Snellere treinen. OVERSTE SAXON. i&at&i3progfi*amma*s Duitsch sportvli eger geland. VV eerstandsproeven op de lijn Amsterdam - Rotterdam. Geen snellere dienst. (Van onzen i_ correspondent). In vergelijking met het buitenland maakt de gemiddelde snelheid van. ouzo treinen maar een raalig figuur. Merkwaardig is, dat speciaal de internationale treinen op Nederland gebied opvallend langer rij-tij- den hebben dan in het buitenland, hetgeen, ieder kan contsateeren, die er wel eens een reis moe heeft gemaakt. Het snelst njdeu nog de electrische tremen ea na deze de Diesel-treinen. Beide typen hebben evenwel een maximum snelheid, welke nog beneden die van sommige sneltreinen in het buiten land ligt. Ze kunnen wel vlugger, want ze zijn gebouwd voor een maximum snelheid van ongeveer 160 K.M. per uur, maar van die mogelijkheid wordt geen gebruik ge maakt. Bij de Diesels had het dit voordeel, dat ze onmiddellijk door stoomtreinen kon den worden vervangen, zonder de dienst regeling to desorganiseeren. De groote moeilijkheid is hier niet ge legen in het materiaal, maar in den slap pen bodem, die voor grootere snelheden allerlei kostbare voorzieningen noodzake lijk maakt. Niettemin wordt er, mede door verbeteringen aan de spoorbanen, naar ge streefd de snelheid onzer treinen op te voerra. De eisch van dezen tijd is nu een maal: snelheid, eh ook de Nederlandsche spoorwegen verstaan dezen eisch. Verblijdend was daarom op het eerste gezicht het bericht, dat ons dezer dagen bereikte, volgens hetwelk op de geëiectrificeerde spoorlijn tus- sehen Amsterdam en Rotterdam proe ven zullen worden genomen met speciale treinen, waarvan de snelheid tot 120 k.m, per uur wordt opgevoerd Het is ons evenwel na informatie ge bleken, dat deze proeven niets te ma ken hebben met een toekomstige ver snelling van den dienst, maar geheel los daarvan worden gehouden. We hebben ons om inlichtingen hierover gewend tot ir. W, Hupkes, den chef van den dienst van tractie en materieel der Nederlandsche spoorwegen. Deze deelde ons mede, dat het hier slechts weerstands- proeven geldt, die uit technisch oogpunt noodig worden geoordeeld. Voor passagiers zijn deze treinen niet toegankelijk en ze rijden buiten (le bestaande" dienstregeling om. Het publiek moet hierin niet zien een begin van een versnelden dienst. Daarmede hebben deze proeven niets te maken en als ze zijn afgeloopen zullen alle electri sche treinen weer met de gebruikelijke snelheid rijden. BINNEÏ-CILAND De voorlaatste brugspanning van de Moerdijkbrng geplaatst. Gistermorgen om half twaalf is de negen de brugspanning voor de nieuwe brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk naar de plaats van bestemming vertrokken. Docsr vier sleepbooten getrokken bereikte het transport om half één Willemsdorp, waar het om één uur bij de peilers voor anker ging- Om vier uur, bij hoog water, werd' de brug boven de peilers gebracht en ving het plaatsen aan. Ons zes uur was de brug op haar rust punten neergelaten em in den loop van den avond werden de bakken, waarop het transport rustte, er onder uit gevaren. In Juni hoopt men de laatste spanning te plaatsen. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 13) Rudolf kwam Linnen. „Dus de meester en de overste hebben elkaar gevonden," zei hrj en reikte beiden eerbiedig de band. „Dat doet me genoegen en stelt mij gerost." „Ja, Rudolf, ik moet eenige dagen naar Maagdenburg, zal er zelfs misschien een week moeten blijven." „Kan een ander dat niet voor u op knappen? De meester heeft vertrouwde krachten genoeg. iT neemt toch een te Lgiangrijke positie in om als agent voor den inlichtingsdienst te werken. Uw leven is te kostbaar om het zoo roekeloos op het spel te zetten." „Dat hebben we al zoo dikwijls gedaan. Ik ben werkelijk de eenige man, maar de meester zal mij helpen." „De schippers in Maagdenburg zijn onze vrienden en daar de overste een Hollan der is, zullen we moeten trachten hem als knecht op een Hollandsch schip te laten aannemen. Overste, u zult hel schip mee moeten lossen, maar als knecht is u i vrij in uw bewegingen, kunt blijven zoo lang het noodig is. De bemanning van schepen, die met proviand komen, is altijd welkom. Het schip zal op u wach- Oranjcverecnigiag. Geachte Redactie. „Wat ons verdeel', hier zijn we één: 't Oranje Stamhuis blijve leiden Ons Schip van Staat: en zoo alleen Kan men de groote ramp vermijden, Die trof zoo menig volk en land. Dat waagde, in arren moed te breken De kost'bre, hechte liefdeband', Die steeds het heilzaamst is gebleken, Die vorst en volk* te samensnoert En rust en welvaart met zich voert." Zoo sloot het jaarverslag over 1935 van de Schiedamsche Oranjevereeniging. Over do dichterlijke waarde van dezo ontboezeming valt te twisten, doch over de practische gedachte, er in neergelegd, ziju we het allen eens. Nog altijd is het overgroote deel van ons volk aan ons Vorstenhuis gehecht. De gedachte, dat onze Koningin de hoog ste draagster van het Staatsgezag bij de Gratie Gods is, leeft gelukkig nog in do harten van talloos velen. En bij dezulken wage men het niet, dit gezag naar de tweede of een verdere plaats te dringen. Het is daarom dan ook natuurlijk, dat ieder zich verblijdt en meeleeft, als de ver jaardagen onzer Koninklijke familie (he laas maar twee) naderen en aanbreken. Kort geleden hebben we nog onze Prin- sesse-verjaardag gevierd, en wel op een wijze, dat iedereen er vol lof over was. Maar nu naast de ideale geestdrift de practische zijde. Ieder weet het maar niemand! denkt er over na dat elke feestviering, hoe bescheiden ook, geld kost. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft zich, nu reeds bijna dertig jaren, belast met de organisatie der Oranjedagen. Dat wil zeggen, dat het zich nu reeds zes lustra heeft beijverd en zich ingespannen om, wanneer anderen zich onbezorgd aan de feestvreugde overgeven, te zorgen, dat de feesten goed verloopen. Dat zrj daarbij zelf weinig genieten, be hoeft niet gezegd te worden, maar zij kun nen hun taak niet verder uitstrekken dan het oreanisoeren en leiden. Het betalen en dit is toch ook een voornaam ding moeten anderen me hen doen. En wie zijn die anderen? Het geheele Schiedamsche Oranjegezinde publiek. Doen .zij dat dan niet? Och ja; er zijn er heel wat, die hun gulden of meer voor dit doel ieder jaar opnieuw offeren. Maar hun getal is niet groot genoeg. Het moet groeien. Ook in dezen slechten tijd kunnen velen hun Platonische liefde voor ons Oranje huis eens hervormen in een practische liefde. 1 Liefde toch beteekent offer. Als het bestuur der Oranjevereeniging genoodzaakt zon zijn, de feestvieringen tot bescheidener schaal terug te brengen, zou dat een algemeen gemor veroorzaken. Maar dat gemor zou niet dat bestuur moeten gelden, doch de burgerij. Er zijn menschen, die hun Oranjeliefde afhankelijk stellen van het weer. Ze kijken naar de weerberichten. Als De Bilt gunstig weer voorspelt, haas ten zij zich een paar dagen voor het Ko- ninginnefeest, hun lidmaatschapskaart te verwerven, want anders zijn zij van het meestal kostelijke avondfeest uitgesloten. Dat kan met surrogaat-Oranjegeheehtheid worden vergeleken. Dezulken vergeten, dat de heele dag geld kost en ook de gezellige drukte op straat niet zonder financieele middelen kan be vorderd worden. Daarom doet het bestuur een beroep op de geheele goedgezinde burgerij, om het lidmaatschap der O.V. tijdig, al is het dan op termijnbetaling, te verwerven. ten en daar er toch moeilijk retourvracht te vinden zal zijn, kan de kapitein rus tig naar een lading blijven uitzien zon der de aandacht te trekken." „In orde," meende de overste, „maar ik kan mijn gezicht in de stad! niet ver- toonen." „We maken u onherkenbaar en een schippersbaardje zal uw mannelijk schoon beslist verhoogen Uw blonde haren wor den zwart en zelfs de prinses zal u als een vreemde voorbij loopen. U heeft een paar dagen kamerarrest, dan kom ik u halen. En nu vertrek ik. Tot ziens, over ste. Rudolf, blijf maar hier. Ik vind al leen beter mijn weg." Hoofdstuk IX Een paar dagen later tegen de scheme ring enterde een roeiboot, waarin twee mannen zaten, op de Elbe een Gioninger koftjalk, die op den bollen spiege^ had staan- „De Vrouw Margien", Groningen Een schippersknecht klom aan boord, de ander stak met zijn boot de breede Elbe over. De oude schipper, een gebaarde, breed-1 vijftiger, ontving den knecht met een stijve buiging: „Uw edele is welkom aan boord van mijn schip," sprak bij. Van uw werk wil ik niets weten, dat is voor beiden het beste. Dit is mijn zoon Edzke," en hij wees op een sterken, broeden jon gen met een vroolijk bolwangig gezicht, die dadelijk zijn groote hand uitstak. De nieuwe knecht antwoordde: „Dank voor de vriendelijke ontvangst, maar ik Daardoor krijgt hot bestuur oen rugge steun bij het voorbereiden dor festiviteiten. Dan behoeft niemand zich te verwijten: Door mijn laksheid is het peil der verjaar dagsviering onzer beminde Koningin ge daald. Oogstmaands laatste; Hoe weerkaatste Klokgelui en vreugdgebruis, Wapp'ren vlaggen huis aan huis, i Tooien 2ich en arm' en rijke Mot Oranje, opdat blijko, 1 Dat ons aller harteslag Onze Vorstin gelden mag. Zoo groeie het. Door aller saamhoorigheid. Namens het bestuur: A. DE BRUIN, voorzitter. TH. J. H. MOUWENS, secretaris. C. v. DAALEN, penningmeester. Gironummer 4G178, Goedkoopc groente. Mijnheer do Redactie, In uw blad van 14 Mei jl. las ik een artikel betreffende dé groente-distributie. Vergun mij als groentehandelaar daar ook het een en ander van te mogen schrij ven. T>e distributie vangroente werd reeds in verscheidene steden van ons land toe gepast, voordat Schiedam er mede begon, en toen er in onze stad ook aan begonnen zou worden, werd door do commissie van voorbereiding ook do Schiedamsche Ver- eeniging van Kleinhandelaren gevraagdl haar medewerking te vorleenen. Enkele onzer bestuurders zijn bij de gehouden besprekingen tegenwoordig ge weest, waarbij ook ondergeteekende. Op de vraag van den voorzitter dier commissie, of wij ook onze medewerking wilden verleenen, bij het distribuoeren van die groente, hebben wij dadelijk onze medewerking toegezegd', indien het tenmin ste bleef in het raam van do oorspronke lijke opzet, n.l. het distribueeren alleen van die soorten groente, die aan de vei lingen onverkocht bleven, maar niet wan neer. zooals een paar keer op een andere plaats gebeurd was, groente bijgekocht werd door de regeering; tegen circa 10 cent per kilo, welke groente dan afge geven werd voor 3 cent per kilo, want dat be toekende een vermoord-systeem voor de kleinhandelaren. Wij hebben bij die besprekingen ge tracht, om die soorten groente, die dan volgens de regeering aan de werkloozen gedistribueerd werd, in onze winkels uit te geven, zoodat de werkloozen bij hun eigen leverancier hun. inkoopen konden doen. Dat bracht echter eenige kosten mee en daarom kon "dat niet doorgaan. Het mocht volgens den voorzitter der com missie. de gemeente Schiedam geen geld' kosten. 1 Toen ik nu in uw artikel de vraag las: Wat is de oorzaak, dat 3030 gezinnen zich niet de moeite geven dat wekolijksch voordeeltje te bemachtigen?, nam ik het besluit u als handelaar in te 'ichten. In de eerste plaats moet men vooruit betalen en men weet niet, wat men voor de gekochte bonnon zal krijgen. Bat hangt af van wat er op de1 veiling doorgedraaid is. Het gebeurt dikwijls, dat er groente is, waar men niet zoo erg op gésteld is, en daar het steungeld' niet toereikend is nog maals en nu bij den groentehandelaar andere groente te koopen, neemt men liever geen risico. In de tweede plaats, mijnheer de redac teur, wanneer er veel groente aan de vei ling is, die onverkocht big ft, is die groente ook bij de handelaar van dien prijs, dat het hoegenaamd geen verschil maakt met de distributie. Z3oo ooit, dan kunnen de heeren autoriteiten in een dergelijk geval bemerken dat er geen goedkooperen beter distributie-apparaat bestaat, dan de han del I Dat zijn, naar mijn meening, de oorza ken dat er zoo weuiig gebruik gemaakt ben uw knecht, schipper en van nu af is het voor u jij en jou en onder ons ook Edzke. Wij zijn nu makkers." „Mijn naam is..." „Laten wij je maar Willem noemen, dat klopt met de monsterrol. AchternaamDe Schipper. Heb je nooit eerdei op een schuit gevaren, Willem?" vervolgde hij. „Neen, kapitein, maar vroeger veel ge zeild." „Des te beter, dan zal je het vak wel spoedig leeren. Help Edzke maar dadelijk de zeden hijsohen. Dat is voorloopig de hoofdzaak. Je bent mooi uitgedost, maar een beetje te zwierig. Heeleniaal niet slecht voor een stuurman van een kaperschip op het toonecl. Edzke zal je wel aan het een en ander helpen. Pik en leer aan den broek, dan heli je meteen den icuk. Een .vollen trui, de hals vrij en de borst bruin. Ken je wat oostfriesch „Kennen is wat veel gezegd, maar ik ben het land een paar maal doorgetrok ken," „Nu, dat heeft veel weg van 't Gro- mngsch. Wij Groningers kunnen met onze taal tot in Denemarken terecht." vo«gde hij er niet zonder eenigen trots bij. „Je moet Edzke maar in alles als je vriend beschouwen. Je slaapt met hem in het vooronder. En nu aau de zeilen." Een uur later zaten ze weer met hun beiden in de kajuit te eten. Edzke stond aan het roer. Saxon keek in den spiegel, die boven de scheepskist hing. Hij kon zich zelf nau welijks herkennen. „Nu zal geen. Mof je voor iets anders woult van do z.g. goodkoopo groente. Mijnheer de redacteur, Ik las ook in uw overzicht: De aardappelen zijn goedkoop, 3 k g. A 10 ct. Dat u niet op de hoogte bent met prijs of kwaliteit van aardappelen, neem ik u niet kwalijk, maar de boven geschreven zin werkt funest voor den handel. Er zijn tot lieden nog geen goedo aardappelen te koop geweest voor den prijs van 3 kg, A 10 cent, want al zijn liet werkloozen, die menschen heblxm ook liever een goedo aardappel; het is voor den werkman do hoofdschotel! Nu or maar zoo weinig gebruik ge maakt wordt van de gelegenheid om via het gemeentebestuur goedkoope groente to betrokken, is het volgens mij toch wol be wezen, dat hot geen nut hoeft om op dezo manier door te gaan. WH men or mede doorgaan, laat men dan den handel in schakelen, zulks tot aller bevrediging. Zie hoe Utrechts gemeentebestuur het doet, waar het naar aller wonsch gaat. U, mijnheer de redacteur dankend, Toeken ik, B.. ILMER. Gemengd Nieuws De piloot nas niet gesteld op formaliteiten. Gistermiddag rond half vier cirkelde ge- ruimen tijd een Duitsch ©on-motorig vlieg tuig boven hot Stadspark to Groningen, dat vlak bij de stad ligt. Het toestel, dat zeer laag vloog, landde even later op een stuk welland naast het Stadspark. Het was de D.I.G.N.E., terwijl de staart do letters V. D. L.-Hamburg droeg, alsmede het hakenkruis De inzittend© was een Duitsch sportvlie ger, die verdwaald was en die waarschijn lijk niet gecharmeerd was op de formali teiten, verbonden aan een landing op vreemd gebied. Aan een van de op het vliegtuig toegeschoten personen verklaar de hij den koeis te zijn kwijt geraakt en dat hij naar „Noue Schanz" moest Alen heelt hem toen gewezen in welke richting hij moest vliegen. Van een doorvliegen naar het vliegveld Eeld© wilde hij niets weten. Toen ongeveer tien minuten na de lan ding de motorbrigade van de Groningsche politie verscheen, sprong de vlieger in de cockpil, nam een scherjje start en ver dween in Noord oostelijke richting. DONDERDAG, 21 Mei 1936. Hilversum I. 1875 M. 8.30 NCRV. 9 30 KRO. 2—11.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9 80 Giamofoon. 10 Hoogmis. 11.20 Gramofoon en Orkest. (Om 1.30 Berichten). 2 Bondsdag Ned. Bond. van Jonge lings veretan. op Geref. Grondslag. 33.30 Gramofoon. 3 45 Zang en piano. 4.45 Gramofoon. 5 Or gel. 5.45 Kampliedjes. 6.30 NCRV-or- kest. 8.45 Voordracht. 915 Strijkkwar tet en solisten. (Om 9.55 Berichten). 10.4511.30 Gramofoon. Hilversum II, 301 Af. AVRO-Uitzonding. 8 Gxamofoan. 9 Morgenwijding. Gramo foon. 9.25 Concert, 1010 Gramofoon. 10.25 Orkest en solist. 12 Kwintet. 12.45 Gramofoon. 1.15 Zang, piano en accor deon. 1.45 Gramofoon. 155 Piano. 2 30 Gramofoon met toelichting. 4 Declama tie. 4.30 Bezoek aan Orkestratie. 5 Ko vacs Lajos en Gramofoon. 6.30 Sport- praatje. 7 Voor de kinderen. 7.05 Dans muziek. 7.45 Toeristenpraatje. 8 Be richten. 8.15 Concertgebouw-orkest. 905 Radio-tooneol. 9.40 Orkest. 11 Berich ten. 11.1012 Kovacs Lajos. Dtoitwicli, 1500 AL 11.25—11.50 Orgel. 12.10 Orkest. 1.10 Gramofoon. 1.35—2.20 Trio en so liste. 4.30 Gramofoon.. 5 05 Harp-Trio. houden dan voor een Groninger schip persknecht," meende de schipper. „Met de taal gaat het ook," Hij bekeek Saxon nauwkeurig van het hoofd tot de voeten. „Ja, het loopen. Een beetje zwaaien, zoo van het eene been op het ander, maar niets overdrijven. Zeebenen. En vooral veel do handen in de zakken. In eigen natuurlijk. Juist. Als er nu iemand is, die je voor een edelman uitscheldt, dan heb ik een onversneden blanke daalder verspeeld," besloot hij lachend. 'sAIorgens legde de tjalk aan den Llbo- oover te Maagdenburg aan. De huizen aan do kade en de visschci- hulten m de buurt waren ongedeerd.' ge bleven. Ook de Sanderburgerbrug was ge spaard, maar dat was ook de eenige. liet was een stadsgedeelte, dat op ztch zelf stond. In de verte zag men zwarte muren, daar boven slak de Dom met zijn' beide torens en het hooge achteigedeelte der kerk uit, een troosteloos gezicht, vooral voor hem, die de bloeiend© hanzestad' in zijn gulden glorie had gekend. „Dat is nu het verwoeste Maagdenburg." zei do schipper. „Die zaak heeft wat stof opgejaagd in de wereld. Zelfs efe dominó heeft er bij ons in *tle Alartinikerk over gepreekt. Hier vechten ze nog tegen elkaar Bij ons hebben we de Spanjaarden er al lang uitgejaagd. Ze zijn hier een beetje achterlijk. Een armzalige boel." Saxon knikte. - „Straks zullen we beginnen te lossen. Eerst -honderd mudden gerst. Langzaam aan. De meester zei, dat u hier waar* 5.35 Dansoikest G5D Orgel. 8.20 Dans muziek. 8.50 Concert. 10.40 Orkest :ea solist. 11,3512 20 Dansmuziek Radio Paris, 1618 AI. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 9.50 Orgel. 10.20 Gramofoon. 11.20 Orkest. 8.20 Po pulair concert. 7.20 Zang. 9.05 Orkest, 11.0512.35 Dansmuziek Keulen, 456 Al. G.20 Concert. 8.25 Kwintot. 10.20 Crar mofoon. 1150 Kwartet. 12 20 Orkest en Ensemble. 2 50 Schrammel muziek en Accordeon. 4.20 Orkest. 6 50 Orkest. 8 20 Klein-orkest en solisten. 10.50—12 20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 AL 322 AI.: 9.20 en 10.20 Gramofooin. 10.50 't .mg. 11,20 Gramofoon. 12 20 Gramo foon. 1.30 Orkest. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Gramofoon. 4 20 Dito. 4.35 Orkest 5.20 en 6.50 Gramofoon. 8.20 Cabaret. 9.20 Cabaret. 10.30 Gramofoon, 11.20 12.20 Dansmuziek. 484 AL: 9.20 Gramofoon. 10 20 Orkest en Giamofoon, 12.20 Gramofoon. 1250 Dansmuziek. 1.50 Gramofoomw2.20 Rus sische muziek en Gramofootu 3.20 Or kest. 4.50 Gramofoon. 5 20 Viool. 6 35 Accordeon. 7.05 Gramofoon. 8.20 Klein- orkest. 8.50 Cabaret. 9 35 Licht orkest 10.30 Gramofoon. 11.2012.20 Dansmu ziek. Dcutschlaudsender, 1571 AL 8.50 Zangspel. 1005 Gramofooin. 10.60 Trio. 11.2012.20 Dansmuziek VRIJDAG, 22 Alei 1936. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd! door de NCRV. 8 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofooin. 10.30 Alorgendienst 1112 Zangvereen. 12.15 Gramofoon. 12.45 Ensemble. 2.30 Chr. Lectuur. 33.45 Orgel. 4 Gramo foon. 4.30 Voordracht. 5.45 Gramofoon. 6.30 Causerie voor tuinliefhebbers. 7. Berichten. 7.15 Reporlago, 7 30 Lite rair halfuur. 7.55 Berichten. 8 „Hobo Mess©", van Bach. (Om 10 Berichten ©a Gramofoon). 10.4011.30 Gramofoon,1 Hilversum II, 301 AL S VARA. 12 AVRO. 4 VARA. 8 VPRO. 11 VARA. 1 8 Gramofoon. 10 Alorgenwijdiing, 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoon. 11 Voor dracht. 11.20 Gramofoon. 12 Orkest en solist. 2 „De tuin in Alei." 2..30 Kovacs Lajos en Gramofoon. 4 Variaoonoert. 5 Kinderuurljo. 5.30 Variaoonoert. 6 30 Gramofoon. 7 Religieus-socialistisch© le zing. 7.20 Viool. 7 50 Berichten. 805 Bijbclsche causerie. 8.30 Cello en piano. 9 Rede Alin. De Wilde. 9 30 Concert. 10 Literaire lezing. 10.30 Gramofooin. 10.45 Berichten. 11 Jazzmuziek. 11.30 12 Gramofoon. Broitwich, 1500 AL 11.2011.50 Orgel 1210 Gramofoon. 12 50 Dansmuziek. 1.35 Philh. Strijk orkest. 4.15 Orkest. 5 05 Gramofoon. 5 35 Orkest. 6.50 Orgel. 7 50 Kwintet. 8 45 Opera. 10 45 Orkest 11 35—12.20 Dans muziek Radio-Paris, 1648 AL 7,20, 8.35 en 1135 Gramofoon. 12 35 Orkest. 2.60 Gramofoon. 4 20 Kamer muziek. 5 50 Orkest. 8 20 Zang en piar no. 9 05 Gevar. programma 11.05 Or kest. 1 Keulen, 456 AI. 6.50 Orkest 12 20 Populair concert. 1.35 Kamerorkest. 4.30 Kamermuziek. 6 20 Concert. 7.20 Gramofoon. 9 50 Marscheiu 11.20—12.20 Dansmuziek. Brussel, 322 cu 484 AL 322 AI.: 12.20 Dansmuziek. 1.30—2.20 Salonorkest. 5.20 Gramofoon. 6.20 Ka mermuziek. 7.30 en 8.20 Gramofoon. 8.40 Miahk-reonoert. 10.3011.20 Gra mofoon, 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30—220 Klein-orkest. 5.25 Orkest. 6.25 Gramo foon. 8.20 Licht-orkest'. 10.3011.20 Dansmuziek, Dcutschlandsender, 1571 AL 8.30 Orkest 10.50 Cello en piano. 11.20 12.20 Concert. schrjulijk een week moet zijn. En voor jou, Willem, is het ook bekr met het oog op het werk. Korendragen is ook een vak, dat geleerd moet word'en. Daar komt de kwartiermeester om de papieren te controleeren. „Leg de loopplank uit, jongens," klonk zijn bevel. Een oude luitenant-kwartiermeester, ge volgd door twee musketiers, kwam aan boord. „De Vrouw Margien uit Groningen onder Hollandsche vlag Lading graan voor het garnizoen," meldde de schipper. „Komt m maar mede in de kajuit. Voorzichtig, stoot uw hoofd met." „Uw monsterrol?" vroeg de kwartier meester De gezagvoerder haalde het document te voorschijn. „Drie man aan boord," zei hij „Kapitein Jan de Vries. Dat ben_ ik." „Stuurman Edzke de Vries. Dat is mjju zoon." „Willem de Schipper, matroos. Dat is de' andere man, dien u gezien heeft. De kwartiermeester hekeek de monster rol zorgvuldig. „Niemand anders aan uoord „Neen, luitenant." „Even onderzoeken." „Tot uw dienst." Ilij gat zijn soldalen order het schip te mspectecren. Wiljem en Edzke wier pen de luiken open 'liet vooronder werd nagekeken. Er werd niemand gevonden. (Wordt vervolgd). wumwinw»—ww— HlWTU/IAnWI" I' 1H I——BW—

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6