Verslagvaei .dén" Gemeenteraad OVERSTE SAXON ZIJN STIJVE NEK INS UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM TWEEDE 'Bhik® SCHIEDAMSCHE COURANT DOOR KLOOSTER BALSEM Bebouwingsvoorschriften. Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" Adres caféhouders. - Gem. Handelsavondcursus. Werkzaamheden In kleine tuinen. ICerk em Schooi Vergadering van Vrijdag 8 Mei 193G. IX, Voorzitter: de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Ilaaren. (Vervolg). Miskenning van hel doel. .De heer mr. Van V e 1 z e n (r.k.) zegt geen gemakkelijke taak to hebben, nu hij dit voorstel van B.«en W. moet verdedigen. Spreker erkent do redelijkheid van de be zwaren, tegen dit voorstel aan te voeren, al meent spreker dan ook, dat de heer Scheurkogel iets to ver is gegaan in zijn critiok. Do lieer Scheurkogel zegt, dat do gemeento met verscheideno verordeningen bedoelt de vrije ontwikkeling belemmerin gen in don weg te leggen. Dat kan nooit de bedoeling van de overheid zijn. Hoog stens kunnen do verordeningen voor ]>e- trokkenmx onaangenaam of zelfs nadeelig zijn. Maar het is niet zoo, dat er verorde ningen ontworpen worden, die alleen maar (en doel hebben onaangename effecten in het leven to roepen. Dat blijkt trouwens ook reeds uit het voorbeeld inzake de Lange Haven, dat do lieer Scheurkogel heelt aangehaald. Als men spreker zooveel viagen stelt, zou hij zich er ook wel eens c-en willen permitteerenHoe zou de Broersvest er, thans uitzien, als er eens geen verorde ning was geweest, die de bebouwing daar regelde? En hoe zou hot in andere doelen van de 'stad er uitgezien hebben, zonder dergelijke verordeningen? Men moet deze verordening op haar waarde apprecieeien! Besturen is leiding geven. Als or bestuurd moot worden, dient er leiding gegeven te worden. En nu is het niet gewenscht de. terreinen, in dit voor stel genoemd, voor woningbouw tö ge bruiken. I Of die terreinen daar ooit voor in aan merking zullen komen, weten we niet. Hot kan host zijn, dat v. d. Eist noch Ilase- kamp op hun terrein huizen willen bou wen. Maar als zij daartoe zouden willen overgaan en do gemeente zou dit onge- wenscht achten, zou de raad het verwijt aan R. en W. kunnen maken: Gij loopt achter de feiten aan! Do heer Scheurkogel heeft cr op ge zinspeeld, dat deze ontwerpverordening met veel moeite is tot stand gekomen. In de tweede helft van 1935 is nog op ver zoek van wijlen den heer v. d. Tempel een wijziging gebracht in het voorloopig ontwerp. Als telkens weer de - beslissing van den raad over een bepaalde zaak wordt uitgesteld, is dat zeer onprettig. De Voorzitter heeft dat gevoeld met de aan gelegenheid van de radioclistribulie! Door dat voortdurende uitstel komt men steeds verder af van het punt, waarop in een vergadering van B. en W. een besluit is genomen. Ongewcnsclite situaties voor komen. Er is gez.ogd: Het zal blijken, dat Van der Eist en Ilasokamp nog in grooto moei lijkheden komen. Do kans is inderdaad aan wezig, dat zij in moeilijkheden komen ten aanzien van hun credictgevers. Sprekers kan meevoelen, dat na aanneming van de verordening niet meer die dekking aanwe zig zal zijn als van het oogonblik. De heer Th. J. L. v. d. Berg (c.li.) Baar ligt juist het zwaartepunt! De lieer mr. Van V e 1 z e n (r k.)Dat weegt zwaarder dan in do tweede helft van 1935, omdat steeds meer bedrijven wegzinken. Het is plicht van B. en \V. en van den raad om zich in de kwestie van een evenlueole bestemming te mengen, opdat later nooit do critiek zal kunnen worclen gehoord: Gij zift niet tijdig opge- DER treden om ongowenselito situaties te voor komen I Spreker otkenl do moeilijkheden, waarin do industrie in 't algemeen thans verkeert Er is beweerd, dat het terrein van do firma v. d. Eist geen industrieterrein zou zijn. Dat is het wol. Hot terrein is gelegen tegen den Grocnedijk en langs de Buiten haven! Met betrekking tot het terrein van Ilaso kamp is opgemerkt, dat, indien niet te diep zou worden gebouwd aan de. Maaskado. nog vpldoondo ruimte zou zijn voo." indu strieën om er zich te vestigen. Maar hot is ongewensclil woningbouw toe te staan aan do boorden van een diep vaarwater en een ndustneterrein, daaraan gelegen, _af te sluiten. 4 Er zou niet zooveel bezwaar togen be staan 'de huidige toestand ongewijzigd lo laten, als niet de crisis zoover dooigevre- ten was. Vroeger zag men do industrie beslag leggen op do meeste terreinen, voor haar geschikt; helaas is nu het omgekeerde het geval: industrie-terreinen worden voor woningbouw bestemd om' daardoor zoo mogelijk het crediet te behouden. Dc rechtsgrond, De heer Iloogcndain heeft gevraagd Welke is de rechtsgrond voor deze ont- werp-verorJening Voor het antwoord op die vraag moet spreker naar de Tweede Kamer verwijzen, die de Woningwet hoeft aangenomen. Art. 43 van die wet is de rechtsgrond voor deze verordening! Als men den rechtsgrond van art. -13 wil na'- gaan, mooi men teruggaan lot de discus sie over de Woningwet. De heer Van Iersel meen!, dat vaststaat: Het terrein van Van. der Eist is geen in dustrieterrein. Spreker meent, dat dit wel degelijk industrieterrein is en men doet de werkelijkheid geweld aan, als men zegt, dat op den rand van het terrein toch ook woningen van do Bouwvereeniging Een dracht en van het Nieuwstrcht slaan. De heer Hoogendam meent te dezer za ke? bij B. en W. een zeker dualisme te hebbeu ontdekt. Spreker verklaart, dat het juist andersom is; van eenig dualisme is in liet voorstel van B. en W. geen sprake. Spreker herinnert er aan, dat men het voormalig terrein van de Scheepsbouw Maatschappij Fijenoord te Rotterdam ook heeft willen bestemmen voor bouwter rein, waartegen het gemeentebestuur \an Rotterdam zich heeft verzet. De Nieuwe Rott. Courant is in cenige artikelen daar tegen fel te keer gegaan, op grond van den nood der tijden! Niet, meer y eanccssic's.1 ZATEltDAG 27 Juni 1936, no. 21288. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 44) „Bat begreep ik. Het zou to veel oer zijn." Be beroemde ruitergeneraal vervolgde. „Prinses Ebertot is op Bingunstein. Daar om zond ik dadelijk, toen ik het bericht kreeg, een leger, twee regimenten kuras siers onder Ilolak en Bernstein en voet yolk, om het sterke kasteel te veroveren, indien do slotheer de prinses niet zou willen uitleveren, 1 lietgeen hij nooit goed schiks zou doen. Hot zal dus oen belegering worden. Ik zal er misschien nog meer troo- -pen heen moeten zenden. Maar hebben zal ik haar. Dom van u, haar niet dadelijk te troutveu. De losprijs, 'dien ik vraag, zal zeer hoog zijn. Ilooger dan u zult vermoeden. Dat is mijn goed recht. Maag denburg was door mij veioverd. Alles wat er was, behoorde mij volgens hoersehend oorlogsgebruik. Ik heb dringend geld. noo- dig voor mijn troepen. U bent mijn ge vangene, wüt u uw eerewoordi niet geven „Dat heb ik ïeeds verklaard, excellen tie." „Juist. U kennend', verwondert dat mij niet?s." J Snxon bóog. „Als de prinses in mijn macht is, en dat zal ze spoedig zijn, want ik vertrouw zolls, dat; als het'bericht haar bereikt, W'.i11 gevangene is, ze hier onver wijld zal komen om alles, alles, .wat ze zijn B. en W. gedechargeerd als later on- gowenschle toestanden ontslaan, want B. en W. hebben vroeg genoeg gewaarschuwd. Of daar gebouwd zal worden in de toe komst, weet spreker niet; maar als deze verordening is vastgesteld, kan er niet ge bouwd worden! Be heer Scheurkogel (ch.): Daar gaat het juist om! De heer mr. Van Velzen (rk>): In derdaad I Ect^ -algcmccne bcbouwings- v^rordemug. Do heer Scheurkogel fc.h): IJoe de werking van de desbetreffende veror dening voor de Lange Haven in do prak tijk zal werken,"is nog niet to zoggen. Het geval van de bebouwing van de Broers- vest is niet te vergelijken met de bebou wingsvoorschriften voor Havemlijk en Bui- lenhavenweg! Bij de bebouwing van de Broersvest waren verkersproblemen in liet geding. Er zijn ccnige slachtoffers ge vallen, maar de wijziging op de Broers vest was noodzakelijk; hier belrol liet een algemeen belang. Wat aan de wijziging van de Broersvest vooraf is gegaan het houwen van die brug is overbodig Een 'besparing. Do lieer mr. Kavelaars (r.k): Hoe veel zijn de kosten van deze reorganisatie? Er komt nu een jaar bij! Do heer Binkelaar (s.d.): Deze re- oiganisalio brengt geen kosten mee! Zij is zelfs oen besparing, omdat voortaan slechts 3 dagen per week les gegeven zal worden en dat gedurende 10 maanden. Dat beloehent per jaar ongeveer 300 les uren minder. De heer mr. Kavelaars (r.k.)z Maar cr komt toch een jaar hij voor de oplei ding! De heer Dinkclaar (s.d1): Hel aan tal lesuren wordt echter minder. Overeenkomsl.g het voorstel van B. en "W. wordt besloten. geweest. Als deze verordening niet tot stand komt, heeft het gemeentebestuur niets, is gezegd, waar het kracht uit kan putten om het geven van 'den ongewenschle bestemming van bepaalde terreinen, tegen te gaan. Is het echter niet heler een algemeenen maat regel vast te stellen? Als men voor be paalde terreinen een hebouwingsverorde- ning gaat vaststelion, drukt men 00 die terreinen een bepaald stempel, Spreker zou desnoods nog wet met een bebouwings- vciordening voor de geheeto gemeente ge noegen kunnen- ncinen, maar niet met oen verordening voor dit gedeelte alleenI Do hoer Hoogendam (ar.) kan wol onderschrijven, dat eventueel te verwach ten moeilijkheden voor een eigenaar nooit lichtsnoer kunnen zijn voor 't afhouden van de handen van een overigens nuttige zaak, maar spreker ziet de noodzakelijkheid niet 111 om ook het terrein van Van der Eist en Co. in dit voorstel op to nemen. Het spijt spreker, maar hij zal tegen het voor stel van B. en W. moeten stemmen. - -> De stemmen staken Het voorstel w ordt in stemming gebracht: do stemmen staken, 1414. -Voow stemden de heeron Smit, mr. Van V-elzen.■-Hinkelaar, Do-Bruin, "Etihan, Berg". ,lk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'uuonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. HSfif EP'C ORIGINEEL TER 1N7AGE Onovertroffen by brand-en say wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rkeumatieb, spit en pynljjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62J/2 ct. en f 1.04 De heer Hoogendam zou er voor te via- man, Plan que, mevr. Benlhemde Wilde, den zijn aan dit voorstel van B. en W. ziju stem te geven, als daaruit het terrein van Van der Eist gelicht werd. tie hoeren Blazer, C0II6, .T. N. Hoek, Kodde, Van Duinhoven cn Vaïi Lith, Tegen stemden de hoeren Th. J. LI. v. Van B. en ,W. advies, naar aanleiding van het adres van de atdeeling Schiedam van den Reef. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters inzake verlichting van lasten x"crsonoele-bclasting, vermake- lk heb mij, aldus spr, op govaaüijk :<J, Berg, Slavenburg, Janse, v. d Kraan, terrein begeven, toen ik ton vorige jarojmr. Noiet, Bi.jloo, A. Hoek, Van Iersel, aan ons aller vriend en helaas te vroeg overleden mede lid den hoer v. d. Tempel inzake do bestemming van de gronden ten Oosten van do Voorhaven, aan don Bui- tenbavenweg en ten Oosten van den Groe- ncdijk, cenige concossie's heb gedaan. Tot zijn spijt kan spreker zich thans niet bereid verklaren het terrein van Van der volgende vergadering opnieuw over Eist uit dit voorstel te nemen. Dan zou voorstel gestemd zal worden, spreker voor zooveel moeilijke beslissingen. P. A. v. d Berg, Hoogendam, Scheur kogel, Van Dorp, mr. Kavelaars en Wieken- kamp. Do heer Van Pelt had de vergadering reedis verlaten en nam.aan de stemming geen deel. De Voorzitter deelt mee, dat in de hot komen to staanwaarom dat terrein wel en dit niet? dat het niet wonscheüjk lijkt daaraan te beginnen. Dat geldt niet alleen voor het Icrioin van Van der Eist, maar iiet zelfde argu ment is ook van toepassing op elk ander terrein, in do ontwerpverordening ge noemd. 1 Is men niet bereid liet voorstel van B. en Wzooals het daar nu ligt, te aanvaar den, dan moot men er maar tegen stem men. Wordt het voorstel veiworpen, dan Do lieer J. N. Hoek (r.Jt,): Eén van de loden van do Commissie voor den Wo- ningd'ienst, die meegewerkt hdeft dit voor- stol in don raad te brengen, heeft nu tegen het voorstel gestemd! Dat hooft mi] gefiap- peordi Do Voorzitter- Dat is thans niet aan d'o orde 1 Voorsid van B. en W. tot reorganisatie van den Gemeentelijken Ilaindielsavoindcur- sus. heeft, aan te bieden voor uw leven. Na het verbond' van den keurvorst met den Zweed' is cr geen enkele roden zijn leen mannen le ontzien; Bingunstein is een broeinest. Het moet verdwijnen." „Als ik haar m mijn macht heb," ver volgde hij, „zal geen opoffering u to groot zijn haar te bewaren voor kat ons zeggen onaangename dingen. Een man, die zich voor haar had willen laten op hangen, alleen... Ja? Waarom? liet is mij niet duidelijk. 'Om do partij, die zij aan hangt, niet te verraden'Om onhekond to sterven, opdat haar naam niet in verband gebracht wordt mot ©en gehangene? Uit liefde? Maar wat hooft zo aan een gehan gen man?" „E11 de prinses? Ik zei hot al: zo zal alles doen om u voor mogelijke gebeur lijkheden te beveiligen. U heeft haar li'et leven gered', beschermd voor iets ergere. Het is bijna een ridderroman. Men heeft mij het een en ander ingefluisterd. Zij zou uw leven met het hare koopen. Twee geliefden, die voor elkaar zouden willen sterven." Een glimlach verscheen om zijn lippen. „Maar, excellentie..." „Ik weet. Ik weet. Maar Messcr Ricol Machiavelli hoeft reeds een eeuw geleden geschrevenDe deugd isliet altijd ge reed' zijn voor gebeurlijkheden en de ge legenheid benutten. Altijd gereed zijn in te grijpen met bet volle gewicht van eigen macht. De deugd is het tegengestelde van goedheid. Het is de activiteit, die staat boven goed' en kwaad. Vergeet niet, dat mijn houding den doorslag kan geven Sn dezen oorlog. Niets zal mo terug hou den. .Ik zal ingrijpen met hot gewicht van lijkheidis-belasting en vergunningsrecht). Do heer Van Duinhoven (sd.) vraagl of niet in het kort uiteengezet kan war den, waarom geen verlaging van perso noele-belasting voor adressanten mogelijk is. Het gaat slecht met die zaken, liet zou niet -onbillijk zijn,, als cafe's enz. ge lijkgesteld!- werden met winkels. De heer Slavenburg (c.h.) zegt, dat do nood' van de caféhouders B. en W. en do Financieels Commissie niet is ont gaan. Do gemeente Schiedam was een van d'e eerste gemeenten, die een veria ging van de personeele-belasting voor deze categorie burgers toepaste. Een verdere verlaging zou niet worden goedgekeurd. Dat is maar niet een veronderstelling, maar in een circulaire van den minister wordt meegedeeld', dat in verhand met do steun- verleening door do regeering aan de ge meente Schiedam voor wat betreft do werk- loozenzorg, deze gemeente niet lager mag gaan voor wat die heffing van de perso ncelc-belasling aangaat. Overeenkomstig hel advies van B. cn W. wordt besloten. Do Voorzitter sluit da vergadering. 1 Bloembakken en balkenvcr- sicring. Dez|e wijze van blocmversiering wordt nog "veel te weinig toegepast. Indien raai dit meer toepaste zouden onze steden onge twijfeld een'veel aantrekkelijker straatbeeld vertoonen. Wanneer we letten op de liefde voor bloemen, die onder de" bewoners on zer steden te constateeren valt, moot ons dit zeer verwonderen. Wc willen hopen, dat ook op dit terrein binnen afzienbaren tijd verbetering valt te constateeren. De bakken waarin we bloemen willen planten moeten van duurzaam hout ge maakt zijn en voldoende diep cn breed om er planten in te kunnen plaatsen en veizorgen. De minimumhoogte moet bin- nenweiks 15 c.M. zijn en de bieedto 15 tot 20 c.M, In den bodem moeten op re gelmatige afstanden gaten zijn gebooul en overtollig water le loozen. Onder de bak moeten een paar dwarslatjes zijn aange bracht, waarop de bak rust; anders zullen immers do in den bodem aangebrachte gaten niet kunnen funotionecren. We vul len de bakken met een goed voei/.uam en ooral voclithoudond, dus hunrusrijk grond- mengsel. Geschikte planten voor beplanting van dez(e bakken zijn hanggeraniums of Pelargonium Pelt a turn in rose cn roodo kleur. In combinatie aangeplant met eea variteit in dezelfde kleur van do verticaal groeiende Pelargonium zonale krijgt men eon bloemen massa die bij een goede ver zorging zeer de aandacht zal trekken. Ook andere planten zijn voor dit doel goed le gebruiken. Mooi is b.v. een be planting met rose bloeiende Pol-zonale cn blauwe hang Lobelia (is L. erinus Crystal palace). Ook Petunia llimmelsroschen oen. verticaal gloeiende en rose bloeiende soort, vormt mot deze hanglobelia een moot ge* heel. E,en geheel ander kleureffect krijgen we door Tagcles signata pumila,, een laag- bi ij vend kleinbloemig geel afrikaanlje, aan to planten met hangende blauwe petunia. Voor het late najaar zijn de pas kort rn den handel zijnde cascade Chrysanthe mum zeer mooi. Deze Chrysanthemum heelt lange slappe takken die met kleine bloempjes zijn overdekt. Zelfs in den win ter kunnen deze bakken beplant zijn. We gebruiken daarvoor sierkool, een boeren koolsoort met gekleurde bladeren, die dan werkelijk een Iraai effect maken. Al vroeg in het voorjaar kunnen we de hakken beplanten met Primulasoorten en zoodra geen nachtvorsten meer zijn te vreezen, kunnen blauwe, rose en roode Cineraria hybriden voor Vulling dienen. Fr is dus,keus genoeg. Wel moeten de bakken sieeds zorgvuldig worden begoten want immers is de ruimte waarin de plan ten staan, beperkt, en zijn de bakken ge woonlijk blootgesteld aan ziom en wind. A. G. eigen macht. Ik wil zelfs geen cijfers noe men. 'Ofschoon een voorwaarde als deze: Do prinses gaat weer over tot het oude ecnig ware geloof mij wel door liet hoofd speelt." „Maar dat zou zo nooit doen," riep Saxon uil. „Denkelijk niet dadelijk, maar onze pleit bezorgers zijn zeer welsprekend'. De prin ses is zonder twijfel cenige moeite waard. Men heeft mij gezegd', dat zo niet alleen een der rijkste, maar ook een der mooi ste en interessantste vrouwen, van Duitsch- land is. Ik zeg u ronduit, overste. Ik zal den toestand zooveel uitbuiten als in mijn vermogen ligt." Saxon bleef zwijgen. Hij wist.dat Von Pappcnlrcim dc macht on zelfs liet recht aan zijn zijde had'. Bovendien, wie niet verliezen kan, moet niet vechten. Maar hij werd' nog blocker dan hij reeds was. Voor zijn oogon verschenen afschuwelijke tooneelen. Marien Te wreed' 0111 aan te denken, ffij zag Marion Neen, niet zien. Nu niet. Sterk zijn. Aan zichzelf dacht hij geen 0 ogenblik. „Excellentie," zet hij en deed zijn uiter ste bost om zijn stem te beheerscbon „Dat is een plan, dat do duivel had kun nen uitdenken." „liet ligt nog al voor de hand. IJ weel even goed' als ik wat or op liet spel staat. Het gehecil o» Duitsche rijk. De over winning der keizerlijken of der ketters. Het is geen wraak, omdat u on de prin ses mij in Mei ontkomen zijn. liet is geen haat. Ik voel voor haar zelfs sym pathie. Ik ben nieuwsgierig die mooie wilde avontuurlijke prinses le loeren kermen. Maar voor persoonlijke overwegingen-is hier geen Ned. Hcrv. Ivcrk. Beroepen te Angcrcn, ds. C. D. Israel te Ilattom; te Haarlem (Verc'an. v. Vnjz. Herv.) ds. G. II. Moll van Gharanlo te Borger; te Kampen (Vereen, v. Vrijz. llerv.) ds. IJ. A. N. v. d Krecken te Berkhout. plaats. Hot gaat om het allerhoogste. In onze vaandels staat geschreven: Voor Kerk en rijk. U moet toegeven, dat hel! met on redelijk is. Ik vcrlrck weer naar Hallo. Vanavond of vannacht zal ik u laten over brengen. Jk heb mijn (roeven open op tafel geworpen. En nu do uwe?" „Misère ouverte", luidde het ante oord en Irct gelukte hem dit ie zeggen met vaste stem en oen glimlach. „Het is niet de kogel, die ons doodt, maar het noodlot," vervolgde Saxon. „De plaats, waar we staan," klonk liet koele antwoord van den veldmaarschalk. De veldmaarschalk beide. „Hopman, de wacht. Geleid do overste naar zijn tont. Behandel hem volgons zijn rang, maar bewaak hem goed'. Je siaat met je Iroofd voor hem in." „Tot later, overste." Saxon stond' te midden der hellebaar diers. Hij salueerde in. de houding, maar sprak geen woord'. Hoofdstuk XXVIII. Saxon zat aan de tafel in de ruime tent. Zijn hoofd1 steunde op zijn handen. Hij had gedacht en gedacht om een uitweg te vinden tot zijn gewond hoofd van ver moeidheid voorover zonk en do toekomst nog hópdoozer schoen. Von Pappenheim had' duidelijk genoeg gesproken. Hij wist dal er geen raiding mogelijk was. Marion moest overgaan naar hot oude geloof. De ruitergeneraal, die alles kreeg wat hij wilde door zijn on- siuimigen moed', zijn gebruis maken van elk middel, zijn grooto sluwheid en zijn onbuigzarnen wil, was nieuwsgierig de mooie, wilde, avontuurlijke prinses te Jee- Bcroepen lo Nieuwe Tonge, ds. K. v. d. Pol, te Ilardinxveld; lo Wam el cn Dreu- mcl, D. J. Haspels, cand. en hulppred. te Wijk aan Z,ce, Bedankt voor Grool-Ammcrs, ds. G. Alers lo Dordrecht. j Gerot'. Kerken. Aangenomen naar "Winsum (Fr.), J. Jans- sens, cand. te Groningen. Aangenomen naar Utrecht (voor den miss. dienst te Poerworcdjo), dr. J. v. d. Linden, le Tzum, Er. Lutli. Gem. Beroepen to Rotterdam (vac. dr. Dan gers), ds. G. J. Duijvendank te Haarlem. Bapt. Gein. 1 Aangenomen naar IIoerlen-Treebeek, K. Pruis, cand. te Hamburg, Bapt. Gemeente. Aangenomen naar Stavoren, Jac. de Jong cand, te Hamburg Bedankt voor Delfzijl, Hautcrwijk en Dea Ilaag-Oost, de heer Jac. dc Jong, cand. to Hamburg. ren kennen. Zij zou niet de eerste vrouw, zijn, die de begeoite van Von Pappenheiim opwekte cn zich voor zijn wit moest bur gen. Als hij haar zag, zou hij haar begee- ren daarvan was Saxon overtuigd, be- gcc 1 niet geheel zijn vurigen rooden harlsiochi, II17 zou do middelen weten te vindon haar tot onderwerping le brengen, Ihj wilde haar geld en haar zelf hebben 1 en hij zou geen onkel middel onbeproefd; laten, voor geen wandaad terugschrikken. Hij zou niet mot gekl' alleen tevreden zijn. Bovendien had' zij groote bezittingen 111 Hongarije en die kon Pappenheim' slechts bemachtigen door haar bezit, door haar te maken tot zijn toegeeflijke, ge- dwece slavin, Marion, zijn Marion, in do macht Von Pappenheim. Hij kende hem. In het gevecht worgde hij niet, zijn steiko han den de vijandelijke soldaten. Zij zou als een pasgeboten kind zijn in de armen van dien bruut. Want een wilde woeste ling was hij, die aan vele universiteiten had gestudeerd, vele talen vloeiend' sprak en zich aangenaam kon voordoen. Saxon was niet gebonden, maar hij had geen enkel wapen. Hij lrad' do tent aan alle kanten ondeizocht, maar geen en kele zwakke plek, gevond'en. Er was geen maas in het net, waardoor hij zou kun nen kruipen. Aclrter het zeildoek hoorde hij de regelmatige schreden der hellebaa- diers en aan dc voorzijde was het wacht lokaal. Als hij maar een goed' zwaard had, zou hij alleen den strijd aanvaarden, trachten door de wacht reen to breken; maar met ledige handen viel daar niet aan te denken. (Wordt .'vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5