m De „Queen Mary's" van de lucht. De Chineesche Postzegel, 1 Radioprogramma's is ■r 1 Sp t Engeland's gigantische luchtvaartplannen. Oude zeewegen door de wolken. Ook ia de lircltf,.Xavigarc acces,hg estr (tan onzen correspondent.) Londen, 1 Augustus Ma do sensatie, die het bericht verwekte, dut eon zusterschip van de „Queen M.m gebouwd zal ooien nog grooter, nog sneller en lu\ueuser dan do Oeeaanreus, die aller bewondering opwekt, en a tout prix winnares van den Blauwen wimpel valt ons thans het bericht op het lijf, dat de toekomstige Oceaan-vliegdienst al zoowat in kruiken en kamen is. Het Brifscho wereldrijk zet er alles op ©in haar oude suprematie op zee en in de lucht to henvinnen. Jolm Buil klemt de kaken op elkaar, enkele dagen geleden nam hij het besluit Frankrijks „Normandie" te verslaan. Is het te venvondmrn, dat nu de aandacht gevestigd wordt op „The Old Dutchman", die het met z'n K.L.M.- vhegtuigea altijd een klein boe;je sneller doet? Over het werk van onze luchtvaart maatschappij heelt to^ nog toe naar buiten in de Engelsehe wereld oen stil zwijgen geheerscht, duizend maal welspre kender dan de felste redevoeringen. Ten zij het niet anders kan, tenzij in een roem ruchtige airrace een of ander obscuur „vliegend hotel" met passagiers en volge laden met mail de speciaal gebouwde race vliegtuigen bijhoudt, alsof een dikke thee tante een Maralhonlooper tijdens de finish bij houdt en aan zijn hammetje trekt. De hulde, die de Brit aan de flying dutch men heeft moeten maken bevatte voor hem zelf de consequentie: en nu wij weer! Beter, sneller dun de anderen. Holland zal zeker niet blind blijven voor het feit, dat Engeland aan het in-loopen is. Het wil vóór komen! Dat is edit Engelsch. De zet, zijn de meest ervaren vliegers uit alle doelen van liet Imperium, de leidende „se niores", die over minstens 10.000 vlieg uren er. een twintig jaar oorlogs- en vroles- ©t varing beschikken, wc he op de banken gaan zitten om les te krijgen in... zoe- aart kunde. Want in de lucht zijn voor lnm geen moeilijkheden; zij moeten loeren stijgen en dolen op het woelige /oom aIer. en liet „aanvarmgsreglement" uit hun hoofd loeien. Omstreeks 1940 zullen deze piloten al len het commando voeren over vlieg booten, die in razende vaart Amerika's Oostkust, Europa, Zuid-Afrika en Australië, verbin den; de Amerikanen hebben met hun „Chi- na-Klippers" den Stillen Oceaan doon over spannen. Deze maand, start de eerste „Klip per" mot achttien passagiers en post, voor haar negenduizend mijl run tussdien San Francisco en Shangai. Niet in tachtig als bij Jules Femes, maar in acht dagen zal men dan rond de wereld reizen. Van do tweehonderd „scholieren" zijn er vandaag al tadilig over hun boeken gebogen! Enge- Jands modernste transportmiddel gaat de oude zeevaartwegen opzoeken. Een merkwaardig feit, waar ik in allo bescheidenheid mijn luchtvaaxtlandgenooton uit het oude Holland van de zee even op attent zou willen maken. De Queen .Mary's van «Ie lucht. Negen-en-twinlig vliegbooten voor Impe rial Airways zijn besteld bij Short Brothers in Rodiester, de grootste order ooit op dit gebied geplaatst. En de eerste van dezo vloot, de „Canopus" is reeds in de ludrt. Het is een, ondanks de geweldige af metingen, zeer elegant vliegtuig, voorzien van vier luchfgekoeld© Bristol „Pegasus"- motoren, die per stuk duizend paardekrach- ten ontwikkelen; de schroefbladen zijn ver stelbaar, en kunnen, samen met de ver die nu gedaan wordt is zéér sterk. Op stelbare vleugelklappen een kolossale lift weg naar Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika laat men Europa niet figuur lijk:, maar ook letterlijk „links liggen." Do nieuwe vliegbooten, die een actie-radius van duizend mijl bezitten, gaan in één hop door naar Gibraltar, van Gibraltar naar Malta, vandaar naar Aiexandrie, en ©ver de Roode Zee naar Aden. Engelsehe havens zonder uitzondering. Tenminste: dit is mogelijk. Misschien zal het economischer blijken Marseille en Brindisi aan te doen: dat zijn echter details Engeland hoeft om het gebruik van deze havens niet te bedelen. Twee van de negen-en-twintig viermoto rige vliegbooten worden speciaal verslerkt om te expertmen toeren op het Oceaan- traject IerlandNewfoundland ineens, een afstand van tweeduizend mijl. Hun actie radius, mits voorzien van extra tanks, zal ruim anderhalf maal dien afstand be dragen. Van Newfoundland gaat het dan recht op New York aan, met een honderd vijftig mijl per uur-vaart. New York, waas- de constructeurs der Amerikaansche Si- horski-vliegtuigfabrieken bezig 2iju aan eau nog fantastisclier project: het ontwerpen van een superboot, die met veertig pas sagiers en mail in één dag U.S.A. en U.S. Kingdom zal verbinden. Tfan men nog van evperimen- teeren spreken? Kan men nog van experimenleeren spre ken? Geen datum, zelfs nog geen jaar staat vast, maar de wijze waarop hier voorbereidingen getroffen worden wijst er op, dat de regeering meer dan theoretische zekerheid heeft aangaande do uitvoerbaar heid van deze lijnen. In Hamble gaan twee honderd piloten weer „naar school". Het Uit het Engelsch, door HERMAN ANT0NSEN. 18) Zonder hem zrjn hand toe te steken, zei Macgowan, „ik heb zoo juist iets gekocht en het zit in dit tasclije. Iets van veel waarde. Ik behoef het heeleraaal niet te verbergen, maar toch, als ik zou na laten er melding van te maken, dan zou er veel kans zijn, dat de politie er wat achter zocht. En dal zou ellendig zijn Daar om..." „Ik zal het dan toch eerst moeten zien, mompelde Eellery, „waar heb je het eigen lijk over, Macgowan?" Macgowan overhand gde hein het beren étui. Ellery maakte het open. Op een zij den kussentje lag een kleine (looischijnemle enveloppe van cellophaanpaier. En in d e volkomen doorzichtige enveloppe zat, ook weer in een zakje, een postzegel. Zwijgend haalde Macgowan een postzegeltangetje te •.voorschijn. Ellery opende de enveloppe en haalde er met hel nikkelen tangetje vrij onhandig het zakje uit. De postzegel was door het cellophaan heen zeer du.delijk te zien. Het was een postzegel van buiten gewoon groot formaat, breeder dan hoog en aan alle vier de zijden volkomen regel matig geperforeerd. De rand was okergeel van kleur en de onderzijde was met een soort Ch neesohen bloemslinger versierd. In beide benedenhoeken stond de waardever- melding 1. Vlak boven den onderrand stond in vlakke gele hoofdletters' bet woordFoochow. veroorzaken, die een veilig dalen en stij gen verzekeren. Die vleugelklappen moeten nogal revolu tionair zijn. Short Brofhes doen er ten minste zeer geheimzinnig mets. Zij bedra gen 55 procent van de spanning, en hebben het drievoudige effect, dat zij de vleu gelbelasting reduceeren, de kamer accen- tueeren zonder de strooming over den vleugeltop to storen, en do gevaarhoek van den vleugel aanzienlijk vergroolen. Als luchtrem doen ze de lift van de boo ten met dertig procent toenemen. Het interieur is zeer luxueus ingericht bar en promenade zijn a.-uiwe/ig: de vier- en-twinlig passagiers hebben allo ruimte terwijl slaap accomodate voor een zes tien personen gemaakt kan worden. Internationale samenwerking tot stand gekomen. Er zal nog wel het een en ander be proefd en uitgedacht moeten worden, b.v. wanneer over Ncw-Foundlaml, wanneer over de Hemudas gevlogen moet wor den, maar het lichaam, dat deze vluch ten organiseert, bestaat reeds, en de finan cien zijn verzekerd. Wij vernemen hier over meer. Er is oen compagnie in op richting,^ waarin vertegenwoordigers van het Engelsehe, Iersche en Canadeescho gouvernement zitting hebben. Imperial Air ways, gemachtigden der Britsche regee- ring, houden 51 procent, het Canadeo- scho en Iersche gouvernement ieder 241/» procent van het kapitaal. In rui! voor de landingsfaciliteiten, door de Vereenig- de Staten verleend, krijgt Pan-American Airways vergunning tot het gebruik van enkele vliegvelden in Canada en Newfound land. Of de Ver. Staten aan dezen Oceaan- dienst op den duur gaan deelnemen, is nog niet bekend, (liet staat vast, dat zij voorloopig aan den Stillen Oceaan werk genoeg zullen hebben!) Hoe lang zal het nu nog duren voor er kapers op de kust komen? Het ligt met op den weg van Duitschland en Frank rijk rustig toe te zien eu zich do kaas van liet brood te laten eten. Frankrijk heeft reeds een dienst op Zuid-Amerika. En Duitschland broeit, zooals men zich zal herinneren, al jaren lang op de idee van een reusachtig vliegveld in open zee. Colonel Charles Lindbergh is te Ber lijn gast van generaal Goering. Er gaan hier hardnekkige geruchten, dat deze air- minded luchtvaart-minister plannen koes tert, nog dezen herfst een Duitschen dienst op New-York in het leven te roepen, een half jaar eerder dan de Britten. Maar het zal hem zwaar vallen. ,Voor ons land is dit alles tevens van vitaal belang. Men vraagt zich hier ook af, wat Lindbergh's Europeesche tournee beteekent. En" zijn bezoek aan Duitschland. Maar Lindbergh... verlegen en «gesloten, vertelt aan ieder, die hei. gelooven wil, dat hij voor alles vacanlie houdt. GERH. VAN EYS3ELSTEIJN. Gemengd Nieuws Ontbijt aan boord van de „Canopus". Maar binnen den rand, waar zelfs in EUery's ongeoefende oogen zich toch iets moest bevinden, dat op een of andere tee kening in een verschillende kleur geleek, bevond zich niets Niets dan het witte papier van den zegel. „Dat is vreemd, is hot zoo niet?" mom pelde Ellery, „ik ben geen postzegelkenner, maar ik kan me toch niet herinneren, dat ik ooit wel eens iets van een postzegel gezien of gehoord heb, die mddenin ge heel blank gelaten was. Wat is de bedoe ling er van, Macgowan?" „Houd hem maar eens tegen liet licht," zei Macgawon. En meteen zag hi] door het dunne papier heen con aantrekkelijk ta- freeltje 111 zwart. Op den voorgrond bevond zich een of andeie fees hond el met inlan ders bemand, op den achtergrond een ha- ventoorieel, en blijkbaar naar het opsohr.ft te oordeelen een gezicht op de haven van Foochow. „Dat is wonderlijk," zei hij, „beslist won derlijk." „Diaai den zegel nu om," zei Macgowan op dmze'fden toon. Ellery deed aldus en daar was het haventooneeltje in zwarten inkt gedrukt zichtbaar op de achterzijde vau den zegel. „Achterstevoren," zei hij langzaam, „na tuurlijk. achterstevoren Macgowan stopte hot zakje weer in de enveloppe. „Vreemd, vind je niet?" vroeg hij met gedempte stem, „dat is naar mijn weten de eenige dergelijke misdruk, die er op de wereld bestaat. Dit is 'nu echt een van die zegels, waarvan de verwoetic verza nielaars droomen." „Achterstevoren," herhaalde Ellery nog maals, wel, wel... hoe grijpt zoo'n ver gissing in vredesnaam plaats?" Macgowan stopte het tasclije weer in zijri binnenzak. „Het is, zooals je zag, een postzegel m tweekleurendruk," zei hij, „oker en zwart. Dat wil dus zeggen, dat het papier voor die zegels tweemaal door de druk persen -gaat. Ellery knikte. „Ja, eens voor de oker- kleur en eens voor het zwart. Dat is nogal duidelijk." „Nou, dan kun je toch wel vermoeden, wat ei in dit speciale geval gebeurd is. Er is iets verkeerds gegaan, nadat de gele opdruk droog was. In plaats van de vel len op de gewone manier in de pers te leggen, heeft een slordige drukker het vel achterstevoren er in gelegd. En daar door kwam de zwarte afdruk natuurlijk op de achterzijde gedrukt in plaats van op den voorkant." „Ja, ja... en dus ben je hier gekomen, om me op do hoogte te brengen van je aankoop van dien zegel vroeg Ellery, „en, als ik vragen mag, hoe ben je aan die rariteit gekomen?" „Dat is een vrij eigenaardige geschiede nis." zei Macgowan, de wenkbrauwen fron send. „Varjan, oen Armeniër en een der beste postzegelkenners in de heele stad, nel de me vanmorgen op en verzocht me even bij hem op kantoor te komen, om dat hij me iets had te laten zien, waarin ik ongetwijfeld belang zou stellen. Ik ging dus naar hem toe en toen liet hij me dien Foochow-zegel zien. Jarenlang moet die ergens vergeten of verborgen gelegen hebben en... nu duikt hij ineens op. Var jan vroeg, of ik hem soms koopen wilde." Vrachtauto omgeslagen. Mau ouder -dcenen beklemd. Gisteravond omstreeks half zeven had onder Latum oen ernstig ongeluk plaats. Een met sleonon beladen vrachtauto vau J. Roelofsen lo Augerloo had; aan de linker zijde van den weg getankt 011 do bestuur der wilde juist wegrijden toen rechts van hem op den weg de peisouennulo van den heer II. uit Apeldoorn vooibijrecd. De bestuurder van do narhlauto koek achterom naar de vooibijkomende auto, waardoor hij onzuiver stuurde en de war gen met de linkerwïclen in hol talud zak te. Even later sloeg de wagotn om. Van de tweo op de vracht sleenon zit tende personen kwam er oen met dm schrik vrij, doch de andere, zekere J. Baaring uit Augerloo geraakte beklemd on der do lading slccnen, Toan men hein had bevrijd bleek hij oen zware bekken- fractuur te hebben bekomen. Dr. Rensen uit Doesburg verleende do eerste geneeskundige hulp, waarna hot slachtoffer in hewusleloozcn toestand naar het Diaconcssenhuis te Arnhem werd over gebracht Zijn toestand is ernstig. De bestemder en do man, die naast hem zat bleven on gedeerd. Door trein vermorzeld. Oude vrouw uit rijdenden trein gesprongen. De vO-jarige mevrouw Molenaar uit Heemstede, die Dinsdagavond te 9.30 uur te Uitgeest uit de inditing Amsterdam ar riveerde, sprong, toen zij bemerkte, dat zij in den trein richting Alkmaar was ge zeten, aan het einde van liet perron uit den reeds snel rijdenden trein, mot hot ge volg, dat zij werd vermorzeld. Om half cén 's nachts went de ongeluk kige gevonden. Do politie stolt een onder zoek in. Worstvergiftiging. Tal van slachtoffers. Te Alphen aan den Rijn is oem worst ver giftiging op groote schaal geconstateerd, waai van tal van ingezetenen, voorname lijk m de omgeving van de Raadhuisstraat en de Jongkindt Coninckstraat, het slacht- offer zijn geworden. Eenige dagen geleden deden zich in ver schillende gezmnon ziekte-verschijnselen voor, waaraan aanvankelijk weinig aan dacht werd geschonken. Toén de loos tand der patiënten echter met don dag ernsti ger werd en tenslotte bleek, dat tal van personen in genoemd (hel der gemeente dezelfde ziekte-verschijnselen vertoonden in een uit elf personen bestaand! ge zin oa. waren niet minder dan tien per sonen ongesteld gingen sommigen or too over de hulp van 0011 medicus m te roepen en deze constateerde een vrij ern stige vergiftiging. Een onderzoek bracht daarop aan het licht, dat dezo moest wor den toegeschreven aan. het gebruik van leverworst, welke was betrokken van don slager J. K., die zich juist in de ge meente heeft gevestigd en bij de opening van zijn zaak de ondeugdelijke worst af leverde. Toen een en ander ter kennis kwarn van de politie heeft deze onmiddel lijk oen diep gaand1 onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat K. do worst heeft betrokken van zijn vroegeresn patroon uit Gouda, die de worst zelf had gemaakt van door den Vleeschkeuringsdionst to Gou da goedgekeurde bes tan d doelen. Eenige resten van do vergiftigde worst zijn in beslag genomen en voor bacteriologisch onderzoek naar Utrecht gezonden. Hoewel tal van patiënten nog steeds het bed' moeten houden is hun toestand naar omstandigheden redelijk. Yiicgfeed op Waalhaven. Tweo digen lang, liet weekeinde van 15 Augustus, zal hel feest zijn op Rotterdams luchthaven; feest in de lucht, op en rond om het vliegveld. Bekende buitenland- scho stuntvliegers zullen van de par|ij zij 1, terwijl ook het ketucorps der Nedwlan b scho sportvliegers eu inslrucleurs zich zal laten gelden. Op hel veel omvattend programma staan o.m, demonstraties in het zweefvliegen, in liet parachutespringen, Lenvijl als bizo i- derc attractie een Arabische scherpschutter Ali Bon Raki, uit ecu vliegtuig ba Ion. non als mikpunt van zijn schot zal kiezen. Ivimlje in een waichtcil verdronken. Het 2-jarig dochtertje van den heer Tij- nuis is te Beek (L.). in een teil met water gevallen. Toen de moeder liet ongeval bemerkte was do kleine reeds overleden. 1936. 1.20 3.00 515 „Ga door," zei Ellery, „tot hiertoe zie ik niets vreemds in dat zaakje. Waar zit jij dan eigenlijk over te piekeren?" „O/er de herkomst van dien zegel..." Macgowan stond op en gmg vo-or het vuur staan. „Er is iets heel vieernds moe aan de band. Ik was er natuurlijk benieuwd naar, waar Varjan dien zegel had opge pikt. Maar hij wou liet niet zeggen. Zei, dat lnj het niet zeggen kon. En dan was er nog iets vreemds aan het zaakje." „Je schijnt een onprettigon morgen ge had te hebben," zei Ellery lachend, „ver tel op... wat was het?" „Je moet Varjan kennen, om hem vol komen te kunnen beoordee'.en Hij is zoo eerlijk als goud maar hij is nu een maal een Armenniér en hij vindt het lieelemaal niet erg, om buitensporige prij zen te vragen. Ik kan me den tijd niet heugen, dat ik niet minstens de helft op zijn vraagprijs heb afgedongen en met suc ces. Maar dit koer vroeg hij een prijs en wilde er met geen mogelijkheid ook maar een cent op laten vallen. Ik moest betalen, wat hij vroeg." „Zoo... dat is iets anders," meende El lery, „als het waar is, wat je d'aar zegt, dan twijfel ik er geen oogenbük aan, of die man is opgetreden als lasthebber van iemand, die te voren den vraagprijs vast gesteld had, waarvan hij met mocht af wijken. Hij zal vast commissieloon ge kregen hebben. Zeg» zou je me het ple zier niet willen doen, me eens aan dien Varjan voor te stellen? Het kan .geen kwaad het wat nader uit te pluizen." Varjan leek een magere, lange man te zijn met scherpe trekken en mooie oog-m onder zware wenkbrauwen. Hij kwam aeh- VRIJDAG, 7 Augustus Hilversum I, 1875 M. S.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.03 VARA. 8.00 AVRO. 9.00 VPRO. 8.00 Grainofoon, 10.000 Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10,35 Gramofoon. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoon. 12.00 Kovacs Lajos en orgel. 2.00 Gramofoon. 2.50 Declamatio, 3.15 Dansmuziek. -1.03 Gramofoon. "4.50 Orgel. 500 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers en gra mofoon. 6.30 Gramofoon. 6.45 Orkest. 7,30 Gramofoon. 7.50 Nieuwsberichten; ANP. Herb, SOS-ber. S.00 Olympisch nieuws, event, gramofoon. 9 00 Gods dienstoefening uit Barchom. 10.00 Le zing over kunst. 10.30 G ramofoon. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsber. ANPl 11.05 Jazzmuziek. 11.3512 00 Gramo foon. Hilversum II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon. 11.30 12.00 Voor zieken en ouden van da gen. 12.15 KRO-orkcst. 1.00 Gramofoon, Concert. 2.00 Orgel en gramofoon. De KRO-Boys. 3.30 Gramofoon. Orkest. 6.00 Land- en tuinbouw- causerie. 6.20 Gramofoon. 6.30 KRO- Boys. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: Do KRO-Luchtlijn. 7.35 Gramofoon. 7.45 Mu- sica Catholica., 8.00 Berichten ANPl 8.10 Melodisten en gramofoon. 9.20 Straussconcert. 10.50 Berichten ANP. 10 5512 00 G ram of oon Droitvrich, 1500 M. 11 05 Orgel. 11.35 Sexfet. 12.20 Gramo foon. 12.50 RRC-Dansorkest. 1.35 Solis ten. 2 20 Orkest en zang. 3.20 Orkest en; piano. 4.20 Orkest. 505 Gramofoon. 5 35 Balalaika-orkest en solisten. 6.00 Con cert. 6.50 Operette. 9.20 Piano. 10 20 Orkest en solist. 11.35 Band. 11.501 12 20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 11.20 Orkest. 2.50 en 4.20 Gramofoon. 5.50 Orkest. 8 20 Zang en piano. 9.05 Operette. 1105 1 05 Kamerorkest. Keulen. 456 M. 6.20 Blaasconcert. 8.20 Populair concert. 9.20 Solisten. 10.20 Kwintet en orkest. 12.20 Orkest. 2.20 Gevar. programme 3.20 Dansorkest, pianoduo, sehrammcl- ensemble en gramofoon. 9.20 Dansmu ziek. 11051.10 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. Vlaamsch programma: 12.20 Dansmuziek 1 30—2.20 Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoon. 6 35 Orkest. 7.20 Gramofoon 8.20 Zang. 8.45 Piano 9.20 Militair con cert. 10.30—11.20 Gramofoon. Fransch programma: 12 20 Orkest. 1.30 2.20 Gramofoon en zang. 5.20 Accor deon. G.10 en 6.35 Gramofoon en zang- 9.20 Straussconcert. Hierna tot 11.20 Gramofoon. Bcutschlaudscndcr, 1571 M. 9.20 Amusementsorkest. 10.35 Olympiu- Echo. 11.20 Dansmuziek. ter uit zijn donkeren winkel lo voorschijn en zei: „Ahzoo, meneer Macgowan. is soms iets niet m orde?" Dan keek hfl vragend naar Eliery. Neen hoor," antwoordde Macgowan stilïehes „ik kwam alleen een van ni'jn kennissen aan u voorstellen. Dit is man heer Queen. Ellery Queen. Virion wendde zijn merk waard, ge oogen „alrTSe""™ O0»' Zoo, (lus u bont ook een posteegellioE nebber? En verzamelaar ook? Ja, maar niet van postzegels," ant woordde Ellery, „maar van vreemde fei ten." Vreemde feiten?" herbaalde Varjm. „Ik geloof, dat ik u niet goed begn.jp Kijk zei Ellery joviaal, „vanmorbvii bijvoorbeeld ben ik een uiterst wrernndtot op het spoor gekomen Zegt a ee^, heer Varjan, voor wien ire p0bt- hebber op, toen u verkocht?" sloeg de oogen neer. 7no" zei hij verwijtend, „dat had ik heusclitoch niet van u verwacht mijn- heer Macgowan. Ik meende, dat we liet er orer eens waren, nat het een vertrouwe lijke transactie zou zijn. U zult het mijnbeer Queen toch wel moeten vertellen," zei Macgowan schor. „En waarom?" vroeg de Armeniër op zacliten toon, „zon ik iets aan dezen hoer Queen moeten vertellen, mijnheer Macgo wan Wordt vervolgd). l A r J. S i VyI,"1 l}\ Ifo I 1^ -J - ftSW- ••'V- »4-Y©> I V Af 1 - - - TOS»

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6