Woensdag" 19 Augustus 1936. EERSTE BLAD. DE BURGEROORLOG IN SPANJE Gifgas en traangas ILLSHSI II No. VOOR VREEMDELINGEN EN SPANJAARDEN! 3 ets. FiümgEiftsters Jaargang. Te!. No. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No, 53!!. BUITENLAND De strijd aan het Noordelijk front duurt in alle hevigheid voort. Cartagena aan nationa listische zijde. Barcelona weer normaal. Van hel Noordelijk front. Den geheelen middag is gisteren van beide zijden aan bet Irun-front geschoten. Van den "weg van Behobie naar 'Biiiatou, langs do Bidassoa, kon men duidelijk do v ooi uitgeschoven stellingen dei1 strijdenden ■waarnemen, welke op ongeveer 2 kan. van Behobie voor de poorten van en tas liggen. Tusschon de fronten ligt slechts een strook van 200 meter. Aan beide kan ten Ugt men verschanst achter buizen. Een opstandelingenpost, bezet door een zestigtal Carllslen, ligt vlak aan de B.das- soa. Bij do Carlistcn valt geen enkele bïzondero levendigheid op te merken. Van lijd lot tijd waagt een verkenner zich op den weg om de omgeving te bespieden. ■Op de bergtoppen duiken do roodc mut sen der C'ariisten in traillcurlinie op. Op de tegenover liggende toppen ziet men de regeenngsgezinden, die eenzelfde ionnatie hebben aangenomen. Tegen zes uur gister middag naderde een pantsertrein der regee ringsgetrouwen ter verkenning. De rebel len openden liet vuur, maar de trein rood voort. Do kogels stuitten op de pantser- platen af; enkelen r.cocheerden op Pransch gebied. Óp deze wijze naderde de trein tot op 100 meter van de stellingen der insurgentcn en keerde toen veer terug naar Irun. Men weet niet, of hierbij slacht offers gevallen zijn. De op&tandelingenkruiser „Espana" heeft gisterimdddag hot bombardement van het fort Guadclupe bij Sebastian voortgezet. Hel fort is nog steeds in tact. Het terrein rondom het fort is volkomen omgewoeld met granaatkuilen van drie tot vier meter diépte Gistermorgen heeft de -„Espana" San Se bastian zelf gebombardeerd. -- De granaten- vielen -op verscheidene plaatsenin 'de' stadsheer, o.'a. nabij hét Fransehe consulaat. Er* zijn geen doodon. wel gewonden gevallen Om kwart voor zes begon do artillerie der regecringstroepen. die opgesteld was op de hooge plaatsen bij de stad, op de „Espana" te vuren De opstandelingenkruiser „Almümte Cervera" heeft aan het bombardement geen deelge nomen. Volgens zekere berichten zou het schip getroffen zijn. Barcelona weer bijna normaal. Kaar reizigers, die te Port Vendues (Fr.) aankomen, berichten, is de toestand te Barcelona weer bijna normaal, alleen ziet men veel gewapenden op straat. Ook do rest van iCalaloniè is vrijwel normaal, be halve dé executies van -priesters en. werk gevers en rechtsclvei personen die voort duren. Deze executies hebben plaats bij raz zia's en volgens vastgestelde lijsten.On der de terechtgesteld en. is de bisschop van Lerida, de gouverneur van Lerida tijdens de.iégoering Lérroux en enkele oud-Cortes- lcden. De terreur noemt een, dergel ij ken om vang aan,dat de verantwoordelijke vak- honden en politieke partijen moei ie doen hieraan paal en perk te stollen door de daders, die moest anoniem zijn en geen politiek verleden hebben, streng to straf fen. Do generaliteit tracht ook het econo misch leven weer te normalise eren, dat ernstig is ontwricht. De nationale arbeids- fedératie en dé Iberische anarchistisch® federatie wei ken hierbij samen met de overige linkscho partijen, doch er blijft nog een kloof tusschon do extremisten on de regeering. Zoolang men togen de opstando- ïngen strijdt, ral dit niet erger worden, oc i zoodra de opstand onderdrukt is en geen overeenkomst tot stand komt, zou oze oppositie wel eens kunnen uitbarsten. en Sr°ot deel van liet volk loeft in vrees en men verwacht, dat do generaliteit zal Kunnen reageeron on kan steunen op de trouwgeblcven krachten. Tot nu toe doet do generaliteit dit nog niet, om liet anti fascistisch front niet te breken. Men moet niet vergelen, dat de meeste wa penen zich in handen vain do Vol ksfrontors bevinden en die deze nooit met vollen zin zullen afgeven. De levensmiddelenvoor- zieliing is weer vrijwel normaal ca aan eerste behoeften is geen gebrek. Cartagena aan nationalistische zijde. Radio-Sevika meldde g'sierochtend, dat Gat'Uigena zicli bij de opstandelingen had aangesloten en dal ook Los Alcaseres en can Javier bezet waren. De beweging van den opstand ia dit gebied neemt steeds footer °"vvang aan. Een afdeeling uit -asieljon heeft Sainfa Amelia bezet, waar o regeer ingstToepen heiligen legen stand »Oüen. Den Volksfrontors werd evenwel bevonden zich in ile nabijheid van het eiland. Volgens andere' berichten zijn de landingstroepen van de regeering, welke Zondag voet op het eiland zetten, ver nietigd. De opstandelingen maakten zich meester van een stuk veldgeschut, 20 mi trailleurs en een pantserauto. Generaal Rhpielme legt bet opperbevel der regccrfngs- trocpen neer. Generaal Riquelme hoeft het opperbevel der roodo milities neergelegd en zich naar Madrid begeven Afgelulslerd, Zeg man, wat look pj je tanden toch bruin 1 Ik zal et-ri-, 1VOROL oor je rncebicngen. Gisteren maakten wij bericht van hot feit, dat geconstateerd werd, dat do Spaan- scho regeeringsvliegtuigen gebruik hadden gemaakt van gasbommén. Do regeeringsornreep to Madrid meld de gisteren, dat het in bot voornemen dér regeering lag om bij de komen de bombardementen tegen do Marok- - kaanschc inboorlingen! roepen en lé- gionares gebruik to maken van gifgas Tegen dé opstandige soldaten en fascistische vrijwitligeis zal traangas gebruikt worden. Maandag hebben de regoeringstroopea, volgens mededeelingen der opstandelingen uit Burgos, bij San Rafael aan bet front van Guadamuna de eerste gasgranatén ver schoten. De junta is voornemens buiten landers tot getuigen te nomen. Generaal Mola verklaar Jé dienaa.ngaajn- die„deze monsterachtigheid moet geconsta teerd worden. Men moet weten, dat wij eveneens over strijdgas beschikken, doch wij willen dit nooit tegen Spanjaarden ge bruiken." Te Burgos is men algemeen zeer ver ontwaardigd' over deze kwestie en mep 'achtdipt"'een".nieuw "bewijs, datde"régee- i-ing te Madrid in een wanhopigm toe stand! verkeert en dal- de opstandelingen een ware kruistocht legen dé barbaaisch- lieid! voeren. Dejunta zal de buitenlandsche regeerin gen en liet bureau van liet Roede Kruis te Genève in kennis stellen met liet feit, dat do regeeringsirc'.epen gebruik maken van strijdgassen. een gevoelige les gegeven. Verder werden San Benilo en Anestoria beziet. Voorts wordt gemeld, dat een vliegtuig vam de regeering bij Malaga omlaag is gestort en vernield werd. Te Sevilla hebben vele geestelijken zicli ter beschikk'ng van Generaal Queipo de Llamo gesteld. Do gouverneur van Huelva heeft ge last, dat alles wat in de stad werd ge plunderd voor deze door de nationalis ten werd bezet, teruggegeven moet worden. Radio-Seviih deelde tenslotte mede, dat alles wat van Portugeesche zijde over den opstand medegedeeld, gebed juist is; Madrid liegt altijd. Moskou zendt ooik uit in de Spaansehe taal om de Spaansclie arbeiders te bedriegen en do „Mar.v'slen" in Spanje te steunen. Nieuws uit het rcgccringskainp Het, blad „Politica" meldt, dat de neder laag, die den rebellen Maandag te Model- in, is toegebracht, het moest op don voor grond tredende feit is sedert het heg.n van den strijd. Het blad geeft do vol gende bizonderheden Men wist reals verscheidene dagon, dat een colonne, samengesteld uit elementen van den Tercio en de Regulares naar het Noorden op weg was dwars door Exlra- maciuri Maandagmorgen verrasten twee groote bombardemonistoester.cn der re geering, geladen met bommen, de colonne, terwijl zij uit Mede!li vertrok, begeleid door 300 wagons. Het bombardement be gon, verscheidene vrachtwagens vlogen in stukkon, de paniek was onbeschrijfelijk. Toen de vliegtuigen bun voorraad bom men hadden uitgoput, verschenen nieuwe regeeringsvlieglu'gcin, terwijl de eersten terugkeerden naar hun bases om nieuwe bommen te gaain halen. Deze operatie werd vijt maal hoibaald, de cotonne opstandelingen werd volledig vernietigd. De „Politica" voegt hieraan toe, dat de colonne de beste was, die de rebellen in Andalusie bezaten. Deze dag was de beste, die 'de Republi- kcinscihe luchtvaart nog heeft meegemaakt, ah lus eindigt hel blad. - Aanval op Majorca. Naar le Lonclen wordt vernomen be stond gisteren de mogelijkheid, dat de re- geeringstróepen opnieuw zouden trach ten een landing te doen op Majorca. Een aantal oorlogsbodems van de regeering Reeds 32.000 slachtoffers? Volgens personen, die' behooren tot de rechtsclie partijen in Spanje, die te Bue nos Aires zijn aangekomen, zou het aan tal dooden tengevolge van den burger oorlog thans reeds ongeveer 32 000 bedra gen. J.Iiervan zouden 20 000 hij den strijd gedood of doodelïjk gewond zijn, terwijl 12 000 menschen zouden zijn terechtge steld. De schade beloopt' naar de schatting der zegslieden 5 milliard peseta, Russische benzine voor de rcgccring. Hel Spaansehe tankschip RemeJioz, dat sinds eenige dagen te Boekarest lag, is gisteravond plotseling vertrokken op tele grafisch bevel van de Spaansehe regce- nng. IIcl schip zette koers naar Bakoe, waar het voor rekening van de regeering een lading benzine aan boord zal nomen Er verluidt, dat Rusland' belangrijke faci liteiten verleent ten aanzien van de he laling van den aankoop van petroleum- producten, bestemd* voor de vegeer'iugs- strijdkrachten. Het neutraliteitsaccoord. Be houding van Bnilschland. Kaar.,-het-D.' N. R. van bevoegde zijde, verneênït, heeft de. Fransehe regering de Duitsehe regeering in kennis gesteld van een Fransch-Enge'.sehe o vei een komst betref fende de houding ten opzichte van de ge beurtenissen in Spanje., Volgens deze over eenkomst zulten tie bejd'e regeeringen den uiLvoer-^-van „wapens,,, munitie en oorlogs materiaal, alsmede,-van. vliegtuigen erroor logsschepen naar Spanjey de Spaansch bezittingen en de Spaansehe zone m Ma rokko, verbieden, -zooclra ook- de Italiaan se!) e, de Russische, de Poitugeesehe en de Duitsehe rogeering zich bij dit aeeoord hebben aangesloten. De "Builscho xegepring heeft de Fran sehe regeering geantwoord, dat zij ook haierzijds bereid is,, een dergelijk verbod af te kondigen, onder voorwaarde dit: 1. Iïet door de Spaansehe regeering nog te Madrid vastgehouden Dui.sche verteers" vliegtuig vrijgegeven' wordt 2 Alle staten, die industrieën ter vervaar diging van oorlogsmateriaal en vFegttiigen in noemenswaardigen omvang bezi'ten, zich op dezelfde wijze bind'en, en dat in liet bizonder ook do levering door particu liere firma's of personen onder het em bargo valt. Bovendien heeft de Duitsehe regeering te kennen gegeven, dat het dringond ge' wenscht is, dat de betrokken regeeringen hun maatregelen ook zouden uitstrekken tot het verhinderen van liet vertrek van vrijwillige deelnemers aan de gevechten in do betreffende gebieden. Palestina Treinverkeer moet hier en daar worden gestaakt. Ook gisteren zijn weer ongeregeldhe den voorgevallen, waarbij eenige dooden te betreuren zijn. Het treinverkeer is op verschillende tra jecten gestaakt. Een uit Duitschland afkomstige auto, waarin een gezelschap Duitscbers van Je rusalem naar Jaffa reed, heeft een inci dent veroorzaakt. Do auto was n 1. voor zien van een hakenkruisvlag waai in de Joden een provocatie zagen. Onderweg hebben onbekend gebleven jicrsonen do Duitsehe auto beschoten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, wel werd eenige, schade aangericht. Abessinie De reis van Ras Kocksa. Aan boord van bet Ilaliaansche s.s. Vic toria is te Port Sa'd Ras Koeksa aangeko men, die een bezoek gaat brengen aan Italië. De „Victoria" is naar Italië doorgevaren. Japan Oiita voor Japansch-Russisch non-agrcssic- pact. De Japansche ambassadeur te Moskou, Ohta, die op het oogenblik met verlof te Tokio verloelt, beeft hedenochtend in een vergadering van vooraanstaande ambtena ren van het minister e van bui(enlamlsche zaken de verhouding tot Sovjet Rusland besproken. Hij aehlle het nuttig, dat de Russische voorstel'en tot een non-agres sie pact in wehvllende oveiweging wor den genomen, vooropgesteld, dat Rusland ingaat op do Japansche voorstellen de Sovjet Russische troepen aan de grens van Mnndsjoekwo terug te trekken. BINNENLAND Dc terugkomst van Koningin cu Prinses uit hel buitenland. Naar ij vernemen, ligt liet in de be doeling van Ii.M. de Koning n en ÏÏYK.U. de Prinses om Zaterdag 22 dc/ier uit het buitenland op hot paleis Ret Loo terug do -koeren. - - - HET Gezondheids Tarwebrood! Scliiedamsche Broodbakkerij A. Peters - China Het ultimatum van Tsjang Ivai Sjck. Het Japansche agentschap Domei ver neemt uit Kanton, dat de generaals Li Tsjoeng Yen en Pai Tsjoeng Hoi het ul timatum van Tsjang Kai Sjek verworpen liehbcn. Tsjang Kai Sjek had in dit ulti matum den eisch gesteld, binnen drie dagen uit Kwangsi te vertrekken. De mili taire voorbereidselen worden intensiever aan de grenzen van Kwangsi en Kwan- toeng. Mgr. Lemmens waarschuwt tegen de N.S.B. In alle kerken van liet bisdom Roermond is een herderlijk schrijven voorgelezen. In alle keiken van het bisdom Roer mond' is Zondag j.l. een schrijven voorge lezen van den bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, waarin tegen dé N.S.B. wordt gewaarschuwd en o a. wordt gezegd: Men laat blijkbaar de, bisschoppen maar verklaren. Men acht zich zelfs beleedigd, dat wij volgens onzen lierdeilijlcén plicht spraken en optredian. Men gaat met even gioote vrijmoedigheid door. Meeir nog, men smeedt plannen om in ons oer-katho liek Limburg groote vergaderingen en de monstraties te houden. kien kondigt deze plannen aan mot een beroep op „volk en bodem", en spreekt zonder schroom van een „geschiktan voe dingsbodem", alsof ons goede Limburg zelfs een bizondere geëigendheid zou heb ben voor een beweging, waartegen liet kerkelijk gezag zoo dikwijls en zoo streng is opgetreden. Ieder weet, dat wij ons nooit in zuiver tijdelijke aangelegenheden willen mengen, klaar ieder zal ook moeten erkennen, dat wij, nu men op deze wijze reageert op onze plechtige vermaningen omtrent drei gende geestelijke gevaren, niet meer mo gen zwijgen en stilzitten. Als bisschop van Limburg, dat altijd een bolwcik was en ook altijd een bol- Reizen, 19 Augustus. Ik heb gisteren een dwazen man gesproken, oen soort dorps gek, een man, die behoorlijk in zijn dui ten zit, die véél vrij en tijd beeft on die zei: ,,'t kan maar ergens mooi zijn, waarom zou ik dan twee dagreizen ver der gaan waar het óók mooi is?" Nietwaar, iemand die zóó redeneert is een dwaas. "Want iedereen, die tegenwoordig reist, wil verder reizen. Wanneer je in DehÜ woont, dan is jei hoogste ideaal om nog eens ooil een. Ilollandsehen windmolen.5",' le zien m wanneer je in Holland woont, nou, dan is Dehli een illusie, dié misschien eens het ideaal nadert, en lied misschien weikeiijkheid wordt. En waaneer we héél ceilijk zijn op onzen negentig- sten verjaardag bijvoorbeeld dan dur ven we pas het boven ons bed1: „ijdol- hcid der ijdelhcid alles is ijdelhcid" te eikennen, dat ook die reis naar Dehli wel lieél interessant was, maar het leuk ste ervan was toch het terugkomen en het vertellen aan iedereen „ik beu in DehM geweest" en het sturen van ansichten aan oom Alfred1, die nooit verder dan Taor- mina is gekomen, de ziel... i Mijn grootmoeder wist nog, dat do naas te familieleden in Amsterdam aan den trein stonden met tranen in de oogen, wanneer zij naar Groningen ging En ik herinner me nog héél best, dat een vriend van me naar Parijs ging en dat dat een gebeurtenis was waarover we nog een jaar spraken, nalat hij na vier dagen weer terug was. Nu gaat tante Marie met dé landers naar Sicilië en oom Piet raar Major a en nicht Calo moet er bepiuld oens uit,* want je kunt toch waaldijk niet oen heel jaar lang thuis zitten, nietwan en daar om moet ze hoognoodig naar Lapland,' kortom we gaan naar de wereld en wan neer we niet naai- dé wereld gaaln, dan komt de wereld bij ons door dé luidspea ker en het is reuze conservatief om daar iets kwaads van te zeggen on 't is ver schrikkelijk misselijk om te constalooren, dat juist de menschen, die 't thuis éénvou dig en sober gehad hebbesi de meéste pre tenties iïebben, wanneer zo wat meer ver dienen dan bun goede vaders gedaan heb ben. Dat de één z'n auto absoluut niet missen kan, en dat do ander er beslist eens uit moet en dat de derde, die z'n Paps eens één keer in Amsterdam geweest is (op zijn huwelijksreis) hóóg nood'ig naar Monté Carlo moet, want hij mocht eens sterven zonder in Mo rite Carlo geweest te zijn! "Wc praten al maar over dén slechten tijd en we worden al maar verwonder en pretentieuzer, al maar armer on m'eer «ischemic En wanneer ik nu vraag: „zijn we er gelukkiger om?" dan moet 'u maar zeggen: „kerel wat ben je eon oude, con servatieve zanik". En dan hebt n gelijk. Maar ik ook... welk zal moeten blijven van onze II. Keilc mcenen wij thans nog duidelijker te moe ten spreken. "Wij kunnen én wij' zulten niot dulden, dat van ons goede Limburg oen bolwerk wordt gemaakt van een bewe ging, die volgons do heilige overtuiging vaji ons en van alle Nedéilimdsché bis schoppen een groot gevaar botoekent voor de geestelijke goederen, welke onze voor- vadeien moeizaam hebben verworven. Do triomph van zulk een beweging zou oen onlrouw en oen schande zijn voor ons katholiek Limburg. Daarom vragen wij u met allen aan drang Iloudt n alten ver van bedoelde bijeen komsten; toont geen belangstelling en be dwingt ook uw nieuwsgierigheid, want zelfs die zou als belangstelling kunnon worden uitgelegd; leest hun geschriften niet, neemt zo niet aan, maar loont openlijk uw af keer; sluit enger en sterker dan ooit dé katholieke gelederen; vermaant uw medo- bioeder, opdat hij zich wachto voor men schen, die openlijk tegen den bisschop ingaan; schaart u nu allen daadwerkelijk achter uw bisschop, die in mum van God en als een vader u wil leiden in doz.e tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren! en bidt met ons, dat God de verblinde! en veidwaalde medobroedeis nog doe terug- keeren van don weg, die steeds verder afwijkt. Tenslotte wordt nog tegen G September a.s. een groote biddag aaugokpndi; 1, „om Gods hulp al te roepen tegen hot groeiend gevaar." Dons courant Torockijnt degelijks, met uit. on iondcring ff-s Zon- on Feestdagen. Hysie Prn's por kwartaal £8.—; franco per post £2.50. prys por vepk: 15 ets. Afzon- dwlijtte nummers 4 clii. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advortentien Toor hot eerstvolgend num. mor moeten vMr elf uur "ihct Buieaa bezoigd rijn, 'a Zaterdags vóór uur- Eon bepaalde plaats van advortontida wordt niet gowaaiborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. 11111 priJB der Advertentlgn: van 15 regelt f4.55; ZlOUtJ leder© reg©l meer 1050: te bet Zaterdagnutemtr 1—-5 regel» f 1.80, Iedere regel meer f 055, Reclames f0.75 perregeL ïrystssokoeten 5 eta^ postkwitanties 15 ets. larioren van advertontiea tl/abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling KHaa 'Adtortenljyen opgenomen i f050 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 rooiden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tién tot 25 woor den f 023, mits \6ór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién f 1.00,Indien tiet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. PER STUKJE voorheen Persoon VLAARDJNGERSTRAAT 7 TELEFOON G8012 Se bij Haastrecht In aanleg zijnde weg voor het nieuwe weggedeelte Gouda (recht ft óver een afstand Van 150 meter ongeveer drie meter verzakt. Links het graven van sloóteoc om de huizen tegen het steeds in werking zijnde zand beschermen

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1