OVERSTE SAXON. Radioprogramma's binnenland Prinses Juliana in Friesland. Het zuivel-conflict 4S) Omliggende Gemeenten Opening parkaanleg en speelvelden Gemengd Nieuws De bootloelit. Cher ile boottocht, wolko do Prinses piMermiddng mankte, wordt nog hot vol gende gemold: H.K.H. was verge/eld van prinses Von Lrhaeh, den commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Hurinxnia thoe Sloolen en oen klem gezelschap, ll.K.lI. genoot zeer van het schouwspel der (1 rouws ter wateren cn or hecrschte aan boord een opgewekte stemming. De Friezen beijxerden /.ieh do Prinses te wij/.en op allerlei plekjes dio hun van zoo menig vertoef op hot water dieibaar geworden waren, vertelden van do moeilijkheden, dio er vaak overwon nen moeten worden, bij de vaart langs zoo menigen drogen wal of ander obstakel en vonden bij haar een belangstellend ge hoor. Ook voor de natuur van het om ringende land en voor de vogelwereld toonde de Prinses een levendige belang stelling en de oude venen schenen haar, naar zij verklaarde, een paradijs toe. Het laatste deel van de reis, van de Kruis waters naar Wartena, is een triomftocht geworden. Reeds bij de bruiswaters klonk van een volgepakte boot, die aan den wal lag, het Wilhelmus, onmiddellijk daarna overgenomen door een schare schoolkin deren, die aan den anderen oever stonden en die in draf naar het dorp liepen met het "s. hip meo In Wartena zelf stond ieder hoekje aan hot water volgepakt met mensehen. Ook lner weer oen schare schoolkin deren, die het Wilhelmus aanhieven, terwijl burgemeester Poppinga aan de kade de Prinses na haar tocht over de wateren van zijn gemeente idaileratleel verwelkom de. Nadat de Prinses zich nog eenige oogenblikken met den kapitein van de stoomboot onderhouden had en baar in genomenheid met het tochtje had betuigd, "werd per auto de terugrit naar Leeuwar den aanvaard. Een interview niet minister Gelissen, Tit Den Haag schrijft men ons: Naar a inleiding van de verschillende m>- deleelingen omtrent het geschil tus-chen den minister van handel, nijverheid en scheepvaart en de zuivelorganisaties, ver- zochlen wij minister Gelissen ons de ge legenheid te geven hem eenige vragen te kunnen stollen Ondanks zijn drukke werkzaamheden ver klaarde de minister zich daartoe bereid. Adv isecren cn uitvoeren. Op on?o e-ers'e vraag, of de minister ons eenigszins nader zou kunnen inJ chten hoe de verhoudingen in deze eigenlijk 1 ggen, antwoordde ZExc. dat onderscheiden moet worden tnsschen eenerzijds de uilvoering van benaalde door de Kroon of den minis ter genomen maatregelen, waarvoor de mi nister steeds een gemachtigde had aange wezen en anderzijds de adviezen, welke den minister terzake van de uitvoerende werkzaamheden worden gegeven, door een adviseerend college, door hem daartoe aan gewezen. D.t adviseerend lichaam bestond uit vertegenwoordigers der verschillende <yuivel-organisaties, terwijl a's u tvoerende instantie was aangewezen de heer Geluk, secretaris van de grootste Njdcriandsche zuivel-organisatie, de F. N. Z. Deze was tevens lid vaa het advies college. „Als wrj goed begrijpen, Excellentie", merkten wij hierbij op, „bestaat er dus aan zienlijk verschil in pos.tie en is de uitvoe rende instantie rechtstreeks aan u verant woordelijk, terwijl de adviseerend© instantie slechts voor haar adviezen behoeft in te staar". Formeel inderdaad, aldus Z.Exe, doch practisilli gesproken behoefde een derge- Historischs Avonturenroman, door G. P. BAKKER. „Een prachtig plan," oordeelde Von Holm. „Voor de zware artillerie van den veldmaarschalk kan aankomen, moet het beleg opgeheven zijn." „Iloe eerder hoe beter," stemde Mel- chior toe „Meester, als u met uw mannen opmar cheert en ze van deze zijde aanvalt, dan zullen wij om Bingunste.n heenrijden en van den andeien kant attaqueeren op het zelfde oogenblik. Een geweerschot zal het beste teeken zijn. Een paar honderd rui ters zal ik u meegeven onder bevel van kapitein Norbro. Een aanval van ruiters, vermengd met infanterie, de tactiek van den koning. Mijne heeren, kunt u zich met dit plan vereenigen?" „Uitstekend." „Meester, ik zou toch eerst mijn vriend Edzke even willen spreken." De meester liet hem roepen. Lachend als altijd greep hij de toege stoken hand van den overste. „Overste," zei hij, ,„ik ben zoo blij dat het zoo goea is afgeloopen." „Edzke, je had mij beloofd mij niet te zullen volgen." „Dat heb ik ook niet gedaan. Jk ben in het stru'kgewas blijven wachten. Een schipper" moet altijd een oogje in het zeil houden, dacht ik. Als ik uw bevel niet h|k onderscheid tot voor Lont nimmer Ie worden gemankt, wijl in gemoeiischapjxdijk overleg zoowel advies ooilege cn deparle ment als uitvoerende instantie samen werkten Een „pluKeliiig" conflict. Mogen w ij u thans vragen, hoe het moge lijk is, dat er nu plotseling oen conflict is gere/on, waarvan zoo ernstige gevolgen door bepaalde insiu'eis woolen verwacht. Hierbij nierkle de minister eerst op, dat eigenlijk slechts de publicaties van de laatste dagen voor hem „plotseling" waren. Voor een conflict heeft hij tot voor kort geen aanleiding ge/icii. Waar het om gaat, aldus de minister, is hot volgende: „Hoe langer de duur is van de verschillende maatregelen, welke genomen moes'en wor den in het begin van 19152 en waarbij des tijds wat de verdeeling der exportmogi lijk- luxien belreft, bepaalde bas'sjaien werden gekozen, uiteraard liggende voor 1932, boe grooter de moeilijkheden -orden van die exporteurs, dio gedurende die jaren ba. met hun bedrijf nog in oen aanvangssta dium verkeerden of door andere min of meer toevallige omstandigheden in dio ja ren met in normalen omvang him zaken dreven. Hij alle maatregelen, waarbij een dergelijk systeem- van basis-jaren als grondslag dient, ruilen de bezwaren, uiteraard naarmalo de/e jaren venier in het ver leden liggen, grooter worden. Voor deze beswaren heb ik gepoogd steeds een oplos sing to vinden, b.v. door oen gedeelte van de contingenten te reservoeren om daaruit dan aan bepaalde bezwaren tegemoet te komen". Gunstige resultaten x an hel ministerieel systeem. Mogen wij u vragen, hoe dit systeem bij andere belangen heeft uitgewerkt? Uwe E.xa verwees immers naar Verschillende maatregelen". Hierop kan ik u met veel genoegen zeg gen, dat hiermede zeer gunstige resultaten zijn bereikt. Op het geheel© gebied der ïnvoercontingenteering wordt het reeds se dert langen tijd toegepast, ik mag wol zeggen, dat de invoerhamlel, welke toCli ongetwijfeld van de contingenteering niet steeds plezier heelt beleefd, van het sy steem der bizondere invoervergunningen binnen het kader der contingenten veel pro fijt gehad heeft. In andere gevallen is er .net volle in stemming van de belanghebbenden nog veel verder gegaan, er zijn zelfs uitxoercontm genten, welke eenvoudig op ntroep aan de belanghebbenden ter bo-chtkking wor den gesteld". Geen willekeur. Uwe Fxc. sprak zoo juist van een sy steem van bï/onüere vc-igimni igen ver schillende publicaties van de luiste dagen spreken daar anders over. Wij lezen van willekeur, gunsten op hot gevoel en der gelijke. Met verontwaardiging meikte hierbij de minister op, dat toch geen ernstig man zal knuuen volhouden, dat het er om te doen is, om een middel le kiezen Ier bevorder'ng van willekeur. Het spreekt toch wel vanzelf dat bij het gedachte systeem de gevallen, xxelke voor behandeling m aanmerking ko men zoo nauwkeurig mogelijk zul en xvor- den onderzocht en geschift, en a'loon daar iets zal worden gegeven, xvaar dit billijk en rechtx-aardig is. Boxendien, aldus de rn'- nisler met nadruk, er zal slechts een zeer klein percentage van de contingenten voor dit doel gereserveerd worden, het gaat er veel meer om iets te kunnen doen in bepaalde gevallen, dan wel om ieder die nog wenschen heett zoo maar iets extra's toe te stoppen. Dit ziet er toch niet zoo grillig uit als men het \ran bepaalde zijde wel xv.l doen voorkomen. Geen nadcelige gevolgen. Voor den gang van zaken bij den export behoeft de meuwe regeling mri. geen na- deelige gevolgen te hebben. Mochten er moeilijkheden rijzen, welke aan bepaalde opgevolgd had „Ja," vief Faxon hem in de rede, „,maar hoe het zij, ik heb je veel to danken. Waarmee kan ik je een genoegen doen?" „Overste. Ik ben een schipper, maar ik zou gaarne onder uw ruiters worden opge nomen." „Jongen," antwoordde Saxon, ik /at je laten opleiden voor luitenant. Mecbior, je bent mijn leermeester geweest. Wil jij hem onder je hoede nemen?" Zoo begon de roemvolle militaire loop baan van den interen overste Ed/.kc de Vries, eersten baron van Soedernxhjem. Hoofdstuk XXX. Ofschoon een klein leger liet kasteel Bin- gunstein omsingeld had en er zich noog stens een honderdtal verdedigers binnen zijn muren bevonden, stond de burcht even trotsch en grimmig als voorheen. Het breede ronde poortgebouw werd be schermd door machtige achtkantige twee lingtorens. De zware eiken txveevleugelige deur was beslagen met ijzeren knoppen en banden. In beide torens bevonden zich talrijke, m nissen geplaatste scbietspleien en hoog in den gevel boven de poort was een groot open kruis aangebracht, waar door een aantal musketiers de aanvallers konden bestoken, liet poortgebouw was een vesting op zichzelf en een dertigtal ver dedigers kon gemakkelijk een plaats vin den achter de sterke kanteeling, die het geheel bekroonde. Het kasteel was gskouwa in het begm der elfde eeuw en oorspronkelijk ingericht op verdediging met pijl en boog tegen tegenw eiking toegeschreven moeten wor den, dan is do verantwoordelijkheid daar voor bij degenen, die dan toch vend moeietc zullen hebben deze te dragen tegenox-er de belanghebbenden. Laat men dan ook nog hieraan tienkon, dat tot nu too hot zij het mot voel moeite gelukt is, dat de Nedorlandscho regiering do goheelo rege ling der uilvoerc-ontingenten in handen heeft kunnen houden, doch dat er landen zijn, xvaar men deze contingenten gaarne in eigen beheer wil nemen. Do jongste pu bhen lies in de Nodedandscho pers zal men daar met genoegen zien cn te zijner tijd zal mm daarvan gebruik maken. Dus uxxe Exc. zal nu de betrokken rege lingen door andoren laten uitvoeren cn vreest daaivan geen moeilijkheden? Een regeling van het zuivcl- eomple.x. Inderdaad aldus de minister ik x\-!l nog dit zeggen, dat ik bovendien thans zoo spoedig mogelijk zal bevorderen, dat er voor liet goheelo zuivelcomplex een rege ling zal komen, waardoor ook andere kwes ties, welke tot herhaalde txvistpunten aan leiding geven, tot een defin'lieve oplossing komen. Do treurige ervaring, opgedaan bij de samenwerking met deze bestuurders der zjuivelorganisaties is voor mij xvel aanici- ting mij voor do vergaande medexx-erking dezer heeren te hoeden. De verdedende rechtvaardigheid, bij eiken anderen ge regle menteerden exjiort zoo goed betracht, moet ook hier don strijd aanbinden tegen een categorie, die iu het „beati poisidentes" haar hoogste wijsheid zoekt. Overigens komt het gelukkig niet zooveel voor, dat men de dynamiek onzer samenleving en het recht op een bestaan x-an den mede mensch vergeet. WelLcht zijn de heeren x-an het Crisis Zuix'el Bureau in de periode x-.an het geïsoleerde bezit verhinderd ge weest altruïstisch te denken en speelt een zekere traagheid hun thans nog parten. IlamlcUx'trckkingen NederlandHongarije. De lusschen Nederland en Hongarije tot stand gekomen regeling, welke de bedoo ling heeft, do uitbreid.ng der bandolsbe trekkingen tusschen beide landen te be vorderen, is gisteren te Boedapest gei-y- kend VLA A R DING EN. Dour jeugdige wcrkloozen ontstaan. Vele jaren heeft het groote terrein, bc- grm-d door Schiedamschen dijk en Uoo gelaan, Van Linden van dmi Heuvel!weg en JuhanasmgeJ, bekend onder den mam van „Sahara" of „de steun", ais een her innering aan den oorlogstijd, toen dd ter rein door xx-erklooze zeel eden en kuipers werd „aangelegd", braak ge'ogen, omdat de gemeente geen geld had het xx-erk af te maken cn omdat plannen voor bebou- xving telkens schipbreuk leden. Totdat de nieuwe xxeikiooshe il kwam en vioral xoor ito jongelui naar werkobjcc'en werd ge zocht om hen voor demoralisatie tc be hoeden. !n staat gesteld door de rnedexverkuig van het rijk, werd besloten tot aanleg van sport- en speelvelden door jeugdige xxvrk- loozen In Sepicmb-er 1933 xverd aangevangen met 20 jeugdige werldoozen van It—2-1 jaar, xvelk getal later groeide tot 90. Deze jongelui werkten onder twee leiders en ontvingen voor hun arbeid een xergoeding zakgeld van fl.25 tot £2 per week, benei ens werkklecding. Begonnen xx-erd, aldus de. N. VI. CL, met do verbetering van den Van Linden van den Heavdhveg en de uitdiening van den eersten vijver, waarbij men den uit- komenden grond kon benutten voor de ega lisatie en ophooging van de terreinen. Ook het gedeelte van het Hof nabij do gas fabriek werd verbeterd; gazons aange'egd en paden verhard. Door den plantsoen dienst xverden heesters en boomen geplant. stormrammen cn katapulten. Het had de aanvallen van de stammen der Wenden in den harden strijd tegen de Saksers in het midden dier eeuw glansrijk doorstaan. De heeren hadden geregeld di bewapening vernieuwd volgens de eischen van den tijd en nog nooit was het een vijand gelukt do burcht te nemen. Eigenlijk was het een stadje, achter va dem-dikke ringmuren regelmatig beschermd door sterke kanlcelcn, flanktorcns en over dekte schietgaten. Dm de muien waren de beide armen van een rivier gele.d. Aan de overzijde liep om het geheelc kasteel een open strook van minstens een mijl breedte, zoodat deze een uitstekend schoolsx'cld voor de verdediging xond. In vredestijd graasden hier des zomers rustig de koeien. De eenige toegang was over de ophaal brug en door liet valhek voor de poort, xvaar het water het smalst was, inaur de bouwmeestejs hadden hiermede -rekening gehouden, vandaar het bijna onneembare poortgebouw. De burcht was opgetrokken uit zware ruwe rotsblokken, die nu zwart en \*er- weerd waren, hetgeen het geheel het trieste sombere aanzien gaf van een oude groote gevangenis. Maar als men de lange don kere poort doorgegaan xvas, kxx'am men in een vroolijken binnenhof, eigenlijk een grooten tuin vol vruchtboomen, groente- kweekerij en een bloemenhof, xvaar de groe ne wingerd z'ch slingerde om do vensters in lood en bloemtuilen in bonte klehren van de muren hingen. Het kasteel bestond uit verschillende ge bouwen, 'Op do eerste verdieping van den grooten meosterforen, den donjon, dio nis Thans 'is dit gedeelte zoover geroet!1, dat hot morgenmiddag geopend kan xvonlon. Door do wcrkloozcn-oiirsistcn zijn houten, geschilderde banken gemaakt, die iced.s zijn geplaatst. 'Op hot eerste speelveld nabij den Van Linden van den Ileuvcll- wog en don eersten vijver werden schom mels, wippen, draaimolen en zweefmolen geplaatst, eveneens door du wcvkloozen- ou rs is ton vervaardigd. De watciparlij heeft denzolfJon vorm behouden als in het oorspronkelijke plan, maar zal xvorden uitgediept on verbreed. Verschillende paden moeten nog worden aangelegd. Tusschen do vleugels van de waterpartij komen vier speelvelden, of zoo het zwembad-plan xvordt aangenomen drie speelvelden en een zwembad, dat bij den Julianasingel zal komen. Als vrucht van dezen donkeren tijd zal onze gemeente een prachtig speel- en xvan- delpark rijker worden. Doodelijk verkeersongeluk. Toen de landbouwer J. Oliemulder, wo nende te West-Geesteren, bij Vriezen veen, gistermiddag per rijwiel met zijn buurman naar do veemarkt te Vriezenvoen reed, raakte hij, bij het passeeixm van een wa gen, inct het stuur van zijn rijwiel in dat van zijn metgezel, met het gevolg, dat hij viel. Hij kwam terecht tusschen de truck en den oplegger van een juist voorbij komende, met vee geladen vracht auto van K., uit Almelo. Ecu achterwiel ging den landbouwer over het hoofd. Aan gezien overbreng ng naar een ziekenhuis geen uitkomst meer kon brengen, is 'Olie mulder per ziekenauto naar zijn xvoning vervoerd, waar hij weldra is overleden. Het slachtoffer was 60 jaar oud'. Hij laat een vrouxv en zes kinderen achter. Ilrand na blikseminslag. Gistermiddag ontlastte zich box'en (ïrub- benvorst een vrij zxvaar onweer, gepaard gaande met een l.evigen slagregen. De blik sem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand," m de buurtschap California. Stallen en schuren xverden voor een deel in de aseh gelegd, waarbij ook een broed machine verloren ging. De woning kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Do Amcrikaan.schc onderwereld omvat een leger van 300.000 goedgexvapcriden. In een rede voor hot militaire college van Pennsylvania verklaarde Edgar Hoo ver, liet hoofd van de „G-Mon", de Ameri- kannsche federale politie, belast met de bestrijding van de gangsters, dat de onder wereld van de Ver. Staten een goed ge organiseerd leger van 500.030 man is, dus txvee maal zoo sterk als het slaande leger van de Staten. Dit leger is bewa pend met de modernste geweren en rij kelijk voorzien van munitie. Bovendien xvordt liet geleid door knappe koppen. Verder deelde hij mede, dat jaarlijks 1 óOO.CTO misdaden worden begaan Hij he- critifeeen'o veirier het gratie-systeem in de V. S, waardoor mogelijk xvordt, dat ge xvooule misdadigers op do kalme burgerij xvorden losgelaten. Alle ambtenaren \'an het departement van justitie, die de la ri ste 4 of 5 jaar xverden gedood, werden gedood door misdadigers, dio reeds ver scheidene malen xvegens zxvare misdalen in de gevangenis hebben gezeten. Veertien dooilen tengevolge van een over strooming. In liet zuiden van Texas zrj'n de rivieren zoodanig gezxvollen tengevolge vain do hevi ge regens, dat zij ver bui I'm de oevers zijn getreden. Veertien personen zijn om gekomen, terwijl nog zes warden vermist. Men vTecst, dat ook zij zijn omgekomen. Auto van een helling gestort. Op den weg Varallo-Alagna (Noord- Italie) is een met meel geladen vracht auto tegen de leuning van een brug go- reden en vervolgens van een '20 meter hooge helling gevallen. Drie personen von den daarbij den dood: een vierde werd zxvaar gewond. Faillissementen. Uitgesproken: N.V. Üruckcr's Mantel Magazijn N.Vx, Rotterdam, Lange Raimclcoekslraat 31. R.-c. mr. S. N. II. Italbortsma, cu.r mr. J. A, Fmin, Rotterdam. J. van der Blom Jzii., Ctostvoorno, Kerk- plcin, R.-c. mr. S. N. B. Halbertsina, cur. mr, Iï. P. Hermans, Bricllo, S. Fiorlier, koopman, Rotterdam, Selio- veniugschestraat 16. R.-c. mr. G. R. Wk Kymmcll, cur. mr. C. \V. A. Schürmann, Rotterdam. 'Opgeheven wegens gebrek aan ac tief: J. R. Bouxvcns, Rotterdam, Ilcoren- s' 'aal 1", In de week van 22 tot en mot 27 Juni 1936 werden in Nederland 97 faillisse menten uitgesproken. VRIJDAG, 3 Juli 1938. Hilversum J, 1875 M. 8 VARA. 12 AVRO. 4 VPRO. 5 VARA. 8 VPRO. 11 VARA. 8 Gramofootn. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 10,45 Voordracht. 11 Gra mofoon. 11.80 Voordracht. 11.50 Cranio-, foom. 12 Kovacs Lajos en gramofoon. 2 Voordracht. 2 30 Ensemble en gramo foon. 4 Slotgodsdionstoefcning v. h. Intern. Doopsgoz. Congres, Witrnarsum. 5 Gramofoon. 7 Causerie over die arbei dersbeweging iti Frankrijk. 7.20 Gramo foon. 7 50 Nieuwsberichten ANP. 7.57 Herh. SOS-Bor. 8 Berichten. 805 Cau serie. 8.30 Concert. 9 Paedagogisclie cau serie. 9.30 Concert. 10 Filmpraatje. 10.30 Gramofoon. 10.40 Avondwijding. 11 Nieuwsberichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (gr.pi.) 11.35—12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door do" NCRV. 8 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11—12 Zang on pi:v no. 12.15 Gramofoon, 12 30 Orgel. 130 Gramofooui. 1.45 Ensemble. 2 30 Chr. Lectuur. 3—3.45 Concert. 4 Sopraan, piano en cello. 5.30 Gramofoon. 6.30 Voor tuinliefhobbers. 7 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8 Be richten ANP. 8.15 Kon. Militaire Kapel. 9.05 Het loven der bevolking in Noord"- Afrika. 9.35 Vervolg concert. (Om 1005 Berichten ANP.) 10.30—11.30 Gramo foon. Droilxxich, 1500 M. 11..20 Orgel. 1150 Orkest. 12 öODans- muzek. 1.35 Pai'mo 2 20 Orkest. 3 20 Orkest en solist. 4.20 Orkest. 505 Gra mofoon. 5.35 Septet. 6 59 Orgel. 7 55 Trio. 8 20 BBC-Zangers. 9 05 Dansmu ziek. 10.40 Oikest. 1135-12.20 Dans muziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 11.20Orkest. 2 50 Gramofoon. 4 20 Kamermuziek. 5 50 Orkest. 8.20 Zang cn piano. 9 05 Ope rette. 11.051.05 Orkest. Keulen, 456 II. 6 50 Orkest. 12 20 Dito. 1.35 Klem-or kest. 2.35 Kwintet. 6 20 Orkest. 7 20, Gramofoon. 10.45 Concert. 11.20—12.20 Orkest. Brussel, 322 cn 484 M. 322 M.i 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon- orkest. 1.30 Klein-orkcst. 1.50—2.20 Gras mofoom. 5.20 Orkest. 6 20 en 6.50 Gra mofoon. 7.20 Trio. 8 20 Salon-orkest. 9 20 Kamcermuziek. 10.3011.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 Klein- orkcst. 1.30 Salon-orkest. 1.50 2.zO Gra mofootn. 5.20 Accordeon. 5.40 Klein- oikest. G.35 Gramofoon. 6 50 Piano.. 7.35: Zang. 8.20 Orkest en zang. 10.30—11.20 Gramofoon. Deutscldasulscndcr, 1571 M. 8.30 Opera. 10.50 Viool en piano 11.20 12.20 Concert. laatste toevluchtsoord moest dienen, be vond zich de ridderzaal, die zeker twintig vademen lang en acht breed' xvas. In de gewelven daaronder waren de pijnkelders met de xvaterputten en de andere martel werktuigen. Uier had men in de mdiSel eeuxven tal van geraamten gevonden. Eén der Von Binguns liaa die netjes gerang schikt, in de muren laten metselen. Ter beëindiging van een familietwist bad dc oudste broeder een jongeren met zijn fa milie ter dood laten brengen. Het inmet selen der geraamten xvas dus eigenlijk een daad van pieteit gexveest. Aan do andere zijde van dien kelder lag een geraamte in den muur, dat men door een kijkglas achter zware traliën kon be kijken. Dat xvas de xvraak van- een bclee- digden echtgenoot oil 'n zachte waarsehu- xvmg voor de vrouwen der Van Binguns. Een hunner had zijn ontrouxvo vrouw laten inmetselen en langzaam laten verhonge ren. Eiken dag kwam hij kijken, om te luisteren naar haar smeekbeden en haar hoonend te vragen, of zij nog zoo verliefd xvas op den jongen troubadour, terwijl hij haar liet hoofd met de uitgestoken oogen en de afgesneden lippen' toonde, dar hij bij de lange blonde haren in da opge heven vuist hield'. Haar smeeken had' blijk baar niets uitgericht. liet xx'einige voed sel, dat misschien medelijdende harten haar met doodsgevaar hadden toegestopt, had haar lijden slechts kunnen verlengen. In de nis zag men nog het ineen gezakte geraamte. Maar deze tijden xvaren lang voorbij. Naast de donjon stak een gebouw hoog boven de-omgeving u't. De hoogste-verdie ping was veel later opgetrokken. De zand steen scheen lichter van kleur,had1 een bijna vroolijk uiterlijk. Het xvas vierkant en van uit de schietgaten kon men den ge- hcelen omtrek overzien en behcersehen, xvant er stonden naar alle windstreken ge richt rijen mortieren, kartouwen en andere oorlogswapenen. Van hier uit overzag Bcrnhard, de slot voogd, de verdediging en waar de vijand le dicht naderde, xverd hij on-vangen me» zwaie bommen en kettingkogels. Veel waren de belegeraars, ondanks Von Pappehheim's dringend' bevel, dan ook nog niet opgeschoten, en. ofschoon zo versterkt xvaren door een paar honderd kurassiers van Montecucoidi onder kapitein Von Fel sen, waaronder ook het vierde peloton, werd elke .aanval roemrijk afgeslagen. „Dat is geen xverlc voor kurassiers, bromde de korporaal van het vierde tegen den ouden wachtmeester-^ „Wil jij wei ge- loovcn, dat ik mijn buik er meer dart vol van heb. Laat die kerels, die inet palen loopen, dat doen. „Geen gemopper in dienst. Maar genjk heb je en dan vertellen ze nog, dat Lap- penhcirn dat alleen doet om de bruid van overste Saxon le kapen. Daar zijn xvij kurassiers 'toch eigenlijk te'goed voor," mengde Olivier zich in het gesprek. „Niet alleen dat die Saxon eigen- lijk een'vriend van ons is, maar als Pap- penheim een vrouw wil hebben, laat hij dan z.elf een meisje, dat vrij is, veroveren, dat doe ik ook. Weet jo het zeker?" „Zeker. Zeker. De zoetehuirs. vertellen liet." Wordt vervolgd). S. *,1 J't? 3,><è I. ■j - *,r£

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6