m LAATSTE NIEUWS SPOUT Olympische Spelen. De 400 meter vrije slag dames. De dressuurproef van de „military". individueelcn op sabel. Sport De eindstrijden bij het roeien. Nederland wint van Zweden. BUITENLAND Voetbal. S. Z. A. C. Auto van dijk gereden. Luchtvaart Nieu we Douglas-machines bij K.L.M. De revolutie in Spanje. Burgerlijke Stand Kunst en Wetenschap Gemengd Nieuws Muggen zoemen in Medemblik. Beurs van Amsterdam, Kerk en School Handel en Bedrijf 207, 284 57t 97, 17. 507, 7< 57»- Va Ju BEURSTHERül OMETER. Hie Mastenbroek eu Tini Wag ner in ilc finale. i Vanmiddag werd ons uit Berlijn gemeld-: Ouder zeer ongunstige wcorsomslaindig- lieden weiden hedenmorgen do zr.voiniwed- süijden voortgezet. Ka het torenspringen voor hoeren, dat door den Amerikaan Wayne went gewon nen voor do Duitsckers Weiss on Stork, weiden do denii-linales 400 AL vrijo stag durnes gezwommen. IJ et regendie haid en do tribunes, wolko anders dicht bezet zijn, wezen roi tal van loegio plekken aan. In do eerste halve linaio startten Rie Alastenbroek en ïini Wagner. In den beginno Jagen onze meisjes wat achter, doch ten aanzien van Rie Alasten- broek baarde dit geen zorg, daar zij im mers altijd op het laatste doel sterk naar voren komt. Do Deenscho Frcdorikson en de Ameri- kaanscho Win gard hadden na 200 meter do leiding voor Rie Alastenbroek en Tini Wagner. Toen kwam onze Olympische kampioene naar voren. Bij 300 meter, welke zij in 4 min. 13.4 sec. had afgelegd, lag zij reeds op de eerste plaals, waarna zij haar voor sprong verder vergrootte. ïini Wagner was op 30O meter vierde Ziij moest hard vechten onn die plaats, welke haar een kans in de finale gaf, te behouden Rio Mastenbroek tikte met flinke voor sprong als eerste aan. Wagner en de Tsjc- gische Sehramekowa leverden een. verwoe den strijd om de vierde plaats. Onzie landgenoote lag 20 meter voor de linish nog eenigszins achter, maar in den eindstrijd wist ze desondanks te zege vieren, al was het verschil uiterst mi niem. De tijden waren 1, Ilie Alastenbroek 5 min. MO., ïeo., 2. Wingard (Amerika) 5 mfn. 42.2 see., 8. Fredericksen (Denemarken) 5 min. 42.5 soa en 4. Tini Wagner 5 min. 45.9 sec. Sehramekowa (Tsjecho Slowakije) noteer de 5 min. 46 sec. Zesde was Morioka (Japan) en zevende Sothy (Hongarije). Nederland als vijfde ge ëindigd. Nederland is als eerste in de groep, waarin gestreden is om de vijfde tot aeht- slo plaats, geëindigd en bezet daardoor de vijfde plaats in het waterpolotournooi gesp, gew. gel. vrl- v. t. pt. 1. Nederland 3 2 1 13—11 5 2. Oostenrijk 3 1 1 1 9-9 3. Zweden 3 1 4. Engeland 3 2 1 9 11 2 LD Palmil de Alortangc? rijdt, net waren vanmoigen wel zeer slechte weersomstandigheden, waaronder de dros suurproeven van do samengestelde ruiter- wedstrijden werden voortgezet. De slroo- mende regen plensde op het polo-vekl neer en doorweekte terrein, toeschouwers en deelnemers „Mildel wie du" van lt. Pahud de Morlanges was in uitstekende conditie en buitengewoon lel. De draf ging soms zoo vlot, dat wo ieder oogonblik een gel op pas verwachtten. Toch bleef onzje landge noot haar volkomen haas en reed de proef op voortreffelijke wijze. De conditio van Aladel doet voor de volgende dagen het allerbeste verwachten. Jammer zijn echter do moeilijkheden, die zich bij de beoor- declïng van de proeven voordoen, aange zien de jury-leden wel eens wat te ciha.u vinistlsch zijn. Do Nederlanders, van wie geen landgenoot zilting heeft In de jury. Zijn hierdoor achtergezet. Doch wat wij tot nu toe van de Neder- landscho ruiters, die deelnamen aan de „military" zagen, mag wel tot de beste prestaties gerekend worden. Allo Nedcrlandsche sabel- Hoogslia baiome-lersfand 707.8 te Yardo. Laagste baiometersland 750.9 teSeydis- fjord. Verwachting tot den avond van 15Aug.: Zwakke tot mnfige Zuidwestelijke lot Zuidelijke wind,-hall tot zwaar bewolkt ot betrokken, weinig of ge,-n r-mn, warmer, Aimie sehakcld. Timmermans uitge- In do 2e serie startte Annie Timmer mans. Van meet af najn do Doemsclie Hvc- ger, die den vorigen dag het Olymp'sch record had verbeterd, de leiding. De Deen scho heeft geen fraaien stijl, maar been en en arrnenwerk is nutlig, waardoor zij voor uit komt, Annie Timmermans heeft tot osp 300 meter de vierde plaatsi, welke haar een kansje gaf op de finale. De beste vierdo komt in den eindstrijd bezet. In den eindspurt kon ze het echter niet bolwerken. Eerst ging de Fransche Fku- ret haar voorbij en daarna de Amerikanm- sehe Petty, die tenslotte vierde werd. 11 ve ger werd eerste in 5 min. 33.2 soa Op do tweede plaals eindigde de Brazil- liaanscho Azevedo, terwij Kojima (Japan) derde werd. Merkwaardigerwijs had no. '4, Potty, denzelfdcn lijk,! als Tini Wagner In verband hiermede koirrn zoowel de Amerikaainschc als de Neuerlandscihe zwem ster in de finale. De Ncderlandschc vier \icrcle. Vanmiddag is een aanvang gemaakt met do roei-eindstrijden. De resullalen luiden als volgt: Vier met stuurman: 1. Duitschland (Mater, Voile. Gnbor, Soollner en Bauer als stuurman) 7 min. 1G.2 see. 2. Zwitserland 7 min. 24.3 sec. 8. Frankrijk 7 min. 33.3 sec. 4. Nederland 7 min. 34.7 sec. 5. Hongarije 7 min. 35 6 sec. 6. Denemarken 7 min. 40.1 sec. Een 43 zege natlal Zweilci. 3 maal de leiding had ge nomen. Het Nederiagsche waterpolo-zevontal is er vandaag in geslaagd mei 43 te win nen! van Zweden in een uiterst spannen- den wedstrijd. De Zweden, die den vo rigen dag Engeland met 4—2 hadden ver slagen, hebben een sterk team, wairvan de voorhoede uiterst gevaarlijk is. Do Zweden schieten, zooals zo legen En geland hebben bewezen, uitstekend en elke kans om een schot te lossen wordt di- re benut. Evenals in den wedstrijd te gen Oostenrijk ag de Schiedammer Van Wocrkom fn liet doel, Veenslra is nog 'p geheel fit. Ook nu weer heeft Van Weerkom uilstekend verdedigd. Ons team heeft goed gespeeld, vooral "i hot laatsto deel van den strijd. Er werd «ier enthousiast gestreden. Alle spelers spanden zich tot het uiterste in. Drie maal wist Zweden de leiding te nomen, doch even zoovele kceron maakte Ne derland gelijk, om daarna oen vierde doel punt te scoren, dat naar achteraf bleek de overwinning beleekende. schermers gcplaalst. Vanmorgen zijn in twee zalen do indi vidueels scherniwedstrrjden op sabel be gonnen. Er waren in letaal 76 deelne mers dier, 4 groepen van 9 en 5 groepen van 8 trokken. Uit elke groep gingen de vier besten naar de volgende rondo over. Hierbij waren ook onze landgenooten. Alontfoort, Van Wielingen en Mosman, waarbij de laatste verreweg de hoste pres tac tics leverde door in zijn groep tweede te worden met evenveel gewonnen partijen als den bekenden Italiaan Alarzi, waarbij het aantal ontvangen Ireffers van Aios man de beslissing gaf. V. V. Iï.P. W. a. 0—6. De voetbalwedstrijd V. V. R.P. W« a om liet kampioenschap van de St Z. A. O. is geëindigd met een 60 overwinning voor P. W.a. De sland met de rust was 02. Wedstrijden van het Oosterkwartier. Zondag zullen op het terrein van het Oosterkwartier te Ketlicl vier voetbalwed strijden worden gehouden. Om twaalf uur speelt P.V. tegen N.F.C.; om 1 uur Bingo tegen Oosterkwaxtier; om 2 uur Concordia tegen Donar en om 4 uur winnaar A tegen winnaar B. Voor deze wedstrijden zijn drie zilveren medaillesuitgeloofd, die te 5 uur uitge reikt zullen worden. Twee inzittende dames gewond. Gisteravond te omstreeks half ne^en is op den smallcn Goejanvenvellendijk, tus- schen Haastrecht en Gouda, een auto l>c- sluiud door den 40-jatigen heer C. van Leeuwen, een Indisch verlofganger, die lijdelijk in Scheven' igeu vertoeft, bij het te ver uitwijken voor twee wielrijders van den vier meier hoogen dijk naaT beneden gestort. Do auto, waarin zeven personen gezeten waren, sloeg tweemaal over den kop, en bleef toen ernstig gehavend in een Moot liggen. Alevroupv van Leeuwen, die voor in den wagen naast liaar man gezeten was brak een arm De schoonzuster van den heer L., die met de vier kinderen achter in do auto had plaats genomen, kreeg inwendige kneuzingen. Do andere inzttendon bekwa men geen letsel. Do beide dames zijn in het, van Iterson-ziekenhuis le Gouda op genomen. Haar toestand was hedenmorgen redelijk te noemen. De auto is hedenmorgen met een takel naar boven gebracht. Do Goejanverwelten- dijk is geen weg voor snelverkeer. Gedu rende de afsluiting van den grooten ver keersweg van Utrecht naar Gouda, woidt hij tijdelijk be eden. Aan het Guadarrama-front Madrid, 14 Augustus. De speciale cor respondent van Havas aan het Guadurra- ma-front, meldt: Gisteren hebben de batterijen oer re- geeringstroepen, die voor Guadarrania, Car- cedilla en Los Alolinos gelogen zijn, het vuur geopend, op den vleugel van den vijand, waarvan het geschut sleehls zwak beantwoordde. Rcgeeringsvlicgtuigen wier pen brandbommen, die hun uitwerking op de rebellen niet misten. De infanterie trad niet op, om de artillerie cn dte luchtmacht de vrijo hand te laten. De correspondent begaf "zich vervolgens naar de colonnes onder bevel van Sabio, wiens strijdkrach ten met het dorp Peguerinos als steunpunt naar San Rafael oprukken. De leider der colonne verklaarde, dat de opmarsch der rebellen naar Escurial zoodoende tot staan zou worden gebracht. Om op alle gebeur lijkheden bedacht to zijn, hebben de auto riteiten van Escurial 500 personen gear resteerd. Zestien vliegtuigen uit Frank rijk te Barcelona aangekomen. Perpignan, 14 Augustus. Te Barcelona zijn 16 vliegtuigen aangekomen, die, naar men gelooft, uit Frankrijk afkomstig zijn. De piloten zijn, naar men z-egt, van ver schillende nationaliteit. Drie der vliegtui gen zouden bij de landing zijn neerge stort. De betaling zou in goudgeld zijn geschied. Alnordpartijcn duren voort. Nog steeds vinden talrijke moorden te Barcelona plaats en deze week' zijn op enkele dagen 62 lijken naar het zieken huis gebracht. Portugal anlwoiirdt op Franscli non-inlcrvcnücvoorslcl. Lissabon, '14 Augustus. De Fransche ge zant is ontvangen door den minister van lniitenlandsche zaken, die hem het ant woord der Portugeescho regeerng op het Fransche non-intervcntievooisLol heeft over handigd. Men meent te weten, dat in het antwoord het verzoek der Fransche regeo- ring wordt ingewilligd. Spaaiischc regcering zou be middeling van Frankrijk ver langen. Parijs, 14 Augustus. Volgons bet Ita- liaansclio nieuwsbureau Stefani, doet te Parijs bet gerucht de ronde, dat do re geering to Madrid de Fransche regeering heeft uitgenoodigd, hij de opstandelingen bemiddelend op te treden, om een einde to maken aan den burgeroorlog, op de volgende voorwaarden: 1. De vorming van oen verzoenings kabinet, met Franco als minister van oor log en buitenlandsche zaken. 2. Eerbiediging van 'de autonomie van Catalonië. 3. Het verkenen van een algemeen© amnestie. Do opheffing van de krijgsraden te Ma drid schijnt dit gerucht te bevestigen. Scheepvaart. SCHJEBAAI, 13 Aug. Aangekomen Noorsch m.s. Brenas, van Londen, om te dokken bij de werf Wil ton. Vertrokken Zuid-Slavisch s.s. Sloga, naar Buenos Aires. Finsch s.s. Karha, naar Morlaix. Eng, s.s. Slanmore, naar Antwerpen. Eng. s.s. Eslon, naar Aliddlesbrough. SCHIEDAAI, 14 Aug. Aangekomen Ned. rn.s. Sambre, van Middelsbrough, om ijzer te lossen lij de werf Wilton. Dcensch m.s. Steady, van Gdynia, om haring te laden aan den belonstciger. Hoog water. 14 Aug. 2.34 uur, 15.12 uur. 15 Aug. 3.34 uur, 16.05 uur. Zon cn Maan. Zonsopg. 14 Aug. 5.42 uur, ondg. 20.26 u. Zonsopg. 15 Aug. 5.43 u., ondg. 20.21 u. 17 Augustus N.M. 25 Augustus E.K3. Alcisje verdronken. Gistermiddag om een uur is het iicn- jarig meisje Alarie Rijs, uit Dixkshorn, dal bij haar tante logeerde op den Oosterdijk te Oudkarspel, bij het stoeien op de fiets in het water van de ringvaart van de Heer Hugowaard gereden. Alen slaagde er niet in het kind te redden, zoodat het jammeilijk verdronk. Eerst om vier uur had het dreggen resul taat en kon men liet lijkje bergen. De eerste in September verwacht. De K.L.M. heeft acht nieuwe Douglas- machines van liet D.S.T.-type, d© DC. 3 (men.heeft thans liet D.C. 2-lype in ge bruik) besteld, welko plaats bieden aan 21 personen. Deze Iwoe-molorigo tees tel len zijn uitgerust met tv.ee Wright Cyclone motoren van 900 F.K, elk. Een mi.' ine van het Douglas sleeping transport iiype kan reeds de vol geilde maand worden tegemoet gezien op Schiphol. Zij zal gebruikt worden voor expenmente©!© vluchten cn voor, oefening van 'piloten en verdere bemanning, om, wanneer d© vol gende serie van zeven machines 'arriveert direct geoefend® bemanning voor deze Douglas Toestellen bij dlo hand ra hebben. Voor de zeven D.S.T.-toestellen is de uiteindelijke beslissing nog wel 'niet ge heel afgekomen, doch men mag verwach ten, gezien liet succes, dlat deze machines bij de vluchten in Amerika róóds hebben geliad en do dringendo roocternisoermg etn aanvulling van d© K.L.AI.-luclüvlool, dat do betrokken autoriteiten haar goedkeuring aan do bestelling niet zullen onthouden. Het is do bedoeling, aldus do Tel., deze machines te gebruiken op die Indic route, en do reeds vroeger ©enig© malen aanro- kondigde opvoering van do vliegsnelheidl op deze route mag dan tevens verwacht worden. Nederland en Nedeiiandsch-Indië zuilen dus nog dichter dan 51/;> dag at- slands bij elkaar worden gebracht. Do nieuwe Douglas D.C. 3, is uiterlijk gelijk aan do D.C. 2, als thans bij de K.L.M. in gebruik, is echter belangrijk grooter en belangrijk sneller. De nieuwe legers zijn ver schenen. De deskundigen, die in Alei voorspelden dat de muggen, dio rondom liet IJssclmeer in groote legioenen de bewoners liet leven vergalden, spoedig zouden verdwijnen om in Augustus in nog grooteren getale terug to koeren, hebben groot gelijk gekregen. In Medemblik zoemen zwermen muggen aan den Oosterzeedijk cn ma km de men- schen hot leven zuur. Aio tori ij dors moeien een stofbril dragen en mond, neus en ooron beschermen, terwijl liet ongedierte zich dan nog tusschen do kloeten dringt. Automobilisten zijn gedwongen uitvoerige voorzorgsmaatregelen te treffen, zooals be scherming van den radiator door liorreu- gaas en het aanzetten van de rntlenwis- sclior. Straatlantaarns zijn als het ware „be groeid" met muggen, de winkelramen wor den verduisterd. De bakkers kunnen slechts „kronten"-brood, d. w. z, brood met mug gen fabricecreru Wanneer zullen er afdoende maatrege len getroffen worden tot verdelging van het ongedierte? Hl Medemblik snakt men bijwijlen naar adem, daar het buitenshuis zeer riskant is de mond to openen. Mug gen schijnen er namelijk zeer nieuwsgierig naar te zijn hoe die er van binnen uit ziet Men zegt, dat door verbetering van den vischstamf in het IJssclmcer verbetering zal komen. Aloge liet dan de vïsschen in het Usselmeer wel gaan. Belangrijke oudheidkundige vondsten in de Ossehc heide. Op initiatief van belangstellenden in de geschiedenis van Oss werd' een onderzoek ingesteld) op de plaats waar Wi Hebros las in 713 doopte cn waar sinds ©enige jaren een monumentale put de herinnering daar aan levendig houdt. Bij dit onderzoek, dat onder leiding stond van Jr. F. C. Busch, conservator van het rijksmuseum van oud heden te Leiden, kon geconstateerd wor den, dat bovengenoemde put geplaatst was op een verveend1 ven. Het is dus niet on mogelijk, dat het doopen door WUlehror- dus daar ter plaatse door onderdompeling geschiedde en een tweede put, die in hol einde der vorige eeuw w©r,l teruggcvouden, de bewoneis van deze plek van drinkwater voorzag. Bij dieper graven bleek, dat deze monumentale put stond! op een ring van z.g. reuzemoppen, groote baksleenen uit de middeleeuwen. Deze ring lag op haar beurt op een fundament van tufsteonen, los gevlijd, die met groote steen en een toonput insloten. Deze loonput zelve be staat uit enkele bakstcenon, dio blijkbaar door middel van vuur zijn uilgeliold. Al dezo verschijnselen duiden op ©on zeer hoogen ouderdom, dio wellicht tot la do vroege middeleeuwen terug gaat. Op dozen tijd) wijzen ook enkele scherven van Pings- dorfer aardewerk, in de nabijheid van d© put gevonden. Ook zijn de totaal uitge broken fundamenten van een kapel terug gevonden. Dit gebouw, dat door Engelscho cn Hnnnoverscho troepen, die in do na burige heidb legerden in 1748 was ver woest, kan naar bij den bouw gebruikte materialen te oordeeten hoofdzakelijk reuzemoppen in de middeleeuwen ge bouwd ziju. Het onderzoek werd buitengewoon be moeilijkt door liet feit, dat door zwa.ro regens der laatsto weken liet bodemwater zeer hoog sioncl). Dank zij de medewerking van de ge meente Oss, die oen brandspuit on oen z.g. kaltckop afstond, konden do opgra vingen lot vorengenoemde resultaten lei den. liet ligt in de bedoeling van hot ge meentebestuur om deze vondsten tor plaat se vast to doen leggen, terwijl de gevon den voorwerpen, zoomed® eenigo specimina van do gevonden bouwfragnienlen in do oudheidkamer lo Oss bewaard zulten wor- den. Te oordcelen naar liet in de nabijheid gevonden scherven materiaal is de wair- schijnlijkhcid groot, dat nog meer opgra vingen uit do eerste tien ©euwaï van onze jaartelling te wachlen zijn. SCHIEDAAI. Geboren: 12 Aug. Ilendricus Johannes, zoon vm D. Blom en H. J. van de AVater, Lange Singelstraat 32, Ileleno Anna Alaria, dochter van II. H. W. Rieck en A. P, J. Schoile, Prof. Kam. Onneslaan 160. Ondertrouwd: 13 Aug. W. B. Verdbnck, 23 j. en .S. Valk, 22 j. AL Verhagen, 26 j. en Cf. Kortland, 26 j. J. P. Nouwels, 25 j. en C. AL Broxks, 21 j.„II. J, Degenaar, 22 j. en T. C. van Steenoven, 20 j. II. Homburg, 26 j. en E. E. van Doorn, 25 j. Gehuwd: 13 Aug. J. V. II. AI. Hendriks, 28 j. en J. AV. AL Wassenberg, 27 j. J. de Bruijn, 35 j. en A. van Arum, 29 j. P. H. Baliij'ns, 24 j. en P. Overgoor, 19 f. D. J. Bos, 24 j. en K. C, Nijs, 23 j. Overleden: 12 Aug, AL J. Steijger, 2 j, Br. N©lek straat 1. 1 KOERSEN OP 14 AUGUSTUS 1936 (Medegedeeld <L do 'Amsterdamsclie Bank), ind. Ondernemingen Binnenland. A. K. u. Van Berkel Nl terl. Ford Ned. Gist- en Spiritus Ned. KaboUahriek. Philips Gl. G. B Unilever Buitonland. Anaconda Bethlehem Steel General Motors U. S. Leather Konnecott Copper U. S. Steel Corp.... ELECTR. OND. Anient Ned. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities Service V.K. HEDEN 257» 2, - Vi 36 607a 205 2057. 399 297 839 8417, 158*/4 153 60 1197, 1177,- 87, 247» 247»- 7i 357» •»574- 4117» 417. 37a 87, 28 287,— 7. 417a 41 Ned. Ilerv. Ivcrk. Beroepen te Nigtcvecht (loez.), J. Sv/ij nenburg, catid. to Zieïsl; te Opwierda (tocz.), G. Jansrna, te Makkum, Gerei. Gemeente. Bedankt voor Amsterdam-Noord, Ar. Hei koop, le Utrecht. Beurs van Schiedam. VRIJDAG, 14 Augustus. Officieele nutterirnj van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn f 10 per ll.L. ad 4b pL't. Zonder fust en zonder belasting. Niet-officieel Binnenlandsche spiritus: 117.— a 10f pCt. Buitenlandsche spiritus: f7.76--f 8,50. Zonder fust en zonder belasting. SPOELING: f0.81). 163*/. 202 MIJNEN. Algemcene Exploratie Redjang Lebong. Singkep Tin Mij..... 851/, PETROLEUM. Kon. Olie 282 2'Vu- 8 1637a 202 82 283 Buitenland. Shell Union Tidewater Ass. Oil. RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Ilandelsver. A'dam. "Va I O13/,, 11%- io% "/if 144»/, 1437,— 4*4 TABAK. Dcïi Mij. 2777, Deli Batavia 1887, Oostkust Senembah 22674 SCHEEPVAART. Nod. Scheepv. Unio 497a 7i7h 57» 25»/» 25"/» 137, 20 2847,- 245 6 188 22674— 49%- 7u/»~ 257,- 24®/» lfl 12 SPOORWEGEN. Canadian Pac, Missouri IC. T. N.-York Centr, Railr. Southern Pac. Southern Railway Cy, Wisselkoersen. Londen 7.4072» Berlijn 59.23',7, Parijs 9.70, Brussel 24.82Bern 48.02, KopenM hagen 33.05, Stockholm 38.17'/si, Oslol 37.20, New-York 1.47 5/16, Madrid -Jj[' Praag 6.09, Prolongatie l!/s u/o. Scheepv. Beleggin- Petroleum Amerika MARKT Tabak Suiker Rubber Wettig gedeponeerd. P.Z.M.C.)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3