BRIEVEN UIT BERLIJN. OVERSTE SAXON. De juristen-week te Leipzig. Revolutionaire denkbeelden der juridische hervormers. „Das gesunde Volksempfinden". JDe maatstaf hetN.S.D.A.B. program. IX» belangstelling voor internationale con gressen in Duitschland neemt weer toe. We zien die belangstelling In deze da gen aan het sterke vreemde bezoek, waar in zich de juristen week in Leipzig verheu gen mag. Wij willen hier op dit in hoofd zaak technisch-juristisch congres, waarbij ook Nederland vertegenwoordigd is, niet verder ingaan. Voor de mannen van het vak zal het zeker in hooge mate belang wekkend zijn, weer eens van nabij kennis te nemen van de waarlijk revolutionaire denkbeelden der juridische reformisten van de Hitter-beweging. Wij buitenlandsche journalisten in Berlijn hadden eenïge da- ,tron geleden een vriendschappelijke bijeen komst met den leider der Duilsche juris ten, den rijksminister Frank, die ons in kleinen kring bij een gemoedelijk biertje hij was gast van onze Vereentging der Buitenlandsche Pers het een en ander over nieuwe Duitsehe rechtsopvattingen verteld heeft. Veel van wat wij bij die ge legenheid hoorden, vinden we, uitvoeriger natuurlijk, terug in de verslagen over de zittingen in Leipzig. Maar heel erg duide lijk is ons een en ander stellig nog met geworden. Wij weten intusschen, dat het „Duitsehe Hecht" hier te lande in de plaats gekomen is van het internationaal geldige „Romeinsche Recht", en dat een der merkwaardigste gevolgen daan aa is, dat de Duitsehe rechter steeds meer zal hebben rekening te houden met een recht spraak, die „wortelt in liet gezonde oor deel des volks", wat men populair het beste omschrijft door te conslaleeren„een vonnis is juist als de man-op straat zegt die heeft lekker zijn verdiende loon!" Dat is, wat men hier tegenwoordig ia de rechtspraak „das gesunde Volksempfin den" noemt. En het is van overgroot© be teekenis, omdat een omvangrijk deel van de niemve Duilsche rechtspraak om dit „Volksempfinden" draait Het is dan ook geen wonder, dat op dezen bieravond met minister Frank, waarbij gelegenheid gego ven werd vragen te stellen, een der aan wezige journalisten hierover wat mees- wilde weten. En ofschoon deze avonden in intiemen kring met het karakter van zoogenaamde interviews mogen dragen en vooral niet in de bedoeling ligt, bij zulke gelegenheden gedane uitingen aanwezigen ministers in den mond' te leggen, gelooven we toch geen inbreuk op deze goede ge woonte te maken als we even iets ver tellen van de officieel© Duitsehe opvatting van het begrip „Gesundes Volksempfin den" in de nieuwe Duitsehe rechtspraak. Het is ons namelijk in (ie prachjk tijdens het, bijwonen van eenige rechts zittingen in Berlijn reeds gebleken, dat de r echters, de ambtenaren van het 0. M. en de verdedigers zelf niet goed welen, wat dit nieuwe begrip nu eigenlijk is en boe 2e het moeten toepassen. Om u het geval nog wat duidelijker te maken, wil ik trach ten den meest populairen vorm to vinden Nemen we aan, dat eon man zijn vrouw en zijn kinderen vermoord heeft, in koelen bloede en met voorbedachten rade, met het doel, daaruit winst te behalen of bijv. een „nieuw leven ie beginnen". De man- op-straal (om nog eens deze Eugelsche karakteriseering te gebruiken) zal nu van meening zijn, dat deze misdadiger al naar die gebruiken van zijn land opgehangen, onthoofd of tenminste tot levenslange tucht huis- of gevangenisstraf veroordeeld mast worden. De „Romeinsche" rechter of amb tenaar 0. M. zal dat in zijn hart ook we) wenschen. Maar het geldende recht dwingt hem tot onderzoek, en do verdediger zet hem alle artikeltjes voor, die ten gunste van don moordenaar zouden kunnen gel den. liet geval is denkbaar, dat do man om een of andere anduidoüjkheid, wegens „ge brek aan bewijs", door oen handig bereikt alibi enzvrijgesproken wordt, of schoon allo instanties van zijn volledige schuld overtuigd waren. In zulk een geval nu wil de nieuwe Duitsehe wetgeving den rechter de bevoegdheid geven to vonnissen „in overeenstemming mot het gevonde ooi- deel des volks". In dit en in lal van andere gevallen, wel te verslaan. Met anderewoor den: de geest van do wet is van meer belang clan de letter. Nu kan men in het hierboven geteckondo geval er in overgroote meerderheid over eens zijn, dat het rechtsgevoel van een volk beleedigd wordt door een vrijspraak, die zienderoogen een gemeenen misdadi per laat loopen op grond van juridische pietluttigheden. Maar men kan zich oot naar verkiezing talloozo andere gevallen denken. Ik wil er hier een uit do praclijk noemen. Het ging om het al of niet veroardeelen van een handelaar in antieke schilderijen (hij werd overigens vrijgesproken), die ge tracht had een schilderstuk van waarde, dat hij voor een nieuw ontdekten Rera- brant hield voor een bedrag te verkappen, dat het tien- en meervoudige zou zijn ge weest, van dat, hetwelk hij zelf er voor belaald had. We willen hier niet nader op bedragen ingaan. Belangrijk was slechts dat hier al dadelijk het gevaarlijke element van het „Volksempfinden" m het debat hvam Want de aanklager ging van het standpunt uil, dat hij een zware gevange nisstraf moet eischon, omdat het „gezon de oordeel des volks" het verkappen van een voorwerp, dat bijv. vaar duizend mark gekocht was, voor vijftig of honderdduizend markals bedrog en oplichting, als woeker en do hemel weet wat nog meer moet kenschetsen. Do verdediger daarente gen was van meening, dat men zich in elk bi?omler geval moet afvragen, welke usan ce's in het geval tn kwestie heersobea En het is nu eenmaal in den kunsthandel al gemeen gebruikelijk zulke enorme verschil len tusschen geooilcafd le beschouwen oa omdat het risico van den handelaar vaak bizonder groot is en dus ook zijn verliezen alle normale grenzen overschrijden kunnen. Ten overvloede kwam het historische feit ter tafel, dat niemand minder dan Geheim- rat Bode, wijlen de geniale kenner van oudo schilderijen,* voor een der onder zijn beheer slaande Beriijnsche musea een schil derij van zeer hooge waarde voor een appel en een ei gekocht had, terwijl hij wist, dat het honderdduizenden waard was En dat hij voor dezen aankoop nog een bizon- dero hulde van zijn rogeoring in ontvangst had moeten nomen. Dit geval kwam op den bieravond ter sprake, althans er -verd op gezinspeeld. En het was een sprekend voorbeeld. Want duidelijk bleek hieruit, hoe gevaarlijk de nieuwe Duitsehe rechtsopvatting is, die er toe voert, dat elke rechter of ambtenaar 0. M. of verdediger, of beklaagdez'ijn eigen opvatting van „Volksempfinden" heeft, zoodra zulk een volksaardoe] niet meer voor do hand ligt. Het ligt voor de hand, dat den minister uit het midden dor buitenlandsche journa listen de vraag voorgelegd werd: „Is dit nieuwe Duitsehe Recht in zulke ge vallen niet nog gevaarlijker dan een vroe ger recht, dat weliswaar vrijsprak ook te gen het „Volksempfinden" in, maar dan temnrinst'e consequent en op grond van geschreven recht, terwijl het Buitsöho Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 14) „Mag ik u oen glas Schiedammer aan bieden, luitenant?" vroeg de schipper. Hij schonk twee glazen vol. Ze sloegen ze achterover. „Op één been kan je niet loopen," meende de schipper, schonk weer de gla zen vol. „Dat smaakr," oordeelde de luitenant. „Ik heb order alle schepen te onderzoe ken. Het wemelt van spionnen." „Niets gevonden. Alles m orde;" rap porteerde een der musketiers. De schipper schonk nog een glas in. „AUe goede dingen bestaan uil drieën," zei hij. De luitenant wischle zijn snor af. Je kon zten, dat het zijn rooden neus goed deed. „Schrijf even uw adres op. Ik zal een paar kruiken bezorgen," ?ei kapitein De Vries en schonk weer in. „Ecu goed paard heeft vier poolen." ),Het zal mij aangonaiun zijn," sprak de. ander, schreef zijn adres op, gaf den schipper vriendschappelijk de hand1 en zei „Kapitein, als ik je van dienst kan zijn, kun je op mij rekenen." Do-formaliteiten waren vervuld. Daarna begonnen ze te lossen. De schip- Reclit vaak za' gebaseerd zijn op wat niet geschreven, maar docxr den rechter als in overeenstemming met het „valksctowleo!" gevoeld wordt? En waar aal in govallen van twijfel de rechter het gezonde valks oordeel vandaan moeten halen?" Even interessant als de vraag was hot antwoord: „Uit het programma van de Nationaal Socialistische Duitsehe Arbeiders- partij". ROLAND. Gemengd Nieuws Geweldige brand te Groningen. Bekend calé-rcsiaurant uitge brand. Een diwdc, een gewonde. Een geweldige brand zooals in geen jaren in Groningen heeft gewoed, heeft in den nacht van Woensdag op Donder dag het bekende café restaurant Suisse in de Heerestraat verwoest, waarbij een doode en eon gewonde te betreuren zijn. Om half drie ontdekte een surveillee» rende agent van politie, Hoek, een rook zuil aan de bovenzijde van het café Suisse. Hij alarmeerde do brandweer en maakte nog verder alarm. Twaalf bewoners door revolver schoten gewekt. Men begon met do inwoners, die hun slaapplaats allen boven in hot uit drie verdiepingen bestaande gebouw hadden te wekken en wel door het intrappen van deuren en hot afschieten van revolvers Hierdoor werden de inwoners in tolaa! 12 personen, gewaarschuwd. Dit was ook hoog nood-ig. Want binnen een minimum van tijd sloegen de vlammen fel uit. Van do inwoners wisten vijf dienstmeisjes en twee koks zich aan de achterzijde langs de brandladder te reddon. Met een vangzeil gered. De eigenaar van Suisse, de 45 jarige heer B. Homan, die met vrouw en kind' een slaapkamer op de tweede étage aan do voorzijde had, konden niet meer langs de brandladder naar beneden. Mevrouw Iloman sprong van uil de twee de verdieping in het inmiddels door "de brandweer, politie en publiek uitgespreide vangzeil. Zij kwam behouden op den grond. Vervolgens liet do heer Homan zijn 13 jarig zoontje langs een touw naar beneden zakken, waardoor de jongen even eens behouden kon worden opgevangen. Toen gebeurde het vresselijko: De heer Homan, die vermoedelijk nog teruggeggaan is om een geldkistje te ha len, verscheen even later voor liet raam, sprong naar beneden, doch kwam met zijn hoofd terecht tegen een vooruitstekend balkon op de eerste étage. Hij werd hier door zwaar gewond' en toen men hem uit het vangzeil haalde, bteek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts hebben zich langs een anderen trap kunnen redden, doch oen van hen, do bejaarde heer Bulstra, werd hier bij gewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. De andere huis knecht kwam er goed af. Inmiddels had de brandweer, die met groot materiial was uitgerukt, het gebouw, dat als een fakkel brandde, aan dé voorzijde, dus in de Heerestraat aangetast met vijf stralen op de waterleiding, terwijl het vuur aan de achterzijde, de Gelkingestraat, werd be streden met vier stralen op de stoom spuit, welke water verkreeg uit het reser voir dat zich bevindt op do Groote Markt onder den grond'. Door deze negen stralen werd een enorme hoeveelheid' water ge durende anderhalf uur in het perceel ge spoten. De bewoners van de aangrenzendehuiz:n hadden intusschen hun woningen moeten verlaten. Na ongeveer vijf kwartier hard werken van de brandweer, die door de politie uitstekend werd terzijde geslaan, kon men aannemen, dat het gevaar voor uitbrei ding geweken was. perszoon en de knecht droegen de zakken op hun schouder over de plank naar den wagen op de kade. Beurt om beurt sloe gen ze den zak op. Musketiers en lansknechten, soldeniers van allerlei wapens stonden landerig toe te kijken op de kade. liet werk valt me mee, dacht Saxon. Gelukkig, dat ik een sterke kerel ben. Maar het was alsof de zakken steeds zwaarder werden, zijn handen begonnen te branden en te baisten. Hot zweet gutste hem langs het gelaat. Enzke hield den moed er in. „Langzaam aan," zei iirj, „een schippersknecht lieeft nooit haast aan wal." Een groote musketier vroeg: „Is zoo'n zak zwaar? Wat zat er in?" „Wmteigerst, weegt honderd dertig pond," antwoordde Edzke. De man nam den zak op en tilde hem in <le hoogte met gestrekte armen. ..Dat is geen kunst," zei de schippers zoon. „Maar ik wed om een kruik bier, dat je allee i geen dertig zakken uit het schip op den wagen krijgt." „Ik neem do weddenschap aan." „Iloe heet je?" vroeg de solripper. „Wees maar niet bang. Ik zal rriet uit knijpen, kwajongen. „Mijn naam is Jens.' „Ga je gang," zei Edzke, knipoogde tersluiks tegen Saxon. Jens begon vol moed. Hij had moeite den zak op de'; rchouder te krijgen, maar het gelukte en hij bracht hem veilig op den wagon. „Een goed begin," vuurde Edzke hem aan. „Maar ik geloof toch niet, dat je Het gerucht, dat zich nog twoO( dienst meisjes in liet brandondo perceel zouden bevinden, bleek gelukkig niet waar to zijn. Al het personeel werd onder gebracht in hof hotel Elzenga. De brand gcbluschl. Om half vijf kon de stoomspuit inruk ken en werd in do lloorestraat het na- blusschingswerk voortgezet. Het eafó is van Linnen geheel uitgebrand en verwoest. De beide aangrenzende pereeolen kre gen groote waterschado. Omtrent de oorzaak van den brand valt niels te zoggen. Het café is om oen uur gesloten; om twee uur waron allen in diepen rust. I Tast staat, dat het vuur moet zijn ont staan in de keuken, welke zich op de tweede élage bevindt. Eenige dagen ge leden had de brandweer ook al assistentie verleend hij een begin van brand in de keuken van dit restaurant. De schade wordt door verzekering ge dekt. i Door het afschieten van de revolvers door acht agenten en een inspecteur, wer den allo bewoners van de lloorestraat en omgeving uit hun bed gebaald; zoodat er ondanks het late uur veel publiek op de been was. Nadere bizonderhetlen. Aangaande den brand, vernemen wij vnn de zijde der recherche, dat de oorzaak moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een sigaret op de eerste étage en nog wel op een plek, waar zeer veel passage is, zoodat het niet goed' te begrijpen is, dat de brand niet eerder is ontdekt. Nader is gebleken, dat zich bij het uit breken van den brand niet twaalf maar vijftien personen zich op de bovenste élage bevonden, die allen, gedeeltelijk in nachtgewaad, zijn gevlucht. De druk op de waterleiding, welke naar men weet, de laatste weken moeilijkheden opleverde, liet gelukkig tijdens het blus- sclringswerk niets te wenschen over. Do toestand van den 21-jarigen huis knecht, G. Bulslra, die eveneens in liet vangzeil was gesprongen en daarbij een beschadiging opliep aan een wervel, was gisteravond niet ongunstig De heer Ho man was een, vooral in kringen van de paardensport, zeer bekende persoonlijk heid. Den gehcelen dag verdrongen zich drom men belangstellenden voor het uitgebrande perceel. I Groote brarfd te Eindhoven. R. K. Vereen igingsgebouw af gebrand. Honderdduizend gul den schade. In den afgeloopen nacht te omstreeks twaalf uur brak to Eindhoven een felle brand uit in het gebouw van de R. K. Weikliedcn Vereemgmg, dat aan de voor zijde aan de Wal en aan de achterzijde aan de Paradijslaan gelegen is. Dit groote complex van gebouwen is grootendeels in vlammen opgegaan Omwonenden hadden het vuur ontdekt en waarschuwden de brandweer, wier gebouw vlak bij het brandende gebouw gelegen is. Do brandweer rukte direct met ai het beschikbaie materiaal uit en tastte het \uur aan twee zijden tegelijk met vele stralen aan. De spuitgasten klommen op de aangrenzende gehouwen, om de ge weldige vuurzee te bedwingen. Langzaam wonnen zij terrein en omstreeks kwart over twee kon, hoewel het vuur nog hevig woedde, aangenomen worden, dat d:e brand geen grootcr omvang moer aan kon nemen. De groote zaal en het tooneel waren toen echter reeds totaal uitgebrand. Ook het café, dat aan den ingang is gelegen en de daarboven gelegen vergaderzalen, alsmede de bureaux van den secretaris, l waren grootendeels door het vuur ver nield. De schade is nog niet vast te stellen, doch bedraagt thans reed's meer d'an hon derdduizend gulden,naar men ons mede deelde. Het gebouw, dat vrij groot is en aan de het klaar speelt," en met een ernstig ge zicht stond hij met zijn maat de handen in de zakken toe te krjken. Meer dan een half uur zwoegde d'e man. Eindelijk had hij den dertigsten zak op den wagen. „Wel bedankt, Jens," zei de jongen en gaf den soldaat de hand1. „Je hebt je kruik bier eerlijk verdiend." „Vzei de krijgsman, wischte zich het zweet van 't gezicht. „Nog meer liefhebbers?" vroeg Edzke, maar niemand bood zich aan. „Nu weer wat anders," lachte de breede schippersjongen. „Wedden om een glas bier, dat geen van jelui mij dit na doet." Hij zette eeu zak op den grond, koek den strop na, of die stevig zat, pakte den top van den zak met zijn tanden beet en wierp hem over zijn hoofd op den wagen. „Dat doe ik ook," zei een zware dra gonder. Hij zette zijn tanden in den top, hief den zak op. „Brr," rilde do oude veteraan. „Alleen van het kijken krijg je kiespijn." 'De dragonder trachtte zijn iast naar bo ven to werken. Eensklaps liet hij hem los. „Ik trok ma zelf do kiezen uit den mond. Ik vertik het." „Nu jij, Willem. Laat lien zien wat wij schippers kannen." „Top," zei hij. Wat een ander kan, kan ik ook. dacht hij. Hij had goed toegekeken,steunde met zijn handen- op zijn knieën, boog door, beet toe en stin- gcide met een forsche beweging den zak 11.K. Werkliedenvoioeniging behoort/Ais verzekerd; - In het gebouw was gisteravond niet vergaderd, terwijl omstreeks elf uu'r do laatste bezoekers het café hadden ven- laten. Omstreeks twaalf uur, toen de brand reeds door omstanders was ontdekt, be merkte de bewoner van het café look ia de zaal, terwijl bleek, dal ook het too neel m d-o groote zaal reeds vlam had' gevat. Het vuur vond daar gretig voedL sel in opgeslagen tooneehnateriaal, terwijl ook het vele houtwerk in do zaal een gemakkelijke prooi voor de vlammen was, Goed half drie hedennacht, was men het vuur volkomen meester. Toen bleek, dat het café en do daarboven gelegen lo ilitoilen wel waterschade hadden ge bogen, doch geen brandschade baddert opgcloopen. De totale schade wordt op f75 000 ge schat. Wat do oorzaak betreft, daaromtrent staat nog niets vast. ZATERDAG, 23 Mei 193(5. Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10,00 Gramofoon. 11.30— 12.00 Godsd. halfuur. 1215 Gramofoon). en orkest. 2.00 Voor do jeugd. 2.30! Gramofoon. 3.00 Kindcruur. 4 00 Gramo foon. 5.00 Melodisten en gramofoon. 6.20, Jouru. weekoverzicht. 6 45 Gramofoon, 7.00 Berichten, 7.15 Causerie „Kinder rechten". 7.35 Voordracht on gramo foon. 8.00 Berichten. 810 Reportage. 8.25 Gramofoon, 8.30 Orkest. 9.00 Hoor spel. 9.30 Orkest. 9 45 Filmpraatje. 10.00 KRO-Boys. 10.30 Berichten. 10 35 Gra mofoon. 1045 KRO-Boys 11.15—12 00 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoon. 10 03 Morgenwijding. 10.15 Voordracht, radio-tooncel en toe spraak. 12.031.45 Gramofoon. 2 00 Le zing over do menschemvordiiigstlieorie, 2.20 Variatieconcert. 2.50 Sehaakpraalje. 3.10 Variatieconcort, 3.40 Gramofoon. 4.00 The Lucky Stars. 4.50 Esperanto, 5.10 De Wielewaal. 5.40 Literaire cau serie. 6.00 'Orgel. 6,30 Lezing over de •reisbolasling. 6 50 Gramofoon. 7.58 Be richten. 8.05 VARA-orkest, De Stem des Volks en solist. 915 Gramofoon. 9.35 The Blue Rhythm Singers. 10 00 Be richten. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Gra mofoon 11.20 Zang, accordeon en piano. 11.4012 00 Gramofoon Droitwich, 1500 M. 11.20 Oikest en soliste. 12 35 Gramo foon. 1,20 Orkest 2.20 Orkest en soliste. 3.20 Orgel. 3.50 Zigeunerorkest en so liste. 4 35 Sextet. 5 35 Dansmuziek. 8 05' Orkest. 8.0 Variêlé-piogramma 10.40 Or kest 120012 20 Dansmuziek. Racli» Paris, 1048 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 1120 Oikest, 2.50 Gramofoon. 4.20 Orkest. 5 50 Gra mofoon, 8.20 Zang en cembalo. 9.05 Operette. 110512.35 Dansmuziek Keulen,. 45G M, G 50 Orkest. 12 20 Populair concert. 2 33 Gramofoon, 4.20 Vroo'ijk program ma. 6.20 Concert. 8 30 Dansmuziek. 10.5012 20 Populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoon. 130 Orkest. 2.20 Gramofoon. 3.20 Salonorkest. 4.05 Gramofoon. G20 Kamermuziek. 7.05 Gramofoon. 8 20 Symphonieconcert, 10 30 Gramofoon 1120—12.20 Dansmu ziek. 484 M.12,20 Orkest. 1.30 Gramofoon). 2.20 Salon-orkest. 2.50 Symphoniecon cert. 4 35 Dansmuziek. 5 35 Orkest. 6.35 Gramofoon. 7.05 Salon-orkest. 8.20 Gra mofoon. 9.20 Operette. 11.20—12.20 Gramofoon. Dealschlawlsemler, 1571 M. 8.30 Gevarieerd programma. 10.50 Vio la d' amore en luit. 11.20 Dansmuziek, 12 20—12.50 Gramofoon. over den wagen. De zak barstte, oen ge deelte van den inhoud' vloog over de straat. „Bravo," zeide de Groninger. „Jij hebt je bier verdiend, makker. -Pluk oven oen bos gras, ik zal hem even naaien, dan binden we het gras er aan, dan weten ze dat hij geen vol gewicht heeft, anders gaat het geld kosten." Een der omstandeers greep een handvol gerst. „Puike, Groninger wintergerst," legde Edzke uit. „Dat brengen we* overal heen waar hongersnood of gebrek is. Als je het pelt, krijg je debeste gort van de wereld." De ander begon de dop er a£ te halen. „Je kunt het ook met de vingers doen, maar dat duurt wat lang," zei de Gronin ger goedig. De man stak do korrel in den mond'. „Juist," knikte de jongen. „Zoo vreten de varkens het." „Maar nu jij," zei de ander. „Om een kruik bier, dat je dit niet Icunl." Hij greep een musket en strekte het bij de punt van de tromp recht vooruit. Edzke nam het geweer over, trachtte de toer na te doen, maar liet musket zakte. „Geef mij er eens twee," zei Saxon. Ilij pakte in elke hand een en strekLe de armen zijdelings uit, bleef zoo staan. „Jij bent een kerel," zei de soldaat, betastte den gespierdenarm. „Je moest bij ons komen, dan ben je gauw korpo raal." „Dank je,"antwoordde Willem. „Mis schien als ir bij ons in Holland oorlog komt, maar jullie moet zelf jc_ ruzietje maar uitvechten," lachte hij. „Bij ons in Holland is het beter." „Maar de meisjes zijn hier vroolijker. Dat zal je ondervinden, kameraad. Ga maar mee." En gezamenlijk trokken ze naar de havenkroeg, waar de wedden schappen weiden opgenomen. Do beide blondo dochters v&n. den I)<xq-£3 trachtten weldra onder vroolijken kout en niet altijd even kuische grapjes de altijd! droge kelen met bier te lesschen. Hoofdstuk X Reeds eenige dagen was Saxon als schip persknecht in het verwoeste Maagdenburg, waar het nog steeds rook naar bloed en roet. - De straten waren gedeeltelijk opge ruimd, maar van de gebouwen stond wei nig meer dan brokstukken zwartgebrande steen. Ilier en daar had men met plan ken getracht ldeino huucn ivoor bewoon baar Ie maken, of op de fundamenten van een verdwenen Iiuis een barak of loods te bouwen. Slechts op de nieuwe Markt slond nog do Domkerk en het Onze Lieve Vrouwen-klooster. Langs de ruines was hij naar het huis mei den toren geloopcn. De toren was verdwenen, het puin grootendeels verwij derd. De eerste kelder lag open. Hellebaardiers bewaakten den bouwval. De.eens zoo mooi bloeiende tuin lag daar als een troosteloos afgebrand beeld van smart en wanhoop. Ook Irior stonden schildwachten.' (WorJt varmlqil). i I i?W

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6