1 Voortdurende spionnage in België De Chineesche Postzegel. TWEEDE Bim SCHIEDAMSCHE COURANT Een veeg teeken. De nieuwe Belgen zijn de beste medewerkers van de Gestapo. Rechtszaken Luchtvaart. Nieuw vliegveld te Munster. Kerk en Scheol Brussel, 25 Augustus 1936. Sedert gcruitnen tijd lioort men hier lo lande voortdurend over spionnageza- ken, waarvan sommige een ernstig, andere eerder oen onbeduidend karakter hebben. Deze zaken kunnen slot geven voor be wogen romans, indien men het gegeven met wat fantasie weet voor te stellen en men schijnt er hier, van de zijde van hot publiek eerder nogal oppervlakkige belangstelling voor te hebben, mot slechts oog voor het avontuurlijke, het spannenda van het geval. Nochtans toonen de meeste van deze zaken, vooral aan dat de Duit sche agenten in België een grootc be drijvigheid aan den dag leggen om achter zekere geheimen van de landsverdediging te komen en dat moet ten minsto een veeg teeken worden genoemd. Zoolang de in ternationale veiligheid geen werkelijkheid zal geworden zijn, zal men nergens van de bedrijvigheid der heeren spionnen vol ledig ontslagen zijn, maar een paar zeer ernstige zaken wijzen er hier op dat hun activiteit hoe langer hoe stoutmoediger wordt. Uit do meeste spionnagegovallen meet men vooral onthouden dat do nieuwe Belgen, dat zijn de gewezen Duitschers, bewoners van liet bij België in 1918 ge annexeerde gebied van EupenMalmédy St. Vithus, de boste medewerkers zijn van de Duitsche Gestapo. Verder moet men vaststellen dat do Duitsche spionnon voor al belangstelling hebben voor de verster- kings1,verken aan de Oostelijke grens. Wo spreken van Duitsche spionnen, omdat andere spionnen hier niet aan het werk zijn. Indien men rekening houdt met de omstandigheid, dat op tien spionnage on dernemingen slechts één wordt ontdekt, dat is ruchtbaar wordt door liet slagerij van een onderzoek, dan mag men aanne men dat de Duitsche generale stat reeds over hoel wat inlichtingen beschikt no pens de Belgische defensie, die beter in do kartons van het ministerie zouden ge bleven zijn of in de kazematten van da versterkingen. Een tijdje geleden werd to Brussel een jonge frauleiu ontmaskerd, die naar cle Belgische hoofdstad was gekomen zoo genaamd om een Betrekking te zoeken. Zij had echter een vals.ch paspoort en was op onhandige manier in contact gekomen met een taxichauffeur, die de onderne ming door zijn gebrek, aan spitsvondigheid deed mislukken. De speurbrigade van liet Brnsselscho parket had echter geduld ge noeg geoefend om als resultaat lo be reiken dat de broer van de fr.iulein, die de verbinding met de Gestapo tot stand bracht,, bij een bezoek te Brussel kon worden ingerekend. Er volgden bekente nissen en het bleek, dat de fraulein reeds in voeling was gekomen met enkele per sonen, die behoorden lot de Belgische militaire luchtvaart, zonder overigens veel kwaad le kunnen stichten. Iïet meisje had blijkbaar beroemde spionnen willen na volgen, doch haar romantisme is slecht geëindigd en vroeger dan zij dacht. Nu onlangs was cr ook nog een geval te Tervuren, waar een bediende van het postkantoor er achter kwam, dat een ge wezen soldaat van het garnizoen cor respondentie voordo met een adres te Keu len. _Er werd een onderzoek gedaan en het bleek, dat de man wel degelijk in dionst stond van de Gestapo. Hij vertelde, dat hij in contact was gekomen met iemand die liem voorstelde spionnagewerk te ver richten, toen hij als soldaat juist een straf had gekregen die hij niet had ver diend en dat hij om zich te wreken en ook omdat hij geldnood had op het voor- Uit het Engeiseh', dooi HERMAN ANTONSEN. (Slot). „.la, zuchtte Osborne bedremmeld. „U weet allen, dat bij een clerica'on boord een hooggesloten vest gedragen wordt, zonder das en ik begreep, dat de moordenaar dat vest meegenomen moes' hebben, omdat anders de heele zaak dade lijk uitgekomen zou zijn. Maar dat besefte ik veel te laat, om liet nog terug te kun nen inden. Er was toon geen gelegenheid meer, om iedereen nog eens to doen fouil- leeren... En... Osborne, vertel ons nu eens waarom heb je een volkomen onschul dig man gedood? Je bent toch werkelijk geen moordenaarstype. Keel oaat kon je er niet_ bij hebben, want dien postzegel moest je immers lieol in het geheim er gens zien te verkoopen. Maar ook al had' je er vijftigduizend dollar voor.".." „Ossie Osbome in vredesnaam....' begon Donald1 Kirke, snakkena naar adem „ïk had nooit kunnen droomen dat jij..." „Ik deed het voor haar," antwoordde 'Usborne met een vreemd glimlachje. „Het was een misrekening van me... Maar zij was de eerste vrouw in mijn heele leven, die ooit eenige toenadering tot me ge toond had. Ik ben maar arm. En zij had eens tegen me gezegd, flat zo nooit zou trouwen met iemand, die niet in staat was, haar allerlei gemakken... Nu ja, toen stel was ingegaan. Iïij had nadien nog een onderhoud gehad met den vertegen woordiger van den Buitsclien dienst, te Rotterdam en daar had hij ook geld ont vangen. Do inlichtingen, die men hem vroeg waren niet van bizonderen aard, maar belangrijker moesten volgen. Inlus- sclien bad hij echter den legerdienst ver laten en was hot liem moeilijker gewor den. i Deze en andere gevallen behooren eer der tot de onbeduidende reeks. Anders is liet echter met de spionnage aan do Oos telijke grens. Hier wordt, zooals men weet hard gewerkt aan den forlenbouw en zoo is gebleken dat do Duitschers in bezit zijn gesteld, te Aken, van de plannen van do koepels van het nieuwe fort te Bat- tice. Een werkman, afkomstig uit het ge annexeerde gebied, die am het fort werk zaam is, was er in geslaagd 's nachts do plannen te stelen en was hiermee ver trokken, door de hosschen naar Aken. Hier had hij eea afspraak met de Gestapo en deze fotografeerde do plannen, waarna de arbeider met de stukken terugkeerde naar lMtice om alles opnieuw op zijn plaats te bergen. Doch bij zijn aankomst aan het fort werd hij ingerekend dooi! de Belgische marechaussee. Deze was ge waarschuwd geworden door een mede- plichtigo van den spion, die op hot laat ste oogenhlik wroeging had gekregen en zijn maat aan. de galg klapte. Aan looche nen viel niet te denken, vermits men dei plannen op hem vond. Doch het verra derswerk was reeds volbracht. Nog niet zoo heel lang geleden werd to Aken overigens een volledige tentoon stelling gehouden van foto's vn-t de- nieuwe Belgische vcrsterlcingswerkon aan do Oostgrens. Als men weet hoe alles goed is bewaakt door de marechaussee! dan kon men verbaasd zijn over de ten toonstelling, indien, men niet wist, dat dei Gestapo over alle mogelijke middelen be schikt om haar dool te bereiken en dit ook hardnekkig nastreeft. Binnen een maand zullen voor liet As sisenhof te Luik ook nog drie personen, terecht staan, inlellcctueclen, die aan den Duitschen dienst inlichtingen van belang over de legerorganisalie hebben verschaft. Steeds tegen- goede en klinkende heloo- ning. De Duitschers weten Iran. mannen te kiezen en te vinden. Deze zaak kwam ook aan liet liclit door het feit, dat een van de medeplichtigen op het laatste oogen hlik wantrouwen kreeg, o£ liever buig werd voor de gevolgen en zijn gewezen commandant ging waarschuwen. Hij be weerde, dat hij zich met het zaakje slechts had ingelaten, om na to gaan wat er zou worden gedaan door do anderen, en om daarna allen te kunnen ontmaskeren. Deze voorstolling van zaken moet ingang heb ben gevonden, want' de man wordt niet vervolgd. Het proces zal echter vermoe delijk met gesloten deuren plaats hebben. De laatste, zoor ernstige zaak is deze, welke nu pas is ontdekt, na, een langdurig onderzoek ca welke nog lot verrassingen zou kunnen leiden. Het is een zaak vair van het centrum gevestigd is te helmis (Calamine), vroeger neutraal gebied, dat om de vijf jaar Duitsch en Belgisch be stuur kreeg, maar sedert den oorlog vol ledig bij België is ingelijfd. Een soldaat uit Kolmis, die te Beverloo diende voor do veld- en schietoefeningen, had het thuis gezegd, dat hij een foto liet maken van hem en zijn vrienden met een mitraiileurgeiveer aan do voeten. Deze foto toonde hij aan oen vriend te Kelmis en weldra kwam er oen complot tot stand om DEK ZATERDAG, 29 AUG. 1930. No. 21342. het- mitrailleurgeweier in bezit te krijgen en het over de grenzen naar Keulen te brengen. Tot driemaal toe werd een expe ditie gedaan naar Beverloo, per auto om den soldaat te helpen in zijn pogiiven om het rnitrailleurgeweer te ontvreemden. Men had zelfs gezorgd voor militaire ver mommingen, De derde maai slaagde do soldaat, Mcessen zoo heet hij, er in, door een onvoorzien appèl voor te wenden, een geweer uit de legerplaats te doen ver dwijnen. Iïet werd per taxi eerst naar Kel mis gebracht, daar uiteen genomen en vervolgens over do grens gesmokkeld naar do eerste huizen van Aken, waar Gestapo agenten hen opwachtten, om het stuk ver der zonder moeilijkheden naar Keulen, naar de Centrale over te brengen. Do Gcsiapo had niet minder dan '25.003 Fran- sche frank over voor den buit, alsmede 5.000 Belgische frank. Duidelijk is nog niet hoe de justitie er is achter geko men, De hoofddaders hebben reeds be kend, nadat zeer compromitteerde stukken in hun huis waren gevonden. Men ver moedt echter, dat gearresteerden uit de zaak van Battice uit de school hebben geklapt en dat zij nog andere inlichtingen, hebben gegeven, die voor de Belgische speurpolitie van belang zouden kannen zijn. Er zijn in deze zaak reeds acht aan houdingen verricht en er zullen nog meer arrestaties volgen. Intusschcn hebben do Duitschers reeds do'- plannen van fortkoe-,' pels in hun bezit, een mitrailleurgeweer en wie weet wat nog. Zij zullen mis schien weldra nog een volledige batterij to Keulen kunnen tem toon stellen... In' alle zaken vindt men personen terug uit het geannexeerde gebied, die steeds in' Duitschen dienst hebben gewerkt, maar eerst nu worden ontmaskerd. Intussclien wordt er door de legcireom- missie van de Kamer gopalaberd over de landsverdediging,'terwijl men cr niet eens' in slaagt deze tegen spionnengevaar te' beschermen. Deze geschiedenissen zijn geen fantasie en het is juist wegens de moei lijkheden van den tijd dat men goed doet er al het belang aan te hechten dat ze verdienen. om plaatsen wo ze direct op bedden uit op een afstand van p!m, 8 c M. Ze kunnen zeer goed buiten overwinteren. Meestal planten we vergeet-mij-nietjes in den herfst op de perken. Toch gebeurt het op zwaren"kleigrond dikwijls, dat een gedeelte der planten gedurende den win ter verloren gaat. We zorgen dus wat plan ten in voorraad te hebben om open ga ten aan te vullen. Wo zaaien nu Silene pendula, eenu be kende rose-blociende perkplant, een echte voorjaarsblocier. Er zijn ook wit-bloeiende variëteiten. Vooral de compacte variëtei ten, de iaagblijvencle, zijn zeer aan te be velen voor beplanting van bloemperken. Ze zijn niet winterhard en moeten dus onder plat glas worden overwinterd. Een zeer mooie voorjaarsbloeier is de oranjebloeiendc muurbloem, Cheirantus Al- lioni. Deze wordt in Juli gezaaid en in den bak overwinterd. Nu worden de jonge plantjes verspeend cn, daar ze, als grooto planten, niet zoo gemakkelijk kunnen wor den verplant, plaatsen we ze na 3 a 4 weken in bloempotten ter grootte van 8 a 9 c.M., die we in den bak ingraven. Begin September zaaien we nog Papaver umbrozum, P. nudicaulc, P. yoirmiferum e.a. Daar papaver zeer moeilijk zijn te verplanten, word en ze, als jonge zaailin gen, direct in kleine bloempotten geplaatst. Ze worden in een bak ingegraven en over winteren daar. Wie zoo tijdig voor de loekomst zorgt, zal een volgend voorjaar al vroeg in liet bezit zijn van een bloemenrijke tuin. A. G. Werkzaamheden !n kleine turnen, Voorjaarsiilecmplantiïii .Ook in deze maand is cr weer heel wat ie zorgen voor onze planton en bloemen De in Juli gezaaide violen worden nu verspeend. Dit kan in een leege bak ge schieden, maar oven goed kan liet op cei goed toebereid bed in den vollen grond, wanneer wo maar zorgen voor goeden h'i- musrijken en voclilhouilenden giond. We versponen de plantjes op een afstand van ongeveer 3 c.M. Bij droog weer wordt naar behoefte gesproeid Nal 3 ii 4' weken wor den do plantjes ruimer geplant, nu op 7 a 8 c.M. afstand. Wanneer de winter niet te streng is, kunnen violen zeer goed huiten over winteren. Toch is het raadzaam ze, in dien daartoe gelegenheid is, onder glas, in een bak, te plaatsen. Vooral opi zwaren kleigrond is dit aan te raden. Wo hou den ze dan dicht bij het glas en luch ten zooveel als dit mot het oog op do weersgesteldheid mogelijk is. Een andero zeer bekende voorjaars bloeier is het „vcrgeet-mij-nielje" of myoso lis. Ook deze werden in de vorige maand gezaaid en kunnen nu worden verspeend. Wie verzuimde ze bijtijds to zaaien, kan gewoonlijk op de plaats waar ze dit voor jaar bloeiden, nu wel jonge planten vin den, geschikt om op te planton. De plan ten groeien sneller dan violen cn da.ar- De evenredige vrachtverdeeling. Schipper tot boclc veroor deeld. Scliip vrijgegeven. In een buitengewone zitting voor straf zaken behandelde de Amsteidamsclic kantonrechter, nar. Haase, de strat/ank tegen een schipper die de wet op de evenredige vrachtverdeeling heeft overtre den. De man had, zonder daartoe vergun ning to hebben, een vracht steenen ver voerd' van Bommel (bij Nijmegen), naar Slootdoip. Te Amsterdam in liet Men\ ede kanaal, was hij door een controleur aan gehouden Be man zeide, dat bijna geen enkele schipper voet wat hij doen of laten meet volgens de wet op do evenredige vrachtver- deeling. Kantonrechter: Maar u wordt geacht de wet te kunnen. Verdachte: Ja, maar deze wet ken. ik toch niet precies. Verdachte voert voorts aan, dat hij de opdracht had gekregen via ean hem bc- j leenden bevrachter, die telefonisch hadmee- I gedeeld, dat alles in orde was Verd had herhaaldelijk opdrachten van dezen be- i vrachler gekregen De controleur, als getuige gehoerd, zeide, dat hij van liet ministerie opdracht liad 'gekregen rigoureus op Ie treden, zooclat hij bij de aanhouding het sclipi, dat ruim 2Ó0 ton groot is en 104.000 steenen in hield, in beslag had genomen I Een tweede controleur, die reeds te Bommel bij verd. aan boora was geweest, veitekle, dat de bevrachter, d'e opdracht had gegeven tot liet vervoer van de stee nen, bekend slaat als oen man, die een I kleine groep schippers om zicli heen heeft j verzameld om de wet op do evenredige 1 vrachtverdeeling te ontduiken i Getuige had aanvankelijk een belrouw- j baren indruk van verdachte gekregen, zoo- i dat hij eerst goed vond, dat de schipper I zijn reis vervolgde na do boete lo hebben betaald. Later bij onderzoek en na overleg met do bevraclilingscommissie had getuige gemerkt, dat verdachte opdracht van den bevrachter De B„ die bij de com missie ongunstig bekend staat, had gekre gen. Toen waren bij getuige bezwaren tegen doorvaren gerezen Verdachte: Dat is onjuist, ik mocht door varen voor die keer. Getuige houdt echter vol, uitdrukkelijk te hebben gezegd, dat er niet mocht wor den gevaren. Ambtenaar van het '0 M. (tot don schip per) Waarom bent u tocli doorgevaren Verd,Ik dacht, dat het mocht. Ik ver moedde geen oogenblik, dat ik later zoiï worden aangehouden en dat het schip in beslag zou worden genomen De knecht van den schipper, die adéchar ge was opgeroepen, had' van een verbod om te varen niets geboord. De verdachte betoogde nogmaals, dat hij van de wet niet op de hoogte was, daar hij bijna uitsluitend' in Ruitschland vaart. Be ambtenaar van het O. M, zeide in zijn requisitoir, dat vooral schippers, die steenen varen, zich van de wet niets aan trekken, zoodat deze wet een wassen neus dreigt te worden. Spr. wil er echter in dit geval rekening mee houden, dat verd'. steeds in het buitenland heeft gevaren. Toch dient niet uit het oog le worden vcdoren, dat hij den staat en do andere schippers heeft benadeeld. Spr. requireerde een geldboete van f30, subs. 30 dagen hechtenis, met bevel tot temggave van het in beslag genomen schip. Be verdediger, mr Van Nieuw kerken, schetste do onvolkomenheid cn moolijk- heid' van do wet. Op historische on juri dische gronden bestreed pl. de dagvaar ding. Met klem drong spr. aan o'p op heffing van het op het motorvaartuig „Ma ria" liggende beslag, daar verd zeergroote schade lijdt. Overigens bopleilte de verdediger ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak, meer subs, veroordeeling tot een lichte boete. Na re- en dupliek woes de kantonrech ter vonnis. Spr. achtte liet ten laste ge legde bewezen. Bij do strafmaat overwoog de kantonrechter, dat zich liier iml wdja-l een misverstand' kan hebben voorgedaan. De schipper is reeds zwaar gestraft, door dat het schip thans reeds een week aan. den ketting ligt. Verd. behoort echter op de hoogte van de wet te zijn, Be kantonrechter logde een boele van f 10 subs. 5 dagen op. De teruggave van het schip wad' voorts door den kanton rechter gelast. Ecu duerverbinding naar Twente? Naar wij vernemen zal ia April a:,s. na bij die stad' Munster in Westfalan dan nieuw modern geoutilleerd' vliegveld offi cieel geopend' en in gebruik gomom'aa worden. Iïet oude vliegveld nabij Munster woidt geheel gereserveerd voor militaire doel einden, terwijl het zeer ruime infcuwo vlieg veld' bestemd' zal worden voor do sporl- vliegorij cn voor d'e burger luchtvaart. Het ligt in de bedoeling (ter Duitsche luchtvaart autoriteiten W-esttaAen desa goede verbinding met Berlijn en ook met do gioo-te luchtlijnen maar Zukl-Duitsch- landi to geven. D'e Daulscho Lufthansa heeft toegezegd' een dionst Muenster Dortmund te openen, dio aansluit op do diensten nam1 Berlijn en ook naar Frank fortMiinchen. In W-eslfalen zelf stelt mail bovendien prijs op eea aansluitend luchtverkeer maar Nederland en is men voornemens te trach ten een diönst tol stand' te brengen, dio Munster verbindt met hot vliegveld1 Twen te, met eventueel doorverbinding naar Waalhaven of Schiphol, en des zomers zelfs via Eeld'e naar d'e Duitsebo Wadden eilanden, die zeer vele badgasten uit Wost- Falen en liet bamedian rijngebied' trekken. Van Duitsche zijde is mon voomomians over deze evonluoeio doorverbindingen tin in elk geval over oen kleine luchtlijn tus- schen Munster tin Tmcailio mot do Deul- sche Lufthansa on de Iv.L.M. in onder handeling te treden. ik de gelegenheid kreeg kon ik ei niet tegen op. Maanden geleden had hij een brief aan meneer Kirke uit China geschreven. Ik maakte dien brief open, zooals ik met alle zakenbrieven van meneer deed. Hij schreef daarin over dien zegel, over het geld', dat, naar hij hoopte, die zegel voor zijn missie kon opbrengen, dat hij zelf naar New-York wilde komen en zoo meer. Ik groep dio gelegenheid aan. Ik schreef hem terug onder den naam van meneer Kirke. Maar ik vertelde meneer zelf er geen woord over. En tegen haar heb ik ook geen woord' gezegd. Het weid een uitvoerige briefwisseling. Daaruit kwam ik te weten, dat hij geen vrienden of verwan ten in Amerika had, die naar hem zou den informceren of zoeken, als hij spoor loos verdween. Ik schreef hem, wanneer liij verwacht werd en hoe hij hier komen moest..Ik gaf hem allerlei raad'. Ik heb nimmer geweten, of beier gezegd,, ik hel) er geen oogenblik aan gedacht, dat hij zijn boord' zonder das en achterstevoren zou dragen..." „Juist... ga maar door," diong EUery hij 'hem aan. „Toen ik hem hier in de wachtkamer gelaten had, ging ik heeri, maar' kwam een poosje later terug en vertelde hem, dat ik er niet eerder aan gedacht had, maar nu toch meende, dat hij de man uit China moest zijn, dio verwacht werd, en dat ik alles van den zegel afwist en dat meneer Kirke gezegd had, dat hit d'e zaak wel met mij kon afhandelen Toen kwam hij wat los en vertelde, lioo liet op zijn missiepost bekend was, dat liij met 'den zegel naar Nèw-York was, om hem daar to verkoopen. Als ik hem dus doodde, dat begreep ik terstond, moest ik zorgen, dat niemand ooit vermoeden zou, wie lrij eigenlijk was." „Waarom?" vroeg Ellcry, „Omdat do politie, roodra zo uitgevKCht had, dat hij tot een Chineesche missie behoorde, daar natuurlijk over dien zegel zou gaan informeeren... en dan liij meneer Kirke er naar vragen, die er niets van af zou weten en dan zou 'k beschuldigd worden... Misschien, dat ze cenigo brie-i veil van me zouden vinden, on mijn hand schrift herkennen in de onderteekening... Ik durfde dat niet wagen... Ik wist, dat ik tloor de mand zou vallen... En toen kwam het ineens bij me 'op,'alles achter stevoren te zetten, Maar van dat koord en dio kasten en zoo, dat lud ik al lang te voren overdacht en in orde ge maakt. Toen alles voorbij was en ik hem daar had staan, probeerde ik'of liet ging... maar de eersto keeren lukte het niet.'., en ik heb het wel vier maal moeten over doen... En dan... die das.... die kon ik niet krijgen..." •„En die vrouw vroeg I'llery, ,,was dat miss Biversey? Als je haar er niets van verteld' hebt dan heeft ze er ook natuurlijk niets mee uit to staan..." i„0h," kreunde miss Biversey en zonk bewusteloos in elkaar - Ellery gaf sergeant Velie een wenk en dezo trad op Osbome toe. Maar met een afschuwelijke kreet van angst week deze terug gejaagd' niet lettend op zijn bewegingen Achteruit mei een sprong... Be aanwezigen uitten een gil van ont zetting. 'Osbome was in zijn vaart tegen de vensterbank van het openstaande mam gestooten. Hij struikelde achterover, sliet een schreeuw van schrik uit en voordat iemand liem kon grijpen, was bij rugge lings door het raam heen gestort, op liet plat, vier verdiepingen lager... Toen inspecteur Quin en Ellery zich uit het raam bogen, zagen zij den ongeluk kige roerloos liggen, het hoofd akelig ver achterover geknikt In gedrukte stemming voiliet het gezel schap de wachtkamer. Maar Ellery hield Donald Kirke terug. „Ik zou je graag even alleen spreken," zei hij. „Dat vindt u toch wel goed, miss Temple?" Miss Temple liet den arni van haar verloofde los, maar Kirke zei beslist: „Neen, Queen... Zij kan mo niet anders dan geluk brengen. Ik wil voor haar niets verborgen houden." „Heel verstandig van je," antwoordde Ellery, terwijl hij uit zijn jas, die hij over een "stoel liad gehangen, een klein pakje te voorschijn haalde. „Het is nog niet zoo lang geleden,' zei hij, „dat ik je een verlovingscadeautje geven heb. Mag ik je nu een huwelijks geschenk geven?" Kirke slikte een paar,maal, keek Ellery aan en vroeg met stokkende stem: „Soms de brieven van Marcella en...?" „Oh Qneen ik had nooit durven Gcrcf. Kerken. Tot hulpprediker bij de Gerei. Kerk van Naaldwijk is benoemd do hear K, Droa- kert, cand. te Ermelo, Beroepen le Uithmzcrraecdon, ds. II, Zandbergen, te Drachten. hopen, dal jo die voor me teiug zou] krijgen. Ik ben je toch zooveel verschul digd..." „Tul, tut..." suste EUery. ,,IIoor eens, ik vind' het prachtig, van je, dat je zoa groot vertrouwen in jo toekcunstigo vrouwt stelt, maar ik zou je toch aanraden deza papicion niet onder do oogen van anderen te laten komen. Je kimt niet beter doen dan zo verbranden... Z.ezoo... dat is ook al weer voorbij... Ik wensch jullie beiden van harte het allerbeste." „U bent doodgewoon oen schat, meneer Queen," zei Jo Temple. „U hebt uzelt in dit moeilijke geval meer dan royaal ge dragen en ik zou u dan ook niet mot veel vragen durven lastig vallen. Maai ik zou toch zoo graag wat meer weten... over dat mandarijntje.... Daar hebt it geen woord meer van ge/.ogd, mijnheer Queen Ei levy's gezicht betrok 'even en nij schud de Het hoofd. „U weet, hoe ingewikkeld Osbome alles voor' ons gemaakt bad'. Het is dus te begrijpen, dat ik overal en overal iets achter zocht... Eri nu is bet misschien toch wel te begrijpen, miss Temple... ziet u?... u waart zoo pas uit China geko men... en een mandarijntje... een Chi neesche vrucht... en dio arme man had er vlak voor zijn dood" een gegeten is hel dan wondér, dat ik..." „'Oh," viel ze hem teleurgesteld in dql rede, „was dat alles? Had het verder niets te beteekenen?" „Neen, niets anders dan dat die arragf kerel waarschijnlijk dorst had en dinljj baar-gebruik heeft gemaakt van de iV aangeboden verfrissehing." rm® 1 5^5 i tfr j 38) J „Ja."

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5