K ÖRGEl Iïci'" liciurfcn! W.A. Houtman Co. Advertentiën LAATSTE NIEUWS Olympische Spelen 1936. Resolutie van den N.A.S.B. Het handbalspel. De dum-dum kogels. Boerderij afgebrand. Beurs van Amsterdam. 4 AU BON MARCHÉ Wielrennen. Gemengd Nieuws Auto tegen boom gebotst. De thuisvlucht van Amy Mollison m, 337» 47 7* 47. HasideS en BedHj* BNGEZONDEN fi lyiannborg - ifj Cacilia e. a. Komt U t »;,s zien en luisteren? De prijzen zullen U beslist meevallen Burgerlijke Stand BEURSmKERM OMETER. llciffc WH listrifii© ISoi'deiin !N MATZIJDE EN GEPLATTEERDE ZIJDE. Oproep lot onthouden van deel neming. In Let congres van don Nccterlandschcn Aibeiders Sport Bond, dezer dagen gehou den is root algemcene stommen. oen reso lutie aangenomen, waarin do bevolking van Nederland en in het bizionder de Neder landse!» sporlbeoefenaion worden opgeroe pen do Olympische Spelen 1936 te Berlijn lo vorm ij don, zich te onthouden van deel neming ot deze in eenigerlei vorm liulp on steun te vertoenen. R.C. „De Zwaluwen". Aan do wedstrijden op de Feijenoord- wieleibaan nemnt de R.C. De Zwaluwen Zendag met haar licentiehouders deel. Morgen lijden Vethaak en Muller mee in de Ronde van Hilversum, bij de Amateurs. Hemelvaartsdag nomen Muller, Verbaan en Vethaak deel aan do selectiewedstrij den van do N.W.U. Op 24 Mei rijden Mul ler, Vethaak en Do Jong op de nieuwe 200 meter houten wielerbaan te Utrecht De spelregels. Het handbalspel is een waardevolle en prettige vorm van lichaamsoefening Dat liet bovendien een aantrekkelijk kijkspel is, bewijst o.a het feit, d'at het aantal toe schouwers ook in óns land', vooral big be langrijke wedstrijden, zienderoogen toe neemt. Het is daarom, dat wij onzen le zers nog oen en ander over dit interes santo spel zullen mcdedeclcn. Aan den strijd wordt, zooals bij voet bal, deelgenomen door twee groepen van elk 11 spelers. Om den bal voort te bewe gen, mag men gebruik maken van hot gc- beelo lichaam, behalve beneden de knieën. Slechts de keeper mag den bal op elke wijze, dus ook met do voeten, tegenhou den. De tactiek van het spel, als: vrij opstellen, samenspel, enz., heeft veel over eenkomst met die van voetbal. Een voetbalveld' is ook als handbalter- roin geschikt. Vöör hot doel, op 11 M afstand, wordt een lijn getrokken van 7.30 metet lang. Vanaf d'e uiteinden van deze lijn wordt een kwart circel getrokken, welke loopt tot 11 M. links en rechts van de doelpalen. Aldus wordt het zgn. „doel gebied" gevormd. Op 16.50 M van de doellijn bevindt zich, over de geheele breedte van het speelveld, de buitenspel- lijn. Aan beide zijden van de doelpalen wordt, op 16.50 AI. afstand daarvan, een lijn getrokken, aansluitend op do buiten spellijn, waardoor het zgn. „strafworpge- bied" wordt afgebakend, 13 M. uit het doel bevindt zich een streep van 1 meter lang, zijnde de plaats voor den straf worp. In het midden van hot speel terrein moet een cirkoi, mot een straal van 9 M. worden uitgezet. Do hoeken van liet speelveld', de eind punten van d'e buUenspeliijn, alsook do grenzen van het strafworpgebied op do doellijnen, worden door vlaggen aange duid. Het doelgebied mag slechts door dein keeper betreden worden. Geen enkele andere speler mag hier den bal aanraken Het spel duurt voor volwassenen 2 X 30 minuten, voor juniores 2 X 20 minuten mot 10 minuten rust. De handbal is iets kleiner dan do voet bal en weegt circa 350 gram, Het is den spelers verboden: a. Met den bal in de hand meer clan 3 passen te maken, ook wanneer men daar bij op de plaats blijft; b. den bal langer dan 3 sec. in de hand te houden; c. opnieuw aan den bal lo komen, voor dat deze door een anderen speler of den grond is aangeraakt; cl', den bal met het onderbeen of voet aan te raken, tenzij bij door een tegen stander daartegen wordt geworpen Zéér belangrijk is, dat men den bal niet Sanger dan 3 sec. achtereen mag vast houden. Bij ernstige overtreding in het doelgebied wordt een strafworp (13 M. worp) toegekend'. Dus ongeveer als een penalty bij voetbal. In afwijking met voetbal is er bij hands bal een vaste buitenspellijn, welke door geen enkelen speler van de aanvallende partij mag worden overschreden, vóórdat do bal er over is gespeeld. Om dit zui ver te controleercn, staat eten scheidsrech ter, bij de buitenspellijn van ieder doei gebied, een buitenspelrechter ten dienste Dit alles lijkt heel ingewikkeld'; wie clo jetlmlspelregcls lefcsl, zal deze zeker niet eenvoudiger achten. Een feit is in elk geval, dat, wie cenrg verstand van voetbal heeft, ook heel vlug een handbalwcdstrijd kan volgen en do gelegenheid daartoe be staat wel bij uitstek op Zondag as, ter gelegenheid' van de voorwedstrijdon om het kampioenschap van Nederland op het terrein van do RK. Sportvereeniging „Ex celsior" aan d'e Dainhan een onzer ministers het „ethisch mini mum" genoemd. Wij voelen wal dat is. Do afname van boter is 100 pCt Wel to begrijpen. Ten eerste is liet moor dan de helll goedkooper. Ten tweede krijgen al leen groole gezinnen goedkoope boter, waar het vet te kort het grootst is en gebruikt wordt als eonigste belegging van de boter ham. Ik weet bij ondervinding dat liet gestelde rantsoen hoogst onvoldoende is. Een oplossing (althans nog zeer beperkt) is, terug naar do steuauitkeeiing van voor Juli '34. Dan zal de groente ook wel een betore aftrek bobben. Uw abonnó, v. E. Hoogste barometerstand' 775.8 te Ilapa- randa. Laagste barometerstand' 750.5 te Black- socL Verwachting lot den avond van 1G Mei: Zwakke tot matige Oostelijke lot Zuid oostelijke wind, meest licht tot half be wolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm overdag. "Wie is de mysterieuze kolonel Alczlcr? Londen, 15 Mei. In aansluiting op het borietit betreffende do mysterieuze Icwes tie van do. Italiaanse!» beschuldiging, dat ml Engeland dum-dum kogels aan Abes siniö zouden zipn geleverd, vernemen wijl nog het volgende: Niet lang geleden kwam oen man do zaak van Bates to Birmingham binnen mot do mededeeling, dat hij munitie van het lurmmor 303 wenschle lo koopen voor do jaolit op luipaaulon in Afrika. Hij vroeg eon monster van deze patronen, welke eon week-e puilt hebben. Aan 's mans verzoek werd voldaan. De firma hoorde sindsdien niets meer van hem De vraag is nu: wie is kolonel Mezder? Ilrj heeft in correspondentie gestaan met do Abessijnscho legatie te Londen Hij gaf het adres op van een variété-artist. Dei» vortoldo eeaige weken geleden kennis miet den kolonel to hebben gemaakt. Bij hun gesprek bleek, dat zij beiden belangstelling haddon voor het mijnbedrijf. De kolonel vertelde pas van het vasteland te zijn gekomen en to Londen maar weinig menschen te kennen. De artist nam den kolonel moe naar huis, waar hij eenigo weken bleef logeoren. Drie weken geleden is hij plotseling ver trokken. Hij liet oen briefje achler, waarop stond, dat hij naar hot vasteland was ont boden en waaiin hij de familie bedankte voor -het onthaal. Ilij gaf geen nieuw achcs op en liet sinds dien niets meer van zich liooren. Do secretaris van de Abessijnsd» lega tie hoeft den verslaggever van de Daiiy Herald de correspondentie laten zion. In den eersten brioE stond vermetel, dat de Kolonel op voorn aaide na het eindigen der vijandelijkheden het recht te verkrijgen tot de vestiging van factorijen in Abessimé op zich nam- te leveren: 100 maehinegc- geweren, 3 miliioen bijpassende patronen met oen weeke punt, 5000 mille bommen, gevuld met Loniet, twee bommenwerpers, uitgerust met machinegeweren en het draag vermogen van 5 bommen bij een snelheid van 200 mijl per uur, 600 brandbommen enbommen van slerk explosief karakter, 1000 Lee Einficld-geworenvan het kaliber 303, een millioen patronen en drie volle dig?» uitrustingen voor hot leggen van rook gordijnen. Dit materiaal ziou volgens hot voorstel onder leiding van de legatie to Londen naar Abessinië worden gezonden, f In een toevoeging stond, dat eeu offi cieel© door de legatie to verstrekken mach tiging Gustaf Mezler zou machtigen het bo vengenoemde materiaal te verkrijgen, opdat een vergunning z.ou worden verkregen. De gezant heeft kolonel Mozlcr op 31 Maart gesproken. Do secretaris zcido, dat dr. Martin de machtiging teelcende. Als plaats van leve ring stond vermeld de grens- tusschon Britsch Somaliland en Abessmie. Er werd geen enkel document geloetkcnd waarbij concessies werden toegestaan wel ke de grondslag van do aanbieding waren. Geen enkele soort munitie werd door ons ontvangen on ons zijn evenmin „mon sters" toegezonden. Het was do eerste cn do laatste maal, dat wij kolonel Mezler hebben gezien", aldus besloot de gezant schapssecretaris. Guatemala verlaat den Volkenbond. Geneve, 15 Mei. Guatemala heeft be sloten dien Volkenbond te verlaten. Nieuw monsterproces in Duitschlaud. Duisburg, 15 Mei. Het gerecht van TIamni heeft te Duisburg een nieuw monsterproces gevoerd1, wegens samenzwering tegen de veiligheid' van den staat Acht-en-vecrüg personen werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 1 tot 15 jaar. Eden te Parijs. Parijs, 15 Mei. Ed'cn is hedenochtend' te Parijs aangekomen. Hij heeft een lang durig onderhoud gehad met Ftandin over do besprekingen, welke 1e Gcnóve zijn ge voerd' en over den internationalen toestand' m hot algemeen. Hedenmiddag half vier zou Eden per vliegtuig haar Londen vertrokken. De campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid in Palestina. Jeruzalem, 15 Mei. In de oproep van do leiders vair de Arabieren om geen belasting te betalen, wordt als motief genoemd het niet vervullen van de nationale eischen van do Ambiëren. Waar geen volksverte genwoordiging is, kan ook geen belasting plicht beslaan, verklaart do oproep en do Arabische bevotkii- 3 wordt aangespoord do actie streng door te voeren, doch met vreedzame middelen. Do Arabische pers belicht, dat heden ochtend' de hoogo commissaris met Ara bische persoonlijkheden besprekingen heeft gevoerd, evenwel niet met de officieelc partijleiders. Uit Cairo wordt «Vernomen, dat nog meer trocpenvcrslerkingennaar Palestina op weg zijn. Een slachtoffer? Hedenmorgen te elf uur is te Haren- karspel de boerderij, bewoond door en eigendom van den heer J. Bruin Pzn. door brand' vernield'. Vermoedelijk is de brand ontstaan, dooadat het vier-jarig zoontje Framoje met lucifers in een schuurtje speel de, waar stroo was opgeslagen. Het jongetje heeft men niet kunnen vin den, zoodat men vermoedt, dat het kind in de vlammen is omgekomen. Het lijkje van het slachtofer gevonden. Het vermoeden, dat liet 4 jarig zoontje van den heer Bruin in de vlammen zou zijn omgekomen, is juist gebleken. Hedenmiddag te twee uur heeft men het geheel verkoolde lijkje van het knaapje uit de puinhoopen te voorschijn gehaald Men vermoedt, dat het kind, toen het de vader hoorde roepen, bang is geworden en onder het stroo is gekropen. Zooals te begrijpen is, heersoht in het gezin, dat bestaat uit vader, moeder en dertien kinderen, grpote verslagenheid. De geheele boeiderg met inboedel een prooi der vlammen geworden. Verze kering dekt de scliadp Drie gewonde Gisteravond omslieeks 11 uur is nabij de Ilotsiootsbruu tusschon E mi non en Da len een auto. waarin vier personen ge zeten waren in een bocht tegen een boom gereden. Twee van do passagiers mej. Scheerhoo-m en d'e hoer Meers Lad, beiden uit Cocvordcn, werden uit de aula ge slingerd en bleven gewond op den neg liggen. Mej. Schoerhoom was er ernstig aan foie. Zij had een gecompliceerde beenbreuk, een armbreuk en nonden aan gezicht en lichaam gekregen en moest naar liet zieken huis te Heerenveeu worden overgebracht. De heer Alccistad had' kwetsuren van Jich- tcren aard opgeloopen, terwijl een zuster van mej. Sctieerhoorif, dio in den wagon was blijven zitten eveneens verschillende verwondingen had bekomen. De bestuur der van het voertuig, de hoor II. Ludwig uit Sclioonebeek, is pngodoerd gebleven. Vanmiddag Lympne gepasseerd. Amy Mollisons thuisvlucht blijkt even gunstig te verloopeu, als haar recordvlucht van Engeland naar Kaapstad. Gisteravond te twee minuten over zeven landde zij vlot te Graz. Na een kleine iustpoozo startto zij voor tiaar laatste traject en hedenmiddag meld de men ons uit Londen, dal zij te 1 uur boven Lympne de startplaats van de Melboumevtiegers gesignaleerd was, zoodat haar aankomst te "Croydon ieder oogenblik venvacht kon worden. Amy op Croydou geland. Amy Mollison is to 13.36 uur op liet vliegveld Croydon geland'. Twee records verbeterd. Zij heeft de vlucht Kaapstad—Croydon gemaakt in vier dagen, 16 uur, 18 minu ten, waarmee zij het record van Tommy Bose verbeterde met 1 'dag, 14 uur 39 minuten. De vlucht Engeland—Kaapstad—Enge land maakte zij m 7 dagen, 22 mu, «13 minuten, hetgeen een nieuw recoul he- teekent. In 1934 vloog zij van Londen naar Kaapstad in «1 dagen, 6 uur, 53 mi nuten. Kooijman, 21 j. M. Kruithof, 19 j. en A. \V. d'e Bruin, 16 j. Gehuwd: 14 Mei. P. J. Hcijster, 29 j. en Ai A. van Veen, 22 j. A. G unncweg, 34 j. ca E. M. Hoenderkamp, 28 j. J- Mak, 26 j. on J. II, Hagers, 24 j. J. C Teeiuv, 24 j. en M. Rademaker, 22 ju O verleden: 12 Mei. N. van Klinken, 64 j. Dwars straat 41. 13 Mei. M. T. vair Arkel, 64 j. Nassau- laan 75. Deze voorstelling van zaken is niet juist. De betrokken minister heeft niet ge zegd, dat "t aanschaffen van groente boven het ethisch minimum zou uitgaan. Het be schikbaar stellen van goedkoope groente bewijst juist het tegendeel. (Red. Seined. CJrt.). Geachte Redactie. Als hoofd van een gezin met 3 kinderen, dat reeds ruim 5 jaar werkloos is, dat in dien tijd alles heeft gedaan om werk te vinden, waarvoor o.a. voetreizen werden gemaakt naar Heerlen, Wouw en Amster dam, en dat de ellende van de werkloosheid aan den lijve ervaren heeft, meen ik een antwoord te kunnen geven op do vraag, waarom zoo weinig goedkoope groente wordt afgenomen. Dit antwoord luidt: Om dat ik en met mij zoovele anderen het als een plicht aanvoelen den evennaaste, in dit geval den kleinen groenteboer, zico mo gelijk, en desnoods ten koste van «fiers, te vrijwaren voor den gang naar het stem pellokaal. Met een beetje goeden wil zonden de groenteboeren in hel distributie-systeem in geschakeld kunnen worden. Dan zou goed koope groente he trokken kunnen worden, zonder dat anderen de groentehandela ren daarvan de dupe zouden worden U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, J. P. A. BUURMAN. Onder schrift van de redactie. In den handel is het zich laten leiden door pliilantropische overwegingen vrij be denkelijk. En men moet wel heel hoogo opvattingen omtrent wat men verplicht is tegenover zijn evennaaste hebben als men do philamtropie wil gaan betrachten, ook nog als men zelf bijna niets heeft cn aan het noodigste tekort komt. KOERSEN OP 15 MEI 1930. (Aiedegedc-etd d. de Amstcrdamsehe Bank;. Ind. Ondernemingen Binnenland. V.K. A. K. U23»/, Van Berkel38''/, Cert. Catvê 59 Nederi. Ford 201'/4 Ned, Gist-en Spiritus 375:/ Ned. Kabelfabriek,345 Philips Gl. G. B.. Unilever 1IEDEN Ï85V- 110% Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel General Motors U. S. Leather Kennecolt Copper U. S. Steel Corp. ELECTR. OND. .««.men 1 Ned. Ind. Gas Mij.. 207, 847's "77s 1C8 2374 89 59 20474 8727, 846 1357,— 27a n074— 17a 217,— 7a 807 u!u 897, 47lfl 227,- 3G'V,o- OU Buitenland. Cities Service2,!/„ MIJNEN. Algemeens Exploratie 1551/, Via Redjang Leboug. Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie Buitenland. Shell Union........ Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam.. 1991/. 7574 15574 201 70 2577* 2577^— 87a 10 107,. 115% 2274 222 10V 107,- 115 - 22 2237,- Vj TABAK. Doli Mij208 Heli Batavia 17G7/8 Oostkust ..,,..1., Senembah 4 198'/, 2107,— 2 177 74— 80 377, 199 —204 Goedkoope groente. hl. de R iYaru' aanleiding van uw beschouwing over gocdkciope groente voor do werkfou- zen, waarin u hat uitkomen, dat 11 geen verklaring kan geven wat de oorzaak is dat ,er zoo woinig werklqozen zijn, die» deze groente betrokken, geloof ik, dat ik u daar opheldering over kan geven. Do zaak is niet alleen het koopen van groente, maar ook het bereiden er van. Beide kosten geld. En de grootte van het steunbedrag is van dien aard, dat beide in steeds mindere mate gekocht kunnen wor den. Een werkloozo arbeider heeft zicii zoo moeten aanpassen, dat groente op zijn talel een zeldzaamheid wordt. Dat heeft Beurs van Schiedam. VRIJDAG, 15 Mei. Officieels nattering van de Commissie uil de Kamer oen Koophandel. Moutwijn f 10 per H.L. ad 4b pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niet-offideel. Binnentandsche spiritus: tl?.a 100 pCt, Buitenlandsche spiritus: f7.75—f8.50. Zonder fust en zonder belasting. SPOELING f 110—120. Scheepvaart. SCHIEDAM, 14 Mei. Aangekomen: Gricksch s.s. „EJcni T" v. Einden, om te bunkeren in do Wrlhel- mïnahavcn Vertrokken: Necl'. s.s. „Statendam" n Rotterdam. SCHIEDAM, 15 Mei. Vertrokken: Gricksch s.s, „Eleni T" n. Safonica. Dnitseh rn.s. „Elsa Essbergcr" naar Lon den. SINGEL 114-116 Teief. 6887! SCHIEDAM. G oboren: 13 Mei. Johannes, zoon van J, Vink en E. M. van 't IJ of, Nassaulaan 75. Mui ia Johanna, dochter van G. J. do Reuver cn J. M. A. do Zwart, Hagastraat 16 LI Mei. Elizabeth Adriana, dochter van W. van Dijk en A. Stolk, Klein Groenen dal 23. Peter Johan, zoon van A. J. Keidermans en J. M Bosnians, Vlaard. d'ijlc 227 Ondertrouwd- 15 Mei. K. Versloot, 25 j. en F. de Jager, 22 j. P. M. TI. A. M Fmlriks, 23 j. eu J. Kiola, 17 j. Al. P. C. D11I- laarl, 22 j. en A. ïlarlo, 20 j'. A. Ver meulen, 26 j. en M. W. H. van Rooijien, 27 j. G. J. van LuiterveL, 31 j. cn P. Smit, 28 j. L. Bouwer, 24 j en P. C. van Lecuwaaiden, 21 j. E. 11. Verlianl, 19 j. en I). Meerburg, 18 j. J. Schouwenburg, 26 j. en P. van dor Kooi, 35 j. A. P. den Hoed, 26 j. cn A. Aleurs, 25 j. LL M. A. Tromp, 20 j en A. Zweistra, 22 j. G. Vloghcrt, 27 j. en At. C. van der Alast, 25 j. J. G. van der Tuijn, 27 j. en Ar. J. Bakker, 23 j, J. Gromioweg, 25 j. en A. A! SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unie 43 SPOORWEGEN. Canadian Pac.. Missouri K. &T...*7» N.-York Centr. Itaiir. 2,0 Southern Pacl&'Vw Southern Railway Cy. 83/„ Wisselkoersen. 437j— 4 7"/,- 474— 217,»- 19%— 8*7,. 7ig Amsterdam, 15 Alei. Londen 7.33V-', Berlijn 59.53, Parijs 9.75, Brussel 25.01, Bern 47.90, Kopen hagen 32 777% Stockholm 37.85, Oslo 36 877>, New-York 1.47 13/16, Madrid 20.20, Praag 613, Prolongatie 13/,. Stemming Amerika Handel Beleggin- gen Suiker (Weltig gedeponeerd. P.Z.M.C.) TRICOT met VASTEN KRAAG in CwI'êJS 1 De boorden zijn alle met baleintjes gemaakt. Goede pasvorm Wasch- en Lichtecht HOOGSTRAAT 64 - S C HIE D A M I TELEFOON 68474

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3