Jmiida Dinsdag 23 Juni 1936. DE DARDANELLES OVERSTE SAXON Frankrijk De stakingsbeweging. - ©siitsdhsteiid Paiesèina jaargang. Te?. Mo. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 e en 68923 Postrekening No. 53II. BUITENSLAND De conferentie te Montreux gisteren begonnen. Gistelmiddag om -1 uur is le Montreux de openbare zitting van de zee-engten con ferentie door den Zwitsorsblieri bondsraad Molta geopend. Molta wees erop, dat de Tuiksehe regeering een mooi voorbeeld van correctheid hij de regeling van een diplo matieke kwestie hoeft gegeven, door in den vooigesclireven vorm een verzoek in ie dienen lot wijziging van een verdrag. In het leven der volkeren geldt noodza kelijkerwijze de regel, dat verdragen moeten worden nageleefd, doch deze conferentie bewijst ook,' dal verdragen niet onher kenbaar zijn. De Turksche minister van buitcntandsche zaken, Roesjdi Aras, die daarop het woord nam: zeide: Door u do door oins lülgc- weiklo ontwerp conventie tot opstelling eener rechtsorde in. den geest van de eigen soevereiniteit van Turkije te overhandigen, hebben. Wij een internationale sa men wee king tot regeling van het zee-engte regime ill het leven willen roepen, nadat wij tot do conclusie gekomen waren, dat dat van 1923 zijn reden van bestaan verloren heeft, en dientengevolge onbruikbaar geworden is. Bij deze nieuwe regeling hebben wij er naar gestreefd in de grootst mogelijke male met de belangen van den wereldhandel rekening tie houden. "Wij hebben in ons ontwerp aan do koopvaardij volledige vrij heid willen geven, en zijn in dit streven zoover gegaan, dat wij de belangen onzer landsverdediging een weinig verwaarloosd hebben, aangezien, wij zelfs in tijd vain oorlog, wanneer Tuikijo tot de oorlogvoe renden behoort, aan de neutrale koop vaardijschepen vrije doortocht willen toe staan. De collectieve waarborg, versterkt door een regionale garantie overeenkomstig ar tikel 13 van het verdrag van Lausanne, was de basis, waarop het geheeld gebouw van het zeeengten regime was gegrondvest. Thans is echter gebleken, dat dezie basis haar laak niet moor -vervullen ban. Do door deze garanties bedongen, en bovendien nog onvolkomen bedongen de mihlaiisalio kan niet moor gehandhaafd blijven, want een dergelijke toestand zou tegen het meest elementaire recht van el ken slaat op verdediging van zijn grond gebied indruischen. 'Aan de collectieve veiligheid d.ent eik- land oen minimum aan macht bij te dragen. Turkije heeft in de zee-engten zijn kwets baarste plek, en het is zijn plicht, deze te beschermen, zooals het do plicht van ieder een is, zijn medewerking op liet gebied der colleCmve veiligheid slechts te verwach ten, wanneer hij dit recht eerbiedigt en zelts steunt. Turkije heeft in zijn ontwerp zelfs aan do oorlogsschepen vrijheid van clcprtocht binnen liet kader van de hoogst 'noodzake lijke cischen van veiligheid in de zee van Marmora en in de Zwarte Zee .willen ver- le'enen. Ik ben ervan overtuigd, dat de politiek van hel Kcmalislische Turkije voldoende steekhoudend is gebleken, om als oen rea- listischo politiek van vrede en eendracht te kunnen worden beschouwd. De Turksche cischen, die op do Darua- nollen-conferentie officieel naar voren zijn gebracht, omvallen drie hoofdstukken: 1. Remihlarisaüe der zee-engten. 2. Reglementeering van do vrijheid van doorgang voor oorlogsschepen, gebaseerd op beperking tot 14.000 ton van do sche pen, die do velschillende zee-engten mogen passeeren, en tot 28.000 ton van djo tot nage der oorlogsschepen, dio zich in de Zwarlo Zee mogen bevinden. 3. Regeinontoering van liet vliegen over do zee engten. Na de verklaring van Roesjdi Aias nam Titoelescoo het woord -en zede, dal de conferentie met groote zorg do Turksche voorstellen zal besfudeeren, want de zee engten zijn het hart van Turkije, doch ook de longen van Roemenië, zoo'dat liet voor beide staten verstandig zou rijn bier- in samen te gaan. Lord Stanhope, de vertegenwoordiger van Engeland', schreef het verzoek van Turkije toe aan liet mislukken van de ontwape- nings-conferentie en van den Volkenbond. De staten moeten bij hun verdediging thans vooral op eigen krachten rekenen. In geland' zou zeer welwillend het Turksche voorstel bcsludoeren. Namens Frankrijk verklaarde Paul Bon cour, dat Je voorstellen door de Fran- sche regeering zullen worden bestudeerd, in den vasten wil, om de vrienden vol doening te schenken. Lilwmof verklaarde, dat zijn regeering do eerste was geweest, om de voorstellen van Ankara to steunen. Dp het oogenblik, dat zekere landen tot een oorloa voor bereiden, geeft Turkije overtuigende be wijzen van vredelievendheid. De Sovjct- regeering zal de herziening van het ver drag van Lausanne in oen geest van be grijpen en verzoening bcstudeeren. 'Ook de vertegenwoordiger van Japan, Sato, verklaarde, dat zijn land sympathiek tegenover het voorstel van Turkije staat, doch aangezien Japan geen 1 d moer van den Volkenbond is, kan bet in sommige clausules niet medewerken. Poli lis- verklaarde, dat-Griekenland Zich aansluit bij de woorden van Tïfoclescoe. De vertegenwoordiger Van Znid-Slavïê, Soenbolitsj, zeide, dat zijn regeering be reid is mede te werken aan een nieuw verdrag inzake dn zee-engten. ■Dok de laatste spreker, de Bulgaar Nicolaioff, veiklanrde, dat zijn regeering gaarne mede zal werken aan oen her ziening van het verdrag van 1923. 'Op voorstel van Pohlis besloot de con ferentie de algemecnc besprekingen Ie houden in een besloten zitting hedenoch tend. AUTO-Niij. VJNK Co. N.V. StadliQuciersiaan 11*13 Schiedam Telel. Nas 68506-69512 BLiAAL TE 'S-GRAVEN2ANDE, Tel 131 Beigi e De algemeene stakingstoestand. Hel verk op vele plaatsen hervat. De werkhervatting in de haven van Ant werpen was gisteren algemeen, en zij ging zonder incidenten gepaard. Een 30-tal schepen werd in lossing ge nomen. Do diamantbewerkers zijn allen weer aan het werk. Gezien de algemeene werkhervatting te Antwerpen is de be- scbermingsdiensl van do gendarmerie stop gezet. Te Hobokon en te Duffel zijn nieu we stakingen losgebroken. Wat liet gebied' van Brussel met de voorsteden betreft, er is oen nieuwe sta king uitgebroken te lïaeren, terwijl zich een incident heeft voorgedaan to Ander- lecht. Do gendarmerie beeft daar een samenscholing van 1200 personen uiteen gedreven. Dit gebeurd© voor het Volks buis. Met glazen ,en stoelen werd uit de ramen van» het Volkshuis naar do gendarmerie geworpen. Dit incident was het gevolg van een misverstand1, dat later opgehelderd' is. Het personeel der Brussel- scho tramwegmaatschappij on 'van den autobusdienst heeft besloten, vanmorgen in staking te gaan, aangezien het geen vol doening heeft gekregen in de kwestie der vaca'ntio mei behoud van loon. Tc Anderlecbt, evenals in andere gemeen ten, zijn belangrijke vergaderingen van sta kers belegd', met'- het oog op de beslis sing inzake hervatting van het werk. Voorls zijn1 gisteren verschillende ver gaderingen gehouden dooa' bankbedienden en bedienden, van verzekeringsmaatschap pijen. Men verwacht^ te Biussel, dat in sommige industrieën het werk spoedig zal worden hervat. Te Luik bestaat do neiging tot hervat ting van het werk in eto "metaalindustrie. In Brabant werd het werk stilgelegd in een zijd'efnhriek te Tubjze. Te CJabccq zullen de smederijen morgen liet werk hei- vatten. In de provincie Henegouwen is do toe stand over het algemeen onveranderd'. In drie plaaLcn is het werk hervat. Ook in verschillende fabrieken in hef centrum is het werk hervat. To Bergen is dis arbeid' in do brouwerijen stilgelegd. In do Boiinage trachten de gendatmen het verkeer langs de wegen op gang te houden en samenscholingen te verhindo- len. Het leger heeft tot taak gekregen, do opgebroken straten to herstellen. Naai- gemeld! wordt, bestaai, op het oogen blik verschil van meening tusschen do so cialisten en communisten «enerzijds, d,'e op handhaving der kalmte aandringen, en de Daugisten (revolutionair socialisten) an derzijds, die tot opstand aansporen. In de provincie Oost-Vlaandeien werd ©en commnnistenleider aangehouden, daar hij een commandant der gendarmerie in liet gezicht had geslagen. Het werk werd hervat to Goraerdsbeigen. Daarentegen werd liet werk stilgelegd te ilamrao en te Ninovo. In de provincie Namen tenslotte is bot werk in een fabriek van chemicaliën stil gelegd. Zen of geen zon .1 tóch mooi bruin. Dat staat gezoncf en sportief en voorkomt tevens ver vellen en zonnebrand. 3xinwrijven is qelijk aan 30 zonnebaden. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. IIct. SügeisriCS territoriale leger heeft nog 45.000 man noodig. Do speciale correspondent van do Daily Telegraph schrijft, dat, ofschoon zich weke lijks gemiddeld 900 reenden bij' bet' Bril- sche territoriale leger laten inschrijven, nog ongeveer 45.000 off.cieren en manschappen dienst zullen moeten nemen, alvorens bet vereisebte defensicpeil zal zijn bereikt. - Binnenlundsclic lecuing. Besloten is tot uitgifte van een binncn- landscho lccning, groot 700 milliocn mark, tegen eon rente van -l'/j pCt. De looptijd is twaalf jaar. Tan deze leenïng is reeds 200 miliioen ondershands geplaatst. 1 r,V, nu.tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. i;-?. ->,a - f Pi De staking te Havre geëindigd Do staking aan de haven vail Havre is geëindigd. De arbeiders hebben het werk hervat. Do staking in Marseille. Gistermiddag zijn zeelieden in Marseille die reeds gemonsterd hadden, in slaking gegaan. Zij hebben de schepen bezet. Zij eischen de directe opening van onderhan delingen over de arbeidsvoorwaarden Vijf duizend zeelieden staken thans. Veertig schepen zijn bezet. Do staking van liet hotel-, café- en reslaurantpersoneel is geëindigd. De slaking .in de havens en dokkon in het gebied van Parijs, heeft zich gisteren uitgebreid. Ernstige botsing tc Parijs. Gistermiddag is in de buurt van het St, Lazaro slation in Parijs-tot een lanelijk ernstige botsing gekomen tusschen een duizendlal aanhangers van het Volksfront en een ongeveer even groot aan lal leden van ontbonden strijdorganisaties. De politie heelt orders ontvangen, welke, naar men hoopt oen herhaling van dit soort incidenten zal voor!» non. Honduras treedt uit den Volkenbond. Volgens berichten uit Tegucigalpa is bij decreet van den president bepaald, dal Honduras uit den Volkenbond zal treden. AihtessisiÊe Haile Selassie naar Senève. De negus tijdens raadszitting te Gcnèvc. Men bevestigt le Londen, dat de negus tijdens de zitting van den Volkenbonds- raad' te Gcinèvo zal zijn. Generaal Maltonnen naar Abcssinië. Een vertegenwoordiger der Ab'essijiisclie legatie te Londen heeft meegedeeld, dat generaal Makonnen zich naar Gore (Abes- sinie) zal begeven, waar hij zijn werk zaamheden als provinciaal gouverneur zal hervatten. Engeland erkent annexatie van Abessinië niet. Eden heeft gistermiddag in het Lager huis verklaard, dat do Engelse he regoe- rjtig geenszins to Geneve aan de Assemblee voorstellen zou doen betreffende of toe stemming zou geven tot erkenning van de annexatie van Abessinië door fiahë. Zunneèluin ctème Vuurgevechten tusschen Britselie troc- 1 pen en Arabieren. I Gisteren hebben de Britselie (roepen we derom lichte verliezen geleden hij scher mutselingen me! Arabieren. Een offic-ier werd licht gewond tenge volge van het uit de rails loopen vain een lorrie, waarop een spoorwegpatrauillewerd vervoerd Een onder-officier en een soldaat werden licht gewond bij bet afslaan van een aam- val op den trein uit Jeruzalem. Zes 'Ara bische aanvallers werden gedood en ver scheidene andere met madrinigeweervuur verdreven. De politie hoeft twee Arabieren gear resteerd, die ervan worden verdacht Zon dag bij Toelkarem een Scholschen onder- olficier le hebben gedood.- 1 Een militaire palrouille, die op het spoor traject tusschen Jeruzalem en Lydda reed, werd nabij bet dorp Maelha besohoien, waarna zij het vuur beantwoordde. Hier bij werd een der aanvallers gedood. i Dezelfde militaire palrouille werd kort daarop nogmaals overvallen. Bij hot vuur gevecht dat ontstond, werden twee Brit selie soldalen licht gewond en zes Ara bieren gedood 40) Mercurius en Praxiteles waren vertrok ken. Do eerste om de berichten over to brengen aan d'on koning van Zweden. Saxon wachtte nu op d'en tweede, die met een paar goede paarden zou ierugkoeren. De overdo begon ongeduldig te worden. Marion op Bingunstein. Slechts vier uur rijden van hier verwijderd. De lust bekroop hem den afstand' te voet aE to leggen, maar daardoor zou hij nog later bij "haar zijn. Dat vervloekte wachten; do tijd drong. Marion. Hij verlangde er naar haar weer te zien, haar in zijn armen te ne men. Heel zijn hart smachtte naar de eenigo vrouw, die er voor hem op de wereld bestond. Marion, de mooiste vrouw, dio een man zelfs in zijn wildste droom en zich kon voorstellen. Zijn verloofde. Hij zag haar ovaal, ivoorkleurig gelaat voor zich met de groote bezielende zwarte oogen onder do lange wimpers, de krans van donkere lokken, ag het spottende, raad selachtige^ lachje om do warme roode lip pen, het lachje, dat hij alleen begreep, zag haar trotsche, slanke, maar toch zoo mooi gevormde verleidelijke gestalte. Zijn Ma rion. J Hij zat met het handvat van zijn bier- Kruik in do band1, half onbewust van zijn omgeving, ie droomén.' Eensklaps werd' hij opgeschikt door het gekletter van talrijke paardenhoeven op den straatweg, alsof een geheel regiment in aantocht was. Hij lceck torsluiks uit het venster, zorg dragende, dat hij van builen niet was to zien en bemerkle dat de gebeele weg bezet was met ruiters en voetvolk. 'Overal om de herberg werden posten uitgezet Gesnapt. Doch toen lachte liij om-zijn eigen dwaasheid. Ze heb ben toch geen twee regimenten ruiters van Ilolek en Bernstein, geen paar dui zend man noodig om mij to vangen dacht bij. Maar wat was bun doel? Do deur van de heiberg werd openge worpen. Fen officier trad binnen, gevolgd door een bende musketiers, en toen ach ter de anderen verscheen de galgentronie van don vos, den rooden wachtmeester. Er zaten maar 'weinig gasaten m do zaal. Gluiperig keek de vos rond, kreeg Saxon in zijn hoekje in de gaten, wees hem aan en schreeuwde: „Daar zit do spion." De officier monsterde Saxon, knikte en zei spottend: „Zoo, vriendje. Kom maar eens hier. Je gaat met ons mee." En toen, terwijl hij zijn ironie eensklaps liet varen: „Grijpt hem, kerels." Saxon had even vuendelijk terug ge lachen, was opgesprongen en stond in en kele stappen boven aan de trap vóór een der musketiers het bevel had kunnen op volgen en een hand naar hem kon uit steken. „Hom na. Grijpt hom toch," klonk de slem van den officier. „Niet schieten, ezels. Levend vangen. Een do one spion is geen cent meer waard." Saxon draaide zicli bliksemsnel om, zag beneden zich de soldeniers de trap op stormen. Hij bleef slaan, wachtte hen bo ven kalm op. De eerste vervolger was met getrokken zwaard vlak bij hem. Saxon duwde het zwaard met zwaaiienden arm ter zijde, greep den man, hief hem op ondanks zijn tegenstribbelen, en wierp liem met volle kracht tegen de beide kerels aan, die hot dichtst bij hem waren. Zij vlogen kletterend in hun borstharnassen achterover tegen de mannon aan, die op hen volgden. De geheel© bende rolde vloe kend en tierend van de lioogc, steile ttap. Saxon snelde de gang in, hoorde nog het: „Wel allemachtig' 'van den officier, rukte oen deur open, die naar een ver trek aan de achterzijde van de herberg moest leiden. Hij kwam in een ruime ka mer, sloot de deur achter zich, nam niet de minste notitie van een jonge dame, die in een bedstede lag en hem stom van verbazing aanstaarde Hij ij'.vb naar het groote raam, dat uit .tal van kleine in lood gezette gekleurde venstertjes be stond, sloeg het open en zag in liet bosch achter do herberg een aantal ruiters liggen en aan een boom dicht bij drie paarden vastgebonden, een roode vos, een witte schimmel en een zwarte Ardennen Hij beantwoordde het lachje van de jonge vrouw, die nu blijkbaar den toestand begreep, door haar met da hand een vaar wel toe te wuiven en liet zich uit het ïaam vallen, deed onmiddellijk zijn keuze den rooden vos, een lioogc, trotsche hengst met wilde manen en een paar vurige oogen, sprong op zijn rag, ontknoople met één beweging de teugels en was om den BINNENLAND Optreden van een Belgisch burgemeester. liet Tweede Kamerlid Boon heeft aan. den minister van hhmenlandsolio zaken do volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is hel juist, dat de burgemeester der Belgische gemeente Selzaele, do heer Schalmette, oa. op 10 en 11 Juni in Tor- neuzen is geweest, waar hij de Nederland se!) e havenarbeiders heeft aangespoord om lo staken uit solidariteit met de haven-ar beiders le Antwerpen? 2. Indien vraag 1 in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de minister clan niet van oordeel, dal een dergelijke actio van buitenlanders niet geduld kan wor den en wil do minister na overleg met zijn amblgenoot van justitie do' burgemeesters instrueeren, dat een vreem deling, die zich aan dergelijke handeha gen schuldig maakt, onmiddellijk over do grens moet worden gezet? hoek van den herborg verdwenen, gevolgd door het witte en het zwarte paard, vóór de ruiters in het bosch hem hadden Kun nen bereiken. Om den hoek stiet hij op een groep musketiers, die uit de heiberg kwamen aanrennen, maar de hengst kende zijn weik. Ilij trapte links en rechts, stond op do vooiheenen, verhief zich luid brie- schend op de achieibeenen, zoodat de mannen verschrikt achtciuit stoven, terwijl zijn beide losse kameraden hun best deden de verwarring te vergrooten. Saxon wieip zich eensklaps voorover, greep do sabel van een soldenier. Als een woedende centaur viel hij op hen, stak, sloeg met de Iding en door een molen als van tien bliksemde degens maakte hij ruimte. Do vos vloog tusschen de solde niers door naar een pad, dat aan de over zijde van de herberg door de hosschen liep, want zijn meester had in een oog wenk gezien, dar de straatweg aan heide zijden vol krijgsvolk was en aan dooi- breken daar niet te denken viel. Even sloeg de overste zijn redder op den schouder. „Braaf, braaf, jongen," zei hij. „En nu vooruit, Het gaat om hol leven." Hel scheen, dat de hengst hem volko men begreep. Hij schoot weg als een pijl, gevolgd door zijn beide vrienden en daai- achter een groote troep vijandelijke rui ters. Do wedren begon. Het was een rit op leven en dood'. De paarden vlogen over het boschpad. De roode hengst hield' zich prachtig, bleek de sterkste, bleet overwin naar. De afstand tusschen hem en zijn vervolgers werd slceds grooter. Bovendien liepen zijn beide vrienden de ruiters voortdurend in den weg, vooial de dikke Ardenner, die lang niet zoo ving over bet smalle pad schommelde. Maar onverwachts kwam uit een zijweg con nieuwe troep vijanden op versehe paar den, kurassiers van Von Bernstein. Een seconde voor heil bereikte de vos het snijpunt, donderde hen voorbij. Weer be gon de achtervolging, maar hij bleef aan den kop, galoppeeiend met groote sprengen. Tien lengten lag hij vooi, loen Saxon plotseling een snel vlietende brecde hoek zag, stroomend tusschen rotsen in de diep te. Er lag voor voelgangers oen plank over, die echter voor een ruiter onbe gaanbaar was. „Vooruit," liep Saxon, raakte hel paard oven met de hielen in de zijden, boog diep vooiover. De hengst aarzelde niet. MoL het gioolste gemak nam hij de heek en gaf zijn achtervolgers hel nakijken. De vluchteling zag om. Slechts één rui ter duifde zijn vooi beeld te volgen. Saxon draaide zich nieuwsgierig om in den za del. Het paard van den vervolger sprong, maar de beek bleek le breed De achter hoeven kletsten tegen de ovei/ijde, do boe nen van het dier gleden van don stellen gladden oever. Ruiter en paaid vielen ach terover iu de diepte. De overste hield zijn paarl in, liet hem! slappen om hem op adem le laten komen! en klopte hem dankbaar op den hals. „Braaf," hcriiaalde hij. „Je heul cetï piüchligen vriend. Nu zullen wc liet ven- der wel opknappen. [Wordt vervolgdL. Deso courant veraclujnt dagelijks, mot uit- QQcte «omleriug v&n Zon- en Feestdagen. Cu Prye per kwartaal f 2.;i franco per pos! £2.60. Prijs por weck: 15 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor kot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur tan liet Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór 1> uur. Bon bepaalde plaats van advertontito wordt niet gewaarborgd. S0H1EDAMSCHE COUR» T "~7 r t« AiAA 4 Prijs der AdvortentI6n: van i5 regels f 1 t>r, Nn yl/ö4 iedere regel meer f0.30: In bet Zaterdagnummer **ï£m regels fl.80, ledero regel meer (0.35. floclameB f 0.75 per regel. Incassokosten 5 ctfL; ?oatkwitantic3l5 ets. Tarieven van adverlenliéa (j abonnement iyn aan hot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Aihertentién opgenomen b fÜÜO t/m. 15 moor den, f 0.75 tjm, 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum Tan 30 woorden. 'b WoensdagsKleine Advertenttën tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond O uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentidn f 100, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. r- réinigingskracht. PRO 2 B

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1