van den RoUcrdamschen Lloyd. Voorts heeft jhr, dr. Van der Does medegedeeld, dat hij met do Johan van Oldenbarnevelt van Port Said naar Genua is vertrokken en vandaar per boottrein zal doorreizen, ffij zai 6 Mei in Arnhem aan komen. ten doel do handelsbetrekkingen tusschen beide landen na 1 Mei te regelen. Contingenteering van glaswerk. Bij het afdeelmgsondsrzoek van het ont werp van wet tot regeling van den in voer van huishoudelijk glaswerk, wcnsclUe een der leden, naar aanleiding at de toegepasfe contingenteering van huishou delijk glaswerk, wederom te wijzen op de wenschclijkheid van gedeeltelijke vervan gingvan contingenteering door verhooging van invoerrechten. Wpar het buitenland den uitvoer naar Nederland op allerlei wijze, b.v. door uit- voerprernies en verkoop der producten verre beneden den voor het eigen land' vastgestelde)! prijs stimuleert, daar (bent, zoo merkte het hier aan het woord zijnde lid op, vooral door verhooging van in voerrechten, van specifiek karakter, een betere verhouding krachtig te worden be vorderd. Uiteraard zal ook dan contingenteering niet achterwege kunnen blijven, omdat, on danks verhooging van invoerrechten, in het bizonder ten gevolge van dc iage loonkosten in sommige landen, het buiten- landsch fabrikaat niettemin nog tegen zoo lagen prijs zal worden aangeboden, dat, zonder contingenteering, de invoer toch een veel te grooten omvang zon aanne men. De hoogere invoerrechten zullen even wel naast de oplevering van directe voor declen voor 's lands schatkist, voor de binnenlanclsche industrie de mogelijkheid scheppen, om den strijd tegen het buiten- landsche product met wat meer kans van slagen voort te zetten. Daarenboven zal zoo, naar het oordeel van het lid, een einde worden gemaakt aan de bevoordee ling van een aantal handelaren, die ook in de basisjaren réeds in hoofdzaak bui- tenlandscho waren aankochten, boven die handelshuizen, welke vroeger steeds in de eerste plaats Nederlandsche producten ver handelden en thans door het gemis aan consenten in een uiterst ongunstige posi tie verkeeren. 'De handelsbesprekingen met België. Naar wij vernemen, is de lieer Suetons, directeur-generaal van handel aan hot Bel gische ministerie van buitenlandsche za ken, die eenige dagen te 's-Gravenhage heeft vertoefd voor het voeren van han delsonderhandelingen, gisteravond naar Brussel teruggekeerd. Wij meenen te weten, dat de besprekin gen een bevredigend verloop hebben. Zoo als bekend hebben deze onderhandelingen Een overzicht. De directeur van den rijksdienst dor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 6 tol en met 11 April 1936 bet aantal le den van ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 537 200 (waarvan 74 900 landnrbei- deis); De werkloosheid onder deze vcr/eker- (]«n bedroeg voor het geheel: in de week 6 t/m. 11 April 1936 29.6 in de vorige vcrslagweck (23 Urn, 28 Maart 1036) 30.8 in do overeenkomstige verslag- wcek van 1935 280 in de overeenkomstige vorslag- week van 1934 '24 3 Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden in de week van 6 t/m. 11 April 1936 32.0 in de vorige verslagweek 23 t'm. 28 Maart 1936) 33.4 in de overeenkomstige verslag week van 1935 30.5 in de overeenkomstige verslag week van 1934 25.9 Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 April 1936 in totaal 438097 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 413.5S1 mannen Van deze werkzoekenden waren er 419.066 werkloos onder wie 400,027 mannen. Blijkens mededeeling van de afdeeling werkverschaffing en stcunverleening van het departement van sociale zaken waren einde Februari 1936 56,780 werklooze ar beiders geplaatst bij een werkverschaffing Bovendien waren 635 personen met finan- cieelen steun van de overheid tcwerkge steld in het landbouw- en tuinbouwbedrijf laatstbedoeld aantal is niet begrepen on der het in een vorig bericht over het einde Februari 1936 als werkloos opgegeven aan tal personen. O/o O/o O/o O/o Het Js-Zondags varen van booten op Harderwijk. Het veizoek van Gedeputeerde Staten van -de provincie Ge'dsrland' aan der raad der gemeente Harderwijk, tot intrekking van de wijziging der politieverordening, waarbij het varen der booten op Zondag is verboden, is destijds, zooals men zich zal herinneren, niet mgewill'gd. Thans hebben Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur bericht gezonden, dat zij het besluit van den raad om de wij ziging in de politieverordening te hand haven, aan do Kroon ter vernietiging zul len voordragen. Zanghuldc aan de Prinses. De Verocniging Kinder-Oranjebond zal de Prinses op haar verjaardag in den na middag oen zanghuld'O brengen in don tuin voor het paleis Noordeind-e, met nnedewer- werking van het Jongelied'e-n-muziekgozel- schap voor het Leger des Ileila Hoogste barometerstand774.3 te La Coruna. Laagste barometerstand: 747 8 te Vest man ür. Verwachting tot den avond van 29 April Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets zachter overdag. Do toelaatbare uitvocrhocvcclheid. In zijn vergadering van heden hooft het International rubber regulation committee voor de tweede helft van 1936 de toe laatbare ui tv oei hoeveelheid- vastgesteld op 65 pCt. van de basisquota. Het committee kan op grond van de bepalingen van het restrictiescbema zijn beslissing inzake de toelaatbare uilvoer- hoeveelheid van tijd tot tijd herzien, in dien dit naar de meening van het com mittee? om den oen of anderen reden wem- scheirjlc zou zijn. De strijd om Hamanlci. Mogadisjoe, 28 Api'ii. Omtrent de ver woede gevechten, die aan de inneming van Hamanlci vooraf gingen, wordt nog ver nomen, dat deze 16 uur duurden. De tem peratuur bedroeg dien dag -hieèr dan 69 graden in de zon. Katoen moet door hennep wor den vervangen. Rome, 28 April. Een in het staatsblad gepubliceerd decreet bepaalt, dat dit jaar de industrieele ondernemmgep, die katoen gebruiken voor -J© vervaardiging van fa brikaten of halffabrikaten! verplicht zijn, gedeeltelijk gebiuik te maken van in Italië ,o£ in de Italiaansche koloniën geprodu ceerde grondstoffen, afkomstig uit hen nep, die een speciale bewerking heeft on dergaan. Het percentage der to gebruiken nationale grondstof zal van tijd tot lijd worden vastgesteld. Het J97c Icgcrbcrickt. Rome, 28 ApnJ. Maarschalk Badoglio seint het volgende 197ste legerbericht Ouzo gemotoriseerde colonnes, die uit Dessié waren vertrokken zijn 140 K.M. opgerukt in de richting van Add'is Abeba, zoneter tegenstand te ontmoeten. Een andere colonne, welk© uit Worra Hoe was vertrokken, is 50 K.M. opgerukt en heef! de rivier Wakkit bereikt. De sultan van Aoe&sa, Mohammed! Ja- no, bed! zich bij onze stellingen aange meld. Hij Ireft zijn onderwerping aange boden aan onze militaire autoriteiten. Aan hel front in Somaliland zetten wij ons offensief zegevierend' voort. Op den linkervleugel van ons front hebben Li- bysclie afdeelingen, die uit Dagamedo wa ren vertrokken in het dal van de Faf be langrijke vijandelijke groepen 'verslagen en verspreid'. De colonne Frusci heeft do zuiverings actie voortgezet in de buurt van Hamanlci. Drie tanks, welke op 11 November tijdens een verkenningstocht van de colonne Ma- letti in hot dol van de Faf waren achter gelaten, zijn weer in ons bezit. Eveneens een mitrailleur van een vliegtuig en con gouden- medaille van luitenant Minniti. Op den rechtervleugel wei-sterkt de co lonne Agostini haar stellingen bij Goe- nagado. De luchtmacht heeft met zeer grooie doeltreffendheid over het geheel© front bijl de acties medewerking verleend. Caïro, 28 April. Koning Foead' is over leden. Zijn levensloop. Koning Foead werd op 26 Maart 1868 in liet paleis te Giza geboren, als jongste zoon van den. Khedive Ismail. Na zijn opleiding te Geneve en te Turijn begaf Foead zich in 1890 naar Clous lantino- pel, waar zijn vader, die in 1879 door de mogendheden was afgezet hem aan Abdul' Ha mid voorstelde, die hom benoemde tot militair attaché bij do Turksehe ambassade te Weenen. In 1896 trad Foead in het huwelijk met prinses Sjivekar. Drie jaren na dit huwelijk werd de schei ding uitgesproken en trouwde hij prinses Neli. In 1917 volgde bij sultan Hoessein Ka- mil op. In Februari 1928, na de onafhankelijk heidsverklaring xan Egypte werd de sultan tot koning van Egypte geproclameerd. Donderdag a.s. zal de overleden vorst begraven worden. s wtuiw 4-vw ac vc aStra» Adres aan de rcgccring van het N.V.V. Het Ncd'crlandsch Verbond van Yakver- eonigingen heeft aan de regeering een idres toegezonden, waarin de ongunstig© positie van de Nederlandsche werkloozen wordt uiteengezet. Het besluit xran de regeering om met 1 Mei a.s. het werkvan bet Nationaal Crisis-Comité, voorzoovcr de z g. B steun betreft over te nemen, beteekent -welis waar, dat gedurende 1936 een belrag van f 1,600.000 beschikbaar is gesteld', voor het verstrekken van kloeding, dekking en schoeisel aan gezinnen van worklooz© ar beiders, terwijl hiervoor in 1935 nog oen extra bedrag van f 2.000,000 uitgetrokken werd. De verwachting echter, dat dieze z.g. „ruimere armslag" meerdere leniging zou brengen is niet in vervulling gegaan. Dit beteekent, dat de nood' welke thans heerscht, grooler is, dan men zich bij de voorziening van dekking, Meeding, enz. voorgesteld' heeft. De heer E Kupers beeft in de Tweede Kamer nog gewezen op een brief van den hieuwen Ilaagschem Be- sluursbond aan do regeering, waarin do noodtoestand als verschrikkelijk wordt aangeduid. De f2 000 000, welke voor het jaar 1935 extra zijn uitgetrokken, dienen dus in 1936 gehandhaafd te blijven. Het N.V.V dringt er bij de regcoring dan ook op aan in dezen haar vo'l" nude werking te vcrleenen. n Jacht vlïcgtuig-afdccling per 1 Juni a.s. van Socstcrherg naar Schiphol. De reeds geruimen tijd geleden aangekon digde overplaatsing van een gedeelte der militaire lucblvaartafdeeling van Soester- Ler'g naar do Amsterdamsche vheghavcnl Schiphol, za) definitief per 1 Juni a.s. ge schieden. Iloewel aanvankelijk van een tijdelijke detacheering sprake was, slaat- bet thans vast, dat tot definitieve overplaatsing zal worden overgegaan, en wel va'n de zooge naamde „Java", de jachlvliegUiig-afdeeüng die bestaat uit de meest ervaren en gerouti neerde militaire vliegers van de L'. V. A., zulks met het oog op de veiligheid in do lucht boven het drukke Schipihol, waar jongere en minder ervaren vliegers, die re gelmatig oelenvluelilem moeten maken, mis schien wel eens moeilijkheden voor het normale burger-1 nchtverkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jacht- vHegluig-afdeeling beschikt over 20 a 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 a 50 man personeel. Zij staat onder commando van den bekenden Indië-vlieger kapitein- vlieger H. van Weerden Poolman. Het Kamerlid Febcr afgetreden. Naar wij vernemen, is ir. L. J. M1. Febcr met ingang van heden afgetreden als lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal. Do eers ta an geve zen c op do candidaten- lijst der R. K. Staatspartij, cimi ir. Febcr fris lid der Txveede Kamer op te volgen, is prof mr C'. P. M. Ronune, advocaat en lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Mr. Romme is reeds lid van de Tweede Kamer geweest, en na de verkiezingen van 1933 hierin niet meer teruggekeerd. Hij ral een benoeming niet a an vaarden. Cip hem volgt de heer II. Ei. van Hen 11 rulo lo Rotterdam, lid van den gemeente raad en hoofdbestuurder van de R. K. Mid- denslandsvereenigimg De Hanze, vain wien verwacht kan worden, dat hij de benoeming lot lid van de Tweede Kamer zal aan nemen Ncclcrlandscli-Icrschc handel. Naar ons ter oore komt bestaat het voor nemen, dat do heer A. Th. Lamping, di recteur der handelsaccoorden van liet de partement van handel, nijverheid en scheepvaart, zich in den loop der volgen- do xveek naar Dublin zal begeven ten einde met de Ierscho regeering besprekin gen te voeren over dé handelsbetrekingen tusschen beide landen. Berlus van Lier zou er „de cultuur niet mee dienen". De Duilscke dirigent Gard. Schurioht heeft den Nederlandscben componist Berlus van Lier uitgenoodigd zijn tweede symplionie af te slaan voor het Nederlandsche muziek feest, dat in Mei te Wiesbaden wordt ge geven. Berlus van Lier heeft dez© uitnoodiging echter om piincipieeie redenen van de hand gewezen, in een brief aan Carl Schu- riebt zegt van Lier helaas to mroeten con- stateeren, dat hij de cultuur beter dient, wanneer bij zijn symphonic niet ter be schikking stelt en dat hem niets anders tot dit besluit dwingt, dan het feit, dat vele groote en edele kunstenaars en geleer den, die den vroegeren roem van Duitsch land vormden, uit hun vaderland zijn ge- woipcn en in plaats van dank slechts ver achting vinden. Drie milliocn dollar voor kankeronderzoek. Rockefeller heeft drie millioen dollar geschonken voor een nieuw ziekenhuis en voor kankoronder/.ock Dc moord ie Leiden. De Ilaagscho rechtbank heeft heden de gevangenhouding bevolen van den meester knecht M. 'C. B. te Leiden, die in d©n avond' van 14 Apul j.l. zijn meisje in de hal van een bioscooptheater aldaar met een broodmes hoeft gedood. Duitschland voorstander van hichlverbiiidingcn. Volgens een rcridaiing van den Duit- sclien marine-attaché in d'e Verefónigde Sta ten, admhaal Robert WilthoeftEmden zal Duitschland niet meer meedoen aan den wedloop met Engeland, Frankrijk en Ita lië naar enorme Ooeaanstoamers. „Wij voelen", zooi zoid© hij, „dat de toe komst van de trans-oceanische passagiers diensten in de lucht ligt en niet op het water. Liever dan luxe-schepen te bouwen om met andere landen te concuiToeren, geloof ik dat Duitschland zich zal bewegen op het gebied van de grooter© snelheid en zich zal concentrecren op diensten per luchtschip en vliegtuig". De Belgische scholieren vertrokken. Den laatsten dag van hun verblijf in Nederland hebben de Belgische scholieren bésteed voor een bezoek aan Haarlem en Hillegom. Daarna is het gezelschap per trein naar Brussel vertrokken. SCHIEDAM. Geboren: 24 AprilEverardus Jacobus, z. van W. A. Egging en M. L. Smit, Van Leeu- wenhoeckstraat 26. 25 April: Ario Maiinus Jacob, z. van J. Ritmeester en N. Lems, Jan Steenstraat 83, Margaretha, d. van F. B. Verdoes en C van den Heuvel, Gordonstraat 12. Fakoh, van J. van Krimpen en A. Sluijter, Stationstraat 25. 26 AprilSteven, z. van J. F. W. Rorije en J. Visser, Numansdorpscheslraal 6. Johanna Petronolla, d van J. Zagwijn en M. C. J. van Opijnen, Rozenb plein 8. Willempje, d. van L. Neus en C. A. Bruijn, Waltsfraat 48 Gecrtruida An- tonia, d. van W. F. D. Kemper en C. Over- beeke, Gordonstraat 10. Maria Elisa beth, d. van G. Roza en M E. van der Keur, Villastraat 60. O veri eden: 24 April: C. A. Gordijn, 76 jaar,Nieuwe Haven 225. 26 April: B. Bijtenhoorn, 67 jaar, L. Achterweg 36. M. Rateland, 78 jaar, St. Liduinastraat 20 L Gonlag, 2 jaar, Nassaulaan 75. C M. Pietcrse, 34 jaar, echlgenoole van J. J. Keijser, Nassaulaan 75 G. Elbcrse, 9 maanden. Parallel weg 108. VLAARDINGEN. Geboren: 22 April: Alida Johanna, d. van J. J, Trooster en A. van der Linden, Tromp straat 1.3. Klaas, z van F. Brobbcl en A. Boonder, 2e Maasfcoschslraat 80. Hendrik, z. van J. van der Linden en F. van Vicrzen, Oosthavenkade 15. Ondertrouwd- Gcrardus Adrianus Martinus van Ran- gelroorj," 26 jaar, 2e Van Leijden Gael- straat 102 en Cornelia Don, 22 jaar, 2o Van Leijden Gaelslraat 102. Johannes Fool, 24 jaar, Rehobothstraal 9 en Pau lina Klazina Paalvast, 19 jaar, Spoorsin- gel 40. Johannes Theodoras Jozephus Remmerswaal, 27 jaar, Heemraadstraat 11 en Dederika Maria Vredenbregt, 27 jaaï, Stationstraat 71. Frederikus van Keu len, 23 jaar, Weteringstraat 17 en Maria! van der Lngt, 20 jaar, De Wetstraat 23. Antonio van Meggolen, 25 jaar, Rotter dam, aan boord en Johanna Cornelia Ot- jens, 19 jaar, Wilhohninastraat 33. Douwo Jan Commijs, 27 jaar, Zeist, Vold- heimlaan 31 en Maria Drop, 25 jaar, West- havenkade 15. G e li u w d Karei Nicolaas van Minnen, 28 jaar en Elizabeth Michiclsen, 27 jaar. Pieter Leonardos Koruaat, 23 jaren en Berla Rosa Raum, 27 jaren. Arie Roost, 23 jaren en Martina Maria van Bekhoven, 18 jaren. Meeinvis de Vries, 31 jaren en Elizabeth dc Heer, 30 jaren. Pieter Lambeitus Zonruiter, 29 jaren en Wilhel- mina Baden, 22 jaren. Pinlcslcrkriiistoclrt van het Concertgebouw orkest naar Scandinavië uitgesteld. Het bestuur van de Nederlandsche ver- eeniging Concertgebouw-vrienden bericht ons, dat om technische redenen de Pink- sterkruistocht naar Scandinavië tot een nader te bepalen tijdstip xvordt uitgesteld. KOERSEN OP 28 APRIL 1936. (Medegedeeld d'. de Amsterdamsche Bank). Ind. Ondernemingen Binnenland. A. K. D* i Pcrsoneeltekort bij do marine. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling, dat de torpödobooten Z. 7 en Z. 8, die zich te Nieuwediep bevinden, voorloopig buiten dienst zullen worden gesteld, tot dat voldoende zal zijn voorzien in de behoefte aan marinepersoneel. Beurs van Schiedam. DINSDAG, 28 April. Officieels nutcering van de Commissie uit de Earner van Koophandel, Moutwijn f10 per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niet-officieel Binnenlandsche spiritus: tl7.a' 100 pCt. Buitenlandsche spiritus: f7.75—f8.50. Zonder fust en zonder belasting, SPOELING: f 1.10—1.20, Scheepvaart. SOHIEDAM, 25 April. Aangekomen: Ned s.s. Aalsum v. Rotterdam, om te dokken bij1 de Werf Wilton. Vertrokken: Ral. s.s. Petrarca n. Genua via Antwerpen. SCHIEDAM, 26 April. Aangekomen: Dccaisch m.s. Bomhohn v. Hamburg, om te dotten bij de Sdioepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Duitscli s.s. John. A. Essliorger v. Brake, otm tram te lossen aan het emplacement dor N.V. Schieveem. SOHIEDAM, 27 April. Vertrokken: Ilr Ms. De Ruyter naar de Noordzee voiox proeftocht. SCHIEDAM, 27 Aprd. Aangekomen Ned. s.s. Keilehaven, van Hamburg, om te dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Ned. m.s. Den Haag. Ned. m.s. Rapana, beiden van Rotter dam, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken Zuid-Slavisch ss. Ante To pic, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 28 April Vertrokken Duitscli s.s. John A. Ess- berger, naar Hamburg Deenseh ms. Bomholm, naar Lissabon. Hoog water. 28 April 9.00 uur, 21.36 uur. 29 April 10.08 uur, 22.53 uur. Zon cn Maan, Zonsopg. 28 April 4.37 u., ondgg. 19.21 u Neder!. Ford Ned. Gist- eri Spiritus Ned. Kabelfabriek, Philips Gl. G. B. Unilever Buitonland. Anaconda Bethleliom Steel General Motors U. S. Leather Keiineeott Copper U. S. Steel Corp.... ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij... Buitenland, Cities Service8yle MIJNEN. Algemcene Exploratie 168 Rerijang Lebong.... 2207, Singkep Tin Mij761/, PETROLEUM. Kon. Olie2487, Buitenland, Shell Union10710 dewater Ass. Oil.. loy, RUBBER. Amsterdam Rubber.119 V.K. HEDEN 2378 237, 85 33Ve 567* 657, 205 20278 8927, 890 859 345 1727, 1707,- 27, 105>7„ 105 - V. 227 8 20 - 7» «278 297,— 80 40 387b 47, 4 22% 397» 1787, 177 2%- '/9 168 219 76 242>/t- 47, 9%- 97te" x7ia SUIKER. Vorstenlanden 205/p Handelsver, A'dam,218 TABAK. Deli Mij206 Dolt Batavia 178 Oostkust Senembah 110 5 203/s 21374- SCIIEEPVAART. Ned. Scheepv. Unio SPOORWEGEN. Canadian Pac Missouri K. T N:-York Centr. Railr. Southern Pac. Southern Railway Cy. 1973/a 417s 200 174 191 407s- D/s 7/io 21/» 197» 678~ 4k - I97s— 177» 8 11/ li/10 '16 Wisselkoersen. Londen 7.27-Vi, Berlijn 59.25, Parijs 9.7071Brussel 24.91, Bern 48.0172', Kopen hagen 32.5272, Stockholm 37.55, Oslo Zoinsopg. 29 April 4.35 u., ojndg. 19.22 u. 36.6Q, New-York 1.473/g, Madrid 20.14, 6 Mei V. M. 14 Mei L. K.Praag 6.09, Prolongatie 1% "/o.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3