STADSNIEUWS Koninklijk bezoek aan Arnhem en Nijmegen. Meikhandeiaren en politie.' Ken toestand van onzekerheid die vcrd«ijueu moet, Hel vong jaar zijn een aantal melkhui- driareu-winkelters geverbaliseerd en dooi den Schiedamsehon kantonrecht-er veroor deeld, die op Zondag vóór 12 uur "s mid dags in hun winkel mcik of room hadden verkocht. Drie hunner gingen in hoogcr beroep en werden, na verdediging door mr. W. A. Hoek, door de Ilotfcru'amscho rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Art -ic van de Winkelsluitingswet spreekt van winkels, waarin „uitsluitend of in hoofdzaak" zuivelproducten worden ver kocht en tleso mogen Zondags tot 12 uur 's middags melk en room verkoopen. De politie hier ter stede staat op het standpunt, dat met de uitspraak van do Rotterdamsehc rechtbank nog geen uitein delijke beslissing is verkregen on is op 3 Maart c-r weer toe over gegaan melkhande- faien te bekeuren wegens overtreding van de Winkelsluitingswet. De verbaliseenlen zijn door don kantomeohier opnieuw ver oordeeld Ook op Zondag 21 Mei, Zondag 7 Juni en Zondag 11 Juni jj. werden weer eenige meikhandeiaren verbaliseert! Zondag j.l. een 5-tal. Do politie meent steun voor haar op vatting te vinden in een uitspraak van den Hoogen Raad van 16 December 1935, ge publiceerd onder no 202 van „Nederland- scke Jurisprudentie" van 21 Maart 1938 Hot betrof hier een vonnis tegen een win kelierster te Tilburg, die op Zondag 3 Februari 1935 des namiddags circa 12.15 uur haar winkel, waar in hoofdzaak sui kergoed en chocolade verkocht wordt, voor het publiek geopend heeft gehad Bij het publiceeren van het vonnis van den Hoogen Raad toekent (prof, mr.) W. (P. J.) P(ompe), een der redacteuren van do „Ned. Jurisprudentie", aan; „Ex bestond in dit geval (n.l.) geen zekerheid omtrent al dan niet aanwezig heid van een der in artt. 3 en 4 Winkel sluitingswet genoemde strafuitsluit ngsgron- gronden". „Haar haar verweer kan toch voldoende vermoedens wekken, dat de straf uitsluitingsgrond zelve aanwezig was. En daarom ware een onderzoek daarnaar door den rechter over de feiten alleszins ge- wenscht geweest". De Hooge Raad heeft n 1. in haar arrest nog in het geheel geen beslissing genomen omtrent de beteekems van art. 4c, der Winkelsluitingswet, waarbij melkhandelaren die „uitsluitend of in hoofdzaak" zuivel producten verkoopen, toegestaan wordt des Zondags voor 12 uur 's middags melk en room te verkoopen. Het schijnt nu de bedoeling te zijn, dat een der verbaliseerde Schiedamsche melk handelaren opnieuw tegen een veroordee- lend vonnis in beroep komt, opdat dan in hoogste instantie een beslissing wordt ver kregen over wat de juiste toepassing van art. 4c van. de Winkelsluitingswet is. Ook mr. Bach van het Hanzebureau in Den Haag heeft zich voor deze zaak ge ïnteresseerd en heeft daarover o.a. op liet hoofdbureau van politie geconfereerd. Er zijn hier ter stede ongeveer 230 melk- verkoopers, die echter niet alle een winkel hebben. Zij, die dat wel hebben, verkoo pen naast melk, boter, kaas en eieren in den regel ook jam, biscuits, Maggi-prodne ten, chocolade enz. Uitgemaakt za! nu die nen te worden, wanneer een melfchando- laar nog in hoofdzaak, zuivelproluc- ten verkoopt. Daarbij kan men uitgaan, van de hoeveelheid waren, die in een winkel voorhanden is of van wat in hoofd zaak het bestaan van den winkelier oplevert. In het laatste geval wat de Rotterdamsche rechtbank als het meest logische heeft aanvaard zal de melk handelaar-winkelier haast wel genoodzaakt worden een boekhouding op te zetten, waaruit kan blijken, dat zijn hoofdbron van inkomsten is, de winst behaald op zuivel producten. En is in hoofdzaak dan 50 pCt. plus een kleine fractie. Of is het b.v. 70 pCt. of 81 pCt.? Voor de Schiedamsche melkhandelaxen- winkeliers, die thans in het onzeker ver- keeren, is het ten zeerste gowenscht, dat spoedig een beslissing valt. Waarschuwing. De politie verzoekt ons opname van het volgende- Men geve geen gelden en koope geen geschriften van I. Nederlandsdhe Leger des Heils, ook optredend ouder den naam Algemeen® Maat schappelijke Hulpverleening, welke de blaad jes: „De Heils banier" en „Hnlp in Nood" aanbieden. II. Nationale Reddingsleger. III. Nationaal Leger des Heils. IV. Leger des Heeren (L. d HJ. Deze niet-bonafidc instellingen werken ten deelo ten eigen - bate, ten deele trach ten zij door naam en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het bekende „Leger, des Heils" (stichter William Booth)- Wiel van een autobus gcloopen. Hedenmorgen 10 uur is in de Oranje straat van een autobus van de RE.T. het rechtervoorwiel van de as geloopen. Na een uur is de auto, die het vrije verkeer belemmerde, door een kraanwagen wegge sleept. Persoonlijke ongevallen deden zich hij het ongeval niet voor. Goedkoope groentendistributie. Het overleg mei de groente handelaren. liet bestuur van de Schiedamsche Ver- ecniging van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit „Ons .Belang", afdeeling van den Ned. Bond van Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, schrijft ons In de vragen, door den heer B. Kodde aan B. en W. gesteld inzake de distributie van goedkoope groenten wordt oa. gezegd: „zonder maar cenigzhis overleg to plegen met do bonafide groentehandelaar". Er is wel degelijk met bonafide groeu- tenhnndelaren overleg gepleegd, helaas zon der bevredigend resultaat onzerzijds op te leveren. Intusschen hopen wc, dat alsnog do distributie van goedkoope groenten aan de groentehandelaren ral worden opge dragen. De poiitie. Een afdeeliug „speciale netten." Bij de politie is ingesteld een afdeeling „speciale wetten", die onder do directe leiding staat vim inspecteur W. H. Kloese- maa en waartoe behoeven, eenigo agenten van politie, die in burgier dienst doen. Deze afdeeling heeft op het hoofdbureau van politie als werkkamer aangewezen ge kregen de voormalige wachtkamer achter do portiersloge. Do gang is voorloopig gepromoveerd tot wachtkamer. Op de gemeente-Kweekerij. De nachtcactus, de passiflora. en de banaau. In de kas op de gemeente-kwoekenj aan de Nassaulaan bloeide in den afgeloopon nacht de nachtcactus, de wonderlijk mooie bloem, die slechts enkele uren in volle schoonheid prijkt en dan plotseling verwelkt tot een slijmerige, onooglijke massa. De bloem, die gisteravond open was, is do laatste van een serie van een 7-tal waarvan er enkele dagen 3 te gelijk bloeiden. De burgemeester, mr. dx. F. L. J. van Haaien en leden van zijn gezin, enkele wethouders, het verplegend personeel van het gemeen te-zieken huis en de bewoners van het Broederhuis in de Warande de naaste buren van de gemeentekweekenj, die eik jaar hun belangstelling tooncn als de nachtcactus bloeit en enkele anderen hebben dezer dagen weer van bet bloeiend wonder kunnen genieten. Het voornemen beslaat het volgend jaar op breeder schaal de gelegenheid te openen de nachtcactus in bloei te zien. Te gelijk met de nachtcactus bloeide gisteien ook de passiflora, de merkwaar dige bloem, waarin sommigen het lijden van Christus symbolisch vinden uitgedrukt. Eén der bananen -boomen in de kas van de kweekerij draagt dit jaar een tros vruch ten, waarvan reeds verscheidene rijp zijn geworden Bananen aan den boom rijp ge worden, zijn veel sappiger en smakelijker dan die, welke onrijp worden verscheept on later aanrijpen. Arbeiders voor de Iiotterdamschc haven. Omdat in Rotterdam geen voldoende werkkrachten beschikbaar waren, zijn hier ter stede Zaterdag j.l. 267 personen aan genomen voor werk in de Rotterdamsche haven; 160 voor één taak; 107 voor twee taken. De aangenomen bootwerkers heb ben gisteren een bananenboot gelost. Het was een paar jaar geleden, dat men. van Rotterdamsche zijde via- de Arbeids beurs alhier een beroep heeft gedaan op de Schiedamsche arbeidsmarkt. Het vorig jaar zijn nog eens enkele Schiedamsche werklieden voor de Rotterdamsche haven aangenomen. De 267 werklieden, die gisteren ge werkt hebben zijn thans in het bezit van een z g weekkaart, die hen het recht ver leent zich tot en met Zaterdag aan' een der aanneemlokalen aan de haven te mel den. Maandags en Vrijdags zijn dc drukste dagen in de haven in verband met het Zon dags binnenkomen en het op Zaterdag ver trekken van booten Het zv anenbroed. Van het aanvankelijk geluk in liet zwa- nengezin bij het bruggetje in de Stadhou derslaan is niet veel over. Vader zwaan heeft zich zoo boos gemaaki, dat hij twee van zijn kinderen heeft gedood. Daarop is de „ontaarde" vader naai' het vijvertje achter het stoomgemaal in het Julianapark overgebracht. Van het broed' van het andere zwanen paar in de Stadhouderslaan bij de Wil lem de Zwijger'aan is niets terecht geko men. Meer dan 6 weken hebben deze /wa nen gebroed op eieren, die geen levensvat baarheid hadden. Te water geraakt- Twee Schiedamsche jongens, de 15 ja rige M. do Jeu uit de Boerhavelaan en de 14-jarigo J. v. Harmelen uit de Ste- phensonstraat, waren gisteren aan het cano- varen in de Schie onder Overschic. Tus schen de Hoogo en de Lage Brug bracht een passeerende sleepboot zooveel bewe ging in het watér, dat de cano omsloeg. Beide jongens geraakten,te water, maar konden zwemmende den wal bereiken. Jn het politiebureau te Overschie zijn ze van droge kleeren voorzien. Fa. W. VAN L©@ll Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 37. Waa!- en Rijnbruggen gereed. Een grootsche dag voor beide steden. Het jubileum van „Orpheus" Het eerste concert. liet eerste concert op het Feestterrein in het Volkspark van do serie van vijf, dio gegeven wordt in verband met het 70 jarig beslaan van de Kon. Zangvereon. Schiedams Mannenkoor Orpheus, is gister avond prachtig geslaagd. Er waren naar schatting zeker 4000 bezoekers, waarvan het overgroote deel uitsluitend kwam voor de muziek en den zang. Echte muzieklief hebbers hebben van S tot 10 uur stil staan te luisteren. Het weer hield zich goed, ofschoon wel donkere regenwolken over het veld joegen. Slechts enkele drup pels violen er tijdens het concert. Precies om 8 uur dus prompt op tijd nam de heer J. F. M. Smits don dirigeerstok op en opende met zijn Har monie-orkest St. Ambrosias de rij der con certen met: Orpheus gouden feestklanken, door den dirigent in 1916 gecomponeerd. Daarna volgden de beide andere num mers van het program: Ouverture Zcmnpa en een fantasie uit de opera Jeruzalem. Schiedam's Christelijk Mannenkoor, di recteur Olto de Vaal, nam de plaats van St. Ambrosius in do Orpheussehulp in. Een verrassing was het tweede nummer van het koor, dat óp het program stond aangeduid met eenige vraogtoekens en bleek te zijn het Orpheuslied, gecomponeerd door wijlen A. B H. Verhey. In jOrpheus-krin- gen werd dezo attentie bizonder op prijs gesteld. Schiedam's Christelijk Mannenkoor had dit werkje in slechts drie repetitie's ingestudeerd. 1 Heel goed zong het betrekkelijk nog jonge koor het bestaat nog geen 6 jaar hot Duitsehe nummer: In die Feme! O.B Konder leiding van den heer J. C. M. Feltzer, nam het laatste deel van het program voor haar rekening. Door werkzaamheden verscheidene leden wer ken deze week in oen nachtploeg was O.B K. niet volledig, maar desniettemin hebben de muziekliefhebbers genoten, «at bleek, toen het laatste nummer, een fan tasie uit do opera Hoffmanns vertellingen was gespeeld Een groot deel der aanwe zigen verwachtte meer'en in die verwach ting werd men niet bedrogen; de Orpheus- marscb, door den heer Feltzer bij het G0- jarig bestaan van Orpheus in 1926 gecom poneerd kwam als toegift. Maar nog gingen de luisteraars niet huis toe; een pittige marsch, gedirigeerd door den onder-kapelmeester, 'den heer Kars, deed zelfs velen nog weer even op hun schreden terugkeereu! De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren en de gemeentesecretaris, mr V. Sickenga, gaven spontaan, zonder daar toe bizonder te zijn uitgenoodigd, blijk van hun belangstelling en woonden het concert gedeeltelijk bij. Het volgend concert wordt Dinsdag 23 Juni a.s. gegeven. Dan zullen optreden de Arbeidersmuziekvereen. Crescendo, het Di lettanten Symphonie orkest L van Beet hoven, het dameskoor Euphonia en bet gemengd koor Fidelio. Wraak gekoeld. In den afgeloopen naeht heeft de 32- jarige A. D. S. in een woning aan de Ni- colaas Beetsstraat twee ruiten vernield. S., die onder invloed van sterken drank was, verklaarde uit wraak jegens den be woner, zijn vroegeren kostbaas, te hebben gohandeld. A E N D A. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Mannen zon der naam. 2. Begeerte. Donderdag 4 uur. Voorstelling voor werkloo- zen. City, Theater, 815 uur. 1. De groote ho- telbiand, 2. De zingende cowboy 3. De wet van de prairie. 19 Juni. Gebouw Eendracht, 8.30 u. Le denvergadering Hermes-D. V. S. Supportersvereeniging 20 Juni. Feestterrein Volkspaik, 3 uur. Openluchtmeeting Geref. Jeugdver- eenigingen. ROTTERDAM. Bioscopen. Oapitol, 2.15 u. 8.15 u. Do verleider; Het meisje uit de onderwereld. City, 2 15 u. 7 u. 9.30 u. Moeder PerrLn. C'orso Van 11 u. af doorl. Hartedief. Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. Overwinnaar. Lumièie, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Lot's live tonight Olympia, 7 u. 9.15 u. Het raadsel der schaduwen. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. Mazurka. Roxy, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Uit.do wereld van hot onbewuste. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. Olie voor China's 'lampen. Thalia, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De onzicht bare macht Vandaag hebben II.M, de Koningin en II.K.IL Prinses Juliana een officieel be zoek gebracht aan Arnhem en Nijmegen in verband mot het gereedkomen en in gebruik nomen van do vaste oeververbin dingen over den Rijn on den Waal. Een lang gekoesterde wonsch is in beide stéden met do totstandkoming van do beide vasle bruggen in vervulling gegaan. Do misère met schipbrug en poutveer is voor bij. Het verkeer van Noord naar Zuid kan onafgebroken doorgang vinden. Het koninklijk bozook is in beide sLedea gepaard gegaan met spontane huldebetui gingen aan de vorstelijke bezoeksters, die overal met groot enthousiasme werden begroet. Te Arnhem. Bloemen en gezang. Te voet over de nieuwe brug. Te ongeveer half elf arriveerden de heide Vorstinnen met Haar gevolg in Arnhem. Na do ontvangst werd een rijtoer door do stad gemaakt gedurende welke op verschei dene punten bloomen aangeboden werden. Op de Grooto Markt inspecteerde de Ko ningin de troepen van liet Arnhemsche garnizoen en bereidde het Nationaal Jon geren Verbond do Vorstelijke Bezoeksters een bloemenhulde. Op het Veiperplein voerden ongeveer 4000 schoolkinderen een zanghulde uit. Daarna werd naar den oprit van de nieuwe Rijnbrug gereden. Te voet begaf het gezelschap zich over de brug. Op de brug had zich de minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude opgesteld die de Koningin en de Prinses verwelkomde en Maar naar de overzijde leidde, waar het gezelschap in de wachtende auto stapte, welke het naar Nijmegen bracht. Te Nijmegen. - De tocht door verscheidene dorpen. Do tocht van het gezelschap van Arnhem naar Nijmegen leidde door verscheidene dorpen, waar steeds de ontvangst aller hartelijkst was. Bij hot passeeren van die kom van Eld'on werden aim de beide Vorstelijke personen bloemen aangeboden, hetgeen eveneens geschiedde te Els', waar voor de hoofdweg verlaten was, om de Dorpstraat door te rijden. In lóónt, aan do Noordzijde van do nieuwe brug, bracht- tcn schoolkinderen de beide Vorstnirim een zanghulde Over de nieuwe brug. Aan den ingang vain de nieuwe brug over do Waal had zich wederom de minister van waterstaat opgesteld, thans vergezeld van zijn stat van medewerkers. H.M. in specteerde de brug en bewonderde het uit zicht, dat geboden wordt van de middel ste overspanning, welke eon lengte van 244 meter heeft en waarschijnlijk do groot ste boogbrug van Europa is. Halverwege die brug werd1 den Bezoek sters door den burgemeester van Nijmegen, den hoer J. A. H. Steinweg, oen officioeik) ontvangst bereid'. Na bezichtiging van de brug begaven do Vorstelijke bezoeksters zich naar een podium, dat was opgesteld aan d'e Nrjimoegsche zijde van de brug on waar zich tevoren reedis talrijke personen hadden verzameld, o.a. de ministers van justitie en sociale zaken, hooge ambte naren van hot departement van waterstaat, vele leden van de Eerste en Tweede Ka mer, ledien van de rechterlijk® macht, die commandant van het veldleger, jhr. W. Roell, en vele ledten van het provinciaal en gemeentelijk bestuur, alsmede vele bur gemeesters van omliggende gemeenten. Do opening. Nadat door den minister van waterplaat een redo was uitgesproken, waarin hij do wording on don bouw van do nieuwe brug in herinnering bracht, begaf do Koningin zicli naar de brug, waar Zij het koord, dial don ingang afsloot, doorknipte. Daarna worden o.a. redevoeringen uil- gesproken door.den commissaris der Ko ningin in do provincie Gelderland, Baron Van Heemstra; en den burgemeester van Nijmegen. Na afloop der openingsplechtigheid ver trokken H. M. do Koningin en II. K. II. Prinses Juliana met gevolg per auto, ter wijl do aanwezigen spontaan het Wilhelmus zongen, langs de nieuw aangelegde par ken aan den Nijmeegscüien brugoprit, langs het Keizer Lodewijkplein en don Oranje- singel. Overat, waar de vorselijke personen passeerden, werdten zij luide door het pu bliek toegejuicht. 'Op het station stond het koninklijk rij tuig gereed, waarin de Koningin en do Prinses de lunch gebruikten. De brug in gebruik. Nadat do hooge gasten de brug hadden verlaten het was ruim half twee gewor den legde „het verkeer" beslag op de brug. Van de Lentsohe zijde verscheen een stroom verkoersmidddelcn, optrekkende in vier oolonncs, gevormd door de deelnemers aan den sterrit van. den A.N.W.B, De hon derden auto's, en motorrijwielen, gevolgd door de wielrijders, wandelaars en ruiters, trokken in triomf over de nieuwe oever verbinding de stan binnen en verspreidden zich daar naar de controleposten, om hun herinneringsdiploma tc ontvangen. De voertuigen waren feestelijk opgesierd en de tc roveraars van dit nieuwe terrein toonden zich do plechtigheid van het mo ment wel bewust. Rijtoer door de stad. 'Onmiddellijk ua het openstellen van de brug zaten vele genoodigden aan een Gel- derscben koffietafel, in het concertgebouw „Do Verecniging", door het gemeentebe stuur aangeboden. Te half drie vertrokken de Koningin d'e Prinses voor eon rijtoer door de stad. Do route liep eerst door do benedenstad, dian over den Voer weg naar de central® winkelbuurt, om vervolgens na een rit langs de zuidelijke buitenwijken via liet Keizer Lodtowijkplein terug te koeren naar het station, waar de koninklijke trein ge reed! stond!. Overal waar de beide Vorstin nen voorbij redan waren de stralen rijk mot vlaggen on oranje versierd). Voor do vele eerebogon liadi vooral hot sierlijk® .model der nieuwe brug "als motief gediend'. Do Nijmeegsche bevolking gaf enthou siast uiting aan haar dankbaarheid voor hot hoogo bezoek en juichte d® Koninklijke Familie luide toe. Voor do kazernes van het lie en hot 15e regiment infanterie en van dte koloniale reseTve stondiein do manschappen opgesteld, die "aan II.M. bij hot passeeren het oeresaluut brachten. Bi- zonder hartelijk was telkens d'e begroeting van do Koningin en do Prinses door de inwonen den van dio dxio gestichten voor ouden van dagen, welke de stoet op haar wog voorbij kwam: hot Oud! Burgeren Gast huis, het St. Annagestieht on het Chr. Tehuis voor Oude Lieden „Levensavond1," Ook nadat bet Koninklijk gezelschap met don trein naar 's-Hertogenboscb ver trokken was, bleef in dio volle stad den gebeden avond' do feeststemming heer- schen. Muziekkorpsen trokken nog lang rond Vooral voor do brug bestond' be grijpelijke animo en voortdurend' heerschtö don ook op d-e nieuwe oeververbinding 'een gezellige drukte van wandelaars, die dö aanwinst voor hun stad! met tevreden oog in oogensehoraw kwamen nomen. Oitiiiggeisde Gemeenten VL AAItDIN GEE-AMB A CHT. Bouwen. Door den gemeenteraad is in zijn verga dering van Vrijdag jJ. aan een 12-tal bouw ondernemers 24 520 M2. grond! in erfpacht uitgegeven, voor den bouw van 160 een gezinswoningen. Luchtvaart. Ernstig vliegtuig-ongeluk. Nooïseh passagierstoestel^ om laag gestort. Alle zeven inzit tenden gedood. Het Noorsohe passagiersvliegtuig vörn", van den luolitdienst Borgen-Drond- jem-Tronsö, behoorande tot de N'oorsche Luchtvaart Maatschappij, is hedenmorgen tijdens mist tegen den borg Lihesten aan de Noordkust van de Sogne-fjord gevlogen ear omlaag gestort. Het toestel is gevonden op een berg helling op 400 meter, hoogte. Alle zeven inzittenden, n.l. vier leden der bemanning on drie passagiers zijn oin het leven gekomen. BINPIÊMLAMD Do tewerkstelling der werkloozen in dc werkverschaffing. Het Nederlandsch Verbond1 van Vakver- eeniging'en hoeft den minister van social® zaken oen telegram van den volgenden in houd gezonden: Do voortdurend verder gaande beper king der tewerkstelling in do werkverschaf fingen leidt tot steeds toenemende war ming in d'e gezinnon der werkloozen. In tal van gemeenten zijn voldoend® werkobjectcn voorradig om bp vóel ruimte- ren schaal werkloozen te werk te stel len. Het bestuur vau het Nederlandsch Ver bond! van Vakvereenigingan dringt er dan ook ten sterkste bij Uw® Excellentie op aan, daartoe tea spoedigste de noodige maatregelen te treffen." Het onderwijsfonds voor do scheepvaart. Naar wij vernomen, heeft de minister van waterstaat, als opvolger van den heer C. Fock, den heer P. S. van 't Ilaaff, in specteur-generaal voor de scheepvaart, be noemd tot lid van hot stichtingsbestuur, van het onderwijsfonds voor de scheep vaart.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2