DE LICHTE BRIGADE OEFENT DE GOUDEN RAT Een overzicht van de indeeiing. Utthn 4000 wan nemen deel, Gemengd Nieuws De stranding van de „Sirenes". Doodeiijk ongeval. Brand in een pakhuis. Fransch expeditieschip vergaan. Radioprogramma's (V an onzen correspondent). Een week lang ral Noord-Brabant het hoefgetrappel weerklinken van cavaleristen, zullen de mitrailleurs hun venijn igon roffel laten hooron, zal liet bombardement uit zware en lichte kanonnen de lucht vullen met naar geestig gedreun, zullen vliegtuigen boven de velden ronken en vanuit de lucht de voorttrekkende soldaten bestoken. Het Nederlandsehe leger houdt er oefeningen in groot ver band, waaraan voorafgaan de jaarlijk se he oefeningen van de lichto brigade onder leiding van den commandant gen erna I- maj oor H. A. C. Fabius. Do oefeningen van deze eerste dagen bestrijken een wijd terreindeze strijd wordt morgen ingezet bij Grave oil Mill en na twee dagen zullen do beide par tijen al in. de buurt van Oosterhout en Breda tegenover elkaar liggen. De lichte brigade wordt gevormd door cavalerie, wielrijders en rijdende artillerie, wapens dus, die in staat zijn zonder te zware vermoeienissen groote afstanden af te leg gen en zich ook over de breedte van een terrein snel ïn alle gewenschie richtingen te ontplooien. De lichte brigade kan om zwenkende bewegingen snel uitvoeren en daardoor een optrekkend leger ook zeer goed beveiligen. Vandaar, dat de lichte brigade vóór of aan de vleugels van een optrekkend leger vooruit gaat, op groote afstanden. Vooral voor het Nederlandsehe -'eger, dat een klein terrein te verdedigen heeft is de beteekenis van de lichte bri gade groot. Om die bewegingsvlugheid te behouden moet de lichte brigade veel oefenen. Deze eerslo dagen van de manoeuvres in Noord- Brabant oefent de lichte brigade alleen, om'Dinsdag tezamen met do andere wa pens aan de legeroef en ing onder leiding van den commandant van het veldleger deel te nemen. Om den lezer eenig in zicht te geven in den gang van zaken laten we hier een overzicht volgen van de indeeling. Bood legen blauw. De blauwe partij, onder bevel van don kapitein van den generalen staf M. R. A. Bischoff van Heemskerk, wordt gevormd door de z.g. versterkte III verkennings- afdeeling, bestaande uit slaf, verbindings afdeeling, 3 eskadrons wielrijders, 1 es kadron huzaren, een motor-mitrailleurpelo ton, 2 pelotons pantserwagens en een sec tie 6 veld. Deze verkenningsafdeeling heeft tot taak den opmaxsch voor een dreigen de omvatting uit het N.O. zoolang te ver tragen, dat do blauwe omvatlende vleu gel veilig lenig kan gaan tot de lijn BoxtelBest (nacht van 17/iS on order IS September), De verdere -Dingen blijft de Hl verkenningsafdeeling den Noorde lijken vleugel van het blauwe leger be veiligen, eerst op 21 September neemt zij stelling achter het Wühehninakanaal. De roode lichte brigade, oruler bevel van luitenant-kolonel II. F. M. baron van Voorst tot Voorst, beschikt over alle on derdeden van do lichto brigade, die ver der nog met do herhalingsoefeningen ge vormd kunnen worden. Behalve oen staf, een verbind!ngsafdeeiing en een peloton pantserwagens, bestaat zij uit een regi ment wielrijders van 3 bataljons eon oava- leriecomtnamio van 2 regimenten, terwijl de rijdende artillerie oen pa arden batterij en 2 verkleinde motorbatterijen van 7 veld, alsmede een motorbatterij en 2 paanlenbatterijen van 6 veld uitbrengt De herhalingslichtingon van het regi ment wielrijders leveren S compagnieën; de cavalerie, het onder de wapenen zijn de personeel voor eerste oefening inbe grepen, G eskadrons te paard, 1 mitrail- lcurpelolon en 6 eskadrons wielrijders. Een geïmproviseerde mortiercompagnie neemt evenals verleden jaar aan de oefeningen deel. Pantserwagens. Het nieuw opgerichte eskadron pantser wagens kan slechts met tweo pelotons uitrukken. Deze pelotons zijn nog niet op volle sterkte. Do eerste lichting is eerst sedert 1 Juli onder de wapenon. Aange zien de pantserwagens in de toekomst over oen draadlooze telefonieverbinding zullen beschikken, d'och de toestellen hier voor nog niet definitief zijn vastgesteld, zullen twee proeftoestellen meegaan, om het tactisch gebruik te beoefenen. Even eens zal getracht worden draadlooze tele grafische verbinding van de partijcomman dant met de vliegtuigen te bewerkstelli gen. Binnen do grenzen van het oefenter rein zijn de partijcommandantan betrek kelijk vrij in hun beschikkingen. Hot is oen bewegingsmanoeuvre, waar zoowel ruiter als wielrijder tot zijn recht kan komen. De verpleging geschiedt als in oorlogsomstandigheden vanaf een eindsta tion. Auto's en een sectie aan- ea afvoer- troepen zijn daarvoor beschikbaar. De eindstations voor levensmiddelen en fou- rage zijn voor rooi aanvankelijk Venlo, daarna 's-Hcrtogenboscli, voor blauw 's-IIer- togenbosch en daarna Breda. Hooi wordt ter plaatse aangeschaft. Een enorme hoeveelheid welk wordt vcreischt, om een dergelijke manoeuvre in elkaar to zetten. De sterkte aan perso neel, paarden en materieel allee voor d lichte brigade oefeningen is o igoveer 230 olficieren, JOCH) onderofficieren en minde ren, IOOO paarden, 120 auto's en 200 mo toren. Een bizonderheid is het vervoer van een eskadron uit Deventer op 17 Septem ber met auto's- van liet Vrijwillig LandL slonneorps Alotordienst naar het rayon Cuvk, Raps, Oef feit. Na afloop van de manoeuvres op 21 September murehoeren do troepen naar lum nieuwe kwartieren ten Z.\Y van Breda on zullen op den v e>g OoslorhoutDe Vijf Eiken bij Keten voor den leider, gencraal-mnjoor II. A. C. Fa- lnus, défileeren. Er komt schot In. Het Nuorsche stoomschip „Sirenes" is gistermiddag met den arfitotsterea een hal ve meter zeewaarts gekeerd, waardoor het schip thans geheel vrij is gekomen van de strekdam. De werkzaamheden zijn echter tijdelijk stopgezet, daar het water momenteel een vadem le laag s laat. Vandaag is het spring vloed (den tweeden dag na nieuwe maan) en wanneer dan de wind gunstig is, is de kans niet uilgesloten, dat men het schip geheel vlot kan brengen. Er blijven steeds drie sleepbooten in tic huurt van de „Sirenes". Wielrijder door auto meege sleurd. Automobilist reed door. Do GO jarige heer Th. van Lieshout, wo nende in de Kruisstraat te Eindhoven, maakte Dinsdagmorgen een fietstochtje naar Bergeyk om vandaar via België weer naar Nederland terug te koeren. Op den rijksweg onder Lommei, aan do Belgische grens, werd de heer L. door een hem achterop komende auto aangereden. De automobilist reed door. In den nacht om half een werd het slachtoffer door een Belgische douane-beambte gevonden. Deze bracht hem naar een nabij gelegen boerderij, waar men een kleine wonde aan den linkerslaap constateerde. Korten tijd later is de heer L. overle den. Het lijk is door de Belgische justitie in beslag genomen. De fiets van het slacht offer vond men op honderd meter afstand van de plaats waar het ongeluk plaats voud. Knaapje overreden en gedood. Te Uffelte is gislerm'ddag het negen-jarig jongetje A. Pouwels door -een personenauto uit je provint e Groningen aangereden en op slag gedood. liet knaapje wos plotseling den weg overgestoken Vijftien gewonden bij een auto-ongeluk. Naluj Dresden is een au.obus met 50 weiklieden door liet weigeren van de rem men in do Priesn tz gestort. Vijftien wer den ernstig gewond, \ier van hen zijn stervend. Scheepslantaarn werkte als brandglas. Gistermiddag brak brand u t in een pak huis op do rocdorij Moerbuig aan hol Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Er was hier olie, katoen en ze.lwork in groote hoe veelheden opgeslagen. Dit brandbare ma teriaal deed het vuur snel uitbreiden ter wijl ook een geweldige roofcontwikkei onlstend. Door do brandweer -ander leiding van den oppcrbiandmeestcr II. Parlvliot werd niet vier stralen op het water uit het kanaal don brand vrij spoedig gebluscht. Als oorzaak wordt vermoedelijk opgege ven, dat zonnestralen op het geslepen glas van een seheepsianlaarn die in een elalago stond, zijn gevallen, waardoor het glas als brandglas weikle. OEFENINGEN' LICHTE BRIGADE 1936 MftAS OGÉMBOS VOCHT BCUfTEt 3T» OIOir» Root Tl LQ naar het Engeisch van PAUL TUE NT, door J. SCH0U1EN. 1G) „Jij bent bij de marine geweekt," sprak Desbrook met overtuiging „Ja, mijnheer," klonk het onwillige ant woord. „Heb je niet onder mij gediend?" „Ik geloof het niet, mijnheer." „Ben je niet op de Albalro-. geweest?" „Wilt u nu uw bat' nemen?" „Dus het is mij toegestaan een bad te nemen?" zei Ralph glimlachend. „Do badkamer is hier naast en ik zal op de gang wachten, voor het geval dit u mij noodig heeft," antwoordde Taylor kalm, Desbrook nam een bad en kleedde zich aan. Even later kwam kapitein ickdort zijn hut binnen en ging, vriendetijk glim lachend, zitten. IJij haalde een handvol sigaren te voorschijn en wk p ze op liet bod. „Ze zullen uwel smaken. Wel, captain, ik eb er nog eens over nagedacht en ik j!ou u graag een dienst bewijzen, als ik Jat kon." „Fr is maar één goede dienst, dien u mo bewijzen kunt, en het is mij vrij te laten," zei Desbrook kalm. „Ik heb u al uitgelegd, dat dat onmo gelijk is." „Geef me een kans om te ontvluchten. U "yu het zoo kunnen ensreneeren, dat Grafton u t niet verantwoordelijk voor kan stellen." „Grafton is er do man niet naar, om een excuus aan te nemen, al is het nog zoo billijk. Ik wil al het mogelijke doen om u te helpen, zoolang ik er mijn bach,e niet aan waag. Als ik u het ontvluch ten, zou ik mijn straf gauw le pakken hebben. Ik zou een lijk zijn binnen een uur, nadat de baas gehoord had, dal u ontsnapt was," vei klaarde UroekJorf droog jes. „Bedoelt u, dat Grafton u in koelen bloede zou vermoorden?"* -„Hij zou het geen vermoorden noemen. Hij zou zeggen, dat ik mijn goreehto straf kreeg." „Hecht hij geen waarde aari bet reven van een menseh?" „In liet minst niet, als dat menseh zijn plannen in de war stuurde. Als ik u een raad mag geven, accepteer dan zijn voor waarden, welke deze ook zijn mogen Ik zeg u dit als vriend, want ik kan niet vergeten, wat ik aan u verschuldigd ben. Zat ;k me met hem in verbinding stel len en hem laten weten,, dat u bereid bent op vriendschappelijken voet met hem te ondeihandelen?" „Neen, ik zal hem bestrijden met alle middelen, die ik bezit." „Dat heeft niet veel te beleekenen, wan! u kunt hier niets beginnen," zei Broekdorf kalm. Terwijl hij deze woorden sprak, werd er op de deur geklopt en kwam Taylor binnen, die den kapitein een strookje pa pier overhandigde. „Een draadloos bericht, mijnheer," zei hij. Broekdorf las de paar regeltjes door en fronste de wenkbrauwen. „Geen antwoord," zei hij koitaf, en wendde zich toen tot Desbrook. „Een hevel om onmiddellijk hier weg te vareil. Doet u niet hot besté met n-ij uw woord te geven? Dan kunt li zich vrij bewegen aan boordsprak hij. „Nooit van mijn leven. Als ik kan, ga ik er van door." „Taylor zal wel goed op u passsen. Ik ga nu naar hoven. Wij hebben een heel goede bib'ioihcck aan boord, dus u heeft xnaar voor hot uitzoeken. Tot ziens Lonk nog maar eens na over wat ik gezegd heb en als u van gedachten veranderd bent, stuurt u Taylor maar met een bood schap naar mij toe," zei do kapitein goed moedig, tenviji hij do hut verliet. Desbrook knikte en begon daarna Tay lor gade le slaan, die bezig was de luit op te ruimen. jVIloe ben jij er toe gekomen, je bij deze schurken aan te sluiten? Je licht onder do Engelsclic vlag gediend, dus moet jo wel heel speciale redenen gehad hebben om jo tegen je eigen land te keeren," zei Desbrook, met een vricn- dclijken bliop den man." „Ik had' er redenon genoeg voor, meneer," antwoordde Taylor, na een oogen- blik van stilzwijgen. „Als ik mij goed herinner was jo ender- ofticier, toen ik je den laatsten kecx zag." „Eerste schipper." Itücds 30 lijken aangespoeld. Gisteravond deelde de zender Scorcsbey- sund op Groenland mode, dat het Frausche expedilieschlp „Bourquoi Pas"? een zware ij-sstorm geheel is vernield. Do geheolo bemanning is omgekomen op één per soon na. Tot nu toe zijn 30 lijken aangespoeld. Uit Reykjavik wordt voider gemeld, dat de Uslandscho kanonneerboot „Aegir" bij hot wrak van de „l'ourquoi Pas"? is aan gekomen. De kapitein deelde g'sternikklag 1 uur mede, dat do masten van het schip bo ven de golven uitstaken. Doch niemand klemde zirii hieraan vast. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen, behalve een man, die zich aan een stuk wrakhout wist vast te klemmen en tenslotte erin slaagde naar do kust te zwemmen. O.a. is ook het stoffelijk overschot van den leider van de expeditie dr, Charcot aangespoeld. t Hoe de schipbreuk plaats vond. De nabij IJsland gezonken „Pourquoi Pas?" was den 22en Juni uit Saint Servan vertrokken. Het schip stond onder com mando van den officier Le Comm'at. Het schip was onderweg naar Zweden wam de leden eener Zweedsche expeditie aan boord moesten nemen om dezo naar Groen land over te brengen. Te Seorebey Sund moest de „Pourquoi Pas?" de leden van de Frausche expeddie opnemen, die daar in 15)33 aan land ware i gegaan. Do eenig geredde oj varen-de van het schip werd per brancarc, naar een naburige boerderij overgebracht Na een weinig te zijn hendek! viel hij vervolgens in zoo'n diepen slaap, dat het aanvankelijk onmo gelijk was hem te ondervragen omtrent zijn idenlile t en de omstandigheden waar onder do schipbreuk heeft plaals gehad. Later kon tie geredde, Eugene Gouidec, n.ededeelen, dat de „Pourquoi Pas?" in don vorigen nacht was teruggekeerd oin nabij Reykjavik te Schuilen. Het setup was aan den grond gcloopen, lek geslagen en do machines waren blijven staan. Groote golven sloegen over het schip en maakten het uitzeilen van reddingbooten onmoge lijk. De opvarenden deden de reddinggor dels om, doch sloegen achtereeiï-relgen3 over boord. Do leider der expeditie, Jean Baptist© Charcot, die eveneens hot leven bij de rarnp heeft verloren, was in 18G7 geboren en onderscheidde zich door ocean.agrafi- sclte studies cn onderzoek der Zuidpool gebieden. Jongetje «verreden cn gedood. Het 4-jarig zoontje van do familie Ek- kclboom, die gistermiddag op dien straat weg lussclieil Losser en Ovcrwinkol op ecu lietsjo reed', is vlak voor een vracht auto, d'iu adder hom kwam, gevallen» liet knnnpjo werd door den wagon over reden en is in zorgwekkender! Ion»laud naar hol r.k. ziekenhuis to Losser over gebracht, waar hij eeriigen tijd later is ovcx-ledeti Kapitein ernstig gewond bij filmopname. Tijdens liet opnemen vain do film „In 's konings diens- welke onder auspiciën van het ministerie van oorlog to Londen, v rdt gemaakt als propaganda voor het leger, werf kapitein Mathews van hot garde-regiment ernstig gewond dooi' een bajonetstoot, welke oen soldaat hom toe bracht bij een te realistische opname van een veldslag. Aland met stcenen op bet hoofd. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf brak het touw waaraan, een mand! met stee tien aan een huis in die Kraker- straat te Amsterdam werd opgeheschen. Do mandi kwam terecht op oen juist pas- seeronden jongen van 9 jaar, die vermoe delijk een lichte hersenschudding kreeg. Na in het ziekenhuis to zijn behandeld', is liij xxaar zijn woning vervoerd'. VRIJDAG, 18 September 1930. Hilversum I, 1875 AL S VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 8 VPiRÖfïl12 VARA, 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Voordracht, 10,35 Gratuo-foon. 11 Voor dracht. 11.20 Orgel. 12 Gramofoon, 12 30 Kovaes Lajos. en orgel. 2 Do tuin in September. 2 30 Zang en piano. 3.15 Dansmuziek. 4 Gramofoon. 5 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon. b Melody Circle. 77 Causerie over het krantenbe- clrijf. 7,20 Do Flierefluiters cn solist. 7.50 Berichten, 8.05 Lezing Menseh en Kosmos. 8.30 Mezzo-sopraan en piano. 9 Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gramo foon. 10 Groninger dorpskerken. 10.30 Gramofoon. 10 40 Avond wyding. 11 Be richten. 11.05 Jazzmuziek. 113512 Gramofoon. Hilversum II, 301 AL Algemeen programma, vcr/oigd door den KRiO. 89.15 on 10 Gramofoon 11.3012 Voor zieken en ouden van -lagen. 12.15 KR'0-Melodisten en solist. 1 Gramofoon. I.15 KRO-orkcst en gramofoon, 3 Or gel en gramofoon. 4 15 Gramofooa. 4 30 KRO orkest cn gramofoon. 6 Land- en tuihbouwhaifuur. 6 20 KR'OAIelodisleii en solist. 7 Berichten. 7.15 Ijsafzetting op vliegtuigen. 7 35 Gramofoon. 7.45 Alusica Catliolica. 8 Berichten en medédoelmgen. 8.10 Gramofoon. S.15 Sted. orkest Maas tricht. 9.15 Gramofoon. 9.30 KRO Boys eix solist. 1030 Berichten. 10.35 Or kest. 110512 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. II.20 Orgel. 11.50 Orkest. 12 50 Dans muziek. 1.35 Solisten. 2.20 Orkeot en solist. 3.20 Orkest. 4.20 Orkest. 5.05 Gramofoon. 5.35 Strijkkwartet en soliste. G 45 Orkest en solist 7.50 Piano 8 30 Dansmuziek. 915 Symphonie-orkest. 10.50 Harp-kwintet. 113512..20 Dans muziek. Radio-Paris, 1G48 AI. 7.20 en 8.20 Gramofoon 11.20 Orkest 2.50 ea 4.20 Gramofoon. 5.50 Orkest. 8.20 Fiano. 903 Operette. 11.03—12.35 Or kest. Keulen, 456 M. 6.50 Orkest. 12.20 Kamer-orkest. 2.35 Gramofoon. 6.20 Ilarpkwartet en populair orkest. 8.30 Orkest, koor en solisten. '10.40 Kwartet. 11.20—12.20 Populair concert. Brussel 322 cn 484 AL 322 AL (VLoamseh programma). 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Dansmuziek. 1.502 20 Gramofoon. 5.20 en 6.50 Salon-orkest, 7.20 Gramofoon. Russische muziek. 6.05 Gramofoon. 6.20 8.20 Kamermuziek. 9.55 Dansmuziek. 10.30 Dito. 10.50—11.20 Gramofoon. 484 M- (Fransch programma), 12.20 Gra mofoon. 12.50 Dansmuziek. 150 Balon- orkest.150 Zang. 2—2.20 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoon. 6.50 Piano. 7.35 Zang 8.20 Operette. 10.30—11.20 Gramofoon. Dcutschlandsender, 1571 M. 9.20 Orkest. 10.50 Cello en piano. 11.20 12 20 Dansmuziek. „iemand als jij zou al gauw voor den officiersrang in aanmerking gekomen zijn. Je hebt een goede opvoeding gehad. Kom vooruit, Taylor, vertel mij eens wat er ge beurd ia." „Ik heb het verleden vergeten, meneer. Mijn nieuwe meester behandelt mij eer lijk. Ik wordt goed betaald on..." „En je verraadt je eigen land," viel Desbrook hem streng in de rede. „Ik hel) geen land meer." antwoordde de man koppig. „Ben jo uit do marine gedoseileerj „Neen. Ik bon er uit gegooid1," riep Tay lor plotseling hartstochtelijk uit. Desbrook taande zijn groote verbazing bij deze verklaring. „Wil jo me niet eens vertellen, hoe dat gebeurd is?" vroeg hij rustig. „Neen, dat doe ik niet ik heb al meer gezegd dan ik van plan was. Heeft u nog iets noodig." „Breng me maar het een of andere boeic. Hallo, wij varen. Weet je ook waar wij naar too gaan?" „Ik heb er geen flauw idee van, meneer. Ilct is mijn gewoonte geen vragen to stel len, da.n krijg ik ook geen leugens te hooren. Ik zal u een paar boeken bren gen, dan kunt n zeil kiezen.' Taylor verliet de hut en draaide de deur aan don buitenkant op slot. Ilij bleef een oogenblik in het gangpad' .taai en stak aarzelend' zijn hand naar don sleu tel uit, maar na een oogenblik van aar zeling schudde hij zijn hoofd cn ver volgde zijn weg. Eerst ging hij aan dek en zag, dat zij da Ro'vm-I Kade verlaten hadden en langzaam de rivier afvoeren. Kapitein Broekdorf riep hem aan, vanaf de brug. r „Kom eens liicr, Taylor. Neem den kip ker en vertel mo wat je van die motor boot daar in do verto denkt? "\roeg tlö kapitein kovlaf, Taylor bekeek haar doot* den Kijker, liét lijkt wel een motorboot van een particulier Ilot is een snelle boot, mijn heer." „Ik zal het zekere maar voor ii-ct on zekere nemen. Captain Desbrook moet naai' het „Zwarte Hol" gebracht worden. Jo doet het beste mo; een paar mannetjes mee te netnen," zei Broekdorf kortaf. „Ik denk niet, dat de captain hand tastelijk zal worden. Daar is hij veel to verstandig voor. Een officier van de ma rine loopt zich niet te pletter tegen een stcenen muur." „Ik zou toch maar een paar mannet^s meenemen. En haast jo wat, klonk het bevel -van Broekdorf. Tavlor eins naar beneden en trant een der hutten binnen, waar hij op een vee* drukte, waardoor er zich een vierkant lig» hl den vloer «pende en er een irapjo t© zien kwam, lij draaide het licht aan c-n wierp een blik vol afkeuring m het kleine kamertje. Toen keerde hij naar do hut van Desbrook terug. „Wilt u zoo goed zijn met mij mee to gaan, meneer. U moet ergens anders uw kwartier opslaan," merkte hij barsch op. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6