Donderdag 16 Juli 1936: H Overeenstemming te Montreux. A-LÜNSOI' DE ONRUST SN SPANJE. mm 3 ets. FÉlmglinsters jaargang. No. Te'. No. 68103, 686IT en -68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTER HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. EERSTE BLAD Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere officieel*) af- en aankondigingen en kennisgevingen van het 1 Gemeentebestuur. - Drankwet. Burgemeester on. Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. J. ItO'OüENBURG te Rotterdam om oen ver lof A voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank in het klein in'dè bene- den-hoeklocaliteit van het perceel Lange Haven 10a, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1G Juli 1936. 3538 31 BUITENLAND Doorvaartverbod door de Dardanellen voor oorlogsschepen van oorlogvoerende -landen door Engeland aanvaard. Japan doet niet meè. De zec-engtónconforenlie 1»' Montreux is gisteren practisch tot overeenstemming ge komen. Op voorstel van Paul Boncour heeft do plenaire zitting van hedenavond1 zclnder debat het amendement op artikel 1G van het Engelsche tegenvoorstel aangenomen, dat voorziet in een volledige sluiting van de zoo-engten in tijden van oorlog, wanneer [Turkije neutraal is, zulks in overeenstem ming met de Russische eischen. - Do eenige uitzonderingen, die opgenomen zijn, worden gevormd door de uitvoering van een besluit van dien Volkenbcmdsraad tegen den aanvaller -of van een regionaal a cc oord. De Fransch-Russisehe-Roemeensche stelling heeft het dus gewonnen, zoo- flat hiermede het succes der confe rentie verzekerd is. Men vet vacht, dat de nieuwe conventie aan heteindo van deze week, of op zijn laatst in het begin van de volgende .week, zal -- .kunnen worden oncjjy, Do tweede paragraaf van bet veel oms!re den artikel 1G, komt na een vij/ig.ngsvoor- stel van Litwinof, dat door Engeland werd goedgekeurd thans te luiden: „Evenwel is de doorvaart door de zeo- qngton verboden voor do oorlogsschepen en hulpschepen van iederen oorlogvoeren den slaat, behalve ingeval van toepassing van artikel 23 van het verdrag, alsmede in geval van hulpverleening aan 'n aangevallen staat op grond van een verdrag, waarbij Turkije is beirokken, van wederkeerigen b'ijsland, afgesloten in het kader van den Volkenbond en overeenkomstig do bepalin gen van artikel 18 van het Volkenbondspact geregistreerd cn gepubliceerd". Deze formnleering berust voorts op een Franscih bemiddelingsvoorstel, waarin En geland en Rusland, toestemden* De Japansche delegatie verklaarde, dat dez'e wijziging niet in haar mandaat was be grepen, en dat zij eerst ruggespraak moest houden. Ook de Roemeensclic, Bulgaarsche en Zuid-Slavischo delegaties verklaarde met Inrit regeeringen ruggespraak te moeten houden. Ten aanzien van artikel 18, volgens het welk de Volkenbondsraad met meerder heid van stommen kan eischen, dat Turkije maatregelen opbelt, welke het heeft geno men in verband met oorlogsgevaar, stelde Japan voor, dat in dit geval tegelijk met de beslissing van den Volkenbond, een beslis sing met meerderheid van stemmen van de ondertoekenaars van de thans in behande ling zijnde overeenkomst wordt vcreisaht. Ten aanzien hiervan besloot men een re dactie-commissie in te stellen, die een tekst moet opstellen, waarin rekening woult ge houden met het Japansche vooisiel Gunstige vooruitzichten. Bij do hervatting gistermiddag om 5 uur van die conferentie heerscht algemeen d'e indruk, dat de. vooruitzichten weer gun stig waren geworden. De door de Brit sclie delegatie uit London ontvangen in structies geven het recht te hopen, dat zelfs de Engelsch-Russischo meemmgsver schillen ten aanzien van de sluiting der zee-engten op liet.punt staan uit den weg geruimd te worden, Tokio sluit zich niet aan. Uit gezaghebbende bron verluidt te To kio, dat Japan zicb niet zal aansluiten bij een overeenkomst betreffende de Dar danellen, wanneer bet te Montreux niet dezelfde rechten krijgt als de Zwarte Zee mogendheden ten aanzien van het gebruik der zee-engten. Dein Jajucnschcn. gedelegeer den zal instructie gegeveia worden op dit punt niet te transigeeren. \Vï, -Duitschiand Von Papen ambassadeur te Londen? Do geruchten, dat Von Papen Duitsch ambassadeur te Londen zal worden, hou den aan in Weensche politieke kringen. Voddenhandel wordt aan joden ontnomen. Volgens het blad! „Der Angriff" zal de handel in vodden een oude kleeren, welke vrijwel uitsluitend door joden wordt ge dreven, in arische handel overgaan, omdat de jonden „niet voldoende betrouwbaar zijn". Duizenden joden en hun gezinnen zullen hiermede, zegt het joodsche ,telo- graafagenlschap, hun bestaansmogelijkheid1 kwijt raken. De vergunningen aan die joden zullen niet verlengd worden in in ver schillende plaaisen is hiermede reeds een begin gemaakt. De „Angriff" zegt verder, dat dit besluit genomen is wegens het belang van dezen handel voor -de verschaffing van grondstof fen aan de Duitsche industrie. Deze belangrijke taak kan, niet aan ,-tfo "joden"'fjorden overgelaten, ofschoon erkend wordt, dat zij het bedrijf tot zijn tegen woordige gezonde positie hebben opge bouwd. Volgens het joodsche telegraafagentscbap zal thans ook het beroep van architect voor de joden worden geslotdn. Dis voor zitter van de rijkskamer voor de houw kunst heeft een jocdschen architect ver boden in Neurenberg te werken, omdat hij „de noodige betrouwbaarheid en geschikt heid mist voor de productie van Duitsche cultureelo kunstvoorwerpen". Gevangenisstraf op het verspreiden van geruchten. Het nieuwe wetboek van strafrecht, dat thans in voorbereiding is, zal strenge maat regelen bevatten tegen personen, die ge ruchten verspreiden, welke vrees en onge rustheid onder de bevolking kunnen ver wekken. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat elk een die rondstrooit, dat een hongersnood dreigt, dat een inflatie oip komst is of dat er revolutie zal uitbreken, gerechtelijk vervolgd en streng gestraft zal worden. Het is niet nootlig, dat een kwade bedoeling aan den dag wordt gelegd, het is voldoende dat de aard der geruchten zoodanig is, dat vrees en ongerustheid woidt gewekt. Het wetboek zal tevens bepalen, dat elk een, die een doel van die bevolking tegen het andere deel ophitst, of zich op uitda gende wijze over openbare zaken uitlaat, tot gevangenisstraf van twee jaar kan ver oordeeld worden. Uitdrukkelijk wonlt ver meld, dat deze bepaling speciaal gericht is tegen Roomsoh-Katholieke en Protostant- sclio geestelijken. BeSgie Leider der revision beschuldigd van diefstal van geheime documenten. Tijdens do jongste interpellaties in het parlement door de roxistischo partij over de poliliek-finaneieelo schandalen is ge zinspeeld op zekere vertrouwelijke docu menten, die in de rexislische bladen zijn gepubliceerd. Do minister van justitie heeft thans verklaard, dat deze documenten of afschriften ervan, op het ministerie zijn ontvreemd, en hij heeft den procureur-ge neraal opgedragen, een onderzoek in te stellen. Degrelle, 'do leider der rexistcn, die vanmorgen aan een verhoor is onderwor pen ontkende, dat deze documenten wa- stolcn, hij verschool zich achter het be roepsgeheim van den journalist, en wei gerde mede te deelen, hoe deze documen ten in zijn bezit waren gekomen. Oostenrijk De bcleckenis van do goede betrekkingen tussehen Oostenrijk cn Duilschland, De 'Oostenrijksche minister van buiten- iandsche zaken, Schmidt, heeft in een onderhoud met een redacteur van het „Weltblalt" verklaard,, dat volgens hem de huidige positie van Oostenrijk voor wat het, binnenland* betreft, gekarakteri seerd wordt door de verklaringen, die llitler verleden jaar heeft afgelegd, vol gens .welke Duilschland er niet aan denkt, zich in de Oostenrijksche aangelegenhe den te mengen, noch de souvereiniteit van Oostenrijk te schenden, terwijl in inter nationaal opzicht de'protocollen van Romoj die tegen niemand' 'gericht zijn, de basis blijven vormen eoner vreedzame economi sche en cultureele samenwerking, ook met andere landen. Schrn df zeide, er van over tuigd te zijn, dat' de. vernieuwing der hartelijke betrekkingen 1 tussehen de Heide Duitsche staten in'Midden-Europa ook een gunstige atmosfeer-".zal-scheppen voor de komende internationale onderhandelingen tot waarborging van den vrede in Europa. China Onafhankelijke regeeiSpg van Nanking gevormd. „Naar het agentschap Domei meldt, heb hen do leiders van Kanton, en Hsu-Ang-Si besloten tot opheffing van het politieke comité van', liet' Zuidoosten en« tot de vor ming van e'en onafhankelijke regeering van Nanking. Be troepen van Nanking, die zichnaar het Zuiden begbven,'zouden'de grens'van Hoen an en Kwantoeng hebben bereikt. Vliegtuigen van Nanking bóven -Kanton Naar uit Kanton-wordt gelneld verscho nen- gistermiddag driq groole Vliegtuigen van de luchtmacht van Nanking boven Kanton, niettegenstaande do maatregelen van den luchtafweerdienst. De. machines kruisten 20 minuten boven de stad en wier pen pamfletten omlaag, waarin de civiele en militaire bevolking werd aangespoord zich aan te sluiten bij de Nanking-regee- ring. VACANTIE EEN NIEUWE PERMANENT WAVE I BIJ ONS VINDT U DE UI PASSENDE BEHANDELING. DE PERMANENT WAVE, DIE U NOODIG HEEFT! W. MOSSEL lelijkheid, schrijft de '„.Messagero", werd verworven. door Albanië, Oostenrijk en Hongarije:die tegen allenin het gevoel voor eer bewaarden. 'Ook dient men zich die landen te herinneren, die, hoewel lid van den Volkenbond, zich met tegenzin in de toepassing der sancties, zij hei met eenige. -'reserves, geschikt hebben en je gens Italië oen oorreclo houding hebben aangenomen. Tenslotte de vier grootc mo gendheden buiten den Volkenbond: deVer- eenigdé" Staten, Brazilië, Duitsddand on Japan, die tijdens 'de periode der sancties met Italië dezelfde vriondschaps- cn han delsbetrekkingen zijn blijven onderhouden. De bladen verldaren eenstemmig, dat Italië nooit de bewijzen van sympathie en vriendschap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsch eco nomische belegering". HET Gezondheids - Tarwebrood! Schiedamsche Broodbakkerij A. Peters BINNENLAND De opheffing, der sancties. Mussolini spreekt. Gisteravond om' half acht, toen de ter viering van het opheffen der sancties uit gestoken vlaggen weer weraen ingehaald, stond op de; Piazza. Venezia een groote menfcchcn men igte veizameld, om den Duce toe te juichen.' Deze verscheen op het balkon van het Palazzo Venezia en zeide: „Vandaag,,den vijftienden .Tuit van het veeitiende jaar, is de witte vlag gehesohon op de muren-van het wereldsanctionnlsme. Jlieiin zou men n ie Pal Ie en epn teefceri wil len zien van overgave, -maar tevens een symptoom van een terugkeer naar het gezonde verstand. Aan liet einde van zijn- toespiaak zeide Mussolini het Ita!ia,inso!jo volk dank voor zijn opofferingen, die den triomf mogelijk hebben gemaakt. Vrees voor rcprcssaille-maat- rcgelcn tegen san olielanden ongegrond, la politieke kringen te Rome verklaart men dat Italië, nadat de sancties eenmaal zullen zijn opgeheven, hoewel het dank baarheid koestert jegens de niel-sanctie- landen, geen wrok zal blijven koesteren jegens de landen, die de Cleneefschc po litiek. hebben gevolgd. De vrees voor rc- pressailles, dio in sommige kleine landen tot uiting is gekomen, is- dan ook ge heel ongegtond. Italiaansehe pers erkentelijk tegenover niet sanctie-landen. De Italiaansehe pers maakt zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansehe volk jegens de landen, die niet aan de sancties hebben deelgenomen. -Onze erken- Naar verbetering van den toestand in het visch- en haringbedrijf, Tussehen de IJmuider groothande'airs- vereeniging en den Ned. Bond van Klein handelaren in liet visch- en haringbedrijf, is een bespreking gehouden, welke ten doel liad om te komen tof samenwerking, teneinde een verbetering tot stand te bren gen van dén toestand van liet bedrijf, in zonderheid in de distributie van de visch. In deze bijeenkomst, welke onder lei ding stond van den heer Pieler Vei woerd, voorzitter van do I.Iia Vischhande.lver- eeniging, is besloten da? 'tussehen beide groepen een vast conlact zal woulen on derhouden, o.m. Ier behandeling van alle belangrijke kwesties, die den vischbandel raken. Met de betrekking tot do kwestie, do zionswijzo beval tonde van den georgani- seerden kleinhandel ter verbetering van het distributiestelsel, is besloten binnen 14 dagen wederom bijeen to komen, ten einde enkele belangrijke punten van deze materie aan een nadere bespreking te on derwerpen. Supplctoirc bcgrooting handel, nijverheid en scheepvaart voor 1935. Ingediend is een wetsontwerp lot wij ziging en verhooging van het tiende hoofd stuk der rijksbegrooting voor 1935, waar hij liet eindcijfer wordt verhoogd mot f 13.670.685. De eigenlijke verhooging bedraagt ech ter slechts f 145.000, aangezien Jiet overige bedrag door daartegenoverstaande middo- De monarchisten verlaten toestand verlengd. de Cortes. Alarm- Do monarchistischeafgevaardigde graaf Vallellano heeft in de permanen ten parlementaire commissie een nota voorgelezen, waarin de monarchisti sche afgevaardigden van het natio uale blok op grond van de jongste gebeuiicnisscn verklaren, zich defini tief uit het parlement terug to trek ken. De moord op Calvo Sotelo, zoo wordt in de nola gezegd, is een staats- vergrij'p en do afgevaardigden van hot nationale blok kunnen ook maar geen minuut langer do relatie met de mo reel medeplichtigen voortzetten. Opnieuw verscheidene dooden tijdens straatgevechten. In een voorstad van Madrid is giste ren een bouwvakarbeider, die op weg was naar zijn werk, door anarcho-syndi- calislischo stakers door verscheidene pistoolschoten gedood. Ook te Sevilla zijn tijdens een anti-fascistische vergadering tweo dooden gevallen Naar pas lliaus bo. kend is geworden, zijn bij de schietpartij na de teraardebestelling van Calvo Sotelo drie fascisten gedood en 6 deels zwaar gewond. Uil do provincie komen weder be zielden binnen omtrent uitgebreide arres taties van aanhangers der Spaansche fas cistische beweging en andere rechtsehe or ganisaties. Do binnenlandsche spanning in Spmje neemt van" dag tot dag toe. Do voortdu rende berichten over moorden, geruchten over een aanstaande regocriugscrisis on op standen verontrusten de bevolking. Do ministerraad is gisteren tot een bi zondere zitting op liet ministerpresidium bijeengekomen. IIcl gebouw werd door sleike politieafdelingen bewaakt. Spaansche fascisten overvallen. Gistermorgen liehhcn in do keikon te San Sebastian rouwplechtigheden plaats ge had lor heidenking van den vermoorden monarchisüschon afgevaardigde Gilvo So telo, waaraan door velen der bevolking werd deelgenomen. Na afloop der plechtigheden werd uit de deelnemers een fascistische demonstra tieoptocht gevormd, die doiox Knkschc ele menten beschoten werd. Een fascist werd daarbij gedood terwijl 3 andere levensge vaarlijk gewond werden.. De politic ontbond don optocht on herstelde de rust. Hondcrdvijftig arrestaties. Do öiiccteur dor Madiileonsche voilig- heidspolil'o heeft de journalisten ontvangen en medegedeeld, dal ia verband met de in cidenten, die na de begrafen:s van den monarchislenieider Calvo Sotelo hebben plaals gehad, 150 personen gearresteerd Zijn. Alarmloestand verlengd. De gisteren bijeengekomen permanente deputatie dor Cortes, lieoft besloten den alarmloesland met 30 dagen lc verlengen I Gesublimeerde vereenzaming. 16 Juli. Een julfrouw in. Amen misschien is het wel een dame maar in ieder geval woont z'e in Amerika, heeft in het bovenste puntje van den. hoogslen wolkenkrabber van New-York een kamer gehuurd ,en ze heeft gezworen daar nóöjt meer vandaan te komen. De telegraaf-agentschappem hebben -dat naar alle kranten vain do wereld geklabekt en die hebben er een bladvuliiukje van gemaakt, voorzoover daar aan beboette bestond en n,u zit "die dame daar in d!e> lucht en niemand trekt zich iets vain haar aan. Behalve één willekeurig heer, schrijver! dezer regelen, die zich in hart en nieren! solidair gevoelt met deze juffrouw cn haar door middel dezes •zeggen wil dat hij óók wel zoo hoog en droog boven de menschen zqu willen gaan zitten, mits hij de zeker heid had van dagelijks een paar luttele bo terhammen, biefstukjes, Zwezerikken, dop erwtjes en sigaretten welke mogelijkheid hij niet heeft, omdat hij moet werken voor de boterhammetjes, maar anders Dame, wat oen lumineus idee. Zoo hoog en ver en op langoa afstand van de menschen met een kopje thee voor het raam te gaan ziltem en huin gekrioel en drukte héél in 't klein te bekijken en zoo n'u en dan een propje papier op hun domme hoofden te werpen ais teeken van minachting en onversch lligheid en „dag Pielepiel" tegen de Kamar.o te zoggen, de gordijnen voor do vonsters te schuiven niet vanwege do overburen, de sterren, maar omdat dat nu eenmaal zoo hóórt, wanneer je als eerzame damie zijnde slapen gaat, en tussehen hemel en aarde, hoog-gdheven etn horizontaal, -te-gaan liggen "droomen van een wereld zonder menschen en mét zwe zerikken. Tenslotte is de kluizenaar onsterfelijk, zijn heremieten en damesmieion zelfs m de zen tijd, die nu modern is, maar over een eeuw belachelijk oudcnvetsch zal zijn, logische verschijnselen op twee boenen van de gesublimeerde vereenzaming, die wij ons allen wel eens of dikwijls wenschon, doch die wij niet consequent durven te be lijden om wat de buren er van zeggen zul len, die zelfde buren, die Wij ju'sl ontvluch ten willen. -( En de buren deuken hetzelfde van ons,' En do buren van do buren denken het zelfde van de buren. j Fai zóó blijven de gezelligheid, do luid- gerij en de thee bestaan om ons niet ia herinneren aam hoe naar wij do menschen vinden, zoeken wij in m.lliardenverhoudin- gon troost bij de menschen tegen de men schen. 1 Tenzij wij bij biefstuk en gebakken aard appeltjes den moed hebben consequent te rijn en de buren te laten zwemmen en; zwammen. I Em gelukkig is hol, dat alléén maar zoo'h Amenkaansche wolkonhrubberdamo moedig is. Want ware z'ij niet do udzonderimg, die don afwijkenden regel, hoog in de lucht op, sensationeelo wijze bevestigt, allo zolderkan mers tussehen aarde en hemel zouden ver huurd zijn en wie zou onze gebakken aard appeltjes dan moeten oogsten? 1 Zoodat het als altijd maar goed is dat de grootheid des goestes aan slechts) weinigen beschoren is en dat wij, diep on der blijven krioelen, zonder ons veel te be kommeren om liet tikje op het dak onzer kleine hersenen van de propjes papier, die' een singulier vrouwspersoon uit haar hoia- go venster mikt. len-opbrengst kan worden gecompenseerd. Dit betreft o.a. de volgende bedragen: f 460.000 aan de commissie voor den uit voer naar Frankrijk van vleesch en vleesch- waren tot het doen van uitkeeringen van! fl voor elk lam, dat blijkens in 1933 ge houden inventarisatie in het bezit werd, bevonden van diegenen, die toen het hou-, den van schapen als hoofd- of neven-, bedrijf uitoefenden Ongeveer fl.SOO.OOO aan den rijksvoor lichtingsdienst voor pluimveeteelt te Reek-, bergen voor den export van eieren naa'ü Duilschland en mede ter dekking van dé uilgaven voor de expositie op het pluim veecongres to Rome en van een tekort' op de uitgaven van do in September 1934! te Amsterdam gehouden land- en tuinbouw^ tentoonstelling 110.000.000 aan de stichting „Nedoij* landsche Zuiveloentrale", tot het doea( van uitkeeringen aan melkveehouders, ij Deze uitgaven worden geheel uit on Ivan as Ion bestreden. Dote courant rorachijnt degeljjki, met «He - sondering -van-Zon--!®' Feostdugep. v ÖCjStO l'rya por kwartaal ƒ8,—; franco per port UM. f2.50, Prya por tr«5k:'15 efi. Afrol* der'.iiko nummers lots.-— Abonnementen wonlen dagelijks aangenomen. AdYortoutiiin voor het oorstToIgoad num mer moeten vóór elf uur aar hot Bureau bcsórgd rijn, 's Zaterdags vóór O uur, Kon bepaalde ptaote tan advortontiïn wordt niet gewaarborgd. Pn/s der AJverientiën: von 1Sregef» f15% 010/1/1 Iedere regetmoer f 0^0; in bet Zaterdagnumm^ •u I OUt" i—6 rtgela f 1.80, iedere regel meer f035. Reclames f 0.75 per rcgol. Incassokosten 5 ctit; Êoatkwjtantleslö cta. 'farioTeo van advortenHdn ij abonpeinentzijn aan hetBureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleins Advertentién opgenomea f 030 t/m. 15 woor-J den, f 0.75 t/ra. 25'woorden. Elk woord meer 6 cent tot oen maximum van 30 woordei etl 'e Woensdags: Kleine Advertentlëntot® woor den i 0.25, mits vWr Dinsdagavond 0 uur aan bel Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién MXJO,indien Blot vóór Vrijdagavond uur bezorgd. t f R'O TTERDAM CLAES DE VRIESELAAN 101 TELEFOON 3 I 479 W-'-l PER STUKJE voorheen Persoon VLAARDINGERSTRAAT 7 TELEF00K 080)2

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1