Verslag van den Gemeenteraad OVERSTE SAXON. Radioprogramma's Subsidie Burgerwacht. Burgerlijke Stand .Vergadering van Vrijdag 8 Mei 1936 UL Voorzitter: do burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Radiodistributie. f 1 eivolg). r Geen binder bij het verkeer. De Voorzitter vervolgt: Do opmerkingen door den lreor Kave laars met betrekking tot de artikelen van, d!e ontwerp-overeenkomst gemaakt, zijn mot zoo gemakkelijk allo dadelijk te wcorleg- go Kaar aanleiding van het bepaalde in art. 24 heeft de heer Ivaveiaars gevraagd: Mogen haspels, die nog niet geheol zijn afgerold, wel blijven staan bij het werk en een keet niet? Als er niet gewerkt wordt, b.v. Zaterdags en. Zondags, moet het verkeer zoo weinig mogelijk stagnatie ondervinden van het leg gen van kabels enz. Gereedschappen, die daarbij to pas komen, moeten opgeruimd worden, tenzij Gemeentewerken geen be zwaar heeft, dn' zij op hot werk blijven. Een keet blijft misschien wel een maand of twee maanden op de zelfde plaats staan en daartegen zal geen onkel bezwaar van welke zijde ook bestmui. Art. 21 kan desniettemin worden toegepast! In art. 31 3e lid 2e alinea slaat: vol gens dit lid. De heer Kavelaars meent, dat dit moet zijn: volgens dit artikel. Spr. gelooft, dat de heer Kavelaars gelijk Veelt. Er is echter gevraagd' aan den raad toe stemming te verleenen een contract met de hceren Van Harten en Bakker in den geest van het onfwerp aan te gaan. Als B. en W, dus straks op een woord stuiten, die niet geheel juist geacht wordt in het verhand, en partijen kunnen het eens wor den met betrekking tot een wijziging, dan keurt de raad een dergelijken gang van zaken zeker wel goed'! Do heer mr. Kavelaars (r.k.): Met den één of anderen ambtenaar kan ik zeker de door mij wenschelijk geachte kleine wijzigingen nog wel bespreken. De VoorzittcT: Daar zal wel geen bezwaar tegen bestaan! Onderpand of waarborgsom. U acht het beter in art. 34 te bepalen, dat effecten in onderpand moeten worden gegeven, dan te spreken van hot storten van oen waarborgsom. Do ontwerp-over eenkomst is echter in overeenstemming met wat andere overeenkomstige contrac ten daaromtrent bepalen. Bij het opstellen van het ontwerp-contract is overleg ge pleegd! met Den Haag en do P.T.T. Fr is echter geen bezwaar tegen het al ternatief te stellen: het storten van een waarborgsom of iets in pand geven. Rij pandgeving is er weer de kwestie van „et object en is men niet zoo vrij. Maar deze kwestie zon te regelen zijn De heer Kavelaars heeft gevraagd' wat bedoeld wordt met hot woordje: „deel" in art. 35 sub 4. Als het rijk een brandweer- en poliiio- installatie beschikbaar stelde, zou daar voor f9000 betaald' moeten worden. Dat bedrag zou over 10 jaren worden omge slagen en bij vervallen verklaring zou de vergunninghouder ook een deel van die betalingen voor zijn rekening krijgen. De heer Kavelaars heeft opgemerkt, dat er in art. 36 wel iels wordt bepaald met betrekking tot eventueeleo opruiming van bot net bij vervallen-verklaxmg, en vraagt of ook niet iets dergelijks moet vastge legd worden ten aanzien van ontruiming van het gebouw, dat de Schiedamsdie Radio Centrale in gebruik zal nemen. In art. 36 sub 1 wordt reeds gezegd', Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. dat na do vcrvallen-vorkhutng het go meentegebouw, waarin do radioeenlialo is gevestigd, binnen 6 maanden tor be schikking van de gemeente moet woadetn gesteld. Naasting en opzegging. Co heer Kavelaars hooit in do ontwerp overeenkomst wel iets gevonden over naas ting on vervallen verklaring, maar niels over opzegging van de overeenkomst door do gemeente. Als de gemeente de overeenkomst opzegt, wordt daar de naasting aan vastgekop peld. Anders zou do gemeente met redelijk zijn tegenover den eigenaar van het net Men kan do overeenkomst opzeggen on dan tot naasting overgaan. Practisch is naasting en opzeggen hetzelfde. De kwestie van tie brandweer heeft spr. beknopt behandeld, maar hij vertrouwt, dat do wijze van behandeling toch aanleiding tot bevrediging is geweest Mocht één of ander punt door spr. zijn vergeten, dan wil spr daar eventueel gaar ne nog even op terugkomen. Do heer Scheurkogel (o.h.) heeft begrepen, dat - indien er geen voorstel inzake de Radiodistnbute nas gekomen, B. on W. toch gekomen zouden zijn niet eon vooistcl tot reorganisatie van do brand weer. In de hoop, dat de vergoeding van de radio-centrale zoo groot lal zijn, dat daar door do extra uigaven voor do brandweer gecompenseerd au.len w ouden, zal spr. inet het voorstel van B. en W. acooord gaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt beslaten. Voorstel van B on W. tot het verleenen van een subsidie groot f600 aan de ver- oeniging „De Schiedamsohe Burgerwacht". De principiiccle kant. Mevr. Be ut hom-de Wilde (s.d.) zegt, dat toon in I960, bij de behandeling van do gemeentebcgrco ing vaar 1931, voorge steld word aan den raad om het subsidie voor de Schiedamsdie Burgerwacht in te trekken, door den heer Stidcmeijer werd gezegd: „Laten we nu niet weer do priti- cipieele zijde van - de zaak aan de orde stellen". Dat had trouwens ook weinig zin. En zoo staat de zaak thans ook voor de soc-democraten. Ook zij willen thans niet opnieuw den pricipieelen kant van do kwestie belichten; niet, omdat zij van standpunt veranderd zijn, maar men mag veronderstellen, dat de principieele bezwa ren van de soc -democraten tegen het in stituut Burgerwacht hekend zijn. Er zijn echter behalve principieele ook groot e praetische bezwaren. Waarom opnieuw subsidie? Wat is do oorzaak, dat een toch in meer derheid rechtsoho raad, die dus in prin cipe vóór een Burgerwacht is, in 1930 besloten heelt de subsidie voor dat insti tuut in te trekken? Het antwoord op die vraag is te vin don in den brief van B. en W. van 17 Maart 1936 aan den raad, waarin gezegd wordt, dat de subsidie, door de gemeen te verleend, aanvankelijk tol en met 1927 £1000 per jaar bedroeg en van 1928 tot en met 1930 1600. In 1931 verviel de subsidie geheel „Het in waarde en beteekenis achter uitgaan van de Burgerwacht" aldus het schif'-en heeft tot deze gedragslijn on getwijfeld mede aanleiding gegeven" Men erkent dus, dat de Burgerwacht in 1931 weinig waarde en beteekeuis meer had. Er had een verslapping plaats, wordt voorts meegedeeld, het aantal leden liep terug tot enkele tientallen, de particu- „Ik beu Hollander." „Ja, maar je spreekt behoorlijk Duitsoh. Niet dat het er veel toe doet. „Je schip is weg. Ex ligt geen enkel vaartuig aan dc kade. Ga hier eens staan." De wachtmeester betastte als een kenner arm- en beenspieren. „Je hebt zware dijspieren, alsof je een ruiter waart," Hij keek Saxon aan. „Komi zeker van het roeien." „En van 't boomeu," vulde Saxon aan. „En de armen. Kerel, je hebt spieren als kabeltouwen." „Hoe heet je?" „Willem." 1 „Eu verder?" i „Ze noemen mij: De Schipper." „Ilm, geen ander van?" „Niet dat ik weet." Twee mannen versohenen in de deur. De een rapporteerde: „Deze kamer is.de eenige, dio bewoon baar is, de andere vertrekken zijn have loos en liggen gedeeltelijk in puin. De kelders zijn leeg. De hofstede is geheel door een gracht omringd. Achter de gebou wen ligt -een grootc geheel verwilderde tuin. Een houten bruggeljo leidt naar een pad, dat door de velden loopt en op e'n zandweg uitkomt, die naar het Noorden hero bijdragen droogden nagenoeg op De Burgerwacht veitoowle dus geen le vensvatbaarheid meer. Dat zeifde verschijnsel deed zich in mecidero plaatsen voor, wat Ie begripnen is, want een dergelijke militaire instelling is in strijd met den geest van ons volk. Als nu echter bijna 6 jaar later B en W. met oen voorstel komen om aan die Burgerwacht toch weer subsidie to ver leenen, rijst de vraag: Is do Burgerwacht in waarde on beteekenis nu opeens zoo gestegen, dat een subsidie thans wol weer gerechtvaardigd is? Spreekster heeft in den brief van B en W. rnrn den raad gezocht naar een motief voor het horstel van do snbsidievorlee- ning, maar dit niet govondon Hot bewijs, dat de noodzakelijkheid beslaat do Bur gerwacht nieuw leven in te blazen, is met geleverd Wel wordt gezegd: Ten huidigen dage komt echter andermaal deze uiterst nut tige iiistelling nuttig doorloopend door de preventieve en in tijd van nood medo door de reparessievo kracht, die ervan uitgaat in liet volle teeken van de bo langstelling. De preventieve werking. Maar dat argument is ten oenenmalo omvaar. Van de nuttigheid van de Burger wacht is niets gebleken, want anders was zij niet opgeheven en van die' preventieve kracht heeft men nooit iets gemerkt! Wo leven nu in het zevende jaar van do crisis; in liet eerste jaar daarvan bestond de Bur gerwacht en als er inderdnaul' preventieve kracht van haar was uitgagaan, zou men in d'at jaar zeker rust in do gemeente "gehad moeten hebben. Van zekere zijde zijn toen relletjes gemaakt; er was beroering onder de burgerij, wat ook wel te begrijpen was. Maar van preventieve werking van de Bur gerwacht is toen nooit iets gebleken! Nadat in 193L de subsidie voor de Burgcrwaent niet rnoc-r werd verleend, hoerschte er in de gemeente volkomen orde en rust! En dit is gebleven, dank zij den marcelen steun, die ann do worldoo- zen is verleend! Dal do Burgerwacht preventief zou wer ken is niet juist; hot tegendeel is waar! Dit argument vormt dus geen motief om f600 beschikbaar te stelten voor de Bur gerwacht. De financieelc kant. Er is nog een and'or punt, waarop gelet moet worden: de financiëcle kant! Wie heeft in 1930 hot voorstel gedaan om de subsidie iti te trekken? Niet de soc. democraten of communisten! Ilct was do Financieelc Commissie, die met het denkbeeld kwam De heer Van Duinhoven (s.d.): Een volstandige commissie! Do heer Van Lith (s.d) (dte deel uil- maakt van die commissie): Wij zijn altijd verstandig! De heer Van Dui nhoven (sd.): Maar toen zat jij er nog met in! Mevr Ben themDe Wilde (sd.): Is thans de Financieelc Commissie opti mistischer dan in 1931? De heer Van Lith (s.d): De Finau- cieelo Commissie is over deze zaak niet gehoord! I Mevr. B e n t h e mD Wilde (s.d.) veronderstelt, dat do Financieelc Commis sie, die immers zoo'n belangrijke pasit«o inneemt, over deze aangelegenheid toch wel gehoord zal zijn. Dat hoort do raad naar spreekster aanneemt straks nog wel. Is de financieelo positie van de ge meento van dien aard', dat nu wel en in 1931 geen subsidie kon worden verleend'? Er is bezuinigd op groot en klein; be zuinigingen zijn toegepast op verzoek van zekere zijde uil den raad en óp verzoek van Gedep. Staten. Op nagenoeg alles is be zuinigd'; de post Schoolfeestjes en -reisjes heeft men doen verdwijnen van 'do be-' grooting ovenals een subsidie 'van f400 voor do kindervacanlicspclen. Van politiezijde wordt beweerd, dat do Schiedamsdie jeugd zoo baldadig is. 0£ het hier erger is dan elders betwijfelt spreekster, maar de politieleiding schijnt het to vinden. Het werk van do kind ervacau ties peten werkt preventief. Do vorige burgemeester heeft het nultig werk van do kinder- vacanücspelen eikcnd' en hij bezocht deze, van welke richting zij ook waren. Dio kuuIcTvatanliespeJen verachten uiterst noodzakelijk werk: dio arbeid werkt pre ventief Maar do f 400 subsidie van de gemeente moest vervallen en nu acht spreekster liet onverantwoordelijk om voor oen vereeni- ging, dio blijkt niet levonsvatbaar te zijn, fGOO uit do gemeentekas te nemen. Vrees voor do N.S.B. Men beroept «r zich op, dat de Burger wacht thans zooveel leden tolt. Er bestaat hier te lande oen extremis tische richting, waarvan een der voor gangers in do Eerste Kamer heeft gezegd, dat cllce Nederlander gewapend moot zijn. Die mensehen gebruikten dezer dagen nog eieren en gummiknuppels als wapens, maar zij willen and'ere wapens. Het is onver antwoordelijk dio mensehen met gemeente geld daaraan te helpen! Ook gezien do groote nood van de be volking is het niet verantwoord f 609 sub sidie aan do Burgerwacht tp geven, dio men tracht wat nieuw leven in te blazen, Do soc. democraten zullen d'an ook van ganscher harte tegen dit voorstel stem men! (TVoidt vervolgd). Sterk en SchooB Ncd. Ilcrv. Kerk. Beroepen to Stiens (toez.), ds. F. W. J. Brünner, te Bergum; te Groot-Am- mers, ds. G. Alers, te Dordrecht. Aangenomen naar Nieuw-Vennep, ds. J, do Vries te Haskorhome. Bedankt voor Oldobroek, ds. B. Bate laan, te Huizen (N.-II). Gcrcf. Kerken. Beroepen to Terneu/en, ds. G. W. van Houte, te Nvjeveen Gcrcf. Kerken in II. V. Beroepen te Oudemirdum, ds. P. G. v. d. Hoff, te Zaandam. Beroepen te Rijssen, M. Heikoop, te Utrecht. Chr. Gercf. Kerk. Aangenomen naar Haarlem-Nooid, ds. D. Henstra, te Dokkum. Bedankt voor Amersfoort, ds. M. Ifol- trop, te Hilversum. Oud-Gcrcf. Gemeente. Beroepen te Bolnes, G. J. Ziwoferink, oefenaar aldaar. Gcrcf. Gemeente onder liet kruis. Bedankt voor Enkhuizon, ds. L. v. cl. Kraabs, te Den Helder 'Ondertrouwd: Jan Adrianus Kooijman, 28 jaar, en Noeltjo do Vlies, 27 jaar. lierman us Hoogland', 22 jaar, en Johanna Katliarina Iladdoman, 18 jaar. Simon van Haf ten, 23 jaar en Jannetje Anna Johanna Sluimer, 20 jaar. Leenderl Dtroppert, 33 jaar en Johanna van den Berg, 29 jaar. Pietor van dor E.ndo, 21 jaar, en Cornelia IIcndrika van Eek, 21 jaar. Willem Gomelis Schilder, 22 jaar en -Mar tha Frida Brendel, 23 jaar, Getrouwd'; Dinand Nicmantsvcrdriet, 30 jaar en Ivrijntjc Cornelia Iloogorbrugge, 30 jaar. Overleden: 3 Juni. Agnes Anna Maria do lieer, 84 jaar, cchlgcn. van J. llillenaar, Nieuwe Kerkstraat. VLAAItü.-AMABGHT. G e b oren 29 Mei. Lambortus Geraidus, zoon van L. G, Muller en G. J. Soerink, Lelie straat 21. 30 Mei. Willem. Johannes, zoon van W. H. Bakker en M. van der Wel, Ketiid- weg 84. Faillissementen. Uitgesproken: L. van Son, te Rotterdam, Diergaarde kade 4a. R.-o. mr. A. J. Mare. Cur. mr, J. W. Huyser, Rotterdam. M. A. F. M. van der Lugt, VVostzeedijk 106, te Rotterdam. R.-o. mr. A. J. Mnrx. Gur. mr. J. ter' Horst, Rotterdam Th. Tielen, filiaalhouder, wonende Soe- tendaalscheweg 56a,. te Rotterdam, tijde lijk verblijvende te Utrecht, Koningslaan 12. R.-o. mr. J. Overwater. Cur. "mr. L. J. Hijmans v. d'. Bergh, Rotterdam vlaardingen: Geboren: Jacob, zoon van J. van Dorp en N. Wapenaar, Catsstraat 25. Menlesje, doch ter'van C. Waardenburg en S. Moerman, Kethclweg 34. loopt." Saxon kreeg een schok. Niet den ken dacht hij later. De rapporteur vervolgde: „Dus niets van belang gevonden. Deze oude rommel is hot rneesleepen ook niet waard. Die is de eenige vangst," zei hij, op Saxon wij zende. Do wachtmeester sprak; „Neem voor we vertrekken eerst een stuk brood met spek. Jc hebt zeker honger?" Saxon weikto het voedsel naar binnen. Hij voelde nu hoe leeg zijn maag was. De wachtmeester was werkelijk geen be roerde kerel. Teiwijl h| bezig was le eten, dacht Saxon na. Het beste zou zijn goedwillig mee te gaan. Do omstandigheden hadden hem in dezen toestand' gebracht. Daar viel nu eenmaal niets aan te veranderen, maar men kan van de omstandigheden oen ver schillend gebruik maken. Saxon besloot er een goed gebruik van. to maken „Nu opgemarcheerd," luidd'c het besluit van don wachtmeester. Tusschen twee ku rassiers in liep hij over de brug naar buiten, waar de paarden onder bewaking stonden. „Geef den schipper een paard," beval de peMonscommandant. „Er zijn d'ric over. Zoek 'er zelf maar een uit," zei hij tegen Saxon. Saxon bekeek de paarden nauwkeurig. Zijn oog bleef rusten op t een grooten, zwaiten hengst." „Deze lijkt me de beste," meende hij. „Hij kleurt bij den troop." „Je zoekt het slechtste niet uit," ant woordde de wachtmeester. „Het schijnt mij, dat je voor een schipper nog al iets -van paarden weet." „Ik zeide u toch, dat ik bij dk>n boer opgevoed ben," antwoordde Saxon. \,tn elk geval, je'"bevalt me," prees dc oude snorrebaard, „'9pzitt.cn," klonk zijn bevel. Evenals de anderen besteeg Saxen op dit commando zijn hengst. Het dier stei gerde, was onwillig, maakte eon zijsprong, trachtte zijn berijder af to worpen. Maar het gelukte hemt niet. „Niet slecht voor een boer." meende de korporaal. Saxon gaf geen antwooid'. Hij vond' het heerlijk weer een goed paard onder zich te hebben. Eerst had hij zijn geheelc aan dacht voor den hengst noodig, maar ge leidelijk onderwierp deze zich aan de krach tige leiding van zijn meester. Hij begreep, dat hij geon kromme sprongen moer be hoefde le maken en draafd'o kalm mee in het gelid. Het was een prachtige zomerochtend. Dc zon stond boven do kim. Lijsters, merels, vinken en sijzen sloegen, kweelden, kwet terden en kwinkeleerden in do boschjes. Eon her© valk wiekte in brcede vlucht in de lucht en trachtte een reiger te bena deren. In de verte klonk het holle ge kraai van een haam De frissohe morgen wind ruischte door d'o bladeren, prikkelde de zenuwen van don ruiter en een vroo- lijke stemming vervaagde zijn vermoeid heid. Geleidelijk keerden zijn gedachten terug tot den avontuurlijken nacht. Hij begreep dat zijn tocht naar het gewelf een droom moest geweest zijn Wie had' hem gebon den en goplund 'ld? Waar was Verona gebleven, nadat zij hem dien wijn, dio zeker met een slaapmiddel vermengd) was, had laten drinken? IV OENSDAG, 10 Juni 1936. Hilversum I, 1875 M, N CR V-Ui tzonding. 8 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11 en 12.15 En semble v. d. Horst. 1 Orgel. 2 Gramo foon. 3 Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gra mofoon. 4 Friesch programma (zang en piano.) 5 Kinderuurtje. 6 Gramofoion. 6.30 Afgestaan. 7 Politieberichten, Ned!. Chr. Persbureau. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8 Nieuwsberichten ANP. 8.15 NCllV-oikest. 9 Dr. J C. Rooso: Kerk en gezin. 9.30 Concert. 9.55 Nieuwsberichten ANP. 10 Concert. 10 90 11.30 Gramofoon. Hilversum II, 301 M, 8 Gramofoon. 9.30 P. .1 Kers. wi.™ keuken. 10 Morgenwijding VP110. 10.15 Orgel, zang, religieus-socialistische lezing en gramofoon. 121.45 Vara-orkest en gramofoon. 2 Gramofoon. 2 30 Voor d'o vrouw. 3 Voor de kinderen. 5 30 Orvi- tropia. 2 The Lucky Stars. G30 Orvi- tiopia. 7 Sporluitzending. 7.15 „De Kre keltjes". 7.40 „De Ilollandsche Molen'', lezing. 8 Heih. SOS-Bcr., nieuwsberich ten ANP en Vara-Var ia. 8,15 Fantasia, 8.45 Radiiotooncel. 10 Nieuwsberichten ANP. 10.05 De Bohemians en zang. 11 12 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 11.2011,50 Gramofoon. 12 05 Orgel. 12.35 OrkesL 1.352 20 Gramofoon. 3 10 Piano. 3.35 Orkest. 5.05 Kwintet. 535 Dansmuziek. 6.50 Raveiconeert. 7.50 Trio. 8.20 Populair concert 8 50 BBC- Orkest. 10.40 Orkest en tenor. 11.35 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris', 1648 M. 7.20 en 8.35 Gramofoon. 11 20 Orkest. 2.40 Gramofoon. 2 50 Orkest. 4.20 Zang 4.35 Gramofoon. 5 59 Orkest. 8.20 Pia no, zang en fluit. 11.0512.35 Dans muziek en populair concert. Kculcu, 456 M. 6.50 en 12.20 Orkest. 1.33 Symphonic- concert. 2.35 Gevar. concert. 4.50 Ka merorkest. 7.20 Gramofoon. 9.05 Orkest, 10.5012.20 Klemorkest en piano-duo. Brussel, 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon orkest. 1.30—2.20 Orkest. 5.20 Gramo foon. 6.20 Orkest. 7.20 Gramofoon. 8 20 Symphonie-concert. 10.3011.20 Dans muziek. 484 M.12.20 Orkest. 1 30 Gramofoon, 1.502.20 Dansmuziek. 5 25 Salonor- kest. 6.35 Gramofoon. 6 55 Piano. 8 2f Klein-orkest. 8.50 Revue-programma. 9.58 Kiein-orkest. 10.3011.20 Gramofoon. Dcutschlandscnder, 1571 M. 8.30 Gramofoon. 9.35 Blaasconcart. Kwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek Dat zij het gedaan had, omdat hij haar liefde niet beantwoord had', was duidelijk. Dat bruggetje en dat pad' door de velden had hij nooit in zijn leven gezien. Nooit was hij achter die hofstede geweest. En toch zag hij den geheelen weg nog dui delijk voor zich, den zandweg, die naar hot Noorden liep. ITet einde was heter geweest dan hij had kunnen verwachten. Ze had hem ge makkelijk kunnen vennoorden of kunnen overleveren aan don vijand. De uitslag zou dan niet twijfelachtig zijn geweest. Hij moest zijn rol als rekruut spelen. Het zwart van zijn haren en snor was deug delijk gebleken. liet middel nietmoeilijk te krijgen. Hij liep do kans dat iemand hem herkende. Met dio mogelijkheid' moest rekening gehouden worden, llij zou zich in acht moeten nemen. Zijn recliterbuuxman wekte hem uit zijn overpeinzingen. „Kameraad," zei hij .„.Te zit to soezen. De morgen is mooi. De dag wordt vroo- lijk. Waarom te-tobben? Neem,,het leven, zooals het is. Het leven van een kuras sier is een vroolijk loven. Je zult waar lijk geen spijt hebben, dat je bij ons bent terecht" gekemen. Je bent een geboren rui ter en dat is de hoofdzaak in ons be roep." Saxon keek op.-„.Ta,"* zei hij. „Ik heb vroeger veel gereden. Ik houd van paar den en ik ben een beetje avontuurlijk aangelegd'. Het zwalken op zee heeft ooit zijn bezwaren. Bovendien ik ben een vrij man zonder familie. Ik heb genoeg van* de zee gezien, nu zal ik op het land misschien weer iets anders gaan beleven." „Wees daar maar zeker van. De soldij is goed'. Wij, kurcssïers van Montecucoli, worden vrij geregeld' betaald' en foura- geeren is geen slecht vak. Wij nemen wat we krijgen kunnen: brood, sjiek, vleesch, wijn ei. bier en wo bobben menig lolligcn avond met meisjes en vrouwen. We ne men alles wat ons aanstaat en als de boeren soms in opstand' komen, dan ma- kon we korte motten. Maar dat kom zel den voor. We zijn geen. Kroaton, al zijn we in een vijandelijk land. Zo goven ons, wat we wonsdien. We moorden en wo branden niet. Dat is nooit noodig; de vrouwen zijn ons altijd goed! gezind." „Zoo wascht een ieder zich zolt schoon, dacht Saxon. „Ben je bekend' met den wapenhan del?" ,Ik weet met pistool on sabel om te gaan. '9p de groote vaart zijn govediton schering en inslag. Met kapers, zoeroovers en galjoenen van vijandelijke naties, Fn- gclschen, Spanjaarden en Portugeezen. Als een schip geonterd wordt, volgt oen ge vecht van inan tegen man en kwartier wordt niet gegeven. Alleen daan de Algerijn* sche kust wordt jo als slaaf verkocht." „Als slaaf. Ik geloof dat ik liever zou sneuvelen." „Is ook beter." „Dus je weet wat "-echten is. Dan zullen ze je wel spoedig monteeren." „Waar rijden we eigenlijk heen?" „Naar het kamp bij Halle. De weg loopt door een uitgeplunderde streek. Slechts hier en daar een herberg, heilige huis jes, die hebben ook de soldeniers noo dig." „Afgefourageerd1," merkte Saxon op. „Zoo is het helaas," klonk de verzuch ting van zijn makker. (Wordt mi-''1 28) r-ti n-T?»

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6