Het nieuwe Bouglasvliegfctsig der K. L. M. DE GOUDEN RAT De D.C.-3 K.LM, ,lbis'\ het nieuwe viaggeschip der Kerk en School De nood der zending. Radioprogramma's Rechtszaken Sedert eenige dagen, bevindt zich thans do nieuw sle aanwinst der K.L.M, op Schip hol, liet nieuwste Donglas-vliegiuig van het type 1). C. 3, ingeschreven onder tfo registia'ieletters PilAU, genaamd de „Ibis". Hoewel we reeds eerder hei machtige vliegtuig op een afstand hadden bekeken en ai lal van. blzooderfceden er van hatl- den gehoord, meende do directie der K.L.M. gisteren de pers in de gelegenheid to moeten stellen officieel met do „Ibis" kennis te maken, al bleef het een kennis making op den beganen grond omdat cr nog eenige formaliteiten te vervullen zijn alvorens hot toestel met passagiers do lucht in mag gaan. De I). C. 3 cn de D. 0. 2. Reeds het uiteriïjk van de D. C. 3 toont den vooruitgang, die do Douglasfabri eken hebben bereikt, zelfs Hl vergelijking met do zoo voortreffelijke D. 0. 2. Het merk waardige is, dat het eerstgenoemde vlieg tuig 21, liet laatste 14 passagiers kan ver voeren en dat niettemin de afmetingen van beide vliegtuigen weinig uïtloopcn. De meerdere ruimte is voornamelijk ge vonden in het bouwen van een broederen romp, die geheel ovaal is gehouden, zoo dat aërodynamisch een beter effect nog is verkregen dan bij de D. 0. 2. Reeds uiterlijk kan men dat zien als men recht voor de beide toestellen gaat staan. De D. C. 3 is volmaakt gestroomlijnd, loont soepel in elkaar overgaande holle lijnen, terwijl men voor de D. C. 2 slaande, cea indruk krijgt van een kop „mot ingevallen wangen", zooals de onderdirecteur der K.L.M.. de heer GuiUonard, die de peis namens do maatschappij ontving, het zoo karakteristiek uitdrukte. Ook de overgang de roeren verloopt soepeler door een extra rib, die in den romp is aange bracht. waardoor tevens het toestel een groolere stabiliteit heelt verkregen. Do vleugels van do D. C. 3 hebben de zelfde afmetingen als die van de D. C. 2, tot aan de vleugeltippen, die zooveel lan ger zijn dan die van het vorige Douglas model, dat de totale spanwijdte er drie meter grootex door wordt De Ij. C. 3 heeft dezelfde motoren als de D. C. 2, met dit verschil, dat van laatst genoemd toestel de startcapaciteit 8500 P.K., - van de D. G. 3 1000 P.1L is, waar door het laadvermogen, dat door do mo toren omhoog kan worden gebracht 11000 K,Q. bedraagt, hij de D. C. 2 slechts 8500. En ook verder bevat de D. O. 3 de nieuwste technische vindingen, die even zoovele verbeteringen zijn. Daar zijn b.v. de schroeven, bij de D. C. 3 zgn. Constant Speed propellers. Deze maken het moge lijk, dat de bestuurder tijdens de vlucht of reeds hij den start de schroeven een bepaald aantal toeren geeft Wordt de gas- toevoar verminderd of grooter gemaakt, dan stellen de schroeven zich automatisch anders in en wel zoodanig, dat zij het door den piloot bepaalde toerental blij ven maken. Ook het landingsgestel is ver te ten 1. Terwijl do wielen hij de D. C. 2 met de hand moesten worden «itgeponipt, waarmede IS a 20 sec. gemoeid waren, is bij de D. C. 3 een. druk op oen knop voldoende om den hydraulisch») oüeponip in werking te stellen. Door het loepassen der Constant Speed schroeven kunnen de telde motoren ook niet meer „uit dm pas" raken, wat in an dere machines nog wel eens mogelijk is, waardoor een zwaar onaangenaam brom mend geluid ontstaat. Wat de gduiddicht- heïd van cabine en cockpit betreft blijkt de D. C. 3 trouwens ook belangrijk to zijn vooruitgegaan, want terwijl in do D. C. 2, waarin normale conversatie tus- sehen de passagiers zeer wed mogelijk is, geluidsmoetuigen eesi geluidsterkte vaa 34 decibel hebben uitgewezen, blijkt de sterk te van het geluid; in do D, ik 3 slechts 80 decibel ie bedragen. De cabine. De cabine zelf is uiterst comfortabel ingericht met 21 prettige fauteuils, die door een druk op «si knop door don pas sagier zelf naar voren of naar achteren gesteld kunnen worden. Tusschen cabine en cockpit is een groote radioruimte en de cockpit zelf heelt twee naast elkaar gelegen stuurstoelen, vaar tusschen-in de gashendels zijn aangebracht, terwijl liet instrumenteoboid voor hoi do piloten even gunstig gelegen is. Allo D, C. 3 toestellen zgn uitgerust met eon zgn. automatischcn piloot -en met de nieuw ste navigaiie-inslrumetifca. Da „Ibis" is uit Amerika geleverd zen der radio-instaliatie omdat de KX.M. den voorkeur geeft aan do Nedeiiandscho in stallatie van de N.S.F., die een week dett» tijd krijgt voor het inbouwen van de noo- dige toestellen. Is men daarmede gereed dan zal de „Ibis" nog cesüge proefvluch ten. maken m vervolgens dienst doen op do Europeeschelijheso. Nog 150 a 200 vlieg uren in Europa zal dan het nieuwe vlieg tuig op de Indië-lïjn worden gebracht. Reeds kort na het uitbrengen ian de D, G. 3 kregen do Bouglasfabrieken tal van opdrachten es? op het oogenhlik zijn reeds meer dan 80 van deze toesteüaa test-eld. Nog zeven toestellen komen. Nog 7 D, C. 3*s heeft do KJiAL be steld. De eerste van deze serie zal pcx 1 Maart uit Santa Monica worden afge leverd! en dus omstreeks 1 April hier zijn. Met een tempo van oei week iussebm- ruimte zullen de -overige toestellen hier aankomen, zoodat in den komenden zomer de K.L3L 8 van deze nieuwste machines, waarover het internationale luchtverkeer beschikt, in dienst zal kunnen nemen. Dank zij de voortvarendheid der KXJM.- directie zal Nederland daarmee de meeste andere landen weer zeer ver vooruit zijn. Het is merkwaardig, dat na do D. C. 2, die toch reeds beschouwd moest worden als een zeer groote stap vooruit en een j perfeetioneering van tb bestaande ver keersvliegtuigen reeds zoo spoedig een nieuwe machine kan worden uitgebracht, dio op velo gebieden een zoo grooto ver betering is. Hieruit blijkt wd, dat men op het gebied! van den vliegtuigbouw nog lang niet is uitgepraat en wie weet hoe spoedig reeds weer een nieuwe machine op de markt verschijnt, die wederom een groote verbetering blijkt te zijn. Maar als dit het geval mocht zijn kan het Ncder- iandscho publiek cr zeker van we/en, dal ook dan do K.L.M. op haai- post zal staan om den voorsprong, dio zij in het inlemalicnale luchtverkeer heeft, te be houden Met den llnd van Beheer der ■KUL de Inrlil in. In do middaguren is gisteren do fraaie Douglas-vogel opgestegen voor een vlucht, waaraan o.m. werd deelgenomen door leden van den Raad van Beheer iter K.L.M. De korte vlucht is geheel naar ven sell verloonen. Ingrijpende maatregelen. Do hoofdbesturen en de directie der Samenwerkende Zendingscorporaües schnj- vea: Wij gevoelen oos, in overleg met onze financieele commissie, verplicht ons met de volgende bekendmaking tot de Nencriandsche Christenheid te wenden. Die plicht valt ons ontzaglijk zwaar, en het voldoen eraan kost ons de grootste zelf overwinning. De achterstand ia de in komsten der Samenwerkende Zending--eer worden uitbetaald, Da ervaring bovendien, dat do inkomsten elke maand aaazionlijk heneden hei voor die maand beuooJigdo bedrag blijven, noopie ons de reeds ver melde ingrijpende maatregelen als inder daad onontkoombaar in te zien ea daar om to nemen. Wij rijn om ten volte en met smart Jen diepen -ernst van dit Besluit bewust. Het werk in Indie breidt zich juist in de laatste jaren opmerkelijk gezegend uit, niet tengovolgo van con ojizottedjk zoe ken naar vermeerdering van. werk, maar door het feit, dat de deuren tot verbreiding en bevestiging van den Evangeliearbeid in dezo landen wijd open staan. Binnengaan in die deuren is niet alleen diópo Ckris- olijke vreugde, het is eenvoudige Chris telijke plicht. Do maatregelen, die wij thans noodge dwongen nemen beteekenea groolo zorg voor tal van mannen en vrouwen. Wij weten ecliter naar hun hart te spreken, wanneer wij op den voorgrond plaatsen, dat deze maatregelen, vooral beteekeaon het begin van afbraak van het groolo cn door Cods duidelijke hulp groeiende werk. Wij kunnen dan ook niet gelooven, dat met deze maatregelen de definitieve af braak ran het zendingswerk wordt inge luid. De verkondiging van het. Evangelie cn de planting van de Ciiristclijko Kerk is Gods werk. Hij zal dit werk niet vertalen, en in vertrouwen op Hem zullen, wij on verzwakt naar middelen blijven zoeken om Hem in dit werk te dienen Wij roe pen do Nedertadsehe Christenheid dan ook op om krach lig mede te werken om do thans genomen maatregelen zoo spoe dig mogelijk ongedaan te helpen maken, cn met ons te zoeken naar wegen om het to's veroorateeling tot vier maanden gwv'aln- genisstraf. Na een pleidooi van mr. Hogerzeil, dia tot vrijspraak concludeerde, weal do uit spraak bepaald' op 29 October a.s. poraiies heeft echter zoodanige afmetin gen aangenomen, dat ingrijpende maat- werk der Zending voort te dra- regelen onvoorwaardelijk gebot eu zijn.- Deze maatregelen zija niet in een paniek- stemming genomen, in verband mei de jongste monetaire maatregelen der rego ring; do Enanc.eele gebeurtenissen der laat ste dagen slaan hier builen. Dit zij, ter vermijding van misrerslantl uitdrukkelijk uitgesproken. De maatregelen, waartoe wij hebben moeien besluiten, zijn de volgende: le. Op do salarissen en pensioenen in Nederland en in Indïë wordt met ingang van 1 November slechts 30 *>'o uLaelaald. Wij merken daarbij o-p, dat na do daar op tofdusverro toegepaste kortingen do meeste salarissen zich nu reeds op eea lager peil dan in 1914 bevinden. Wij mec- nen dan ook do weduwenpensïoenoa ran. deze haJvcering le moeten uitsluiten, 2o. Op de bijdragen aan scholen ea gemeenten in Indië zoo ook op do aaa de zendelingen toegestane bedragen voor gen. Wij blijven overtuigd, dat hot kan en de Nederlandschc Christenheid hef ook wil. Teiskostcn op hun arbeidsveld wordt slechts 50 o.'o uitbetaald. 3e. De aanneming rad nieuwe leerlingen op de Nederiandsche Zendingsschool wordt stopgezet. Do feiten, die ons tot deze harde en diep-smarieiijke besluiten, dwingen, zija deze: De achterstand in de inkomsten is op 1 October van dit jaar circa f 103 003 hooger dan op gelijken datum van 1935, en bedraagt na in totaal f300.003 rand. Dientengevolge hebben wij op hei oogen hlik een bedrag van ca. f 170.000 aaa schulden, waarvan flOO.OOO direct op-! eischbaar. Voor de maand September kon er reeds geen. geld naar Indië worden ge zond-en en hier te lande geen salarissen! Dc lan\(vjcscfclrcteaL in Gelderland. In hooger beroep is gisteren voor hei Amhcrasehe gerechtshof behandeld de be kende zaak betreffende de z.g. tarwefraudo in Gelderland. Terecht stond de graanhan delaar A. F. J. te Arnhem, die door de Amhcmschc rechtbank was vrijgesproken van hei hem ten laste gelegde, dai hier op neerkwam, dat hij als keurmeester van de gewestelijk» tarwe-organisaiio voo-r Gel derland, Ulrecht cn Ovenjsei aan perso nen, die bij deze organisatie inleverden, mededeelde, dat die tarwe nog oen bewer king moest ondergaan, waarna ze hooger zou worden gewaardeerd en dat hij dan voor dio bewerking gekten in rekening bracht, terwijl dikwijls tarwe daarna in het geheel niet of gedeeltelijk niet weid schoongemaakt. Do verdachte ontkende, dat hij de leve ranciers had! medegedeeld, dat de tarwe door een extra-schoon mg hooger zouden worden gewaardeerd. "Wel is liet een en kele maal voorgekomen, dat niet tot schooning werd! overgegaan. Na een omvangrijk getuigenverhoor nam de advocaat-generaal mr. Yïsscher requi sitoir. Spr. verklaarde, dat door verschillende getuigenverblaimg-an oen gedeelte der tem laste legging bewezen kan warden. geacht, n.l. d!e oplichting. Op grond hiervan eischto spr. veidach- 2ATER DAG, 17 Oeteber 1936, Hilversum I, 1875 M. KRO-Uilzendmg. 8—9.15 en 10 Gramofoon. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoon cn het KRO orkest. 2 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon. 3 Kinderurn-. 4.03 Gramo foon. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Gramofoon, 3.30 Esperanto. 5.45 Do KRO-Nadito- gaahjes. 6.15 Gramofoon. 6.20 Jouni, Weekoverzicht. 6.45 Gramofoon. 7 T3o- richten. 7.15 Kalh. RVU. 7.35 Actucdo actlierflitsen. 8 Berichten. 8.10 Voor dracht cn concert. 8.30 G-evar. program ma. I. dl pauze: Fiimpraaljo. Om circa 9 Esperanto. 10.30 Berichten. 1033— 12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M„ VAR A-Ui tzendmg, 10 VPRO. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Orgel, voordrad it en Gramofoon. 12— I.45 Gramofoon. 2 Dansmuziek. 2.30 Gramofoon. 3.15 Schaakles. 3.35 Rotter- damsch Philh. orkest ea soliste. 4JJÖ Esperanto. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6 Orgel. 6.30 Do „Wielewaal" en causerie. 7 Film-uiten- ding. 7.30 Gramofoon. 8 Hcrh. SOS-Bo- richlcn. 8.03 Berichten. 8.15 Dansmu ziek. 8.45 Toespraak. 9 VARA-Groot-or kest 9.45 Vroolijke voordracht 10 Be richten. 10.05 VAR A-G root-orkes t. 1105 12 Gramofoon. Dreilwich, 1500 M. II.20 Orgel, 11.50 Strijkkwartet, 12.50 Gramofoon. 1.20 Orkest. 4.10 Gramofoon. 4.35 Solisten. 5.35 Dansmuziek. 7.05 Dansmuziek, 8.35 Orkest en soliste. 9 40 Cabaret. 10.40 Harp kwintet 11.20 Dans muziek. 1212.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1618 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 11*20 Orkest. 2 50 Gramofoon. 4 20 Pascal-orkest. 5.50 en 6,20 Gramofoon, 8.20 Zang. 9.20 Har monie-orkest cn koren. 11.0512.31 Dansmuziek en populair concert. Keulen, 456 M. 5.50 Orkest. 11 20 Gevar. concert. 130 Gramofoon. 3.20 Klein-orkest. 525 Kwin tet. 7.30 Gevat, programma 9.5011 20 Vroahjk programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamsch programma): 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salon-orkest 1.50 Gra mofoon. 2.23 Orkest 3.20 Gramofoon, 4.20 Orkest 5.20 Dansmuziek. C.20 Kamermuziek. 7.20 Piano. 8.20 Sym- phooieconcert on zang. 10.30 Dansmu ziek. 11.2012.20 Gramofoon. 484 M. Franse!i. programma): 12.50 Sa lon-orkest. 1.30 Klem-orkest 1.50 on 2.20 Russische muziek. 2.35 Gramofoon. 3-3S Orkest 4.35 Kamermuziek. 5.35 Orkest, 6,35 Gramofoon. 8.20 Operette. 9.20 Koor en orkest 11.2012.20 Dansmu ziek. Dentsehlandscnder, 1571 JL 7.30 Gevarieerd! programma. 9.50 'Cello en piano. 10.2012.15 Dansmuziek. naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN. hh 40; Prinses Nadine zat in de salon met den groot-hertog te praten en gedurende het gesprek, dat zij met hem voe.dj, riep zij at haar tact en scherpzinnigheid te hulp om hem er van te overtuigen, dat zij van plan was haar nieuwe vrienden trouw to zijn. „Madame, mr. Grafton wensclit u te spreken," zei Antonio, op respectvbUon toon. „floe durf je mg in da rede te val len? Zie je niet, dat Ik met zijn hoog heid in gesprek ben?" antwoordde zij ge streng. „Neemt u mij niet kwalijk, madame, maar ik heb strikke orders ontvangen. Air. Grafton wenscht u te spreken." „Zeg hem, dat" ik binnen eon half uur hij hem zal zijn," antwoordde zij onge duldig. „Ik vrees, dat dat niet gaat. Madame la princesse zal er goed aan doen, direct met mij mede te gaan," De groot-lierlog wierp een boezen blik op den man. „Hoe durf je de prinses op deze wijze aanspreken? Je bent meer dan brutaal. Ga heen." Doch Antonio weigerde „Uw hoogheid zou er goed aan doen, te bedenken, dat, terwijl u aan boord van dl jacht bent, mr. Grafton uw hoer en meesu-r is. Madame, wilt u zoo goed rijn, met me mee te gaan?" horbaaJde hij en uitmaal klonk zijn stem dader respectvol en meer be\ etend. „fk weiger." „Heel goed, madame. Ik zal uw bood 1 schap overbrengen," antwoordde Antoa en ve-'.ict hen mét een buiging. Grafton haade zijn schouders op, Icvn hij hoorde wat er gebeurd was, stond langzaam op en liep door de gang naar do salon. „Nadine, doe niet zoo verdol vete kinder achtig Ga dadelijk mee." „Ik heb al legen Antonio ge/ogd..." „Kan me niet scheten, wat je tegen Antonio gezegd hebt Als je top nu niet gehoorzaamt... "Wd, Tay'or heeft oen paar stevige armen en die zal je wel dwingen mee te gaan." „Jij, heest," snauwde zij hem woedend toe, maar zij besefte spoedig, dat tegen stand haar niet zon baten, dus volgde zij hem met een booze en hooghartige hou ding. Zoodra zij de hut binnengetreden was, grendelde Grafton de deur. „Ga zitten, lieve. Ik zon maar een siga ret nemen. Ik vrees, dat ons gesprek niet al te aangenaam zal verloopen. Ik heb met het grootste gedood je verschillende trucjes gadegeslagen en heb tot nu toe niets er van gezegd'. Maar nu is de tijd aangebroken om eens ronduit met elkaar te praten. Hoe zit het met die honderddui zend pond?" vroeg hij ruw. „Welke honderdduizend pond?" „Stel je niet aan. Denk je, dat je me in een zaak als deze voor den gek kunt houden Verschillende menschen weten, dat de jonge Eraser jou die obligaties gegeven beeft en natuurlijk is dat mij ter oore gekomen. Dat geld is van mij cn ik zal het hebben ook. Ik veronderstel, dat je het bij je bank in Londen gedeponeerd hebt? Is dat niet zoo?" „Ik weiger hierover mot jou te spreken. Bovendien geef ik niet toe, dat ik ooit een dergelijke som van Fraser ontvangen heb. Het is vvar, dat hij me een paar si-B raden gegeven heeft..." „Die hem vier a vijfduizend pond ge kost hebben," viel Grafton haar droogjes in de rede. „Dat is van geen belaag. Zal je werkelijk zoo stom "zijn te ent- kennen, dat je het geud ontvangen hebt?" „Ja, dat ontken ik," riep zij uitdagend. Hierop liep Grafton de hut door en belde Toen liep hij naar da deur en schoof den grendel weg. Hierna kecrae hij naar ziju stoel terug. In een oogwenk was do prinses overeind cn trachtte rij le ont snappen, maar toen zij er in geslaaga-'was de deur te openeen, werd rij "tegenge houden door Taylor, die daar de wacht scheen te houden.' „Breng de prinses terug. Je hoeft geen geweld' te gebruiken, tenzij rij weerstand biedt," beval Grafton den man. De prinses keek van GGxafton naar Tay lor en begon zachtjes te lachen, doch het was eerder een hysterisch dan een vroolijk lachje. „Haal mr. Fraser," beval Grafton, „Goed, mijnheer," antwoordde Taylor en verdween onmiddellijk. „Kan me niet schelen, wat Eraser zv-gt en. het gaat jou iiectemaal niet aan," riep de prinses woedend. „Alles wat jou aangaat, gaat ook mij aan, vooral wanneer je me belooft, hebt, wat me rechtens toekomt. Jo weet dat ik van plan was Fraser lo exploiteoren en dat ik jou alleen maar als .werktuig noodïg had. Voor het eerst vaa mijn leven heb ik de iuteilïgenüe vaa een vrouw onderschat en je bent me te handig af geweest Afaar ik ben vastbesloten, dlit je je onrechtmatig verkregen bezittingen met zult behouden," eindigde hij grimmig Hij was net uitgesproken, toen X.iy.or weer verscheen, vergezeld door Eraser, (lie een speUetje piket gespeeld had met ues- orook. „Wel, waarmede kan ik mijn lieer en meester van dienst' zijn?" vroeg Bill lachend en grinnikte tegen Nadino. „Je hebi mo vandaag leelijk in den steek gelaten. Ik noop, dat je den groot-lwertog onderhoudend genoeg gevonden hebt „Fraser, ik wcnscfa van jon de bevesti ging te hoorea van het feit, dat je pnm ses Nadine honderdduizend pond ten ge schenke hebt gegeven. Zij -is geneigd het te ontkennen. liet is natuurlijk mogelijk, dat dio transactie als lecuïng bedoeld was," opperde Grafton op zoetsappigen toon, „Hcdemaal niet. Ik bon oen veidui- veldo idioot geweest en je kunt wei van mo aannemen, dat het a~s e'en gift bod ook. was." „Wel, dat staat dus vast., jij hebt hei; geld," zei Grafton. „Je kunt het nu uil-* langer ontkennen. Waar is het? Dut was alles, wat ik van je verlangde te weten, Fraser." „Maar dat begint werkelijk interessant le worden... Als dieven onderling gaan kibbelen... maar da r-est weet je wol. Weigert Nadine jou een deel van -do buit af te dragen? vroeg Bill gbmlaebend. „Het was nooit de hedoeliug, dat ote buit in handen van de prinses zou koi- men... Die was veer mil bestemd „Jij vervloekte schurk en PA--- riep Bill, zich snel tot de onuses wendeadi „lij avonturierster f dank den hemel, dat mijn oogon geopend z.jn, A at hel geld betreft, dat kan. me mets sciiex-n; geluk kig héb ik nog g««o«g over, maar Jd hebt het vertrouwen beschaamd van ecnl goedg<£oovig<m jongen De prinses Tverd rood ma woe&tf ï>j| deze spotternij, terwijl Grafton geamuseerd to duisterde. Voor je weggaat. Fraser, kun jo ook nog wel vertelten, of je ecnig id hebt, wat de prinses mot die obligaties heeft "uitgevoerd," opperde - Grafton. (Wordt verwijd)* t f f K ,v\?

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 10