1 OVERSTE SAX0N. De proeftocht van de „De Ruyter" Radioprogramma's - De kruiser geeft, wat hij beloofd heeft. Nog een belangrijke reserve. De „pennist" en de schout-bij-nacht. De 32 mijl bereikt. Herinneringen uit den aflet barstend ijd. vu 2iezoo, m&t de pretjes bon ik nu klaar; ik heb er trouwens zelf niet van gepro fiteerd, want ik had kalm in DenHaag afgewacht tot ik bericht kreeg dat men Vrijdag 29 Mei klaar zou zijn voor de voile krachtproef in diep ivater langs de geme- \n mijl. Maandag en Dinsdag, 25 en 26 Mei, lad men do proeven genomen, die den commandant hadden genoopt de hoogste autoriteiten der commissie van proefne ming te roepen, om te komen consiatee- ten, dat de De Ruyter geeft, wat hij hoeft beloofd. Den 25en Mei stoomde het schip naar de gemeten mijl van An an, eon eiland in de Firth of Clyde. .Mijn le/.ers kennen de plek uit de geïllustreerde bladen en de bioscoop, want onlangs proefstoonido de trotsche Queen Mary hier langs dezelfde genieten mijl. De Clyde boft met deze gunstige gelegenheid: diep water tot \lak onder den wal, een mooie ruimte buiten den trek der scheepvaart, zoodat niet al leen Britsche, maar ook do schepen van naties, die niet met zulke mooie gemeten mijlen gezegend zijn, hier geregeld proef- stoomen. Ten 10 uur *s morgens werd aangevan gen met 20 knoopen, ten 11 uur 30 werd gerund met 24 mijl, ten 2 uur met 27, ten 5 uur met 29. In plaats van 45 000 P.K. in de ondiepe Noordzee, noolig voor deze vaart, en ontwikkeld in 4 van de 6 ketels, had het schip hier ongeveer 10.000 paarden minder noodïg Hier wat sput tert jes voor den boeg, een mooie egale kekgolf eau geringe hoogte, dat was alles wat de edele lijnen van het schip in het water opwekten, en het olieverbruik viel door de mooie schroefcunstruclie van Wil ton—Fijenoord wederom verbluffend mede 's Avonds ging men hoogst voldaan ten anker, dicht bij de gemelen mijl, vóór het hadplaatsje Rotheray, waar de bemanning zich wat vertreden heeft En Dinsdag, 26 Mei, ten 8 uur 's mor gens, was alles gereed voor de volle krachtproef met G ketels. Ten 11 uur 59 schoof do De Ruyter met belangrijk minder energie ontwikkeling dan theoretisch was verwacht, doch met de gecontracteerde vaart van 32 mijlen, langs de gemeten mijl on loon de laatste oliebranders ontstoken waren en de ketels rustig hun gecontracteerde energie aan de turbines afstonden, nam het brave schip andermaal zijn aanloop en bereikte een niet onbelangrijk hoogere snelheid. ïïet spaarvarken. Hoe verleidelijk moet het geweest zijn, nu nog wat te forcoeren, wat gedaan zou kunnen zijn met nog 10000 paarden uit het spaarpotje der ketels Zeer terecht heeft men het ruime surplus aan vaart niet willen opvoeren met nog een extra bedrag, dat geforceerd verkregen had kun nen worden. Hot is voldoende to weten, dat men forceeren kan, en men zal for ceer en als de dienst het eischt, dat is wanneer het in het zeegevecht om buigen of breken gaat; eerst dan breekt men het spaarvarken. Hoe menig sportsman haalt een record en ervaartlater, dat hij toen zijn hartkwaal opgeloopen heeft. Welnu, de technische medici van ons schip ris- keeren geen kans op een verborgen hart- gebrek, dat lot uiting zou kunnen komen op een tijdstip, dat het zijn hart geheel VI in ons blad van Zaterdag 13 Juni ]J. en al, tot brekens toe, moet kunnen ge ven. Na de vollekraehtproof is nog met vol ledig succes, volle vaart loopend, hot roer aan boord gelegd, oin te zien, of do roer- machine den ontzet tonden druk, die dan op het roer komt, goed kon weerstaan, het heeft dien druk glansrijk doorstaan De Do Ruyter heeft Woensdag 27 óloi en Donderdag 2S Mei to Greenock stilge legen in afwachting van de komst van „den hoogen druk", de voltallige com missie der proefnemingen Er is olie en water bijgeladen, do kolels zijn geïnspec teerd en de chef vair do machinekamer mocht, spinnend als een poes, melden, dat zij zich puik gehouden hadden Twee prnmofiemahkers. In het zog van do/e commissie is onder- geleekende, de ponnial van het schip, mee- gevaren en na zooveel mogelijk kennis vergaard to hebben, te kooi gekropen op de plek waar hij en de schout-bij-nacht, voorzitter der commissie, 33 jaar geleden, in him hangmatten in do „nor" (adel- horstenverblijf) piepten (sliepen), op de goede oude Willenden. In dien tijd bedienden wij, jonkers, het roer, hel keteltje en dio machine van do stoomsloejp om beurten en koelden ons jeugdig temperement op de sloep, waar wilde adelborsten tocii geen kwaad mee konden uitrichten. De schout-bij-naclit van plu stond toen met die hand aan de pet voor een jeugdige tweede-klas die passa gieren ging of hij zat achter op den spiegel in do verdrukking, wanneer de hofmeesters met hun manden victualie bieedmt de ruimte in do kajuit voor zich ope schten. En nni zag ik den jonkei van toen met stram militair saluut onivangen doo-r den kwartiei meester der motorsloep. Achter hem aan daalde ik tie treden van do inn- duigstrap op Greenock's pier nf, zij waren misschien iels glibber ger dan vroeger en met nog meer mos bedekt, terwijl inmid dels onze schedels hun begroeiing inboet ten Wilt u welen wat wij, twee promo'iemak- kors, bij het weerzien van die oude pier hebben afgesproken? Dal wij, na den ge- pleegden proeftocht, met ons beiden nog eens zouden gaan passagieren en wij heb ben het gedaan, rustig in een auto en even als vroeger cadeautjes gekocht, voor ande ren dan toenniet meer voor ouders cm meisjes, maar nu voor onze kinderen en vrouwen en wij z'ifn geëindigd in eon tea room met een kopje chocolade en wat wij hebben opgehaald uit dien schooncn tijd der jeugd, vertel ik u niet. Ajo, al!!e gekheid op een stokje. Wij zijn geen adelborsten .ander zorgen meer. ieder op z'n post, de vlag-offieier op die hoogo, verantwoordelijke, ik in mijn boekje met mijn blocnote. Ik benijd hem niet, want hij draagt de verantwoordelijkheid voor de overname van een staatsbezit, dat niet fa len mag en mij benijdt hij zeker niet, want tegen penneliklcrij ziet oen zeeman hoog op; hij bewondert althans, dat een schrij ver tevreden is met de snelheid van zijn pen van slechts 23 meter per uur De officieele krachtproef. Wij verlaten Vrijdag den 29en Mei de reedo van Greenock Ons schip glijdt dicht langs den Oostoever der Clyde, langs friscb groene heuvels en bloeiende brembosch jes de lente is laat in Schotland langs stadjes van somber grijzen steen, doch met wonderlijk mooie kerktorens. Wij hebben een nogal iang traject af te loggen om ketels en turbines gelegenheid te geven zich aan te passen aan de zeer hooge temperatuur van den oververhitten stoom. Daarom stoomen wij eerst rondom Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 34) Ten overste liet de trommen roeren. Hij ■wees twee wachtmeesters aim als kamp rechters- Een hopman fungeerde als heraut. Zijn luide stem klonk over het heele veld. „Degene, die de brug wil verdedigen, komt aan deze zijde. Voor den eersten overwinnaar worden vijf zilveren daalders uitgeloofd." Olivier stond dadelijk op. Een drietal soldeniers van andere wapens volgden hem. Er werd geloot. O1,vier had blijkbaar geluk. Hij trok zijn laarzen uit en zijn jas. Alleen in zijn broek gekleed, ging lij met ontbloot bovenlijf op de brug staan. Een Kroaat volgde zijn voorbeeld'. Hij liep de brug Op- Olivier wachtte hem af. Vlug liep de Kroaat op herr. toe, greep zijn arm, een Vorsteling volgde. Ze omarmden elkaar. Langzaam boog de kurassier zijn tegenstander achterover. Toen liet hij hem plotseling los, gaf hem een f linken duw en de Kroaat ging ruggelings de beek in. Een gioot gejuich ging op uit de me uigte. De Kroaat kwam weer boven, zwom langzaam naar den oever en kroop tegen den wal op. hot eiland A iron, waar de gemeten mijl op a! gebakend is. Wij hebben ditmaal een speen»l«i „mijl" loods bij ons, wiens dagolijksch werk het is, mijlen te runnen Feu collega van hem is juist bezig mot oen nieuwen Engel sclien loipedojngei, welken wij in den loop van den dag dan ook herhaaldelijk in vlie gemie vaail passeeren. De wind valt met mee; uiudkiachl 4 is met heel sterk, maar wij maken zelt wind en deze gevoegd hij Aeolus' bnes, bereikt stornikmchl; men moet zich op het onbeschutte dek werkelijk voortworstc- len om den bak to bereiken Hij snijdt mij zoo in het gezicht, dat het mij lijkt, of mijn wangen afbladderen, zooals hel laagje grondverf van den kruiser, dat in den loop der laatste weken er niet fraaier op ge worden is „Vliegtechiiici". Don ons volgendon meeuwen kost het niet do minste inspanning ons bij le hou den, ik koesterde wel de illusie, toen ik ze bij 29 mijl zag afhouden, dat do kruiser hun le vlug af was! maar (oen wij 32 hopen en de kok oen balie afval door don storlkokcr vrij zette, kwamen zij met rusügon vleugelslag weer terug; op hun gemak pikten zij liun graantje; met drie, vier slagen zweefden zij weer boven ons zog en dreven op hun wieken, secunden lang, met dezelfde vaart voort als hef schip. 1 „Dat komt, omdat zij groote vliegteelmiei zijn'", vertelde mij een deskundige, „zij proiiteerc-n van een door onz^ vaart opge wekte. tegenstroom en zeilen daar Juslig mee voort achter ons aan". Maar wij hebben todi een koppel wilde ganzen verslagen, het was een merkwaar dig gezicht, deze toch ook snel liegende- vogels te ziei achterreken, Om half tien zijn wij in de ruimte, de vaart wordt 25 mijl. Dat is al heel wal; de wind giert langs masten en torens, uit de ventilatorschachten barst het «eloeid-r keteivenlilatoren, rillingen varen door het schip. Tenminste achteruit. Vooruit, op den bak, merkt men vrijwel niets van de hait- werking van het schip; zelfs als men een blik buile bund werpt, krijgt men geen indi'uk van de groote vaart Een geplaveide straatweg op zee. Maar kom eens mee, heelemaal achter uit. Speciaal daar, waar de schroefassen buiten boord treden, beeft en schudt het schip. Even turen in het schuimende, voor bij ijlende water geeft een gevoel van duizeligheid, maar een majestueus gezicht biedt de hekgoif. Zij is hier in diep water niet hoog, maar wel een ontzettend ko kende goyser; hetwitte zog, breed als het schip, schijnt- oen geplaveide straat weg te trekken in de zoe en verliest zich eerst bij den horizon. Tegen half elf loopen wij 30, oen kwar tier later 32 knoopen. In mijn hut op het pantserdek, precies boven de schroofaskokers gelegen, is het doodeenvoudig niet te harden. Ik bleef er maar even om een kop koffie le drin ken en constateerde, dat mijn vergelijking van den kruiser met een renpaard heel ver doorgetrokken ban worden, want op mijn stoel zat ik te hotsen als een iockey op zijn Derbyrenner. Maar nog erger was het in de stuurka- mer, een verdieping lager, een klein hol vol machines en reservomachines. Daar was het een kabaal als in een stoorn- draaimolen, die aanzet; alleen het piere ment ontbrak, ,/t Was maar een dek- j. laatje, dat los is getrild", legde de man, die hier de wacht hield mij uit, „dat zetten wij na den proeftocht wel vast", zei hij gelaten en was alweer in de weer met zijn mallemolen. Als ik aan dek op een stapel zakken met aardappelen even in een oppertje (schuil plaats) uitblaas, realiseer ik bet kennelijk abnormale van liet leven op een oorlogs schip, dat zijn toppraestaties Jevert, Alles, de levenden en ook het do ode materiaal, is in spanning en in ijlende haast; myste rieuze geesten, technische spoken zijn los gebroken cn waren rond. Wanneer men op een mailboot, in een trein of in eon vliegtuig gewaarwordingen zou ondergaan als hier op oen met oorlogspraestatios va tend oorlogsschip, waar égards voor den verwenden meiisch ontbroken, zouden dio transport vehikels niet veel passagiers krij gen. Bij al dio emolie dacht ik, op mijn aard appelzak gezeten, hoe het zou zijn, nis hij het gebrul der ventilatoren pn het geloei uil do tandwielkamer der turbo's nog bet fluiten der granaten, dc knallen dor ex plosies en het gelooi van een brand komt. lloo begrijpelijk is hot mij, dat men nooit den mililair den oorlog hoort verheerlijken, dat hij hem verafschuwt, maar ook dat hij met diepen ernst zich voorbereidt, wijl hij, cn hij alleen, heeft loeren aanvoelen, wal het beteokenen zou, indien hij zijn land weerloos ten prooi liet aan een vijand, die beschikt over het moderne oorlogstuig. €emengd Nieuws Botsing. Tusscheii personenauto cn mo- torrijwicl. Twee zwaar ge wonden. Omstreeks negen uur gisteravond heeft op den hoek van do Julianalaan en Paltzer- weg op do grons van do gemeenten Biltho ven en De Bilt, een ornstigo aanrijding plaals gehad tusschen oen personenauto en een motorrijwiel. De motorrijder, do heer AL uit Baarn kwam do .hili ana laan afrijden iin tie rich ting Bilthoven, met zeer groote snelheid. Hierdoor bemerkte hij te laat dat uit de richting Bosch en Duin een personenauto naderde en een botsing was onvermijde lijk. De aanrijding was vïij hevig, do mo torrijder en zijn duopassagiero werden te gen den grond geslagen. Met zware ver wondingen zijn zij per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De politie van Bilthoven hoeft beide voertuigen in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Ernstige ontploffing. Vijf doodcu, twaalf gewonden. Gistermorgen heeft zich in het club huis van de Jagersveroeniging to Sophia cen ontplofting voorgedaan, tengeiólge waarvan vijf personen werden gedood cn tn aalf gewond. De ontploffing onlslomd in een opgesla gen voorraad juchtbcnoodigdhodem, waar onder zich een hoeveelheid kruit bevond. Uit Sophia vernemen wij nog: Het aantal dooden tengevolge van de ontplofting te Sofia is tot 6 gestegen. De zwaargewonden verkeereif in liopeloozen toestand Tropische storm richt verwoestingen aan. Een tropische storm hoeft Cuba ge teisterd'. Twee personen zijn üe Havanna om bet leven gekomen. De malerieelo srV. de is zeer aanzienlijk. De plantages in die provincie Camaguey staan onder water. In deze streek is ook veel voo verdronken. Verscheidene plaatsen zijn overstroomd. O.m. Pinas- del Rio, Oriénto, Santa Clara. Honderden personen zijn dakloos. Boschbrandcn in Janan. Uit Toyliara wordit ger ld', dat op Saehalin vijf groote boschbxL. .den woeden. Drie-en-fwintig boerderijen zijn verwoest, terwijl 175 gevaar loopen. 50 H.A. boschgrond' is kaal gebrand. „'Olivier heeft zijn vijf daalders gemak kelijk verdiend" zei de oude wachtmees ter. Het vierde peloton juichte en moedig de hun kameraad aan. Een tweede kampioen trad M 't strijd perk. Op een holletje rende hij de brug op, trachtte Olivier te scheppen, maar deze hiekl zijn beenen stijf gesloten, boog zich over den rug van zijn tegenstander, greep hem om de heupen en wierp hem in hot water. „Bravo," riepen de kurassiers. „Leve Olivier." Deze keek trotsch glimlachend naar zijn kameraden, wuifde even met de hand. „Als hij nu nog de dcule zijn vet geeft, heeft lrij rust en mag hij straks de brug weer verdedigen," legde de wachtmeester uit. „Zeg, jij moest het ook eens probee- ren." Maar Saxon gaf geen antwoord. De dorde aanvaller betrad voorzichtig de kampplaats. Olivier hoog zich voorover, de handen vooruitgestoken. Ze grepen dkaar om den middel. Dan werd de een, Jan de ander een pas teruggedrongen. Ze kamp ten als twee stieren. Hun pezen waren tot het uiteiste gespannen. Toen gleed Olivier uit cn de ander stiet hem in no beek. Fier richtte zijn tegenstander zich op. Moei lijk zwemmende bereikte O-livier den oever en wierp zich hijgend' en doodelijk ver moeid bij zijn vrienden op het gras, „Je hebt je best gehouden," troostte de oude snorrebaard. „De vijf daalders heb je verdiend." Een sterke rakker, die vent daar," meen- Laboratorïum In de lucht gevlogen. Vermoedelijk 25 dooden. Gistermorgen te tien uur heeft in do nabijheid van Tallin (Estland), een /eer oinstig ongeluk plaals gevonden. Bij liet dcmoiitceren van zccmijuon is het laborato rium vari de munitie-opslagplaatsen der weermacht in de lucht gevlogen. Ook ceni- go depots van ontjdofbaro stoffen werden vernield. Een uitbrekende boschbrancl kon spoedig gobluschl worden, zoodat de in hot bosch gelegen opslagplaatsen gespaard bleven. Tot m een omtrek van 4 kilo meter sprongen do ruilen. liet aantal dooden wordt op 25 geschat, daarbij zouden verscheidene reseive-offieie ren zijn. De staatspresident en de com mandant der weermacht bobben zioh on- venvijld naar de plaats des onheils be geven. Tot nu toe werden negen lijken gebor gen. l Hittegolf in Zweden. Er heerscht in Zweden cen hevige hitte golf, die de Zweden in gioote getale naar do zee heeft doen trekken. De laatste 24 uur zijn 9 personen verdronken. Ptdlmancar in de woestijn. Men is begonnen ook naar Lybie toeris ten te .trekken. Alen kan daar thans per Pullman-car met bijna overdreven luxe reizen: met zit gemakkelijk in zijn fauteuil in speciaal verkoelde wagens, luistert naar de radio, kan telegrammen verzenden, ge nieten van spijs en drank, aan een bridge tafel zitten en aldus den tijd korten, wan neer de schilderachtige verlatenheid van de woestijn zulks eischt. WOENSDAG, 17 Juni 1933. Hilversum I, 1875 AL NCRV uitzending. 8 Schriftlezing, meditatie. 8.15—9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11 Har monium, sopraan en alt. 12 Berichten. 12.15 Giamofoon. 12,30 Kamcrmuziek- kwartet. 2 Gramofoon. 3.15 Orgel. 3 3.45. Viool on piano. 4 Gramofoon. 5 Kinderuur. 6 Gramofoon. 6.50 Afgestaan 7 Berichten. 7.15 Land bouwp raat je. 7.45 Reportage. 8 Berichten A. N. P. 8.15 Arnhemscihe orkeslvercon. 9 Gramofoon. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.05 Berich ten A. N. P. 10.30—1130 Gramofoon. Hilversum II, 301 AI. VARA uitzending. 8 Gramoloon. 9.30 Kcukenwonken. 10 Alorgenwijding VPRO-, 10.15 Orvitropia, voordracht en lezing over Bellamy. 12 145 D_ Flierefluiters en zang. 2 Ka mermuziek en gramofoon. 2 30 Voor de vrouw. 3 Voor de kinderen. 5.30 Orgel, fi Dansmuziek. 6.25 Causerie over de а.s. zonsverduistering. 6.30 Gramofoon, 7 Sportuitzending. 7.15 De Roodborstjes. 7.40 Fotogralie van i!e lloltandsche mo len. 8.03 Herh. SOS-bcriohten, nieuws berichten A. N. P. en Vara-varia. 8.15 Op naar hel Artis-Festival. 8.25 Do Bo hemians en zang. 9 Rovue-uitzondmg. 10.15 Nieuwsberichten A. N. P. 10.20 Fantasia. 11—12 Gramofoon Drnitwich, J50Ü AI. 12.05 Orgel. 12.35 Orkest en zang 1.35 —2 20 Gramofoon. 3.10 Piano. 3.35 Or kest. 5.05 Kwintet. 5.35 Dansmuziek. 0 50 Koor. 7.50 Kwintet. 8.20 Dansmuziek. 8.50 Orkest en alt. 10.20 Komische dia loog. 10.40 Orkest en bariton. 11.35— 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 AL 7.20 en 8.35 Gramofoon. 11.20 en 2.50 Orkest. 4,20 Gramofoon. 5.50 Orkest. 8.20 Viool. 11.05—12.35 Dansmuziek. Keulen, 456 M. б.50 en 12.20 Orkest 2.35 Gramofoon. 4 50 Orkest. 6.50 Graraoloou. 9.05 Dans muziek. 10.50—12.20 Kleinorkest, 1.25 Reportage bokswedstrijd LouisSchme- ling (uil Amerika). Brussel, 322 en 484 AL 322 AL: 12.20 Gramoloon. 12.50 Dans muziek. 1.30 Kiein-orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoon. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Gramoloon. 8.70 Orkest. 10.3011.20 Gramofoon. 434 AL: 12.20 Gramofoon. 12.50 Kiein- orkest. 1.30 Gramofoon. 1.502.20 Da'ns muziek. 5.40 Orkest. '6.35 Gramofoon. 8.20 Symplionieconcert en gramofoioin, 10.3011.20 Dansmuziek. Beutschlandscnder, 1571 AI. 8.30 Gramoloon. 9.35 Concert. 10.50 Pia no. 11.20 Amusoments-Concert. 1.25 Re portage bokswedstrijd LouisSell moling (uit Amerika) en gramofoon. de de korporaal en wees op den over winnaar. De heraut riep nieuwe kampvechters op en velen meldden zich aan. Na nog een overwinning werd ook deze kampioen verslagen: Een" groote hellebaar dier onttroonde hem en deze viel weer door een Waal. Zoo duurde de strijd voort, maar niemand versloeg drie vijan den. „Zie je," verklaarde do korporaal. „De aanvaller is frisch en heen dus cen groe ten voorsprong. Als je kans wilt hebben op den prijs, doe je beter tot het laatst te wachten." Een groote Waal stond zegevierend op de brug. De korporaal trok zijn jas en laai zen uit. „Wachtineeotertje," zei bij. „Sk geloof, dat ik nu eens zal beproeven die gouden lijdertjes in de wacht to sleepen. Die WaaJ verveelt me. Als ik ze win, hehben we vanavond' feest." „Ik zet een nieuwen blanken daalder op hem," stelde do wachtmeester voor. Maar geen der kurassiers wilde tegen de- kansen van hun vriend' wedden. Kalm betrad de korporaal de brug, knikte den Waal vriendelijk toe en wierp hem na een korte worsteling in het water. Het vierde peleton juichte. Alaar ook zijn noodlot kwam. Een lange magere musketier bracht hem ten val. De musketier keek minachtend' in het rond. De heraut riep weer nieuwe kam pioenen op. Voor de tweede maal schet terde de trompet, maar niemand bood zich meer aan. „Vervloekt," bromde de oude snorre baard'. -„Mijn beide sterkste kerels geslagen. Als ik maar twintig jaar jonger was. Is er -dan geen enkele ruiter meer, die dien langen musketier zijn vet kan geven?" Ilij keek zoekend om zich. heen. De wachtmeester, der musketiers stond niet ver van do kurassiers verwijderd. Smalend riep hij: „Er schijnt niet veel fut meer in je ruiters te zitten, oude." Saxon had met grooio belangstelling den -strijd gevolgd cn hij kreeg grooten lust dien langen musketier in de beek te gooien, maar zijn verstand' bleef^ de baas. Hij mocht zich niet te veel bloot geven. „Willem," zei de wachtmeester, „.mis schien zou jij... Ik heb je spieren ge voeld. Alaar neen, het zoui je met lukken Het regiment van ATonteeucouli moet zijn nedeilaag dragen." Toen daclit Saxon er aan, hoe vrien delijk ze 'allen voor berm geweest waren. Hij stond' langzaam op. „Wou je het toch beproeven?" riep de snorrebaard' vol geestdrift uit. „Jij bent een kerel." Saxon trok laarzm en buis uit. De ku rassiers keken vol bewondering naai' zijn borstspieren, zijn breede schouders en sterke armen. „Hij kan het. Hij zal het doen," juichte de oude. „Wreek mij, keTel," zei de korporaal. Ten deiden male schetterde de trom pet. I ^Voor de laatste maal," klonk do stem van den heraut. Derecruut trad naar voren. „Ik wed een daalder op hem," schreeuw de de' oude. „En ik," zei de korporaal. „En ik., zei 'Dhvier. Wie zegt dat .daar? antwoordde de wachtmeester der musketiers. „Ik J5®?01 het aan. Atet jou en jou en jou. Iedter voor een daalder. De lange Samson zal hcni gauw even wat water te drmkea rrgVOn." Saxon was inmiddels den musketier ge- genaderd. Hij stond voor hem, de spieren gespannen. Zijn borst veibief zich vier kant en fier. Boomvast stonden zijn bee nen op de brug geplant. De musketier hekeek hem, wilde toen zijn lange armen om hem heen slaan, maar na een vluggen, forschen slag met den smallen kant der handen tegen de binnen zijde van do armen van zijn tegenstan der, greep hij den musketier bij nek en gordel, lnef hem hoog op en wierp hein vijf vademen ver in de beek. Het was in. een oogenblik gebeurd, blijkbaar zon der buitengewone Krachtsinspanning. Een luid gejuich galmde over het veld. De snorrebaard' .ging naar de muske tiers. [Wordt vervolgd). f f •4» r.,-

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6